PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. meening dezer leden, niet verder gaan, dan door eene bepaling op te nemen, welke bet hoofd van den tak van dienst verplicht onder zekere be palingen de plaatselijke vakver- eenigingen te woord te staan. Een der gelijke verplichting in het reglement op te nemen ten aanzien van Burge meester en Wethouders, of eene commissie van bijstand, achten ook deze leden minder wenschelijk. Zij zijn van oordeel, dat hun gevoelen het beste tot uitdrukking kan komen door wijziging van art. 11, waarop bij de behandeling van het artikel nader terug gekomen wordt. Art. 1. Een wijziging van art. 1, waardoor de commissie van bijstand verplicht zou worden de arbeiders te hooren over de vaststelling van bijzondere voorschriften van de takken van dienst, acht de gecombineerde vergadering ongewenscht. Zij is van oordeel, dat de commissiën van bijstand in dit opzicht geheel vrij moeten zijn. Art. 6. De eisch, dat men om tot werkman op proef te worden aange steld lager onderwijs moet genoten hebben, acht de gecombineerde ver gadering niet overbodig, aangezien de Leerplichtwet nog niet voldoende door gewerkt heeft, om deze bepaling te kunnen schrappen. In den regel zal eene aanstelling tot vast werkman volgen na een proeftIjd van oen jaar. Een bepaling, zooals art. 6 laatste lid bevat, dat geen werkman langer dan twee jaren op proef werk zaam mag zijn, is opgenomen in het belang van den werkman. Daardoor toch wordt verhinderd, dat de positie van een werkman langen tijd onge regeld blijft en hij verstoken is van de voordeelen, welke een vast aange steld werkman geniet. De gecombi neerde vergadering vindt daarom geen aanleiding U eene wijziging voor te stellen. Art. 8. Op de gronden, in de 2e afdeeling aangevoerd, wenscht de ge combineerde vergadering de 2e keuring te behouden. Art. 11. De gecombineerde verga dering acht het meer dan voldoende, dat het hoofd van een tak van dienst éénmaal per week een spreekuur houdt. Hem te verplichten «te allen tijden: beschikbaar te zijn tot het aanhooren van mededeelingen, zal tot practische bezwaren aanleiding kunnen geven. Met de verandering van de woor den «tijd en wjjze® in «tijd en plaatse kan de gecombineerde vergadering zich vereenigen. Gelijk reeds uit de algemeene be schouwingen blijkt isde gecombineerde vergadering verdeeld over de wenscbe- lijkheid van de toevoeging van het voorgestelde tweede lid. De helft der leden acht deze toevoeging eene ver betering, mits in plaats van «vakver- eenigingen® gelezen worde «plaatse lijke vereeniging«. De andere helft kan zien met een dergelijke bepaling niet vereenigen. Art. 12. Naar het oordeel der ge combineerde vergadering is de ont worpen redactie van art. 12, lid 2 te verkiezen boven een redactie, zooals in de eerste afdeeling is aangegeven. Immers ook in andere gevallen dan woningnood zal het wenschelijk zijn ontheffing te verleenen. Art. 13. De meerderheid van de ge combineerde vergadering acht het wenschelijk, dat de in lid 2 vastge stelde verplichting voor den werkman niet zal gelden, in geval van werk staking in een tak van dienst. Zij stelt U daarom voor lid 2 te wijzigen, zoo als is aangegeven in de bierbij be- hoorende nota van wijziging. De min- deibeid daarentegen acht het niet wenschelijk op dit punt verandering in het ontwerp der commissie te bren gen. Art. 14. Volledigheidshalve zij op gemerkt, dat ook op andere wijze dan door een vonnis of een uitspraak van het scheidsgerecht misbruik van sterken drank geconstateerd zal kunnen wor den. Art. 15. Volgens het gevoelen van de gecombineerde vergadering verdient de ontworpen redactie van het laatste lid van art. 15 aanbeveling boven de wijziging door een der leden voorge steld, aangezien de voorgestelde woor den «in zeer bijzondere omstandighe- den« uiterst