PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. schutz" in Oostenrijk, spreken. Pro fessor Dr. Bovet, Ondervoorzitter der Vereeniging Heimatschutz" in Zwit serland, behandelt het onderwerp «Spoorwegen en Landsehapsschoon". Over «Reclame" zal de heer Raoul de Clermont, bestuurslid der «Société pour la Protection des Paysages de Prance" een voordracht houden. Om trent wat reeds in Nederland bereikt werd hoopt de le Secretaris van Heemschut enkele mededeelingen te doen. Staatspensionneering. In de Woensdag te Amsterdam ge houden vergadering van de commissie uit den Bond voorStaatspensionneering ter voorbereiding van het tweede con gres voor staatspensionneering is be sloten het congres te houden op Zaterdag 3 Augustus in het Koninkl. Zoölogisch en Botanisch Genootschap te 's-Gravenhage. De deelneming is bijzonder groot. O a. zullen deelnemen do Liberale Unie, de Vrijzinnig Democratische Boud, de Bond van Christen Socialisten, het Alg. Ned Werkliedenverbond, de Ned. Fed. Bond van Gemeentewerk lieden, de Vereenigirig tot behartiging van de belangen der vrouw le Rotter dam (tot nog toe de eenige vrouwen vereniging welke zich aanmeldde), de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken en waarschijnlijk de S. D. A. P., het Ned. Vakverbond en de Bond van Gemeentewerklieden. Als sprekers zullen optreden de heer D. Owen Evans, als vertegen woordiger van Engelsche Eigbiyclub waarschijnlijk de beer N. P. Nielsen uit Copenhagen; de heer Teenstra, een lid der S. D. A. P. en misschien nog een vijfde spreker. .Een spreker van den Bond voor Staatspensionneering zal bet congres openen en het slotwoord spreken. Na elk referaat zal er gelegenheid zijn tot gedachtenwisseling. Bij de j.l. Donderdag gehouden verkiezing voor de Raadsvacature, in het 3e district omstaan door het ont slag nemen door den heer W. Salomons, werden candidaten-lijsten ingeleverd voor de heeren P. van Achterbergt), J C. Hagelen, W. Kleber en A. A. van Ooijen (Arnhemscheweg 14). De stemming heeft plaats op 18 Juni; de herstemming, zoo die noodig is, op '28 Juni. In de Kamerzitting van j.l. Woensdag, is de Bakkerswet door de Tweede Kamer verworpen met 49 tegen 42 stemmen. Afwezig waren de heerenKuyper, Arts, Blum, Van Nispen (Nijmegen), De Meester, Van Asch van Wijck, Dolk, De Monté, Verloren en Van Wicheo. Tegen bet wetsontwerp stemden de liberalen, behalve de heer De Klerk de Vrijzinnig-doinocraten, 6 Katho lieken (de heeren LoefT, Van den Berg, Duynstee, Van Vuureri, De Ram en De Stuerd). drie antie-revolutio- nairen (de heeren Van de Velde, Van Lynden en Van Dedem), en alle Christelijk-llistoriscben, behalve de heeren Van Lennep en Van Veen. Oproeping secretariaat Amersfoort. Bij zeer vele gemeente-ambtenaren heeft verbazing en ernstige ontstem ming gewekt de oproeping van solli citanten voor secretaris van Amers foort en wel wegens de daariD opge nomen bepeiking: «Voor deze betrek king komen in aanmerking doctoren in rechts- of staatswetenschappen, terwijl volledige kennis der gemeente administratie tot aanbeveling strekt«. Het wordt in hooge mate onbillijk geacht, dat aldus zelfs de meest be kwame en ervaren gemeente-ambte naren van mededinging worden uit gesloten. Naar de ervaring leert, is bet bezit van een academischen graad voor een goede waarneming van het gemeentelijk secretariaat op zichzelf geenszins voldoende en zelfs voor de belangrijkste betrekkingen in de ge meente-administratie niet noodzakelijk. Het laatste kan zeker wel hieruit blijken, dat niet gepromoveerd zijn bijv. de secretarissen van Maastricht, treffen met de Bussen, dat niet lang kon uitblijven, op den gevaarlijksten post stellen; hij wilde bewijzen dat hij een echt zoon van Polen was. De in de wereld ervarene, geroutineerde, doortrapte graaf sprak zoo innemend en verleidelijk, dat Langiewiez hem ge heel zijn vertrouwen schonk. (Wfrdt irrvokjd.) 