NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. iVö. 4:3. Woensdag 29 Mei 1912. 41e jaargang. ERSfJIJNT WOENSDAG BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 71/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Vanwege het Staatsboschheheer worden in liet belang van den Bosch- bouw gratis verschillende vlugschriften verspreid. Tbans is een tweede druk verschenen van no 1 dezer vlugschrif ten, nl. dat over den Dennenscheerder, zoowel in den tekst als in de afbeel dingen zijn verschillende wijzigingen aangebracht. Daar de Dennenscheerder de laatste jaren in velschillende streken veel vuldig optreedt en daardoor in steeds sterker mate schade aan de grove- dennenbosschen toebrengt, vestigen wij op nieuw de aandacht op dit vlug schrift, dat eene beschrijving beval van het insect, zijne levenswijze en de schade die het toebrengt, alsmede van de middelen te zijner bestrijding. Het geschriftje wordt aan belang hebbenden op franco aanvrage gratis toegezonden door de Inspectie van het Staalsboschbeheer te Utrecht. De uitslag der Examens in Boek houden en Handelscorrespondentie voor de praktijk van wege de Ver- eeniging van Leeraren in bet Boek houden in April/Mei te Amsterdam, 's Gravenhage. Rotterdam, Utrechten Meppel gehouden, is aldus; Boekhouden 694 Candidaten Geslaagd de heeren P. Alders, C. Bakker, E. Boekei, P Bongets, H. Breen, E. C. de Bruijn, J. Cohen. G. P. v. Dam, A. Deking Dura, A. B. Folterman, A. J. M. Friederieb, H.J. Giebel, L. W. Grabandt, J. VV. C, Harmsen, S. Hartog, G. E. Hemmen, J. Heij, A. Hoiïschlag, H. H. Hoogen- hout, Z. J. Kamstra, N. P. A. Koe mans Jr., J. Kroes, H. J. de Lange, H. v. d. Las, J. H. A. A. Lasance, B. van Leeuwen, J. H. Lichtendahl, G. J. v. d. Linde, B. Molenaar, H. Molendijk, J. Mulder, J. C. S. Nuyens, J. H. F. v. Ommen, H. v. Oostrum, J. v. Oversteeg, J. v. Rooijen Jr., H. J. v. Rossum, C. J. Sehönbeck, H. Smit JrA N. Sterenberg, W. Tim nier, D. Verbeek jr., H J. v. d. Wal, H. Wensel, H. P. N. Wernars, H. W. A. Wethmar, J. H. G. Wichers, H. Wiegand, W. Windig, en de dames: W. M. J. Damen en E. Hent, allen van Amsterdam. De heeren L. O. A. Aernout, A. W. Rartelds, F. G. A. E. A. Bielders, J. P. Bovelandet', W. C. L. H. C. Cam pen, J. M. Coenraads, A. J. Daniels. K. L. J. Dekker, M. Griffioen, J. H Jongeling, J. Koch, J. L. Koningsveld, J. Leevvens, K. W. J. van der Loo, J. A. W. Lüneman, E. Pabst, J. C. Patoir, A. E. C. v. Saarloos, B. G. Tal, A. W. Verdenius, J. F. Viëtor, de dames M. Smidt en W. J. van Werkhoven, allen van 's Gravenhage De heerenJ. A. Amesz, J. H. Kroes, N. J Polak, P. v. Roon en J. Wil schut, van Rotterdam. De heeren: M. H. Berendsen. D. H. van Brussel, F. Felkers, H. Fréson, A. N. Fuchs, J. M. Hoogendoorn, P. J. v. Kesteren, A. M. Loijk, A. A. Scheepmaker, J H Cb Smit, N.Smit, B. A. J. Sul, J. Cbr Veenendaal, L. Vlijm, A. Voorips, P. Zwartde dames H. M. Denijs en R. H. Scberer, allen van Utrecht en de heer G P. Spraak- man, van Meppel. Verder de heeren: H, J. Blom, van Zwolle, 0. H. Bodevves, van Veendam, F. B. Bongers, van Zwolle, F. Boom, van Leiden, J. H. Bos, van Enschedé, W. v. d. Bospoort, van Ede, J. A. Bruin, van Alkmaar, C. J. Brussen, van Boisward, W. J. M. Buijsen, van Roosendaal, M. Cense, van Tholert, J. C. Corpeleijn, van Dordrecht, J. M. van Dalsum, van Haarlem, G. Delfos, van Leiden, J. Deumens, van