vaag zijn. Art. 18. Volgens de tegenwoordige redactie is, volgens de zienswijze van de gecombineerde vergadering, de Zondagsrust voor de werklieden beter verzekerd, dan het geval zou zijn indien de voorgestelde redactie aan genomen wordt. Aan den uitgesproken wensch de diensten zooveel mogelijk zoo in te richten, dat des Zaterdagsmiddags het werk in den zomer 2 uren vroeger en in den winter 1 uur vroeger eindigt, kan niet worden tegemoet gekomen. Terecht werd opgemerkt, dat in iedere huishouding des Zaterdags veel te verrichten is; in de gemeentehuis houding is het echter ook zoo, en juist op dien grond is inwilliging van het verzoek niet wel mogelijk. Art. 22. Aangezien de voorgestelde redactie als eene verklaring beschouwd moet worden, geeft de gecombineerde vergadering in overweging deze over te nemen. Art. 24. De door een der leden voorgestelde wijze van betaling van nachtarbeid, verricht in den nacht behoorende bij een Zondag, wordt door de gecombineerde vergadering billijk geoordeeld. Eendaartoestrekkend voorstel is in de nota van wijzigingen opgenomen. Tegen schrapping van de laatste twee alinea's bestaat bezwaar. Art. 27. Ter tegemoetkoming aan de gemaakte opmerking wordt eene wijziging in lid 1 voorgesteld. Dat van een uitkeering van de Gemeente, welke na het overlijden gedurende drie maanden plaats zal vinden, afgetrokken wordt de uit keering, welke in verband met dat overlijden krachtens een wet of Gemeente-verordening wordt genoten, acht de gecombineerde vergadering zeer juist. Er bestaat naar hare meening geen enkele reden in de voorgestelde regeling verandering te brengen. Lettende op de facultatieve bevoegd heid van Burgemeester en Wethouders, omschreven in lid 3, acht de ge combineerde vergadering geen termen aanwezig om in de plaats van «persoon of personen® te lezen «familie of familieleden.® Art. 30. Toegegeven moet worden dat het in vele gevallen wenschelijk is, dat een huisdokter niet optreedt als controleerend geneesheer. Daaren tegen zijn ook gevallen denkbaar, waarin eene dergelijke combinatie zeer gewensebt kan zijn. De mogelijk heid, dat do huisdokter tevens con troleerend geneesheer is, geheel uit te sluiten, acht de gecombineerde ver gadering daarom niet gewenscht. Zij meent, dat de beste oplossing kan gevonden worden door in lid 2 inplaats van »aangewezen« te lezen, «door Bur gemeester en Wethouders aangewe zen®. Deze zijn dan vrij om in ieder geval naar bevind van zaken te ban delen in den regel zullen zij den huisdokter niet aanwijzen. Art. 34. Zoowel inhouding van het volle en van een gedeelte van het verlof als terugstelling in een lager bezoldigden werkkring, acht de ge combineerde vergadering als straffen onmisbaar. Ten aanzien van de laatste straf zij opgemerkt, dat terecht in de le afdeeling opgemerkt werd, dat schrapping van deze straf niet in het belaBg van de werklieden zal zijn. Art. 36. Voor wijziging van de oorspronkelijke redactie bestaan naar de meening van de gecombineerde vergadering geen termen. Art. 37. Aangezien volgens het concept-reglement de Raad twee leden van het scheidsgerecht moet kiezen uit de voordrachten, door de werk lieden opgemaakt is, naar de mee ning van de gecombineerde vergade ring, voldoende invloed aan de werk lieden op de samenstelling van het scheidsgerecht toegekend. De Verordening, houdende regeling van de jaarwedden van het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool te Amers foort bepaalt in art. 3, dat voor den leeraar in de Natuurlijke historie voor 8 of meer wekelijksche lesuren 1 uur voor de berekening van de jaarwedde bijgeteld wordt, terwijl voor de berekening van de jaarwedden der leeraren in de Natuur- en Scheikunde voor 4 tot en met 7 wekelijksche lesuren 1 uur, voor 8 tot en met 15 wekelijksche lesuren 2 uur, en voor 16 of meer wekelijksche