PREDIKBEURTEN Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. 3o. De zieke militairen, voor zoover hun toestand vervoer toelaat, uit Vlissingen, Gorinchem en Dordrecht, onderscheidenlijk naar de Militaire Hospitalen te Bergen op Zoom, Utrecht en Breda worden geëvacueerd. Zondagsrust voor apothekers. In zijn antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de uit oefening van de artsenij-bereidkunst, ten behoeve van Zondagsrust voor apothekers, deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat ten behoeve van de Israëlitische apothekers alsnog een bepaling is toegevoegd om voor den Zondag en daarmee gelijkgestelde dagen in de plaats te doen treden de dagen door bun kerk genootschap als wekelijkschen rust dag en kerkelijke feestdagen aange nomen. Bij de bepaling der redactie van de nieuwe bepaling hebben over wegingen, ontleend aan het Motu Proprio «Supremi" niet gegolden. Behalve de omstandigheid, dat de apothekers op drukke dagen als den Nieuwjaarsdag eri den verjaardag van het Hoofd van den Staat vaak groote diensten bewijzen, gold voor het niet opnemen van die dagen in bet ont werp do overweging, dat belang hebbenden blijkbaar niet bijzonder begeeren op die dagen hunne apotheken te sluiten. De Minister kan bezwaarlijk toe geven, dat de nieuwe bepaling zou kunnen leiden tot bevoorrechting van den apotheker, die het eerst een ver zoek om sluiting doet. In België bestaan geen wettelijke bepalingen betreffende het overleg der apothekers. De intrekkingsbevoegdheid is ook in de gevallen, waarin het verlof moest worden verleend, onmisbaar, juist ter handhaving, waar noodig, van de gegeven voorschriften. V redesbeweging. Internationale Studenten- bijeenkomst in 1913. Zooals men zich herinneren zal is als een van de wijzen waarop het Delftsche Studentencorps zijn lustrum in 1913 waardig zou kunnen vieren, aan de corpsvergadering een plan voorgelegd tot bijeenroeping van een Internationaal Studentencongres. Als lustrumviering vermocht dit voorstel evenwel geen meerderheid te verkrijgen, hoezeer men overigens het plan sympathiek vond. Dit heeftenkelen Delftschen studen ten aanleiding gegeven om eene be spreking te houden meteenigestudenten uit Leiden. Men gevoelde in beginsel veel voor een internationale bijeen komst tot viering van de opening van het vredespaleis, aangezien immers daarvoor toch reeds vele studenten uit Midden- en West-Europa in Den Haag verwacht kunnen worden mede in ver band met de nationale feestelijkheden. Evenwel dienen de voorwaarden van het welslagen overwogen te worden, de kosten globaal geraamd en de inkleeding in hoofdzaak vastgesteld. Men vormde daarom een voorloopige commissie van vijf leden, aan welke opgedragen werd in September a.s bij de hervatting vari de colleges, rapport uit te brengen over de ge noemde punten. Exemplaren daarvan zullen worden rondgezonden aan alle studenten-organisaties in Nederland, om zoo mogelijk van de leden instem ming te verkrijgen. Daarna zullen everrtueele plannen overwogen worden en oproepingen gericht tot buiten- landsche Universiteiten. Als abactis der voorloopige com missie fungeert de heer F. D. Pigeaud, voorzitter der »Minerva«-redactie, Juliana van Stolberglaan 106, te 's-Gravenbage. Onvoldoende bezoldiging in de Gemeenteadministratie. Het bestuur der onderafdeeling Bieda van den Nederlaudschen bond van gemeente-ambtenaren heeft krach tig geprotesteerd tegen de hoogst on voldoende bezoldiging, welke in uit zicht wordt gesteld in eene oproeping van sollicitanten voor ambtenaar ter dagen na zijne vlucht door kozakken naar Warschou weggevoerd was, wijl men hen verdacht hield zijne vlucht be gunstigd te hebben. «Levi, wij hebben nu denzelfden weg," zei de graaf tot den jood, «ook ik moet Seniawitsch vinden, om hem voor