BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. van het productievermogen en daar door van de volkswelvaart. Verhooging van inkomende rechten is in den grond der zaak het oprichten van barrières tegen de macht der machines, tegen de wonderen van stoom en van electriciteit. Oorlog en strijd tegen de welvaart van andere natiën om eigen voorspoed te bevorderen alsof de verspilling van kapitaal en de vernietiging van producten en producenten, die oorlog en piolectie beide karakteriseert, ooit iemand kon batenoorlog en strijd, dat is de quintessens van een politiek, die zich tooit met den schoonen titel van bescherming van den nationalen ai beid. «Economische expansie» Och kom, politiek van de zelfzucht, dom inzicht in het waarachtig belang van beide partijen, die handels transactiën afsluiten, liet protectio nisme, het stelsel van douane-tarieven, gaat uit van de middeleeuwsche on juiste gedachte, dat het voordeel van de eene natie noodzakelijk nadeel beteekent voor de andere, dat bevor dering van de nationale welvaart slechts mogelijk is ten koste van andeie volken. Moet men zich dan nog er over verwonderen dat het zaad van zulke denkbeelden een ruimen oogst van internationale afgunst op levert? dat de verhoudingen tusschen do. natiën voortdurend gevaar loopen te worden verstoord dat er een geest van imperialisme rondwaart over bijna heel de wereld, met zich brengend tarief krijg en verhooging der militaire lasten en zich uitend 111 wrijvingen en bedreiging der vredelievende be trekkingen tusschen de volken? Zeker, er wordt geredekaveld over den vrede; hoog wordt er opgegeven van gelukkige resultaten van «en tentes cordiales» en van internationale solidariteit: in alle parlementen wor den lofredenen gehouden over eens gezindheid der naties in het streven om den ai beid te vergemakkelijken, om het verkeer te bevorderen, om den voorspoed te verhoogen. Schoone woorden, voorwaar, belaas niet gevolgd door de daad. Phrases om de massa's in vervoering te brengen, terwijl als grondslag der internationale politiek het «bereidt u tot den oorlog» in praktijk wordt gebracht. «Economische expansie«, «uitwegen voor ovei bevolking», «vreedzame ver overing vrn afzetgebieden», e tutti quanti fabels en phrases, wellicht zich leenend als voorwendsel en poli tiek adagium, doch in strijd met deze economische waarheid dat verspilling van arbeid en kapitaal nimmer voor deel kan brengen voor welke natie dan ook, dat integendeel wijlegging van den weg naar een vrij ruilverkeer tussctien de natiën voert tot de grootst mogelijke arbeidsverdeeling, tot het productiviteitsmaxunum, tot de hoogst denkbare economische expansie. Zoolang echti r bet protectionisme, de econórni-che rivaliteit, ten grond slag ligt aan de internationale politiek, zoolang zal er reden zijn voor econo rnischeri strijd, voor oorlogszuchtige stemming in ver-chillende landen, zoo lang zal ook de buitenlandsche politiek berusten op wantrouwen en afgunst. Zoolang de volkeren niet aanvaarden dat de volkshuishoudkunde deel wordt van de wereldbuishouding, dat de «nationalwirtscbafl" wordt «weltwirt- schaft", zoolang zij verkeeren in het domine geloof dat politieke onafhanke lijkheid beteekent industrieele afzon dering, zullen zij ook in den waan blijven verkeeren, dat de voorspoed van de eene natie die der anderen benadeelt, en dat op bet gebied van den handel de belangen niet alleen van concurreereDde kapitalisten, doch van geheele natiën vijandig staan tegenover elkander, en zoo lang zal er ook aanleiding zijn tot voort durend oorlogsgevaar. De economische eenheid der volke ren is bezig steeds hechter te worden. Dat daarom de vrienden des vredes zich allereerst vereenigen om de af schaffing der dien groei belemmerende taiieven tot stand te brengen. Den Beer Poortugael zegt zoo terecht: de protectie is oorzaak en gevaar voor den vrede. Neem weg dus die oorzaak, schaf af de douanetarieven, herstelt de internationale vrijheid van handel, die