NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 55. Woensdag 10 Juli 1912. 41e jaargang. FEUILLETON. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 17. Telephooun. 0 9. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een nationaal werk voor Harmonie en Fanfare in verband met den Nederlandschen Volkszang. Dezer dagen mochten de Verza melaars van den bekenden zangbundel »Kun je nog zingen, zing dan mee van H. H. M. M. de Koningin, de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Nederlanden een schrijven ontvangen, waarin hun werd mede gedeeld, dat bij H. H. M. M. en Z K. H. geen bezwaren bestonden, dat de vier militaire marscben, deel uit makende van de Volksuitgave van »Kun je nog zingen, zing dan meela voor Harmonie en Fanfare en door den heer N. A. Bouwman samengesteld uit bekende volksliederen, genoemd werden 1. Koningin Wilhelmina Marsch. 2. Koningin Emma Marsch. 3. Prins Hendrik Marsch. 4. Prinses Juliana Marsch. Bovendien liet H. M. de Koningin berichten, dat H. M. met groote be langstelling bad kennis genomen van het schrijven, waarin uitvoerig was uiteengezet de beteekenis, die Bouw- man's instrumentatie van de 50 liede ren uit «Kun je nog zingen, zing dan mee!" zal hebben voor den Neder landschen Volkszang. Ncderlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Driedaagsche afstandsritten voor wiel rijders op 10, 11 en 12 Augustus 1912. Bij gelegenheid van de groote Spoi ttentoonstelling te Nijmegen heelt de N. B. v. L. O. zich voorgesteld een driedaagsche afstandrit voor wiel- rijdsters en wielrijders te doen houden. Hot is geen wedstrijd, doch een prettige, gezellige tocht van drie dagen van Nijmegen uitgaande door een mooi gedeelte van üuitschland, waarbij per dag de 120 K M. over de heerlijke Duitscbe wegen voor een gezond mensch gemakkelijk te trappen zijn en bij toch ruimschoots profiteeren kan van hetgeen de natuur voor schoons te genieten geeft. Komt dus met velen op naar Nijmegen. Uw rijkaart geeft U reeds op den avond van 9 Augustus vrijen toegang tot het Tentoonstellingsterrein waar het voor de deelnemers een gezellige samenkomst kan worden. De afstandsrit vangt '10 Augustus 8 uur v.m. te Nijmegen aan; 1e DAG: Nijmegen, Berg en Dal, Cranenburg, Gocb, Geldern, Crefeld, Duisburg, Oberhausen, Essen. (124.2 K. M.) 2e DAG: Essen, Bochum, Witten, Hagen, Hohe-Limburg, Dechenhöhle, Iserlohn, Dortmund, Bochum, Essen (129 3 K.M.) 3e DAG: Essen, Oberhausen, Din- slaken, Lipperbrücke, Wesel, Xanten, Calcar, Kleef, Cranenburg, Beek, Nijmegen. (115 3 K.M.) Inleggeld fl.voor de leden van den N. B. v. L. O. en 12,50 voor niel-leden. Het bedrag met duidelijke opgaaf van naam en adres per postwissel vóór 1 Augustus te zenden aan den Secretaris H. C. J. MEYS, Baronielaan 31 te Ginneken. Te Wageningen is thans de laatste cursus aan de opgeheven Rijks-Land bouwschool gesloten. Daarbij waren o. m. tegenwoordig het dagelijksch bestuur der gemeente, de commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs en bestuursleden der Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijks-Land bouwschool. Nadat de uitslag der overgangs- en eindexamens was bekend gemaakt en de Sloetprijs was uitgereikt, hield de burgemeester, Mr. Hosselink van Such- telen, eene toespraak, waarin hij schetste hoe de gemeente Wageningen het varlies der Rijks-Landbouwschool betreur t. Ten eerste orn bet materieels verliesmaar ook om hoogere dan stoffelijke