PREDIKBEURTEN. "buitenland. binnenland. Gemengd Nieuws. Amersfoort de aaneengelegen percee- en Zuidsingel nos. 43, 42, 41, en 40, door het grachtje gescheiden van per ceel no. 44, het R. K. pensionaat. De Amersfoortsche postduiven vereniging «De luchtpost* hield een vlucht voor jonge duiven (broed 1912) welke om balf elf werden losgelaten te Roermond. De eerste streek nog binnen de twee uur hier neer en wel om 12 uur 23 minuten 4 seconden. De gebeele uitslag is: le prijs A. J. van Munster 12-23-4; 2e pr. de zelfde 12-24 273e pr. S. van Har- togsveld 12-24-42; 4e pr. F. Geurtsen 12-25-45; 5e pr. G. Morre 12-25-52; 6e prijs F. Geurtsen 12-26-32. Verder kwamen duiven aan van: A. Neenncx 12-26-50, A.J. van Mun ster 12-27-27, F. Geurtsen 12-28 31, E. J. van Ling 12-28-30, H. Lauten- schütz 12 28-35, Chr. Baarsman 12-28-43, F. Geurtsen 12-28-48, A. Neerincx 12-28-50, F. Geurtsen 12-29 5, A. J. van Munster 12-29 7, dezelfde 12-33-39, E. J. van Ling 12-37, en A J. van Munster 12-42-14. In eene Donderdagavond gehou den vergadering in «Ons Huis» is definitief opgericht de «Studieclub Amersfoort« welke ten doel heeft de vakkennis en ontwikkeling der typo grafen te bevorderen. Tot bestuurs leden zijn gekozen de heeren De Metter, voorz., Mulder, bibliothecaris en Kroon, secretaris-penningmeester. Hier ter stede heeft zich een comité gevormd uit de afdeelingen van landelijke politieke- en vakorgani saties, die in 1913 aan het congres voor Kinderbescherming zullen deel nemen. Het doel van dit comité is de enquêtes inzake Kinderarbeid en de werking van de Leerplichtwet, die door het Centraal Bestuur zijn uitgeschre ven, alhier uit te voeren of te helpen bevorderen. Het comité verzond aan hoofden van bedrijven, besturen van plaatse lijke vereenigingen, leden van vak organisaties, beeren geestelijken, dok toren, leeraren en besturen van onder- wijsvereenigingeu eene vragenlijst ter beantwoording met verzoek terwille van het doel deze zoo nauwkeurig mogelijk te beantwoorden. Het bestuur van het comité bestaat uit de heeren G. A. van Mechelen, Voorzitter; J. Repko, Sekretaris; R. Smit, Penningmeester. Bij het comité zijn aangesloten de afdeelingen van de Vrijzinnig-Dem. bond, van de Typografenbond, van de Scbildersgezellenbond, van de Timmer- liedeubond, van de Sigarenmakers- en Tabakbewei kersbond, van de Sos. Dem. Aibeiderspartij en de Amersfoortsch Bestuurdersbond. Nu prov. staten de gevraagde subsidie aan de Handelsschool hebben toegestaan, laat het bestuur der ver- eeniging er geen gras over groeien. In dit nummer komt reeds eene op roeping van leerlingen voor. (Zie advertentie rubriek). De le luitenant der huzaren jbr. P. J. Bogaert alhier, verwierf bij het concourshippique te 's Gravenhage, in den wedstiijd voor het best gaande officiers-dienstpaard, den tweeden prijs met «Pitti Sing*. en een eervolle vermelding met «Goggles*. De firma H. van Kuijk en Co. heeft een verzoek ingediend tot bet oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking, gedreven door een lichtgas-rnoter, in het per ceel Muurbuizen no. 91. Een soortgelijk verzoek werd ingediend door den heer D. van Leyden te Krommenie, die de weverij aan den Heiligenbergweg weer in werking wenscbt te brengen, met machinerieën gedreven door een stoommachine van 50 P.K. Wij bebben dit jaar niet zoo'n warmte gehad als gisteren. De thermo meter stond des ochtends in de vroegte nabij de 70 gr. F. Het groote vocbtig- heidsgehalte der lucht voorspelde toen reeds een warmen dag. Toen de zon hooger aan den hemel kwam, steeg de temperatuur spoedig tot 75 gr. Om 10 uur was al 76 bereikt, om 41 uur bedroeg de temperatuur in de schaduw reeds 78.5 gr., terwijl om 12 uur de thermometer precies van het door vele rampspoeden uit geputte meisje. Het scheen bijna on mogelijk den keizer te genaken. De politie vermoedde in iederen Pool en Poolsche vrouw een sluipmoordenaar en het naderen van 's vorsten persoon was onmogelijk. (Wordt vervolgd.) 