PREDIKBEURTEN. Plaatselijk Nieuws. Jicht en rheumatiek. tuiging gekomen, dat het 't meeste aanbeveling verdient, aan 3 genees- heeren de zorg voor den geneeskun digen dienst in zijn vollen omgang op te dragen, met dien verstande, dat ieder een gelijk deel dier werkzaam heden zal vervullen. Bij eene derge lijke regeling zullen dus alle drie ge- neesheeren de functie van schoolarts vervullen. Wij achten dit beter dan éen schoolarts aan te stellen, daar men in dit geval te veel afhankelijk is van de inzichten van éen persoon. De Gezondheids-commissie, welke wij met ons voornemen in kennis stelden en om advies vroegen, kan zich ook vereenigen meteen regeling als boven omschreven is. Vervolgens hebben wij overleg ge pleegd met de tegenwoordige Ge meen te-geneesheeren en Gemeente- heel- en vroedmeesters. Dr. A. H. C. van Drie! heeft ons medegedeeld, dat hij wegens de aan slaande vermeerdering van werkzaam heden, aan de betrekking van Ge meente-geneesheer verbonden, deze functie niet langer kan vervullen en ons om die reden ontslag vraagt. Aan gezien wij ons voorstellen, dat de reorganisatie met ingang van 1 Januari 1913 zal werken, stellen wij U voor, met ingang van dien dag aan dr. A H van Uriel eervol ontslag te geven als Gemeen te-geneesheer, onder dank betuiging voor de vele en langdurige diensten, aan de Gemeente bewezen. Wij zijn echter van oordeel, dat dil ontslag niet zonder meer verleend mag worden. Lettende op de omstan digheid, dat dr. Van Driel bijkans 57 jaien zijne beste diensten aan de Ge meerite bewezen heeft, zijn wij van oordeel, dat, hoezeer de betrekking van Gemeente-geneesheer geen aan spraak op pensioen geeft, aan dezen ambtenaar een vol-pensioen, d. w. z. twee derde van de laatst genoten jaar wedde, toegekend behoort te worden. Naar deze berekening zal het pensi oen bedragen f334. Wat betreft het salaris, te verbin den aan de nieuwe betrekking, zijn wij van .oordeel, dat dit op f1125 vastgesteld kan worden. De 3 tegen woordige functionarissen zijn bereid, tegen dit salaris de nieuwe functie te aanvaarden. Op grond van hel bovenstaande hebben wij derhalve de eer U voor te stellen: le. in beginsel te besluiten tot eene reorganisatie van den geneeskundigen dienst overeenkomstig dit voorstel en ons College op te dragen de noodige ontwerp-besluiten bij U in le dienen; '2e aan dr. A. H. C. van Driel, op zijn verzoek, met ingang van 1 Janu ari 1913 eervol ontslag te geven als Gemeente-geneesheer, onder dankbe tuiging voor de vele en langdurige diensten, aan de Gemeente bewezen 3e. aan dr. A. H. C. van Driel met ingang van 1 Januari 1913 een jaar- lijksch pensioen toe te kennen van f334. Bij raadsbesluit van 26 October 1909, werd ingesteld de betrekking van Gemeente-deurwaarder en werd voor deze betrekking vastgesteld een vast salaris van f750 minimum met 2 éenjaarlijksche en 2 tweejaarlijksche verhoogingen van 150 tot een maximum van f954. De tegenwoordige titularis heeft B. en W. verzocht, een verhooging van zijn salaris te willen overwegen. Lettende op de wijze, waarop deze ambtenaar zijn funciie vervult, en tevens in aanmerking nemende, dat zeer vele salarissen in de laalste jaren zijn verhoogd, zijn B. en W van ooi deel, dat het salaris vastgesteld kan worden op f850 minimum tot f 1050 maximum, met behoud van de tegenwoordige regeling der periodieke vei hoogingen. Voor den tegenwoordigen deur waarder zou dan het salaris op 1 Januari 1913 op 1900 vastgesteld kunnen worden, onder bepaling, dat de tweede periodieke verhooging, bij goede plichtsbetrachting, toegekend zal worden op 1 Januari '1914. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag, 24 September 1912 des middags om 1'/, uur. 1. Voorloopige vaststelling der balans en winst en verliesrekening der gasfabriek over 1911. 2. Vooiloop ue vaststelling van de geriieenle-rekening over 1911. 3 Vaststelling van de iekening van het stratenfonds over 1911. 4. Goedkeuring van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1911. 