belangen ziet de gemeente de school met leedwezen van haar erf verdwijnen. De Rijks-Landbouw school heeft den naam van Wage ningen naar buiten verhoogd. Zij is een intellectueel milieu, een weten schappelijk centrum geweest, waarvan voor cultuur en beschaving een mach tige invloed is uitgegaan. Den scheiden den leeraren wenschte hij toe, dat zij in hun nieuwe woonplaatsen ruim schoots al het goede zullen terugvinden, dat zij hier achterlaten. De burgemeester besloot met zijne beste wenschen voor de middelbare landbouwscholen te Groningen en te Deventer. De voorzitter der commissie van toezicht wees op de aangename samen werking der commissie met de school, en hoopte eveneens dat de nieuwe scholen te Groningen en Deventer onder deskundige leiding tot grooten bloei mogen geraken. De directeur, de beer Dr. Tjeenk Willink, sprak daarna tot allen een woord van dank. Zondag werd te Utrecht aan den Vossegatschedijk een nationale meeting gehouden voor het anarchisme en de onafhankelijke vakorganisatie. Van het Janskerkhof werd in optocht met muziek en banieren naar het terrein getrokken, alwaar het woord gevoerd werd door de heeren F. Domela Nieuwenhuis, uit Hilversum, S. van den Berg, uit Rotterdam, J. W.Smit en G. Rijnders. uit Amsterdam. Een zang- en muziekgezelschap ver leende medewerking. Aan de meeting werd door een dertigtal organisaties uit Utrecht en elders deelgenomen. Na afloop werd wederom een optocht gehouden die op bet Vreeburg ont bonden werd. Dc Classicale Vergaderingen. Van de onderwerpen, welke de vorige week op de classicale vergaderingen in behandeling kwamen en groote belangstelling trokken tot ver buiten den kerkelijken kring, waren de motie- Gheel Gildemeester, in zake de be noeming van dr. Noordtzij, en bet voorstel tot invoering van vrouwen stemrecht in de Ned. Herv. Kerk wel de voornaamste. Wij zullen van elk dezer punten de namen der voor- en tegenstemmende Classes vermelden. De motie-Gheel Gildemeester werd aangenomen door de classes: 'sGra- venhage, Haailem, Deventer, Zwolle, Middelburg, Meppel, Leeuwarden, Eindhoven, Amersfoort, Gouda, Win schoten, Edam, IJzendijke, Maastricht, Appingeda.m, Winsum, Kampen, 's Her- Itogenbosch, Rotterdam en Zierikzee. Verworpen werd de motie door: Leiden, Alkmaar, Assen, Dokkum, Amsterdam, Tiel, Zutphen, Arnhem, Zalt-Bommel, Dordrecht, Brielle en Wijk-bij-Duurstede. Voor zoover ons medegedeeld, waren er dus 20 classes vóór de motie-Van Gheel Gildemeester en 13 tegen. Onzijdig hield zich de classis Gro ningen. Het Vrouwenstemrecht vond 10 classes genegen tot invoering: Tiel, Winschoten, Groningen, Maastricht, Winsum, Eind hoven,'s-Hertogenbosch, Alkmaar, Edam en Leeuwarden. Tegen stemden de classes: 's-Gra- venhage, Utrecht, Leiden, Goes, Mid delburg, Zwolle, Dokkum, Meppel, Zutphen, Amsterdam, Dordrecht, Kam pen, Zierikzee, IJzendijke, Amersfoort, Heerenveen, Appingedam, Zalt-Bom mel, Arnhem, Nijmegen, Rotterdam, Gouda, Brielle, Wijk-bij-Duurstede en Franeker. Te Assen staakten de stemmen (15 tegen 15, terwijl 1 blanco werd uit gebracht). (De Nederl Spoorweglijnen van Utrecht naar Schoonhoven, van Utrecht naar Gouda en paardcntraniweg van Utrecht naar Harinelen. De aanvrager-ontwerper dezer plan nen de heer A. J. Krieger heelt de regeering in overweging gegeven voor de spoorweglijnen accoord te gaan met de aangegeven richtingen. Zij zijn de kortste en z. i. tevens de meest gewenschte, om voldoende samenwer king der belandhebbende gemeenten te kunnen verkrijgen. De kortste route, voor IJsselstem- Utrecht ontworpen, was oorzaak, dat het Gemeente-bestuur aldaar krachtig optrad en bewerkte, dat tot heden f92000.