HOEDE EI HOED- KOOPE VOEDING. A. DE GROOT, S. G. F. 1ETBOOH Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Aiivertentiën. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor I REISBELASTING. Lmmon& Bouwer Co. REIZEN. Londen 40—, Parijs 46. 55— België f 40.— Rijn 37.50 Harz f 75.— Noorwegen 140— Zwitserland f 50.— Berlijn A1ISTERDAI1SCH REI SB Ut EAU „DE GLOBE", Rijn- en Moezelwijnen. Alom voorhanden Wenken voor huisvrouwen met kleine beurzen BEWERKT DOOR Directrice van de nieuwe huis houdschool te Amsterdam Leerares aan de nieuwe hnis hondschool te Amsterdam PRIJS 10 CENT. Wethouders tot wijziging der begroo tingen en tot betaling uit onvoorziene uitgaven, dienst 1911 en 1912 aan genomen. De oninbare posten der Inkomsten belasting werden vastgesteld voor 1909 op f27.voor 1910 op f210 75 en voor 1911 op f426die der Straat belasting dienst 1910 op f7.36 en dienst 1911 op f238.08'/>. Zwijgend hechtte de Kaad voort^ zijn toestemming aan een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzi ging der begrooting van 1912 en tot bet opnemen van f50.000 kasgeld. Hiei mede was de agende afgeloopen. Alvorens de vergadering weid gesloten verzocht de heer van Kalken om de boom staande tegenover het in aan bouw zijnde perceel van Dr. van Eust te rooien, lie boom is zoo goed als dood en nu dus de verbreeding der overnaast liggend brug er toch ge graven moet worden is dit een goede gelegenheid de toestand daar te ver beteren. De heer Jorissen vestigd in het dagel. Bestuur op eene fout in de Kiezerslijst, waarin de nummers 1559 2560 dubbel voornomen Na dooi de wethouder Rijkens gerustgesteld te zijn dat zulks nimmer aanleiding zal kunnen geven tot het ongeldig verklaren eener vei kiezing, sprak de beer Jorissen de wensch uit dat, waar de proef op de som nu is geleverd dat het drukken buiten de gemeente bezwaren oplevert, voortaan het druk werk aan de bier ter stede wonende drukkers zal worden toevertrouwd. De voorzitter zeide zulk te zullen overwegen, ofschoon dergelijke fouten ontstaan door onnouwkeurige correc tie die niet buiten gesloten waren. Naar aanleiding van dit gezegde stellen wij er prijs op te verklaren dat zoolang de Kiezerslijst hier ter stede op verschillende drukke rijen is gedrukt een dergelijke fout nooit is voorgekomen. De bouw van het hoogreservoir der waterleiding is opgedragen aan den heer T. van Hoogevest, vooreen som van f31.700. Hierbij wordt het ijzerwerk, tot een gewicht van 60.000 kilogram, geleverd door de fabriek van Klöngen te Dortmundt. Bij de publieke aanbesteding was F. A. Neumann te Eschweiler uiet f29.000 de laagste (gewicht aan ijzer werk 55 000 K.G De opperwachtmeester J. van Kuijk van de depóts huzaren te Haarlem is benoemd tot adj. onderoflicier bij de rij- en boefsmidschool. Mejuffrouw A. J. P. de Looze slaagde voor de acte lager onderwijs. De le-luit. der veld-artillerie Goulmy, te Bergen-op-Zoom, wordt den 1 October gedurende één jaar gedetacheerd bij de Rijschool alhier. Lijst van blieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedutende de 2e helft van de maand Mei 1912. Brieven binnenland. Plechelman Amsterdam. Mej. B. Klijpen Rrugchem Mej. G. van Kooten Hilversum. Briefkaarten binnenland. J. C. L. Paul Amsterdam. G. Loenen id. Mej. B. Staal id. A. Verij Rotterdam. W. van Donselaar 7 3 blanco. Briefkaarteu buitenland. N. Eekema Nessehad. D. Leibli Temesvar. J. de Goede Duitschland? 17 drukwerken. Aan den Raad dezer Gemeente is het volgende adres verzonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Bond van Nederlandscbe Gemeentewerklieden, afd. Amersfoort, goedgekeurd bij Kon. besluit van 4 December 1906, gevestigd te Amers foort, Arnhemscheweg 135; dat zij uwen Raad beleefd maar dringend verzoekt, het College van Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, het ontwerp-werklieden- reglement spoedig bij uwen Raad in te dienen, opdat binnen korten tijd met de |behandeling daarvan in den Raad kan worden begonnen; dat zij, ter nadere motiveering van dit verzoek, zoo vrij is te verwijzen naar bijgaande memorie van toelichting. 't Welk doende, enz. Die memorie luidt: Bij schrijven d.d 2 Maart 1908 meldde de WelEd heer Secretaris der Gemeente Amersfoort aan onzen Bonds- secretaris»dat de regeling der rechts positie van de Gemeentewerklieden hier ter stede, bij eene Raadscommissie in voorbereiding is.