5. Goedkeuring van de rekening van het Burgerweeshuis over 1911. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling der jaar wedden en pensioengrondslagen voor het personeel verbonden aan hot Gymnasium en de Hoogere Burger school. 7. Benoeming van een curator voor het Gymnasium. 8. Goedkeuring van het gewijzigd reglement van orde voor de verga deringen van Burgemeester en Wet houders. Dikwijls hoort men de bewering uiten: »De Amersfoorters gaan weinig uit. nIn hoevere dit waar is willen we in 't midden laten, doch Donderdag avond, toen we die volle kerk zagen, dachten we onwillekeurig, als het maar wat goeds is zijn ze er hier ook wel bij. Zooals gezegd de St. Joris was vol, de élite van onze stad had zich opgemaakt om de Alt-zangeres Tilly Koenen, die een wereldreputatie heeft, te gaan hooren, neen! te gaan bewonderen. Vol eerbied en ontzag luisterden allen naar haar schoon, vol en zuiver geluid, dat de innigsie snaren van ons mensch zijn deed trillen Geen wangeluid, geen gehoest was er. dat den indruk afbreuk kon doen. In volkomen harmonie met den zang was de orgelmuziek van den heer Louis Robert. Majestueus ruischten de klanken door de gewelven der oude keik. Nu eens zacht en liefelijk, dan weer forsch en sterk waren de tonen, die om ons heen golfden, we begrepen, dat dit oude grootsche bouwwerk de plaats is, waar Tilly Koenen en Louis Robert gehoord moeten worden, om naar waarde te worden geschat. Naar wij vernomen, zullen de bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde luitenants op Zaterdag 5 October worden beëedigd en in functie gesteld. De miliciens der lichting 1909, die bij het lste regiment huzaren voor herhalings oefeningen onder de wapens zijn, gaan heden met groot verlof huiswaarts. Op de Staatsbegrooting voor 1913 is fl 125 uitgetrokken als subsidie voor de Amersf. Openbare Leeszaal. Op de Staatsbegrooting voor 1913 worden gelden aangevraagd voor het maken van een gebouw voor besmettelijke ziekten op het terrein van het rijksopvoedingsgesticht alhier en voor uitbreiding der binnenveif- werken. De le luitenants A. V. M. J. M. Goulmy en S. J. van den Bergh. van het 3e reg. veld art., worden 1 Oct. voor den tijd van 1 jaar gede tacheerd bij de rijschool alhier. De bioscoop «De Arend» wordt heden avond heropend en zij die een kijkje gaan nemen, zullen moeten toe geven, dat er door de Directie alles is gedaan om die bioscoop nog aan trekkelijker en meer gerieflijk te maken. De éntrée, bijna geheel uit spiegels bestaande, wordt schitterend verlicht; de gang daarachter waar zich ook de closets bevinden, geeft toegang tot elk der rangen apart. De zaal zelf wordt met planten versietd; de nieuwe concert-piano, geleverd door de firma André L. Krom, aan de Oude gracht bij de Viebrug te Utrecht, is een Ger. Adam, uit Wesel. Het programma, dat weder vele spannende en komische nummers be vat, begint met een prachtige natuur opname van het schoone ££lermo en omstreken en eindigt met een extra nummer voorstellende eenige opnamen van de Maiia-feesten tijdens het Maria- congres te Maastricht. Deze actualiteit is een begin van reeks actualiteiten, die de Directie van bovengenoemd bioscoop-theater voor haar inrichting doorloopend zal laten opnemen Zij noodigt daarom het Amersfoortsche publiek uit, bij voortduring haaronder- neming met een flink bezoek te steunen, te meer waar haar bioscoop de eenige hier ter plaatse is die onder degelijk en erkend toezicht staat, zoodat het publiek gevrijwaard is voor filins, die indruischen tegen den godsdienst of de goede zeden. De bouwvereeniging «Volks huisvesting II« heeft van het Burger Weeshuis gekocht een stuk grond aan de Kiuiskamp tegenover de Koningsstraat om daar goede en toch goedkoopearbeidswomngen ie bouwen. Mej. S. J. C. Verwey heeft wegens voortdurende ongesteldheid ••talag gevraagd als leerares in de handwerken aan de Rijks Normaal lessen alhier. Bij de verkiezing voor 1 lid van den raad der gemeente (vacature Kam) zijn candidaat gesteld de heeren