's-IIertogenbosch, Breda, Enschede, Deventer. Hilversum, Alkmaar en tal van anderezeei belangrijke gemeenten. Ja. de griffiers van Noordbrabant en Limburg hebben ook niet den voor bet secretariaat van Amersfoort ver langden titel en tot voor kort was dit evenmin met de secretarissen van Amsterdam en 's-Gravenhage het geval De eisch van den gemeenteraad van Amersfoort (van dezen toch moet wel de beperking zijn, daar anderen daartoe naar de wet onbevoegd zijn) is vooral ook onbilijk, omdat hij zoo geheel ten onrechte de voorstelling wekt, alsof het bezit van deo ver langden academischen graad op zich zelf reeds voldoende en volledige kennis van de gemeente administratie voor een gemeentesecretaris (die aan het hoofd staat van gemeentelijke ad ministratie) slechts bijzaak is. Het bestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren be sloot dan ook eenparig om tegen deze oproeping zijn ernstig protest te doen booren. De Militaire School-compagnie van het 5e regiment infanterie ver trok gisteren Daar de legerplaats bij Harskamp om aldaar schietoefeningen te houden tot den 21sien aan deze maand. Te Utrecht slaagde voor het examen voor onderwijzeres mej. J. G. van Maanen. Het telefoonnummer 116 van de Ned. Centrale Botermijn of Boter- export is opgeheven. Een U-jarige knaap, die per fiets uil het Hellingsteegje kwam, werd op den Westsingel gegrepen door een auto, die juist die steeg zou kruisen. Met een vrij onbeteekenende hoofd wond, welke door dr. Schreuder werd verbonden, doch met hevigen schrik kwam de kleine er af. Voor de rechthebbenden zijn aan bet Commissariaat van politie terug te bekomen een broche en een beursje met geld, beide op de open baren weg gevonden. ZONDAG 9 JUNI. Remonstrantsche kerk. Voorm. 107a uur, Prof. Dr. H. Oort, te Leiden. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Douiier. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte- Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Coll. voor de Theol. Fac. der V. U. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/t uur Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47a uur. Godsdienstoefening. De nMilitarische Politische Korre- spondenz« vertelt een aardigheid van den Duitscheo Keizer. Bij een manoeuvre stelde een aan tal soldaten, een vaantje dragend, een reeks rijtuigen voor. Een vijandelijke troep viel het convooi aan en een regi ment infanterie kwam te hulp. Toen de Keizer nu op het »slagveld« kwam. zag hij daar een soldaat met zijn vaantje uitgestrekt op den grond lig gen. Wat doe je daar? Uitrusten? vroeg de Keizer. Majesteit, ik stel een rijtuig voor Nu, sta dan op en voeg je bij die andere rijtuigen. Onmogelijk Waarom? vroeg de Keizer ver baasd. Ik heb een wiel gebroken De Keizer baistte in lache.n uit, gaf den soldaat een drie-maik-siuk en zei; Hier, dan kjun je bet andere j smerenj Yoor Huis en Hoi. Indien ieder onzer zich hield aan het volgende »Reglement«, wat zouden daardoor reeds velen belangrijk gebaat zijn 1. Er zijn dagen in de week en tijdstippen van't jaar, dat het werkvolk (winkeldochters, naaisters, modisten, enz.) waarlijk met werk is overladen. Ik zal mijne