« Wij zijn nu 4 jaren, zegge: vier jaren, verder en nog is de rechts positie van de werklieden in dienst der Gemeente niet geregeld, zelfs is bij uwen Raad nog geen ontwerp, daarop betrekking hebbende, ingediend. De vraag rnag nu toch worden ge steld: of van de zijde van uwen Raad niet eenige drang moet worden uit geoefend om het College van B. en W. te bewegen, met de indiening daarvan eenigen spoed te betrachten? Uw Raad zal het den werklieden, in dienst der Gemeente, niet euvel kunnen duiden, dat zij, door middel van hunne organisatie, een bescheiden poging aanwenden om deze voor hen zoo belangrijke zaak aan da orde te stellen. Dat onze organisatie daarvoor dezen weg kiest, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat slechts dan, wan neer er drang van uwen Raad wordt uitgeoefend, op het College van B. en W., er kans bestaat, dat het werk lieden-reglement spoedig in behande ling zal worden genomen. Een anderen weg weten wij op dit oogenblik niet aan te geven. Onze hoop is dus op uwen Raad gevestigd en wij vertrouwen, dal wij daarin niet zullen worden teleurge steld. Uw Raad zal toch zeker rekening willen houden met het feit, dat de werklieden nu reeds meer dan 4 jaren wachten op de regeling hunner rechts positie. Van een groot ongeduld hebben de weiklieden in deze zaak geen blijk gegeven, omdat zij begrepen, dat voor de samenstelling van een werklieden reglement wel eenige maanden, laten wij zeggenwel '1 of 2 jaar, noodig is. Nu echter reeds ruim een 4-tal jaren verstreken zijn, nu meenen zij te kennen te mogen geven, dat wel wat veel van het geduld der werklieden wordt gevergd. Met deze korte toelichting bevelen wij het verzoek zeer in de welwil lendheid van uwen Raad aan. De vacantie-kaarten worden 1 Juli weder ingevoerd, tegen de zelfde prijzen als verleden jaar. Wie er gebruik van maakt, denke om de advertentie van »Reisbelasting« in dit nummer. Aan het Commissariaat van politie is voor rechthebbende terug te bekomen een zilveren armband. Te Eist (Betuwe, zijn bij de Zaterdag gehouden groote publieke kersen-ver kooping op het hout voor duizenden gulden verkocht. Er was zeer veel kooplust en de prijzen waren hoog; naar schatting 6 a 10 ets. per kilogram, buiten de kosten. Een Duitscher uit de lucht. De ingenieur Fabig uit Bonn daalde Zondagmorgen 7 uur met zijn ballon Franz Clouth III neder op de heide nabij het deel van Drafna dat onder Huizen ligt. Hij was den avond te voren ten 11.45 te Keulen opgestegen met nog 5 ballons, mededingers aan een wedstrijd. De ballon, die den grootsten afstand zal hebben afgelegd zal winner zijn. De heer Fabig was alleen in zijn ballon. Een Zuidelijke wind dreef hem op 800 Meter hoogte over ons land. Het was den mededingers verboden over de Zuiderzee te trekken, wegens het daaraan verbonden gevaar. Verwachtende op grooter boogie een Noordelijken wind te vinden liet hij zijn ballon tot 1800 meter stijgen, doch in strijd met de theorie was ook daar de wind Zuidelijk. Zoo zag hij dan bij het dagen de Zuiderzee en landde, zonder eenige stoornis. Poly glotte Huizers (deze ondernemende menschen trekken met hunne koop waar, vooral kaas, tot de grenzen van Rusland) en roodgedasie Padvinders die plotseling uit den grond oprezen, rolden op zijne aanwijzingen de ballon tot een lange dunne rol in elkander. De rol werd saamgevouwen en in de mand gestopt, en met een hoes er om op een wagen gezet. En na een ontbijt op »De Spanen", vertrok de heer Fabig naar het Station Naarden- Bussum met zijn ballon op den wagen voor oningewijden den indruk schep pende, dat een vuile wasch werd weg gebracht. Zondags werd echter aan het station geen ballon in ontvangst genomen. De heer Fabig heeft reeds vele tochten gemaakt en is een enthousiast ballonreiziger. Gevaar vindt hij, mits men voorzichtig zij, er niet aan ver bonden. »Ja, Pech kann man natür- lich haben", zegt hij. Holland wordt wegens de Zuiderzee en de vele andere wateren en moerassige streken als een gevaarlijk land beschouwd. Hij reist dikwijls, evenals ditmaal, alleen en is dan natuurlijk verplicht wakker te blijven Maar nergens gevoelt men zich gelukkiger, meer bevrijd van aardsche zorgen, dan in een ballon op groote boogte. Zoo zeide hij, eD wij geloofden hem gaarne. En ook bevrijd van zorgen toen hij landde, al zweefde hij boven de ge duchte vesting Naarden. Niemand zag hem voor een spion aan! Ieder was beleefd en vriendelijk. Overiicht omtrent het vervoer en de opbrengst der AmersfoorUche Tramweg Maat schappij gedurende de maand Mei 1911/1912. 