het verraad aan onze zaak te tuchtigen. Schielijk alles ingepakt in een uur moeten wij weg!" riep hij tot Iwan. (Wordt itrvolgd.) secretarie van Etten en Leur. Uit geloofd wordt eene jaarwedde van f250terwijl het bezit van de akte van bekwaamheid in de gemeente administratie verplicht wordt gesteld. Aan de verkrijgers van deze akte wor den hooge eiscben gesteld, waaronder, naast eene algemeene ontwikkeling, behooren een uitgebreide kennis van het bestuur van den staat, de provincie en de gemeente en eene algemeene bekendheid met de talrijke wetten en uitvoeringsvoorschriften, welke in eenig, zelfs verwijderd verband staan met de gemeente-administratie. Om tol bet examen te kunnen worden toegelaten wordt vereiscbt een min stens twee-jarige werkzaamheid bij de gemeente-administratie aan eene pro vinciale griffie of aan een departement van algemeen bestuur. Ook deze oproeping werpt voor zeker een schril licht op de erge misstanden die tot groote schade aan het algemeen belang, nog steeds bljjven bestaan ten aanzien van de bezoldiging in de gemeente-admini stratie Ingrijpen van den wetgever moet èn in het algemeen belang èn in bet belang der ambtenaren wel dringend noodzakelijk worden geacht. Zandvoort. Ditmaal komt de badplaats Zand voort voor den dag met een bijzonder mooi boekje. Het heel «Handboekje voor Zandvoort*, uitgave P. Saaf, aldaar. De tekst is in twee talen, Hol- landsch en Duitscb, terecht want de vele Duitscbe badgasten maken Zandvoort tot een internationale bad plaats van den eersten rang. Het be scheiden visscherdorpje van vroeger beeft zich snel zoodanig ontwikkelt dat bet misschien zijn eigen plaatselijk bestuur wel een beetje overrompeld heefi. Gaandeweg zal zich dit wel op de hoogte van den nieuwen toestand weten te stellen. Dit boekje geeft een prachtig kijkje op de natuurlijke voordeelen van deze bevoorrechte Noordzee-badplaats. Nederlandscbe Heidemaatschappij. Op hunnen tocht door de provincie Drente brachten de leden der Eerste Kamer gisteren een bezoek aan eene ontginning, welke door de Nederland- sche Heidemaatschappij voor rekening van den heer J, E. Duintjer Jzn. te Veendam wordt uitgevoerd. De ont ginning is gelegen aan den weg van Exlo naar Odoorn en beslaat eene oppervlakte van 120 H. A. De ver bouwde gewassen staan niettegen staande den korten tijd tusschen beide en kuituur en buitengewoon gunstig voor en beloven veel. Het hooge ge zelschap, rondgeleid door ambtenaren der Nederlandscbe Heidemaatschappij, die de gewenschte inlichtingen ver strekten, toonde zeer veel belang stelling in het werk dier Maatschappij. De Heeren werd een overzicht met kaart aangeboden van het belangrijke kulluurswerk, dat door de Nederland- sche Heidemaatschappij in Drente is verricht. Het vingerafdruk-systeem. De banken te New-Yurk hebben thans algemeen de bepaling gemaakt, dat de cheques een vingerafdruk van den ontvanger moeten dragen. Zij, die cheques aanbieden, krijgen tbans een met inkt gedrenkte spons en een kaart. Men moet zijn vingers zwart maken en vervolgens drie vingers en den duini op de kaart afdrukken. Deze afdrukken worden dan vergeleken met die welke de kassier iu zijn bezit heeft, en eerst als deze alles juist heeft bevonden, wordt het geld uit betaald. Na afloop krijgt men een flescbje terpentijn en watten om de inkt van de vingers te verwijderen. Vele banken weigeren geld te betalen, als aan deze formaliteit niet voldaan is. Eenige dagen geleden kwam een telegram over de uitbarsting van den vulkaan de Katmai op de Aleoëtische eilanden nabij Alaska. Thans blijken er bij die uitbarsting circa 200 men- schen. meest vischers, omgekomen te zijn. Er heerschte in den omtrek 40 uur lang totale duisternis en de plan tengroei is geheel en al vernietigd. Zou werkelijk bet