voor ieder volk den zekersten waar borg biedt niet alleen materieele wel vaart doch ook voor het onafhankelijk en vreedzaam voortbestaan in den rij der tegenwoordige staten. Bevordering van het internationalisme, in de eerste plaats op economisch terrein, is de beste «nationale" politiek. Wie pakt de koe bij de horens? wie slaat den bijl aan den wortel van den boom der protectie, in welks ellendige schaduw het uitgestrooide zaad van den vrede nooit tot vollen wasdom zal komen? Dat het Nederland zijn mocht, dat bijeenroept het door den Beer Poortugael gewenschte congres van economisten en staatsfinanciers om de vraag op te lossen hoe tot afschaffing van de douane-tarieven te komen, hoe de oorzaak weg te nemen die den vrede voortdurend bedreigt. Nederlands roeping? Doch ook Neder- land's plichtDat het Nederland zijn mocht dat op de derde Vredesconfe rentie het initiatief neemt tot zulk een congres, dat tot taak heeft voor te bereiden een internationale entente tot geleidelijke verlaging en eindelijke afschaffing der douanetarieven. In den Haag staat op het «Plein 1813" een welbekend monument, als herinnering aan de afwerping van het tijdelijk knechtschapen hbt herstel der onafhankelijkheid. Laat Nederland om met Van Hogendorp te spreken voor zich en bet stamhuis van Nassau, dat zich in de worsteling voor burger- en godsdienstvrijheid met welverdienden roem heelt bekroond, opeischen de taak om door het hand haven en uitbreiden der handelsvrij heid een luisterrijke overwinning van nieuwen aard te behalen over onkunde en over verblindheid. Dan zal, wanneer door ons land die zege zal zijn bevochten, de internatio nale vrijheid van handel zal zijn hersteld, eens op een «Plein 1913" een monument kunnen worden gesticht als dankbare erkenning dat door den prozaïschen band van den freetrade de «Peace and Goodwill among nations" het best werd be vorderd. Scheveningen, 6 April 1912 Mr. A. Heringa. O verdrukt uit het Orgaan van den Algemeenen Nederlandschen Bond „Vrede door Recht" van Mei 1912. dat de jood ook voor zijn door u ver acht geloof weet te sterven 1" «Maakt het kort," zei nu Dewbinsky, "brengt mij ter dood Eusland walgt mij, welks beulen een grijsaard en een weerloos meisje mishandelen." Wordt ttrvolgd.) H. M. de Koningin-Moeder heefl tweehonderd gulden geschonken aan het bouwfonds van het Nederlandscbe Sanatorium te Davos-Plalz. Graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, te 's Gravenhage, is op het paleis Soestdijk aangekomen, om enkele dagen de gast te zijn van H. M. de Koningin-Moeder. Oud en op straat. dat in dit woord inderdaad ligt opgesloten de bedoeling der regeering om deze zaak tot een goed einde te brengen. Ik vind het eigenlijk schande, dat er ambtenaren vast aangesteld zijn, die geen pensioensreebten hebben. Minister Heemskerk tot de Tweede kamer in 1908 en 1909, sprekende over rijks- pensionneering der gemeente-ambtenaren. Nog geen rijkspensioen voor ge meente-ambtenaren! De heer S. Kampe is 53 jaar secre taris en 45jaar ontvanger dergemeente Broeksittard. Lange, lange jaren heeft hij de gemeente trouw gediend, tegen een loon, onvoldoende om van te kunnen leven. Thans is hij oud en vergrijsd. Do bijna 83 jarige ambtenaar is naar 's raads oordeel niet meer in staat zijn werk te verrichten en de raad gaf hem ontslag. Vervulde de raad wellicht met dit ontslag een uit billijkheidsoverwegingen reeds lang verzuimden wettelijken plicht? Wij vreezen het. Maar wij vreezen nog veel erger. De raad zette den armen, ouden ambtenaar op straat, zonder een cent pensioen. Beweerd wordt, dat de gemeente te arm is om pensioen te betalen, 't Kan helaas zeer goed waar zijn. Doch wij hopen dat het anders is en de raad niet macht doe gelden boven naar aller begrippen zedelijk recht. Ach, dat toch de door de gemeente ambtenaren reeds zoo lang gevraagde, door de regeering toegezegde, door alle partijen als billijk en diingend noodzakelijk erkende, wettelijke rege ling van