BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. waarmede het koninklijk echtpaar zich den geheelen tijd onderhield. Te 4 uur werden de aanwezigen verrast door de komst van prinses Juliana. Precies te 5 uur was het feest afgeloopen. Roosevelt's nieuwe partij zal baar conventie houden den vijfden Augustus in Chicago: de uitnoodiging daartoe is onderteekend door 63 mannen van naam, onder wie diie gouverneurs van Staten, drie bekende democraten, voorts een aantal gewezen gezanten, oud-ministers en meer invloediijke lieden. Enkele steuners van Roosevelt in zijn campagne tegen Taft ont breken: zij willen dat de Roosevelt- menschen Wilson zullen stemmen. In een oproep, dien de nieuwe partij lol het volk richt, wordt o.a. gezegd dat de macht der par tijbazen zoo groot geworden is, dat er alleen heil te verwachten is van een nieuwe partij, de nationaal-progressieve, die aan niemand verplichtingen heeft en zich ïri dienst van het volk kan stellen. De oproep eindigt met de woorden, reeds terstond door de Rooseveltianeri als devies gekozen: «Gij zult niet stelen, in de politiek evenmin als in zaken." Wat Roosevelt's uitlatingen over de duurte der levensmiddelen aangaat, hij acht die cjuaestie, evenals Wilson, de voornaamste van den dag, maar hij gelooft niet, dat het tarief de oorzaak is, want de prijsstijging heeft hoofdzakelijk plaats gehad bij vleesch, eieren, melk en boter, en nu vallen melk en boter buiten het tarief, ter wijl wat het vleesch aangaat, Roose velt meer schuld aan de trusts geeft dan aan het tarief. Oveiigens heeft Roosevelt herhaald, dat de anti-trust-wet van Sherman een mislukking gebleken is, al was zij het gevolg van zijn politiek. De wet moet afgeschaft worden en de trusts onder bondstoezicht gesteld. Aan het stedelijk Gymnasium werden bevorderd van kl. I tot kl. II: onvoorwaardelijk: M. W. Best; F. J. Callenbach H. G Donner; A. Dutnont; C. C. van EssenW. J. A. Kernkamp J. MoolbuizenP. C. v. d. Nieuwen- buizen; M. A. ThielR. W. v. Vollen hoven; C. van der Wal; Th. H. Lansdorp; M. M. H. Ris. Voorwaarde lijk: C. C. Kimpen, 4 leerlingen wer den niet bevorderd. Van kl. II. tot kl. III.: onvoor waardelijk: P. J. ConijnA. M. G. A van Heioma; H. A. J. Hotz; J. C. Houbaer; M L de Jong; D. S. van Lent; 11. J. F. Nab; J. A. A. du Quesne van BruchemG. A Smit; E. D. L Spelberg; H. B. Spijkerboer; P. D. E. Texeira de Mat tos. Van kl. III. tot kl. IV: onvoor waardelijk: R. J. A. Benjamin; II. J. Biegel; J. Birnie; E. W. K. Cox; H. Craatidijk L. W. Esveld E. W Schel- tema de Heere; J. H. van Willigen; P. M. Millenaar. Niet bevorderd wer den '2 leerlingen. Van kl. IV tot kl. V- onvoor waardelijk: C. L. van Beyma thoe Kirigma; II. van Dam van Isselt; S. van 't Eynd; ,C. A. Hesta; J. H. J. Hoog; G. Knoppers; M. L. II. Spit; «Slaat ben dood, de honden I" klonk bet door de geheele zaal; «slaat hen doodSabels werden uit de scheeden getrokken, de geheele vergadering was in een vreeselijke opgewondenheid. De president liet zijn schel klinken; dade lijk ontstond de diepste stilte. «Broeders," hernam hij met ver heffing van stem, «ik wist dat wij met verraders te doen zouden hebben en daarom liet ik deze schurken zonder hen te blinddoeken hierheen voeren zij zullen deze plaats niet levend meer verlaten." Aron en Hozes vielen op hun knieën en bezwoeren luid jammerend en krijschend hunne onschuld. Nu trad een jonkman voor, dien Aron reeds vroeger had opgemerkt, maar daar deze hem dadelijk den rug had toegekeerd en hier in Poolsche kleederdracht was, nietoogenblikkelijk herkend had. Het was de secretaris van den chef der politie Baroff. «Herhaalt woordelijk, wat ge vóór drie dagen den cbef der politie ge zegd hebt," riep de jongeling; «maar liegt niet, want ik heb elk woord