BINNENLAND. Gemeenteraad. cours-hippique op Birkhoven, dat door veel publiek bijgewoond werd. Op 20 April, te 8 uur voorm., had de eerste proef der «Militaiy« plaats, bestaande in een afstandsrit van 40 kilometer af te leggen binnen 3 uur. De temperatuur van het paard mocht 3 uur na aankomst niet hooger zijn dan 39 gr. De tfeelnemers reden afzonderlijk af, ongewapend en in dagelijksch tenue, met model officiers hoofddeksel: minimum gewicht 80 kilogram. Start bij de cantine van de Rijschool, aankomst op «Bukhoven*. Ingeschreven waren 5 deelnemers, t. w.: 1. luit. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst met «Maayke Meu« 2. luit J. Knel met »Drogheda« 3. luit. W. A. v d. Wall Bake met »Franpipani« 4. luit. jhr. K. F. Quailes van UITord met «Marengo*; 5. rit meester E H. Juckema v. Barmania baron Rengers v. Warmenbuizen. Laatstgenoemde kwam niet op. De overigen voldeden aan al de gestelde eischen. Des narn. te 2 uur volgde op het sportterrein Bit khoven de tweede proef' Steeple van 3500 meter, af te leggen in 5 min. 50 sec. Met minder tijd werd geen rekening gehouden. Har- nacbement naar verkiezing. Ook hierbij werd aan de eischen voldaan. Zateidag, 27 April. Te 9 uur voorm. derde proef, dres- suurproeven in de manége. De jury beslond uit: kol. J. H. Knel, majoor A M. van Wijk en ritrt». M. Grondhout. Te 10'/2 uur voorm. hadden dres- suui'proeven plaats van den wedstrijd «Beste officiersdienstpaarden*, en te 1.30 nam. volgde een afstandsrit van 40 ;KM af te leggen binnen 3 uur. Elke minuut korter gaf Vio punt. In den afstandsrit was een patcours rnet hindernissen (max hoogte 1 meter, max breedte 2.5 meter). Temperatuur, start en aankomst als bij lste proef «Military». Van de 19 deelnemers ingeschreven, voor den wedstrijd «Beste officiers- paard», waren 17 opgekomen. De meesien hebben alle hindernissen, die vrijwel zwaar waren, genomen. Luit. baron v. Wassenaer legde met «Mamie Gazette" het parcours af in 1 uur 59 min. Ondanks een klein ongeval bij het nemen van een der hindernissen, kwam dit paard in zeer goede conditie aan. Hetzelfde geldt ook voor alle overigen. Slechts 1 ruiter overschreedt den tijd met 5 minuten, tengevolge van een verkeerden weg rijden. Betreffende de wijze van beoor deeling was het volgende bepaald De beoordeeling van den «Military" geschiedt in beginsel als die voor den Military te Stokholrn. Springconcours onderofficieren eerste weigering of uit de baan raken 4 fouten; tweede 8. derde, buiten mededinging. Val van ruiter of paard of van beide, 4 fouten. Omverwerpen der hindernissen met de voorbeenen 4 fouten; ld. met de achteibeenen 2. Degene, die bij gelijk aantal fouten den koristen tijd maakt, is winnet. De jury zal hen uitsluiten, die naar haar oordeel, hun paard tijdens het parcours niet op voldoende wijze hebben voorgereden, ook al hebben ze geen enkele fout bij de hinder nissen gemaakt. Zondag 28 April: Goed weer en veel publiek. Te 1.30 nam. begon op «Birkhoven" het springconcours voor onderofficieren der veld-artillerie. Ie prijszilv. wissel beker, uitgeloofd door den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding (om eigendom te worden, moet de beker 2 achtereenvolgende jaren of 3 maal in 't geheel gewonnen worden door denzelfden ruiter) benevens een kunst- voorweip; 2e en 3e prijs kunstvoor werpen. Winner 1910 wachtm. H. Ernst, 1911 wachtm. Ie kl. Van Loon. 12 deelnemers. 