NIEUWE *ÈêT Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. gakmmt Zaterdag 22 Juni 1912. 41e jaargang FEUILLETON. No. 50. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG! PREMIE Plaatselijk Nieuws. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonu 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 77, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 12e Nummer van den vierden Jaargang van mm E%mT5jWvX!* AllUltnaa» «L. «lufcHnrt - - bevat o.a.: Feestelijke herdenking van bet 25-jarig bestaan van de sAlgemeene Nederlandsche Politiebond» en Ten toonstelling van Politie-benoodigd- heden, te Scheveningen. Schipbreuk Hoek van Holland. Oefeningen in den Polderoorlog met mitrailleurs onder leiding van den Kapitein B. Mulder. De prachtige Goidon Set ter »Max«. Bond van Nedeiland sche Letteikundigen. Bond van Fabrikanten en Handelaren en Guud- en Zilversmeden. De nieuwste Hoedenmode te Parijs. De zwaarste menschen ter wereld. Een Zilver zending uit Amerika, ter waarde van 2% millioen gulden. De nieuwe revolver met schijnwerper. De ver ongelukte onderzeeër «Vendémiaire» van de Franscbe Marine, met de portretten van de beide comman- deerende officieren, de Luitenants Prioul en Enseigne André. Het Nederlandscb Elttal dat naar Stockholm gaat en een kiekje van de toeschouwers op de tribune (waaronder officieele personen) bij de Liefdadigheids- Voetbalwedstrijd tusschen het Neder). Elftal en Sparta. Propaganda- tocht van de Neutrale Orde der Goede Tempelieren, te 's-Gravenhage. De Zilveren Eere penning van de Parijsche Prelectuur. Hoofdprijs in de ver loting tot stichting van een eigen Tehuis, ten behoeve van de Groningsche Joodscbe Vacantie-kolonie. Voorts: Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Stein- heil, met foto, voorstellende de Por tretten van J. M. de Balincourt en Remy Couillard. Heldenfeiten uit het leven van Ridders van de Militaire Willemsorde, met foto. Ten slotte de rubriek van Redac teur X en het Kindernummer «Ons Prinsesje«, met onderhoudende en leerzame kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3Vi cents thuis bezorgd. Tuinbouw-vcreeniging «Amersfoort" De Tuinbouw-veieoriiging «Amers foort», goedgekeuril bij Kon. besluit van 10 Juni 1912, no. 98, telt volgens een dezer dagen door haar verspreide circulaire, reeds 100 leden. Dit is voor eene nieuwe vereeniging inderdaad een beel mooi begin. Het verder welslagen is thans ver zekerd indien door alle leden flink wordt medegewerkt, hetgeen nood zakelijk is voor den opbloei van elke vereeniging en voor deze jonge organi satie in het bijzonder. Deze eerste medewerking bestaat in bet sterk maken der Vereeniging. Uit den toeloop van nieuwe leden moet bet Bestuur kunnen zien, dat het goede doel der Vereeniging door de leden op ruime wijze wordt bekend gemaakt. Het is van zeer groot belang, dat de maatregelen, welke ter bevordering van den tuinbouw worden genomen, ook aan zooveel mogelijk belang hebbenden en belangstellenden monde ling wordt medegedeeld, hetgeen het eenvoudigst kan geschieden door de leden. Tegen bet aanstaande najaar zullen reeds de volgende prijzen worden uitgeloofd vijf Westlandsche eenruiters, ter waarde van ruim tien gulden voorde mooiste collectie najaarsgroenten en fruit; verder voor de mooiste: bloemkool 3 "Westl. eenruiters, waarde ruim f 6. witte kool 3 - 6. groene sarove kool id. id. - 6.- gele savoyc kool id. id. - 6. roode kool id. id. - 6. 8pruitkool id. id. - 6. boerenkool id. id. - 2.50 Zij die naar deze prijzen wenscben mede te dingen, moeten zich vóór 15 Augustus opgeven aan het Secre tariaat, opdat het Bestuur de gewassen op het land kan zien. De eindbeoordeeling zal echter ge schieden in October of November, ter gelegenheid van de najaarsvergadering waarbij van de koolsoorten elk 3 stuks, en van" andere artikelen (als prei, wortelen en dergelijke) niet meer dan 25 stuks moeten worden vertoond. Ieder moet opgeven voor welk artikel hij wil mededingen. Zooals hiervoren werd gezegd, is het eerst noodige, de medewerking van allen om eene krachtige vereeni ging te krijgen. Er moetop kunnen worden gerekend, dat op 10 Januari 1913 de vereeniging minstens 200 leden telt. In het vertrouwen, dat hiervoor door de leden zal worden gezorgd het geen zeer gemakkelijk kan zullen voor het aanstaande voorjaar prijzen worden uitgeloofd voor