gehoord." «Verradenschreeuwde Aron Tewe- les en viel in onmacht. A. H. Wyers. Voorwaardelijk: J. J. Querido. Van kl. V tot kl. VI: onvoor waardelijk: N. Beckering Vinckers; H. G. J. de Bruijn; J. G. Escher; Th. H. A. Guntenaar; M. E. C. Kem pen; C. C. Schreuder; T. Taconis. Voorwaardelijk: Th. J. van der Veer; F. J. W. Westra. Bij het gisteren gehouden admissie-examen voor het Gymnasium zijn toegelaten tot kl. I: onvoorwaar delijk: N. van Assendelft, Hilversum; B. J. A. Bremer, Hoogland J. C. Conijn, Seminarie; W. J. Derksen, Leusden; M. v. Haselen, Amersfoort; A. J. Hoekzema, Voorthuizen; S. Knoppers, Amersfoort; D. Koning, Amersfoort; Tb. L. Kortbeek, Amersfoort; F. H. v. Lent, Nijkerk; G. J. Metzelaar, Hilversum; P. J. Moeton Harderwijk; J. J. Spit, Hilversum; P. H. C. v. Veen, Amersfoort. Tot klasse II: E. M. Beckering, Amsterdam; A. Dumont, Amersfoort E. Schimmel, Scherpenzeel Tot klasse HI: I. Hooykaas, Amers foort Aan de Industrie en Huishoud school werden tot de 2de klasse van den opleidingscursus voor Huishoud kundige bevorderd: H. M. J. Abbiuga, M E. Bauer, A. A. J Bolk, K S. R Boom, A. J van Daal, A. T. C. Entzinger, J. Hylkema, W. J. E. Reynvaao, J. A. Waghto, A. M. Wesseling, allen te Amersfoort, H. J. G. Callenbach te Nijkerk, N. B. van Dijk te Hilversum, L. Meyer Timmerman Thyssen te Arnhem, P. Rentmeester te Vught, G. A. van der Wal te Zeist, H. A. B. Westra te Nijkerk. Vijf leerlingen namen niet deel aan bet overgangsexamen. Het diploma voor Huishoudkundige werd uitgereikt aan A. M. L. Entzinger, G. van Heuke- lom, M. A. Roessingh, A. v. d. Schroeff, B. C. Zijlstra, allen te Amersfoort, J. Bouman te Putten, J. Callenbach te Nijkerk, E. A. Green te Amsterdam, M. H. Meier Mattern te 's-Gravenhage, M. J. Stapel te Berkhout en P. N. Visser te Utrecht. De Arnersf. Zwem- en Poloclub heeft jl Zondag de tweede competitie wedstrijd tegen «Het IJgewonnen met 31. Bij het snelzwemmen voor adspiran- teri over 40 M. won G. Bonk den len prijs in 36 sec., J. Birnie den 2en in 41 sec., W. de Tourton Bruyns den 3en in 41'/t en Edz. Lewe van Middelstum den 4en in 46'/s sec. Een talrijk belangstellend publiek woonde de wedstrijden bij. In het biljard-concours voor inwoners der provincie Utrecht, in «Tivolia te Utrecht gehouden, werden door de navolgende stadgenooten prijzen behaald. De heer S. Kielder, 3e prijs met 177 punten, R. J. van Eimeren, 14e prijs met 77 p., A. Hogervorst, 16e prijs met 75 p., P. Douma, 17e prijs met 69 p. Een vrouw, die beweerde op het plantsoen door een fietsrijder onderstboven te zijn gereden en daarbij een been te hebben gebroken, werd per brancard naar het verbandlocaal aan het poli tie-bureau gebracht, Dr. Schreu der kon evenwel geen beenbreuk con- staieeren en derhalve werd de patiënte, daar zij het vertikte om te loopen, per brancard naar haar woning ge bracht. «Lage schurken!" hernam de secre taris, «ge durft het woord «verraad" uitspreken? Ge hebt overigens gelijk, ge zijt verradene verraders I" De president schelde andermaal dadelijk ontstond stilte. «In naam der natie veroordeel ik deze twee personen, die onder het voorwendsel ons geld voor te schieten, als spionnen der Bussen in onzen bond zijn geslopen, ter dood! Wie in de vergadering heeft hier iets tegen in te brengen? Hij trede voor!" Een diepe stilte heerschte. Niemand bewoog zich. Daarop gaf de president een teeken. Een groot gordijn, als van een tooneel, waarop Aron noch Mozes tot nu gelet hadden, werd opgetrokken. In ieders borst hield het hart bijna op te klop pen, staakte het ademen. Alles verbeidde in aDgstige verwachting het treurspel dat vertoond zou worden. De schouwplaats werd door fakkels verlicht. Een hooge galg stond daar opgericht en daar boven een groot bord, op hetwelk met groote letters