Maastricht, W. J. Dieterich, van Harllngen, F. H. J. v. Dinther, van Oss, A. Dolmans, van Haarlem, J. W. Dubois, van Jut faas, R. v. Elburg, van Dedemsvaart, M. Engels, van Steyl, H. C. van Eyck, van Hilversum, S. Faber, van Bois ward, A. F. Fakkert, van Dalfsen, T. Fokkema, van Sneek, G. H. W. Heestnk, van Weesp, J. v. Gelderen, v. Heeren- veen, J. H. Harthoorn, van Middel burg, B. J. Hartink, van Neede, J. Hartsuiker, van Zwolle J Hazen, van Bergen op Zoom, K. Hoeksema, van Groningen, D. v. Huiden, van Win schoten, C. J. Hulseboscb, van Benne- broek, J. W. Jonker, van Deventer, C. H. Kerling, van Amersfoort, A. Klomp, van Zeist, H. J. Kosten, van Goes, H. R. Kousbroek, van Gouda, P. A. Kouwenhoven, van Delft, J. J. Lagaay, van Vlissingen, F. F. Lem, van Watergraafsmeer, A. P. P. v. d. Linden, van Culemborg, O. Luursema, van Appingedam, J. S. J. Luyckx, van Alkmaar, C. Muys, van Koog a/d Zaan, H. Nienbaus, van Arnhem, H. W. Olthof, van Veendam, A. Oosterop, vari Stadskanaal, P. van Outeren, van Hilversum, G. Pothof, van Arnhem, J. C Quist, van Scheveningen, F. P. van Ravenswaay, van Hilversum, A. Ruiter, van Ooslzaan, H. Scüipperjr., van de Bildt, J. W. A Schnitzler jr., van Arnhem, R. E. Schone, van Baarn, A. M. Schroevers, van Leiden, H. J. Schutb, van Beerta, M. Sepers, van Leiden, G. v. Stekelenburg, van Raven- stein, R. v d. Stouwe, van Zwolle, R. Zwart, van Leeuwarden, J. Touw Wz., van Woensel, H. H. M. v. d. Velden, van 's Hertogenbosch, H. P. J. Verstraaten, van Letden, D. Vorst, van Zaandam, W. F. Westerbeek. van Haarlem, H. F. G. Wielens, van Win schoten, P. Wilton jr., van Scheve ningen, D. v. Wingerden, van Zaandam, R. de Winter, van Arnhem, W. v. d. Woerdt, van Diemen, P. A. van 'l Wout, van Haarlem en J. v. Zwieten, van Oudshoorn. De Dames: G. A. Asman, van Leeuwarden; R. Fennema,-van Bois ward; A. Korsten, van Groningen; J, C. Kres, van Leiden; M. v.d.Lee, van Koudekerk a/d. Rijn; M Leefsma, van Watergraafsmeer; P. M Menagé Challa, van Nieuwe Niedorp; G. H. Nijk, van Smilde; M. A. C. Pastoors, van ZwolleM. L, F. Plasschaert, van Hilversum; J. A. Poll, van den Ham (Gr.); J.jSanders, van Leeuwarden; J. J. Scholten, van Tiel; J. M.Schoonen- berg, van Arnhem H. A. F. M. van Son, van Heythuysen J. de Voijs van Scheveningen; J. G. de Witt, van Vuren en A. H. Woldringh, van Zwolle. Handelscorrespondentie. Nederlandsch, 4 candidaten Geslaagd de HeerenJ. B. H. Marchand, van Utrecht; L. Poorte- naar, van Baarn en A. Verboog van Hoorn. Fransch, 14 candidaten: Geslaagd de HeerenJ. W. M, Bakkes en J. J. Meyeringb. van Rotterdam; A. J. A. Bazon, van Maas tricht; B. Breedveld Tzn., van Lekker- kerk; H. F. E. F. Roel, van 's Hage en W. M. v. d. Wal van Schagen. Duitsch. 47 candidaten. Geslaagd de Heeren: P. C. Berk- houwer, J. M. C. Bloot, H. Brouwer, G. W. Oosterhuis, Ch. Parhesius, J. F. Pegt en J. B. Roding, van Am sterdam Pn. Duveen, F. J. v. Hemert, P M. v. Herwaarden, G. B. Heykoop, J. Reuvers Jr., H. Schotel, J. Wassing- ton en C. J. Zeelenberg van Rotter dam. Verder de HeerenJ. Bosselaar, van Utrecht; H. Bothof, van Nijmegen; A. H. Heiërman, van Tiel; W. L. Heyboer, van Middelburg; E H Huizinga, van Groningen; B. W. Moes, van Appingedam; H. J. Over- beek, van Bennekom; S. J. Rengers, van Winschoten; G. J. Roosink, van Boekelo; B. H. van Rooy, van Kaats heuvelG. E H. van Veen, van 's Hage; M Veldhuizen, van Voorburg