Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Art, 24 der Gemeentewet. In Baarn is men benieuwd naar den ailoop van een conflict naar aanleiding van art. 24 der Gemeente wet, dat aan een Raadslid verbiedt leveranties te doen ten behoeve van de gemeente. De heer N. Wafelbakker heeft ten behoeve van den reinigingsdienst wel eens paard en voerman verhuurd en nu zijn er personen van meening, dat daarmee gehandeld is in strijd met art. 24 der Gemeentewet. Het is de heer W. al aangeraden zijn ontslag te nemen als raadslid. Maar deze is van meening, dat het ge noemde art. 24 alleen slaat op levering van onroerende zaken en geen be trekking heeft op hetgeen hij gedaan heelt. Kamerverkiezing-Ommen. Men schrijft aan Het Vad.: Zaterdag is in een voorloopige ver gadering van besturen van enkele kiesvereenigingen en uitgenoodigden besloten tot het stellen van een can- didaat van vrijzinnige richting in de vacature-Kuyper. Zaterdag a s. zal de candidaat ge kozen worden. Wanneer de voorieekenen niet be driegen, belooft deze verkiezing wel een spannende te worden. Zeer waar schijnlijk zal ook een Christ.-histori sche candidaat, gesteld worden. Als men nu bedenkt, dat bij de laatste drie verkiezingen de verhouding tus- schen de coalitie en de vrijzinnigen steeds 4 3 was en dr. Kuyper in 1908 en 1909 minder stemmen kreeg dan de helft van het aantal kiezers dan begrijpt ieder, dat onze strijd niet hopeloos is. Maar dan zal veel laksheid overwonnen en veel onver schilligheid afgeschud moeten worden. Het is bekend genoeg, aan welke zijde de tliuisblijveis moeten worden ge zocht. Ter gisterenmiddag onder praesi- dium van den burgemeester J. C. Graaf van Randwijk gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren de heeren Kroes, Achterberg, Ooster- veen, Ruys en van Duinen mét de heeren Hagendoorn, Houbaer en Biiët zonder kennisgeving afwezig. Na goedkeuring der notulen van de vergadering op den 10 Sept. deelde de voorzifter mede dat de navolgende stukken waren ingekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 9 September 1912 3e afd. No 3613/2528 tot goedkeu ring van het raadsbesluit van 27 Augustus 1912 No. 337 betreffende overname van een strook grond van B. J. v. Enst. (Voor kennisgeving aangenomen). Een dankbetuiging van J. Schulte Nordholt en van A. E. Blok voor de hen toegekende honoraria. (Voor kennisgeving aangenomen). Een verzoek van de onderwijzeres aan de O. L. school A G. van 't Slot. om eervol ontslag met ingang van 1 Dec. 1912. (Om advies aan B en W.) Een adies van de muziekvereeni- ging »De Harmonie» te Amersfoort om een jaarlijksche subsidie van f 100.(Om advies aan B. en W.) Een adres van de vereeniging van gymnastiekonderwijzers in Nederland, houdende verzoek de bezoldiging van den leeraar in gymnastiek aan de //Dan zult ge,// voer de voorzitter der vierschaar voort, //de u opgelegde boete volbrengen. Gij zult daar aan den door beulshand ter dood veroordeelden deli- quent het ambt van den scherprechter uitoefenen en dadelijk er toe overgaan.// Op een wenk van den burgemeester haalde nu de scherprechter een glin sterend zwaard van onder zijn rooden mantel te voorschijn en hield het zwij gend den markies voor. Op aller gezichten vertoonde zich een onbeschrijfelijke angstige spanning. De mai'kies stond een oogenblik met trotsch opgeheven hoofd en zonder een hand te verroeren tegen over den scherprechter. Vervolgens wierp hij een vlammenden uittartenden blik om zich heen en greep, hoewel doodsbleek, doch vast en cordaat het geweldige zwaard. Nauwelijks had hij het noodlottig, blank geslepen staal gegrepen of hij stroopte den rechtermouw van zijn ge waad op en haastig, zonder zijn be doeling te laten vermoeden, trad hij eenige schreden ter zijde een weer licht en een kreet van ontzetting vulde plotseling den geheelen ruimen kring om het schavot. Met een bekwamen »n krachtig Hoogere Burgerschool meer in over eenstemming te brengen met die van de overige leeraren aan die inrichting. (Om advies aan B. en W Een adres van de N. V. Stoom- olieslagerij en Graanhandel J. van Vollenhoven, houdende verzoek eene andere bestrating