lesuren 3 uur bijgeteld worden. Deze regeling van de betaling der z.g. laboratorium-uren heeft lot beden goed gewerkt. Thans doet zich echter een bezwaar voor. Tot heden werden deze 2 betrek kingen door 2 personen vervulddoor de benoeming van den leeraar in de Plant- en Dierkunde aan do Hoogere Burgerschool tot leeraar in diezelfde vakken aan het Gymnasium zijn echter deze betrekkingen gecombineerd. De tegenwooidige titularis zal in den aan staanden cursus 16 uren aan de Hoogere Burgerschool en 6 uren aan het Gymnasium geven. Volgens de bestaande verordening kan voor deze lesuren slechts éen laboratorium-uur berekend worden. Dit nu komt ons ongewenscht voor. Terwijl B. en W. aan den eenen kant van oordeel zijn, dat voor de leeraren in de Natuur- en Scheikunde een grooter aantal laboratorium-uren berekend moet worden dan voor de leeraren in Plant-en Dierkunde, komt hel ons aan den anderen kant voor, dat, zoodra het aantal lesuren van een leeraar in de laatstgenoemde vakken meer dan 16 bedraagt, twee laboratorium-uren betaald moeten worden. B. en W. wonnen omtrent deze vraag het oordeel in van de betrokken Inspecteurs van het Hooger en het Middelbaar onderwijs, van de Com missie van toezicht op het Middel baar onderwijs en van het College van curatoren van het Gymnasium, welke autoriteiten allen tot het aan brengen der boven omschreven wijzi ging adviseeren, stellen B. en W. den Raad voor aldus te besluiten. Door de heeren L. baron van Hogen- dorp en H. J. de Kempenaer, beiden wonenden aan den Utrechtschenstraat- weg is een adres aan den Raad in gediend met verzoek voor hunne woningen een lantaarn te plaatsen. Burgemeester en Wethouders advi seeren den Raad afwijzend op dit verzoek te beschikken, daar inwilliging er van naar hunne meening aanleiding zou zijn voor tal van andere per sonen, welke aan meer bebouwde weggedeelten wonen tot het indienen van verzoeken met gelijke strekking, die dan moeilijk te weigeren zouden zijn. Bij de Verordening tot voorkoming, wering en beteugeling van mazelen en andere besmettelijke ziekten, zoo als deze thans luidt, is bet niet ver boden, dat een onderwijzer(es) te wiens huize mazelen heerschen, de school bezoekt. Burgemeester en Wethouders won nen over de vraag of het raadzaam is, de verordening in dit opzicht aan te vullen, het advies van de Gezond heids-commissie alhier in. Deze com missie is van oordeel, dat het wen schelijk is, de verordening zoodanig te wijzigen dat het ook de(n) onder- wijzer(s)essen vei boden is, de scholen te bezoeken indien te hunnen huize mazelen heerschen. Op grond van dat advies stellen zij voor in de verordening de bepaling op te nemen, dat het aan onderwijzers of hunne vrouwelijke Collega's, te wier huize mazelen heerschen ver boden is de school bezoeken. De behoefte aan meer ruimte op hot Stadhuis doet zich gedurende ee- nigen tijd gevoelen. In 't bijzonder ont breekt een kamer voor de wethouders; tot heden werd daarvoor gebruikt de trouwkamer. Aangezien deze kamer echter, behalve voor trouwen, nog voor vele andere doeleinden gebruikt moet worden, hebben de wethouders slechts ongeregeld de beschikking over dit vertrek. Voorts is het zeer wenschelijk dat het publiek niet meer, gelijk tot he den het geval was, in de kamer der boden moet wachten. Daar toch lig gen meermalen brieven en stukken zonder dat een der boden in het ver trek aanwezig kan zijn. Naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders kan op de minst kost bare wijze aan deze bezwaren worden tegemoet gekomen indien de onder wijzerswoning, naast het Stadhuis ge legen voor den dienst in gebruik ge nomen wordt. Op zeer eenvoudige wijze kan, zonder groote kosten en zonder dat op eene latere verbou wing vooruitgeloopen wordt, eene ver binding tusschen deze woning en het Stadhuis gemaakt worden. Wel