NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, |m Qakm FEUILLETON. SSo. 56. Zaterdag 13 Juli 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSIIAG EN ZATERDAG: PREMIE Plaatselijk Nieuws. VERVLOEKT EN VERSTOOTEN, Amersioortsche Courant. IÉT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langrstraat 77. Telcphoonn. 0 9. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer Tl, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Dit actueel nummer bevat o. a: Het bezoek van H. M. de Koningin aan de Groningsche Veenkoloniën. De Tentoonstelling voor Nijverheid, Kunst en Sport te Nijmegen, met twee kiekjes van het Heidelberger Marktplein. De Koloniale Land bouwtentoonstelling te Deventer, met twee kiekjes van het Hoofdgebouw en Restauratiegebouw. Bloernenien- toonstelhng te Harlingen, met diie kiekjes, als: het Harmenspark, waar de tentoonstelling wordt gehouden Een Oud-Hollandsch huis; Een groep dames in Oud-Hollandsch kostuum. Het Bloemenfeesl te Parijs, met Toto van de, mét den Grand Prix be kroonde, vliegmachine. De 200 jan'ge gedenkdag van Jean Jacques Rousseau, met portret en het Graf monument van Rousseau in het Pan théon to Parijs. De Rorneinsche Katakomben te Valkenburg, met 2 foto's. De Huisvlijttentoonstelling te Rijswijk, met 2 foto's. De op voering van »Lioba», op het Land goed van den Heer Cremer. Turn- feest te Hoorn. Turncongres te Praag. De Olympische spelen te Stockholm, met 2 foto's. Opening van hel Kindersanatorium te Blaricum door H. M. de Koningin-Moeder. Prof. Abraham Kuyper, gekiekt op weg naar eene Vergadering. Hel 25-jarig Jubileum van de Haagscbe Broodfabriek, met portret van den Directeur en foto van het gezamen lijk personeel. Voorts: 12 Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Steinheil. Heldenfeiten uit hel leven van Ridders van de Militaire Willemsorde, met foto. Ten slotte de rubriek van Redac teur X, en het Kindernummer »Ons Prinsesje», met onderhoudende en leerzame kinderlectuur. De ondergeteekende wenscht bij zijne Courant geregeld de geïllu streerde Premie „Pak me mee" te ontvangen. W oonplaats Naam lagere rangen, terwijl ook voor den Inspecteur en den Hoofdinspecteur hiermede rekening is gehouden. Achterstaanden vergelijkenden staat aangevende het minimum en het maxi mum der jaarwedden, alsmede de opklimming der jaarwedden naar de dienstjaren, volgens de thans geldende en de nieuw voorgestelde regeling, zal U het voorstel tot vei hooging der j bezoldiging gemakkelijk kunnen doen (overzien. Tegenwoordige regeling. De Burgemeester als hoofd der politie zond het navolgende schrijven aan de gemeenteraad Na de in werking treding, op 1 Januari 1911, van de gewijzigde Verordening, regelende de inrichting der plaatselijke politie, gaven de agen ten van politie inij herhaaldelijk te kennen, dal de daarbij vastgestelde bezoldiging hen niet in staat stelde, daarvan met een gezin behoorlijk te kunnen leven, vooial wegens de veischuldigde hooge huishuren, voort vloeiende uit tiet bewonen van een soort huizen waartoe zij uit den aard hunner betrekking verplicht zijn. Bij de vaststelling eener nieuwe regeling, welke ik de eer heb hierbij aan uw oordeel te onderwerpen, heb ik mij laten leiden door dezen gedach- tengang, dat eerstbeginnende agenten van politie 2e klasse, nog ongehuwd zijmie of eeo klein gezin te hunnen laste hebbende, van ruim f 12 's weeks fatsoenlijk kunnen leven en dat bij geleidelijke vermeerdering van hun gezin ook de jaarwedde moet klimmen tot een wekelijkscbe inkomst van ruim f 15.25 om den stand, dien zij moeten innemen, op peil te kunnen houden. Voor de agenteil van politie le klasse en den hoofdagent, die een superieure positie tegenover beambten in lagere rangen moeten innemen, is het mini mum der jaarwedde gelijkgesteld aan het maximum der bezoldiging in de RANGEN. Mini mum. Na 3 jaren. Na 6 jaren Na 9 jaren. Na 12 jaren. Maxi mum. Hoofd inspecteur Inspect, Hoofdag. Ag. le kl. Ag. 2e kl. f1150 - 650 - 750 - 700 - 600 Nl f1250 - 960 - 775 - 725 - 625 euwe f1350 -1040 - 800 - 750 - 650 regc f1450 -1150 - 675 ling. f 700 f1450 •1150 - 800 - 750 - 700 RANGEN. Mini mum. Na 3 jaren. Na 6 jaren. Na 9 jaren. Maximum. Hoofd inspecteur Inspect. Hoofdag. Ag. le kl. Ag. 2e kl. f1200 -1000 - 900 - 800 - 675 f1350 -1100 - 950 - 825 - 700 f1500 -1200 -1000 - 850 - 725 f 900 - 800 f1500 -1200 -1000 - 900 - 800 De hier vastgestelde regeling zal in 1913 eene