PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. minst aan gevoel van verantwoorde lijkheid. Deze eigenschappen waren onge twijfeld het deel van den afgetreden Burgemeester Jhr. Barchman Wuy- tiers, wiens verdiensten onlangs reeds Uwerzijds uitvoerig in herinnering ge bracht, thans ook gaarne door mij gehuldigd worden. M.H. Volkomen ben ik mij bewust van die zooeven bedoelde boogeeischen, waarvoor ik thans geplaatst word, ik onderschat deze in geenen deele, maar ik wil er aanstonds bijvoegen, dat juist daarin de groote aantrek kingskracht ligt voor iemand van mijn leeftijd. Ik wil slechts hoopen, dat mijne voorliefde voor een taak, als die mij nu wacht, mij niet vei blind heeft, mij niet heeft doen voorbijzien, welke moeilijkheden mogelijk eens met krachtigen hand zullen zijn uit den weg te ruimen, welke klippen wellicht met beleid omzeild zullen moeten worden. Gij, mijnheer Van Esveld, waart zoo welwillend de veronderstelling niet gewaagd te noemen, dat ik, komende uit de Residentie en in de administratie van eene groote gemeente ingeleefd, volkomen op de hoogte ben van mijn aanstaand ambt, maar mijnerzijds mag ik hier verhelen, dat dit ambt in zijn aard op menig punt en wel menig belangrijk punt, verschilt van dat, hetwelk ik reeds jaren mocht vervullen. Ik roep dus zachtheid van uw aller oordeel in voor tekoi tkomingen, die voorzeker niet zullen uitblijven, maar, welke tekoi tkomingen deze ook zullen wezen, ben ik overtuigd, dat paitijdigheid mij vreemd is. M. H. Bij de aanvaarding van mijn ambt is een gedachte mij tot krach tigen, ja onmisbaren steun, namelijk deze, dat ik, den plechtigen eed heb bende afgelegd om de belangen der Gemeente Amersfoort met al mijn ver mogen voor te staan en te bevorde ren, niet alleen sta. Ook zonder dat Gij, mijnheer de oudste Wethouder, mij de volijverige medewerking van den Raad had toegezegd, was ik over tuigd dat Uwe vergadering zich eens van zin zoude toonen met hem, wiens vaste voornemen is alle hem gescbon- kep gaven van geest en gemoed te gebruiken in 't belang dezer gemeente. Iulu>schen breng ik U toch gaarne dank voor de gedane toezegging, vooral niet minder erkentelijk ben ik U voor het door U uilgesproken vertrouwen, dat onder mijne leiding veel goeds voor Amersfoort zal tot stand komen; in derdaad M. H., is het voorzeker een groot voorrecht en een krachtige aanmoediging ie vernemen, dat er vertrouwen in mij wordt gesteld, moge dit niet worden beschaamd en moge het mij onder Hoogeren Zegen wor den gegund den bloei eri groei van, ik mag thans zeggen, o n ze gemeen te krachtdadig te bevorderen. Zoo zij hei! Nu ik hiermede het Voorzitters- schap Uwer vergadering aanvaard, moge ik nog, voor de eerste maal namens deze sprekende, een wooid van dank brengen aan U, mijnbeer Van Esveld voor de toewijding en ijver, waarmede gij U in de laatste weken gegeven hebt aan de waar neming van het Burgemeesterschap. Verlangt nog een der heeren in deze plechtige zitting het woord in het belang der gemeente, zoo niet, dan verklaar ik de vergadering voor ge sloten. Onze nieuwe burgemeester Mr. J. C. graaf van Randwijck heeft voorloopig zijn intrek genomen in pension «Rustoord». De parade der troepen alhier in garnizoen werd gecommandeerd door kolonel Mingels, commandant van het le regiment huzaren; de eei bewijzen werden gebracht aan den generaal-majoor Buhlman, comman dant der 4e divisie. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau zijn o.m. benoemd onze stad- genooten L. Vogel, kapitein der In fanterie en J. G. Kleber, voorzitter der Kamer van Koophandel. De beer J. B. Nakken behaalde de acte Landbouwkunde L. O. Naar wij berichtten, heeft de Amersf. Tooneelvereeniging «Door inspanning (Jitspanning« op 8 en 15 Septembei a.s. in de sociëteit Vereenigin>z« een voordrachten wedstiijd georganiseerd in solo's en duetten. Uit het programma blijkt, dat het eere-comité bestaat uit de heerenS. J. van Duinen, mr. S. G baron van Weideren Rengers, J. v. d. Wal Kzn W. H. E Vrijdag en J. Sinnige, terwijl de Jury wordt gevormd door de beeren S. J. Bouberg Wilson,directeur van de Tooneelschool te Amsterdam, S. Algera, leeraar Ned. taal en letterkunde aan de H. B. S. alhier en N. Hazendonk, directeur van Amersf. Mannenkoor. Voor de wedstrijden op Zondag 8 Sept. is ingeschreven door: 1. P. H. de Graaf, Rotterdam, met »L)e Beeldjes koopman» 2. P. H. Leijenaar, Naarden, met «Dat hebben wes; 3. Joh. G. Lunter, Enschede, met »De Bedelaai 4. W. van Noordt, Rotterdam met »Het verliefde boertje» 5. H. Barthe- lomeus, Ambt-Doetinchem. met «Naar de Mert6. M. Lou werens, Amersfoort, met «Voor 't Vaderland»; 7. C. de Graaf, Wormerveer, met «Onbeschaaf- de Negers», 8. Job. Grapendaal, Jutpbaas, met »Candidaot Kaomerlid» 9. II. F. Balk, Amersfoort, met »Nelly of van de bruiloft»; 10 G. Th. van Balen, Franeker, met «Professer Potjes. Voor deze afdeeling zijn uitgeloofd 4 verguld zilveren medailles en één zilveren medaille en als zangprijs eveneens een zilveren medaille. De tweede afdeeling op Zondag 15 September, is voor de duetten. Hiervoor is ingeschreven door: 1 Den heer en mevrouw J. W. de Bruyn, Rotterdam, met iZoo gaat het»; 2. H. en W. Bontius, Deventer, met «Twee klantjes van de Diaconie»3. D. Woud en J. Breeuwer, Wormer veer, met »Het Kamerlid van Bobbers- dorp«; 4. W. J Kemperen II. Alberts, Schiedam, met »Onze hedendaagsche dienstboden 5. Den heer en mevrouw (I. A van Musscher, Ilaailem, met »De verliefde huisknecht of de list van Frits» 6. F. Boularigé en R. P. v. d. Hoek, Hilversum, met »De gouden bruiloft van Hein en Trui«; 7. W. J. Barneveld en mej. E. Mulder. Amersfoort, met» De rijk geworden visschersjongen of Klaas heeft de f50 000 gewonnen»; 8. P. C. Brico en A. J. Hauraads, Amsterdam, met »De begravenis van Oom Manus«;9. E. H. J. Wamsteker en mej. G Wolters, Deventer, met «Geurt en Teun van 't platteland» 10. K. van Doorn en H. Zijp, Hoorn, met »De tweeaviateurs» Voor deze afdeeling vijn uitgeloofd: één gouden medaille, 3 verguld zilveren medailles, en een zilveren medaille en als zangprijs een zilveren dislinctief. En als eere-prijs wordt uitgeloofd een verguld zilveren medaille voor bet hoogst aantal punten in beide afdeelingen behaald. De zes oud-leerlingen der II. B. 5. alhier, die zich met hun einddi ploma hadden aangemeld voor de Kon. Militaire Academie te Breda, zijn allen geplaatst, te weten voor: infante rie h. t. I.: J. M. Steenbeek; genie h t. 1. J. J. van Os. J. Kok en J. F Biscboff; infanterie Nederl. Indië: A. J. Dahler; artillerie Nederl, Indië: J. Dekker. Hierbij mag w»l afzonderlijk worden vermeld, dat de plaatsen, welke voor genie h. t. 1. nog beschikbaar waren, alle drie zijn toegewezen aan adspi- ranten afkomstig van de Amersfoort- scbe school. Men deelt ons mede, dat de eerste promotiewedstiijd voor de eerste klasse van den N. Z. B. as. Zondag door de Am. Zwem- en Poloclub zal wor den gespeeld tegen D. J. K. II uit Amsterdam in de zweminrichting al- bier. Het bouwen van bet groote jongens- paviljoen te 'sHeerenloo (Ermelo) is opgedragen aan den heer T. van Hoo- gevest alhier, als laagste inschrijver. De kapelaan E. W C. Frank, van de kerk van den H. Franciscus Xaverius, is benoemd tot professor aan het seminarie te Rijsenburg. In zijn plaats komt hier kapelaan Hoisting van Rijsenburg. Tot tijdelijk onderwijzer aan do school op Puntenburg is benoemd de heer H. Overeem uit Hilversum. Tot tijdelijke onderwijzeressen en onderwijzer aan school G, Heeren straat de dames C. Mensink en G. Mul der en de heer W. Wijk. Bij honderden sterven in Overijsel kippen aan vermoede degelijk Kleinsche ziekte, gevaarlijker nog dan de hoen- der-cholera en tevens een die ontzag lijk voortwoekert en den kippenhouders geweldige schade berokkent. Zoo stier ven in 1905 te Luik en