PREDIKBEURTEN. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Israëlietische Gemeente te Amsterdam. De heer Harris betuigde in het Engelscb zijn spijt, dat hij niet in het Nederlandsch kon vertolken wat hij zeggen wilde. Hij noemde Semjel de rechterhand van zijn vader. De heer Boasson, voorzitter van het kerkbestuur, dankte al de sprekers, inzonderheid mr. Kruseman. De plechtigheid werd begunstigd door heerlijk lenteweder. Provinciale Staten. Tot lid der Provinciale Staten van Utrecht (vacature-Van Aschvan Wijck) is in het district IJselstein bij enkele candidaatstelling gekozen de heer F. H. van Kempen (anti-rev.), burgemeester van Monifoort en Willeskop. In de zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de voorzitter eenige woorden van hulde gewijd aan de nagedachtenis van wijlen jhr. J. G. Reuchlin, lid dezer Kamer, die op zoo droevige wijze bij de ramp van de «Titanic" is gekomen. De kamer hechtte tevens hare goed keuring aan de afzending door het bureau van een schrijven van rouwbe klag aan de directie der Holland- Amerika-Lijn, waarvan de heer Reuch lin deel uitmaakte. Van den directeur der posterijen en telegrafie was bericht ingekomen in antwoord op een klacht der Kamer over vertraging van vijf telegrammen naar Hamburg gezonden. De oorzaak di6r vertraging moet gezocht worden in de schade door sneeuwstormen aan de telegraaf- en telefoongeleidingen in Duitschland aangericht. Ilagelschade. Omtrent de schade door het on- weder met hagelslag van Zondag 1.1. meldt de »s-Ilert. Ct." o.a. nog het volgende Koning Frederik VIII. j- De Dinsdagnacht zoo plotseling in Hamburg overleden koning van Derie marken, werd 3 Juni 1843 te Kopen hagen geboren. Zijn vader, Christiaan IX, liet hem een strenge, haast Spartaansche opvoeding geven. Eerst volgde hij een openbare school en pas later werd hij door leeraren tehuis onderwezen. In I860 werd hij officier in 1863 mocht hij eenigen tijd te Oxford studeeren, door welke universi teit hij bij een latere gelegenheid tut Doctor Juris honoris causa benoemd werd. Tijdens de Deensch-Pruisischen oor log, was de toenmalige kroonprins Frederik, toegevoegd aan de divisie van luitenant-generaal Ilegermann Lindencrone, die in Jutland stond 42 jaren lang was Frederik kroonprins en hij benutte dien lijd om zijn ken nis en ervaring, zoowel op militai als op staalkundig gebied, te ver grooten; stilgezeten in diej aren heeft hij nooit. Hij woonde regelmatig de zittingen van den Raad van State bij en meermalen was hij gedurende langen tijd, in de afwezigheid van zijn vader, regent van Denemarken. In het leger bekleedde de kroon prins alle rangen en weid telkens slechts na de bewijzen van zijn schiktheid afgelegd te hebben, bevor derd Bij de groote manoeuvres was bij meermalen opperbevelhebber van de Jutlandsche troi pen. In 1891 werd hij tot inspecteur-generaal van het leger benoemd. Als kroonprins ondernam Frede rik VIII verschillende buitenlandsche reizenhij bezocht o.a. Napoleon III in Parijs en had toen een bespreking met Thiers. In 1874 bezocht hij met zijn echtgenoole Berlijn en sloot er Vooral de rogge heeft veel geleden; hephte ^vriendschap met den lateren in Hatert, Groesbeek, Mill, Cuyk, enz. enz. zijn de jonge roggehalmen deels geknakt, zoodat menige boer zijn reeds zooveel belovenden roggeakker binnen een hall uur vernield zag. Blijken de gevolgen zoo zwaar te zijn als door sommige landbouwers wordt voorgesteld dan kan menige rogge-akker als verloren worden be schouwd en nogsteedsgebruikt worden als boekweit- of haverveld. De vrucht- boomen hebben ook geleden, zelfs veel, wanneer men hoort, dat