80 aanwees. De hoogste thermometer stand kwam voor om 2 uur, en bedroeg 82 5 gr. F. Daarna nam de warmte slechts langzaam af. Zooals men zich wellicht nog zal herinneren, bedroeg de grootste warmte van bet vorige jaar (eind Juli) 89 gr. F. ZONDAG 14 JULI. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. 107», Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegeboutc Van Persijnetraat No. 1. Voorm. 107» uur, Ds. E. M. ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10*/» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5l/> uur, Ds^Donner. Coll. v. d. Theol. School. Gereforui. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'li uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/> uur, de Heer J. Vijver berg, van Zierikzee. 'sAv. 5 uur, de Heer J. Vijverberg. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 97» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47» uur. Godsdienstoefening. Prov. Staten van Utrecht. In de Woensdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Utrecht is overeenkomstig advies van Gedepu teerde Staten afwijzend beschikt op het adres van den heer A. L. I Obreen, om te bevorderen de vereeniging van Amstellands boezem met den Vecht- boezem. Aan het Nederl. Gasthuis voor be hoeftige en minvermogende ooglijders werd voor 1913 een subsidie van f2000 verleend, aan de Visscherijschool te Spakenburg een van f75, en aan de Amersfoorische Industrie- en Huis houdschool een van f 1725. De Staten konden zich echter niet vereenigen met het afwijzende advies van Gedeputeerden op het adres van de vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken, om een jaarlijksch provinciaal subsidie van f 1170. Na uitvoerige bespreking werd op voorstel van de heeren De Louter en Van Zijst, met 28 tegen 10 stem men besloten de aangevraagde subsidie wel toe te staan. In de des middags voorigezette ver gadering werd tnr. G. van Bolhuis be noemd tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten, in de plaats van mr. J. de Louter, die als zoo danig bedankt had. U. a. werd besloten een subsidie van f 4500 te verleenen aan de com missie voor de bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in de provin cie Utrecht; f3000 aan de provinciale regelitigscommissie voor de paarden fokkerij; f250 aan de Tuinbouwver- eeniging «Amersfoort* te Amersfoort voor een aldaar op te richten proeftuin en f225 aan de vereeniging «Volks belang en Volksontwikkeling* te Vinkeveen voor een aldaar op te rich ten proeftuin. De rekening en verantwoording over 1910 werd vastgesteld tot een bedrag van f 330,132.68 aan ontvangsten, f304,791.14 aan uitgaven, alzoo een batig saldo van f25,431.54. De opcenten op grond- en personeele- belasting over 1913 werden op elf vast gesteld. De heer Van Ljjnden van Sanden- burg antwoordde ten slotte namens Gedeputeerde Staten op een in de vorige bijeenkomst gehouden inter pellatie door den heer Van Loon, dal reeds lang een voorstel in behandeling was om den provincialen grindweg van Doorn riaar Amersfoort nabij het viaduct in den spoorweg Arnhem Utrecht te verbreeden. In de a.s. winterzitting hoopt het college met een definitief voorstel te komen. Vervolgens werd de zomerzitting gesloten. Het moet bar warm zijn in New York en andere plaatsen in Amerika. G sieren schijnt een van de ergste dagen te zijn geweest, die men ooit gekend heeft daar. Duizenden sliepen in