BUITENLAND. Piaaiselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Willem III», zullen te Epe op 2 en 3 September groote feestelijkheden gehouden worden. Op het programma staat allereerst een optocht van vervoermiddelen van de vroegste tijden tot den huidigen dag. Men hoopt dan ook het aller nieuwste vervoermiddel al kan dat officieel nog niet op dien naam bogen de vliegmachine, te kunnen demon- streeren. Ook zal een groote land- en tuin bouwtentoonstelling worden voorbe reid. Reeds nu ontving het tentoonstelling comité vele bewijzen van instemming. Parijs heeft een nieuwe collectie auto-bandieten om de ongerustheid er in te houden. Zaterdagavond heb ben twee jongelui getracht in het bosch van Clamart een chauffeur te dooden ten einde zich meester te maken van zijn automobiel. Zij waren niet erg gelukkig want de chauffeur kon, nog voor hij geraakt werd, de auto stoppen en vluchten. Hij riep om hulp, kreeg nog 10 revolverkogels nagestuurd, doch terwijl de beide mannen tevergeefs trachtten den motor weer aan den gang te krijgen, kwamen van alle kanten menschen toegeloopen. De bandieten vluchtten in het kreupelhout achtervolgd door de toegesnelde menscben. Na nauwe lijks 50 meter afgelegd te hebben ontmoetten de vervolgers een man zij wilden zicb op hem werpen, doch deze wees beo kalm een richting aan en zeide: »Dien kant uit, daar zijn ze heen gevlucht." De list gelukte, daar de menschen werkelijk dien kant uitrenden, doch de chauffeur herkende in hem één van zijn reizigers, zette hem na en de bandiet werd gegrepen. Op hern werden twee gevulde patroon houders voor een Browning gevonden, doch het wapen zelf niet. De andere bandiet ontvluchtte. De gevangen bandiet, een zekere Souchotte, woonde te Pavillonssous-Bois in een buisje, vlak bij de werkplaats van Raimbaud, die als medeplichtige van Carouy gearresteerd werd. In de Rue Gustave Zédé werd in gebroken in een garage, waar zich toevallig op dat oogenblik geen auto in bevond en op de Boulevard de Courcelles hebben twee bandieten een inbraak gepleegd. Toen zij zich ont dekt zagen, sprongen zij in een, hun wachtende, auto, die met de dieven verdween. Wel zijn dus deze drie imitateurs der beruchte autobandieten gefaald in hun voornemen, doch men vreest in Parijs, dat de heldendaden van Bonnot en Co. een ellendig voor beeld geweest zijn en dat er weer aanrandingen zullen plaats hebben, als de bandieten weten, dat de geld- loopers op het eind der maand weer met goedgevulde zakken langs de straten gaan moeten. De Italiaansche pers is niet best te spreken over een internationale conferentie. De «Corriere d'llalia" zegt: «Wij zijn van meening, dat Italië, juist omdat het voordeelen be haalt en behalen zal, zoowel militair als politiek, uit haar progressieve actie, er geen enkel voordeel in heeft om de kansen van een internationale conferentie te loopen.* De «Giornale d'Italia* zegt: sGod redde Italië van de uitspraak der mogendheden! De eenige die wij zouden wenschen is haar geleider ten antwoord. Nu kwam eene vrouw met een kaars te voor schijn, het was Rebekka. Sara zonk bijna van schrik neder, ontsteld staarde zij de huishoudster aan. Ornstein zei op bevelenden toon. «Volg deze vrouw!" draaiden zich om, opende een deur en verdween hij ging het kantoor van Aron Teweles binnen, om zijn judasloon te ontvangen. Bevend volgde Sara de haar voor gaande vrouw. Deze voerde haar door twee kamers, drukte vervolgens op den knop eener behangen deur en liet Sara in de bewuste kamer met de hooge spiegels gaan. Een brandende kaars stond op een tafel, ten bewijze, dat men hier iemand verwacht had. «Ik verlaat u nu, om mijn meester te verwittigen," zei de huishoudster. «Wat! wilt gij mij hier alleen latenP" vroeg Sara ongerust, maar Rebekka was reeds verdwenen. Met verwondering zag het arme kind om zich heen, overal waren spiegels die tot aan den grond reikten, maar nergens was eene deur te zien, werktuigelijk zette zij zich neder en wachtte. Zacht werd nu de geheime deur geopend. Aron Teweles trad binnen. Om zijne lippen speelde een die van onze wapenen.