het vertoonen van vroege groenten, welke geheel of gedeeltelijk onder glas zijn geteeld. Ieder die op bovenstaande wijze ruiten heeft verkregen of zelf in betj bezit van enkele ruiten of ramen is, kan naar de prijzen mededingen. Dit is de wedstrijd voor het vol gende jaar. De prijzen zullen, naar verkiezing van de winners, worden verstrekt in geld of in tuinbouwartikelen. Rekenende op voldoende deelneming zal van de geteelde artikelen ter ge legenheid van .de voorjaarsvergadering in April of Mei, een kleine huishoude lijke tentoonstelling worden gehouden Later zal hierover meer worden medegedeeld, doch voorloopig kan worden gezegd, dat het de bedoeling is, alsdan prijzen uit te lovenen wel een hoofdprijs van vijf en twintig gulden, benevens velschillende prijzen van tien gulden, van f5.en kleinere bijdragen, alles voor de teelt van vroege groenten en fruit. De bedoeling is, gelegenheid te geven om, door een aan te vragen groenten-cursus, zich op de hoogte te stellen hoe onder glas moet worden gewerkt. Het onderwijs zal dan door een tuinman zooveel mogelijk practisch in den tuin worden gegeven. Deze speciale cursus zou dan bestaan uit een tiental lessen. Ieder zal kunnen komen hooren en zien, hoe hij werken moet; maar overigens moet ieder werken op eigen gelegenheid, en zullen alzoo zij, die zelf de meeste zorg voor hunne teelt hebben, de eerste belooningen ont vangen. In groote trekken is hiermede weer gegeven, op welke wijze het Bestuur zich voorstelt, de ontwikkeling van den tuinbouw aan te moedigen. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Juni 1912, des namiddags te l'/i uur. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet verlengen van het verlof verleend aan de onderwij zeres mej. J. Boukamp. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag als onderwijzer van bijstand aan 'E. Lindenhovius in ver band met zijn benoeming tot hoofd der school B. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleding van een bemerking van Heeren Gedeputeerde Staten betreffende de schoolgeldrege-| ling voor het lager onderwijs. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der veror dening tot regeling van het getal en de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de openbare scholen voor lager onderwijs in de gemeente Amersfoort. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere scbool le soort voor meisjes. (Vacature mevrouw Van Slooten Spruyt.) 6. Benoeming van een Gemeente- Secretaris. 7. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium. 8. Benoeming van een vast leeraar in de Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium. 9. Benoeming van een tijdelijk leeraar in do Wis- en Natunrkundige vakken aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 10. Benoeming van leden en plaats vervangende leden van het stembureau voor de verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel. 11. Benoeming van leden en plaats vervangende leden voor de stem- bureaux voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding en ver bouw van het Gymnasium. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden van overgangsexamen op het Gymnasium. 14. Werklieden-reglement. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres der vereeniging «Openbare leeszaal en bibliotheek te Amersfoort*, om subsidie. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende het subsidie voor 1911 aan de Amersfoortsche Tramwegmaatschappij te verleenen. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot den verbouw van de school in de Heerenstraat. 18. Vaststelling van het 2e gedeelte Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie JÜHUB ALICZNT, 40) «Welken dienst?" vroeg de secreta ris, terwijl hij de joden onwillekeurig naderde. De vraag klonk wel is waar trotsch en vast, maar was toch niet vrij van een zekere bevreemding die dicht aan gerustheid grensde. Aron Teweles boog ter aarde en draaide met angstige verlegenheid zijn pelsmuts tus schen de vingers. «Uwe edelheid, ik ik ik weet nietik mag slechts zijne excellen tie «Ik behoef niets anders te weten," zei de secretaris trotsch, «dan welk on derwerp het eigenlijk betreft." «De geheime regeering van Polen," fluisterde Aron. De secretaris werd doodsbleek herstelde zich echter oogenblikkelijk, en ging haastig de kamer van zijn chef binnen. Na eenige