Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ten gevolge van onvoorzichtigheid van werklieden, voornamelijk van lood gieters, aan de daken of goten werk zaam, Het zou ongetwijfeld wenscbelijk zijn, indien, voor zooveel dit nog niet is geschied, van gemeentewege maat regelen werden genomen om brand gevaar te voorkomen, in al die ge vallen waarin zoodanig gevaar te voorzien is, inzonderheid wanneer aan daken of goten met vuur moet ge werkt worden. liet geschenk voor de Koningin. Het geschenk, dat Prins Hendrik aan de Koningin op haar verjaardag schonk,bestaat uit twee groote antieke zandsteenen vazen op hardsteenen voetstukken. Ze zijn ongeveer 300 jaren oud en door kunstkenners ge restaureerd. Ze staan nu vóór het cour, eenige meters buiten het hek, waar vroeger de groote lantaarns stonden. Koninginnedag. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier met opgewektheid gevierd dank zij het niet verwachte mooie weer, dank zij de Oranje-Vereeniging, die steeds haar beste krachten inspant, dezen dag zoo luisterrijk mogelijk te doen vieren. Velen hadden de vlag uitgestoken, wat al dadelijk een feeststemming bracht. Van versieringen was niet zoo bijster veel werk gemaakt. Een gunstige uitzondering maakten de bewoners van de Groote- en Kleine Haag en de Koestraat. Reeds dagen van te voren waren ze druk bezig met het aanbrengen van groen en versieringen en ze hadden dit smaakvol gedaan. Toen 's avonds de lichten waren ontstoken, keken alle bezoekers verrast en bewonderden de fraaie illuminatie Het verloop van de feestelijkheden kennen we uit de programma's. De zanguitvoeringen op het terras van Amicitia onder leiding van den heer Hazendonk en van vele kinderen op het Juliana plein onder leiding van den heer Van Lunteren werden door vele honderden aandachtig aan gehoord. Ook de parade trok natuurlijk vele toeschouwers, evenals de wed strijden in den namiddag. Het ging er soms wel eens wat wild naar toe, orndat alles niet goed geregeld was en het talrijke publiek opdrong. De uitslag dier wedstrijden is als volgt I. Fietsrijden met bindernissen: le prijs, inktkoker, H. Wijnen. 2e horloge, J. Arlar. 3e schemerlamp, F. Veenendaal. 4e zakmes, L van Keulen. II. Ringrijden in tilbury: le prijs f20, J. Lagemaat. 2e f10, G. Hooyer. 3e f6, J. Hooyer. TIL Ringrijden per fiets, le prijs f 10, H Wijnen. 2e i f8, F. Veenendaal. 3e 15, G. Willigenborg. 4e f4, W. Brink. 5e f2, J. Leyendekker. IV. Vliegerwedstrijd, leprijs,zilveren horloge, R.V.Apeldoorn. 2e klokje, H. Haarsma. 3e nikkelen horloge, K. Mulder. 4e sigarettenkoker, H. Flos. 5e binocle, W. Jansen. J. Riksen, W. Jansen, T. van Veen en H. Mol kregen ook een prijs voor den moorsten, den vreemdsten, den grootsten en den kleinsten vlieger. Deze prijzen werden door den nieuwen burgemeester uitgereikt onder aardige toespraken. Op de straat was het zeer druk en woelig, af en toe werd er geklopt en een enkele keer een mes getrok ken, zoodat de hulp van den genees heer moest worden ingeroepen. Men zegt, dat de burgemeester een enkele maal in het gedrang is gekomen, of het waar is, weten we niet, doch wel weten we, dat de politie af en toe krachtig moest optreden om de orde te handhaven. Een woord van lof voor den takt waarmede zulks geschiedde. De uitslag van het 2de toe latingsexamen aan het Gymnasium alhier luidt als volgt: Toegelaten tol kl. IJ. J. Mool- huizen en G. Stadermann. Tot kl. II: W. Vissering. Tot kl. Ill: H. J. de Vries. Tot kl. IVW. H. Ocberius Kap- teyn. Tot kl. Vla: J. E. Eilerts de Haan. Bij K. B. is, met