A. M. J. Goote, J. Hofland, A. C. R O. Leinweber, en N. E. Rost. De afd, Amersfoort van het U. L G. zal bij genoegzame deelneming landbouwwintercursussen oplichten in de gemeenten Hoogland en Stouten- burg. Donderdagmiddag werd op de oude algemeene begraafplaats het stoffelijk overschot van wijlen den Heer J. A. Schoterman ter aarde be steld. Op hot kerkhof merkten we o.a. op, behalve de vele vrienden van den overledene, de burgemeester, de gemeente-secretaris, veel hoofdambte naren der gemeente, de brandmeesters van de Amersfoortsche en de onder brandmeester der Haarlemsche brand weer. Bloemstukken dekten de baar. Aan de groeve werd niet gesproken. De gewone jaarlijkscbe verga dering van het onderwijzend Personeel in het District Utrecht zal ditmaal gehouden worden op Zaterdag 28 September in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. De heer Heimans zal een voordracht houden over «Lichtbeelden bij het onderwijs,terwijl na de pauze de nieuwste schoolbioscoop van Gebr. Pathé zal gedemonstreerd worden. De Arrondissementsschoolopzieners in de Provincie Utiecht roepen de medewerking in der Gemeente Bestu ren en Besturen van Bijzondere Scho len, opdat alle Onderwijzers en Onder wijzeressen de vergadering kunnen bijwonen. Deze week is de Amersfoort sche muziekvereeniging de hooge eer te beurt gevallen dat de burge meester Mr. graaf J. C'. van Randwijck het eere-voorzilterschap der vereeni ging heeft aanvaard. De Kegelclub «Houdt Planktt staat met 260 houten aan den 4en Korpsprijs in den Kegel wedstrijd te Arnhem. Het hotel Place-Royale had dezer dagen hoog bezoek. Vooreerst logeerde daar de luitenant- generaal W. A. F. de Meester, com mandant van het veldleger met zijn adjudanten officieren van den generalen staf. Voorts nam er zijn intrek gene raai majoor BischolT van Heemskerk, die do oefeningen van het 2e bataillon 5e reg. infanterie bijwoonde, welk bataljon gecommandeerd werd door den kapitein J. W. G. Pehzer, com mandant in het 9e landweer-district. En ten slotte stapte aan het hotel eene militaire commissie af onder praesidium van den gep. kolonel der artillerie N. Bosboom. Naar men ons mededeelt, is gisteren alhier eene ergerlijke dieren mishandeling geconstateerd. Een voerman, in dienst van Gebr. O reed des middags ten 1'2 ure, op de Varkensmarkt met een voor een wagen gespannen paard, hetwelk eene groote wonde aan de rechterborst onder het tuig had. Door den inspecteur-veldwachter J. F. van der Maas, in dienst der afdeeling «Gooi- en Eemland« van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren is, naar aanleiding van deze verregaande mishandeling, tegen C. proces-verbaal opgemaakt. De gemeen te-begrooting voor 1913 sluit met (744 219.83'/, in inkomsten en uitgaven, tegen f 818 882 65 in het vorige jaar. De onvoorziene uitgaven worden geraamd op f 2015 80. In de begeleidende nota zeggen B. en W. dat, hoezeer de ontvangsten uit verschillende heflingfn stijgen, de vermeerdering van de uitgaven zóó sterk is, dat niet dan met veel moeite de begrooting zonder belastingverhoo- ging kon sluitend gemaakt worden. Dank zij de omstandigheid, dat het beschikbaar saldo over het dienstjaar 1911, dat over 1910 met f 17.939.39 overtrof, kon belastingverhooging ver meden worden. Het batig saldo over 1911 bedraagt f4341 39. Naar men ons mededeelt zal de eerste bijeenkomst van den alhier opge- richten «Lutherschen Kring* plaats hebben op 1 October a s. Het ledental is de 40 reeds genaderd terwijl ook enkele begunstigers zijn toegetreden. Om zoowel voor openbare als bijzondere scholen gelijkheid van de te zingen liederen te bevorderen en daardoor meer éénheid te verkrijgen in onzen volkszang, zijn door de com missie van toezicht op 't lager onder wijs deze week aan de verschillende scholen uitgereikt 1000 exemplaren van «Volkszang», een boekje bevat tende 20 liederen, samengesteld door een comité uit vereenigingen van belangstellenden in het onderwijs en den volkzang van bijzonder- en open baar onderwijs. Het doel is aan eiken leerling die de school verlaat één exemplaar in eigendom te geven. Een buitengewone subsidie stelde de C. v. T. hiertoe in staat. De lste luit, F. E. baron van Heerdt, van het lste reg. huzaren to Amersfoort, wordt, te Leeuwarden gedetacheerd tot het geven van onderricht in het paardrijden aan de onbereden officieren van het garnizoen aldaar. ZONDAG 22 SEPTEMBER. Reuionstrantsche kerk. Voorm. 