1. Van Loon, die dus den beker behoudt, welke door kol. Piepers mot een toepasselijk woord wordt uitge reikt; 2. wachtm. Ie kl. Kramp, met «Rosa"; 3 wachtm. Ie kl. Kuilman met «Martha". Het tweede nummer was de 4e proef van de «Military», een bmderniscon- cours. Ie pr. verguld zilv. med. en f 300. benevens twee zilveren bonbon- schaaltjes, aangeboden door eenige Amersfoortsche dames; 2e pr. zilv. med. benevens f 200; 3e pr. vervalt omdat er minder dan 6 deelnemers zijn. 1. Luit. J. Knel met »Drogbeda«; '2. luit. baron v. Voorst tot Voorst met «Maayke Meo; 3 luit. v. de Wall Bake met «Frangipangi*; 4. luit. jbr. Quarles v. Ufford met «Marengos. Majoor v. Wijk sprak de winners toe en mejuffrouw Mingels bood aan no. 1 den damespiijs aan. Thans volgde C. Het voorrijden in den ring van officiersdienstpaarden. (Dressuui proeven en afstandsrit bier voren reeds vermeld). De uitslag was als volgt: 1 Groote zilv. med. van H. M. de Koningin en verguld zilv. med., be nevens f 200, luit. R. F. G. baron Bentinck, instructeur bij de Kon. Mil. Akademie. In zijn toespraak gaf kolonel Piepers er zijn voldoening over te kennen, dat hij den prijs van H. M. de Konin gin juist aan dezen officier mocht uit reiken, en sprak de overtuiging uit, dat het hem zou aanmoedigen op den ingeslagen weg voort te gaan. 2. Zilv. med., benevens f 100 en 2 kopeien kandelaars, aangeboden door den heer Tromp van Holst, voorz. der Maatsch. «Sportterrein Birkhoven», luit. baron van Wassenaar met «Ma- mie Gazette«. 3. Bronz. med en f 60, benevens een beeld (paard) aangeboden door den heer Tromp van Holst, luit. Ever- wijn Lange met «Mayo II*. 4. Bronz. med en f 40 luit. W. E Maihoa met «Cigarette* d. Spnng-concours voor onderoffi cieren der cavalerie en der rijdende artillerie. Ie prijs een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door den Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding (om eigendom te worden moet de beker twee achtereenvolgende jaren of driemaal in 't geheel gewonnen worden door denzelfde ruiter) benevens een kunstvoorwerp2e en 3e prijs kunstvoorwerpen. Als tegemoetkoming in de te maken onkosten wordt aan den 1 sten prijs toegevoegd f 10, den 2den prijs 15 en den 3den prijs f2 50. Winner van den vorigen wissel beker 1910 en 1911: Opperwachtm. Instr. J. Bavens, met «Graaf Dirk''. Er waren 18 deelnemers. 1. Wachtm. Ie kl. Jansen met «Nap"; 2. id. Schapers met »Jo"; 3. id. Van Unen met «Simon"; 4. opperwachtm.-instr. Bremer met «Emma"; 5. id. Van Dreumel mei «Velo"; 6 wachtm. Ie kl. De Ruyter met «Piet". De hindernissen waren vrij zwaar. Vooral de twee dicht bij elkaar slaande horden en de sloot brachten voor meerdere ruiters eenige punten ver lies Een van de deelnemers nam zelfs met zijn paard een koud bad. e. Sweat Briar-prijs. Steeple chase voor erkende half bloeds van 4 jaar en ouder, benevens voor paarden, afkomstig uit de remonte, toebehoorende aan een officier of aan het Rijk. Gewicht volgens de schaal. ALtaud 2400 meter. Er waren slechts 3 deelnemers. Luit. Knel ging, toen de vlag gevallen was, dadelijk aan het hoofd met «Sd- vertaila, die bij de tweede hindernis echter weigerde. Hierdoor weid de volgorde: luit. De Villeneuve met «La Joconde», luit. Van Wijk met «Het (eig. luit. S. J. v. d. Berg) en luit Knel. «La Joconde« ging den weg naar de sloot vooibij, waardoor »He« aan het hoofd kwam. Deze zou zeker ge wonnen hebben indien luit. v. Wijk de hindernis vóór de tribune niet ver geten had. «Silvertail* weigeide voor de sloot, zoodat luit. Knel hel op moest geven. Nu kwam luit. De Villeneuve met «La Joconde* opzetten en werdrio. 1. Hij verwierf hiermede den prijs van f160, benevens twee gravures inlijst (Homewards en From Covert to Co vert), aangeboden door den heer Tromp van Holst. De 2e piijs, f 50, was voor «He*. f. Bronze-prijs. Steeple chase voor paarden van 4 jaar en ouder, toebehoorende aan en gereden door active officieren of reserve-officieren van het Nederland- sche of het Nederlandsch-Indisehe leger (leden van de Koninklijke Mili taire Sportvereeniging) in uniform. Gewicht 5 KG. onder de schaal. Voor eiken in 1911 gewonnen ren 2 KG. overwicht. Voor eiken in 1912 gewonnen ren 4 KG. overwicht. Maidens 3 KG. ontheffing. Officieren, die nooit wonnen 2 KG. ontheffing. Afstand 2400 M. Prijzen: le f160 benevens een kunstvoorwerp, aangeboden door den beer A. M. Tromp van Holst, vooi- zitter der Maatschappij «Sportterrein Birkhoven*; 2e f50. 