parken en op de daken. Het aantal dooden bedroeg: 11 in New York, 7 in Philadelphia en 9 in Chicago. Ver schillenden hadden zich zelf verdaan wegens de hitte. Tallooze lieden vielen Hauw. De Dalai-Lhama, die tijdelijk op Britsch-Indiscb gebied een toevlucht had gezocht, was thans weer onderweg gegaan naar Lhassa. In Calcutta echter zijn nu geruchten in omloop, dat eenige boodschappers door den Dalai- Lhama naar Lhassa vooruit gezonden door een Chineeschgezinde bende zou den zijn vermoord. En de Englishman meldt, dat de tijding van dezen moord den Tibétaanschen kerkvorst zoo heeft verschrikt, dat hij besloten heeft zijn reis op te geven, en maar weer naar Indië terug te keeren. Een antediluviaanschc vondst. Bij grondweik nabij Trier is een goed geconserveerde mammouth-tand gevonden, ter lengte van 21 decimeter en 55 kilogram wegende. De grootste omvang van den tand bedraagt 60 centimeter militaire afstandsrit. Het detachement cavalerie, onder commando van ritmeester Maris, het welk in 4 dagen den afstandsrit Roer mondKampen en terug heeft vol bracht is op den terugtocht door H.M. de Koningin op Het Loo ontvangen. Na het detachement te hebben ge ïnspecteerd, betuigde H. M. hare groote tevredenheid over de goede houding der manschappen en den goeden toestand der paarden Daarna werd aan allen het ontbijt aangeboden. Ongeveer een uur werd op Het Loo vertoefd. Uniform en burgerkleeding. De Minister van Oorlog heelt, zoo meldt de «Asser Ci.«, in een brief zijn verwondering er over te kennen gegeven, dat bij parijjen, bals of diners, officieren in den regel niet in uniform gekleed worden aangetroffen. Voor velen toch zal het dragen van avond kleed of smoking te kostbaar zijn. Zonder verandering fe willen bren gen in de bestaande bepalingen om trent bet dragen van burgerkleeding door officieren, worden de hoogere chefs uilgenoodigd, om bij hel even tueel geven van diners, partijen, enz., zooveel mogelijk in uniform te ver schijnen en daardoor een voorbeeld te geven aan hun ondergeschikten. Nederlaudsche Heidemaatschappij. In Hotel Zeiler te Baarn werd 9 Juni 1.1. de Zomervergadeiing van den Raad van Commissarissen der Neder- landsche Heidemaatschappij gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door Z. K. H. den Prins der Neder landen als Eere-Voorzilter. Besloten werd dit jaar de Algemeene vergade ring te houden in Apeldoorn op 11 September a.s. Den 12den September zal een excursie worden gemaakt naar de ontginningen van den üranjebond van Orde «het v. d. Huchtbosclu en het Landgoed «Speldet-holt* van den heer Jhr. L. F. Teixeira de Mattos. Beide bezittingen zijn gelegen onder Beekbergen. De Balans en Verlies- en Winst rekening per 31 December 1911 wer den goedgekeurd, terwijl voorts goed keuring werd gehecht aan het besluit van de Hoofdafdeeling «Zoetwater visscberij* tot oprichting van een Spaar- en Voorschotbank voor de Binnenvisscherij. Na den luucb le hebben gebruikt maakte bet gezelschap een rijtoer over Soestdijk naar het Landgoed «Pijnen burg* en de ontginning en boerderij van het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen «Willem Arntsz Hoeve« aan den Dolderscheweg. Ook dit uit stapje werd medegemaakt door Zijne Koninklijke Hoogheid. Zendingsdag Gereformeerde Zendigsbond. De Zendingsdag van den Gerefor meerden Zendingsborid zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 1 Augustus a.s. in de schoone Rijsen- burgscbe bosschen, nabij het station Driebergen. Als sprekers zullen optreden de beeren: Dr. de Lind van Wijngaarden te Pulten, Openingsrede; Ds Batelaar te Ouderkerk a. cl. Usel; Ds. Beeken- kamp te Delft; Ds. Datema te Muiden Ds. van Doip, te Bodegraven; Ds. Gostinga