NIEUWE 'iÊf Nieuws- en Advertentieblad TÉT voor de Provincie llreeit. ||p Qakmme, iVo. 46. Zaterdag 8 Juni 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. PREMIE taiBsanSaag:ag BINNENLAND. FEUILLETON. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooun 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 10e Nummer van den vierden Jaargang van bevat o.a. Bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan de Kennels der Nederlandsche Vereeniging voor Roode Kruishonden en Het Diner de Corps van het Militaire Huis van H. M de Koningin, in «de Witte" te 's-Graventiage, met de portretten der aanwezige 12 leden. Voorts: de Roeiwedslrijden te Oudshoorn op 25 Mei en de Voor wedstrijden van de Olympische Spelen te Rotterdam op 26 Mei, met 2 foto's. Gymnastiekfeest van het Neder- landsch Gymriastiekverbond op den 2den Pinksterdag te Gouda, met 4 foto's. Concours Hippique te Am sterdam, op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, 31 Mei, 1 en 2 Juni, met 3 foto's. Het Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan de Inrichting voor Kinderen van Freule Boddaert te Amsterdam, met 2 foto's. De Friesche Elfstedentocht, met 2 foto's. De Haagsche Bond van Hotelhou ders, Restaurateurs enz. Rotter- damsclre Orkestvereeniging «Sym- honiarr. Auto-ongelukken, met 2 foto's. Pretro Mascagni, de com ponist van »Cavalleria Rusticana«. Een Graafmachine, met 3 foto's. Een zeldzaam Miinchener Kind'l-beeld. H. K. H. Prinses Juliana, ontwerp van den beeldhouwer Von Netzer. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman's 75sten verjaardag. De acteur G. van Staalduynen in den rol van »Lutz« in Oud-Heidelberg. Esperanto- Cursus. Verder: bekende landgenooten en het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Sieinheil, met een foto. voorstellende: Facsimile van den brief, 21 Mei 1908 door Mevrouw Steinheil aan haar Moeder geschreven. Hel denfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde. Ten slotte de rubriek van Redacteur X, en het Kindernummer »Ons Pnn- sasjert, met onderhoudende en leer zame kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3l/i cents thuis bezorgd. Prinses Juliana en haar zieke tuinman. Men schrijft uit Apeldoorn Een der oudste arbeiders uit het koninklijk park zekere Van Laar, reeds in de Pnrisessedagen van H. M. de Koningin belast met het onderhoud van den Piinsessetuin voor bet chalet in het park, vervult ook thans nog dezelfde functie. Uit den aard der zaak is de Prinses met dezen man, dien zij dagelijks ziet en spreekt, zeer goed be kend en het verwonderde dan ook niet, dat zij. toen Van Laar door ernstige ongesteldheid verhinderd was z'n ar beid voort te zetten, aan zijn plaats vervanger vroeg: «Waar is toch die kleine man?" Men begrijpt het antwoord hierop en nog denzelfden middag liet H. M. de Koningin naar 's mans gezondheid vragen, om den volgenden dag, Don derdag 30 Mei, persoonlijk een bezoek aan de eenvoudige woning van den arbeider te brengen. Vergezeld van Prinses Juliana en jonkvr. v. d. Poll reed H. M. per land auer derwaarts. Op het onverwachts betrad de Koningin de woning, waai Zij geruimen tijd aan het ziekbed van den man vertoefde, naar alles infor meerde en zich van verschillende zaken op de hoogte stelde. De eerste verfrisschingen bracht H. M. zelf mede, waarna voor verder com- foit werd gezorgd, als gemakkelijke, ligstoel, enz. De man kon zijn dank niet hartelijkei uiten dan zijn beste wenschen mede t° geven voor het prinsesje. H M. beloofde deze te zullen overbrengen en zou na hare terugkeer uit Parijs nog eens te rugkomen. Maandagmiddag reed Prinses Juliana weder uit met freule Van de Poll en mej. Marting naar de woning van Van Laar. Freule van de Poll ging eenige oogenblikken naar binnen en keerde met vrouw Van Laar naar het hof- rijtuig terug, waar Juliaamje met een glashelder stemmetje informeerde: «Hoe is h9t met Van Laar?" »0," antwoordde de aangesprokene, «bij zal als het zoo doorgaat, wel gauw weer bij u in den tuin komen." Dit vond het Prinsesje zeer goed en onder wijl het huismoedertje nog w.at door- keuvelde, liet freule Van de Poll aan stalten maken tot het vertrek. Met een hartelijk: «Dag, vrouw Van Laar" en een bandjeswniven, tot zelfs van de woning niets meer te zien was, reed de Prinses van haar eerste zie kenbezoek naar bet paleis terug. Vertrek naar Dobbin. Het Koninklijk echtpaar vertrok Woensdag avond balfacbt per Konink lijken trein van Het Loo naar Dobbin. De Koningin met het Prinsesje reden in open rijtuig naar