is waar is thans de geheele ruimte van de woning nog niet be- noodigd, maar met het oog op de zich steeds uitbreidende werkzaamheden zal de thans nog overtollige ruimte wel niet lang ongebruikt blijven. Het oogenblik om thans reeds tot eene algeheele verbouwing van de woning over te gaan, achten zij, ook met het oog op de financiën, nog niet gekomen. Zonder verbouwing kan thans zeer wel in den dienst worden voor zien. De jaarlijksche kosten zullen f 300. bedragen aangezien aan het hoofd der school, die thans de woning bewoont, dit bedrag jaarlijks als vergoeding voor huishuur zal moeten worden uitge keerd. Op grond van een en ander stellen Burgemeester er. Wethouders den Raad voor overeenkomstig het bovenstaande te besluiten. Door het Dagelijks Bestuur der gemeente zal aan den gemeenteraad worden voorgesteld een bedrag van f250.beschikbaar te stellen voor het huren van het perceel aan de Muurhuizen, te voren in gebruik bij de firma Lamaison Bouwer Co., ten einde in dat gebouw tijdelijk de handelsschool onder te brengen. In vergelijking met die van andere beambten, achtten Burgemeester en Wethouders de jaarwedden der boden ter gemeente-secretarie te laag. Zij stellen daarom voor die vast te stellen op f500.met twee eenjaarlijksche en 6 tweejaarlijksche verboogingen van f25. De voordracht voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoog- duitsche taal en lettei kunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school (vacature W. Emmens) be staat uit den heer D. Polak, Mej. D. G. Formsma en Mej. G. L. Horn. Naar wij vernemen zal Mr. J. C. graaf van Randwijk in eene ver gadering van den gemeenteraad op Donderdag 29 Augustus a.s. als burge meester worden geïnstalleerd. Het Programma der Feestelijk heden die alhier op 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de koningin zullen plaats hebben luidt als volgt: Van 7—8 uur v.m. koraal muziek Volksliederen op de St. Joriskerktoren door de Amersf Muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems. 8'/i uur v.m. Zanguitvoering van koraalnummers, door leden van ver schillende zangvereenigingen alhier, met begeleiding van het stafmuziek korps van het 5e Reg. Inf., onder leiding van den heer Nic. Hazendonk, op het terras van de sociëteit «Amicitia". 10 uur, Zanguitvoering op het Julianaplein door 500 kinderen van alle scholeD, met begeleiding van de Amersf. Muziekvereeniging onder leiding van den heer G. G. van Lunteren. 25 uur n.m. a. Ringrijdei ij, b. Fiets- rijden met hindernissen, c. Gymnas tiek en Schermen, waaraan wordt deelgenomen door de vereenigingen Wilhelmina, Ajax en eene afd. van E.M.M.A, d. Vliegerwedstrijd. Matinee door het muziekkorps van het le Reg. Huzaren, directeur W. A. Scholten. 7'/>lO'/i n.m. Concert te geven door het stafmuziekkorps van het 5e Reg. Inf. directeur de heer G. G. Bikkers, en afgewiseeld met zang nummers door Amersfoortsch Mannen koor. Na afloop Vuurwerk. Het slotnummer van het concert zal zijn Groote Militaire Taptoe in drie afdeelingen met medewerking van Tamboers en Hoornblazers van voormeld Regiment. Wederom zal met goedkeuring van het Bestuur der Oranje-Vereeniging in den loop der volgende week door de wed. W. v. Wijngen «de Oranje vaan" worden uitgegeven, waarin alles gedetailleerd zal worden ver meld. Alle neringdoenden en Werk gevers worden beleefd uitgenoodigd hun zaken zoo te regelen dat het dienstdoend personeel in den namiddag vën de feesten zal kunnen genieten. De heer W. K. Daamen behaalde le Wageningen de acte voor landbouw kunde L.