NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 71. Woensdag i September 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. BINNENLAND. Schatmeester en Scherprechter. Amerstoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonn. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7Cent. AdvertentiSn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zondag heeft te Werden (Rijn provincie) een ijselijk spoorweg ongeluk plaats gehad. Terwijl een trein van den Bergisch-Miirkischen spoorweg met groote snelheid een steilte opreed, raakte plotseling een der wagens los, doordat de koppeling brak, en rolde naar beneden. De wagen werd verpletterd en van de ruim 40 inzittenden werden acht onmiddellijk gedood, acht zwaar en vijfentwintig licht gekwetst. De voortdurende jacht op sensatie door bioscoopvertooningen heeft te Boedapest een slachtolïer geëischt Een schooljongen met name Kovolik, had zich aangeboden om boven van de hooge Frans Jozef-brug in den Donau te springen. Hij vroeg daarvoor ongeveer f500, maar na eenige onder handeling zou hij het waagstuk doen voor f 120. Om het geval nog pak- kender te maken zou Kovolik quasi achtervolgd worden door de brandweer en als dan de brandweermannen hem bijna te pakken hadden, zou hij, van de hoogste pilaar op de brug, in het water springen. Zoo gebeurde het ook. De jongen klom naar boven en ging schrijlings zitten op den adelaar, die de hoogste pilaar op de brug bekroont. Ten aanschouwe van een groote menigte begon hij zich uit te kleeden en daarbij schreeuwde hij om nog meer menschen te lokken, totdat de brandweer kwam met ladders en motorbooten. Kovolik wachtte totdat de brandweermannen hem bijna had den bereikt en toen liet hij zich vallen onder een hoek van 45 graden, waarbij bij een dubbele salto mortale maakte. In waarheid een doodelijke sprong, want de jongen kwam met den rug vlak op het water waarna hij verdween. De mannen in de booten waren zoo ontdaan, dat zij in het eerst niets deden om den jongen te redden. Nadat de familie van den knaap een aanklacht had ingediend bij de politie werden de ondernemers van de bioscoop gearresteerd. Zij zullen terecht staan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Een bijna geheel overeenkomstig geval wordt gelijktijdig uit Parijs ge meld. Te Issy-les-Moulineaux werd Vrijdagavond door acht tooneelspelers een bioscoop-vertooning voorbereid. De jonge acteur Leclinche als lan taarnopsteker verkleed, was in een lantaarn geklommen om die in schijn schoon te maken. Daarbij moest hij achterover in de Seine vallen. Zoo ging het ook, maar de acteur moet in 't water gehinderd zijn door den kiel, welken hij droog. Hij is ten minste niet meer boven gekomen. Den heelen nacht hebben zijn kame raden met de politie naar hel lijk gezocht, dat zeker met den stroom is meegevoerd. Leclinche was een goed zwemmer en duiker. Hij was pas 19 jaar. Zondagochtend is op het Rummels- burger meer, een bekende pleizier- gelegeribeid van de Berlijners, een ernstig ongeluk gebeurd. Ongeveer 100 Meter van den oever is een boot met 8 jongelui omgeslagen, waarbij 5 konden gered worden, maar 3 verdronken. Den vorigen avond had de Miirkische Weivereeniging, die meer dan 700 leden telt, in haar scbuitenhuis een Sedanfeest gevierd. Tegen middernacht stonden 8 jongelui op, naar men meende om huiswaarts te gaan. Ze hadden echter afgesproken te gaan varen en in plaaats nu een goede boot te nemen, namen zij een oude die niet eens aan de ver- eeniging behoorde maar die gebruikt werd om eetwaren en ijs over te brengen. Er stond veel water in door de regens der vorige dagen en er was nauwelijks plaats voor zoovelen. Toen de jongelui een eind van den oever waren liep de boot vol en sloeg om toen een der jongelui in het water sprong. Op het geroep kwamen schippers en arbeiders te hulp. Eerst des middags was men er in geslaagd de drie verdronkenen op te halen. Dc dure levensmiddelen in Duitschland. De Gemeenteraad van Neurenburg heeft met algemeene stemmen be sloten, den Bondsraad te verzoeken, zoo spoedig mogelijk den Duitschen Rijksdag bijeen te roepen, opdat deze maatregelen zal kunnen nemen om het vleesch en andere levensmiddelen goedkooper te maken. Op voorstel van enkele invloedrijke leden van den Berlijnschen Gemeente raad zal in een spocdeischende zitting ook deze Raad zich met dit onder werp bezig houden. De Berlijnsche Kamer van Koophandel heeft reeds een motie aangenomen, waarin de bekende middelen ter verbetering tijdelijk openstellen van de grenzen voor slachtvee, tijdelijke opheffing van de