te Utrecht; Ds. van Grieken te Delft; Zendeling-Leeraar v. d. Loosdrecht te RotterdamDs. Schippers te Ede en Ds. van Ingen te Woubrugge, Slotrede. Verschillende extra-treinen zullen dien dag bezoekers aanvoeren. Op de buitengewone algemeene vergadering, der vereeniging voor vrouwenkiesrecht j.l. Dinsdag te Utrecht, gehouden, werd de volgende motie met op 5 na algemeene stemmen aangenomen De Vereeniging voor Vrouwenkies recht in buitengewone algemeene vergadering te Utrecht bijeen op Zondag 7 Juli; kennis genomen hebbende van de beslissing, welke door de 2de Kamer is genomen in zake de Auteurswet, waar het betreft het eigendomsrecht van de gehuwde artiste op de vruch ten van baar arbeid: niet begrijpende, dat zelfs hier, waar uit den aard der zaak toch geen sprake kan zijn van ongelijk waardigheid tusschen mannen en vrouwen en waar hel geldt de beter be loonde arbeid, toch onze verouderde, en voor de vrouw zoo vernederende huwelijkswetgeving bij de meerderheid der kamerleden meer kracht blijkt te bezitten dan alle overwegingen van recht en billijkheid; overwegende de ergerlijke manier waarop door de Regeering en door enkele afgevaardigden is geoordeeld over de wijze waarop door de vrouw het door haar verdiende loon zou worden besteed, terwijl het is voor gesteld alsof de man zijn geld steeds alleen zou aanwenden ten bate van het gezin; Spreekt hare diepe verontwaardiging uit over het feit dat deze beslissing is kunnen genomen worden, en wijst met grooten nadruk op de dringende noodzakelijkheid van de invoering van vrouwenkiesreebtopdatde vrouwen rechtstreeks hare belangen zullen kunnen bepleiten en verdedigen dooi middel van het stembillet. Een natuurmonument behouden. Men meldt uit Nijmegen: De bezitting «Het Huis Bergh«, groot ruim 1250 H.A., waartoe behoo- ren de uitgestrekte bosschen van Mont- ferland en waarin is gelegen de «Het- teriheuvela,Gelderlands's hoogste punt, 115 meter boven A.P., is dezer dagen aangekocht door den heer J. II. van Heek te Enschede. Op dit historische, eeuwenoude landgoed, eertijds de zetel van het vrije geslacht der Bannerheeren, later Gra ven van den Beigh, sedert ruim eene eeuw, ten gevolge van het in 1749 gesloten huwelijk der laatste gravin Van den Bergh met den vorst van Hohenzollern—Sigmaringen, in het bezit van het vorstelijk huis Hohen zollern, bevindt zich het door zijn grootte imposante hof of slot te 's Hee- renberg, dagteekenend, wat de oudste gedeelten betreft, uit de 13de eeuw. De hioronder behoorende prachtige bosschen zijn, voornamelijk door de in de laatste jaren verschenen be schrijvingen van Heymans en Thijssen, nu wel in 't geheele land bekend. Het geheel zal door den nieuwen eigenaar in stand worden geboudeu en als groot landgoed geëxploiteerd blijven. De talrijke natuurmonumenten dezer bezitting, zooals het zware meer clan honderd jaren oude hout in het park, op de slotwallen en den heuvel Mont- ferland, zijn aldus voor ons land be houden en in goede handen terecht. Het gevaar dat van nabij dreigde, dat de bosschen gesloopt en de grond in perceelen verkocht zou worden, is hierdoor gelukkig afgewend. Een heksenproces in 1912. De vrouw van L. v. O. te Hellouw was al sedert geruimen tijd bedlegerig. Medische hulp faalde, de vrouw ver wachtte alleen hulp van zekeren K., die in het dorp den naam heeft te kunnen heksen K. werd door v. O. verzocht bij diens vrouw te komen, doch hij weigerde. «Het mensch sterft, help haar nou,« smeekte v. O., maar K. bleef onvermurwbaar. Raad van eenige vrienden werd ingewonnen en eenparig was men van oordeel, dat K. moest komen, het gaat, zoo het gaat. In gezelschap van J. v. H. en D. v. H beide personen van 60 