3e f 25. Ingeschreven 5 deelnemers. «Silver- tail» van luit. Knel kwam niet op. Luit. Van Santen ging met «Good Shot« dadelijk aan het hoofd en bleef de eerste plaats voortdurend behou den. «Cragiette* van luit. Daendels, gereden door den res.-tweede- luitenant Loke, kwam bij de tweede hindernis te vallen, liep zonder ruiter verder mee en lag na de derde hindernis nogmaals op den tug. Luit. Loke be kwam gelukkig geen letsel, maar rnoest te voet terugkeeren. Een tijdlang was «Cappadocia* van luit. S. J. v. d. Berg no. 2, met «Flirtation* van ritmeester De Bas achter zich Maar deze begon bij het ingaan van de laatste ronde op te halen en wist in de laatste bocht de tweede plaats te bezetten, zoodal hij ten slotte met een lengte won. De uitslag was dus: 1. «Good Shoi« (luit. v. Santen);2. «Flirtation« (ritm. adj. De Bas); 3 »Cappadocia« (luit. v. d. Berg). Deze ten was van het begin tot het einde zeer spannend. Er werd kranig gereden en de ruiters werden luide toegejuicht. Ten slotte rest ons wederom een woord van hulde te brengen aan het bestuur, van de Kon. Militaire Sport vereniging en onze gelukwenschen er bij te voegen voor den uitmuntenden afloop van deze zoo interessante wed strijden. Aan den Leusderweg no. 18 is een postduif aan komen vliegen, met aan den rechtei poot een zilveren ring, gemeikt 1911 z 18399. Aan den heer G J. Buys, oud directeur van de H. B. S. alhier, is eeri pensioen van f 2400 'sjaars toe gekend. De heer 11. G. van der Weerd. commies der posterijen le kl., is be vorderd tot hoofdcommies. De heer R A. baron van Harden- broek is benoemd tot kameiheer van H. M. de Koningin. Het departement Amersfoort, der Maatschappij tol Nul vari 't Al gemeen, vergadeit morgenavond te 8 uur, in «Amicitia". ter behandeling der navolgende agenda: a Beschiijvingshiief voor de jaar- lijksche Algeuieene vergadeiing der Maatschappij op 29 Mei a.s. b. Ver kiezing van éen afgevaardigde naar de Algemeene vergadering, c. Ver kiezing van twee leden in het Bestuur van het Ziekenfonds, d. Verkiezing van éen afgevaardigde voor de ver gaderingen van het district Gooi- en Eemland. Onder voorzitting van den heer C. M. Cremer werd Maandagavond de tweede vergadering gehouden van de vereeniging Handelsscbool voor Amers foort en Omstreken. Nadat de notulen van April 1911 waren gelezen en goedgekeurd bracht de heer Van der Meiden verslag uit. Hieraan ontleenen we: De secretaris, mr. De Jong, bedankte wegens vertrek. In ons pogen om de school opgelicht te krijgen zijn we niet gelukkig geweest. Wel geeft het Rijk f50U0 en de Gemeente f4009 subsidie, doch de Provinciale -Staten zijn hiertoe niet te vinden. In 't kort zeggen Gedeputeerden, dat Amersfoort geen behoefte heeft aan een Handels- dagschool, doch dat heel goed met een Handelsavondcursus kon worden vol staan. Een en ander deed ons besluiten onze subsidieaanvraag te moeten in trekken bij schrijven van 10 Juli 1911. Dit request luidde: Het Bestuur van dd> vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken heeft de eer zich met ver schuldigde gevoelens tot Uwe vergade ring te wenden rnet het verzoek zijn aanvraag d.d. 26 Mei 1910 tot het verkiijgen van een subsidie voor de hier op te richten Handelsschool te mogen intrekken. Het veroorlooft zich de vrijheid, ter motiveering van dit verzoek, UEdelGrootAchtb. kenbaar te maken, dat het, overtuigd van de levensvatbaarheid eener Handelsdag school als in hoofdzaak door hen be doeld niets zoozeer vreest dan de ge volgen, welke zouden voortvloeien uit een verwerping van de subsidie-aan vrage, waartoe heeren Gedeputeerde Staten in hun praeadvies van 19 Juni 1.1. adviseeren. Immers het staat vast. dat de toe kenning van de Rijkssubsidie alleen zal plaats hebben, wanneer de school tevens subsidie geniet van de Provincie. Het Bestuur stelt zich voor te zijner tijd een nieuwe aanvraag tot U te richten en hoopt bij de alsdan in te dienen plannen er in te slagen, de bezwaren door H.H. Gedeputeeide Staten u hun praeadvies ontwikkeld, te weerleggen.