invoerrechten, verlaging van de spoorvracht nogmaals worden be pleit. Volgens bericht uit Den Haag zijn door H. M. de Koningin nog geen andere plannen vastgesteld dan het gaan naar Soestdijk op 14 September en naar 's-Gravenhage op 16 Sep tember a.s. H. M. de Koningin-Moeder is Maandagmiddag 3.20 aan het station te Baarn teruggekeerd van haar be zoek aan de Koninklijke Famillie op Het Loo. Des avonds 7 uur kwam de hertogin van Albany aan de halte Soestdijk aan, voor een verblijf van enkele dagen ten paleize aldaar. De Koningin- Moeder verwelkomde hare zuster op het perron van bet halte-station, al waar ter begroeting aanwezig was de burgemeester van Soest, de heer mr. C. J. W. Loten van Doelen Grotbe. In gesloten rijtuigen werd naar het paleis gereden. Een poniiy voor prinses Juliana, Door den stal Doorwerth te Heelsum is aan H. M. de Koningin een Shet- landsche ponny verkocht voor Prinses Juliana. Oranjcbond van Orde. H. M. de Koningin-Moeder heeft eene gift van f50 doen toekomen aan den Oranjebond van Orde, als blijk van belangstelling in zijn streven Acht-uurs-arbeidsdag. Op de nationale meeting" voor den acht-urigen arbeidsdag, aanstaande Zondag 15 September op hel land goed »De Binkhorst", bij Den Haag, te houden, zullen de volgende onder werpen besproken worden De acht urige arbeidsdag en de huisindustrie"; nde acht urige arbeidsdag een internationale". In de meermalen vermelde en besproken zaak betreffende de nala tenschap van P. Teyler van der Hulst, in 1778 te Haarlem overleden, is gis teren bij den presideut der Rechtbank opnieuw eene klacht ingediend door den heer J. van Marle, te Apeldoorn, namens verschillende personen, die beweren als bloedverwanten van den erflater recht te hebben op diens nalatenschap. Hun eiscb is, dat de directeuren der bestaande Teyler's Stichting als zoodanig zullen worden ontzet, en dat in overleg met de familie nieuwe executeuren zullen worden benoemd. Gelijk men weet, beweren de be doelde requestranten, dat P. Teyler van der Hulst indertijd zonder testa ment is overleden, en dat bij de vor ming van de bekende Stichting te Haarlem gebruik gemaakt zou zijn van een valsch testament. Eigen vertegenwoordiging van Nederlaudsch Oost-ludit. Naar aanleiding van een telegram uit Batavia, waarin wordt medege deeld, dat de Gou verneur-generaalheeft aangekondigd, dat stappen zijn gedaan om Indië een eigen vertegenwoordi ging te geven, herinnert de »N. R. Ct.« aan de discussie in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Indische Comptabiliteitswet in de maand Maart jl. De Minister van Koloniën zeide toen, dat het wetsontwerp, waarvan in de Memorie van Antwoord sprake is, zoo goed als gereed was, om naar Indië te worden gezonden, om daarover advies uit te brengen. De mededeeling van den Gouver neur-generaal op de audiëntie van 31 Augustus is nu te beschouwen als een vervolg op hetgeen de minister tor zake heeft gezegd. De sN R. Ct.« kan hieraan toevoegen, dat het advies van den Raad van Indië, betreffende het wetsontwerp, waarbij een eigen vertegenwoordiging van Nederlandsch- Indië wordt voorgesteld, reeds bier te lande is ontvangendat van den Gouverneur-generaal echter nog niet. - De leden der Nederlandsche Pomologische Vereeniging, die op 9 en 10 September hun jaarlijksche excursie ditmaal naar Zuid-Limburg maken, zullen den eersten dag een bezoek brengen aan Eijsden, en aldaar boomgaarden, het park en bet kasteel van Graaf de Geloes in oogenschouw nemen. Daarna den Limburgschen proeftuin te Amby nabij Maastricht. Den tweeden dag wordt een rijtoer gemaakt door het mooiste gedeelte van Zuid-Limburg: Gronsveld, St. Geertruid, Mheer, Noorbeek, Mar graten. Oud-Valkenburg en Valken burg. Onderweg worden verschillende kersen-, appel- en pereboomgaarden bezocht, alsook het oude kasteel te Mheer. Brandgevaar. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de aandacht der gemeente besturen gevestigd op het volgende: Het is meermalen voorgekomen, dat monumenten van geschiedenis en kunst eene prooi der vlammen zijn geworden 2) «Maar er konden omstandigheden plaats hebben, sire,hernam de Mar kies, die waarschijnlijk reden had de zaak voor ernstiger te houden dan zijn koninklijke meester. //De invloed van den graaf de Richmond heeft mij reeds menige leelijke trek gespeeld. //Neen! Wees weder vroolijk en wel gemoed, Giac. Gij hebt mijn koninklijk woord, wees dus tevreden, zoo. Nu werd Karei door de ietwat luid ruchtige intrede van den connetabel onderbroken. Den dobbelbeker terzijde werpend, stond hy haastig van de tafel op en riep den