BUITENLAND. BINNENLAND. Gemeenteraad. als «inconsequent'' wordt aangeduid. Die inconsequenties (zijn de memorie van toelichting en het tarief daar niet vol van?) bespreken wij thans niet. Maar samenvattend wat hier boven dan wel besproken is, zeggen wij dit: De Regeering geelt toe dat vrij handel in beginsel verreweg bet ver- kieslijksl is; van toepassing weerhoudt haar de angst voor een schrikbeeld, welks onwezenlijkheid zij zelve met een vracht van feiten en cijfers, beter dan wie ook ooit te voren, beeft aangetoond. De Regeering geeft toe de mogelijkheid van prijsstijging als gevolg van rechtenverhooging. De Regeering geeft toe dat de export- nijverheid onherstelbare en door niets te vergoeden schade lijdt door ver- hooging van den prijs harer grond- of hulpstoffen. De Regeering geeft toe dat de groot-industrie ten onzent voor een belangrijk deel export indu strie is en dat dit ook het geval is bij een aantal middenbedrijven. De Regeering geeft toe dat den handel wel nadeel uit de rechten-verhooging bedreigt. Wanneer men dat alles heeft toe gegeven, waarmee zal men dan toch nog het goed recht, neen, de nood zakelijkheid van een beschermende handelspolitiek verdedigen Ja, waar mee... Waarmee anders dan door straks weer te ontkennen, wat men zooeven heeft erkend Of door een voudig te zeggen dat er niettemin toch bescherming zijn moet, omdat... er bescherming moet zijn. Schrijvers en sprekers, die opge staan zijn om de ontworpen tarief- wet te verdedigen, hebben dat soms gedaan met een merkwaardige schuchterheid; het scheen soms als of zij zeiven twijfelden aan het goed recbt der zaak, die z(j bepleitten. Geld moet er zijn, zoo zeiden zij en waar wilt ge het anders van daan hal»n? Met de gevaren der protectie zal het zoo'n vaart niet loopen en men moet zich niet bang laten maken door alles wat tegen dit tarief wordt aangevoerd. Het buitenland beeft immers ook bescherming; waarom wij dan niet? Komaan, men moet desnoods een offer brengenhet geldt hier nu eenmaal een belasting-ver- hooging en zoo iets is altijd voor sommige groepen onaangenaam. En het zou toch zoo gezegend zijn, wanneer wij door dit nieuwe stelsel onze volkswelvaart zagen toenemen. Met dergelijke (men kan bijnazeggen verontschuldigingen wordt dit ont worpen tarief door sommige pleit bezorgers goedgepraat. Zij sussen, zij spreken geruststellend, zij trachten den storm die tegen de tariefwet opsteekt, te bezweren door de gladde olie hunner vriendelijke gemoedelijk heid uit te gieten op de golven der steeds aanzwellende bezwaren en be denkingen uit allerlei kringen en groepen. Principieel en ferm klinkt dit alles niet. Men zou zoo meenen wanneer er iets zóó gewichtigs te ge beuren staat als een principieel-vol- komen omkeer van het stelsel onzer handelspolitiek, dat sedert vijftig jaar is gevolgd, dan zal er van hen, die dezen omkeer verdedigen een flinker en steviger geluid moeten worden vernomen dan dit half zachte gesus. Men zou zoo meenen wanneer er iets zóó gewichtigs te |ge'oeuren staat als een principieel-volkomen omkeer van het stelsel onzer handelspolitiek, dat sedert vijftig jaar is gevolgd, dan zal er van ben, die dezen omkeer verdedigen eer. flinker en steviger ge luid moeten worden vernomen dan dit half zachte gesus. Anderen, die ook voor de tariefwet spreken of schrijven leggen het dan ook garisch anders aan. Zij gaan aanvallend te werk, waar de eerst bedoelde groep liefst afwerend optreedt. De donderslagen van bun philippica's vallen neer op de armen vrijhandel. Wordt er kwaad gesproken van be scherming? Zij ontkennen dat dit kwaad bestaan zou. Zij ontkennen en ontkennen al maar door.... Prijs- verhooging? neen, juist andersom: prijsverlaging! Beperking van den invoer? neen, juist uitbreiding. Be zwaren voor export-industrie! Die beteekent ten onzent niet veel. Enz. Enz 's Is waar, deze stoutmoedige voor vechters zijn minder in aantal dan de bedeesden, de gemoedelijken. Of zij meer indruk maken op de schare Wie zal het zeggen? Maar één ding zien deze felle