* Hier bestaat veel behoefte aan een Handelsdagscho'ol, die aansluit aan de Lagere School. Gelukkig hebben we den steun der Gemeente Amersfoort, die behalve sub sidie ook de noodige lokaliteit afstond. We hebben ons opnieuw tot de Pro vinciale Staten gewend en hopen een maal succes le hebben. De resultaten in andere plaatsen vei kregen, wijzen er op. dat de Handelsscholen de toe- komstscbolen voor deri Middenstand zijn. De penningmeester, de heer Teengs, deed tekening en verantwoording, welke onder dankbetuiging werd goed gekeurd. De voorzitter verklaarde weinig meer te zeggen te hebben. Het Bestuur is niet ontmoedigd, en zal van de ver kregen ervaring gebruik maken. De majoor-kwartiermeester N E. Rost die met ingang van '1 Mei op zijn verzoek is gepensionneerd, nam Maandag afscheid van betofiiciers- korps van het 5e regiment infant, en gaf Dinsdag zijn functiën enz. over aan den 'le luit. kwartier-meester Bode, tijdelijk secretaris van de hoofd- administratie. Toonkunst. De uitvoering van Toonkunst gis terenavond had het publiek in groote getale naar «Amicitia* getrokken. Het programma werd met de grootste aandacht gevolgd. Vóór de pauze voerde de zang- afdeeling met begeleiding van het orkest der Arnhemsche Orkestver- eeniging bet Requiem van Sgambati uit. De koien klonken zuiver en de verhouding der stemmen was zeer goed. 't Was duidelijk le booren, dat er goed gestudeerd was en het werk voor de tweede maal werd ten ge- hoore gebracht. De begeleiding van het orkest was een goed stuk werk. De solist Caro voldeed bijzonder. Hem te hooren zingen met zijn pracht vol diep geluid is een bron van genot De leiding van den heer Petii is zeker en krachtig Na de pauze werden we in de ge legenheid gesteld het Arnhemsche Orkest eens alleen te hooien. Onder de energieke leiding van Peter van Anrooy, die de geheele 5e Symphorue uit het hoofd dirigeerde, werd Beet hoven op een wijze vertolkt, die boven allen lof verheven is. Maandagavond werd hetzelfde pro gramma uitgevoerd en de minder flnantieele bevoorrechten in de ge legenheid gesteld zich voor weinig geld een avond van hoog kunstgenot te verschaffen. Hiervoor een woord van dank aan het bestuur van de Amersfoortsche afdeehng van Toonkunst. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kermis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Mei en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog met werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar Afgifte der boekjes lot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Ds. P. 1 leering. Ds. Heering (de predikant van de Remonstrantsche gemeente in Den Haag) heeft niet gewild dat van zijn 50-jarige ambtsbediening opeisbaar ge rucbt zou worden gemaakt. Hij had uitdrukkelijk aan den ketkeraad ver zocht dat die dag in stilte zou voorbij gaan. Maar ds. Heering heeft vele vrienden en vereerders, niet alleen in Den Haag, ook eldeis in gemeenten waar hij vroeger werkzaam was en waar men zijn prediking en zijn her derlijk werk nog altijd als van een der besten blijft gedenken. Zoo is de heuglijke dag dien hij beleven mag, toch bekend geworden en dit was ge noeg voor zijn dankbare gemeente te 's-Gravenhage om zich op te maken en den geliefden leeraar op dezen voor hem zoo merkwaardtgen dag blijken van aanhankelijkheid te geven. De «Nieuwe Courant* geeft de vol gende schets van ds. Heel ing's leven Pieter Heering werd den 7en Febr. 1838 te Enkhuizen geboren, bezocht aldaar de Latijnsche school en stu deerde te Leiden in de theologie, met Scholteu