de bla- deien van de boornen' werden geba- geld. Uit Ammerzoden schrijft men, dat kruisbessen en aalbessen onder de boomen verspreid liggen, zoodat dit gewas, dat veel beloofde, als verloren kan worden beschouwd. Ook de appel en pereboomen zijn grootendeels van viuchten en bladeren beroofd. Ook in Maren hebben vooral de vruchtboomeri enorme schade geleden. De grond lag bezaaid met afgerukte bladeren, takjes, bloesems en kleine vruchten. Sommige tuinvruchten, als erwten, salade enz. zijn geheel ver nield. In de bloemisterijen en wai moe- zieiderijen te Dordiecht en te Zwijn- drecht bleef van de broeiramen, die niet gedekt waren, geen ruit heel Som mige kweekers lijden duizenden gul dens schade. Ook daar hebben de ooftboomen, die zooveel beloofden, bet grootste deel van hun pas gezette vruchten verloren, terwijl de jonge groenten veel geleden hebben. In het land van Altena zijn gebeele bunders rogge totaal vernield. Ook boonen, erwten en bieten hebben zeer veel geleden. Er is voor duizenden guldens schade. Men zag zelfs vogels dood op den grond vallen. Te Werkendam zijn de suikerbieten en vele andere gewassen plat geha geld. In Druten is vooral veel schade aan gericht aan de tabak en de jonge kersen en krozen. De feestelijkheden te Buren bij de herdenking van het 300-jarig be staan van het Koninklijk Weeshuis aldaar, op 25 Mei a. szullen begin nen met eene godsdienstoefening in de Ned. Hervormde kerk aldaar ten 10 ure. Daarna houden curatoren van 121 uur receptie. Vervolgens worden dien dag concerten, volksspelen en wed strijden gegeven, besloten door illu minatie en vuurwerk. Vooral het wees huis zelf zal dien avond schitterend worden verlicht. De gemeenten, behoorende tot het voormalige graafschap Buren, zullen bij deze gelegenheid aan het Weesnuis een blijvende gedachtenis aanbieden. keizer Frederik II. Toen hij 29 Januari 1906 den Deenschen troon besteeg, was hij reeds haast 63 jaar. De groote staatkundige ervaringen, die hij tijdens de lange regeering van zijn vader verzameld had, zijn hem ■als koning zeer te pas gekomen. Hij was steeds er op bedacht voor zijn land in den besten zin van het woord een constitioneel koning te zijn. Ofschoon hij over de quaestie der landsverdediging zeer scherp uitge sproken eigen inzichten had, liet hij deze in het openbaar nooit op den voorgrond treden, doch verleende op loyale wijze zijn medeweiking, om te komen tot de uitvoering van de plan nen, die door de Denen als de beste geacht werden. Persoonlijk was de koning, evenals zijn vader, overtuigd van het nut van een, ook aan de landzijde, stei k verdedigd Kopenhagen. Toen echter de meerderheid der volks vertegenwoordiging zich tegen de ver dediging aan de landzijde verklaarde en het compromis van Christensen aangenomen werd, volgens hetwelk Kopenhagen slechts aan de zeezijde verdedigd zou woiden, legde de koning zich daarbij neder, zonder persoonlijk de, toen zeer heftige agitatie der conservatieven ten gunste van de verdediging aan de landzijde, tegen zijn constitutioneele verplichtingen, te begunstigen of te bevorderen. Als motto voor de manier, waarop bij zijn land regeerde, moge de spreuk dienen, die hij in 1905 zijn, tot koning van Noorwegen benoemden, zoon, Haakon VII, mede gaf: «Slechts door zich vast aan het volk aari te sluiten, kan een regeering de kracht voorde volvoering van haar verantwoordelijke taak vinden." In zijn verhouding tot het buiten land toonde zich Frederik VIII steeds een verstandig voorzichtig vorst. Dit bewees hij vooral bij zijn verhouding tot Duitschland. Hij trachtte steeds de verhouding tot den grooten zuide lijken buur