Plaatselijk Nieuws. n rijk zag af van de beoogde invoer- rechtverhooging en het lijdt geen twijfel dat het tot die houding werd gebracht door de overweging, dat het Franscbe product ook in Nederland slechts matig werd belast. Met het oniwerp-Kolkman komt die reden te vervallen. Ook zonder nog te denken aan dadelijke maatregelen van tegen weer staat het vast, dat ongewijzigde tol standkoming van het 43e tarief- nummer inhoudt het afstand doen van elk recht van sprelcén indien eenig land, welk dan ook, voornemens mocht zijn de Nederlandsche kaas zwaar te belasten. Bij de samenstelling der tariefnum mers 42 en 43 heeft men het klaar blijkelijk niet de moeite waard geacht eens te overwegen welke gevolgen het wel zou hebben indien andere staten (Nederland's afnemers) hun invoer rechten op boter en kaas gingen afmeten naar de maat van het ont werp-A'olkman. Wat de boterproductie betreft, die over bijkans het geheele land verspreid is, moet volstaan worden met te zeggen dat de benadeeling der Nederlandsche belangen geweldig groot zou wezen. Voor de kaasproductie, die meer tot enkele gewesten beperkt is zou de hoofdinhoud dier gevolgen zijn saam te vaiten door te zeggenstrem ming van den kaasuitvoer, op den voet gevolgd door desorganisatie van het landbouwbedrijf in vier provincies, met name in Noordholland, Zuid- Holland, Utrecht en Friesland. Aan dergelijke «kleinigheden" heeft de samensteller van het ontwerp- Kolkman zicb niet gestoord. De betrek kelijk kleine inkomsten vermeerdering (60 mille uit het invoerrecht op boter en ongeveer 40 mille uit het invoer recht op kaas) was het eenige dat voor overpeinzi ng in aanmerking kwam. Voor de eindeloos grooter nadeelen was geen tijd lot overweging. En zoo leert de nadere beschouwing dezer beide schijnbaar zoo onschuldige tariefnummers al weer, dat de onmis bare kennis van zakpn bij de samen stelling van het tariefonderwerp afwe zig is geweest. Met dit gevolg, dat er op de gevaarlijkste wijze gespeeld wordt met zeer gewichtige landsbe langen. De Nederlandsche Statistiek geeft voor den uitvoer van landbouwproducten voor België en Frankrijk geen betrouwbare cjjfers. De over land gezonden goederen worden alle voor Bel gië geboekt, ook al zijn ze voor Frankrijk be stemd. Bij den Belgischen invoer is dus een deel van den Franschen import inbegrepen. Wegens gebrek aan deelname gaat de clubtocht van leden van den A. N W. B uit Amersfoort op morgen (Hemelvaartsdag) naar Zeist niet door. Op 1 September a s. komt een vicariebeurs van de St. Joriskerk be schikbaar. Jongelieden, die hun opleiding te Amersfoort hebben genoten en die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, behooren een aan den minister van binnenlandsche zaken gericht request te zenden aan curatoren van do Rijks-Universiteit te Utrecht en worden tevens uitgenoodigd zich te wenden tot den burgemeester. liet schriftelijk gedeelte van het eindexamen der H. B. S., waaraan 39 leeilmgen zullen deelnemen, wordt in de zaal van Amicitia gehouden, aanvangende op den 1/en, en eindigende op den 26en Juni. Zij, die toelatingsexamen voor de H. B. S wenschen te doen, moeten zich vóór 1 Juni aanmelden bij den directeur, dr. P. G. Tiddens. Voor de acte lager onderwijs zijn geslaagd de dames M. C. Tromp, J. H. Verhey en C. M. Vinke. De Vereeniging voor den graan-, meel- en zaadhandel te Amsterdam, zal 3 afgevaardigden zenden naar Berlijn, om aldaar de conferentie bij te wonen, die door den Duitschen Handelsdag wordt uitgeschreven, in verband met de