binnentredende met zijne gewone vroolijke zorgeloosheid toe: //Welkomneef, te Bourges! Men heeft mij reeds het gebeurde bericht. De godvergeten verraders mogen naar de hel varen!Maar wat voert u tot mij? Gij veroorzaakt u toch geen verdriet wegens de weggeloopen schurken, hoop ikl De graaf, op wiens gezicht zich trots en ongerustheid uitdrukten; scheen de laatste vraag niet gehoord te hebben. Met een somberen schuinschen blik op den markies antwoordde hij //Ik ben gekomen, sire, om u mijn connetabelzwaard terug te brengen, daar het niet meer in staat is, het verloren Frankrijk te redden. Zonder troepen kan ik geen slag leveren.» //Niet zoo haastig, heer neef!» riep de koning zichtbaar misnoegd. »'t Is niet mijn schuld, dat de lafaards ons ver laten hebben.» »De mijne is het ook niet, sire,» antwoordde de conntabel trotsch met nadruk. //Dat weet ik, Richmond, gij zijt een rechtschapen dienaar, en een dapper soldaat.» De graaf boog koel en sprak met de waardigheid van een man, die bewust is het recht aan zijne zijde te hebben, doch vol eerbied en zonder bitterheid //Toen ik het zwaard van connetabel van uwe majesteit ontving en troepen wierf om uwe kroon te beschermen tegen de overmacht uwer vijanden, ge schiedde zulks op èène voorwaarde. Vergun mij, sire, ze in uw geheugen op te roepen. Ik had beloofd het leger dat ik bijeen zou brengen, vier weken lang ten mijnen koste te zullen onder houden vervolgens moest het door uwe majesteit betaald worden. Ik heb mijne belofte gehouden. Daarop liet gij mij weten, sire, dat ge mij tot het verder bezoldigen der troepen 400,000 livres zoudt zenden «Zoo is 't, neef.» //Sinds zijn vier maanden verstreken, maar het geld, dat ge mij beloof hadt, heb ik niet ontvangen. Vergeefs herin nerde ik er aan en verzocht er om. De gevolgen er van konden niet uitblijven de troepen weigerden langer zonder soldij te dienen. De tucht was ver nietigd; de manschappen werden op roerig. Ik bad en dreigde't baatte niet. Eindelijk gingen de verraders heimelijk weg. Dat alles, sire, zou niet gebeurd zijn, zoo gij, gelijk ik, uwe belofte gehouden en mij de 400,000 livres gezonden hadt.» »Wat?» riep Karei bleek van toorn, »heb ik u het geld niet gezonden?» //Neen, sire.» //Niet." En van de steden zijn 500,000 livres geheven 1 Waar zijn zij gebleven?» //Vraag het uw schatmeester, den markies de Giac, misschien weet hij het,» antwoordde de connetabel koel. De markies, die naar de mededeelingen j van den graaf zichtbaar met angst en spanning geluisterd had, oordeelde het raadzaam de vraag des konings niet af te wachten, maar zeide: //Sire, 200,000 livres zijn aan den chevalier 1 d' Ange betaald geworden voor twee hengsten, die hij uit Bourgogno heeft laten komen en voor de weddenschap welke hij van uwe majesteit gewonnen had.» //Goed, Giac. En wat is van de overige 300,000 livres geworden?» //Vergeving, sire,» antwoordde met angstige beklemdheid de schatmeester, i »ik had slechts 200,000 livres ont-j vangen.» //Wat?» riep Karei ten hoogste ver wonderd. «d'Estophanes heeft 500,000 livres geheven en mij gemeld, dat hij .ze u dadelijk zenden zou. Heeft hij 't geld aan u betaald of niet?" De markies bevond zich zichtbaar in de pijnlijkste verlegenheid. De vraag van den koning was zoo op den man af en zoo duidelijk, dat een ontwijkend antwoord onmogelijk scheen, ontkennend of noodzakelijk met inlichtingen verbonden moest zijn, die trouwens niet geschikt waren de vrees te temperen, welke den markies heimelijk verontrustte. Evenwel bleef hem geen keus en zoo antwoordde bij na eenig aarzelen //Ik vraag uwe majesteit vergeving, dat ik u nog geen kennis heb gegeven van een onaangenaam voorval, het welk voor veertien dagen heeft plaats gehad. Het gemoed van mijn koning is genoeg bezwaard door de zorgen van dezen heilloozen oorlog, dan dat ik het met nog andere bekommernissen zou be last hebben." »Wat is 't, Giac? Spreek!» riep Karei door de inleiding, welke de mar kies zijn noodlogen vooraf zond, minder getroffen dan nieuwsgierig gemaakt. »De ontvanger-generaal d'Esto phanes, sire,» voer de schatmeester met geveinsde droefheid voort, »is op den weg naar Bourges door een vijandelijken troep ruiters overvallen geworden. Zijn bedekking die uitvier man bestond kon het niet verhinderen, dat, voor hij hulp ontving, de vijand van het geld dat hij bij zich had 300,000 livres buit maakte. Drie man van de bedekking werden in het gevecht dat plaats had, weerloos gemaakt, de ontvnnger-geDeranl zeif sneuvelde op de plaats (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1