— als locale bijdrage voor den aanleg der lijn UtrechtSchoon hoven werden toegezegd. Verder meent bij uit de onderhandelingen le moeten opmaken, dat op het voor beide lijnen gemeenschappelijke ge deelte den Hommel-Utrecht electriscbe tractie de stoomtractie zal moeten vervangen. De ontworpen verbinding Utrecht Harmeien blijkt door de invoering vao het zeer goedkoope buurttarief op den staatsspoorweg niet meer voor verwezenlijking vatbaar. De berekening toont echter aan, dat een paardentram- lijn stationHarmeiendorp aanbe veling verdient en als de gemeente tram van Oudewater tevens vatbaar moet worden geacht. De Directie der M. tot tot Expl. v. St. Spw. die bet ontwei p Utrecbt Schoonhoven onderzocht en bevordert, is ook niet ongenegen bet bij baar ingediende project UtrechtGouda grondig na te gaan, mits eerst blijkt, dat de betrokken streek genoegzaam financieele belangstelling toont. Zooals van algemeene bekendheid mag worden geacht, heeft de regee ring zich in beginsel bereid verklaard de totstandkoming der ontworpen lijnen te willen bevorderen. Tuinpartij op het Loo. De tuinpartij, j.l. Maandag door de Koningin in het park van het Loo gegeven, werd door ruim SüOgenoodig- den bezocht. De meesten der burger lijke en militaire autoriteiten kwamen per auto, zoodat ongeveer 80 van deze moderne vervoermiddelen aan wezig waren. De muziek van het 8e regiment infanterie uit Arnhem liet zich hooren. Even nadat de partij was begonnen (te drie uur) begaven de Koningin en de Prins, die in generaalsuniform gekleed was, zich naar de gasten, Een Roman uit de laatste Poelsche Revolutie VAN JULIUS ALICZNY. 45) «Ter dood met hem I" blonk het in de vergadering, «ter dood met den schurk Seniawitsch I" «Rustig, broeders 1" hernam de presi dent, «reeds weeft het verderf een net om hembij zal de zon van deD naasten dag niet meer zien." Onstuimige kreten van goedkeuring klonken door de zaal. "Wraak aan de verraders I" riepen velen dooreen, ter wijl de twee joden, de stomme ge tuigen van dit tooneel, blikken van ontsteltenis en angst wisselden. De president hernam nu weder zijne voordracht»De Russen woeden in ons arm vaderland, als ware het een ver overd land; doch allerwege is Polen nog in opstand, Dolenga, Narbutt be houden bet veld. De Russen verbran den, plunderen en moorden wel, maar wezenlijke voordeelen kunnen zjj niet bebaleD. Hunne depêches, die van het vernietigen van groote benden opstande lingen spreken, zijn leugenachtig; in Samogetië grijpt de opstand steeds meer om zich heen; aan de kust der Oostzee bij Polangen verwacht men de landing van den overste Lapinsky, die met een door Engelsche dames uitgerust schip met wapens, geld en manschappen in een Zweedsche haven binnengeloopen moet zijn. Broeders! Wij hebben veel geleden, en ons lijden breidt zich over vele jaren uit; nu echter beeft bet zijn toppunt bereikt. Gij hebt vernomen, hoe de Russen op 27 Februari 1861 ons te Warschau behandeld hebben. Het was een groote smart, dat de onzen niet eens een poging tot verdediging konden be proeven doch wij hebben getoond, dat wij den dood niet vreezen. Want toen de Czaar zich overtuigde, dat wij ons liever lieten uitroeien dan onze nationaliteit te willen