van het primitief kohier en van het Ie en 2e aanvullingskohier der in komstenbelasting. dienst 1912. 19. Vaststelling van het primitief kohier der straatbelasting dienst 1912. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een strook gemeentegrond aan de Muurhuizen. 21. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de be grooting. voor het dienstjaar 1911. Bij de ingezetenen circuleert een adres aan 11. M. de koningin, waarin verzocht wordt tot burgemeester van Amersfoort te benoemen den heer H. W. E. Vrijdag. Het luidt als volgt: Aan Hare Majesteit de Koningin. Geven eerbiedig te kennen: De ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Amersfoort van de meest uiteenloopende godsdienstige en staatkundige richtingen; dat het ambt van burgemeester hunner gemeente vacant is; dat behoudens het in de slotalinea van art. 61 der gemeentewet bepaalde, dit artikel zegt, dat niemand tot burge meester benoembaar is, dan die in gezetene is der gemeente; Dat het ondergeteekenden ten zeerste zou verheugen, als het Uwe Majesteit zou willen behagen tot burgemeester der gemeente Amersfoort te benoemen* Willem Hermanus Eduard Vrijdag, geb. 13 Januari 1874 te Zwolle, le luitenant adjudant bij de 2e afd, van het le reg. veld-arf Dat genoemde heer H. W. E. Vrijdag is sedert 10 jaar ingezetene dezer ge meente Dat hij is: Lid der plaatselijke commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs; Voorzitter van Regenten van het Burger Weeshuis; Voorzitter van de Vereening »Het Groene kruis''; Bestuurslid van de afd. Amersfoort en omstreken van het Roode kruis; Bestuurslid van het Kapittel van St. Joris; Voorzitter van het bestuur van den Doopsgezinden kring; Vice-President van de afd. Amers foort der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose', Voorzitter van het bestuur der Openbare Leestzaal; Voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen Verkeer Dat hieruit blijkt, zoowel dat de heer Vrijdag veel belang stelt in het algemeen welzijn onzer gemeente, als dat hij bij de ingezetenen een geziene persoonlijkheid is; Dat de finantieele positie, waarin de heer Vrijdag verkeerd, zijn onaf hankelijkheid waarborgt; Redenen waarom zij Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken, tot burgemeester der gemeente Amersfoort te benoemen H. W. E. Vrijdag. Op dit adres wordt zeer druk ge- teekend. De eerste handteekeningen waren die van Weihouders, Raadsleden en verschillend notabelen. Voor hen, die door afwezigheid bij aanbieding, verhinderd waren te teekenen, zal daartoe alsnog gelegen heid geboden worden, daar het adres binnenkort ter teekening gelegd zal worden. Door H.H. curatoren van bet Gymnasium is aan Burgemeester en Wethouders het navolgend adres verzonden Curatoren van het Gymnasium te Amersfoort hebben de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen: Door het toenemend aantal leer lingen aan het Gymnasium gedurende de laatste jaren doet zich het gebrek aan ruimte hoe langer hoe meer ge voelen. Herhaalde malen hebben wij in onze jaarverslagen op dit feit gewezen. Curatoren hebben zich afgevraagd of er geen mogelijkheid zou bestaan hierin verbetering te brengen. In overleg met den Rector, en nadat wij de deskundige voorlichting van den Wethouder van openbare werken hadden ingeroepen, die door dezen welwillend verleend werd, hebben wij ons naar het schoolgebouw begeven, ten einde de situatie in oogenschouw te nemen. Tengevolge van dit onder zoek zijn wij tot de overtuiging ge komen, dat eene verbreeding van het bovencorridor en een verbinding aan de achteizijde van het Gymnasium rnet een tweetal beneden lokalen van het zoogenaamde weikhuis, eene zeer gewenschte verbetering zoude aan brengen. Daartoe gaat hiernevens bet plan, naar de voerlichtin>! van den Wet houder opgemaakt, hetwelk wij de eer hebben U aan te bieden, en met hetwelk wij ons gaarne vereenigen. Wij drukken den wensch uit, dat het door U in ernstige overweging moge worden genomen en