ingang van 16 Sept. aan kap. K. Kooiman, van het 5de reg. inf., op aanvrage, onder verplichting om ter beschikking te blijven, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toe kenning van een pensioen van f 1092 en is hij bij het reserve-personeel der landmacht benoemd lot reserve kapitein bij de inf. der landweer, met bestemming voor de betrekking van compagnies-commandant in het 20ste landweerdistrict. Niettegenstaande de heide-tuilijes van Hel Loo eerst Vrijdagavond laat alhier kwamen, door uitstedigheid vau bestuursleden de verkoop niet goed was voorbereid, en slechts 50 tuiltjes werden ontvangen, mochten padvinders en padvindsters toch nog een goede f200 bijeenbrengen voor de noodlijdenden in West-Indië. Mevrouw Martin Kalfl—de Holl verzoekt ons te willen vermelden, dat zij voornemens is in het a.s. winter seizoen als voordracht-kunstenares op te treden. Zij is oud-leerlinge van den heer Jan C. de Vos, die haar een warme aanbeveling verstrekte. Een proefprogramma ons getoond was vol afwisseling en bevatte van het nieuwste het beste. Haar programma omvat o.a. de Reien uit de Treurspelen van Vondel, Wildenbruch's Heksenlied, verzen van Adama van Scheltema, Kloos, Albert Verwey, Helene Swarth, Dr. Schaepman, Van Meurs, Prins, Guido Gezelle, Lovendaal, Pol de Mont enz., genoeg verscheidenheid dus om een genot\ollen avond te bezorgen. Ons garnizoen is dezer dagen geducht versterkt. Bij het le regiment huzaren kwamen j.l. Maandag de mili ciens der lichting 1909 onder de wapens en gisteren bij het 5e regimeni infanterie de miliciens der lichtingen 1905 en 1906, die allen gedurende 25 dagen in werkelijken dienst blijven. Onze voormalige stadgenoot de lieer A. A. Verbnrg, hoofd der openb. lagere school te Leusden heeft met gunstig gevolg bet examen voor land bouwkunde I. o. afgelegd. De heer P. van den Hooff Az. heeft, daar zijne werkzaamheden door zijne benoeming tot directeur der Normaallessen enorm zijn toegenomen, zich genoodzaakt gezien ontslag te vragen als leeraar in de Nederl. taal aan de Herhalingsschool voor meisjes. Het Oranjebloempje voor de Chr. Militaire Tehuizen heeft alhier f 149.opgebracht, terwijl de verkoop van het zelfde bloempje voor de R. K. Militaire Tehuizen alhier f 275. opbracht. Onze Amersfoortsche padvinders behaalden in een op Koninginnedag te Zeist gehouden wedstrijd den len prijs, een patrouilletent. Voor de door de Amersfoortsche Wiehijdersclub «Do Wielersport« uit geschreven afstandsrit: Amersfoort ArnhemApeldoorn Amersfoort hebben zich reeds een 40-tal deel nemers aangemeld. Aangesloten aan het Telefoonnet onder nummer 266 mevrouw de wed. M. W. de Bas-Brester en onder no 183 Mr. D. J. van Schaardenburg. Hedenmiddag zullen de officieren van het garnizoen hunne opwachting maken bij den burgemeester. In den jachlrit achter een jager- meester op het concours hippique te Groningen gehouden behaalde luite nant Colenbrander met «Intrepidü den tweeden prijs. Een detachement van het le regiment huzaren behaalde bjj den nationalen schietwedstrijd te Leur (N.Br.) in den korpswedstrijd voor geweer den 7en en in den korpswed strijd voor revolver den 5en prijs. De houwitser-compagnie van het le regiment vesting-artillerie, uit Utrecht, trok Maandagochtend op haar marsch naar de legerplaats bij Olde- broek, door Amersfoort. De reserve-kapitein jhr. W. A. Ortt, Directeur der Maatschappij «Zand bergen», is j.l. Maandag bij het le regiment veld-artillerie onder de wa penen gekomen. Naar wij vernemen heeft de heer J. van de Lijke bedankt voor de candi- datuur