* De «Tribuna* en de »Corriere della Sera« laten zich uit in denzelfden geest; doch het is misschien niet kwaad zich te herin neren, dat de Russische voorstellen indertijd in Italië met dezelfde schijn bare koelte ontvangen werden. De staking te Londen. Honderdduizend transportarbeiders bielden jl. Zondag een betooging op Trafalgar Square. Een groote politie macht was op de been. maar de sta kers gedroegen zich volkomen ordelijk. Er werden moties aangenomen waarin een uniform loon wordt geëischt van tien stuivers per uur, verder een overwerktarief van 1 sh 2 d. per uur De arbeiders verklaarden in de moties verder, dat zij niet den arbeid zullen hervatten, eer aan alle grieven is tegemoetgekomen. De sjouwerlieden van Covent Garden, London's fruit- en bloemenmarkt, legden het werk gistermorgen, op verzoek van hun union, neder. De niet-aangesloten sjouwerlieden blijven doorwerken, doch afgevaardigden van den union trachten ben te overreden zicb bij de stakers aan te sluiten. Onder bescherming van een aantal politieagenten verlieten auto-vleesch- wagens de markt van Smithfield en gingen naar de docks, waar groote hoeveelheden bevroren vleesch geladen werden. Er werd wel een beetje ge demonstreerd, doch er hadden geen ernstige ongeregeldheden plaats en de vleeschwagens keerden veilig te Smithfield terug. In de vorige Raadsvergadering werd door B. en W. terug genomen een voorstel nopens de behandeling van armlastige ooglijders door dr. Wagtho als specialist, welk voorstel, van 4 April, luidde: Het is den laatsten tijd eenige malen voorgekomen, dat armlastige ooglijders behandeld zijn door den hier ter stede gevestigden oogarts, zonder dat ons college de bevoegd- beid bezat, voor de diensten, door dezen geneesheer bewezen, een bezol diging toe te kennen. Dit heeft ons aanleiding gegeven, met den arts Wagtho overleg te plegen of en, zoo ja, onder welke voorwaarden hij bereid is de behandeling van arm lastige ooglijders op zich te nemen. Het gevolg hiervan is, dat de genoemde geneesheer zicb bereid verklaard heeft, dergelijke lijders te behandelen, met uitzondering van die patiënten, die een operatie of een speciale behan deling in een ooglijdersgesticht moeten ondergaan. Voor dergelijke diensten zou in rekening gebracht worden een bedrag van een gulden per maand en per patiënt. Wij achten het in 't belang van de armlastige patiënten, dat zij zich voor de genezing van oogziekten onder de behandeling van een specialiteit kunnen stellen, terwijl naar ons oor deel geen financieele bezwaren bestaan tegen de boven omschreven regeling. Het ligt in onze bedoeling, dat alle patiënten, die op kosten der Gemeente genees- of heelkundige hulp verlangen, zich, voorzien van bet gebruikelijke, van wege ons college afgegeven be wijs, zooals tot heden, blijven aan melden bij een der vier Gemeente- geneesbeeren en heel-en vroedmeester. Mocht een dezer ambtenaren een grijnslach waarover Mephisto of don Juan zich niet hadden behoeven te schamen. «Waar is mijn vader?" vroeg Sara. «Hij zal misschien in weinige dagen komen," Aron Teweleshad deze woorden met zijn natuurlijke stem gesproken, hij achtte bet niet noodzakelijk zijne stem te veranderen. Sara trad achteruit en zag hem in het gezicht. Zijne oogen ontmoeten de hare, zij herkende hem en riep, «Aron Teweles!" Deze trad haastig op haar toe en wilde haar bij de hand nemen; maar daar zij ze heftig terugtrok, bepaalde hij zich bij eene eenvoudige buiging. «Ik ben er op trosch op, lieve bruid, dat ik u in mijn huis kan herbergen." «Ik beveel u mij oogenblikkelijk te laten gaan!" riep het meisje. «In welk een valstrik ben ik geloopen!" «In dien der liefde! Ge zijtin mijne machtTrotsche, hoogmoedige vrouw, ge moet nu voor mij beven en om ge nade smeeken." Sara trad een schrede achteruit en zeide met ijskoude koelte en met een kordaatheid, welke men van haar niet