jaar toog v. O. op 6 Juni jl. naar K.'s woning. Men ontmoette hem, greep hem vast, bond hem en voerde hem op een kruiwagen naar de woning van v. O. Gelukkig voor K. bereikte men deze niet; de veld wachter bevrijdde K. uit zijn onaan gename positie. Beklaagden, tegen wie in een vorige zitting voor elk één maand wasgeëischt werden veroordeeld tot 7 dagen. Een nasleep had deze zaak voor A. de B. te Hellouw, die als toe schouwer van het optreden van den veldwachter zeide: «We moesten hem op zijn kop slaan,met hem doelende op den veldwachter. Bekl. zeide K. bedoeld te hebben. Ook bij hoorde een maand tegen zich eischen. De uitspraak was vrijspraak. In verband met deze zaken staat vermoedelijk het feit, dat men deze week bij den gemeenteveldwachter te Hellouw alle aardappelen en tuin vruchten heeft uitgetrokken en ver nield. Ter kersenveiling te Eist (Betuwe) werden Donderdagmiddag nog aange voerd ongeveer 27.000 pond. De prijzen zijn stijgende; voor le -qual. werd besteed van 10 tot 15, voor roode van 8'/» tol 10, voor rouanen van 13'/» tot 15 ets. per pond. Koperen ornamenten rei nigen: Bestrijk de beslagen voor werpen met een mengsel van 1 deel zoutzuur en 1 deel water; poets ze daarna, met een borstel of stuk zeem leer waarop men geprepareerd herts hoorn, zeer fijn tripel en een weinig brandewijn gedaan heeft. Men kan 1 deel zoutzuur met deel zwavel zuur vermengen, waarin de koperen voorwerpen gedompeld worden. Men spoele ze in zuiver water af, en poetste ze met fijn tripel en brandewijn na. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 3 Juli tot en met den 9 Juli 1912. GEVESTIGD. Paulina Franjoise Chevallier van Rhe- den naar Bergstraat 23. Johan Peter Friedrich Römer v. Haar lem n. Korte Bergstraat 17. Cornelia van Manen v. Haarlem n. Korte Bergstraat 17. Nelly Stoppendaal v. Apeldoorn n. Arnhemscheweg 51. Godefridus Wilhelmus van Oorschot v. Yenlo n. Nicasiusstraat 23. Gerrit Jan Wolsink v. Rotterdam n. Soesterweg 61. Grietje Voorthuizen v. Baarn n. Alde- gondestraat 82. Jan Willem Polder v. Zwolle n. Bees tenmarkt 12. Antonia Maria van den Hurk v. Dor drecht n. Stellingwerfstraat 13. Pieter Spruit v. Purmerend n. Lange- straat 99. Jacob Douwes v. Leeuwarden n. Zuid singel 20. Lucien Adam v. Leiden n. Plantsoen 3. Lourens Dissel v. Driebergen n. Molen straat 2. Joh. Petrus Martena v. Hoogland n. Hessenstraat 23. Hendrikje Teune v. Leusden n. Dorre- steinschesteeg 9. Barber van Dellen, wed. Jacob de Vries v. Groningen n. Schimmel- penninckstraat 24. Ouktje de Vries, wed. van Apeldoorn v. Groningen n. Schimmelpenninck- straat 24. Anna Ouwinga v. Groningen n. Schim- melpenninckstraat 24. Lammert Cloo v. Kazernestraat 7 n. Kruiskamp 63. Hendrika Lijnsvelt v. Hilversum n. Paulus Buijslaan 26. VERTROKKEN. Johannes Antonius de Vos van Arn- hemschestraat 27 naar Breda. Grietje Binsbergen v. Hellestraat 121 n. Baarn. Louwerens van Zoeren v. Molenstraat 24 n. Angeren. Dina Ipenburg v. Kampstraat 80 n. Boxtel. Anna Christina Maria Lammers v. Kleine Koppel 19 n. Ermelo. Maria Elisabeth Gabriel v. Vlasakker- we^ 30 n. Amsterdam. Maria Heining, wed. M. van Boeijen v. Kroontjesmolen 1 n. Hoevelaken. Willem Mengerink v. Tolstraat 17 n. Wierden. Aaltje van Maaren v. Langestraat 18 n. Utrecht. Hendrika Aletta Everdina Schmitz v. Kortegracht 13a n. Utrecht. Gonda Klee v. Hoogeweg 48 n. Am sterdam. Dirkje Wijnen v. Teutstraat 24 n. Hilversum. Maria Geertruida Stapel v. Beekestein- schenlaan 23 n. Berkhout. Aart van Doorn v. Spieringsteeg n. Utrecht. Gijsbertus Francis Schimmel v. Wil- helminastraat 25 n. Utrecht. Berta Klee v. Hoogeweg 48 n. Am sterdam.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2