bestellingen intijds doen en niet uitsteller, tot het laatste oogeri- blik. 2. Er zijn menschen, die altijd met een boekje werken; nooit kunnen zij, als een waar geleverd wordt, op staan- den voet betalen. En zoo komt het, dat verschillende leveranciers schade leiden in hun handel, omdat ze over hun eigen geld niet beschikken. Ik zal altijd contant betalen; van een boekje boud ik niet. Ik wil aan mijne leveranciers geen schade doen 3. Er zijn menschen, die niets anders dan vodden en prullen koopen. Al wat ze zien, moeten ze hebben. Ik zal alleen datgene koopen, wat ik noodig heb, en als ik iets Koop, koop ik liever iets deugdelijks dan vodden, die nergens tegen kunnen Wie er bij wint, dat ben ik zelf. 4. Er zijn menschen, die als ze eenige centen hebben, zoo'n geweldige jeuk krijgen in bun handen, dat die schijven, kost wat kost, verbruikt moeten worden. Ik zal, als ik eenige centjes te veel heb, die centjes zorgvuldig (zonder vrek te zijn nochtans,) op mijn spaar boekje zetten. Zoo heb ik er toch nog iets van. Observator Overleden: Gerritje Groenesteijn, oud 6 weken. Woudenberg. Geboren: Albertus, z. van Albertus van Daatselaar en Maartje Morren BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 30 Mei tot 6 Juni. Geboren: Katharina, d. van Gerrit Dneënbuizen en Neelije Sijtzema. Elisabeth Geertruida Scholastica Maria, d. van Adrianus Johannes van Mun ster en Geertruida Cornelia Wilhel- mina Hildebrand. Adriaan Hendrik z. van Hendrik Antonie van Nieuw- kerk en Hendrina Mannee. Willem, z. van Hermanus van den Boogeiten Johanna Barbara van Vliet. Augusta Elisabeth, d. van Albert Dros en Eli sabeth Keyser. Cornelia Anna Maria, d. van Johannes Brakenhofï en Adriana Vlet. Hans Willem Juhan, z. van Cornells Gordijn en Sara de Vries. Jan Herrnames, z. van James Holtman en Jannetje Schut. Elisa beth Maria, d. van Cornelis Dekker en Maria van der Vet. Cozijn, z. van Rijk Marcus en Hendrikje Wulpen. Jacob, z. van Jacob van de Steeg en Willempje Hut. Wilhelmus, z. van Gernt Arlar en Elisabeth de Groot. Jacoba Maria, d. van Nico- laas Willem Rooke en Rosina Heridn- ka van Zwol. Clemens Carl Hein- rich, z. van Hermann Heiniich Köll- mann en Emma Simon. Pieter Cornelis Willem, z. van Gerrit Bos eu Jannetje Reintje van Diermen. Ondertrouwd: Wilhelmus Beyer en Nheodora Vonk. Hartgber Hendrik Gerlh en Johanna Wilhelmina van den Berg. Bauke Kramer en Fran- cina Ruitenberg. Willem Frederik Gotje en Willemina Christina van Dijkhuizen. Jacob Willem Boshuizen en Clasina van Winterswijk Getrouwd: Gregorius Johannes Horst en Everdina Maria Smink. Willem Hendrik van Rietschoten en Johanna Frinks. Jacobus Bosman eD Johanna Krijnen. Bernard Bou- man en Trui Bachrach. Adam Barend van Doorn en Wilhelmina Dekker. Overleden: Cornelia Kouffeld, 74 jr., wed. van Pieter Gerardus Donk. Klaas Koeman, 72 jr., wedn. van Aallje Boots. Johannes Louwerens, 3 mnd. Jan de Burg, 57 jr., echtgen. van Willemijntje Stikvoort, Anne Emelie Grosse, 59 jr., echtg. van Hendrik Heijlijgers. Albertus Philip Kortes, 21 mnd. Aleida Versteeg, 4 jr. Helena Maria Wiemers, 58 jr., echtg. van George Joannes Steue. Een levenloos aangegeven kind. Leusden. 31 Mei7 Juni 1912 Geboren: Arendina, d, van Arend van Putten en Janna van Egdom. Reijer, z. van Aart Berendse en Jo hanna van Reede. Overleden; Jannetje Meijers, oud 75 jr., echtg. van Peter van den Essenburg. Neeltje Donselaar, oud 56 jr., echtg. van Rijk van Loenen. Stoutcnburg. 