de lijkspensiouneering der gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen er leeds ware! Het bovenvermeld getal is er slechts een uit vele. Onnoemelijk is het leed, dal wegeus het nog altijd ontbreken der met zoo innig vei langen vei beide regeling door duizenden en nog eens duizenden wordt geleden. Geleden door oude en invalide afgetreden of ont slagen ambtenaren, geleden door weduwen en weezen, geleden door ambtenaren en ambtenaarsvrouwen wegens het bange vooruitzicht van hoewel niet meer kunnende werken toch te moeten blijven werken, het vooruitzicht van oud geworden niet meer in de behoefte van zijn gezin te kunnen voorzien, van weduwe en weezen wellicht onverzorgd te moeten achterlaten. Wij zouden aan allen, die bij do totstandkoming der wettelijke regeling betrokken zijn, het bijna willen smee- ken maakt toch spoed, de gemeente ambtenaren hebben genoeg gewacht en geleden, laat de zaak binnen enkele maanden haar beslag krijgen, laat het genoeg zijn dal vele burgemeesters, secretarissen, ontvangers, secretarie- en ontvangersambtenaren nog niet een loon genieten dat het hen mogelijk zou maken fatsoenlijk armoe te lijden. Denkt ook aan de gewichtige alge- meene belangen, wier behoorlijke be hartiging van goede bestaansvoorwaar den der gemeente-ambtenaren afhan kelijk is. Hel persbureau van den Ned. bond van gemeenteambtenaren. In de jongste vergadering van den Chr. Bestuurdersbond kwam ter sprake dé hier voorgenomen actie inzake betere voorwaarden in de be steksbepalingen voor de Gemeente weiken. Een der ledon, die de desbetreffende vergadering van den Ameisfoortschen Bestuurdersbond had bijgewoond, gaf een kort verslag van het daar ver handelde. Die Bond deelde mede, dat de uit- genoodigde Chr. vakorganisaties niets van zich lieten hoornn, alhoewel zij opgeroepen waren om ook deze ver gadering bij te wonen. Door verschillende afgevaardigden van Chr. vakvereenigingen werd tegen deze uitspiaak van den Bestuurders bond geprotesteerd door openlijk te vei klaren, dat zij dien Bond geantwoord hadden, dat het niet de weg was, bij de vakvereenigingen direct te komen lot het federatief samenwerken voor deze actie, doch dat hun hoofdver- eeniging, dat is hier d.e Chr. Bestuur dersbond, hierin gehooid had moeten worden, ook omdat het geen speciaal vak betreft. Hierna werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: De Amersf. Chr. Bestuurdersbond in vergadering bijeen, gehoord de besteksbepalingen voor de Gemeentewerken; spreekt als zijn overtuiging uit, dat het hoogst gewenscht is, dat vele dier bepalingen worden gewijzigd, in zon derheid, dat overgegaan worde tot verhooging der vastgestelde minimum- loonen, daar de levensvoorwaarden en de meeste der eerste levensbehoeften, sedert genoemde bepalingen van kracht werden, aanmerkelijk hooger zijn; kennis genomen hebbende, dat de Amersf. Bestuurdersbond op de door deze belegde vergadeiing van 20 Juni in «Ons Huis« de onjuiste voorstelling gaf alsof de Chr. vakvereenigingen, door hun niet tegenwoordig zijn blijk gaven in deze niette willen medewerken; keurt af de houding van den Amersf. Bestuurdersbond, daar bedoelde vak vereenigingen, door haar wettigorgaan, de Chr. Bestuurdersbond, niet uit- genoodigd zijn; besluit uit haar midden een com missie te benoemen tot het vormen eener zelfstandige actie, ter verhooging van genoemde wenschen. Bij K. B. is, mot ing. van 1 Nov., aan dr. J. Campert, op verzoek, eervol ontslag verleend als insp, M. O., met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Bij de H. IJ. S. M. zijn met ingang van 1 Julio, m. benoemdtot chef van de wagenwerkplaats de heer J. P. F. Rörner, en tot chef der tractie de heer H. E. Hoekstra. Eieren onder contróle. Niet lang geleden kon men in ver schillende dagbladen en tijdschriften onder het hoofd «goen bedorven eieren meer" lezen hoe in het buitenland eieren iu speciaal daarvoor ingerichte toestellen worden geschouwd. Aan velen zal niet bekend zijn, dat