Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Voor Huis en Hoi. Prins Hendrik naar Londen. De reis van Z. K. H. den Prins naar Lon den waarvan het hoofddoel is een be zoek aan de Nederlandsche afdeeling van de ten toonstelling betreffende steden- en plattelandswoningen is als volgt geregeld De Prins zal Woensdag 24 April met een der nachtbooten van de Maatschappij Zeeland naar Londen vertrekken en aldaar, vergezeld van zijn adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de Haere, een paar dagen ver blijven. Z. K. H. zal logeeren in Claridge's hotel, in de Brownstreet, Donderdag 25 April 's namiddags de tentoonstel ling bezoeken en met de nachtboot van Zaterdag 27 April naar Nedetland terugkeeren ten einde Zondag 28 April 's morgens weer op het Loo aan te komen. De Nederlandsche afdeeling voor stellende een Hollandsch dorp met de Julianahoeve, dat als de clou der ten toonstelling beschouwt wordt, is onder leiding van de Koninklijke Nederland sche Landbouwvereeniging, waarvan de Prins als voorzitter de ziel genoemd mag worden, in orde gemaakt. Optochten en sport op Zondag. Te Rotterdam hebben gisteravond devereenigingsfederatieRotterdamsche Bestuuidersbond en de federatie Rotter dam van de S. D. A. P. een protest vergadering gehouden tegen het praead- vies van de meerderheid van B. en W om den burgemeester te verzoeken het houden van optochten en wande lingen met muziek op Zondag te ver bieden en tegen het voornemen om door sluiting van gemeenteterreinen het voetbalspel en andere spelen op Zondag onmogelijk te maken. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen De openbare vergadering, enz ge hoord de inleiding, van oordeel, dat onder het mom van Zondagsheiliging en Zondagsviering, het in het praeadvies aanbevolen ver bod zou inhouden verbod van Mei en kiesrechtoptochten en dergelijke op Zondag; dat indien overeenkomstig het streven van een deel van het college van B. en W door den Raad een besluit genomen werd, aan meer nut tige sportoefeningen groote belemme ring in den weg gelegd zou worden dat nóch politieke en arbeidbetoo- gingen, zouals zij in Rotterdam tot nu worden georganiseerd, nöch de sport oefeningen of muziekoptochten op andere dan gezochte en farizeesche argumenten geacht mogen worden tot ontheiliging van den Zondag aanleiding te geven of mede te werken; protesteert ten sterkste tegen elke poging om door middel van gemeen telijke verordeningen of op andere wijze de propaganda voor politieke en vakorganisatie te belemmeren, en komt in het belang van de volks gezondheid en de lichamelijke ont wikkeling op tegen het streven om de burgerij door middel van over- heidsbepalingen af te houden van sport en dergelijke. (»N. R. C.") Mnseum van den Volksbond. Door den Volksbond tegen drank misbruik is te Utrecht in het perceel aan de Biltstraat no 74. waar ook bet Leesmuseum is gevestigd, een Museum ingericht, dat van heden af kosteloos voor het publiek wordt open gesteld op werkdagen van 11 tot 5 uur; op Zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. In een 4 tal vertrekken is een groote collectie pbotografien bijeengebracht, alle op het alkoholisme en zijne be strijding betrekking hebbende, terwijl buitendien afzonderlijke afdeelingen zijn gewijd aan de Huisvlijt.de Volks huisvesting, de Volksvoeding, de pogin gen tot herstel van drankzuchtigen, de tuberculose, enz. Alles te zamen geeft een recht aantrekkelijk aanschouwelijk beeld van den Volksbond en