10'/, uur, Ds. Ilooykaas. Doopsgezinde Kring. Het logegebouw Van Persijnstraat No. 1. Voorm. 10'/» uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evnng. Luth. Kerk. Voorm. 10'/, uur, de Heer J. P. Hau- mersen, prop. b. h. Evang. Luth. Kerkgenootschap te Rotterdam. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'lx uur, Ds. Donner. Maaridelijksche collecte. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Kajan, van Rotterdam. 'sAv. 5V, uur, Ds. Kajan. Collecte voor de Kas voor Emer. pied., Weduwen en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9J/v uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/» uur, Godsdienstoefening. Een nieuwe Biscuit-fabriek. De bekende Zaansche koek- en beschuitindustrie der fiima Verkade Comp le Zaandam schijnt met haar onderneming nog niet aan een eind ie zijn. Naar wij vernemen heeft zij verleden jaar een belangrijke uitbrei ding aan haar inrichting gegeven en werd dezer dagen do nieuwe biscuit fabriek geopend. Het is een mooie inrichting en de nieuwe fabiiek toont ten duidelijkste aan hoe, bij de geheel machinale bereiding de grooisl mogelijke zinde lijkheid in acht wordt genomen, terwijl de ruime, groote pakzalen en het keurige schaftlokaal doen zien, dat de firma een open oog heeft voor de belangen van haar personeel. Het is een aardig gezicht de jonge paksters in hun uiform te zien zitten in het goed geventileerde en lichte schaft lokaal, allen aan tafeltjes van zes personen, elk tafeltje vooizien van eeri gezellig koffieblaadje, waar, op een Vei kades comfoortje de koffie lustig staat te pruttelen. Overal orde en regel in deze gebouwen, en wat het artikel Biscuit zelf betreft, wij twij felen niet of de firma zal haar prin cipe getrouw blijven en zich speciaal toeleggen op het fabricoeren van «het allerbeste», dus van Biscuits, die in zuiverheid van grondstoffen en fijn heid van smaak de zoo geroemde Engelschen Biscuits zullen evenaren. Om het 't publiek gemakkelijk te maken zullen alle biscuitsoorten uitsluitend in 10 cents pakjes worden verkrijgbaar gesteld, de pakjes meer of minder inhoudende naar gelang van eene soort meer of minder kan worden gegeven. Een aardig en goed idee, waardoor aan het publiek de herkomst en zindelijkheid wordt gewaarbord en welk systeen verre de voorkeur verdient boven het verkoopen van biscuit zoo los uit het blik, die toch met de hand moeten worden uitgewogen en dikwijls in grove win kelzakken gepakt den consument bereiken. Wij wenschen de Firma Verkade veel succes met hare nieuwe onder neming en twijfelen niet of het Neder- landsche publiek zal, waar het hier een welbekende Nedet landsche indu strie geldt, de fit ma gaarne in haar prijzenswaardig streven steunen wan neer werkelijk blijkt, dat het Neder- landsche product in geenen deele behoeft onder te doen voor wat het buitenland ons biedt. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 13 tot 19 September. Geboren: Geertruida, d. van Johan Eduard Fredeiik Hagenbeuk en llen- drika Quick. Elisabeth, d. van Casper Muijs en Rijntje Maaterman. Jacobus Johannes, z van Gernt Willem van Lottum en Susanna Eli sabeth Montfoort. Gerardus llen- drikus, z. van Hendrikus Bernardus Rouwhort en Clasina Velthuizen. Johannes Theodorus, z. van Albertus Johannes Jansen en Hendrica Wille- mina Houterman. Gerard Adriaan, z. van Herman Gerwed de Greef en Steventje Hazeleger. Maria Dorothea, d. van Diik Jan van den Hoorn en Maria Janssen. Jacob, z. van Jo hannes van den Heuvel en Jacoba Gijsbertse. Adriana Maria, d. van Willem Christiaan Hottingaen Adriana Maria van den Ameele. Geertruida Maria, d. van