en Kuenen als leermeesters. In 1861 werd hij toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Aan zijn verblijf in zijn eerste standplaats Steenwijkerwold, waar Inj 27 April 1862 zijn intrede deed. heb ben wij zijn in Indië geschreven Over- ijselsche vertellingen te danken, waar mede hij zich een eervolle p'aats onder de Nederlandsche letterkundigen ver wierf. In November 1868 naar Ned-Indië vertrokken, nadat hij koit te voren vehuwd was met mej. Spakler, was hij daar achtereenvolgens predikant te Chei'ibon en te Pasoeroean, tol den zomer van 1881, toen hij om redenen van gezondheid naar Nedet land terug keerde. Zeer ontvankelijk voor natuur schoon, getuigen daarvan zijn bundel Indische Schetsen en zijn herinneiingen aan Insulinde, die hij menigmaal in zijn leerredenen pleegt in te vlechten. Sedert keerde hij niet naar Indië terug. Tot tweemaal beroepen bij de Hervoimde gemeente, eerst tellaaid en vervolgens te Leeuwarden maar voor beide beroepen bedankt hebbende, betton Heering den 9en September 1883 zijn dienstweik bij de Remon strantsche Broederschap. Op dien datum werd hij bevestigd als leeraar bij de nieuw gestichte Remonstrantsche gemeente te Meppel. Zijn werkzaam heid als predikant in Den Haag dag- teekent van 22 Mei 1887. In Februari 1889 ontving hij een beroep naar de Remonstrantsche gemeente te Amster dam, waarvoor hij, tot blijdschap van zijn Haagsche vrienden, meende te moeten bedanken. Ds. Heering geniet hel groote voor recht ra een weikzaam leven nog frisch van geest te zijn, nog vol lust in den arbeid, daartoe in staat gesteld door het bezit van intelleclueele en physieke kracht. Van zijn prediking gaat nog altijd dezelfde invloed en bekoring uit. Moge hij als voorganger bij de godsdienstoefeningen, als vriend des huizes van zijn gemeenteleden en als leeraar van de jeugd nog gei uimen tijd werkzaam zijn aan het kweeken en levendig houden van het gods dienstig leven. In weerwil van het verzoek door ds. Heering. gedaan orn zijn jubileum niet officieel te vieren, weid de jubi laris tocb door zeer vele vrienden en belangstellenden gelukgewenscht. Zijn buis in de Van Speykgtraat was weidia vol van de prachtigste bloem stukken en den ganschen namiddag verdrong zich een gelukwenschende menigte in de salons. Een niet officieeie deputatie uit gemeenteleden kwam den gevierden predikant een kostbaar geschenk brengen Een aardige attentie werd hem be wezen door de leden \an de gemeente in Steenwijkerwold waar hij vóór 50 jaren het eerst het predikambt vervulde. Men zond hem n.l. een miniatuur van het keikgebouw op die plaats, geheel en al met bloemen versierd. Voor Huis en Hoi. Is een snor nuttig? Een snor is nuttig voor allen, die stoffigen arbeid hebben, als molenaars, bakkers, steenhouwers, enz., daat het stof door dezen natuurlijken respirateur van de longen afgehouden wordt. De sappeurs en mineurs in Fransche leger, die wegens de grootte en de schoonheid van hun baard bekend staan, ver heugen zich dan ook over een zekere inmuniteit tegen ziekten der adem halingsorganen. Waar deze oiganen anders licht door te veel inspanning lijden, zooals bij zangers enz., daar is de baard en de snor de beste hulp, om zulke storingen te voorkomen. Observator. De gisterenmiddag van 1.50 tot 3.25 onder voorzitting van den Burge meester jhr. J. W. A. Baichrnan Wuytiers gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijge woond door 15 Raadsleden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Jorissen, Van der Wal, Gerritsen en Salomons. Na de zitting te hebben geopend, verhief de Voorzitter zich van zijn zetel en zeide ongeveer: Nu de Raad juist vergadert op den vei jaardag van II. K. H. Prinses Juliana wensch ik dezen gedenkwaardigen dag met een kort woord te herdenken. Ik doe dit omdat in de persoon

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2