meerdere uitgave van f2462.50 vorderen. Ik heb de eer Uwe vergadering voor te stellen, art. 4 der Verordening, regelende de inrichting der plaatselijke politie, vastgesteld bij Raadsbesluit van 1 November 1910, in bovenbe doelden zin te wijzigen en met 1 Januari 1913 te doen in werking treden. Ter gelegenheid van de a.s. her denking van Neerland's onafhankelijk volksbestaan en de opening van het Vredespaleis te 's-Gravenhage, worden door de firma P. van der Wsnt Gz.l pijpenfabriek te Gouda, een tweeta, pijpen in den handel gebracht, welke door hunne uitvoering ongetwijfeld het hunne zullen bijdragen tot het popu- lariseeren van en het wekken van belangstelling voor bovengenoemde heugelijke feiten. De eerste pijp draagt aan den kop de afbeelding van de aankomst van den Prins van Oranje te Scheveningen, op 30 November 1813, benevens het Nederlandsche wapen; de andere draagt het portret van Andrew Carnegie, benevens een afbeelding van bet te openen Vredespaleis te 's-Gravenhage. De firma zond ons een stel dezer Vrij heids- en Vredespijpen en wij kunnen niet anders zeggen of ze zien er keurig uit en doen zoowel den ontwerper als de fabriek alle eer aan. De tijdelijke geldleening der ge meente Amersfoort groot f25000. (zegge vijf en twintig doizend Gulden) werd bij inschrijving gegund aan het Amersfoortsch Wissel- en Effecten kantoor. Aan het plaatselijk telefoonnet is met No. 261 aangesloten G.Castein, Arnhemsche weg no. 90. Takkens Brandstoffen handel. Door den keurmeester van het vleesch is afgekeurd oen voor de con sumptie bestemd paard. Het werd onder politie-toezicht ver brand. Een belangrijke brochure ver scheen zooeven bij de uitgevers S. W. N. van Nooten te Schoon hoven, getiteld: sDe rotte plek.» Naar aanleiding van bet Rapport der Com missie voor Grondwetsherziening door C. E. van Koetsveld, Secretaris der Vereeniging voor Evenredige Vertegen woordiging. Op duidelijke wijze en met ver schillende voorbeelden tracht de schrij ver aan te toonen, dat geen enkele wijziging onzer electorale wetgeving ook maar half zoo diep en zoo heil zaam kan ingrijpen in ons politieke leven als de invoering der Evenredige Vertegenwoordiging. Deze brochure is a 25 ct. verkrijg baar in Slothou'wer's Bockhandel. Tot concierge aan de openbare Lagere school aan de Puntenburger laan is met ingang van 1 Augustus door Burgemeester en Wethouders benoemd A. van Vulpen. De jongedames W. A. G. van der Meiden en M. F. Rolandus Hagedoorn verwierven het Mulo-diploma A. De 1ste luitenant jhr. M. C. F. J. de Rotte van het 1ste regiment Huzaren wordt overgeplaatst bij de depóts huzaren te Haarlem. Bij Kon. Besl. zijn met ingang van 25 Juli benoemd tot le luitenant de 2e luit. L. J. Moggenslorm van het 5e reg. infanterie, de 2e luit. Jhr. F. Beelaerts van Blokland van het 4e reg. huzaren en de 2e luit. R. van Luttei- veld van het 2e reg. huzaren, beide laatstgenoemden gedetacheerd aan de rijschool alhier. Bij de Rijschool alhier worden op 1 October gedetacheerd van de regimenten huzaien de luitenants: H. G: van Everdingen, J. A. Willinge Brantsma, jhr. W A. van den Bosch en A. T. Colenbrander, allen van het le; J. J. van Diepenbjugge, W. A. M. Westerouen van Meeleren en jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Svviri- deren, van het 2e; jhr. L. C. de Ville- neuve, van het 3e en D. A. Cameilingh Helmolt, R. J. Hinlopen en W. A. van Tienhoven van het 4e legiment. De cadetten der cavalerie, die aan de Kon. Militaire Academie te Breda slaagden voor het officiers- examen en sedert Woensdag onder geleide van ritmeester D. R. Buma en luitenant R. O. van Manen in het kamp van Zeist vertoeven om de pionier-oefeningen der genie-troepen bij te wonen, brachten gisteren een bezoek aan de rij- en hoefsmidschool. Onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten zijn door het college van Regenten van het Burger Weeshuis voor f 60.000 verkocht aan de congregatie van O. L. Vrouwe van Een Roman uit de laatste Poolsche Revolutie van julius alicznt. 