HIEUW E Nieuws- ea Advertentieblad ¥®©r de Privtieie Utrecht. @flfememee m Zaterdag 11 Mei 1912. 41e jaargang. FEUILLETON. No. 38. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOTEN. Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dingdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Burenu: Langestrnat 31. Telephooimo. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend Groote letters eD vignetten naar plaatsrnimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 6e Nummer van den vierden Jaargang van bevat o.a.: Het Koninklijk bezoek aan de Hoofd stad, met 6 foto's. Het laatste bedrijf van bet Parijscbe drama, met 4 foto's. Brand op het Rechtboomsloot te Amsterdam. Brand in bet «Kalfje" bij Amsterdam. Brand te Leider dorp. Ons Prinsesje op 't Loo. Be vereeniging «Onze Vloot," met 6 foto's. Cabaret artistique van Leidsche studenten. Een monument op het kerkhof te Roozendaal. De val van den vliegenier Védrines. Per vliegtoestel over den Oceaan. Het Jubileum van de broeders van St. Joannes Deo. Portret van den schrijver van „de familie Lehmann". Een Overzicht van de 1 Mei-be tooging te Amsterdam. Schipbreu kelingen van de Titanic in de reddings boot. - Geredden van de Titanic aan boord van de „Carpathia". Het vervolg van de Onthullingen van Madame Steinheil met 2 foto's. Onze Esperanto-Cursus. Voorts portretten van bekende stad- genooten. De llubi iek van Redac teur X en het Kindernummer „Ons Prinsesje", met onderhoudende lectuur voor de jeugd. De ondergeteekende wenscht bij zijne Courant geregeld de geïllu streerde Premie „Pak me mee" te ontvangen. Woonplaats: Naam: Wetenschappelijke cinematographic Ter Kon. goedkeuring zullen worden aangeboden de Statuten der Naaml Vennootschap voor wetenschappelijke cinematografie, die zich ten doel stelt, door een vaste organisatie te ver eenigen de verschillende toepassingen der bioscoop op het gebied van industrie, kunst, onderwijs, oeconomie en ethiek, afgewisseld door gepaste ontspanning. Als Directeur der Vennootschap werd benoemd de heer D. de Cleicq te Bloemendaal, die door zijn wèten- schappelijk-technische ontwikkeling daarvoor berekend en als spreker geen onbekende in Nederland is. Als gedelegeerd-commissaris is ge kozen de heer Maurits H. Binger, te Haarlem, die met zijn organiseerend talent en zijn zakenkennis den Directeur in het beboer zal terzijde staan. Tol 2e commissaris en rechtskundig adviseur werd aangewezen mr. dr. W. P. Vis, te Haailem. Ter voorlichting van het Bestuur op het uitgebreide werkterrein werd een Comité van advies uilgenoodigd, waarin zich bereid verklaarden zitting t». nemen de heerénG L. van Balen, Hoofd eener Lagere school. Amster dam; H. M. van Bemmel, Voorzitter van de vereeniging «Onze Vloot", afdeeling Haarlem; J. Bruinwoid Riedel, Algemeen Secretaris der Mij. tot Nut van 't Algemeen, BaarnG. S. de Clercq, Secretaris Mij. van Nijverheid, Bloemendaal; dr. J. Dekker, Directeur Koloniaal Museum, Haarlem; prof. dr. G. van Iterson, plantentechnologie, DelftD. Ingerman,leeraar technologie, openbare Handelsschool. Amsterdam; A. Jonkman, Hoofd Chr. school AmsterdamJ. F. van Oss. leeraar chemie, Openb. Handelsschool, Amster dam; jhr. Ch. F. van de Poll. Voor zitter Centraal-comité Plan 1913, Haarlem, Jac. P. Thijsse, leeraar Natuurlijke historie, Bloemendaal; B. Weustink, Hoofd R. K. schoolver eer.iging, Amsterdam; E. F. Witte, hortulanus, Leiden; en J. IJzerman, Directeur openbare Handelsschool Amsterdam. Voor scholen, wetenschappelijke-en volksontwikkelingsvereenigingen hoopt zij het middelpunten de vraagbaak te worden, met haar uitstekend materieel, haar geschoolde beambten en haar j verbindingen over de geheele wereld. I Het lange en zeer kostbare viaag stuk, boe de bioscoop in dienst der ontwikkeling to stellen, is door haar een goede stap nader ter oplossing gebracht, aangezien zij van plan is, het geheele land met een speciaal voor dit doel geconstrueerde hal, metciica 1000 zitplaatsen, te laten bereizen Grooten steun mocht zij bij dit doel reeds van de «Prins der geïllustreerde bladen« ondervinden, die haar mach tige medewerking verleende om een btoscopische industrie-ten toonstelling mogelijk te maken, door verschillende groote fabrieken van binnen-en buiten land uit te noodigen hun bedrijf cine matografisch te laten opnemen en de exploitatie dezer films aan de Naaml. Verin, op te dragen, die ze in een 100-tal plaatsen van Nederland zal vertoonen, terwijl de fabrikanten ge legenheid zal worden geboden, belang hebbenden tot deze voors'elhngen uit te noodigen. 