omgeving in korten tijd ruim 85000 kippen. Het Bestuur der onder-afdeeling Amersfoort en omstreken van de V. P. N. heeft aan de ruim 600 leden reeds den ernstigen raad gegeven, thans geen hoenders van buitenaf te koopen en om tevens elk ziek dier onmiddelijk af te zonderen en aan stonds den Secretaris, den heer P. Nierop (Schimmelpenninck k ade 8) te waarschuwen. Het deed nog meer. Hetnoodigdedr. B. J. C. te Hennepe, een der Rijks-veeartsen-bacteriologen van de Rijksserumir,richting te Rot terdam uit, voor leden en niet leden hier een lezing te komen houden over het onderwerp, dat nader wordt om schreven in de advertentie in dit num mer. Die voordracht zal kosteloos toe gankelijk zijn voor al le belangstellen den, ook niet-leden, en zal aanstaanden Woensdag 4 September, dos avonds te zes uur, worden gehouden in de tuinzaal van »flet Boompje», aan den Heiligenbergerweg. Wie kippen houdt, vooral voor nevenbedrijf, verzuime niet die voor dracht te gaan bijwonen. Voorkomen is beter dan genezen en ook de Kleinsche ziekte is te voor komen. Wel vertoont zij zich ook reeds buiten Overijsel, doch bij tijdig ingrij pen en het goed opvolgen van de wenken door dr. Te Hennepe te geven, kan men haar uit zijn hoenderstal weren. Wie die wenken goed nakomt, zal zich veel leed en groote geldelijke schade besparen. ZONDAG I SEPTEMBER. Reinoiistrantsche kerk. Voorm. IÜ'/j, Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Het Logegebouio Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10'/j uur, Ds. S. Lulofs te 's-Gravenhage. Evang. Luth. Kerk. Voorm. I07i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Douner. 's Av. 5'/» uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 97» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 47» uur, Godsdienstoefening. De Koningin en de Heidebloem. Op het Loo waren de laatste dagen alle handen druk aan het werk om heidebouquetjes voor Aruba, Bonaire en Curagao te vervaardigen, die heden op Koninginnedag tegelijk met die der padvinders en meisjesgezellen door het geheele land vei kocht worden. De Koningin bindt zeil aanhoudend mede, terwijl al het werk onder het persoonlijk toezicht van II. M. plaats heeft. In de vestibule van het paleis zijn twee lange tafels opgeslagen, waar de bloeiende heidebossen liggen opgetast, terwijl een 25-tal hofdames en leden van het vrouwelijk personeel bezig zijn de bouquetjes te schikken, waaraan ook de kleine Prinses spelend nu en dan haar jonge krachten oefent. De Koningin-Moeder vertrok gister ochtend te 9.04 uur in haar salon rijtuig, dat in den gewonen trein gehaakt was, van Baarn naar het Loo en keert Maandag te Soestdijk terug. Complot iu Indië ontdekt. Uit Batavia wordt geseind; De «Soerab. Ct.» maakt melding van de ontdekking van een complot, waarbij betrokken zijn een 100-tal leden van den Madureezenbond te Bondowoso. Het plan bestond de Euro- peesche gemeente uit te moorden. Leider van het complot was een Chi nees. Opheffing instructiebataljon. De vermoedelijke opheffing van het instructiebataljon te Kampen houdt verband met het voornemen van den Min. van Oorlog, om aldaar een Cen trale Kaderschool te vestigen voor het wapen der infanterie. Het voornemen bestaat, voortaan alleen die personen tot een vrijwillige vei bintenis bij de korpsen toe te laten, welke geschikt worden geacht tot opleiding tot den onderofficiersrang. De opleiding zal dan worden geno ten bij een te Kampen op te richten Kaderschool, waar, na een tweejarigen cursus, examen voor den sergeant-rang wordt afgelegd en overplaatsing in dien rang naar de verschillende regi menten volgt. («Avondpost») Een nieuwe vliegmachine. Volgens de »Gazette" heeft een Belgisch ingenieur een zweeftoestel vervaardigd, berustend op het gebruik van een speciaal mechanisme met draaiende vleugels, waardoor het mo gelijk wordt gemaakt op te stijgen en in bepaalde richting voort te diijven dat