moeilijkheden in den graanhandel, welke uit de sluiting van de Dardanellen ontstaan zijn. De heer C. V. Gerritsen, alhier, heeft de uitnoodiging om als afge vaardigde voor de vereeniging mee te gaan, aangenomen. Kamer-van Koophandel. Onder voorzitterschap van den heer J Ger. Kleber vergaderde deze Kamer jl. Zaterdagavond ten stadhuize. Afwezig de heeren van Vollenhoven en Meursing en een vacature. De notulen van 2i Februari 1912 werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijnEen schrijven van den heer D. H. G. Kleber, meldende dat hij zicb metterwoon te Amster dam heeft gevestigd, waarom bij geen lid kan blijven. Hiervan zal aan B. en W. worden kennisgegeven. 2. Een missive van den minister van W. II. en N. betreffende de be noemirig van de commissie van advies voor de spoorweg diensten voor het tijdvak 1 Mei 191230 April 1913. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Behalve de gewone periodieke, jaarverslagen van Kamers in Binnen en Buitenland. 4. Een Brochure over de Nieuwe Tariefwet. Deze ligt bij de secretaris ter lezing. 5. Nog een adres van de Ned. K v. K. te Londen tegen de nieuwe Tariefwet, met verzoek om onder steuning. Zal nader worden behandeld. 6. Brochures over concescies op Borneo en over Titaanijzerzand op Java. Bij de secretaris ter lezing. 7. Een adres van de K. v. K. te Arnhem aan de Tweede Kamer over de toepassing van de ongevallenwet. Klachten zijn bij deze Kamer inge komen over de bij betaling van te laag berekende premies, veroorzaakt door fouten van de Rijksverzekerings bank. Arnhem wil dit recht beperken tot afloop van het boekjaar. De heer Eysink wil dit adies gaarne steunen. Ook de voorzitter, die nog opmerkt, dat te veel betaalde premies niet worden terugbetaald. Wordt met algemeene stemmen be sloten het adies te steunen. 8. Een adres van de K. v. K. te Haarlem aan de Tweede Kamer inzake ziekte verzekering. Tegen vele bepalingen zijn ernstige bezwaren ingebracht, waarom Haarlem meent, dat de noodzakelijke wijzigingen moeten worden aangebracht. De voor zitter deelt mede, dat over deze zaak nog een nader schrijven is ingekomen ter begeleiding van een adres van velschillende firma's aan de Tweede Kamer. De heer Van Haselen voelt, afgaande op de verklaring van veel firma's, er veel voor het adres te steunen. De heer Eysink dito. De voorzitter zegt, dat deze wet groote kosten op ad- min isl ra tief gebied met zich zal brengen. Besloten wordt adhaesie te be tuigen. 9. Een missive van het Hoofd bestuur der Posterijen eri Telegiafie, betreffende de uitbreiding van den Zondagsdienst in steden boven 10.0U0 inwoners, voor kennisgeving aange nomen. 10. Een adres van de schippers over de Eem. Gaarne wil de voor zitter de schippers eens hooren, waarna van de bezwaren kan worden kenn's gegeven. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. Maandagavond hield Mr. M. W. F. Treub, het Tweede Kamerlid, in Amicitia een lezing over de: „Beginselen van de Vrijzinnig Democratische Partij." Door de Afdeeling Amersfoort dier Party was hij hiertoe uitgenoodigd. Dr. E. Kruisinga opende en leidde de vergadering en wees er op, dat in het Zaterdag verspreide blad de motieven tot oprichting worden aangegeven. De heer Treub, een der generaals der partij, heeft men uitgenoodigd, omdat andere Vry- zinnigen meenden, dat hy de oprichting zou afkeuren. Het Bestuur van Gemeentebelang en de Redactie van de Eemlander zyn uit genoodigd om te komen debatteeren. Hierna gaf hy het woord aan den spreker. Deze zeide, dat het hem