zijn veelomvattend werk en is een nieuw bewijs van de activiteit van den Bond, die, de groote waarde gevoelende van aanschouwe lijke voorstelling, ook ten deze geheel met de eischen van zijn tijd meegaat. Bij de godsdienstoefening van den Doopsgezinden kring, hier, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan dr. P. S. Bakels emeritus te Haarlem. De verjaardag van den Prins is hier gisteren kalm verloopen. Van alle Openbare gebouwen en uit enkele particuliere woningen wapperde de driekleur. Tot slot, muziek in het plantsoen, directeur de heer Jochems, wat door eer. groote menigte werd aangehoord. Die wenschen deel te nemen aan den cursus in landbouw-huishoud onderwijs zullen er belang in stellen te weten, dat de dagen en de uren waarop de lessen hier worden gegeven zóo worden gekozen, dat de boeren vrouwen en boerendochtejs er niet hel minste verlet van hebben. Zooveel mogelijk zalgetrachtworden, de lessen geheel te doen aansluiten aan de eischen van de practijk in deze omgeving. De deelneemsters zullen dus niet worden geplaagd met allerlei geleerd heid, waaraan ze later niets zouden hebben: integendeel men zal alleen behandelen hetgeen voor ben nuttig en noodig is te weien. Als opvolger van den heer H. Stolp wordt hier 1 Mei werkzaam ge steld als chef van wagenwerkplaats der H. IJ. S. M. ingenieur J. Römer, van de Centrale werkplaatsen dier Maatschappij, te Haarlem. De inspecteur van vervoer bij de H. IJ. S. M. te Apeldoorn, jhr Laman Trip, is met ingang van 1 Mei benoemd tot chef der controle, ge vestigd te Amsterdamde beerBogaard, inspecteur van het vervoer te Alkmaar, wordt in den zelfden rang overge- plaats naar de inspectie Apeldoorn. Aan luitenant R. A. baron Van Hardenbroek van Lockhorst, ordon- nance-officier van H. M. de Koningin, voordien van bet Ie regiment huza ren, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Kapitein-kwartiermeester N. Feis, van het le regiment huzaren, wordt 1 Mei overgeplaatst naar het 8e regi ment infanterie, te Arnhem. Dezen zomer worden alhier van de Kon. Militaire Academie te Breda gedetacheerd de cadetten van het le en het 2e studiejaar der infanterie en der cavalerie en van het 2 studie jaar der artillerie. Het blijspel «Groote stadslucht®, dat gisteravond in Amicitia werd gegeven, had weinig publiek getroffen, niettegenstaande Louis Bouwmeester de hoofdrol bezette. De aanwezigen hebben volop kunnen genieten van de heerlijke zetten en grappige tooneeitjes. Vooral in het tweede bedrijf sloeg de vermakelijke scène tusscben de drie vrienden in Lud- wigswalde zeer in. De ziekte van Flemming, die lijdende was aan influenza provincialismus, was het voorwendsel, waaronder de drie vrienden alleen konden blijven en volop genieten van de herinnering aan bet Berlijnsche leven. Voornamelijk het spel van Spee van Cor Smits was hieruitstekend. Ook in bet derde bedrijf werd braaf gelachen en werden de leuke zetten van Dr. Crunus tegenover zijn vrouw goed geplaatst Lijst van brieven en brief kaai ten, geadresseerd aan onbekende, verzon den van bet Postkantoor te Amers foort over de le helft der maand April 1912. Brieven. Hoofd der School Heemstede. B. de Graaf Heusden. H. Veltman Sneek. W. Boon Waddingsveen. Meier Amsterdam. H. G. Rekveld id. J. S. Vos id. M. Kurpershoek id. Mej. A. de Ruiter id. Mej. G. Bevers Breda. Mej. Renselinden Den Haag. Tante Betje Zuifen. Corn. Veen Ahaus (Westf.) 