voorstanders der Re- geeringsplannen toch in hun al te grooteu ijver voorbij. Dit n.l. dat zij bij hun pleidooien veel verder gaan dan de Regeering zelve. Lieve vrienden, zoo zou men hun telkens willen toe voegen, vergalloppeert u toch niet! Wat gij daar staat te ontkennen wordt door de Regeering erkend en wat gij als stellig aanneemt, dat ontkennen de ministers, wier werk gij wilt verdedigen. Staakt dus uw al te boute uitspraken en stemt uw orgaan op bet diapason der Memorie van Toelichting; geeft toe al wat de Re geering toegeeft en vangt daarna uw betoog «voor bescherming" aan. Mis schien zal men dan ook vau u zoggen dat ook gij inconsequent zijt. Maar dat verwijt weet gij dan toch immers wel met een of anders machtwoord van u af te slingeren! In elk geval: wacht u voor den forschen toon, dien ook de Regeering niet heeft durven aanslaan. Want anders loopt gij gevaar dat men uw stellige uitspraken weer legt door de onhoudbaarheid daarvan te bewijzen met een aanhaling uit de Memorie van Toelichting! En zulk een blamage komt een redenaar met geen machtwoord te boven. Daarom: geeft toe, lieve vrienden, al wat de Regeering toegegeven heeft. En laat ons dan eens verder over de zaak spreken Wij cursiveeren. Het Koninklijk bezoek aan Parijs en de wereldpolitiek. Of het bezoek der vorstin van ons klein landje aan Parijs nog van be- teekenis is voor de hooge politiek van Europa? In elk geval heeft het aan leiding gegeven tol enkele hatelijk heden van Fransche en Duitsche bladen onderling De Parijsche avondbladen Temps en Dibats hebben in bun hoofdartikelen ter verwelkoming van onze Koningin ondubbelzinnige toe spelingen gemaakt op de zoogenaamde Vlissingsche quaestie en de geruchten die destijds hepen, als zou Duitscbland de neutraliteit van ons land niet ten volle eerbiedigenZoo schrijft de Débats deze, voorden goede verstaanderslechts al te duidelijken woorden: «Het is niet in Frankrijk dat de chauvinisten telkens de vraag opwerpen om Hol land in te lijven bij een groot naburig rijk®. Sommige Duitsche correspondenten in Parijs hebben op deze uitlatingen vlam gevat. Zoo o. a. de briefschrijver van de Kölnische Zeitung,<lie betoogt, dat Temps en Debats de zaken ver keerd voorstellen, wanneer zij T laten voorkomen, alsof in de Vlissingsche quaestie door Frankrijk Holland's vrij heid om zijn verdediging naar goed vinden te regelen is geëerbiedigd. Ook zegt de correspondent vergeten die bladen de geschiedenis evenzeer als de tegenwoordige tijd, wanneer zij Nederland bet spook van het Duitsche gevaar voortooveren, terwijl het van Frankrijk niets te vreezen zou hebben. Nooit heeft Duitschland de brandfakkel en de gruwelen van den oorlog in Nederland gebracht, terwijl Lodewijk XIV en Napoleon I dat wèl deden. En wat den tegenwoordigen tijd aangaat: hetgeen geschreven is over de Fransche plannen om met Engelsche hulp zoo noodig door Nedeiland te trekken tegen Duitsch land, heeft bewezen, waar in werkelijk heid voor Nederland het gevaar ligt, voor het geval van Europeesche ver wikkelingen. Aldus de berichtgever der Kölnische Zeitung. Vereenigde Staten. De Presidentsverkiezing. De New- York World deelt eenige bijzonderheden mede over de kosten van de presidenteele campagnes en wel speciaal over die van de campagne van Roosevelt. Volgens het New-York- sche blad is er voor Roosevelt nu reeds meer dan een millioen dollars uitge geven. Het hoofdkwartier van Roose velt te Washington kost iederen dag ongeveer 5000 dollars, duizenden wor den verder eiken dag uitgegeven voor telegrammen, manifesten, circulaires, voor berichten aan couranten enz. Elke redevoer ing ten gunste van Roose velt gehouden komt op ongeveer 100 dollars te slaan, en zoo becijfert de Worlddat elke gedelegeerde van Roosevelt, op ongeveer 3000 dollars komt. zoodat als Roosevelt bet cijfer van 540 gedelegeerden dat hij noodig heeft, om gecandideerd te worden, zal bereiken, de totale kosten van deze candidaatstelling 1,620,000 dollars zullen bedragen. Goedkoop is dus de republikeinsche machine in Amerika niet. De nieuwe uniformen. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dal de invoering van de grijs-groene uniform binnen enkele maanden kan worden tegemoet gezien en dat aan de vrij willig dienende onderofficieren, o. w. niet begrepen die van de vesting-artil lerie, pontonniers, torpedisten, pant- serfort-artillerie en administratietroe pen, zal worden vergund, na de vast stelling der modellen, zich in de nieuwe uniform te kleeden en de tegenwoor dige uniform af te dragen over een tijdvak van op zijn minst drie jaar. (N. R. Ct.) In de gisterenmiddag onder praesi- dium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuyliers gehouden raadsvergadering waren alle leden, uit genomen de heer Salomons, aanwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van den 30 April deelde de voorzitter mede, dat de navolgende stukken waren ingekomen: Van Zijne Excellentie den heer Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven van 13 Mei 1912, No. 3719, afdeeling H. M. O., waarbij medegedeeld wordt dat de raadsbe sluiten van 20 Maart '1912, No. 102 en 30 April 1912, No. 162 tot be noeming van den heer Tj. Kielstra tot tijdelijk buitengewoon leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het Gymnasium wordt goedgekeurd. (Voor kennis geving aangenomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht een schrfjven van 20 Mei 1912, 3e afdeeling No. 1998/1321, waarbij medegedeeld wordt dat bij Koninklijk Besluit van 14 Mei 1912, No. 41 het besluit van Heeren Ge deputeerde Staten van Utrecht van 18 December 1911, 3e afdeeling, No. 5071/3552 tot niet goedkeuring van bet raadsbesluit van 1 September 19U, No. 303, tot aankoop van het landgoed Nimmerdor, gehandhaafd wordt. (Voor kennisgeving aangenomen) Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 13 Mei 1912, 3e afdeeling, No. 1706/1233 tot goedkeuring van de raadsbesluiten van 30 April 1912, No. '166 en 168, strek kende respectievelijk tot wijziging van de begrooting voor het dienstjaar 19 ll en voor het dienstjaar 1912. (Voor kennisgeving aangenomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 13 Mei 1912, No. 1707/1226 tot verdaging van hun beslissing betreflende het raadsbesluit van 30 April 1912, No. 170 tot aankoop van gronden van H. van Manen en E. J. Ruitenberg. (Voor kennisgeving aangenomen) Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht bet besluit van 13 Mei 1912, 3o afdeeling, No. 1772/1217 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 April 1912, No.'175 tot vaststelling van het primitief kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1912. (Voor ken nisgeving aangenomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht hel besluit van 13 Mei 1912, 3e afdeeling, No 1704/1232 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 April 1912. No. 171 totonder- bandsche verhuring van het perceeel plaatselijk gemerkt Kamperbinnen poort h(o. 6. (Voor kennisgeving aan genomen. Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht de besluiten van 20 Mei 1912,,3e afdeeling, No. 1782/1284 en van 28 Mei 1912, 3e afdeeling No. 2119/1376 respectievelijk tot ver daging van hun beslissing omtrbnt- en tot goedkeuring van het raads besluit van 30 April 1912, No. 154 tot onderbandsche aanbesteding van een een electrische geleiding en water- stands-aangever ten behoeve der water leiding. (Voor kennisgeving aange nomen). Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 20 Mei 1912, 3e afdeeling No. 1835/1302 lot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 April 1912, No. 169 tot wijziging van de verordening regelende de be bouwing van gronden in de gemeente Amersfoort, bestemd voor open be bouwing. (Voor kennisgeving aange nomen.) Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 28 Mei 1912, 3e afdeeling, No. 1744/1402 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 30 April 1912 tot wijziging van de begrooting 1912. (Voor kennisgeving aangenomen. Van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht het besluit van 28 Mei 1912, 3e afd. No. 1744/1387 tot goed keuring van het raadsbesluit van 30 April 1912, No. 167/2 tot het aan gaan van een tijdelijke geldleening. (Voor kennisgeving aangenomen). Van den Heer W. Salomons een schrijven waarbij hij ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. (Voor kennisgeving aangenomen.) Een adres van de vereeniging «Volkshuisvesting 11" waarbij ver zocht wordt een voorschot te willen verleenen voor het bouwen van arbeiderswoningen. 2e. een bijdrage van gemeentewege te willen verleenen en 3e. eenige werken van gemeente wege te willen doen uitvoeren (In handen van B. en W. om advies). Een adres yan de afdeeling Amers foort en omstreken van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, tot herziening van de verordening rege lende het salaris der onderwijzers, (in handen van B en W. om advies) Een adres van de afdeeling Amers foort van het Centraal Genootschap voor Kindeiherstellings- en vacantie- koloniën, waarbij subsidie verzocht wordt, (in handen van B. en W. om advies) Een adres van de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandsche Gemeente-werklieden, waarbij verzocht wordt Burgemeester en Wethouders uit te noodigen spoedig hetontwerp- werkliedenreglement bij den Raad in te dienen. De voorz. zegt, dat B. en W. voor nemens zijn einde dezer maand een nieuw reglement ten tafel te leggen. Dit zal requestanten worden mede gedeeld. Van de Raadscommissie voor het marktwezen een rapport betreffende verbetering van het marktwezen, (in handen van de Kamer van Koophandel om advies) Van de afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde bet ver slag over de tuinbouw wintercursus 1911/1912. (ter secretarie ter inzage voor de leden) Van J. Benninga, S. H. van Ingen en Mej. G. Vonk dankbetuigingen voor de benoemingen respectievelijk tot onderwijzers en tot ondei wijzeres in de nuttige handwerken bij het lager ouderwijs hier ter stede, (voor kennis geving aangenomen) Van den benoemde onderwijzer VV. F. Zimmerman een bericht waarbij hij mededeelt door onvoorziene omstandigheden te moetm bedanken voor zijn benoeming lot underwijzer hier ter stede, (voor kennisgeving aangenomen) Vari den heer F. Wesseling een dankbetuiging voor de hem toege kende gratificatie voor het waarnemen van het directoraat der Hoogere Burgerschool. (Voor kennisgeving aan genomen) Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort het verslag over 1911. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Van de commissie van bijstand in het beheer van het landgoed Birk- hoven het verslag over 1911. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Van de commissie tot bijstand in het beheer der Gemeentereiniging het verslag over het jaar 1911. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Van de vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken, het verslag betreflende den avondteeken- cursus 1911/1912. (Ter secretarie ter inzage voor de leden). Van Gebr. Van Rie te Amerongen en de firma Ilardeveld te Veenendaal een adres betreffende het innemen van staanplaatsen door eierhandelaars op de overdekte botermarkt. (In han den van B en W. ter afdoening). Van den Gemeente-Secretaris een schrijven waarbij hij van 5 tot 29 Juni 1912 verlof verzoekt. (Zonder hoofdelijke stemming toegestaan). Alvorens met de behandeling der agenda aan te vangen, verzocht de voorzitter den Raad zijn oordeel uit te spreken over een spoedeischend voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het tot uiterlijk 1 Januari 1915 maandelijks verhuren van het tot dusverre door den heer Sinnige aan de Kamperbinnenpoort bewoonde perceel tegen een minimum huurprijs van f25.per maand. Dit voorstel werd door de heeren Gerrit sen, Jorissen en Veis Heyu bestreden, die op spoedige slooping van dit per ceel en daardoor verbetering van den verkeersweg aandrongen. De heer Van Duinen wenscht niet te gaan breken alvorens een plan voor den nieuwen toestand was gemaakt, waar volgens den Wethouder van openbare