dit schouwen io ons eigen land bij de groote eierverzendingen en veilingen van de V.P.N. (Vereeniging van Pluim veehouders in Nedeiland) reeds jaren is geschiedt. Geheel nieuw is echter de schouw- inrichting, welke Vrijdag j.l. in gebruik is genomen door de V. P. N. alhier, het centrum van productie van dein het buiten- en binnenland zoogezochte Geldersche eieren. Men is er in geslaagd, door een vernuftig samenstel van spiegels zoo veel licht achter de op rekken geplaatste eieren te concentreeren, dat zelfs een te groote luchtbel, water in het ei, een doorgelegen dooier, ja de minste ongerechtigheid, welke wijst op de ondeugdzaamheid of verlies van voe dingswaarde van het ei, onmiddelijk wordt ontdekt. Deze beschouwing heeft daarbij het voordeel, dat door het gebruik van de spiegels geen wannte onder de eieren wordt gebracht en dat door de bewe ging van de eierrekken over kleine rails vele duizenden eieren in korten tijd nauwkeurig kunnen worden ge controleerd. Terwijl, blijkens de jongste statistiek, nog vele duizenden eieren uit het buitenland voor het gebruik hier te lande worden ingevoerd, is het wel de moeite waard le weten, dat men door het koopen van gecontróleerde eieren, voorzien van het merk V.P.N. vooral met vermelding van de plaats van herkomst, zekerheid verkrijgt een versch Nederlandsch ei te ontvangen. De opening der jachtbedrijven in de prov, Utrecht, vermeld onder letter d, f en h van art. 15 der Jachtwet (schieten van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in een eendenkooi of daarmee gelijkstaand toestel), is bepaald op Zaterdag 27 Juli a.s. met zonsopgang ter plaatse bij art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visscherij en de afpaling der Eendekooien in de provincie Utrecht. De heer A. H. Huykens, die sedert Mei 1911 aan het commissariaat van politie, alhier, onder leiding van den heer A. Nijhoff, werd opgeleid, is benoemd tot adjunct-inspecteur van politie te Vlissingen en te Bussum. De laatste betrekking is door den heer Huykens aangenomen. Mejuffrouw D. C. Steinbuch en de heeren W. van Hoorn en P. van den Nieuwenhuizen hebben aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgolegd het theo retisch geneeskundig examen 2e ge deelte. Bij Kon. Besluit is met ingang van 11 Juli benoemd tot Majoor bij den Staf der Genie Kapitein J. L. H. van Holk, Eerstaanwezend Ingenieur alhier. Hedennacht is de opperman A. ter hoogte van de Manége der Rijschool aan het Plantsoen in de beek geraakt en jammerlijk verdronken. Tot nu toe werd vergeefsch naar zijn lijk gedregd. In hotel Reichmann werd j.l. Maandag door den architect E P. J. Smith, voor zijn principaal jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, aanbesteed het bouwen van een villa aan de Koninginnelaan. Er waien 9 inschrijvers, waaronder eenige van buiten de stad, die verre boven de begrooting bleven. Laagste inschrijver was de heer G. van Nes. De gunning is in beraad gehouden Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in Juni ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f52.736 96 en daaruit teruggevraagd f50.148.01. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 17.083. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, geduiende de 2e helft van de maand Juni 1912. Dames Wolf en Kruizinga, Amersfoort, Mej. S. Koorn, Amsterdam. Mej. B. van Ee, Goeben, Bodegraven, Mej. A. Bonsel, Utrecht. Mej. J. Kost, Utr.weg 28. II. Cordes, Abbazia. P. van Hellemondt, Buschhausen. Mevr. Meindersma Schreuder, Amersfoort. M. van Rijsel, Haag. Roots, Lemmer. B. Beem, Utrecht. 2 briefkaarten zonder adres. 2 Augustus te Baarn.. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Moeder zullen te Baarn vanwege de Oranje-commissie op 2 Augustus een wielerwedstrijd en een internationale harddraverij worden gehouden. Een geweldige orkaan in Canada. Uit New-Yoik wordt gemeld, dat de stad Itegina, in Canada, door een geweldigen oikaan geteisterd werd. Tweehonderd personen zouden gedood of levensgevaarlijk gewond zijn door de instortende gebouwen. Geheele stadswijken zijn verwoest. Bijna het geheele telefoon- en telegraafverkeer is verstoord. De berichten komen slechts spaar zaam via Winnipeg binnen De elec- trische centrale zou geheel verwoest zijn, zoodat de stad zonder licht is. De dagbladen worden op kleine hand persen gedrukt. Van Winnipeg is onmiddellijk hulp gezonden. Wanneer men dit bericht van deze verschrikkelijke verwoesting leest, vraagt men zich af, boe de schade slechts op één millioen dollar getaxeerd kan worden. Ten slotte seint men dan ook wijsselijk, dat de regeeringstroepen terstond de ttlegraaflijnen zullen her stellen, om de berichten over de cata- stiophe nauwkeuriger te kunnen geven, wat zeer noodzakelijk lijkt, 'n Nationaal werk voor de Harmonie ën Fanfare-Corpsen in verband met den Nederlandschen Volkszang en het Jubeljaar 1913. Door den Heer N. A. Bouwman, le luit. Directeur der Kori Mil. Kapel van bet Reg. Grenadiers en Jagers te 's-Gravenhage is op verzoek van de Verzamelaars van den bekenden zang bundel «Kun je nog zingen, zing dan mee!" een nationaal werk tot stand gebracht. De Heer Bouwman heeft geïnstru menteerd voor Harmonie en Fanfare een 50-tal volks (school) liederen uit genoemden bundel, die in series van 3 of 4 liederen verschijnen zullen en die zóó gezet zijn, dat groote zoowel als kleine Corpsen ze kunnen spelen. De series dezer liederen worden afge wisseld door vier militaire Marschen, samengesteld uit algemeen bekende volksliederen en geschreven door den Heer Bouwman ter eere van H. H. M. M. de Koningin, do Koningin Moeder; Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H Prinses Juliana. Deze goedkoope Volksuitgave van «Kun je nog zingen, zing dan mee!" voor Harmonie en Fanfare, op zich zelf reeds zoo belangrijk voor den Volkszang, krijgt noggrooterbeleekenis nu de nationale volks- en schoolfeesten in hot a.s. Jubeljaar 19i3 alom in den lande met medewerking van de plaatse lijke Corpsen zullen gevierd worden. Hebben de verschillende uitgaven van «Kun je nog zingen, zing dan mee!" door den Heer P. Jonker bewerkt voor Piano, Gemend- Mannen- en Vrouwenkoor er reeds veel toe bij gedragen, dat het frisscheschool(volks) lied ook builen de school gezongen wordt.deze Volksuitgave voor Harmonie en Fanfare zal de Nederlandscbe liederen eerst brengen aan het Neder- landsche Volk! Daar bij de keuze der liederen gelet is op de nationale en plaatselijke actie voor meerdere eenheid inden Volkszang zal de invloedrijke krachtige medewer king van de honderden Harmonie- en Fanfare-corpsen niet alleen den Volks zang in hooge mate bevorderen, doch ook de Eenheid in den volkszang krachtig in de hand werken. Voor het enthousiast aanvaarden dezer zoo nationale taak kan den 11. H. Directeuren en Kapelmeesters van de Nederlandscbe Harmonie- en Fanfare- Corpsen reeds bij voorbaat den dank gebracht worden van jong en oud en khnnen zij verzekerd zijn van de sym pathie van allen, die het goed meenen met den Nederlandschen Volkszang. Ballon- en vlieg-ongelukken. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de gepasseerde Zondag een ware ongeluks dag is geweest voor de Duitsche lucht schippers. Ten eerste is er in de nabijheid van Rostock oen ballon op een hoogte van 4000 M. door een wervelstorm aangegrepen. Het schuitje werd met zoo'n geweld heen en weer geslingerd, dat de inzittenden zich met alle macht aan het touwwerk moesten vastklampen, wilden zij er niet uit geworpen worden. Dr. Halben, de commandant, trok de gasklep open, waarna de ballon, »Hildebrand« ge naamd, met reusachtige snelheid daalde. Dr. Halben verloor echter zijn tegenwoordigheid van geest niet en wierp alle ballast overboord. Toch was de schok van het schuitje tegen de aarde zoo sterk, dat drie inzittenden tamelijk zware arm- en beenbreuken opliepen. Hun toestand moet echter niet levensgevaarlijk zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2