's Winters zal worden gebruik gemaakt van bestaande zalen, des zomers van de eigen, verplaats bare hal. De ochtenden en de mid dagen zuilen op deze plaatsen worden dienstbaar gemaakt aan de zooge naamde scbool-bioscoop, waardoor de kinderen van verschillende scholen, in overleg met de plaatselijke school autoriteiten, bijeenkomen, om speciale les-uren te volgen, waai bij, in overleg met de paedagogische leden van het comité eeu zeer vruchtdragende wijze van onderricht zal gevolgd worden. Een leerprogramma zal ten spoedig ste aan de betreffende autoriteiten worden toegezonden, omvatlende leer stof, zoowel voor de Lagere als de Middelbare scholen. De lesuren zullen met nieuwe leerstof herhaald worden, zoo dikwerf hiertoe van bevoegde zijde de wensch zal worden kenbaar ge maakt. In eigen ateliers te Haarlem, zullen voorloopig door buitenlandsche ervaren krachten, de benoodigde schoolfilms, met medewerking van het speciaal bevoegde comité-lid, worden vervaar digd, ontwikkeld en afgewerkt. Reeds werd een overeenkomst ge troffen met bet Hoofdbestuur van Plan 1913, waarbij bet Bestuur heeft besloten, vreemdelingen, die in het feest- en tentoonstellingsjaar 1913 Nederland zullen bezoeken, uit te noodigen de Bioscopische industrie- tentoonstelling te bezichtigen. Met een '12-tal groote bedrijven zijn de overeenkomsten voor bioscopische opnamen reeds gemaakt en nog velen zullen volgen, om het beeld der Neder- landsche industrie zoo volledig moge lijk te doen zijn. Aangezien van de voornaamste ver- eenigingen, die zich met het organi- seeien van voordrachten bezig houden, Bestuursleden zitting hebben in het comité, zullen, buiten industrie- en schoolfilms, ook voor hun afdeeling speciale programma's ontworpen worden. De aanvullingslijst der comité-leden zal spoedig ter kennis worden gebracht, daar van verschillende zijden nog medewerking werd toegezegd, die men bij de omvangrijke taak zeer gaarne aanvaardt. Het voorloopig correspondentie adres is; D. de Clercq, Bloemendaal, Koepellaan 4. Steenkolen in Brabant en Zeeland. Aan een artikel van mr. van Waterschoot van der Gracht, in de Mededeelingen van het Geologisch Genootschap, ontleend de »N. R Ct het volgende; De schrijver meent, dat de boringen in westelijk Noord-Brabant en Zeeland veel meer een sprong in het duister zijn dan bijvoorbeeld die in de Peel of in den Achterhoek waren. Toch meent hij, dat er kans bestaat op 800 it 900 M. diepte steenkolen te vinden, hetgeen van zeer groote waarde zou zijn, gezien de nabijliggende havens van Vlissingen en Rotterdam. »Is« zegt de heer v. W. v. d. G. «mijn inzicht juist, dan ver mindert het gevaar in Zeeland en Zuid-West-Noord-Brabant ouder ge steente aan te treilen en wordt de kans grooter dat de Kolenkalk-rand vanaf Kessel meer rechtlijnig naar het N.-Westen doorloopt naar de kust van Norfolk, dan dat zij zóó sterk naar het Noorden afbuigt, dat Vlim- meren reeds weder nabij dien rand komt te liggen. Het feit dat zoowel te Vlimmeren als zelfs te Sandhoven (nog maar slecht 20 pet. gas) vrij diepe Carboon-niveau's bereikt wer den, behoeft dan niet noodzakelijk zijn reden te vinden in een uitloopen van bet kolenbekken, doch kan te wijten zijn aan plaatselijke horsten.» De boring begint bij Woensdrecht. Dat dit punt het beste is, wordt aldus verdedigd «Verschillende consideraties deden mij Woensdrecht kiezen. Bij Hulst zouden wij zeker op veel geringere diepte den ondergrond aanboren, doch tamelijk zeker in het Massief van Brabant belanden ook bij Goes zoude dit laatste gevaar nog vrij groot zijn bij Bergen-op-Zoom en nog veel zekerder, bij Zundert en zeer stellig bij Baarle-Nassau was daarvoor geen gevaar, doch daar neemt de diepte bepaald zeer sterk toe. Weten wij eenmaal zeker welke de diepte van den ondergrond te Woensdrecht is, dan kan men daaruit besluiten hoe veel men zich verder van den rand af kan wagen naar het hart van bet bekken, waar de hoogere vet-en gas kolen moeten liggen. Om te Zundert te boren was ik vooral huiverig door het in deze streken zeer diepliggende Midden- Plioceen (oudere formaties zijn niet bekend.) Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie van julius aliczny. 