alle voordeelen van de natuurlijke vlucht bezit en waarmede men zich direct van den grond kan verheffen zonder afwisselende bewegingen, de noodige vracht kan medenemen, zich bewegen in iedere richting en op elke hoogte, zonder dat er gevaar voor vallen bestaat. (Iet Rijwiel en het drankmisbruik. In een der jongste Nos. van »De Kampioen", schetst Henri Meyers den gunstigen invloed van het rijwiel op het drankmisbruik. De gunstige invloed van sport in het algemeen op kroegbezoek werd al meermalen ei kend, maar toch kan het zijn nut hebben nog eens te herhalen, wat de redacteur van »De Kampioen" zegt, omdat geen tak van sport zoozeer volksspoi t werd als het wielrijden. Henri Meyers schrijft dan »Een van de begin-motieven, die iemand aan den drank kunnen helpen is de verveling. Uit mijn jeugd her inner ik mij, hoe ik op Zondagochtend- wandelingen in de omstreken van Rotterdam meermalen getroffen werd door het slecht gebruik, dat de be woners van de volksbuurten, die men op weg naar buiten passeeren moest, van hun vrijen dag maakten. Het ge ijkte Zondagochtendtafereel, dat men in de hofjesbuurten van Rubroek en Kralingen zag, dat waren werklui,die in hun oveihemd en op rood-trijpen pantoffels eventjes met de karaf in de hand naar de kroeg aan den over kant wipten,om nogeen »paarmaatjes" te halen. In de mooie kamer zaten de vrienden en kennissen achter de bitter en de klare te »gezelsen". Was de flesch leeg, dan ging de gastheer er zelf op uit, om even nieuwen voor raad iri te slaan of een van de kinderen werd er op uitgestuurd. Huis aan buis zag men de menschen 's Zondags bit teren. De kinderen mochten meeproe- ven Jenever was in hun oog vermoede lijk de Zondagsdrank bij uitnemend heid. De grootere jongens van de hofjesbuurt hadden een ander amuse ment. Ze speelden om centen, deden grooteluisachtig met een sigaar in 't hoofd, en vloekten bijwijlen onver beterlijk. Maar bij alles wat ze deden bleven ze in hun buurt lummelen. De uudeien occupeerden zich bij huis met hun borrelflesch, hun kippen en konij nen, de jongeren schooierden door de buurt rond en voerden allerlei katte- kwaad uit om de verveling te ver- diijven Welk een groote verandering heeft het rijwiel ook in deze kringen der bevolking gebracht! Met welk een vreugde werd het goedkoope tweede handskarretje en later het goedkoope nieuwe rijwiel-op-afbetaling door den eenvoudigen burgerman aangegrepen om de geestdoodende verveling van den vrijen dag in een onfrissche buurt te ontvluchten. Wie zal zeggen hoe veel maatjes gemeene jenever min der werden gedronken om den aankoop van een rijwiel mogelijk te maken? Maar wie zal becijferen, welk een vermindering van drankgebruik er plaats vond, toen eenmaal ettelijke duizenden drin kers-ui t-ge woon te-en- verveling het rijwiel bestegen, en lot hun grenzenlooze verbazing bespeur den, dat de fiets en de drank twee gezworen vijanden zijn Zeker is het, dat geen sport den beoefenaar sneller den verlammender) invloed van den drank openbaart dan juist het wielrijden. De Rotterdamsche burgerman, die metz'n nieuwe karretje al eens gauw een kijkje aan 't strand te Scheveningen wou gaan nemen, zag al heel spoedig in, dat hij Delft niet eens kon halen, zoodra hij de reis met een hartsterking begonnen was. Die «hartsteikingverlamde namelijk z'n beenen, benam hem den adem, bedierf zijn pleizier. Zelfs een doodgewoon potje bier onderweg schoot hem dade lijk in de beenen, maakte hem onbe kwaam, doodde zijn energie met een loodzware moeheid. Zoo gingen duizenden plotseling de oogen open voor den verderfelijken invloed van den alkohol. Wat de af. schaflers al jarenlang hadden beweerd en tot vervelens toe hadden gepreekt bleek dan toch waar te zijn. En als één borrel je al zóó slap kon maken, welk een invloed moesten dan zoo'n hall dozijn onder een buurpraatje niet hebben Doordat gaandeweg het rijwiel, en zelfs een alleszins