31 Mei—7 Juin 1912. Ondertrouwd: Hendrik van Malken- borst en Maria Kuyt, Opgave van de Vereeniging „HANDEL eu NIJVERHEID'' van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 29 Mei tot en met den 4 Juni 1912. GEVESTIGD. Gerarda Cornelia van Es, van Woer den naar Weverssingel 33. Herman Simon Anton van der Laaken, van Kampen naar Langestraat 36. Jan Hendrik Woudenberg, van Amster dam naar Lange Beekstraat 4. Johannes Louis Jacob Stein, van Duitschland naar Lavendelstraat 10. Gerard Antonie van den Berg, van Utrecht naar Arnhemscheweg 164. Emilie Maria van Wamelen, van 's Hage naar Lange Beekstraat 16. Wijna Maria van der Sman, van Ermelo naar v. Ascli v.Wijckstr. 1 Petrus Hendrikus Jolink, van Rheden naar Pieter Pijpersstraat 20. Sipke de Jong, van Drachten (Gem. Smallingerland) naarNicasiusdwars- straat 25. Catb. Petconella Vinke, van Kampen naar Wilhelminastraat 21. Simon Buisman, van 's-Hage naar Withoosstraat 14. Hendrientje van den Berg, van Nijkerk naar Utrechtsebeweg 86. Nicolaas Cornelis Swagers, van Ruurlo naar Borstraat 1. Jacoba Hendrika Fijnvandraat, van 's Hage naar Arnhemscheweg 36. Antonius van den Hoogen, van Hil versum naar Krommestraat 39. Lambertus Wilhelmus llavesloot, van Hilversum naar Krommestraat 39 Friet Hendrik Ton, van Edam naar Lanzestraat 98. Ida Albertine Wesseling, van Venlo naar Wijersstraat 6. Maria van Vollenhoven, v.jRotterdam naar Langegracht 33 Antonia van Egdom, van Maarn naar Hendrik van Viandenstraat 22. Elizabeth Hazeieger, van Barneveid naar Bloklandstraat 4. Dirk Hendrik lluygen, van Elburg naar Hof 24. Jolian Boshart, van Amsterdam naar Nicasiusstraat 14. Laura Nieuwenhoven, van Uirecht naar Benkelaan 3. Maarten Johannes Lagerweij, van Btissum naar Breedestraat 36. Martirius Gelder, van Amsterdam naar Lavendelstraat 2. Reyer Klaarenbeek, van Nijkerk naar Lageweg 1. Elisabeth van de Weert, van Scherper- zeel naar Berkenweg 18. Margaretha Noordhoff, van Sneek naar Parallelweg 20. Hendrik Verhoeven, van Amsterdam naar Arnhemscheweg 101. Leonardus Nagelmakers, van Zeist naar Nicasiusdwarsstraat '27. VERTROKKEN. Wilhelmina Hendrika Metske van Stel ling werfstraat 94 naar Besoyen. Antonius Jacobus Hertog v. Parallelweg 30 n. Eist (Gem. Lent). Willi. Joh. Rozema v. Kampstraat 51 n. Sassenheim. Adolf Alfred Spaan v. Kampstraat 34 n. Wageningen. Arie van den Berg v. Krankeledenstraat 1 naar Weesp. Louise van Daal v. Johan van Olderi- barneveldlaan 20 n. 's Hage. Wouterus van Dolderen v. Koninginne- laan 3 n. Hoogland. Johannes Meyer v. Rozemarijnstraat 20 n. Leerdam. Teunis Dreuning v. Woestijgerweg 40 n. Leusden. Maria Antonia Hendrika Weijssel v. Beekesteinschelaan 6 n. Arnhem. Rijntje de Vries v. Lieve Vrouwestraat 1 n. Apeldoorn. Georg Adam Dragt v. Parallelweg 2 n. Sloten. Trijntje Primé v. Langegracht 4 n. Haarlem. Catharinus Land v. Utrechtschestraat 36 n. Delft. Cornelia Kerkman v. Westerstraat 107 n. Amsterdam. Grietje van den Akker v. Langestraat 96 n. Nijkerk. Marinus Spierings v. Leusderweg 13 n. Deventer. Antonia Job. Lamberdina Hoisteijn v. Schimmelp.kade 6 n. Harderwijk. Berendina Hoisteijn v. Schimmelpen- ninckkade 6 n. Harderwijk. Cornelia van Liere v. Muurhuizen 17 n. Ermelo. Ruth Gerrit Hoegen v. Kruiskamp 83 n. Hoogland. Frederik Grelinger v. Muurhuizen 63 n. Utrecht. Arie den Enting v. Bolderstraat '22 n. Leerdam. Johannes Mulder v. Scherbierstraat 12 n. Apeldoorn. Joh. Petrus Antonius lleunks v. Ko ningsstraat 4 n. Rotterdam. Johanna Trings v. Hoogeweg 6 n. Schiedam. Elisabeth Gerardina Adrina van Riems dijk v. Utrechtsoheweg 17 n.'sHage. Geertje Sterkenburg v. Bergstraat 35 n. Veenendaal. Joh. Hendrina Preker v. Paulus Buys- laan 2 n. Zeist. Abraham Jacobus Salome v. Schimmel- penninckstraat 4 n. Utrecht. Evert Gijtenheek v. Arnhemschepoort- wal 20 n. Leerdam. Jacoba Abel man v. Valkestr. '1 n. Zeist. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Waarde Medemenschen Wij komen tot u met het verzoek om ons te willen steunen bij onzen arbeid. Want die arbeid is hoog noodig, die arbeid is veelomvattend, die arbeid heeft meer krachten en meer geld noodig dan door ons be trekkelijk kleine groepje van werkzame leden kan verstrekt worden. Onze Rein Leven-arbeid raakt een algemeen-menschelijk belang- Hij is gericht op een reiner staat van den afzonderlijken mensch en van de maat schappij in baar geheel. Daartoe tracht onze Beweging door het gesproken en het geschreven woord het groote tekort in het oog te doen springen, dat allerwege bestaat ten opzichte van het geslachtelijk leven. En zij wijst den weg aan, welke in overeen stemming met de wetten van Natuur en Geest, tot een gezonde, normale en den mensch passende uitleving op dit gebied voert. Naast het gewichtigste deel van ons werk: de «stille arbeid" van persoon tot persoon, willen wij hier eenige takken van dienst met name noemen. Het verspreiden van lectuur. Lei den de omstandigheden ertoe, dan geschiedt zulks ook wel gratis. Met keuze richt men 't oog daarbij op een bepaalden kring. Zoo is thans aan de orde een geschriftje voor jonggehuwden. Het beleggen van vergaderingen. Niet genoeg kan op dit gebied aan oud en jong verheldering en verheffing worden gebracht. Als wij maar telkens nieuwe menschen bereiken en dat doen wij kunnen wij tevreden zijn. Maar toch moeten de kosten gedekt worden. En hoeveel gemakkelijker en loonender zou de voorbereiding van zulke samenkomsten kunnen zijn, in dien meerderen zich als lid aansloten en meewerkten Het oprichten van groepen. Mees tentijds geheel afhankelijk van een of twee personen, die zich in de een ot andere gemeente gedrongen gevoelen om een groep tot stand te doen komen en die zich met grooten ernst, wilskracht en volharding daaraan toewijden, om er bij voortduring de ziel en de vaste spil van te blijven. Wat beduidt het om de waarde v"an het bestaan van groepen vooral uit het oogpunt van den «stillen arbeid" en als nieuw middelpunt voor propaganda te gaan bezingen, waar het immers op die een of twee toegewijde krachten aankomt, naar wie wij door heel het land verlangd uitzien. De voorlichting van de rijpere jeugd. Reeds sinds enkele jaren in den Haag en Utrecht toegepast in bijeenkomsten uitsluitend voor de leer lingen der hoogste klassen van Gym nasia en H. B. S. en in den Haag ook voor die van de Ambachtsschool. In ruimer kring hebben deze bijval ge vonden en in meer plaatsen zal dit goede voorbeeld dan ook worden gevolgd. Deze voorzeker zijn het geld van beleggen overwaard. net ijveren voor een genees kundig onderzoek vóór het huwelijk. Dit bedoelt een vrijwaren van de huwelijken voor allerhande ziekten en ellende, (door besmetting of erfelijk heid, uit onwetenheid), der echtge- nooten en kinderen, welke voorkomen hadden kunnen worden. Het behoeden van jonge meisjes. Mede van wege een aantal andere vereenigingen is voor dit doel werk zaam het Nationaal Informatie-Bureau (Amsterdam, Weteringplantsoen 22), hetwelk gratis aan of ten dienste van vrouwen en meisjes alle mogelijke inlichtingen verschaft aangaande de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2