28) «Oude man," zei nu graaf Dewbinsky trotscb en in ieder woord klonk de waarheid «Ge zijt in een vreeselijken waan I Ik heb slecbts tweemaal uw huis bezocht en uwe dochter alleen in uwe tegenwoordigheid gesproken. Hoe ge er toe komt mij Sara's verleider te noemen, is mij onbegrijpelijk!" Verbaasd trad Levi een schrede achteruit. De schrik wil loochenen, dacht bij. «Mijnheer de graaf!" zeibijnaeene pauze met van opgewondenheid bevende stem, «Sara heeft in de ijlende koorts uw naam genoemd, en gij gaaft haar ook bet kruisje, dat zij aan den bals droeg." «Een kruisje? Bij God, ge dwaalt, Baruch LeviIk heb baar nooit een kruisje gegeven." De plechtige ernst met welke Dew binsky deze woorden bad gezegd, deden den vader in zijne meening wankelen en bij verhaalde nu de laatste gebeur tenissen die in zijn buis plaats hadden gehad. «Mijnheer de graaf!" voer bij vervolgens haastig bewogen voort en viel voor Dewbinsky op de knieën. «Antwoord mij bij bet gebeente uws vaders, bij alles wat u heilig is, ant woord mij bij uw Godhebt ge mijne dochter nooit over liefde gesproken, hebt ge Sara niet overreed het geloof barer vaderen af te zweren Gena- digste heer, ik heb Sara verloren, zij is geen j odin meer, maar zij is toch mijn kindzoo ik wist dat zij niet zou worden gelijk die ODgelukkigen en ver acht door geheel de wereld, zou ik haar willen redden en haar zoeken zij is toch mijn kind!" De oude man begon nu zoo hartbre kend te weenen, dat de graaf hem bij den arm nam en oprichtte. «Ik zweer u voor God den Almach tige, dat ik nóóit beproefd heb Sara's liefde te winnen en haar ook nooit alleen gezien of gesproken heb." Met deze woorden naderde Dewbinsky zijne schrijftafel en overhandigde Baruch Levi Iwan's brief. Een vreeselijk voorgevoel bekroop den ouden man, toen bij hem gelezen bad. «God!" riep hij, «waarmede heb ik verdiend dat ge uw hand zoo zwaar boven mijn buis boud. Mijnheer de graaf, vergeef mij, arm man, wien het ongeluk bijna van bet verstand heeft beroofd. Wat heb ik gedaan Dood j mij maar neen, gij moet gered worden i haastig van hier, ik wil uw gids zijn door bet boscbdrie duizend Russen hebben de omstreken bezet om u ge vangen te nemen." «Schurk!" riep Dewbinsky sabelen pistolen grijpend, «dat is openlijk ver raad I" Baruch Levi sloeg de oogen neer. «Ik hield u voor den verleider van mijn arm kind, en wilde Sara en mij wreken maar ik kan en wil u redden I Ik wil mijn leven, dat thans in uwe macht is, op bet spel zetten en u met uwe solda ten langs een mij bekend boschpad uit bet ijzeren net der Russen be vrijden." «De minste verdenking dat ge mij bedriegt, kost u het leven," ant woordde Dewbinsky. Hij liet dadelijk zijne officieren bijeenkomen en eenige minuten later wist ieder man wat er te doen was. Aan openlijken weer stand was niet te denken, slechts een snelle vlucht was de eenige redding van den dood. Door een lage achterdeur gingen nu graaf Dewbinsky en Baruch Levi uit het kasteel naar het naaste boscb onhoorbaar als nachtelijke schaduwen volgden hen, man voor man, de ge heel e troep opstandelingen. Spoedig hoorde men niets meer dan bulderen van den storm tnsscben de rotsen en het rollen van eenige losgerukt rots blokken, die met dof geraas in de diepte stortten. Het kasteel lag geheel ledig in de duisternis van den nacht, want zelfs de dienstboden hadden zich bij de vluchtende opstandelingen aan gesloten. Baruch Levi hield de band van den graaf in de zijne en voerde hem als een vader zijn kind, met de grootste behoedzaamheid en zorg, over de ge vaarlijkste plaatsen, terwijl de opstan delingen ben dicht op de hielen volg den. Daar boorden de vluchtelingen in de verte schoten vallen, vervolgens een wild gebrul. Het waren de Russen, die het kasteel bestormden. De weg voerde over een brug, toen de laatste man er over was, werd zij ijlings ver- j woest en de puinhoopen in den stroom geworpen. Huilend floot de wind over de vlakte i en drong met razende woede in bet dichte dennenbosch. Geen ster, geen vriendelijk hemellick bescheen het ge vaarlijk pad, dat over ruwe rotsen door bet bosch liep; in de verte klonken de stemmen hunner vervolgers, die nog aan gene zijde van den stroom schenen te zijn. «Maar moed en volharding!" zei Baruch. «in een uur zijn wij uit den kring der Russen en morgen avond hebben wij, zoo God wil, het leger van Langiewicz bereikt." Baruch Levi hield woord, gelukkig ontkwamen zij de Russen eD vonden den opperbevelhebber der opstandelin gen. Lang wachten Mozes en Aron Tewe- les in de dorpsherberg vaD den eerste, op de terugkomst van Baruch Levi. Augstig gaven zij zich aan gissingen wegens zijn wegblijven over, toen plot seling de deur geopend werd en een

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1