byzonder aan genaam was, dat hier werd opgericht een nieuwe afdeeling van de Vrijzinnige Demo cratische Partij en toen de meening in een der plaatselijke bladen geuit, dat ik dit niet zou toejuichen naar aanleiding van een gezegde in myn district, was het my een vreugde een nog al zonderling misverstand te kunnen rechtzetten. Ik heb altyd gestreden tegen het vrijzinnig alle gaartje zonder beginsel en zonder ideaal. Onder alle Vryzinnigen is een zekere mate van eensgezindheid, ook de Sociaal Democraat kan men hierby rekenen. Zoo dikwyls wordt van kerkelyke zijde gepoogd te na te komen aan het hooge recht de geestesvrijheid. Dan zal men zien, dat alle Vrijzinnigen één lyn trekken. In den tegenwoordigen tyd, waarin men alle vry- heid wil aan banden leggen, waarin het de rechtsche coalitie naar den vleeze gaat, is het te verklaren, dat de gedachte naar één vrijzinnige party opkomt. En toch is deze conclusie verwerpelyk. Een partij moet anders zyn om volge lingen te trekken. Een lichtpunt is, dat de verschillende fracties van de Christelyke coalitie nog krakeelen. Het volk begint te gevoelen,, dat men op Staatkundig leven naar eigen vrye overtuiging moet handelen. Alle vragen van beteekenis drukken in de tegenwoordige maatschappy hun stempel op de maatschappelyke ont wikkeling, waarom we moeten opkomen voor de vryheid van gedachten. De hoofdzaak is, in welke richting zal de Staat medewerken aan de maatschappe lijke vraagstukken; hoe zal de sociale ontwikkeling worden geleid? Onder de vryzinnigen is hier geen eenheid meer, ook onder de kerkelijken niet. Doch by rechts is de meerderheid reactionnair conservatief, ze voelen, hoe conservatiever, hoe grooter de invloed op hun volgelingen. Hy toont dit aan met er op te wijzen, dat de kerkelyke arbeiders niet opkomen tegen achter stelling der sociale wetten by andere wetten en niet tegen de Tariefwet. Het tarief wordt voorgesteld als te zyn een maatregel, waardoor volks welvaart wordt verhoogd, om het volk uit economisch verval op te heffen. Dat is evenwel niet waar. De arbeiders zullen worden belast en niet alleen weelde-artikelen, zooals blaadjes van rechts zeggen. De hoofdzaak moet komen van artikelen van dagelyksch gebruik. Ieder arbeider voelt, dat alles duurder zal worden. We hebben thans in Nederland een ongekende periode van welvaart. Tusschen '80 en '90 is de landbouw naar boven gegaan. De uitvoer is beter geworden. De industrie weet elk jaar nieuwe banen aan te wyzen onder ons tegenwoordig handelsstelsel. By de rechtsche coalitie wordt de brandkast veiliger geacht dan by links. Hierop bij de stembus gespeculeerd. Ook is de kleurlooze middenstof altyd geneigd naar rechts te gaan, hoewel ze weer niet met een godsdienstdrijver als Kuyper wenscht mee te gaan. Als de rechtschen zich aaneensluiten is het reactie. Wanneer de vryzinnigen ook eens samengingen, zouden de con servatieven stap en richting aangeven, vergelijken we nu eens ons program met dat der Lib. Unie, dan is er geen groot verschil. Maar er zijn er onder de Lib, Uniemannen, die vandaag met deze mor gen met anderen willen samengaan. We zyn het niet eens op sociaal gebied. Er is voor ons geen enkele reden ons op te lossen in de Lib. Unie. Dit belet echter niet, dat we bij verkiezingen zullen sa menwerken. Ik ben ervan overtuigd, dat dit in 1913 zal geschieden. De rechten van den arbeid zullen wat worden uit gebreid. Leerplicht, wet, woningwet, enz. zullen taak en richting aangeven van de modernen staat. Hierom moet ook de minderbedeelde