te verbeteren. In 1906 bezocht bij voor 't eerst als koning Berlijn en vei beterde er nog de vriend schapsbetrekkingen met keizer Wil helm, die hij, bij het bezoek van dien keizer aan het Kopenhaagsche hof, begonnen was. Frederik VIII en gemalin Louise, eenige dochter van den in 1872 ge storven dochter van den Zweedschen koning Karei XV, hadden acht kinde ren. De kroonprins die als Christiaan X opvolgen zal werd in 1870 geboren, tweede zoon isde tegenwoordige koning van Noorwegen. Een dochter, Louise, in 1875 geboren, was gehuwd met hertogFi edenk van Schaumburg-Lippe, zij .snerf in 1906. Een tweede doch ter, Ingeborg, is met prins Karei van Zweden, den broeder van koning Gustaaf gehuwd. Het bericht van het overlijden van koning Frederik VIII is in Denemarken met diep leedwezen vernomen verrast heeft het ingewijde kringen echter niet daar men wist, dat de toestand des konings einstig was, al had zich ook een tijdelijke verbetering in de toestand voorgedaan. In goed ingelichte kringen te Kopen hagen wordt, volgens een bericht aan het «Berl. Tagebl." verzekerd, dat het overlijden des konings geen wijzi ging zal brengen in de binnen- en buitenlandsche politiek van het rijk Christiaan X. de nieuwe koning, is 42 jaar oud. Uit zijn huwelijk met hertogin Alexandrine van Mecklenburg, de zuster van de Duitsche kroonprinses zijn twee zonen gesproten, de kroon prins Frederik, geboren in het jaa 1899 en prins Knud, die een jaar jonger is. De nieuwe koning heeft tot dusverre in zijn land nog geen politieke rol gespeeld, maar zich uitsluitend bepaald tot zijn representatieve plichten. II. M. de Koningin op de njacob van Hcemskerck". Men herinnert zich, dat H. M. de Koningin, de Prins en Pi inses Juliana tijdens hun bezoek aan het pantser schip «Jacob van Heemskerok» den wensch te kennen gaven met den état- majoren équipagegephotografeerd te worden. Op Hare iVlajesteit's last werd de foto vervaardigd door de fir ma Guy de Coral. Prentbriefkaarten daarnaar zijn verkrijgbaar in Slot- houwer's Boekhandel. Bisschop Van Thiel. Te Haarlem is Donderdagnacht overleden Dr. J. J. van Thiel, bisschop der oud-Katholieke kerk, Hoogleeraar honoris causa van de universiteit te Bern, oud-president van het Bis schoppelijk Seminarium en oud-presi dent curator van het gymnasium alhier. Voor een bedrag van ruim vier luizend gulden kocht hel Rijk den tuingrond aan, gelegen tegenover de kazerne van de bereden wapens. Dit schijnt verband te houden met het stichten van nieuwe gebouwen, welke noodig zijn bij uitbreiding van het garnizoen. - Onzen stadgenoot den heer J. A. Jochems, behaalde met zijn Harmonie muziekvereenigingen op het concours te Baambrugge, op 16 Mei. een Eerste prijs rnet 58 punten en een Tweede prijs met 42 punten in de de tweede afdeeling Harmouie. Op Hemelvaartsdag 16 Mei, be haalde de muziekvereeniging de «Har monieer, directeur den heer C. H. Stoetzer, even als verleden jaar, een 2den prijs in de tweede afdeeling op het concours te Baambrugge. Op het H. V. C.-terrein, achter Rustoord, wordt Zondag a.s. een medaillewedstrijd gehouden lusschen het derde elftal van H. V. C. en het deide van Quick. De jaarvergadering van den Bond van Orde van personeel der H. IJ. S. M. zal het volgend jaar te Amers foort worden gehouden. Piogramma der uilvoering van rle Amersfoortsche Muziekvereeniging, Beschermheer Jhr J. VV. A. Barchman Wuytiers, onder Directie van den heer J. A. Jochems, op Dinsdag 21 Mei a.s. des avonds 8 uur in het plantsoen. Programma. 1 Voe'balmarsch L. de Morrêe. 2 Ouverture, Isabella H. Hoffmann. 3 Wals, Brune G. Krier. 4 Fantaisie, La Juive F. Halevey. 