verloochenen, beloofde hij ons hervormingen." Nu richtte zich een jonge Pool op en vroeg met luid klinkende Btem „Mogen wij hopen te overwinnen?" »De Russen," gaf de president met krachtige stem ten antwoord, «zijn goed van wapens voorzien en ont vangen bestendig versterking, gij allen weet, dat ons bloed met stroomen ver goten zal worden, want wij hebben geen behoorlijk krijgsmateriaal, des niettemin zullen wij tot den dood strijden I Onze zaak is goed en recbt- vaardig. God zal ons helpen." Al de eedgenooten stonden op en gaven door gebaren te kennen, dat zij den inhoud der zooeven gehoorde rede van ganscher harte beaamden. Verscheidene opstandelingen vroegen nu wie Langiewicz's opvolger zou zijn P "Niemand," gaf de president ernstig ten antwoord; «want zoodra wij weder aan onzen opstand een kenbaar opper hoofd geven, laten wij den Russen het punt zien, waarop zij mikken moeten, om ons met één slag te vernietigen, of ons ten minste in verwarring en tot ontbinding te brengen. Derhalve geen dictator meerDe ondervinding heeft ons een les gegeven. Ieder woiwod- scbap beeft in het vervolg zijn mili tairen kommandant, die aan de geheime regeering verantwoordelijk is. Voor het verdere zal ik zorgen." Hiermede was het hoofdonderwerp dezer zitting van de nationale regeering afgedaanLangiewicz zou geen opvol ger krijgen. Mozes Teweles zag nu stout, bijna spottend om zich heen. Dat de eed genooten zoo onverstandig zouden zijn hunne vergaderingen en redevoeringen openlijk voor hen te houden en hun regelrecht den weg naar hun vereeni- gingsplaats te wijzen, had hij niet ge loofd; bij telde reeds in zijn geest de door de politie hem en zijn hand langer te betalen roebels. Het was niet zóó met Aron; dezen bekroop, terwijl hij zijne oogen op een gelaat liet rusten, dat hem bekend voorkwam, steeds levendiger een voorgevoel dat hun verraad niet gelukken zou. Hij sprak niet, maar tuurde des te meer naar de door scherpschutters bewaakte deur. Eensklaps riep de president met luide stem: »Aron en Mozes Teweles treden voor I" De twee toegesprokenen gehoor zaamden dadelijk, terwijl de eedge nooten een grooten kring om hem heen vormden. «Ge hebt zaken met ons willen doen vroeg de president. «Om u te dienen, edele heer," gaf diep buigend Aron ten antwoord; »ik en mijn broeder hier, Mozes Teweles, hebben onze kapitalen bijeen gelogd en willen die ter beschikking der hoog mogende heeren stellendoch wij wil- den weten of men ons borgtocht zal geven." De president bewoog geen spier van zijn gelaat: «Welken borgtocht wilt gij vroeg hij koel en afgemeten. «Wij verlangen de onderteekening van mijnheer de president en zijn chefs," zei eenigszins aarzelend Mozes Teweles. Een zacht murmelen ging door de zaal. Wat baten n de onderteekeningen vroeg de president. «Wat zij ons baten?" zei Aron; «namen van hooge heeren zijn ons een waarborg voor ons geld «Zoo riep de president met vreese- lijke stem, «ik zal je zeggen, ellendelin gen, wat ze je baten gij zoudt onze namen aan den politie-chef Baroff verraden en de dragers dier namen aan de galg brengen!" „Heer, God in den hemelwat zegt ge welke vreeselijke dingen," stamelde Mozes, terwijl Aron zich nauwelijks meer staande kon houden. «Ja," riep de president, «gij zijt verraders, ellendige schurken, die voor een zoudengeld de edelste hoofden van Polen aan den beul van ons vaderland verraden wilt."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1