deze woorden stonden: «Voor de ver raders van het vaderland!" Een man stond op de bovenste sport, Mejuflronw C. J. ten Bosch, leerares aan de Industrie- en Huis houdschool albier, is met ingang van 1 September benoemd tot onder directrice aan genoemde school. De heer F. Sanders zal op het tweede internationaal congres voor zedelijke opvoeding, van 22 tot 27 Augustus te 's Gravenhage te houden, als spreker optreden. De beer W. A. van de Boven- kamp is herbenoemd als lid der plaatselijke gezondheidscommissie. De heer W. de Geus, opzichter bij den aanleg der gemeente-Water leiding is met ingang van 1 Augustus benoemd tot technisch assistent bij den octrooiraad. Met ingang van 1 Augustus worden de heeren J. H. Kalt en J. Streefkerk, adjunct-ingenieurs bij de H. IJ. S. M. respectievelijk van Haarlem en Amsterdam naar hier overgeplaatst. De heer M. B. W. des Tombe verwierf aan de Technische hooge- schoo! te Delft het radicaal voor civiel ingenieur. De beer W. Bron Verkerk, veearts en keurmeester van vleesch te Harderwijk is benoemd tot keur meester aan het stedelijk abattoir te Amsterdam. Door de recherche is bier aan gehouden een 16-jarige knaap, die ernstig wordt verdacht van diefstal van koper ten nadeele van de Ge meente-reiniging. In de Zondag gehouden maand vergadering der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond werd o.a. meegedeeld, dat hier thans is opge richt een vakvereeniging van wevers met aanvankelijk 20 leden en dat weldra zullen worden opgericht af- deelingen voor metaalbewerkers, leder bewerkers, Gemeente-wei klieden,kalk en steenbeweikersen tabaksbewerkers. De le-luitenant E. A. Wolfson en de 2e-luitenant S. Veldmeijer, van het 5e reg. inf. te Amersfoort, worden van '16 dezer tot 14 October gedetacheerd bij de normaal-schiet school te 's-Gravenhage. De kapiteins T. Dijkstra, van het 6e reg. infanterie te Breda, en A. M. van Genderen, van het 5e reg. infanterie alhier zullen onderling van regiment en garnizoen verwisselen. De Handelsschool voor Amersfoort. Het vooretel van Gedep. Staten om afwijzend te beschikken op hel vor- zoek van het bestuur der vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en Omstrekena om provinciaal subsidie gat in de afdeelingen der Prov. Staten aanleiding tot de volgende besprekingen: Vele leden toonden zich door het praeadvies van Gedep. Staten teleur gesteld. Gewezen werd op de verantwoorde lijkheid der Staten ten deze, aangezien uitblijven van provinciaal subsidie ook de bijdrage van Rijkswege en die van de gemeente doet derven, terwijl toch Regeeiing en Gemeente hun steun hebben toegezegd en ook de Inspec teur van het M. O. op het belang dei- zaak heeft gewezen. Gedep. Staten erkennnen, dat aan voorname bezwaren is tegemoet ge komen, doch omtrent het belang der zaak wordt twijfel geopperd. Dit nu is naar het oordeel van een der leden niet voldoende aangetoond. eener ladder. Het was de beul. Vier andere mannen, zijne helpers, wachtten bij den ondersten sport. Een angstkreet klonk door de zaal, een ontzettende kreet hij kwam van Aron Teweles, toen hij deze toebereidselen zag. De president riep met krachtige stem: «Beul, doe uw plicht! Ik leverden verrader des vaderlands in uw handen Aron Teweles!" De vier mannen liepen op hun offer toe en sleepten hem naar de galg vier minuten later was Aron Teweles een lijk. En weder klonk de vreeselijke stem «Beul, doe uw plicht! Ik lever u den verrader des vaderlands Mozes Teweles over." Een tweede angstgil trilde in de lucht. Mozes Teweles verweerde zich met handen en voeten, vergeefsOok hij hing weinige minuten later als lijk aan de galg. Toen dit afgrijsselijk tooneel ten einde was, traden twee mannen voor, die voor den president bogen en zeiden «Ons werk is volbracht!" Kort daarop