en J. J, Vergouwen, van 's Hage. Engelsch, 46 candidaten. Geslaagd de Heeren: H. D. Bakker, J. L. Colder, C. Delsmaü, H. Giel, M. Heilbut, W. Kwant Jr., G. J. Liglhart, H. S. W. v. d. Toorn, J. W. v. Veelen, J. J. Wille, de dames: Ch. H, de Jong, C. de Jonge en J. H. Kesler, van Amsterdam; F. de Jonge. J. Koopman, C. J. Kording P. W. Meyeringb, L. H. L. J. Sinjorgo en mejuffrouw L. J. Bor, van Rotter dam. Verder de HeerenF. J. Bersch, van 'sHage, H. Besteman, van Alkmaar, A. v. Beveren, van Zaandam; C. du Chatinier, van Haarlem J. Ch. Hormei, van 's-Hage; C. Kerkmeer. van Alkmaar en mejuffrouw A. W. H. ten Hoet van Hilversum. Vacantie-kolonies. Van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies zijn de tehuizen wederom geopend. Koloniehuis Zwartendijk, te Egmond- aan Zee herbergt 149zwakke kinderen; koloniehuis Kerdijk, aldaar, 92 en koloniebuis Zeehuis 50 kinderen. Te Noordwijk-aan-Zee vertoeven 41 kinderen. In het Kinderhuis te Nunspeet zijn 17 kinderen onderdak gebracht, terwijl koloniebuis Zonne- heuvel, te Hoeven, eerst 11 Juni geopend wordt. Koloniehuis Weezenkas, te Nuns peet, is ingericht voor de z.g. B.-ver- pleging uit het rapport van de medische commissie van advies. Dit huis beeft verschillende verbeteringen ondergaan en is bovendien voorzien een een groote lighut. De 31 verpleegden, die hier voor 2 maanden of langer zijn opgenomen, behooren tot kinderen met zwaardere ariaemie, rachitis, zwaardere nervosisme, gesloten tuberculose(klier- achtigheid, zonder opening naar bui ten), asthma, chronische bronchitis, niei-tubercu leuze longaandoeningen, lymphatisme, enz. Ten dienste der tehuizen worden gaarne door den administrateur A. C. Bos, te Egmond, speelgoed en kinderboeken in ontvangst genomen, benevens zilverpapier, capcules en theelood. Spoorlijn Dieren-Hattem. Men meldt uit Epe (Veluwe): Ter gelegenheid van den 25sten herdenkingsdag der opening van de lo caal spoorlijn Dieren-Hattem, xkoning Een Roman uit de laatete Poolsche Revolutie VAN JTJLITTS A.LICZNY. 33) Op een avond ging Sara weder naar het paviljoen, vergezeld van Iwandaar zette zij zich in een stoel en hulde zich in haar pels. «Ik zou gaarne alleen zijn," zeide zij, «haal mij later." Iwan verwijderde zich, schoon lang zaam en aarzelend. Sara was alleen. Iwan ging in gedachten verdiept naar het kasteel. Niemand had hem zien heengaan dan twee kleine listig loerende oogen van den boer, die reeds op de gelegenheid had geloerd Sara alleen te kunDen spreken. Lang zaam en voorzichtig sloop hij nu naar de deur van het paviljoen en klopte zacht. Sara ontstelde. «Mejuffrouw, fluisterde buiten de boer, «ik breng tijding van uw vader." Sara schoof schielijk den grendel weg; haar hart klopte hevig, hare lippen beefden de deur opende zich, en de boer, dien Sara reeds meermalen in het kasteel had gezien, trad binnen. «Waar is mijn vader?" vroeg Sara hem haastig. «Hij is met den graaf bij de opstan delingen." «Met Seniawitsch? hij is dus aan de Russen ontkomen?" Verwonderd over} deze vraag, wist de boer oogenblikkelijk niet te ant woorden; want ook in het dorp bracht men Sara's verdwijning met Dew- binsky's vlucht in verbandmaar zonder verder te overleggen antwoord de de boer na een korte pauze: «Ja, met Seniawitsch." Deze tijding scheen de droomen van het meisje en al hare hoop in eens te verwezenlijken, want hoe kon haar vader thans met