46) De luitenant, nog zeer jong en wien al de gruwelen, welke hij reeds gezien had, het hart nog niet hadden kunnen versteenen, slaakte een kreet, de soldaten, die dicht op hem volgden, hielden halt, zoo mede de gevangenen. «Een non is in het water gespron gen!» ging het schielk van mond tot mond. »Red haar!» riep de luitenant tot zijne soldaten maar er was reeds een jonkman, die den trein op eenigen afstand gevolgd was, in den stroom gesprongen, wiens golven in den helde ren maneschijn glinsterden en flikker den. Een poos zag men den onbekende met den stroom worstelen daarop echter zwom hij met forsche slagen naar den oever en spoedig zag men, dat hij het water zijn offer ontrukt had en Sara gelukkig aan land bracht. Baruch Levie stormde, trots zijne van zijn jas en bewasemde haar koud ketens op zijn ongelukkig kind toe. voorhoofd, om haar te verwarmen. Men legde haar voorhands op den De luitenant goot haar nu een weinig mantel van een soldaat en bedekterum in, die hij in een veldflesch bij zehaar hoofd zonk ter zijde water zich droeg. Eenige droppels van den en bloed vloeiden uit haar half opensterken drank waren voldoende, om mond. j's meisjes levensgeesten weder op te De grijsaard begon bitter te weenen. wekken. „Ach God!» riep zij ontsteld Hoe gaarne zou hij zijn kind aan zijne om zich heen ziende, »waar ben ik?» borst verwarmd en alles met haar| »Bij uw vader!» riep Levi. »Mijn gedeeld hebben, hoe gaarne had hij kind, mijn dierbare Sara, mijn eenig zijn leven voor het hare gegevenHij geliefd kind!» hief ze op aan zijne borst en liet haar i »0 vader, dierbare vader!» riep zij. hoofd aan zijn hart rusten; hij streelde - Een tranenstroom vloeide uit hare haar bleeke kille wangen, streek het oogen, zij viel in zijne armen en bedekte natte haar van de slapen, riep haar zijne bleeke wangen met kussen, met de zoetste namen. Dewbinsky stond diep bewogen naast hem. De luitenant liet den vader begaan, hem zelf stonden bijna de tranen in de oogen. Was het het flikkerend licht der lantaarns, die den jood nu deeden gelooven dat het leven in zijn Tot nu had niemand den tijd gehad naar den redder van het meisje om te zien, want allen waren te zeer met de ongelukkige zelf bezig. Maar nu wendde graaf Dewbinsky zich om en vroeg: »Waar is de moedige, die met gevaar zijns levens, dit meisje gered kind terug keerde Want hij slaakte 1 heefd Watriep hij plotseling, een vreugdekreet en drukte haar ster-j toen hij den jongeling, die zijwaarts ker aan zijn borst, Ja, het was bij de groep stond, gewaar werd, »is geen misleiding, Sara kwam tot he- het mogelijk, mijn trouwe Roman wustzijn! j Makarewskihoe komt ge hier?» Baruch Levi drukte het water uit i De jongeling reikte den graaf de haar haren, uit haar kleederen; be- j hand en zei trouwhartig: »Ik wilde dekte hare handen met de panden u nog eens zien u mijn trouwen krijgsmakker, het laatst vaarwel, »ja, naar den Czaar! moest ik bedelen zeggen.» om tot hem te komen! Maar, vader, Doch nu meende de Russische officier vóór wij scheiden,» zeide zij met zachte dat aan het goede een einde moest stem, «uw zegen.» En zij zonk op komen. »Wij moeten weg,» zeide hij I hare knieën neder de grijze jood ernstig, »ik mag mijne instructie niet legde heide handen op haar hoofd, overtreden.» Baruch Levi hielp zijn kind van den grond op. «Duizendmaal dank,» klonk Sara's stem tot Roman, »voor uw moedige, schoone daad I Gij hebt een verstootene dochter aan haar vader weder gege ven." Roman gevoelde een eigen aardige gewaarwording, toen het de naar Siberië verbannen vader zegende te middernacht op de open bare straat zijn arm ongelukkig kind. Nog eens wierp de rampzalige zich hartstochtelijk in zijne armen daarop zette zich de trein in beweging. Sara lag op hare knieën en oogde ze biddend na, tot de laatste man voor hare oogen verdwenen was. Toen richtte bleeke, bevende meisje haar koude,'zij zich op. «Op naar Petersburg!» riep het in haar arm hart en zij volgde dezen roep. smalle hand in de zijne legde, hij zag in hare groote donkere oogen en deze blik maakte hem inwendig zalig. Ook tot den- luitenant wendde zich nu het meisje en dankte hem met aandoenlijke woorden voor zijne menscblievendheid. «Ach,» eindigde zij, «kondt ge mij toch mijne armen vader weder geven I» Dat ligt niet in mijn macht,» voor geen vermoeienis, antwoordde de officier, »ga naar den gevaar terug. Czaar te Petersburg hij' kan uw En hare volharding werd beloond vader begenadigen.» zij bereikte eindelijk de Czarenstad. «Duizendmaal dank voordat woord 1» Maar nieuwe hindernissen beproef- riep met schitterende oogen de arme den hier op nieuw den grooten moed XX. Wij slaan de bezwaren over, die de verre reis van Sara bemoeielijkten, want zij overwon ze alle en deinsde voor geeu

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1