5 Lied. Nader, mijn God, bij U. Utlgevoerd bjj het vergaan van het Stoomschip pTitanica. Pauze. 6 Thorns jubelmarsch M. Guillaume. 7 Ouverture Elvira J. Werkman. 8 Polka voor 2 Pistons G. de Pauw. 9 Wals Aspirutions C. Tieberhien. 10 Fantaisie Une Soure d'Automme Aux Ar dennen A. Govoerd. De nummers 1, 3, 4, 5, 6 en 8 eerste uitvoering. H. M. de Koningin-Moeder is gisteravond te 8.26 ter halte Soest- dijk aangekomen voor haar zomer verblijf tegi paleize aldaar. H. M. was vergezeld van hare zuster, vorstin van Rentheim, die enkele dagen hare gast zal zijn. Ter begroeting der vorstelijke per sonen waren aanwezig op het halte- perron de Commissaris der Koningin in Utrecht en de burgemeesters van Baarn en Soest. Lijst van brieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekende, verzon den van het Postkantoor te Amers foort over de Ie helft der maand Mei 1912. Mevr. J. Klaassen—Moonees, Van Rijn, Wildervank, Mej. J. de Mij-re, Mej. A. KerkhofT, Briefkaarten J. S. Vos, J. Platen Zwier. Mej. A. Beumer, Boskoop. Enschede. Haag. Utrecht. Binnenland. Amsterdam Apeldoorn Haag Nijkerk 5 blanco en 11 drukwerken. ZONDAG 19 MEI. Renionstrmitsche kerk. Voorm. IO'/i, Ds. P. Heering, te 's Graverihage. Collecte Rernonsir. Broederschap. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforin. kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Gercform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Kas voor Emer pred., Weduwen en Weezen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur. Godsdienstoefening 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Coers' Liederen van Groot-Nederland. De Vereeniging: «Het Nederlandsche Lied» heeft aan hare leden een bundel Liederen van Grool-Nederland, ver zameld door F. R Coers Frzn., n. den bundel Studentenliederen be staande uit: Vivat Senatus Voteranorum. Gaudeamus. 10 Vivat. Wien liefde voor ons Corps bezielt 't ls Utrecht, ons Studenten-Corps Olympia-Marsch. Triton-lied. Utrechtse!) Studenten-Toonoellied. Weest welkom, trouwe scharen. Aan den Rector Jhr. M, R. Rader- macher Seborer en den Senatus Vete- ranorum van het Ulrechtsch Studen ten Corps worden deze studenten liederen opgedragen. Orider den titelLiederen van Groot-Nederland, verzameld door F. II. Coers Frzn., zal de Vereeniging: «Het Nederlandsche Lied» elke twee maanden twaalf bladzijden Nederland sche liederen, zorgvuldig voor piano bewerkt, kosteloos hare leden zenden, indien hare middelen dit vergunnen, 1 i. indien het aantal harer leden voldoende is. Zelfs is het streven van de Vereeniging jaarlijks haren leden nog meer Nederlandsche liederen kos teloos aan te bieden. Hare Algemeene Vergadering van 14 Juni '1910 wenschle zulks dan ook krachtdadig en besloot met algemeene stemmen: «DeVeree- iging «Het Nederlandsche Lied« leidt het daaiheen, haren leden kosteloos te zenden elk jaar tien bundels Lie deren van Groot-Nederland, verza meld door F. R Coers Frzn., of een of meer naar evenredigheid even groote(n) bundel(s)». Indien slechts tiaie rqjddelen het vergunnen, d. i. indien het aantal harer leden voldoende is! Iedereen werke krachtdadig mede tot verwezenlijking van dit grootsche streven. Een der beste middelen om de be ginselen van de Vereeniging te ver breiden, is: Leden werven! Steunt dus de Vereeniging «Het Nederlandsche Lied« door lid te wor den, door familie en omgeving, ver- eenigingen, gezelschappen te overreden tot de vereeniging toe te treden. Wie helpt flink mee? Eendracht maakt rnacht. Op de markt te Barneveld is dezer dagen een eierkoopman door een landbouwer voor 990 eieren opge licht. Laastgenoemde verkocht