verwacht zou hebben. «Ellendige schurk, ge hebt mij hier oogziekte constateeren, dan zullen zij, bij aanname van ons voorstel, deze zenden naar den specialiteit. Den 15 Mei scbreven zij aan den Raad Aanvankelijk lag het in onze be doeling, dat alle patiënten, die op kosten der Gemeente genees- of heel kundige bulp verlangen, zich, voorzien van het gebruikelijke, van wege ons collega afgegeven bewijs, zooals tot heden, zouden blijven aanmelden bij een der vier Gemeente-geneesbeeren en heel- en vroedmeesters. Mocht een dezer ambtenaren een oogziekte constateeren, dan zouden zij, bij aan name van ons voorstel deze zenden naar den specialiteit. Bij nadere overweging komt ons echter een andere regeling beter voor, n.l. waarbij de patiënten, aan wie op kosten der gemeente geneeskundige behandeling wordt toegestaan, vrij zijn, zich voorzien van het door ons afgegeven bewijs, rechtstreeks te wen den, zoowel tot den specialiteit als tot een der genoemde Gemeente ambtenaren. Mocht dan jde specialiteit, in plaats van een ooglijden, een andere ziekte coustateereD, dan zal in een dergelijk geval de patiënt door hem verwezen worden naar een der vier genoemde Gemeente-ambtenaren. Hoewel het bovenstaande meer de uitvoering betreft van een eventueel door U te nemen besluit, hebben wij gemeend. U hiervan niet onkundig te moeten laten. Wij hebben thans de eer U voor te stellen, ons collega te machtigen een opdracht, als omschreven in ons voorstel van 4 April [1912 aan den oogarts Wagtho te doen. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: aan de tuinbouw-vereeniging «Amers foort* tot wederopzeggens een jaar- lijksch subsidie toe te kennen f350 mits door het Rijk en de Provincie Utrecht jaarlijksche subsidiën worden verleend onderscheidenlijk van f500 en f 250, en het Bestuur jaarlijks rekening en verantwoording doe en een verslag omtrent den toestand der vereeniging inzeilde aan den Raad met de fn ma Engelsman De Vries, fabrikante van leder-appretuur, een ruiling van grond aan te gaan. Zij wenscht aan Bolderstraat en St. Agatbastraat twee strookjes Gemeente grond, samen groot 6.10 M».. in ruil te ontvangen voor 12.60 M»., haar toebehoorenden grond. Door die ruiling is bet mogelijk, een meer regelmatige grensscheiding te krijgen, terwijl zij is te achten in bet belang der Gemeente. Bij het j.l. Maandag te Zeist gehouden concours hippique van de vereeniging tot bevordering der paardensport aldaar verwierf «Scar let*, van luitenant jhr. J. H. A. P. von Schmidt auf Altenstadt, den 3den en «Golden dream*, van mevtouw Van Reede, den 4den prijs in den wedstrijd voor bet schoonste rijpaard. Ter benoeming tot conrector aan het Gymnasium, ter vervanging van dr. H. J. Reynders, die met ingang van 1 September ontslag vroeg, is aanbevolen dr. Pb. H. Peyrot, sedert 1 Januari 1897 leeraar in oude talen aan die inrichting. 1 Juni zal H. Koethof, overweg wachter aan de halte Vlasakkers, 25 jaar in dienst zijn bij de N. C. S. De leden der Kegelclub U. D. I. togen le Pinksterdag naar Locbem om op bet concours aldaar hunne heen gelokt! Voor ik je vrouw word, vermoord ik je en mij zelve «Gerechte God!" spotte Aron, «hoe schoon zijt ge in toornUw vader heeft eerst uw geliefde en vervolgens mij aan de Russen verraden, en ik heb voor zijn verraad geboet! Nu zal ik mij wreken «Waar is Seniawitsch vroeg Sara. «Seniawitsch!" herhaalde Aron Teweles verstomd. Wat raakt u graaf Seniawitsch «Gij zegt immers dat mijn vader hem aan de Russen heeft verraden?" «Is hij ook een minnaar van je?" spotte Aron. Maar de vlam des toorns, die nu uit Sara's oogen schoot, toen zij zeide «Hij was en is mijn bruidegom, hij zal het wreken dat ge mij hier gevangen houdt!" bracht nu ook Aron op de ge dachte, dat het vermoeden van Baruch Levi verkeerd wasge weesten verklaarde hem, waarom het voorgenomen verraad aan Dewbinsky niet uitgevoerd was geworden. Een kort oogenblik was voor hem voldoende over den toestand na te den ken en het verheugde