invloed hebben op het staatsbestuur. Na dit alles uitvoering be sproken te hebben, komt spr. tot de Amersfoortsche gemeente politiek en de verhouding der gemeente tot haar per soneel. De gemeente moet een voorbeeld zijn van wat een werkgever moet doen Van de gelegenheid tot debat maakte de heer Van Schaardenburg, de redacteur van de „Eemlander" gebruik. Wat mr. Treub heeft gezegd, heeft hij met groote instemming gehoord en kan hy vooreen groot deel onderschryven. De heer Treub is echter niet bekend met de plaatselyke toestanden alhier, anders zou hy de uit noodiging waarschijnlyk niet hebben aan genomen, daar de oprichting der afdeeling niet heel onserieus te nemen is. De verhouding in den Raad is hier 10 tegen 9, waarom het niet van veel beleid getuigd nog een nieuwe kiesvereeniging op te richten. De heer Hagelen meent, dat de arbeiders klasse in Nederland weinig van de meer dere welvaart heeft geprofiteerd. Delevens middelen zijn gestegen en de loonen naar verhouding niet verhoogd. De heer Treub, de sprekers beantwoor dende, zegt dat de persoonlijke zaken hier hem niet bekend zyn, waarom hy er niet over spreekt. Verder geeft hy de ver klaring samen te werken met Vrij Lib. als ze voor Alg. Kiesrecht zijn. De levensstandaard der arbeiders is ver groot. Dit blykt bij vergelijking van hun toestand nu en 50 jaar geleden. De voorzitter komt nog op tegen de woorden van den heer Van Schaardenburg en zegt, dat de afdeeling niet is opgericht om Gemeentebelang te bestrijden. Met een opwekking tot aansluiting sloot hij de vergadering. Onder voorzitting van den heer H. C. van Dam vergaderden gisteravond de aandeelhouders van de Amersfoortsche Tram in „de Zwaan". Nadat de notulen van 22 Mei 1911 door den heer Van Veen waren gelezen en on veranderd goedgekeurd, kwam punt I van de agenda aan de orde. Verslag over het jaar 1911 van de Naam- looze V ennootschap Amersfoortsche Tram- wegmaatschappy Amersfoort. Wy hebben de eer u by dezen overeen komstig de Statuten, de Balans en de Winst- en Verliesrekening aan te bieden over het jaar 1911. In het Bestuur van de Vennootschap had geen verandering plaats. Het Personeel kweet zich behoorlijk van zyn taak en gaf geen reden tot ontevredenheidinzon derheid verdient de stalbaas een woord van waardeering voor de wyze, waarop hy de belangen der Maatschappy behar tigt. Met het oog op de dure tyden werd aan het personeel 0.50 verhooging per week op het einde van het jaar toegekend. De remise werd van buiten geheel ge schilderd, terwijl ook de wagens het nood zakelijk onderhoud ontvingen, wat uit de betreffende posten blykt en waardoor een en ander in goeden staat verkeert, even als de weg. Eén paard werd afgedankt en daarvoor een ander gekocht. Tengevolge van den minder gunstigen geldelijken toestand, moest de aankoop hiertoe beperkt blij venover het algemeen was de gezondheidstoestand der trekdieren bevredigend. Ten opzichte van de exploitatie was 1911 nog ongunstiger dan 1910, hoewel de volgende uitgaven minder waren: Salarisf 51,65 Paarden. 445,96 Fourage329,73s Daarentegen bracht de reclame minder op f26,435- Er waren de volgende uitgaven hooger: Arbeidsloonf 40,525 Kleeding121,85 Drukwerk39,43 Onderhoud536,— Belasting23,21 Onkosten143,47 Hoefoeslag7,80 Hoewel passage meer opbracht 129,13 en mest21,06 sluit de rekeking met een nadeelig saldo van f 126,867s waarvoor aan de gemeente Amersfoort zal aangevraagd worden een subsidie van f800,— f234,335 en het Garantiefonds tot instandhouding der A. T. M. zal moeten bydragen f234,34. Het aantal passagiers gaat langzaam vooruit; maakten in 1910 128415 personen gebruik van de tram tegen 121226 in 1909 en 117348 in 1908, in 1911 ver voerde de tram 131189 passagiers of 2774 meer dan in 1910. Volgens de gepubliceerde maandstaatjes werden vervoerd in: passagiers passagiers Jan. 9356 Juli 12504 Febr. 8969 August. 