scheidde de vergadering; voorzichtig hadden allen, de een na den ander het huis verlaten. Bij do ontwikkeling der jeugd is het provinciaal belang in hooger male betrokken, dan bij verschillende ver- eenigingen, die wel worden gesubsi dieerd. Het belangrijkste bezwaar van Gedep. Staten is, dat lager onderwijs aan de school wordt gpgeven, en de provincie op grond van art. 3 sub 2 der Lager- Onderwijswet geen subsidie mag ver- leenen. Daartegenover werd aangetoond, dat de begrooting der school formeel in orde is, doch dat er niet voldoende waarborgen worden geboden, dat de zaak goed loopen zal. De pensioenpost is geschrapt, de schoolgelden zijn zeer hoog geraamd, terwijl de hoop, dat het Rijk en de Gemeente niet in gebreke zullen blijven verder te helpen, op vrees voor mis lukking duiden. Is de behoefte aan een handelschool overtuigend gebleken? Er gaan geen leerlingen naar Utrecht, hetgeen bij ernstig gevoelde behoefte wel zou geschieden. Aan de 1ste klasse is alleen een andere naam gegeven, het wezen der zaak is niet veranderd, de vakken van onderwijs zijn dezelfde gebleven, en daarom blijft de bepaling van art. 3 sub 2 der Lager Onderwijswet zich tegen subsidieering door de provincie verzetten, hoevele vereenigingen ook het adres steunen. Door een ander lid werd gevraagd of de Minister laatstgenoemd bezwaar ook in dezelfde mate voelt als Gedep. Staten. Vermoed wordt, dat Ged. Staten een ander inzicht in de zaak hebben dan de Minister. Requestranten hebben het bezwaar van Gedep. Staten gevoeld en zijn daaraan zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Betoogd werd nog, dat waar de oorspronkelijke begrooting te kostbaar bleek, door het bestuur is gestreefd naar bezuiniging, hetgeen te prijzen is. De pensioenen zijn geschrapt in de verwachting dat, wanneer deze door de vereeniging zouden moeten worden uitbetaald, deze daartoe wel bij machte zou zijn. Door Gedeputeerde Staten wordt een beroep gedaan op het adres van do Kamer van Koophandel te Amers foort, waarin de vrees wordt uitge sproken, dat de school niet zal slagen; zulk vermoeden is echter niet door de vereeniging zelve geuit Op over legging van laatstgenoemd adres wordt door eenige leden aangedrongen. Tegenover deze beweringen werd de meening gesteld, dat de nood zakelijkheid derschool niet overtuigend is gebleken. De Commissie van Rapporteurs stelt den Staten voor conform het prae advies van Ged. Staten te beslissen. Programma van het concert, te geven op het terras van vAmicitia« op Douderdag a.s. door de stafmuziek van het 5e reg. inf. kapelmeester de heer G. Bikkers. 1. L'Eclaireur, marche, Allier. 2. Ouverture Rosemünde, Schubert. 3. Kind, du kannst tanzen, wals,Fall. 4. Fantaisie Tannhiiuser, Wagner. 5. Ouverture Giralda, Adam. 6. a. Souvenir du Cirque Renz, Peter. (Xylophon-solo.) b. Auf der Biüblschen Terrasse, Schroder. 7. Glühwürmchen, Lincke. 8 Fantaisie «La Mascolte«, Audrian. Den volgenden morgen vond men graaf Seniawitsch dood in zijn bed; een dolk stak in zijn borst. Op een vel papier, dat in de kamer werd ge vonden, stonden deze woorden De dood aan den verrader! De geheime nationale regeering." Ook hem had de rechtvaardige straf getroffen. XIX. Baruch Levi en Graaf Dewbinsky lagen geketend in een cel. Terwijl de gevangenen nauwelijks een bete broods een dronk water ter verkwikking erlangden, zat Sara op een trede voor de citadel, zonder met iemand te spreken. Ook sloeg niemand eenig acht op haar. Zoo werd het middag, avond, de nacht brak aan, en zij zat nog altijd op de kleine steenen trede. Nu werden de poorten geopend en de naar Siberië veroordeelde ramp zaligen, waarbij graaf Dewbinsky en Baruch Levi, met zware ketenen be laden, kwamen te midden van hun escorte te voorschijn. Het plein voor de