het perron, de Prins en het gevolg gingen te voet. De burgemeester was ter uitgeleide aanwezig. Er was veel publiek tegen woordig, dat de vorstelijks personen luide toejuichte. Het Prinsesje wuifde aanhoudend. Heemschut. Het in de algemeene vergadering i van Heemschut, 8 Mei 1.1. uitgebrachte jaarverslag, geeft een uitvoerig over zicht van hetgeen door den Bond in het vereenigingsj aar is verricht. In- tusschen, schrijft de secretaris, de heer A. W. Weissman, is slechts een gedeelte van het programma tot uit voering kunnen komen. Het bescher men van bestaande schoonheid, bet tegengaan van ontsierende reclame, en het zenden aan de pers van mede- deelingen tot voorlichting van bet publiek, ziedaar hetgeen waartoe Heemschut ziek moest bepalen, omdat de geldmiddelen het uitvoeren der andere punten van het programma niet toelieten. Wel konden enkele voordrachten gehouden worden, doch het was on mogelijk, de technische wetenschap pelijke en populaire voordrachten, waarvan het programma spreekt, en waardoor het publiek de schoonheid der omgeving moet leeren kennen en waardeeren, zoo te organiseeren, als ter bereiking van het doel wenschelijk zou zijn geweest. Tot het instellen van den i/Schoonheidsraad", waarvan zooveel invloed ten goede zou kunnen uitgaan, kon niet worden besloten. Zulk een lichaam, dat adviezen zou kunnen geven, vooral waar nieuwe bouwwerken moeten worden gesticht en dat veel ontsiering, die nu uit onkunde en niet uit onwil plaats vindt, zou kunnen voorkomen, zou veel voor bet behoud der schoonheid van Nederland kunnen doen. Enkele vlugschriften konden worden verspreid, doch de middelen reikten niet, om ze van illustraties te voorzien, en ook bet uitgeven van een maand schrift ging boven de krachten van den bond. Versterking van de geldmiddelen waarover Heemschut beschikt is dus noodig. Daarom richtte het bestuur zich om vrijwillige bijdragen te vragen tot velen in den lande, van wie ver wacht mocht worden, dat zij den Bond zouden willen steunen. Verschei dene personen verklaarden zich tot het geven van een jaarlijksehe bij drage bereid. Met het rondzenden der aanvragen wordt geregeld voortgegaan, en het bestuur spreekt de verwachting uit, dat nu van de sympathie, welke het Nederlandsche volk voor Heemschut voelt, zoo dikwijls ree Is gebleken is, deze sympathie zich ook zal uiten door het schenken van jaarlijksehe bijdragen. Het behoud der schoonheid van Nederland is een zaak van zóó groot belang, dat zij wel een geldelijk offer waard is. Immers, zou die schoonheid te loor gaan, zou het karakteristieke van ons vaderland verdwijnen, dan zou de aantrekkelijkheid, die het voor vreemdelingen bezit, verminderen. En nu tegenwoordig zoo veel gedaan wordt, om het vreemdelingenverkeer in ons land te bevorderen, mag wel worden bedacht, dat het instandhouden der schoonheid een der meest doel treffende middelen ter bevordering van dit verkeer is. Tot het laatst der achttiende eeuw is de schoonheid van Nederland vrijwel ongerept gebleven. Steeds kwam tot dien tijd, als veranderingen gemaakt werden, nieuwe schoonheid in de plaats van de oude die verdween. Maar de negentiende eeuw zwaaide zonder mededoogen den moker, dempte wa teren, deed gedenkteekenen verdwijneD zouder iets te kunnen voortbengen, dat met het oude op één lijn mocht worden gesteld. Overal was de niets ontziende reclame er op uit, door zoo schril mogelijke tegenstellingen de aandacht van den voorbijganger te trekken. Zou dit zou doorgaan, dan bleef er van ons schoon al spoedig niet veel meer over. De Bond Heemschut stelt zich ten doel, te waken voor de schoon heid van Nederland. Moge hij, door veler medewerking, dit doel bereiken 1 Het tweede Internationale Congres voor Heemschut zal van 12 tot 15 Juni 1912 te Stuttgart worden ge houden. De Bond zal daar door den len Secretaris dertegenwoordigd wor den. Verschillende belangrijke onder werpen staan op het programma ver meld. Over Heemschut en vreemde lingenverkeer zal Dr. Karl Gionnoni, Secretaris der Vereeniging «Heimat- Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNT. 36) Nu ontstond in de ongelukkige een reddende gedachte. Zij snelde op haal bed toe, scheurde met bovenmensche- lijke kracht het beddetijk in drie deelen, knoopte de einden aaneen, bond het eene einde van de stof aan het kruis hout van het venster, zoo goed het in den haast geschieden kon, en het andere eind uit het venster werpend vertrouwde zij zich aan haar God en liet zich in het tuintje nederglijden. Daar ademde zij diep. Zij