hem, dat hij ook den graaf Seniawitsch door den be- krachten te beproeven. De heer A. Nefkens maakte in den vrije baan- wedstrijd 4 kaarten van 5 negens en wierp in de personeele wedstrijd 122 houten. Propaganda-Gymnastiekfeest. Hoewel het Maandag vrij koud was, vereerde een nogal talrijk publiek dit feest met zijn tegenwoordigheid. Uver het geheel genomen kan men wel zeggen, dat het goed gegaan is, al heeft »Ajax« de jonge Amersfoort- sche Gymnastiek vereeniginggetoond nog geen baas te zijn in het orgarii- seeren van feesten. Dit moet ook ge leerd worden. Ook liet de orde op bet terrein wel wat te wenschen over. Dit was ten deele ook de schuld van de jonge Ajax leden, die zich leeliik liepen te vervelen. Het publiek was in goede stemming en amuseerde zich. De volgende vereenigingen waren opgekomen: 1. »Hou vast« Wage- ningen, 2. »T. O. V. 0. L.* Wage- ningen, 3. »Crescendo« Kampen, 4 »De Baarnsche Gymnastiekvereeni- ging* uit Baarn, 5. «Door Oefening Ontwikkeling* Utrecht. 6 «Attila* Utrecht, 7. «Leonidas* Utrecht, 8. »Ajax* Amersfoort, 9. »\\ilhelmina« Amersfoort. Leiders waren de heeren Van Dit- mar, Utrecht, Wensinck, Bussum en De Jong, Amersfoort. Om 12 uur bad de opstelling voor den marschwedstrijd op de Koninginne- laan plaats. Vandaar ging het, vooraf gegaan door de muziek van het le Regiment Huzaren, langs de Wuytiers- laan naar »Birkhoven« in den gym- nastiekpas. le piijs: Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door den heer Tromp van Holst, toegekend aan «Crescendo*. 2e prijs: Zilveren Medaille, aan geboden door »Ajax«, toegekend aan «Leonidas*. Onder leiding van den heer Van Ditmar werden op het Sportterrein door de deelnemende vereenigingen Vrije- en Ordeoefeningen uitgevoerd. De uitslag van de wedstrijden was: a. Estafettewedloop (5 X 100 M prijs: Verguld Zilveren Medaille, aan geboden door den heer J. W. Middel burg, alhier, »Attila« in 1 min. en3sec. b. Touwtrekken, prijs: Verguld Zil veren Medaille, aangeboden door den Burgemeester, »T. O. V. O. L.* c. Polstokspringen, prijs: Verguld Zilveren Medaille, aangeboden door den heer A. P. Schroder, G. J. Koster, van »Attila« met 6.31 M. Hoewel de deelnemende vereenigin gen over het gering aantal prijzen klaagden, was de stemming opgewekt, waartoe de lustige tonen van 't Har monieorkest niet weinig bijdroegen. Ongeveer half vijf was het feest geëindigd en trokken allen naar het hotel #Birkhoven«, waar het genoemde orkest een matinee gaf. 's Avonds prijs- U'tdeeling in «het Boompje«, waar het als altijd gezellig toeging met een geanimeerd bal tot slot. In de bosschen van het domein Soestdijk, daartoe afgestaan door de Koningin-Moeder, werd den tweeden Pinksterdag het zendingsfeest van de Classis Amersfoort gehouden. Ondanks de minder gunstige weergesteldheid had zich een groote menigte in bet bosch verzameld om de verschillende sprekers te hooren. De Koningin- Moeder gaf van haar belangstelling blijk door een gedeelte van het feest met haar gevolg bij te wonen. De openingsrede werd gehouden door ds. J. F de Klerk, van Zuilen, wusten wissel derwijze in zijn macht had, dat hij voor diens wraak niet behoefde te vreezen. «Gevangen?" hernam hij, terwijl hij zijn gezicht in een afschuwelijken plooi wrong; «gevangen? Ben ik niet de gevangene Gevangen door de bekoor lijkheden der schoone Sara?" «Ik wil en zal nooit je vrouw worden," antwoordde Sara, «Vrouw wie heeft vrouw gezegd spotte Aron. «het meisje van den graaf neem ik Diet tot vrouw, maar mijne liefste zult ge worden, schoone Sara. Sara zag op, haar gezicht was pur perrood van schaamte en afkeer. «Weg van mij, ellendigedie mij met list en bedrog hierheen hebt gelokt! «Ik bemin u," riep Aron en snelde op haar toe, omvatte haar met zijn lange armen en drukte zijn leelijke mond op haar rozenlippen. Zij stiet hem met geweldige krachts inspanning van zich en schreeuwde«Ik ben een vervloekte, ik ben een verstoo- tene ik ben hulpeloos, maar hoed je, eerlooze, ik