dat het U be- hage moge het daarheen te leiden, dat genoemde verbetering gedurende de zomer-vacantie kan worden vol bracht. Naar onze bescheiden meening kan op deze wijze in het gebrek aan ruimte voor geruimen tijd worden voorzien. Namens Curatoren voornoemd, H. W. SCHREUDER, Voorzitter. J. G. KAM, Secretaris, Het Dage). Bestuur der gemeente is het met de inhoud hiervan eens en stelt de Raad voor een crediet van f2200.te willen verleenen om de gevraagde veranderingen aan te brengen. Naar aanleiding van bet adres van de vereeniging «Openbare lees zaal en bibliotheek te Amerfoort", waarbij zoo mogelijk nog over 1912 een subsidie uit de gemeente middelen ten bedrage van f 1300.wordt ver zocht, adviseeren Burgemeester en Wethouders de Raad als volgt: Hoewel het naar onze meening op den W9g der gemeente ligt eeu sub sidie aan bovengemelde vereeniging te verleenen, daar deze vereeniging inderdaad een doel nastreeft, dat tot gioot nut van de geheele bevolking zal strekken, en deze vereeniging de geestelijke ontwikkeling van zeer veien kan bevorderen, meenen wij toch dat het met het oog op de gemeente financien, niet wenschelijk is een loopend dienstjaar met een zoo aan zienlijke subsidie, als het gevraagde, te belasten, wanneer bij het opmaken der begrooting op dit subsidie niet gerekend is. Wij stellen U derhalve voor ons te machtigen aan de vereeniging «Openbare leeszaal en bibliotheek te Amersfoort" te berichten dat haar adres bij de bohandeling der begrooting 1913 in nadere overweging genomen zal worden, doch dat voor het jaar 1912 van gemeentewege aan die ver eeniging geen subsidie zal verleend worden. In verband met de nieuwe organisatie van het lager onderwijs, welke 1 September a.s. in werking treedt, is aan de ouders, wier kinderen de openbare lagere scholen te dezer stede bezoeken, de volgende circulaire verzonden Te beginnen met 1 September aan staande, zal het openbaar lager onder wijs in deze gemeente ingericht zijn als volgt: De openbare Meisjesschool in hel Plantsoen (school A) hoofd mej. van Lessen, blijft opdezelfde wijze ingericht als tot heden. De in aanbouw zijnde school B aan' den Letisderweg, hoofd deheerLinden- hovius, is bestemd voor jongens, die opgeleid wenschen te worden voor Hoogere Burgerschool of Gymnasium en vervangt dus de tegenwoordige openbare jongensschool in de Heeren straat. Het schoolgeld voor genoemde scho len A en B bedraagt voor de klassen 16 van f 24 tot f 40 naar gelang van de gegoedheid der ouders, en voor de klassen 710 van de openbare meisjesschool (school A) van f 40 tot f70 per jaar, eveneens naar gelang van de gegoedheid der ouders. School C in de Heerenstraat, hoofd de heer Spelberg, zal van dien datum af toegankelijk zijn voor jongens en meisjes, die na de eerste zes leerjaren meer uitgebreid lager onderwijs willen genieten Fransch, Duitsch.Engelsch en Wiskunde. Dit meer uitgebreid lager onderwijs dat gedurende vier leerjaren gegeven wordt, is bestemd voor degenen, die het diploma M. U. L. O. wenschen te verwerven, da» toegang geeft tol verschillende be trekkingen en voor degenen, die een algemeene ontwikkeling noodig heb ben voor hun later beroep of bedrijf. Het schoolgeld voor deze vier klassen van hel M. U. L. O. bedraagt als minimum f 15 per jaar, terwijl het schoolgeld voor de eerste zes leerjaren (gewoon lager onderwijs) gelijk zal zijn aan dat van school D in de Hellestraat, hoofd de heer Van den Hooff, alwaar het schoolgeld begint met f 5 per jaar bij een inkomen van f600. De eerste zes leerjaren van school C in de Heerenstraat en van school D in de Hellestraat zullen, wat om vang van het onderwijs betreft vol komen gelijk zijn, zoodat ook de leer lingen van school D, na het doorloopen van de eerste zes klassen, desverlangd het M U. L. O. aan school C kunnen volgen Na de eerste zes leerjaren zal aan school D in de Hellestraat, gelegen heid zijn voortgezet onderwijs te ge nieten, ook voor die leerlingen, die den zesjarigen cursus op de