Seniawitsch bij de opstandelingen zijn, zoo hij zich niet met hen verzoend had Dat zij in de ijlende koorts Dewbinsky had genoemd en haar vader op de gedachte was gekomen dat deze haar minnaaf was, hiervan wist zij natuur lijk niets. «Dan voort!" bad zij den boer, «spoedig, spoedig!" «Rustig, mejuffrouw," fluisterde hij, «anders verraden wij ons." Hij reikte het meisje zijne hand voerde ze met haastige schreden uit het kasteel. Op een afstand van on geveer twee honderd schreden stond een overdekt rijtuig. De koetsier stond bij het open portier. In het rijtuig zat een, tot aan de ooren in een pels gehuld man. «Mejuffrouw," zei deze, «haast u in te stappen: uw vader verwacht u en heeft mij bevolen u te halen." De boer schoof Sara in het rijttig, sloeg het portier dicht, sprong op den bok, de paarden trokken en in snellen draf ging het voorwaarts. Sara's gezel, die niemand anders was dan Ornstein, Aron Teweles handlanger, trok de gordijntjes van het rijtuig dicht, onder het niet on waarschijnlijk voorwendsel, de nieuws gierige blikken der voorbijgangers af te weeren. «Waar is dan mijn vader en Senia witsch?" vroeg Sara. «Te Warschau, mejuffrouw," zei Ornstein, die verheugd was, op zulk een gemakkelijke wijze verscheidene honderd gulden verdiend te hebben. I «Hoeveel tijd behoeven wij tot daar «Twee dagreizen. Moch u evenwel de reis te lang vallen, dan kunt ge omkeeren," spotte Ornstein. De ongelukkige Sara gevoelde het liefdelooze, boosaardige dezer woorden en sprak voortaan geen woord en gaf ook geen antwoord meer op Orn- steins vragen. Het rijtuig hield slechts halt in kleine dorpen, waar Ornstein de weinige spyzen, welke Sara behoefde, liet gereed maken. Eens werden ook de paarden verwisseld. Ornstein drukte bij die gelegenheid den boer, die tot hier de reis mee gemaakt, dertig roebels in de hand; de man verwijderde zich dankend en bood in dergelijke g( val len zijn dienst aan. Daarop ging het weder voorwaarts in scherpen draf. Het was reeds laat in den avond toen het rijtuig over de hobbelige straat- steenen eener voorstad van Warschau ratelde. Daarop reed de koetsier door groote prachtig verlichte straten, ver volgens sloeg hij een zijweg in door eenige enge straten en hield eindelijk stil. «Wij zijn aangekomen," zei Ornstein koel. Hij stapte het eerst uit en gaf Sara de hand om haar bij het uit stappen behulpzaam te zijn. Zoodra het arme kind den voet op den grond had gezet, zag zij om zich heen eD huiverde bij den aanblik der zoogenaamde jodenstraat, welke wij reeds beschreven hebbeD. Hier en ginds stak een leelijke jood zijn gezicht uit een venster, om te zien wie zoo laat in een rijtuig hier aankwam. Ornstein schelde aan een even zoo vuil huis als de anderen; waarschijnlijk stond reeds iemand achter de deur. die op het schellen gewacht had, want oogen blikkelijk werd ze geopend. Orn stein droeg Sara in het voorhuis en volgde haar. De arme Sara had zoo lang zij leefde niets gezien dat geleek, op hetgeen zich aan hare oogen voor deed. In het voorhuis hingen oude kleeren en linnengoed, op den grond lagen een menigte schoenen, deels ontzoolde, deels gelapte laarzen, aller lei oude voorwerpeneen onaangename reuk drong uit alle hoeken en de trap was vol slijk. «God! waar zijn wjj toch?" vroeg het meisje met bevende stem. «Bij uw vader!" gaf kort en koel

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1