zal mijn leven duur ver- koopenBij deze woorden zij een op de tafel staand glas en wierp het tegen den op haar indringenden Aron, maar trof in stede van hem een spiegel, terwijl vervolgens als sprekers optraden de heeren dr. M Woudstra, van Utrecht J. Fortgens, zendeling van Halmaheira, ds. B. Kleijwegb van Woudenberg en ds. G. Mansvelt van Amsterdam. Ds. H. H. Meulenbelt van Baarn hield de slotrede. Een muziekkorps luisterde het feest op, dat tot 5!4 uur duurde. Fainilieveeten. De Amerikaansche bladen maken weer eens melding van een geval van bloedwraak in Kentucky. Zooals wij al eens weer hebben verteld, heerscht in de bergstreken van Ken tucky en Virginia nog het oude stelsel van bloedwraak en tot dusver is men er nog niet in geslaagd, aan die eigen gerechtigheid in familieveeten een einde te maken, Thans komt weer uit Lexington in Kentucky het be richt van een moordaanslag, gevolg van zulk een familieveete. Daar is in zeer zorgwekkenden toestand een zekeren Calaban in bet hospitaal op genomen. De man had eenige kogels in het hoofd, maar hoewel hij zelf en eigen lijk iedereen in de buurt volkomen zeker zijn, wie de bedrijvers van dezen aanslag zijn, blijven deze moordenaars op vrije voeten omdat de politie wel begrijpt, dat het eenvoudigweg zelf moord zou zijn, indien men tot een arrestatie over ging. Er zouden onmid dellijk andere familieleden gereed staan om zich te wreken over deze inmenging in hetgeen als een zuiver persoonlijke zaak wordt beschouwd. De oorzaak van de veete tegen de Calahans is deze. Jaren geleden ging de vrouw van Calahan op den loop met zekeren Smith. De familie Calaban verklaarde nu natuurlijk aan de Smith's den oorlog. Maar deze ontvingen steun van de familie Denton, de bloedverwanten van mevrouw Colahan en de Demon's be sloten om Colahan uit den weg te ruimen. Deze durfde zich nauwelijks buitén zijn huis te wagen. De enkele malen dat bij dit deed, werd bij reeds het slachtoffer van de Denton's, maar telkens weer genazen de messteken en Colahan bleef in leven. Ditmaal echter schijnt de aanslag ernstiger gevolgen te zullen hebben. Colahan stak dezer dagen even bet hoofd buiten bet raam, onmiddellijk knalden eenige schoten en zwaar getroffen viel de man neer. Het publiek dringt nu opnieuw op krachtige maatregelen aan om aan die middeleeuwscbe toestanden een eiride te maken. Alluminiuni ballon. Naar men uit Enschedé meldt, is eersten Pinksterdag aldaar de heer Potturn opgestegen in zijn alluminium ballon, gevuld met waterstof gas. Hij steeg tot omstreeks '1000 M. hoog te. had daar veel last uan sneeuwen daalde derhalve. De ballon kwam neer in de nabijheid van Mürister, waar de politie het den bestuurder nog al lastig maakte. Tweeden Pinksterdag steeg de lucht vaarder weer op met denzelfden ballon en daalde eenigen tijd daarna gelukkig in Lonneker. Beide dagen stond er veel wind. Auto-ongeluk. Uit Monnikendam meldt men van Zondag een ernstig auto-ongeval aan den Zedderweg, bij den verminkten Katwouder watermolen. In de auto zat eene familie uit Luik, bestaande uit een heer en dame met twee kinderen, de oude moeder en de chauffeur. De eigenaar, die zelf aan het stuurrad zat, reed tegen een houten brugleuning, waardoor de wagen in het water terecht kwam. De twee jongelui en de chauffeur werden er uit geslingerd, doch de overige inzittenden vielen met het voertuig in bet water. De oude dame bleef ongedeerd, de moeder der beide jongelui brak eenige ribben maar de bestuurder zelf die onder de outo was geraakt, kon helaas niet meer tot bewustzijn worden ge bracht. Dr. van Tijen, uit Monniken dam, verleende de eerste hulp, waarna de gewonden naar de woning van Dr. van Balen te Volendam werden over gebracht. zoodat hij in duizend scherven brak. Deze energie had Aron niet verwacht; de losbarsting van Sara's toorn maakte op zijn lafhartig karakter zulk een in druk, dat hij verbleekte en haar niet meer durfde naderen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2