scholen Heerenstraat. Beekstraat, Puntenbur gerlaan en Koningstraat gevolgd heb ben. Dit voortgezet onderwijs dient ter voorbereiding van diegenen, die examen wenschen te doen voor een inrichting lot opleiding voor onder wijzer of onderwijzeres of voor hen, die toelating vragen tot de Ambachts school, de Industrie- en Huishoud school of de eventueel op te richten Handelsschool enz. De toelating tot de vier hier boven genoemde scholen A, B, C en D, geschiedt éénmaal per jaar met 1 September, terwijl van het schoolgeld een aftrek van 20°/o wordt toegestaan voor elk volgend kind uit hetzelfde gezin, dat gelijktijdig één dezer scholen bezoekt. De scholen E (Koningstraat), F (Beekstraat) en G (Puntenburgerlaan) zullen ook met 1 September a.s. nieuwe leerlingen aannemen en ver volgens ieder jaar met 1 Maait en 1 September. Het schoolgeld voor deze scholen bedraagt f 2 40 per jaar voor één kind en fl.SO voor elk volgeud kind uit hetzelfde gezin. De ouders, die voor hunne kinderen met 1 September a.s. van school zouden wenschen te veranderen, wor den beleefd uitgenoodigd vóór 25 Juni a.s. de betrokken hoofden van scholen alwaar zij thans onderwijs genieten, daarvan in kennis te stellen. Een van de feesten, welke ieder jaar in al de Korpsen van het Leger dos Heils worden gehouden, is het Bloemenfeest In de zaal van het Havik 14, alhier, zal het dit jaar ge houden worden opde volgendedatums: Zondag 23 en Maandag 24 Juni. Aan het Bloemenfeest is tevens een met zorg samengestelde, Tentoonstel ling verbonden, van allerlei voorwerpen van nut en smaak, zooals! Dames- handwerken, platen, boeken, galante rieën, enz. Het doel, dat met dit Bloemenfeest endezeTentoonstelling wordt beoogd,is: 1. Om daardoor grootere scharen te bereiken en nieuwe bezoekers in de zaal te krijgen. 2. Gelden bijeen te brengen voor de voortzetting van het werk hier ter plaatse, waarvoor de opbrengt van de verkochte artikelen gebruikt zal worden. Hel Leger richt tot ieder het vriende lijk verzoek: Wilt ons helpen? Men kan dit doen door bloemen en planten of andere van de hierboven genoemde artikelen te zenden, of door een gift in geld, hetzij groot ofklein,teschenken. De Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging «Tesselschade", dié hare werkzaamheden over het geheele land uitstrekt, werkt ten bate van de onbemiddelde, beschaafde vrouwen en meisjes zonder onderscheid van godsdienst. In hoofdzaak bestaan de middelen waardoor hulp wordt verleend, in: het geven van voorlichting omtrent de vereischten voor en de vooruit zichten in verschillende beroepen, en de beste opleiding daarvoor (Voor- hchting-bureaux): het zoo noodig en zoo mogelijk verleenen van geldelijke hulp bij die opleiding; het tot elkander brengen van be trekking-zoekenden en betrekking aanbiedenden, dus het zoo mogelijk bezorgen (bemiddelen) van betrekkin gen, hieronder ook begrepen lessen, pensionnaires enz. (Bemiddelings-bu- reaux): het geven van de gelegenheid aan haar, die niet op andere wijze kunnen werken, om door handenarbeid (z.g. vrouwelijke handwerken, inmaken van vruchten, zuur enz. schilderen, car- tonneeren, boekbinden, mandenwerk enz. enz.) in haar onderhoud te voor zien (depóts, bazaars). Het Zegers-Veeckens-fonds (een af zonderlijk fonds der Vereeniging) is voornamelijk bestemd tot het steunen van onbemiddelde bejaarde of zieke dames. De bibliotheek verschaft gratis boeken, voornamelijk voor studio. Vooits neemt de Vereeniging een examen af voor kinderjuffrouwen, en reikt na goed afgelegd examen een eigen diploma hiervoor uit, terwijl verschillende cursussen ter opleiding voor dit examen door de Vereeniging zijn opgericht. Het Maandblaadje wordt gratis aan de plm. 5800 leden toegezonden en bevat o.a. advertenties van betrekking- zoekenden en betrekking-aanbieden den, van scholen, pensions enz. Raad en steun van allerlei aard wordt verder naar beste weten en kunnen verstrekt aan alle vrouwen, die er om vragen, Opdat nu alle vrouwen, die raad en steun van «Tesselschade" behoeven, dien zullen kunnen vinden, is ons land verdeeld in 76 Afdeelingen en Correspondentschappen, zoodat ieder een zich bij eene niet al te veraf wonende Bestuurderes kan vervoegen De Afdeeling Amersfoort wordt bestuuid door de dames: Mevr. Sanders Huidekoper,voorzitster, Huize «Snoekheuvel". Van Beyma thoe Kingma-Fon- tein, secretaris. Sandberg-Evers, penningmees- teres. Mej. O. Cochius, directrice bemidd.