Johannes Wilhelmus van Gils en Alijda Maria van den Bos. Marinus Christiaan, z. van Gijsbert van de Weerd en Maria Catharina Ames. Christiaan, z. van Willy van der Mandele en Alida Christina Rebina Vermeer. Geer truida Arnolda, d. van Johannes Hui- zinga en Petronella Arts. Tjitske, d. van Johannes van Eijkelenburg en Trijntje van der Meulen. Karei, z. v. Hendrik Priem en Catrina Meijer. Ondertrouwd Jacob van den Heuvel en Hendrika Ruitenbeek. GetrouwdKlaas Masson en Hen- drina Evers. Lucien Adam en Jeannette Gerardina de Vlies. Overleden: Theodorus van den Hoven, 65 jr., echtg. van Barbera van den Tweel. Jan Anionie Schoter man, 64 jr., echtg. van Catharina Colpa. Douwe Marinus Mulder, 64 jr. wed. van Wilhelmina de Vries. Theodorus Verhaar, 62 jr., echtg. van Maria Gerarda van de Pavert. Petrus van der Pol, 69 jr., echtg. van Clasina Otto. Woudenberg. GeborenCornelis Gerrit, z. van Willem Koudijs en Teuntje Vonk. Overleden: Francina Veer, 9jaren. Leusden. GeborenCarolina Cecilia, en Cecilia Carolina, dochters van Thomas Theo- doius Staal en Cecilia Voskuilen. Willem, z. van Marinus Johannes de Koning en Dirkje van Bennekom. MArtRTbbKIOHT. AMERSFOORT, 20 Sept. 1912 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f3.a f6.Peren f3.— al 7.Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. 2.a f 2 30 Uoendereierfn f6 al 6.90 p. lOOst. Bruine eieren i 680 a f8.25. Boter 1.50 a f4.60 per kilo. Mir- ^aruie f0.— k f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0 80 a f 1 30 Kuikens fl.a 11 50. Piep kuikens f 0 30 a f 0 90 Ganzen f O.f 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f0.a f0Wilde koi ynen f 0 00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1 25 Duiten f 0.40 a f0 60 piar. Magere varkens 1 20. - a f 25. - Vai kens r. export f 0.a f Zeugen f 50.a f 80.Biggen f 9.a f 17 Schrammen f a f 0.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f 000.Kalf koeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinks tieren f 000.a f 000. RECLAME. Reeds meermalen bebben wij er in deze kolommen op gewezen, dat wanneer denieren tengevolge van zwakte of ziekte niet in 6taat zijn om het bloed behoorlijk te filtreeren, de onzuiverheden die in het bloed achterblijven en onder deze neemt het urinezuur de eerste plaats in de oorzaak zijn van verschillende ongesteldheden. Op welke w\jze deze zich voor doen hangt van het gestel van den patient af. Onder meer kuonen de onzuiverheden zich in den vorm van uraten in de holle gedeelten van het lichaam kristalliseeren en zich neste len in de spierepi en gewrichteo, waar zij de oorzaak vormen, van jicht en rheumatiek. Uw spieren en gewrichten in de handen, armen, beenen of heupen worden als het ware ver- stytd. De huid wordt op die plaatsen gespan nen en rood van kleur, de scherpe kanten der kristallen veroorzaken bij de minste beweging hevige pijn én de gewrichten zwellen op. Het zal ons duidelijk zijn, dat wanneer alleen de verschijnselen behandeld wordendoorpijn- stillende middelen, daarmede geen genezing verkregen wordt doch alleen tijdelijke verlich ting. Wanneer de ziekte niet in haar oorsprong wordt aangetast, kan de afzetting der onzuivere stoffen steeds' ongestoord voortgaan en de rheu matiek of jicht alich tot een chronische kwaal ontwikkeldh. Behandelt de nieren, de bron van uw ziekte, opdat zij de schadelijke stoffen geregeld uit uw bloed filtreeren en deze met de urine iüt het lichaam worden afgevoerd. Voor dit déél be slaan Foster's Rugpijn Nieren Pillen. ..Zjj her stellen de nieren, zy versterken hen éh maken hen gezond, zoodat zij hen hoogsp gewichtig werk weer volkomen vervullen.- Wacht u voor namaak. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen dragende de handteeke- ning van James Foster op het etiket, zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Lange- straat 94. Toezending geschiedt francs na ont vangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. *6

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2