14561 Maart 9818 Sept. 12115 April 10016 Oct. 11310 Mei 10208 Nov. 9599 Juni 12660 Dec. 10073 Hoefbeslag en fourage vorderden te zamen f3018,70'/i, d.i. per paard en per dag fl,03'/i tegen f 1,14 in 1910 en f 1.04 in 1909. Aan kleeding en uitrusting werd ten koste gelegd f321,95, voor vernieuwing der uniformen en winterjassen. De post Intrest is zooveel hooger dan het voorafgaande jaar, omdat in 1910 de rente van het waarborgfonds van eenige jaren tegelyk werd ontvangen. Omtrent den hoogeren post van onder houd vindt U de verklaring reeds in de aanhef vermeld. De overige posten geven geen aanlei ding tot bijzondere besprekingen. Winst- en Verliesreken. 31 Dcc. 1911. Debet. Aan kleeding en Uitrusting Interest Paarden Drukwerken Belasting en Assurantie Onkosten Hoefbeslag Salarissen Fourage Arbeidsloon Onderhoud f 321.95 253.58s 225.03 139.68 277.- 359.98 212.75 80.- 2805.95' 2866.30 843-75 f8385.98 Credit. Per Passagef 6588.93 Subsidie1268.67' Mest134.98 Reclame895.39 f8385.98 Balans op 31 December 1911. Debet. Aan rollend materiaal f 600.— Belegd Waarborgfonds 75.— Paarden1671.45 Effecten1049.17 Belegd Boetefonds 7.— Drukwerken69.27 Subsidie1268,67s Reservefonds C. W. R. C. 32.— Kassa2.52' Vaste Goederen 7800.— Baan rekening 3000.— Fourage772.80 Lamaison en Brouwer Co. 269.01 f 16616.90 Credit. Ter Kleeding en Uitrusting f 219,35 10000.- n n 60.18 Hypotheek Obligatie n 6000.- Boetefonds Personeel. Tl 7.- n Waarborgfonds n 77.04 n n 6.20 H n 17.36 n n 229.77 f 16616.00 Punt 2. Benoeming fin. commissie 1912. De drie aftredende leden, de heeren Teengs, Middelburg en P. Plank worden her benoemd. De heer Sinnige maakt de opmerking, dat de tram door te laat vertrek van de Kamp telkens te laat aan 't Station aan komt. Angstige passagiers gaan hierom liever loopen. Ook de heer Krieger be vestigt dit. De heer Van Veen verklaart, dat dit gebrek kan voortkomen uit de nieuwe dienstregeling. De heer Teengs brengt verslag uit omtrent het finantieel beheer. De admini stratie is nagezien en alles volkomen accoord bevonden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. Jaarverslag over 1911 van de Afd. Gooi- enEemland der Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren. Toen wij ons nederzetten om het Jaarverslag over 1911 op te stellen, voelden wij neiging een aantal zin sneden, waarmede wij het verslag over 1910 aanvingen, te herhalen. Want ook in het afgeloopen jaar konden wij opmerken, dat wij vooruitgaan en dat de toestanden langzamerhand verbe teren. En al is er nog veel, dat wij gaarne anders zouden zien, dat dringend ver betering eiscbt, het stemt hoopvol en steunt ons het weik met kracht voort te zetten, te inogen constateeren, dat wij geen vruchteloozen arbeid ver richten. Het beste blijkt dat uit de rapporten onzer inspecteurs. Het aantal proces sen-verbaal, dat in het afgeloopen jaar moest worden opgemaakt, is belangrijk minder dan in het daaraan vooraf gaande. Ingediend woiden 137 veibalen te gen 258 in 1910. Van dit totaal werden opgemaakt: Door den inspecteur E. A&lten, die in Zeist en aangrenzende gemeenten werkzaam is 21 bekeuringen. Door den inspecteur J. F. van dei- Maas, die te Baarn, Amersfoort