14 drukwerken 5 briefkaarten1 pakjeenveloppenCredit-riform zonder adres. Coers' Liederkoor en Coers' Lieder kwartet. Coers' Liederkoor, Koor der Ver- eeniging: «Het Nederlandsche Lied", onder leiding van Corn. A. Galesloot, en Coers' Liederkwartet, Kwartet der Vereeniging «Het Nederlandsche Lied", zullen eene uitvoering geven op Woensdag den isten Mei 1Q12, des avonds te klokslag acht uren, in de groote zaal van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht. De vleugelbespeling geschiedt door mej. Gustine Koch, 's-Gravenhage. Alleenzang zullen zingen de leden van bet Coers' Liederkwartet: mej. Johanna Cambier van Nooten, boven stem; mevr. Mien SternheimSmits, lage vrouwenstem; de heer Jos. E. Schilderman, hoog-stem en de heer Jac. Ph. Caro, grondstem. De firma Kreymborg Co. staat niet alleen bovenaan in de rij der kleedingmagazijnen voor wat betreft haar maatwerk en confectie, ook op het gebied der reclame is zij allen concurrente firma's de baas. Zoo zond zij ons nu haar fraai geïllustreerden prijscourant voor het nieuwe seizoen, waarin in plaats van de stijve ledepoppen, die in den regel deze boekjes versieren, fotografiën van haar personeel zijn opgenomen wat een heel eigenaardig cachet aan dit werkje geeft. Bovendien bevat bet twee prijsvragen met de oplossing waarvan cycloïderijwielen der simplex fabriek te winnen zijn. Men verzuimen niet dit boekje aan te vragen. Aan eene woning in de Juliana van Stolberglaan te 'sGraveribage schelde gisteren een bejaarde vrouw aan en verzocht aan de dienstbode, toen deze de straatdeur opende, even de zuigeling vast te houden, die zij bij zich had, daar zij een pakje in haar zak had, bestemd voor de kame raad van het dienstmeisje, en zij dit niet voor den dag kon halen zoolang zij he! kind op den arm hield. Het dienstmeisje voldeed aan het verzoek, waarop de vrouw- het plotse ling op een loopen zette. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de vrouw het kind in verzorging had van de moeder. Beiden zijn echter niet te vindendaardoor wordt hare opsporing verzocht door den commissaris van politie in de 2e afdeeling aldaar. Moord. Voor het Gerechtshof te Arnhem werd heden behandeld de bekende zaak tegen den 56 jarigen landbouwer J Velthuis te Zwollerkerspel wegens moord. De Zwolsche Rechtbank ver oordeelde hem tot 20 jaar gevangenis straf en de advocaat-generaal bij het Hof heeft bevestiging van het vonnis der Rechtbank gevraagd. ZONDAG 21 APRIL. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegeboute Van Pereijnetraat No. 1. Voorm. lO'/i uur, Ds. P. S. Bakels. Em. pred. te Haarlem. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'l> uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Proefpredikatie ter voorbereiding van het H. Avondmaal en Openbare Belijdenis des geloofs 'sAv. 5'/i uur, Ds Teerink. Collecte voor de Kas voor Em. pred weduwen en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Opgave van de Vereeniging HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met er melding van woonplaats, van den iO tot en met den 17 April 1912. GEVESTIGD. Franciscus Adrianus Tettero, v. Hil versum n. Krommestr. 44. Margaretha Duiin, v. Castricum n. St. Andriesstr. 15. Dr. Pieter Gerlof Tiddens, v. Breda n Prinses Mariel. 8a. Hendrikus Franciscus Poelstra, van A'dam n. Kortegr. 13. Johanna Margaretha Vergouw, wed. Hartman, v. Utrecht n. Havik 2. Gertruida Hendrika Grau, v. Egm. aan Zee n. Hendrik v. Viandelstr. 34 Anne Hopman, v. Deventer n. Oliest. 3. Cornelia Bast, v. Nijkerk n. Iloogew. 