minuten kwam hij terug en liet de joden binnengaan. Nauwelijks waren zij in Baroffs kamer, toen de secretaris naar een kast snelde, de daarin zijnde acten er uitwierp zacht een klein schuifje opende en zijn oor aan de opening legde. De luisteraar werd steeds bleeker, en wa9 op het punt in onmacht te vallen maar hij bewoog zich niet. Eindelijk sprong hij haastig op, sloot het schuifje, wierp de acten weder in de kast en zette zich aan de schrijf tafel. Eenige oogenblikken later werd de deur geopendAron en Mozes Teweles kwamen terug. «Ellendige verraderslage honden I" mompelde de secretaris, «ge zult je loon krijgen dat ge verdienteven zooals graaf SeniawitschArm Polen, nadat ge overal vervolgd, verraden zijt geworden, zoekt ge bondgenooten maar welke Het handelend Engeland, het geketende Fransche volk, of het door partij baat verscheurde Oostenrijk nadat allen u aan uw lot hebben overgelaten, hebt ge de joden om hulp gebeden! Ha ha ha! Zoo ge zelfs de keten niet breken kunt, zijt ge verloren arm vaderland!" XVI. Warschau vertoonde na de laatste door ons geschilderde gebeurtenissen zoo mogelijk nog een treuriger aanblik dan bij den aanvang onzer geschiedenis. Geen vreugdeklanken, geen lach, geen heldere kleur stoorde het sombere een- toonige van den algemeenen rouw. Sterke patrouilles Russische soldaten trokken met geladen geweren en op gestoken bajonetten door de straten der ongelukkige stad. Bevend en met doodsangst oogden hem de voorbijgan gers na. Wee den bewoners van een huis, voor hetwelk de militairen halt houden want zij halen er steeds een offer uitIs het niet dadelijk te vinden, dan nemen zij maar het eerste het beste lid van het gezin als grijzelaar mede. Derhalve ontwijken hen de inwoners schuw en bevreesd en mompelen een vloek tusschen de tanden. De geheime nationale regeering ech ter werkt nog ongestoord voort. Men vind somwijlen des morgens, als ten tijde van het veemgericht, menschen op de straat of in het bed in zijn eigen huis doorstoken, daar nevens een briefje met deze vreeselijke woorden. Wegens verraad gestraft" en,daar onder het zegel der geheime nationale regeering. De geheele Russische politie was op de been; doch zeer zelden gelukte het haar een samenzweerder te vatten, nooit echter hem tot bekentenis te dwingen. In een der volkrijkste straten van Warschau staat het paleis van den grootvorst Konstantijn. In een kamer er van vinden wij den veldheer, in wiens handen de Czaar het lot van het land en de kern zijner keurtroepen had ge legd hij geeft zoo even een kleinen man in zwarten rok audiëntie, wiens listig knippende oogen die van een vos ge lijken. Deze man is Baroff, de politie chef van Warschau. «Zoo gaat het niet langer!" riep de grootvorst. «Ware ik politiechef, dan had ik reeds lang den draad van dezen geheimen bond ontdekt. Ik heb aan zienlijke sommen beschikbaar gesteld, om uwe spionnen te betalen, maar ver geefs Ik wil nu zelf eens zoeken, en zoo het noodzakelijk is, geheel Polen in een groote gevangenis veranderen, maar vooraf een vreeselijk gericht hou den over mijne lauwe beambten." «Doorluchtigheid," stamelde de chef der politie, van zijn stuk gebracht door de heftigheid, waarin de generaal-stad- houder, een man van indrukwekkende gestalte en karaktervol gezicht geko men was«ik verzoek u indachtig te zijn, dat de mij opgedragen taak on uitsprekelijk zwaar is. En juist nu staan wij aan dep vooravond van een gelukkige uitkomst. Het is mij gelukt twee joden voor onze zaak te winnen, een zekeren Aron Teweles en zijn broeder, tot wien de onderhandelaars der nationale regee ring zich hebben gewend, om gelden op te nemen. Onder het voorwendsel, dat zij den toestand van den opstand nauw keurig kennen moesten, vóór zij het geld leenden, zullen zij de geheime verbindingen vernemen en ze ons dan ontdekken." «Dat zou iets zijn," mompelde half bevredigd de grootvorst, «maar hes is de vraag of de zaak gelukken zal. Wat nieuws er overigens?" De politiechef begon nu zijn regel matig verslag: «Gisteren werd bij een jood, Jakob Löw geheeten, van beroep chemicus, een kleine drukpers gevon den, die diende om oproerige vlug schriften te vervaardigen. Jakob Löw en zijn knecht zijn iu hechtenis geno men, maar willen geen medeplichtigen aangeven. Hier is de schriftelijke aan gifte." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1