doodvonnis over de «absint, den drank die Frankiijks volkskracht vernietigt, geveld zijn? De Senaat heeft bet wetsontwerp aange nomen, dat verkoop en beieiriing van absint verbiedt, ja hij is riof verder gegaan eri heeft zelfs in bet verbod opgenomen al die dranken die het gif dat de absint zoo gevaarlijk maakt, het thujon, inhouden. Het ontwerp moet nog in de Kamer van Afgevaardigden goedgekeurd wor den, en daar zal er nog wel een woordje meer over gesproken worden, want daar houdt men rekening met de macht der kroeghouders. Leger des heils. Onder het hoofd: «Belangrijke ver anderingen* bevat de laatst verschenen »Strijdkreet«, het officieel orgaan van het leger des Heils, het volgende: Groot opzien zal ongetwijfeld het bericht baren, dat luitenani-kolonel W. Palstra en brigadier J. VV. de Groot onder vaarwelorder staan. Luit.-kolonel Palstra wordt chel- secretares van het leger des Heils in Duitschland. Brigadier de Groot, die gedurende de laaiste zeven jaren aan het hoofd stond der Nationale Kweekscholen, is door den Geneiaal aangesteld als territoriaal leider van het Leger des Heils in Ned.-Indië, zulks in de plaats van Kolonel Govaars. Het groote vaarwel van deze hoofd officieren zal plaats hebben op den Velddag, 10 Juli a.s. op het landgoed «Nimmerdora, bij Amersfoort. De Burgemeester van Amersfoort en mevrouw Barcbman Wuytiers en kolonel J, H. Huisken, commandant van het 5e regiment infanterie, dineer den j.l. Woensdag ten Paleize «Soest- d ij k Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier en lector aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is benoemd tot lid van de Maat schappij der Nederlandscbe letter kunde, te Leiden. Bij K. B. is aan jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, op verzoek, met ingang van 1 Aug., eervol ontslag verleend als Burgemeester der gem. Amersfoort, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. De aanbeveling ter benoeming van een gemeentesecretaris luidt als volgt: '1. mr. J. Werkman, commies- redacteur ter gemeentesecretarie van Utrecht; 2. mr. F. W. R. Wittewaal, hoofdcommies ter Provinciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem. De verkiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van den heer D. 11. G. Kleber, welke reeds was vastgesteld op 20 Juni, is door Burgemeester en Wethouders uitgesteld. De heer I. G. C. Blanken was met f 12.112.50 laagste inschrijver voor bet bouwen van een gymnas tieklokaal met twee schoollokalen aan een openbare lagere school voor M. U. L. O. te Baarn. Voor de acte lager onderwijs slaagde alsnog mejuffrouw J. S. L. Scheltema de Heere. Bij beschikking van den minister van oorlog is de paardenarts le klasse J. C. Numans, gedetacheerd geweest bij het leger in Nederlandsch-Indië, weer ingedeeld bij bet leger hier te lande en wel bij bet le regiment huzaren. De heer K. den Hollander, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente, komt voor op het zestal voor een beroep te Arnhem. Luitenant Colenbrander behaalde bij het springconcours te Wageningeri den 5en prijs met »Spes". Op een politie-tentoonstelling te Scheveningen heeft de beer M. A. E. Seeuwen, inspecteur van politie alhier, eene eervolle vermelding ver worven met een fotografie vervaardigd door den heer Wentzel alhier, voor stellende bet opwekken der levens geesten door middel van de «tong tang" systeem Seeuwen. Openbare Leeszaal en bibliotheek. Onder voorzitting van den heer Vrijdag vergaderde bovengenoemde vereeniging Woensdag 12 Juni in de «Keizerskroon", ter verkiezing van een definitief Bestuur. Op een vraag van den heer Cremer of het voor loopig bestuur bereid is definitief zitting te houden, zei de voorzitter, dat ze hiertoe genegen zijn, mits de samenstelling dezelfde blijve. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat bet bestuur compleet is. De beer van Schaardenburg stelde nu voor het voorloopig bestuur bij acclamatie te benoemen tot definitief bestuur. De heer Van der Kolk acht het wen- schelijk meer dan een soc-derii. in het bestuur te hebben en stelt voor partijgenoot Wijlarid, secretaris van den Amersfooi tscben Bestuursders- bond te benoemen. Ook partijgenoot Hagelen is er voor een lid van den A. B. B. le kiezen. Nadat nog velschillende meeningen geopperd zijn, brengt de voorzitter het voorstel van den heer Van Schaar denburg in stemming. Met algemeene stemmen wordt het voorloopig bestuur gekozen tot definitief bestuur. Aan de orde is nu aanvulling. De heer Van der Kolk wil iemand van de moderne vakbeweging en de heer Goote iemand van de Christelijke vakbeweging. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd, verklaarde de voor zitter, dat elk standpunt voldoende was toegelicht en men tot stemming kon overgaan. De beer Gerritsen stelt voor het Bestuur met twee uit te breiden, één van de algemeene en één van de Christelijke arbeiderspartij. Hiertoe wordt overgegaan en gekozen de heeren Wijlarid en Goote. Het Bestuur bestaat tbans uit 13 leden: de dames Van VollenhovenNort en Middelburg, en de heeren Vrijdag, Jac. Hovens Greve, K v. d. Burg, Sutherland, ds. Meiners, Van Mechelen, Gordeau, Dijksterhuis, De Boer, Geote en Van Wijland. Donderdagavond vergaderde het Departement Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in »Amicitia«. Door den penningmeester, den heer Van Grasstek, werd over het dienstjaar 40i 1'12 rekening en ver antwoording gedaan, terwijl de heeron J. M. Sporry, C. van der Zoo de Jong en T. van Daal werden benoemd tot bet nazien der rekening. Eeri subsidieaanvraag aan het Hoofd bestuur voor de Volksbibliotheek van f250 werd behandeld. Als uil eigen middelen f100 wordt bijeengebracht, heeft het Hoofdbestuur f 150 toegezegd. Een mteekenlijst zal nu circuleeren orn dit bedrag bijeen te krijgen. In het afgeloopen jaar bedroeg hel aantal lezers 4517 of gemiddeld 90 per week aan wie ruim 9000 boekwerken wer den uitgegeven. De heeren Van Esveld en Van der Zoo de Jong werden in de Commissie voor de Volksbibliotheek herkozen. De heeren G. H. Kolf en S. J. van Duinen werden in het Bestuur gekozen. Voor de vergadering gesloten werd, bracht men woorden van dank uit aan den beer Wolterbeek, voor alles, wat bij gedaan heefi als bestuurslid en als voorzitter van 't Nut en vooral voor hetgeen hij voor de Fröbelschool ge daan heett. Ook het aftredende be stuurslid, den heer Prins, werd dank gebracht voor alles wat bij als secre taris heeft gedaan. De beer Sutherland bracht vervol gens verslag uit van de algemeene vergadering op 29 Mei j.l. te Amster dam gehouden. Naar aanleiding hiervan werd de wenschelijkheid besproken bet ledental hier uit te breiden. Getracht zal nu worden een damescomité te vormen om in die richting werkzaam te zijn. ZONDAG 16 JUNI. Reinonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j our, Ds. Ilooykaas. Doopsgezinde Kring. LTel logegebouw Van Persijnslraat No. 1. Voorm. IO'/j uur, Ds. A. J. van Loghum Slalerus, te Wageningen. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5uur, Ds. Donner. Collecte v. d. Chr. School. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. A. .Middelkoop, van Nijkerk. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Geroforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9J/t uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhoizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Vendutie aan boord. Een passagier uit Atjhe, van tiet s.s. «Koning Willem 1", op 8 April van Sabang naar Nederland vertrokken schreef 16 April uit den Indiscben Oceaan het volgende aan de Deli Ct": Hedenmorgen vroeg werd door den gezagvoerder met een aanplakbiljet bekend gemaakt dat om 10 uur vendutie zou worden gehouden van de door den matroos Bakker aan boord nagelaten goederen. Deze matroos, een zeer oppassend man, 27 jaar oud, getrouwd en vader, was te Soerabaja door het losliggen van een stuk van de reeling over boord geslagen en verdronken. Natuurlijk waren alle passagiers en de geheele equipage voor zoover zij niet door dienst verhinderd was tegenwoordig. Als vendumeester fungeerde de le officier, daarin bijgestaan door den administrateur van het schip, terwijl de heer J. C. Mann uit Medan belang loos venduhouder optrad. De wijze waarop laatstgenoemde dit deed, is boven allen lof verbeven. Voor den aanvang der verkooping die op bet vóórdek gehouden werd, wijdde bij een paar woorden aan de nage dachtenis van den overledene, wees op de treurige omstandigheden, waar in de weduwe achterblijft en wekte vooral zijn mede-Delianen op hunne bekende hulpvaardigheid te doen blijken. Dat dit bp.roep niet te vergeefs is geweest blijkt hieruit, dat het heele boeltje misschien, zooals bet daar lag, een f40 waard, f2028 opbracht, waar van meer dan een vierde door een zevental Delianen werd gekocht. Niemand had op zóó'n opbrengst durven hopen. De gezagvoerder voelde zich dan ook gedrongen om s'avonds allen, inzonderheid den heer Mann, ook namens de weduwe hartelijk dank te zeggen voor het welslagen der vendutie, waarna ook een matroos naar voien trad om namens zijn collega's dank te zeggen voor den ondervonden steun. Te Broekheurne, gemeente Lonne- ker, is de boerderij van G. Scboneveld afgebiand. Van den inboedel werd bijna niets geied. De levende have bleef behouden. Alles was tegen brandschade ver zekerd. «De kapitein van Küpenick". Wilhelm Voigt, is in een ziekenhuis te Londen gestorven. Bij zijn dood herinnert men zich weer het kolossale geval, dat de beele wereld heeft doen schaterlachen. Op 16 October 1906 verscheen op het raadhuis te Köpenick, een stadje bij Berlijn, een Pruisischen kapitein, met sjerp en sjako, maar zonder kokarde, (dus volstrekt buiten «model") en bezette met 9 man van het 4e garderegiment het stadhuis. Hij arresteerde deri burgemeester en den gemeente-ontvanger N.B. op grond van een telegram van den Keizer! en nam de 4000 Mai k in de gemeentekas in beslag. Voor alle deui en van het stad buis werden twee schildwachten gezet, met de bajonet op bet geweer. De kapitein commandeerde op de echt Pruisische manier, kort en bijtend. Na korten tijd stond hij den burgemeester toe te vertrekken. Er kwamen drie rijtuigen voor; op dringend verzoek mocht de vrouw van den burgemeester met haar man meegaan, en daarop werden de gevangenen opgestuurd naar de hoofd wacht te Berlijn. De plaatselijke com mandant van Köpenick, graaf Moltke later zeer bekend geworden als vriend van prins Eulenberg in bet ge ruchtmakend proces moest daarop ervaren, dat het gemeentebestuur van Köpenick dupe was geworden van een ongehoord brutale oplichterij. Een week lang was «de kapitein van Köpenich" als de held uit een rooverroman. Toen nu echter, tien dagen na het gebeurde, de dader werd teruggevonden, ergens in een donkere toevlucht in Berlijn, als een oude kleermakersgezel, die het grootste deel van zijn leven achter slot en grendel bad doorgebracht, toen schudde de beele wereld van het lachen. Zelfs de rechter werd daardoor ontwapend enzoo kreeg «de kapitein van Köpe nick", zonder dat men hem zijn vroe gere zonden aanrekende, niet meer dan vier jaren, waarvan hem ten slotte nog één jaar is geschonken. Zijn be roemdheid is hem wel wat naar het hoofd gestegen, maar men heeft toch veel door de vingers gezien, omdat hij, steeds door de politie achtervolgd,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2