HIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht |3| Qakmrne, FEUILLETON. No. 32. Zaterdag 20 April 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Madame Steinheil - MIJNE MEMOIRES. BUITENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooiin0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Hel heden verschenen 3e Nummer van den vierden Jaargang van vXfi «ftjgtl ti i eTnaiio <1 m «itimhHnri bevat o. a. Als voorplaatHet Hollandsche dorp op de tentoonstelling te Londen. Voorts :.Concours voor brandblusch- middelen, zoomede de Tentoonstelling van Huisvlijt, Handel en Nijverheid te Rotterdam. Afgekeurde woningen te Groningen. Koninklijk bezoek aandebloembolienvelden. De Neder- landsche journalisten-straatzangers Blokzijl en Pisuisse te Berlijn. Voet balwedstrijd te Rotterdam. Voetbal wedstrijd te Groningen. Voetbal wedstrijd te Brussel. Op een goud veld, met 3 foto's en een zeer interes sant artikel omtrent het goudzoeken. Max en Maurits, het artisten-apen- paar. Een gouden bruiloft. De wielerwedstrijden te Groningen. Verder portretten van bekende land- genooten, het slot van den Haagschen roman van Eline van Stuwe (Jacque line Reyneke van Stuwe), de Rubriek van Redacteur X, rnet zijn nieuw probleem, aan welke goede oplossingen 50 prijzen zijn verbonden, en het Kindernummer »Ons Prinsesje", met onderhoudende kinderlectuur en een prijsraadsel bevattende, waarbij even eens 50 prijzen worden uitgeloofd. Eindelijk de geïllustreerde aankon diging van die, te beginnen met No. 4 in Pak- me-Mee zullen worden opgenomen, en welke opzienbarende Onthullingen zeer zeker de aandacht zullen trekken. Deze Uitgave is de eenige geau- thoriseerde in Nederland Italië en Turkije. De vredesbemoeïngen. De Turksche bladen bespreken de pogingen der mogendheden om de oor logvoerende partijen tot elkaar te brengen men is in Turkije de mogend heden dankbaar voor de betoonde welwillendheid, doch wijst kort elke toenadering af, indien deze niet ge grond is op intrekking van bet annexa- tiebesluit. De Turkscbe heerscbende stemming kwam zeer duidelijk uit in het interview, dat de correspondent van de iDaily Chronicle" met Kiamil pasja heeft gebad. Volkomen in over eenstemming daarmede is hetgeen de sTanin" thans scbiijft. Het blad be toogt, dat het succes der Jong-Turken bij de verkiezingen het gevolg hiervan is, dat deze partij strijd tot 't uiterste wil en nimmer een ministerie zal steunen, dat zou willen toegeven. In plaats van pogingen aan te wenden om een einde aan den oorlog te maken, schrijft de »Tanin«, deden de mogend heden beter te waken tegen uitbreiding van het oorlogstooneel. Den Italianen moet elke verwachting, dat Europa hen zal steunen, ontnomen worden, en dan pas zullen zij, om een onherstelbare ramp te voorkomen, wel toegeven en Tripolitanië ontruimen. De »Yeui Gazetteer gelooft, dat de Italianen ten slotte wel door scbade en schande wijzer zullen worden, en inzien welk roekeloos spel zij drijven. De Milaanesche nCorriere della Serarr wijdt een hoofdartikel aan den door het optreden der mogendheden ge schapen politieken toestand. Vraagt men, aldus de »Corriere della Sera", waarom Rusland zoo volhardt in zijn pogingen, dan luidt het ant woord omdat Rusland een bepaald doel daarmede voor oogen heeft. Het wil Europa toonen, dat bet groot be lang stelt in de beëindiging van den oorlog, aangezien het wil voorkomen, dat de vrede in Europa in gevaar wordt gebracht. Maar als Turkije I De algemeene militaire toestand is te halsslarig blijft, dan zal Rusland'sedert het begin van den oorlog voor wel eens even bewijzen, dat er nog andere middelen zijn om de quaestie op te lossen. De strijd zal dan een nieuwe phase intreden. Deze bedreigingen van bet blad, dat vaak door de regeering als spreekbuis wordt gebezigd, worden verduidelijkt en onderstreept door den inhoud van een onderhoud, dat de Petersburgscbe correspondent van de iSeoloa had met een hooggeplaatst ambtenaar van het Russische ministerie van buitenland- scbe zaken, en waarvan de quintes sence is, dat tusschen Rusland en Italië sinds het bezoek van don Tsaar te Racconigi een overeenkomst be staat; dat ook thans gewichtige onder handelingen gevoerd worden tusschen Rome en St. Petersburg, en dat Rus land inderdaad troepen samentrekt aan zijn westgieris. In de officieels berichten over den oorlogstoestand in Tripolis, vooral over de jongste gevechten bij Derna, Tobroek en Benghasi, heeft het Italiaansche legerbestuur gespioken van groote successen. Dat deze overwinningen