voor den Gemeenteraad, hem aangeboden door de kiesvereenigmg «Gemeentebelang». Een groot aantal ingezetenen heeft genteend de afgetreden burge meester Jnr. Barchman Wuytiers en den eveneens afgetreden secretaris Mr. Dr. Slenfert Kroese een blijk van sympathie en waaideering te moeten geven voor hetgeen zij in hunne ambts betrekking voor de gemeente hebben gedaan. Als zoodanig zijn van den heer H. Wolter eenige schilderstukken, gezichten in Amersfoort, aangekocht die voor hen die daartoe hebben bij gedragen heden- en morgenmiddag tusschen 2 en 4 uur in een der lokalen van de sociëteit »Concordia« ter be zichtiging zijn gesteld. Aan de firma Engelsman en de Vries, chemische fabriek »de Valk" alhier is voor het dienstjaar 1913 de levering opgedragen van het leder- extrakt ten behoeve der Zeemacht in Nederl. Indië. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden vatt het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft van de maand Augustus 1912. Brieven Binnenland. A. Smit, Amsterdam. Eva v. Bever, RollT, Plechelmus, Mej E. v. d.? G. Eikerbout, Bloemendaal. Sanders Co., Enschede. G. H. Laurier, Zandvoort. Brieven Buitenland. E. v. Nagell, München. P. de Groot, Ruhrort. E. v. Nagell, Schafihausen. Briefkaarten Binnenland. G. de Rop, Amersfoort. C. Martha v. Essen, J. v. Es, Amsterdam. D. P. M. v. Heuner, A. Veerkamp, M. E. Lugt, F. C. Zahn, 's Gravenhage. D. de Haas, Helder. J. J. de Voogd, Middelburg. A. Plyter, Nijmegen. B. Hol, Rotterdam. N. Teouw, Briefkaarten Buitenland. A. E. Wade, Knocke. E. Wolters, M. Gladbacb. 3 briefkaarten zonder adres. 15 drukwerken. Rijks-Postspaarbauk. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Sept. en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersioortsche Tramweg-Maat schappij gedurende de maand Aug. 1911/1912. 1911 1912 Minder. Aantal passagiers 14561 13954 607 Opbr. vervoer f729.25 f694 40 f34.85 a Dagkilom. - 13.06 - 12.44 - 0.62 Totaal - 770.01 - 712 80 - 57.21 Dagkilom. - 13.80 - 12.75 - 1.05 Als gevonden op den openbaren weg zijn aan het bureau van politie gedeponeerdeen revolver geladen met 4 scherpe patronen, een kompas, een zilveren theelepeltje en een doekspeld. Brutale inbraak. De Londensche berichgever van het «Handelsblad.» schrijft d.d. 2 September: »De avondbladen maken melding van een inbraak, die zeker getuigt van groote brutaliteit en handigheid van degenen, die hem gepleegd hebben. Hedenochtend werd ontdekt dat de zware brandkast in den bekenden musichall »Hippodrome« bij Leicester Square geopend was en daaruit een bedrag van ongeveer duizend pond was gestolen. Gedurende den nacht wordt dit ge bouw bewaakt door een brandweer man, die geregeld zijn ronden heeft te doen, welke door een seinklok worden aaDgeteekend. Deze man bad zijn ronde gedaan en alles in orde bevonden, doch toen bij een uur later weder rondging en de wenteltrap af ging naar de kamer waar de brand kast staat, werd hij op eens aange vallen door twee gemaskerde mannen, die hom een in chloroform gedrenkten doek over het hoofd wierpen. De man werd dus bewusteloos en toen hij een paar uren later weder bij kwam en in staaf was verder le gaan, bemerkte hij dal in de schatkamer de brandkast door middel van dyna miet uit elkaar was geslagen en de inhoud verdwenen. Een groote boe veelheid zeep, blijkbaar gebruikt om de reten van de kast te stoppen of den slag van de ontploffing te dooven, word gevonden. De muren en zoldering waren met de zeep bespat en op den vloer vond men honderden afgestreken lucifers, die de inbrekers bij