--0. De firma D. van Leijden Zoon Zeildoekfabrikant aan den Heiligen- bergerweg alhier is onder nummer 263 aangesloten aan het Telefoonnet. De heer T. van floogevest was met f38.946 laagste inschrijver voor het bouwen van een paviljoen voor 56 jongens te 's Heerenloo. In de vitrine van den heer M. R. N. Oosterveen ligt een kool ten toon gesteld die niet minder dan 14'/, K. G. weegt. Ze is geteeld door den landbouwer Meijer aan den Hoogeweg alhier. De heer H. van den Hoeven slaagde voor het examen Hoogduitsch L. O. Een minderjarige Duitscber, die zonder middelen van bestaan hier rondzwierf, is door de politie aan gehouden en over de grenzen gebracht. De 2e luitenant jbr. L. G, O. S. von Schmidt auf Altenstadt, van het le regiment veld-arl. te Amersfoort, wordt 16 September gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wape nen aan de Hembrug. Het aantal leerlingen, dat zich voor de Handelsschool aanmeldde, be draagt reeds 30. Door het gemeentebestuur werd j 1. Donderdag ten dienste van de ge meente-waterleiding ih het openbaar aanbesteed het boren van elf bronnen en hel aanbrengen van filters tusschen 42 en 52 Meter diepte, waarvoor in geschreven werd door: J. H. van Schuppen,Utreohtf 10.387, 2e biljet f8255; J. H. Lestrade,Utrecht f9330: N. Hogedoorn, Giezendam f7900 met f25 per Meter tusschen 50 en 70 Meier diepteF. W. Servaas Amersfoort f7500; G. van Reckum, Wassenaar f6495; J. Hendriks fa. Pitlo, Arnhem f4796. Door den majoor eerstaandwe- zend ingenieur werd Donderdag in het hotel «De Zwaana behoudens nadere goedkeuring van den Minister van oorlog aanbesteed Het bouwen van een kazernement voor een bataljon infanterie te Harder wijk (8e gedeelte verbeteren van het schietterrein) raming f 4400. Hiervoor werd ingeschreven door: 1 L. Meier Jr. te Zwolle voor f 4490 2G. Westenbroek te Zwolle voor -4540 3 A. v. Dijk te Utrecht voor -4560 4 H. J. Sluiter te Zwolle voor -4581 5 H. KoordemanteZutphen voor - 4590 6 J. v. Harpen te Amersfoort voor - 4910 7 T Eijbers te Apeldoorn voor -5180 8 D. v. Munching te Harderwijk voor - 5200 9 B. Kok te Harderwijk voor - 5240 Oeueraal Booth. Door het Hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam, zijn gratis verkrijgbaar gesteld, fraai uit gevoerde foto's van den Generaal, papierformaat 27 bij 40 c.tn. Bij voldoening der emballage en fran- keerkosten zijode 5 cent, worden ze aan ieder lezer van ons blad franco toegezonden. Het te vermelden adres is: Handels- Departement, Leger des Heils, Prins Hendrikkade 49-51, Amsterdam. ZONDAG 25 AUGUSTUS. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i Ds. J. L. La Gro, te Zwammerdam. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/» uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'li uur, Ds. Donner. Maandelijksche collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/» uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9% uur, de Heer C. W. M. Eigeman, van Achterberg bij Rhenen. 's Av. 5 uur, de Heer C. W. M. Eigeman. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Koninginnedag en de post. Door den Ned. Bond van Chr.-Pro- test. Post- en Telegraafbeamten «Door plicht tot recht» is aan den Minister van Waterstaat een adres verzonden, waarin verzocht wordt op Koningin nedag Zondagsdienst in te voeren voor het geheele personeel werkzaam bij posterijen en telegrafie. Onvriendelijke Angustns. In Engeland beeft men berekend, dat dit tot nog toe de onvriendelijkste maand is geweest, waar men heugenis van heeft. Tot dusver hield 1896 het record met 43 uren zonneschijn, van deze maand heeft de zon zich in het geheel maar 3814 uur vertoond. De boeren moeten 33 jaar teruggaan om zich zoo'n schadelijke maand te her inneren. Er is veel booi verrot en op vele plaatsen is het gewas neer geslagen. Een jubileum van de parapluie. In deze dagen, nu de regen bij stroo men neervalt, zal men met een gevoel van bijzonderen dank den man herden ken, wien wij de invoering van een zoo onontbeerlijk artikel alsdeparapluie ver schuldigd zijn. Jonas Hanway, die 200

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2