en omliggende plaatsen surveilleert 43 bekeuringen. Door den inspecteur J. B. M. Brayé, die alleen in Hilversum en 's-Grave- land toezicht uitoefent 37 bekeuringen. Door den inspecteur A. Eerenberg, aan wien de surveillance in Bussum en omringende dorpen is opgedragen 36 bekeuringen. De inspecteurs hebben hunne werk zaamheden weder flink en met ijver verricht. Dat er thans zooveel minder ver balen behoefden te worden opgemaakt, beschouwen wij als een bewijs van de doeltreffendheid van het stelsel van eigen inspecteurs. Houders van trekdieren, die deze onvoldoende verzorgen of boven hunne krachten laten werken, ervaren spoedig dat onze inspecteurs niet rusten, voor zij hierin verbetering hebben gebracht, als althans de wet het hen mogelijk maakt in te grijpen en menig eigenaar van trekhonden of werkpaarden, wien overigens het lot van zijn trouwe hel pers onverschillig laat, zal uit vrees voor eene bekeuring en met de weten schap, dat hij onder voortdurend toe zicht staat, zijn handelingen wijzigen, tot hij ten slotte moet erkennen, dat zijn eigen belang daarmede ook ge baat wordt Het mag niet onvermeld blijven, dat de rijks- en gemeente-politie ons in ons streven steeds en ten allen tijde zeer krachtig terzijde staat. De inspecteur H. Bon, die bijna van at de oprichting der Afdeeling bij ons in dienst was eD zich steeds een wakker helper tooude. hebben wij met het oog op zijn leeftijd op pensioen gesteld. In zijn plaats werd tot inspec teur voor Baarn, Amersfoort en om liggende gemeenten aangesteld J. F. van der Maas, gepens. adjudant onder officier der Kon. Ned. Marine; wij koesteren de hoop eene goede keuze te hebben gedaan. Wij stelden verschillende prijzen beschikbaar voor een trekhondencon cours, dat zou plaats hebben op een te Amersfoort te houden landbouw tentoonstelling en troffen verder maat regelen, om op deze tentoonstelling een tent te doen oprichten, waarin voor het streven onzer vereeniging reclame zou worden gemaakt. Wegens de toen heerschende mond- en klauw- zeerepidemie kon bedoelde tentoon stelling echter niet doorgaan. Aan de haven te Hilveisum hebben wij een drinkbak voor paarden doen opstellen; wij werden daartoe in staat gesteld door 2 Dames daar ter plaatse, terwijl wij ook daarbij de medewerking mochten ontvangen van de Utrechtsche Waterleiding Maatschappij, In den afgeloopen warmen zomer hebben een aantal werkpaarden er geregeld eene welverdiende lafenis genoten. Opmerking verdient het, dat de voer lieden zeiven een verzoek tot ons hadden gericht daar ter plaatse een diinkbak te doen zetten en zij thans krachtig zorg dragen, dat de bak niet door de jeugd beschadigd wordt. Daar de Heer van der Mersch het met het omvangrijke penningmeester schap te volhandig heeft om voor Zeist en omgeving ook nog de andere aan het bestuurslidmaatschap ver bonden werkzaamheden te kunnen waarnemen, was de Heer Jhr. G. de Jonge van Zwijnsbergen zoo wel willend zich hiermede te belasten, waarvoor hem dank zij gebracht. In de geheele Afdeeling werden weder een gioot aantal zieke en ge wonde dieren geholpen en verbonden of op pijnlooze wijze uit hun lijden verlost, waai bij de Heer F. Nieuwen- huijzen gemeenteveearts te Hilversum, evenals vorige jaren geheel belangeloos veeai tsetiijkundige hulp verleende, hetgeen door ons zeer op prijs werd gesteld. Van den Heer Horsman te Baarn mochten wij gratis het vogelvoeder ontvangen, benoodigd voor den voeder bak op het Stationsplein aldaar.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2