echter niet zoo schitterend geweest zijn, blijkt een telegram, den 14den April verzonden uit Derna door den oorlogscorrespondent van de nBerliner Morgenpost". In dit telegram wordt gezegd, dat de militaire positie van de Italianen zoo ongunstig is, als nooit gedacht kon worden. Met moeite kunnen zij zich handhaven in de ver sterkte posities, die hoogstens 4 KM. van de kust liggen, waardoor zij blij ven kunnen in de plaatsen Benghasi, Derna en Tobriek. Verder dan deze steden kunnen zij niet komen. De laatste gevechten waren voor de Italianen bloedige nederlagen, waarbij zij veel infanterie- en artilleriemuni tie verloren en talrijke equipement- stukken. Zij moesten vluchtend terug trek ken, de dooden achterlatend. Sedert deze gevechten treden de Italianen niet meer actief op, wagen zij zich niet meer buiten hun versterkingen. de Italianen ongetwijfeld slechter ge worden. Voor de organisatie van de Arabieren door de Turksche officieren konden de Italiaansche troepen ten minste kleine tochten ondernemen in hel land Nu vertoont er zich zelfs geen patrouille meer. Rusland. De bescherming en de toekomst. f De Russische minister-president Kokowzet heeft in een redevoering in de vergadering van het Beurs comité zijn meening uiteengezet over de politiek, over de economische toe standen, over de oude Doema, en over nog veel meer. Hij toont zicb een goed leerling van graaf Witte. Ook hij wil, evenals zijn voorganger, de Russische industrie tot bloei wil brengen, ook hij wit van Rusland eeri nijverheidsstaat maken. Hoe doet men dat in Rusland? Witte had er een prachtig middel voor uitgedacht. Om bijv. de ijzer- industrie te steunen belastte hij den staat, door voor in Rusland vervaar digd materiaal voor de spoorwegen meer te betalen, dan de prijs waar voor hij het uit het buitenland kon doen komen. Kokowzef meent, dat bij bet eens met bescherming moet probeeren Door den Russen de voorrechten en voordeelen te gunnen, om voor indu- strieele producten meer te betalen, dan ze kosten. En dat alleen, om een kleinen kring van ondernemers een goede winst te doen maken. Protectie, dat is bet stopwoord van den tegenwoordigen tijd, het tooverwoord, waarmede men alles denkt goed te maken. De anderen doen het immers ook, waarom wij ook niet? En daarom wil Kokowzef de ver kiezingen voor de vierde Doema doen plaats hebben onder de leus: Be vordering der Russische nijverheid door protectie! Zoo wil bij pogen de industrieëlen in Rusland over te halen, hem een geleidelijke en gemakkelijke vierde Doema te bezorgen. Daarvoor wordt de leus: Enrichissezvousaange schreven. Dat Rusland over bet algemeen, met een enkele uitzondering, duurder en slechter produceert dan eenig ander iEuropeesch land, doet er minder toe. De bevolking is toch arm, zij kan het wel betalen. Maar ernstige schrijvers over de economische toestanden in Rusland zijn van meening, dat wat Rusland noodig heeft, geen bescherming is. Integendeel, zooveel mogelijk vrijen invoer van de producten uit het buitenland, levensbehoeften, machines, landbouwwerktuigen, zaaigranen, vee. Het groote gewicht moet niet op de bescherming eener noodlijdende indu strie worden gelegd door piotec- tionistische maatregelen, maar op bevordering van den landbouw, door opheffing, verbetering, nieuwe met hoden, landbouwonderwijs, hervor ming van het landbezit Daar liggen de voorwaarden voor de »normale ontwikkeling" van den staat, zooals Kokowzef dat noemt. Maar de Russische regeering wil daarvan niet welen. Hoe de minister het nu zal aan leggen, om Rusland met een protec- tionistiscben muur te omgeven, zonder den graanuitvoer te benadeelen waarop de geheele Russische linan- cieele toestand berust, 's voorloopig nog zijn geheim. Dat hij dit geheim zal prijs geven, is vooreerst niet te verwachten, en dal doet er ook minder toe, voor zijn plannen. Want de hoofdzaak is toch voor hemeen vierde Doema te krijgen, die nog meegaander zal zijn dan de derde Doema. De geheele beschermingspolitiek is een verkiezingstactiek. Maar de vraag zal bet zijn, of die hem tot zijn doel zal leiden? Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 22) Het was een onstuimige nachtde wind huilde en brulde in den schoor steen en wierp de zware regendroppels tegen de kleine vensters der herberg. Plotseling werd het gejoel der drin kers, en buiten den storm, door het rate len van een wagen overstemddie over de hobbelige straat van het dorp rolde en voor de herberg stil hield. De deur werd geopend en twee in natte zware mantels gehulde gestalten traden binnen; nauwelijks had Mozes Teweles ze gezien, of hij sprong overeind om de aangekomenen te begroeten. Het waren Baruch Levi en Aron Teweles, die van hunne reis terugkeerende, in de herberg afstapten, tot hunne paar den gevoederd zouden zijn. «Alles vol gasten," zei Aron tot zijn broeder, «dan moet ge goede zaken doen." «Wat, goede zaken?" gaf de joden- kastelein ten antwoord, «de eene be taalt, de andere niet, en wanneer ik het overige krijg weet God I" «Maar sinds wanneer zijn hier de opstandelingen Mozes verhaalde nn hoe de Polen aangekomen en den j ongen graaf De w- binsky gewond naar het kasteel ge bracht hadden. Baruch, zoo wel als Aron luisterden verwonderd. Dus de jonge graaf, die in Dubrovica gevangen was, bevind zich hier. Toen de boeren en de opstandelingen zich van lieverleden verwijderd hadden, traden de drie joden dichter bijeen en begonnen zacht een gesprek in de Hebreeuwsche taal. «Met wie houdt ge het?" vroeg Aron zijn broeder, «met de Russen of met de Polen?" «Wonder Gods welk een vraag I" riep Mozes«de Rus vertreedt den jood, de Pool ook, vertreden doet hem iedere Gojim."Met wien ik het houd Ik houd het met de Russen als zij be talen! Ik houd het met de Polen als zij betalenEn des kasteleins mager gezicht met de diep liggende oogen, met den boosaardig verwrongen mond boog zich geheel tot zijne gasten. «Wan neer beide partijen betalen, houd ik het met heiden," fluisterde hij. Aron grinnekte en reikte Mozes de hand. «Recht zoo!" zei hij eindelijk, «pre cies zóó denk ikzou wij een zaak kunnen maken, moeten wij toetasten, dat is het beste van de geheele sle- massel I" Baruch Levi zweeghem had de ver standhouding van beiden en hunne opi nie weinig bevallen. Hij betaalde wat hij met zijn reisgezel verteerd had en spoorde tot het vertrek aan. Mozes maakte hierop de paarden los, hielp den boer, die de twee reizende joden tot voerman diende, inspannen, en daarop rolde de wagen met Rarnch en Aron naar Dubrovica. De kastelein sloot nu zijn huis en telde het heden ontvangen geld. Hij glimlachte stil voor zich, want hij was met de ontvangst te vreden. In het kasteel echter was alles nog op de been. Da opstandelingen hadden op de binnenplaats een wachtvuur ont stoken, de kosymeri (zeizermannen) zon gen hunne droefgeestige nationale lie deren, terwijl de afgemeten zware tred van den in den gang heen en weer gaanden schildwacht in de verte hoor- een honderd man, en deze voerden baar was. Daar bijna elk oogenblik den naam van zouaves de la mortZij nieuwe vrijwilligers zich bij Dewbinsky droegen eene die der Fransche zouaven aandienden, zoo stonden er nu niet gelijkende uniform en een groot wit meer veertig maar bijna twee honderd kruis op de borst, man onder zijn kommando. J Zendelingen, spionnen en boden door- De legioenen der opstandelingen kruisten in alle richtingen het land snelden van alle kanten en einden van en werden schittterend betaald. Menige Polen toe. De militaire macht der Rus- schurk, die een afdeeling Polen voor sen was in Polen veel te gering, om groot loon op slechts hem bekende de oproerlingen voor het oogenblik wegen voerde, verried ze weder voor krachtig tegen te kunnen gaan. Yan een paar roebels aan de Russische sol- Petersburg werden wel bestendig daten. Als helers, boodschappers en nieuwe regimenten afgezonden, maar de onderhandelaars speelden bijzonder de opstandelingen waren overal en nergens, in de poolsche wildernis levende joden De opstand bestond uit twee groote een groote rol, en menigeen heeft al afdeelingen, van welke de eene Langie- zijn tegenwoordigen rijkdom aan den wicz, de andere Mieroslavski komman- toenmaligen Poolschen opstand te dan- deerde. Uit Polen en Oosterrijksch ken. Ook de reis van Baruch Levi en Gallicie stroomde alles wat Pool heette Aron Teweles had geen ander oogmerk en de wapens kon dragen toe, om zich dan te onderzoeken bij welke partij zij bij de muiters aan te sluiten. Te Gcow zich zouden houden en welke zij hunne had Kurovski zich zelfs volkomen ver- diensten als geld bezorgers durfden aan- schanst en trotseerde al de aanvallen bieden. der stormloopende Russen. In de De lezer weet echter nu, na het ge- bosschen werden groote werkplaatsen sprek in de dorpsherberg, ongeveer opgericht, zeizen gesmeed, kogels ge- welke resultaten heiden op deze reis goten. Uit de dapperste en bekwaamste erlangden. manschappen koos een der opperhoof- den en aanvoerders, een geboren Franschman, Rochebrun, geheeten,Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1