hun werk gebruikt badrien. Het merkwaardige is dat de ontploffing in het vertrek betrekkelijk weinig schade heeft aangericht en de slag op straat niet gehoord is, hoewel het vertrek, waar de brandkast zich bevond, dicht aan de straat is gelegen. De bedrijvers van den diefstal hebben dus een buitengewoon© handigheid gehad om een der meest zwaie brand kasten uit elkander te laten slaan. Hoe de dieven binnengekomen zijn is niet na te gaan. Vermoedelijk hebben zij zich reeds Zaterdagavond na afloop van de voorstelling laten insluiten en zich in het gebouw verborgen. Zondags is er geen voor stelling, doch gisteren was het op het tooneel van het gebouw tot over twaalven 's avonds druk geweest wegens tal van repetities door artisten en met décors voor bet nieuwe avond programma dezer week. De inbrekers hebben zich aan de achterkant van bet gebouw met hun buit verwijderd en daartoe enkele sloten en ruiten verbrijzeld. Zij heb ben één voorwerpje achtergelaten, dat de politie vermoedelijk van dienst kan zijn, nl. een metalen versiering van een horlogeketting, waarop staat «South Africa, 1912a, waaruit men opmaakt misschien met oud-militairen van doen te hebben. De directie van het »Hippodrome« was tegen inbraak verzekerd. Te Wageningen en omgeving werd door iemand in veldwachters uniform, die zich Spelder noemde en voorgaf gemeente-veldwachter te Westzaan te zijn, geld ingezameld onder het voorwendsel, dat hij een kind op een Christelijk Gymnasium bad, maar de daaruit voortvloeiende kosten niet geheel kan betalen. Aan de politie is bij nader onder zoek gebleken, dat te Westzaan iemand van den naam Spelder onbekend is. Zij, die eene bijdrage hebben geschon ken, zijn dus meer dan waarschijn lijk het slachtoffer geworden van een oplichter. Nachtvorst. Maandagnacht heeft het bij noor denwind gevroren. In den vroegen morgen was dit op de landerijen zeer goed te zien. Niet veel animo. Zaterdagmorgen vertrok van Leeuwar den een goedkoope trein naar Arnhem en Nijmegen. Er waren slecht 6... reizigors die van deze gelegenheid gebruik maakten! Uien als xveerprofeten f In sommige landen schijnen de uien profetisch aangelegd te zijn, speciaal wat betreft de voorspelling van de a.s. winterkoude. In Engeland ziet men aan de dikte van de uienschil, of er veel of weinig gestookt zal moeten worden Als de uienschil dun is, is de winter zacht. Is de schil dik, dan wordt de winter streng. In Frankiijk daarentegen schijnt men het niet zoozeer in de dikte als wel in het aantal der schillen te zoe kenAls de uien drie schillen hebben, komt er hevige koude. Of de uien ten onzent ook nog maatregelen tegen de winterkoude nemen, is ons niet bekend. Zijn er onder onze lezers, die het weten? Overvallen. Een der patiënten van het genees kundig gesticht voor krankzinnigen «De Brinkgreve» bij Deventer, heeft dezer dagen een der verplegers met een dorscbvlegelzoo hevig op het hoofd geslagen, dat daarvan een ernstige ver wonding het gevolg was. Ware een der andere patiënten niet ter hulp gekomen, dan was de broeder, die reeds bewusteloos was, zeker doodgeslagen. Zijn toestand is bevredigend en men heeft hoop op zijn behoud. Voor Huis en Hoi. Melk drinken: Dat melk een ge zonde drank is daarover zijn allen het eens. Toch zijn er menschen die zich beklagen geen melk te kunnen drin ken. Het breekt hun op, zeggen ze. L)at kan wel het geval zijn, maar wat is de oorzaak daarvan? Indien men een glas melk haastig inslikt, komt ze in de maag en vormt daar één vaste, gestolde massa, die zeer moeilijk te verteren is. Drinkt