presentabel rijwiel voor een klein beetje geld, onder hot bereik van den werkman kwam, ver minderde de begeerte naar sterken drank. Een goed, weinig krachtsin spanning eischend, snel en goedkoop vervoermiddel, bracht óók den kleinen burgerman in aanraking met de vrije natuur. De drankflesch als middel tegen verveling geraakte in vergetelheid, en de drank zelf werd door duizenden, die hem maar al te graag lustten, erkend als een gevaarlijke vijand als een vergif, waarvan zelfs de kleinste dosis groot genoeg was om den ge bruiker een deel van de contróle over zichzelf te ontnemen. Wie de evolutie van het wielrijden in ons land heeft gevolgd, wie als wielrijder weet welk een malaise de fietser dadelijk na een «hartsterking" in zijn beenen voelt, die weet, ook cijfers en statistieken, dat het prach tigste instrument tegen drankmisbruik het rijwiel is. En de manier, waarop dit werktuig tegen het misbruik op komt, maakt geleerde beschouwingen en uitvoerige statistieken volmaakt overbodig. Het demonstreert de ge volgen van het kwaad aan den lijve voelbaar en bewijsbaar. Het leert den gewoonte-drinker de herbergen mij den." Onze musch als Zuid-Auierikaanscli Burger. Tegen het jaar 1880— zoo vertelt Freiherr Von Schrenck in »Natur«, (en de »Zutph. Ct.« vertelt bet na) sloot een Fransch landbouwer in de buuit van Buenos-Ayres een aantal musschen, die hij uit Europa had laten komen, in een ruim vogelhuis op. Met haar berustenden aard en haar stoïcijnsche opvatting van de ramp spoeden dezer wereld, wisten de musschen spoedig het verlies harer vrijheid te vergeten en de door gemis aan bezigheid opgespaaide kracht aan te wenden lot een intensieve ver meerdering van haar soort. Hierbij was het gezegende klimaat van Argen tinië, dat geen onderbreken van het broeden eischt, haar een groote steun, zoodat men elke week met Frits Reuter zou hebben kunnen zeggen: »Bi Sparlings is hut Kinderbeer.« (Bij de familie Musch is vandaag kraamvisite). Zoo kon dan ook weldra de volière den bestendig groeienden musschen- troep niet meer bergen en de estan- ciero vond hierin aanleiding den on- aanzienlijken bewoners de vrijheid weer te geven. Het scheiden viel hem gemakkelijk, daar ze in de gevangen schap een paar onhebbelijke eigen schappen hadden verworvendief achtigheid en krakeelzucht. Nauwelijks was de gouden vrijheid herkregen en de landstreek »en pa trouille» verkend, of er werd krijgs raad belegd en besloten de Zuid- Amerikaansche musschen niet meer le ontzien dan de Europeaan te zijner tijd den Indiaan had verschoond. De inlandscbe soort moest dus uitgeroeid of voor 't minst verdrongen worden uit de oude geërfde woonplaatsen. Dadelijk daarop werd van de reeds bezette estancia's uit de aanval ge leid tegen de villakwartieren, de par ken en de marktpleinen der hoofdstad. Overal zegevierde de Europeesche indringster en was spoedig meesteres in Buenos Ayres. Tegenwoordig zal men moeite heb ben de oorspronkelijke Zuid-Ameri- kaanscbe musch in de provincie Buenos-Ayres terug te vinden. Deze staat tot haar naamgenoot ongeveer als een edelknaap tot een straatjongen zoowel in aantal als manieren. Zij is kleiner, vertoont fijner lijnen, draagt een kuifje en een rooden band in den nek en is tot haar ongeluk veel verdraagzamer dan haar tegenstand ster, ofschoon ook zij het met andere vogels moeilijk kan treffen. Weet in Europa geen ander dier tegenover den mensch zijn burger rechten zoo onverkort te handhaven als onze muscb, in Zuid-Amerika voelt ze zich nog vrijwat meer. Evenals ieder Amerikainsch burger als lid van het «pueblo soberano», souvereine volk, een zekeren trots ten toon spreidt, treedt ook onze musch daar op met een zelfbewustheid en een zelfvertrouwon, die onze bewondering moeten wekken. Dat de heerlijke mar meren paleizen eD monumenten slechts opgoricht zijn om haar rustplaats te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2