name lijk de vorige week 75 eieren, doch plaatste, vóór de uitbetaling, op zijn briefje voor het getal een 9, zoodat hij voor 975 stuks geld ontving. Thans heeft de politie aldaar den landbouwer v. d. H. gearresteerd, die een volledige bekentenis heeft afge legd. Voor het op oneerlijke wijze ver kregen geld had hij reeds allerlei voor werpen gekocht. Eikschillen. Op de Veluwe is het schillen van eikenhakhout weder begonnen. Bijna overal hoort men thans in de bosch- rijke streken het eentonig geklop der «houtres", die 's-morgens reeds vóór het opgaan der zon er op uit trekken. Dank zij het mooie weder, gaat dit werk tot nu toe zeer voorspoedig, zoodat de arbeider er een flink daggeld mede verdient. Vermoedelijk zal voor de schors f35 per voer (816 K G.) worden be taald, en zal de prijs van het schelhout ongeveer 1 5 per vim (104 bossen) be dragen. Wijl bij het koopen van het eikenhout dezen winter op den schors- prijs van f33 per voer gerekend werd, zou dan deze prijs voorde houtkoopers een meevallertje zijn. De Amerikanen, die, wat het rooverwezen aangaat, anders altijd vóór zijn, schamen zich blijkbaar, dat Parijs zoo naam maakt in den laatsten tijd. Ze komen nu ook met hun ban- dietenverhalen De sneltrein van New-Orleans naar New-York werd op eenige kilometers vari Haltiesburg tol stilstand gebracht door twee gemaskerde mannen, die zich daarna meester maakten van sieraden en andere artikelen van waarde tot een bedrag van 350,000 gulden. Het ging zonder bloedvergieten en vrij kalm. Op het oogenblik dat de trein stil. stond om water in te nemen, spron gen de beide kerels op de locomotief. Hun revolvers op den machinist en den 'stoker richtend, riepen zij: «hands up!« en de anderen gehoorzaamden. De roovers gingen nu naar den conducteur en herhaalden de manoeu vre rnet hetzelfde succes. Daarop stel den zij de reizigers gerust dat hun geen gevaar dreigde en dat ze ook niet moesten schrikken als ze een ontploffing zouden hooren. Een van de twee liet toen een geldkist sprin gen, terwijl zijn makker de mensctien in bedwang hield. Na twee of drie pogingen slaagde de man er in do kist open te krijgen. De mannen sloegen nu hun slag in den voorraad goud. zilver, bankpapier en edelgesteenten. Met hun buit gin gen zij daarna te paard aan den haal. Eenige uren later kon de politie pas aan een achtervolging denken. Verduistering van f lO.OOO. Te 's-Gravenhage is Donderdag avond een 19-jarige kantoorbediende aangehouden, die ten nadeele van een bankinstelling te Utrecht, bij welke hij iri dienst was, een bedrag van f 10.000 had verduisterd. Hij had het geld geïnd, doch niet afgedragen. Bij zijn aanhouding bleek, dat hij van het verduisterde bedrag slechts f 50 had opgemaakt' Opgave van de Vereeniging HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 8 tot en met den 14 Mei 1912. GEVESTIGD. Alijda Hillegonda van den Akker v. Zutphen n. P. Pijperstr. 18. Anna Jacoba Strankinga, van Utrecht naar Puntenburgerl. 38. Hendrika Paulina Jongsma van Aalten n. Soesterw. 100. Gijsbertus Vervoort, van Inf. Kaz. n. Leusderw. 18. Gerardus Joh. Tokken, van Bussum n. Borstr. 19. Jan Willem Klaasen, van Dordrecht P. Bothslraat 23. Teunis de KruifT, van Leusden naar Utrechtscheweg 36. Louise Marguérite van Loon, v. A'dam n. Arnh.weg 2. Hendrikr Geertruida Wegerif, wed. J. N. Landré, van Utrecht naar Vlas- akkerweg 46a. Trui Bachrach, vao A'dam n. Drie- ringensteeg 10. Jentje Frobbe, van Steenwijk naar Muurhuizen 1. Petrus Franciscus Kamm, v. Utrecht n. Stationsstr. 31a. Rikje van Kommer, van A'dam naar Weltevreden 5.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2