werken nog al tijd mede gemoeid was. De voorzitter meende dat eerst een par- tieele beslissing omtrent het al dan niet behouden der torentjes moest genomen worden. Ten slotte namen Burgemeester en Wethouders hun voorstel terug om in een volgende vergadering een nieuw in te dienen. Tot lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs (vacature J. F. A. Biscboff) werd benoemd de beer C. M. Cremer, inspecteur der Directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Tot leden van het Stembureau in district III bij de ophande verkiezing van een lid van den Gemeenteraad werden benoemd de heerenA. H. van Kalken, H. Koning en S. J. van Duinen Tot plaatsvervangende leden de heeren J. van der Wal Kz., F. M. Houbaer, P. C. H. Briët en A. Eysink tot voorzitter Wethouder R. G. Rijkens en tot diens plaatsvervanger zijn ambt genoot H. W. van Esveld. Met algemeene stemmen benoemd de Raad den heer E. Lindenhovius tot hoofd der Openbare Lagere School B, terwijl rnede met algemeene stemmen een voorstel van Burgemeester en Wet houders werd goedgekeurd tot over plaatsing van den heer Spelberg, hoofd der Jongensschool, naar school C. Aan den heer Dr. H. J. Reynders werd up zijn verzoek met ingang van 16 September eervol ontslag verleend als conrector aan hetGymnasium onder dankbetuiging voor de vele diensten als zoodanig aan de Gemeente bewezen. De voorzitter wijdde nog eenige waardeerende woorden aan den heer Reynders die zijn ambt steeds ernstig had opgevat en gedurende een lange reeks van jaren met lust en ijver heeft bekleed. Aan Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese werd op diens verzoek met ingang van 1 September eervol ontslag ver leend als secretaris der gemeente, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zoodanig de gemeente bewezen. Aan mejuffrouw S. C. J. Verwey, onderwijzeres in de handwerken, werd wegens ziekte van 15 Mei tot 27 Juli verlof verleend, met behoud van trac- teraent, terwijl Burgemeester en Wet houdersgemachtigd werden, zoo noodig door het aanstellen van een tijdelijke leerkracht in het onderwijs te voorzien. Om dezelfde reden werd het aan de onderwijzeres mej. N. J. Boukamp verleende verlof tot 20 Juni 1912 verlengd. Met algemeene stemmen benoemd de Raad de heer Ph. H. Peyrot tot conrector aan bet Gymnasium. Besloten werd aan de Oranje-ver- eenigiog, evenals het vorig jaar en onder dezelfde voorwaarden, eene subsidio te verleenen van f200. Naar aanleiding van reclames,inzake de aanslag in het vergunningsrecht besloot de Raad de aanslag van twee reclamanten te verminderen en de drie overige te handhaven. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om patiënten aan wie op kosten der gemeente geneeskundige behandeling wordt toegestaan, vrij te laten, zich, voorzien van bet door B. en W. afgegeven bewijs, recht streeks te wenden, zoowel tot den specialiteit als tot een der gemeente geneesheeren, werd na bestrijding door de doctoren Jorissen en Hagedoorn verworpen. Een voorstel van den heer Jorrissen, strekkende om de patiënten, evenals tot dusverre zich te laten aanmelden bij een der gemeente geneesheeren, die mochten zij eene oogziekte con- stateeren hen naar de specialiteit zullen zenden, werd z. d. en z. h.st. aangenomen. Aan de Tuinbouwvereeniging «Amersfoort werd tot wederopzeggens eene jaarlijkscbe subsidie van f350. verleend, onder voorwaarde dat het Rijk en de provincie Utrecht subsidie geven, respectievelijk te minste be dragende f500.en f250.en dat door het bestuur der vereeniging jaarlijks een rekening en verant woording alsmede een verslag om trent de toestand der vereeniging aan de Raad wordt overgelegd. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot ruiling van grond met de firma Engelsman De Vries, waar door ter plaatse een meer regelmatige grensscheiding zal worden verkregen werd zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Op dezelfde stilzwijgende wijze wor den voorstellen van Burgemeester en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2