1911 1912 Meer. Aantal passagiers 10208 10981 773 Opbr. vervoer f512.85 f51170 31.85 a Dagkilom. - 9.19 - 9.76 0.57 Minder. a Totaal -647.65 -591.20s f53.45 a Dagkilom. - 11.60 - 10.65 - 0.95 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansjjrakeliju. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Vereeniging voor V rouwenkiesrecht. Wij veroordeeleu. Aan de redactie 1. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat zij geen wijziging voorgesteld heeft van art. 80, dat de Vrouw uitsluit van het kiesrecht; 2. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat waar het zegt, dat de Grondwet zelve de toekenning van hel kiesrecht behoort te regelen, zij ten slotte die regeling geheel overlaat aan de legeenng; 3. Wij veroordeelen het rapport van de Giondwetscommissie, omdat er geen stemming is genouden over de algemeene vraag of de Vrouw tot het kiesrecht behoort geroepen te worden. 4. Wij veroordeelen bet rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Commissie zich geheel heeft laten beheerschen door manlijk vooroor- deelen, blijk heelt gegeven geen acht te hebben geslagen op het door onze Vereeniging ingediende goed gedocu menteerde rapport ten gunste van Vrouwenkiesrecht. 5. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie, omdat elk der leden te veel op eigen stand punt is blijven staan, niet begrijpend de taak der vrouw in de tegen woordige maatschappij en dus geen formule vindend, die alle politieke partijen konden aanvaarden. 6. Wij veroordeelden het rapport van de Grondwetscommissie, omdat de commissie het wegnemen van het woord «manlijk" uit art. 80 een bij- quaestie noemt, evenals geschiktheid en maatschappelijke welstand, terwijl dit voor de vrouw en daardoor voor het heele volk een hoofdquaestie is. 7. Wij veroordeelen hel rapport van de Grondwetscommissie, omdat de Commissie voor het passieve vrou wenkiesrecht, den weg niet gebaand wenscht te zien, op grond dat, boewei aan de geschiktheid van ondei- scheidene vrouwen om aan het pu blieke leven deel te nemen niet wordt tekort gedaan zij er van doordrongen is dal de roeping der vrouw een andere is en dat uitzonderingen den regel niet mogen beheerschen. 8. Wij veroordeelen het rapport van de Grondwetscommissie omdat daaruit geringschatting blijkt voor den arbeidt dien de vrouw in de wetgevende lichamen zou kunnen presteeren. 9. Wij veroordeelen het rappoit van de Grondwetscommissie ten slotte, wegens den smaad en het groote on recht den vrouwen aangedaan en spreken onze sterke afkeuring uit over dejzeer onvoldoende wijze waai op de commissie haie taak len opzichte van de kiesrechtregeling heeft vervuld. Het Hoofdbestuur: Dr. ALETTA H. JACOBS, Pi esidenle. F. C. VAN BALEN-KLAAR, Vice-Presidente. JO VAN BUUREN—HUYS, le Secretaresse. C. J. VAN LANSCHOT HUBRECHT, 2e Secietaresse. S. W. A. WICHERS, Penningmeesteres. MARTINE G. KRAMERS. W. CLIFFORD KOCQ VAN BREUGEL-ROELOFS. C. MULDER VAN DER GRAAF DE BRUIN. C. KEHRER STUART. RECLAME. Hoinoeopatisch arts, StationstraaL-3, UTRECHT, is van 3 tot 10 JUNI AFWEZIG. (Mr. S- m KORTEGEACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel: Interc. 176. Assurantiën Effecten. Credieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Blnnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. De ondergeteekenden, vor mende het Sub-comité voor Amersfoort der Vereeniging «Reisbelasting", veroorloven zich de vrijheid, allen die op reis gaan, hierbij dringend te ver zoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om ge zondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aaD hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizenden zal elke gift dankbaar aanvaard worden door Mej. D. A. SIDDRÉ, Muurhuizen 99. Mevr! GRONEMANDoornbos, Utrechtscheweg 10. Mevr. RUYSCH LEHMAN DE LEHNSFELDVan Lanschot Hubrecht, Soesterweg 1. Mevr. ROESSINGHTen Cate, Barchman Wuytierslaan. Kortcgraclit 22 belasten zich met aan- en verkoop van Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Sal'e-iitrïchti ng. In JUNI en JULI gaan onze Gezcischapsreizen naar 5 dagen. 5 da^en. 5 dagen. A dagen. 4 dagen. 10 dagen. 13 dagen. Verder naar Tyrol, Pyreneeën Italië, Beleren, Rusland, Buda pest, Schotland, Zweden, etc, Alle reis- en verblijfkosten zijn In de reieson begrepen. le rang Hotels. Programma kosteloos. N.Z. Voorburgwal 345. Amsterdam. Laubcnheimcr Nierstciner Hochhciincr Rudesheiiner- Brauneberger Zollinger Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden by kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling wordejt aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3