gevoelde zich vrij I Maar het grootste gevaar begon eigenlijk nu eerst. Hoe zou zij uit den tuin komen, die met een hoogen muur omgeven was? Zacht als een schuchtere ree sloop zij langs den muur en vond tot hare vreugd een deur, waarin de sleutel zat. Haastig opende zij zenu was zij wer kelijk vrij, zy stond in een enge vuile steeg van het ghetto en begon nu te loopen. Dicht bij de kerk van St. Ursula ligt het Ursulinnen klooster. Het staat aan den hoek van eeD enge steeg en is door hooge muren omgevendaar heen richtte Sara haie schreden. Zij zag somwijlen schuw om, of ook iemand haar volgde maar alles was stil om haar heen. Uit de kerk drong door een venster een flauw licht. Het was de eeuwige lamp, die voor een moeder Godsbeeld hing. Het vluch tend meisje scheen deze lichtstraal als een bovennatuurlijk teeken; zij greep den kleinen ijzeren klopper, die aan de deur hing, en klopte. Maar het kloppen van haar hart kwam haar nog sterker voor dan de klank van den klopper. Na een poos werden slepende treden in den gang hoorbaar. "Wie is daar?" vroeg een snaterende vrouwenstem. De ijzeren deur opende zich en Sara trad binnen, Zij was in de hoede van het Ursulinnen klooster I Aron Teweles was te huis gekomen snelde naar zijne kamer en ontstak een kaars. Vervolgens nam hij een fiesch wijn, die in een kast stond, goot er een glas vol van en haalde uit zijn jaszak een klein kristallen fleschje, dat een groenachtig, bijna doorschijnend vocht bevatte. Uit dat fleschje liet hij twee droppels in het glas vallen. «Heden zal zij twee droppels hebben," zeide hij grijnzend, «heden zal zij een slaapdrank hebben morgen zal ik haar tien droppels geven opdat zij nog vaster slape I" zei met vreeselijke kalmte de schurk. Vervolgens riep hij de oude huishoud ster. «Rebekka," groette hij haar met kat- aardige vriendelijke stem, neem dit glas en breng het Sara; de wijn zal haar versterkenAls zij gedronken heeft, moet ge het mij zeggen." Rebekka nam het glas en ging heen. «Verduiveld, zei Aron voor zich, «het is toch dom verliefd te zijn, de liefde kan mij aan de galg brengen. Zoo het meisje ontkwam en mij aan gaf? het is beter haar stom te maken. Of zij reeds gedronken heeft?" Zijne oogen rolden wild. Plotseling hoorde hij het rinkelen van een op den grond gevallen glas. Dade lijk hierop werd de deur open gerukt en Rebekka met ascbvaal gezicht en als espenloof bevend, stormde binnen. «De krankzinnige is ontvloden!" stamelde zij. Aron Teweles 'staarde haar een poos aan, als had hij baar niet begrepen, i vervolgens liep naar Sara's kamer de spiegel deur was open bet blind verschoven; aan het vensterkruis hing de beddetijk, die tot touw had gediend de kamer was ledigHij deinsde achter uit, met de snelheid van een tijger, wiens buit vlucht, rende hij den trap I af en in den tuin er was niemand, de kleine deur stond wagenwijd open. «Verraden!" brulde hij, en snelde naar buiten op de straat. Wijd en zijd was geen mensehelijk wezen Sara j was ontvloden. Een heftig beven over weldigde hem, een onuitsprekelijke angst hij snelde naar zijn kamer terug; daar stond nog altoos Rebekka radeloos en de handen wringend. XIII. Achter steile rotswanden waren on geveer twee duizend opstandelingen gelegerd: ruiters en zeizenmannen de wapens hadden zij in bundels bijeen gezet, de paarden gekoppeld. De sol daten zelf waren aan het koken. Lan- giewicz, koel, bedaard en trotsch, wan delde door de rijen, hier een bekende de hand schuddend, ginder een moedig eskadron groetend. Henriette Pustowojtoff volgde hem in mannelijke kleeding en nam den dienst van adjudant waar. Onderschei dene officieren, onder hen de dragers der beroemdste hoogadellijkste namen van Polen, zaten aan een ruwe, uit boomstammen vervaardigde tafel ennut tigden hun sober maal. Onder hen bevond zich graaf Seniawitsch, die met een kleinen troep verdedigers van het vaderland dien hij had weten bij- j een te brengen, op raadselachtige wijze midden door de Russische troepen heen bij de opstandelingen was gekomen. Hij had den dictator verklaard, dat de betere overtuiging in hem de zege had behaald, en hij zich schaamde ooit de party der Russen gekozen te hebben en daardoor verraad aan het vaderland gepleegd had. Maar hii wilde dezen misslag herstellen en door dubbelen ij ver inhalen, wat hij tot hiertoe in het belang van den geheimen bond ver zuimd had. Langiewicz moest hem nu maar op de proef stellen en hem bij de eerste gelegenheid, bij het eerste

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1