men daarentegen dezelfde hoeveelheid melk in kleine teugen en besteedt men er dus wat meer tijd aan, dan is de melk, als ze in de maag komt, zoo verdeeld, dat ze, ja, ook wel stolt, maar dat moet gebeu ren door het maagsap, maar in plaats dat ze nu een vaste, dikke massa vormt, waar alleen aan den buiten kant de sappen eeriigszins kunnen inwerken, is die massa meer spons achtig. Hierin kan 't maagsap goed inwerken en do melk doen verteren. Ook voelt men dan niet de melk als een bal in de maag liggen, terwijl van opbreken geen sprake is. Verse he andijvie; Om andijvie ook gedurende den winter steeds versch te kunnen gebruiken, moet men ze bij het begin van de vorst opsteken, van de buitenste, harde, groene bladeren ontdoen en in een kouden bak inkuilen. Is men echter niet in het bezit van een bak, dan kan men tegen den winter een gat van ongeveer meter diepte in den tuin graven en daarin de andijvie rechtop en vast aaneengedrukt plaatsen; het geheel wordt dan door eeu dikke laag riet gedekt. Heeft men onder zijne andijvie- planten er eenige, die nog te klein zijn, om opgebonden te worden, dan behoeft men deze volstrekt niet te laten bevriezen. Men kan ze op de volgende wijze zeer gemakkelijk geel laten worden. Op elke kleine plant wordt een groot koolblad gelegd en daarop een dunne laag aarde, zoodat het geheel de gedaante van een molshoop verkrijgt. In eenige dagen zijn de planten geheel geel en voor het gebruik geschikt. VOOR HET LEVEN. Daar zijn twee dingen in 't leven, Verbazend ongelijk; Maar bij, die beide mag bezitten, Hij is onnoemlijk rijk. De een is levenslust geheeten, De ander stervensmoed. Zij beide, door elkaar geheiligd, Zijn gaven groot en goed. Een levenswijze door regel en maat beheerscht, komt niet tot ons op de vleugelen van den wind. Zij moet worden aangeleerd, verworven, ver overd door langdurige oefening. Gelukkig is het kind hetwelk daarin onderricht ontvangt. De grijsheid moet men eere geven, Den ouderdom ontzien Maar is de grijze, arme tevens Ocb, wilt hem hulpe biên. Observator. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den 21 toten met den 27 Augustus 1912. GEVESTIGD. Berendina Aleida Kamphuis, v. Njjeveen n. Heiligerbergerweg 25. Louis Kooien, van Noordwijk n. Pieter Pijpersstraat 25. Wilhs. van der Pennen, v. Waalwijk n. Muurhuizen 57. Louis Francis Theodoor Vogel, v. Tete- ringen n. P. Buyslaan 3. Maria Fikke, v. Breda n. P. Buyslaan 8. Jacob Sluis, v. Baarn n. Schimmelpstr. 13. Josephina Maria Vial, v. Mijdrecht n. Renachtstraat 3. Everardus Veenendaal, v. Cav. Kaz. n. Arnhemscheweg 22. Willem Franciscus Velthuizen, v-Duitschl, n. Soesterweg 80. Alexandrina Maria van Fessem v. 's Hage n. Soesterweg 169s. Cornelia de Bruin, van Naarden naar Wolkerstraat 53. Adriana Johanna Butselaar v. Schoon hoven n. Utrechtscheweg 87. Gerrit Stichter, v. Utrecht n. Soestw. 203. Antonie Franciscus Verhaar, v. Utrecht n. Soesterweg 203. Hendrik Jan van Daal, van Utrecht n. Westsingel 83. Johannes Thomas van den Broek, van Baarn n. Kl. Haag 10. Jacobus Gerardus Spil, v. Hilversum n. St. AndrieBtraat 10. Maurits Henri Eduard Uyldert, v. Zwolle naar Zuidsingel 36. Jan Rijkmans, v. Steen wijk n. Schimpstr. 52. Hendrika Jansen, v. Hoorn n. Langegr. 22. Cornelia Emilie Hubert, van Utrecht n. Langegracht 22. Gijsbertus Esmeyer, v. Achttienhoven n, Havik 17. Johanna Vos, v. Soest n. Soesterweg 281. Johanna Wildeman, van Loenen naar Langegracht 15. Joannes Adrianus van der Wiel, van 's Hage n. Havik 4.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2