49. Charles Louis Pollée, v. Arnhem naar Koningstr 115 Jacob van der Sluis, v. Duitschland n. Stellingw.str. 19. Albertus Wilhelm Frederik Eduard Adolf Tengnagell, v. Ooltgensplaat n. Aldegondestr. 4. Job. Wilh. Immens, van Weeselo n. Langegracht 4. Wilhelm van Hoorn, van Utrecht n. Regentessen! 7. Jacoba Marcus, v. Nijkerk n.Langegr.28. Adrianus Petrus van Vliet, v. Heerlen n. Puntenb.l. 2. Arnolda Barends, van Leusden naar Groenmarkt 9. Adr. Joh. Vlezenbeek, v. Groningen n. Stationsstr. 5. Henri Martin Antoon Klaidie, van 's-Bosch n. Langestr. 76. Elisabeth Visser, v A'dam n.Utr.w.43. Job. Petrus Haanschoten, v. Arnhem n. Utr.weg 93. Theodoius Hermanus Kilsdonk, van 's-Hage n. Pieter Botbstr. 25. Eibert Morren, v. Nijkerk n. Groenest. 1 Dirkje van Betinekom, van Zeist naar Vlasakkerweg 28. Jan Mol, van Leiden n. Kampstr. 14. Johannes van Sijl, van Dordrecht naar Langestr. 76. Maria Hend'ika Joosten, v. Apeldoorn naar Hof 46. Hendrikus Rebergen, v. Veenendaal n. Krankeledenstr. 1. Catrina van den Hoek, van 's-Hage naar Beukenl. 5. Maria Jacoba Alberta Onnekes, van Zaandam naar Schimmelp.straat 52. VERTROKKEN. Dorothea Sophia Henrietta Gorlach, van Schimmelp.straat 94 n. A'dam. Laurens Koets van Noordstraat 15 naar Duitschland. Elisabeth Cornelia van Hoogevest, van Kamperbinnenp. 5 u. Amsterdam. Willem Engelenburg, van Aldegonde- straat 68 riaar Harlirigen. Maaike Visser, v. Utrechtscheweg 72 naar Utrecht. Jacob Bouwmeester, v. Leusderw. 166 naar Leusden. Maria Louisa Grauw, v. Hendrik van Viandenstraat 34 naar Muiden. Simon Zwanenburg, v. Leusderw. 32 naar Udenhout. Marcus Leendert Otto Verkerk, van Heiligenbergw. 13 naar Harderwijk. Cornells Holtman, van Oliesteeg 6 naar Franeker. Hubrecht Dingenes Schrijver, van Utrechtscheweg 18 naar Leusden. Krijn de Bruijn, v. Utrechtschew. 121 naar Veenendaal. Josepbus Wilhelmus Meijerink, van Laaglandscheweg 5 n. Nijmegen. Teunis van den lloek, v. Soesterw. 298 naar Hoevelaken. Pbter van den Berg, v. Krommestr. 29 naar Utrecht. Johannes Bijl, van Bolderstraat 23 naar Dordrecht. Hendrik Adam, van Monnikenpad 64 naar Nijmegen. Johanna van Eldert, v. P. Bothstr. 7 naar Baarn. Hendrik Wolfswinkel, v. Muurhuizen 3 naar Canada. Baron Rengers Eduard Hendrik Juckema van Burmania, van Arn- hemscheweg 2 naar Haarlem. Alexander van Willigen, van Groote Koppel 8 naar Hoorn. Hendrikus Caiolus Berkeljon, van Utrechtscheweg 89 n. Vlissingen Ida Liesrinck, van Utrechtschew. 89 naar Vlissingen. Jantje Dijkstra, van Utrechtschew. 89 naar Vlissingen. Cornelis Anna Hesta, v. Zuidsingel 43 naar Utrecht. Nelly Stoppendaal v. Beekest.laan 9 naar Apeldoorn. Josephus Arooldus de Veer, v. Scher- bierstraat 12 naar Groningen. Hendrik Keizer, van Kiommestr. 36 naar Maarn. Gerritje van Ommeren, wed. Breemer, van Krommestraat 36 n. Maarn. Anthonia Gerritje Alberta Breemer, van Krommestr. 36 naar Utrecht. Geertruida Corlina Maria de Wit, van Heil.b.w. 14 n. 4e Kazernestr. Amersf Gerardus Tesson, van Breedestraat 2 naar Leusden. Sophia Kuit, van Leusderweg 48 n. Leusden. Gijsbertus Hendrikus Schoonbeek, van Kroonijesmolen 2n.Noord-Amerika. Dr. Hindhede te Kopenhage, die proeven nam om den invloed na te gaan van verschillende voedingsmidde len op de voeding en de ziekelijke toestanden van het menschelijk lichaam, meent ontdekt te hebben, dat het aardappeldiëet een uit stekend middel tegen jicht en graveel (nier- of blaassteen) is. Aardappelen zouden ge makkelijk groote