- bureau. en ornvat de volgende plaatsen Achterveld, Amersfoort, Bun schoten, Dijkhuizen, den Ilam,Hamers- veld, Hoevelaken, Koelhoerst, Leusden (Oud- en Nieuw-), Nykerk, Renswoude, Snorreohoef, Spaken burg, Voorthuisen, Zeldert, Zevenhuizen. Aan de universiteit te Bern promoveerde tot docter in de vee artsenijkunde de heer G. M. van der Plarik, met een proefschrift. «Ueber die physiologische «Senkung der breiten Beckenbander beim Rinde". Maandag 24 Juni zal door de Amersfoortsche muziekvereeniging Directeur den Heer J. A. Jochems een Concert gegeven worden in het plantsoen, aanvang 8 uur. De A. Z. P. C. men zal zich de Amersfoortsche Zwem- en Polo Club nog wel herinneren zal ook dezen zomer weer uitkomen voor den Ned. zwembond en wel in de tweede afdeeling, tegen IJ 2 en A. Z., beide uit Amsterdam, en Triton, uit Weesp. De heeren C. J. Kuyper en T. A. M. Vermolen, leerlingen van het Cani- sius-college te Nijmegen, zijn geslaagd bij het eind-examen voor het Gymna sium, beiden voor A. Dr. A P. G. F. Giese, thans reserve officier van gezondheid le klasse te Raalte, is gedurende drie weken in werkelijken dienst en werkzaam ge steld bij het Militair hospitaal, alhier. De Jaarvergadering van »EfTatha«, vereeniging tot Christelijke opvoeding van doofstommen, zal hier gehouden worden op Donderdag 27 Juni in de Gereformeerde kerk aan de Lange- gracht. De heer J. C. Ittmann, eigenaar van het hotel «Nunspeeta in het dorp van die naam, zond ons een fraai geïllustreerd boekje hetwelk door hem aan zijne logeergasten als souvenir wordt uitgereikt. Eene kennismaking met dit keurig uitgevoerd werkje kun nen wijjeen ieder aanbevelen. Wellicht dat het daarin vermeldde vele nog aanleiding geeft, de aan natuurschoon zoo overrijke «Veluwea voor kortere of langere tijd te bezoeken. Bij den nationalen schietwed strijd, uitgeschreven door de schietver. «Generaal Joubert« te CLerveen, be haalde «Wtlhelminaa van hier den 19en prijs met 194 punten, in afd. A: Korpswedstrijd, Wapen: Geweer of karabijn, model 95, afstand 200 M., houding staande of knielend, schijf Loosduinen. Maximum 250 punten. De schietver. «Prins Hendrik» be haalde met '181 punten den 6en prijs in afdeeling A"Korpswedstrijd (open gesteld voor vereenigingen die met twee vijftallen aan den wedstrijd deel nemen) Wapen: Geweer of karabijn, model '95, afstand 200 M., houding staande of knielende, schijf Loos duinen. Maximum 250 punten. Deel genomen door 18 vereenigingen. Onder de hoogste korpsschutters was no. 2 de heer M. van Hoogevest van «Prins Hendrik» met 8, 8,10,8, 9. In den vrije baan wedstrijd, max. 2 series van 30 punten, was no. 14 de heer J. D. Uding met 30, 29. De onderofficiers vereeniging «Ons Belang« heeft een stichting in het leven geroepen met het doel nette, gezonde huizen te bouwen, dus werk zaam te zijn als vereeniging uitsluitend ter bevordering van de volksgezond heid. Men heeft reeds maatregelen getroffen, om zich den eigendom van voor het doel geschikt bouwterrein te kunnen verzekeren, en is voor nemens zoodanige huizen te bouwen, dat ze den weg, waaraan ze eventueel ven ijzen, tot sieraad zullen strekken. Wijlen den beer O. Scheltus heeft vrij van successierecht aan de Ned. Herv. Diaconie alhier vermaakt eene som van f 7000.en f2000. aan het St. Pieters en Bloklands gasthuis en f2000.aan het Burger weesbuis. De heer W. van Haselen H.Pz. heeft aan de Utrechtsche Universiteit met gunstig gevolg het examen afge legd voor Semi-arts. Mejullrouw S. M. C. van Veen slaagde voor het le natuur kundig examen. De Zangvereeniging der plaatse lijke afdeeling van Toonkunst zal voor dezen winter de Johannes-Pasion in studie nemen. De afdeeling zal opde a.s. jaarvergadering der Maatschappij vertegenwoordigd worden door haren directeur den heer M. W. Petri. Donderdagochtend werd de Ambachtsschool bezocht door den heer E. Paulli, Director der Gewei beschule te Kopenhagen, die, in opdracht der Deensche Regeering, een studie komt maken van het vakonderwijs bier te lande. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat dit jaar van 23 Juli tot 28 Sept. gecentraliseerde cursussen ter opleiding voor den rang van vaan drig zullen worden gehouden te Breda en Amersfoort, waaraan alle reserve sergeanten, die gedurende dien tijd vrijwillig of overeenkomstig hunne verbintenis onder de wapenen zijn, kunnen deelnemen. In de tweede helft van September zal alsdan het examen voor den rang van vaandrig worden afgenomen. Van 1 Oct. 1912 tot 30 Sept. 1913 worden van de veld-artillerie gedetacheerd bij de rijschool alhier de luitananls: J Doorman en A. van Hulstijn van het le regiment, J. E. Wilmar van bet 2e, S. J. van den Bergh en A. V. M. J. M. Goulmy van het 3e, en H. Keppel Ilesselink en J. Alma van het 4e regiment. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot reserve-luitenant bij het le regi ment huzaren de Kornets M. van Marwijk Koog, Jhr. M. van Asch van Wyck en W. C. C. van Romondt Vis, allen van het korps De heer N. van Hinte, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, sprak gisteravond in „Het Valkje" over „het Concept reglement voor de gemeentewerk lieden te Amersfoort". Hjj verklaarde met groote belangstelling hiervan kennis te hebben genomen. Over het artikel in de Eemlander, waarin bjj- voorbaat is gezegd, dat een uitstekend stuk werk is geleverd, is hij slecht te spreken. De werklieden, wordt hier gezegd, zullen nu wel tevreden zjin, als er maar geen raddraaiers komen, die ze opruien. Dit vindt spreker geen nette houding van den redacteur van die krant. Wjj, de andere partij, trachten zooveel mogelijk verbetering te brengen. Hij zal zich dan ook niets aantrekken van het geschrijf van het redacteurtje van de Eemlander, maar alle3 duidelijk en klaar uiteenzetten en onze wenschen kenbaar maken. Van het door de commissie geleverde werk willen wij, zegt spr. het goede waardeeren, bv. dat er geen boete in is opgenomen, dat schorsing als straf zonder inhouding van loon plaats heeft. Doch men neme ons niet kwalijk, dat andere artikelen ons niet aanstaan. Al is de Eemlander nog zoo in de wolken, dit kan van ons niet gezegd worden. De commissie, die de opdracht heeft ontvadgen, heeft de zaak aardig ingezet door ons op het stadhuis te hooren, waar een vruchtbare bespreking plaats had en onze vakver- eeniging waardeering gebracht werd. De zelfde conmissie zegt: wjj hebben met de organisatie niets te maken. Hij be toogt nu het nut van de organisaties, die den raad van advies kunnen dienen. Hier in een vrijzinnige gemeente mogen we ook daden verwachten. In art. II wordt gezegd, dat de werkman minstens eenmaal per week zijn belangen bij het hoofd van dienst mag voordragen. Dit beteekent niets. Als de organisatie niet bij den Directeur mag worden toegelaten dan komen de wenschen niet voor den dag. Een werk man kan dit niet, wel de organisatie. Het bestuur kan de grieven toelichten. Er moeten dan pleitbezorgers komen. De commissie heeft dit zelf ook begrepen. En al wordt de organisatie nu nog niet erkend, eenmaal zal dit komen. In art. 2 wordt de zaak omgekeerd. Bij de feestdagen moet nog 1 Mei komen, net als in Brussel. De proeftijd van twee jaar is te lang. Aanstelling na een jaar als vast werkman, tenzij er wettige redenen bestaan. De gelegenheid is er nu, de lui met een rechte ruggegraat, of die niet Eemlander-achtig aangelegd zijn, er uit te doen. Het tweede geneeskundig onderzoek is overbodig. Heeft de werkman in die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2