citadel was eenzaam, in de naburige straten heerschte diepe stiltede hel dere volle maan goot haar licht op de straten, door welke de trein zich j I. Maandag werd door den architect W. Salomons aanbesteed: het bouwen van een dubbel woonhuis en postkantoor aan den Dolderschen weg, voor rekening van den heer Ch. Pleines. Ingeschreven werd doorW. van Genderen voor f13.800, J. Wildeman voor f13.550, J. v. d. Kamp, te Zeist, voor f13,332, E. de Bruin, te Hoog land, voor f 13.025, Lensing en v. d. Vijsel voor f 12.200 en G. v, d. Burg, te Soest, voor f 11.880. De gunning is aangehouden. Esperanto in Saksen. De lijst van Saksische firma's en bureaux waar Esperanto gesproken en geschreven wordt, bevat reeds meer dan 170 namen en adressen. Bijna iedere tak en ieder vak is vertegen woordigd. We lezen er o.a. 3 hoofd- politiebureaux, 19 district-politiebu- reaux en 3 postkantoren onder. Het koninklijk Saksisch staatsminis- terie van Binnenlandsche Zaken gaf toestemming tot het samenstellen van officieele Esperanto-stenografische cur sussen door het kon. stenogr. bureau te Dresden. De cursusgelden komen ten bate der staatskas. Gevaren van den strompelrok. De «Gelderl.® vertelt als historisch: Plaats van handeling: Dorpsstation van de stoomtram Maas en Waal. De tram nadert, staat stil, passagiers stappen in. Op 20 meter afstand nadert 'n stadsch jufferke luchtschip op 'n keurig kapsel, chique blouse en strompelrok volgensden laatsten smaak. Het jufferke doet al haar best om vooruit te komen, maar ocb arme, ze kan niet en een kromming van den weg onttrekt haar aan het oog des conducteurs. Reeds klinkt het fluitje en de juffrouw, die hard wil loopen, valt pardoes op den grond. Een stevige boer nadert, ziet het nauwe rokje en begrijpt alles. «Zal ik oe drage?« «Asjeblieft, manlt De boer neemt bet jufferke in z'n stei ke armen en draagt haar op n draf naar den tram, die op het gezicht van de reizigster even stopt. Onder groote hilariteit stapt het jufferke in de tram. De Frausche auto-bandieten in Nederland. De »Matin« publiceert den inhoud van het zakboekje van Garnier, een der autobandieten, dat op diens lijk gevonden werd. Garnier vertelt o. m. van den diefstal van de auto te Gent; het voertuig werd door de bandieten naar Amsterdam gebracht en daar door bmiddeling van een «vriend® voor een goeden pi ijs verkocht. Enkele dagen later (einde Januari) zeide die vriend dat Caruier en zijn kameraden (hij noemt alleen Bonnot met name) nog wel een auto naar Amsterdam konden brengen. In Gent poogden de bandieten daarop tevergeefs een tweede auto te stelen, na den chauffeur te bebben gedood. Na deze mislukte poging begaven de bandieten (zij waren met hun drieën) zich naar Amsterdam, waar zij aan een viiend hun wedervaren vertelden. voortbewoog-. Aan de spits marcheerde een jonge, goedhartig uitziende Russische luite nant, de kommandant van hettransport. Sara, door de duisternis begunstigd, volgde den trein. Toen deze over een kleine brug, die over den Weichsel voerde, moest gaan, naderde zij den vooruitgaanden luitenant, die bijna verschrikt achteruit deinsde, toen hij een non zag. a Wat wenscht ge, eerwaarde zuster P" vroeg hij zich herstellend. «Ik wensch te weten of onder de gevangenen mijn vader Baruch Levi zich bevindt," antwoordde zij met holle stem. De luitenant verwonderde zich waar schijnlijk in stilte er over, hoe een jood de vader eener non kon zijn, want hij vroeg: «Is Baruch Levi werkelijk uw vader?" »Ja," antwoordde Sara. «Nu ja," zei de luitenant hierop, «uw vader bevindt zich er hij." «Zeg hem dan vaarwel van wege zijn vervloekte, verstooten dochter 1" Met deze woorden sprong het meisje over de brugleuning en wierp zich in den "Weichsel. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2