hoeveelheden urine zuur oplossen. Uit een voordracht van dr. B. P. B. Plantenga te 's-Gravenhage «Geen kunstmatig voedingspraeparaat, al is het nog zoo nauwkeurig samengesteld en bereid, kan de moedermelk ook maar eenigszins evenaren." Bij het onderzoek naar de oorzaken der zuige lingensterfte is gebleken, dat de sterfte onder de kinderen, die uitsluitend met koemelk en koemelkpraeparaten waren gevoed, aanzienlijk veel grooter was, dan bij de kinderen, die gevoed waren met koemelk en surrogaat, zelfs wan neer met de toevoeging van surrogaat, reeds op jeugdigen leeftijd begonnen was. Toch moet bij de kunstmatige voeding van den zuigeling de koemelk het hoofdbestanddeel blijven vormen." De kinderartsen zijn heden ten dage vrijwel eenstemmig van oordeel, dat met de eenvoudige melk-, meel-, sui kermengsels, door de moeders thuis bereid, minstens even goede, ja, volgens de resultaten van het Haagsche onder zoek, zelfs betere resultaten te bereiken zijn dan met de in den handel gebruikte melkpraeparaten, zoodat de waarde van deze praeparaten zeer twijfelachtig wordt. Gezondheid en ademhaling. Uit een opstel van K. Kuiper te Hilver sum: «Dwaas zou het zijn van onze voeding snelle genezing en nieuwe levenskracht te verwachten, als we niet zorgden bet vuurtje daar binnen goed aan te blazen. Al hebben we te kiezen uit keur van gerechten, al ver zadigen wij ons ten volle, van onze longen niet het profijt trekkende, wat ze ons kunnen verschaffen, zouden we van dit alles slechts luttel voordeel trekken: we waren als kachels, die volgepropt met de beste antraciet, niet kunnen branden omdat de kleppen ge sloten zijn. Zal onze levensvlam hoog opflikkeren, dan moet er zuurstof zijn, zuurstof in overvloed. Daarom, lezer, denk aan den raad van Boerhaave: houd den roeperd open, borst vooruit en lucht happen! «De ademhaling is bet, die onschatbare diensten be wijst: zij toch voert de zuurstof aan en zorgt tegelijkertijd voor een eer volle begrafenis van het overgroote deel der gesneuvelden, die als gasvor mige verbrandingsproductenkoolzuur, waterdamp en eenige andere kwalijk riekende, deels giftige gassen uitge ademd worden. Niet alleen dus zorgt zij er voor bet vuurtje van binnen hoog te doen opvlammen, ook de sintels worden weggeruimd ze houdt schoon schipHoe krachtiger, boe dieper wij ademen, des te vollediger is de venti latie van longen en weefsels, des te intenser haar inwerking op onze levens verrichtingen. Op het zenuwstel oefent do ademhaling een kalmeerenden, uiterst weldadigen invloed uit. Vooral de hartzenuwen reageeren spoedig en in gunstigen zin. Nerveuze toestanden als angst, onrust, opwinding en e.a., zich doorgaans allereerst verradend door een snelleren,onregelmatige hart slag (nerveus hartkloppen) en adem- stoornissen kunnen dooreen krachtig, doelbewust ademen onderdrukt of ge nezen woiden. (Dr. Jaerschky.)" Goudkorrel Niet in de rijkversierde zaal Bij feestgenot of gul onthaal, Zal men de vriendschap kennen [leeren Maar als bij onspoed, ziekte of leed, Zij onze woning binnentreedt, Leert men dien kost'bren schat [waardeeren. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 12 tot 19 April. Geboren Wilhelmus, z. van Gijsbertus van Meeteren en Maria Everarda de Vries. Dorothea Cornelia Maria, d. van Gijsbertus Aloysius van Loo en Cor nelia Elizabeth Maria Rigter. Teu nis, z. van Wouter van den Brink en Bartiana Jacoba Kesteloo. Cornelis,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2