op den Grooten Koppel en Kleine Spui te doen aan brengen. (Om advies aan B. en W.) Een ongeteekend adres in zake het rijden met vrachtauto's. (Als onge teekend en ongezegeld ter zijde gelegd). Een adres van de typografische studieclub »Amersfoort« houdende verzoek een lokaal in een der ge meentescholen beschikbaar te stellen benevens een subsidie van f 25 of f 30. (Om advies aan B. en W.) Vervolgens stelde de Raad achter eenvolgens vooi'loopig vast: de balans en winst- en verliesrekening der gas fabriek over 1911 de gemeentereke ning over 1911; de rekening van het stratenfonds over 1911; de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1911 en de rekening van het Burger weeshuis over 1911. De jaarwedde en pensioensgrondslagen voor het personeel "verbonden aan het Gymna sium en de Hoogere Burgerschool werden conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders vast gesteld. Tot curator van het Gymnasium werd benoemd de heer Mr. J. H. H. de Beaufort met 5 tegen 4 stemmen op de heer Dr. L. de Rochemont. Een biljet werd ongeldig verklaard, daar een der raadsleden de onhandig heid had gehad dat in te vullen met de naam Rochefort. Voorts werd nog het gewijzigd reglement van orde voor de vergade ringen van Burgemeester en Wet houders goedgekeurd en de vergade ring daarna gesloten. En dit alles geschiedde binnen tien minuten tijds. Kapitein Louman had het onge luk Maandagochtend met zijn paard op den middenweg voor de infanterie kazernes te vallen. Hij kwam met het hoofd op de keien terecht en werd in bewusteloozen toestand naar het militair Hospitaal overgebracht. De geneesheeren vreesden nu hersen schudding en schedelbreuk. Tol dus verre is hij nog niet lot bewustzijn teruggekeerd. De heer J. v. d. Heuvel en mej. Chr. Heinz, leden van de tooneel- vereeniging: «Door Inspanning Uit spanning» behaalden in de nalionalen wedstrijd in duetten te Deventer den 2e piijs. De 20-jarige arbeider J. B. is wegens diefstal van een pink uit eene weide te Hoogland door de recht bank te Utrecht veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De le luitenants F. Hekkema en W. van der Mandele van het 4e regiment huzaren, gedetacheerd bij de rij- en hoefsmidscbool worden I October overgeplaatst bij de depóts huzaren te Haarlem. Luitenant J. W. de Koff, van het le regiment veld-arlillerie, wordt 1 October overgeplaatst van de 6e batterij naar de trein-afdeeling te Utrecht. Tot leeraar in Handteekenen aan de Handelsschool is benoemd de heer B. van Kasteele, te Utrecht. Do le luitenants II. Keppel Hes- selink en J. A. Alma, van het 4e regi ment veldartillerie, onderscheidenlijk voerden bouw had de markies zijne rechterhand van den arm gescheiden. Druipend van bloed gaf hij den scherp rechter het zwaard terug, waarop hij tot de gerechtspersonen riep: //Heeren rechters I Meldt den conne- tabel hoe de markies de Giac zijn eer gered heeft. Zegt hem, dat de Giac weet te sterven, maar dat hij geen hand meer heeft om zich als beul te onteeren!" Dat deed uitwerking. De burgemee ster deed den connetabel verslag van het gebeurde en nog dienzelfden dag ontving de markies wegens het moedig redden //zijner eer" de gelukwenschen en de geheele begenadiging des konings. Nog lang hierna zag men den mar kies de Giac aan het hof van Karei VII een invloedrijke rol spelen. We gens zijne zelfverminking had de ko ning aan het wapen van zijn in ge nade weder aangenomen gunsteling dit devies gevoegd "jvllss voos na sesI" te Ede en te 's-IIertogenbosch in gar nizoen, worden 1 October gedetacheerd bij de rijschool alhier. Zoolang de voorhanden voorraad van de blauwe uniformen duurt, zul len de miliciens der nieuwe lichtingen bij het in dienst treden in de oude uniform worden gekleed. De nieuwe grijsgroene uniformen zullen voor die miliciens derwijze worden ingevoerd, dat deze aan ben eerst bij het met groot verlof vertrekken zal worden uitgereikt Wind en weder dienende zal Zondag 29 September wederom een afstandsrit voor wielrijders plaats hebben. De at te leggen route is ditmaal AmersfoortUtrechtAm sterdamAmersfoort, 110 K.M. Eenige bewoners van de Muur huizen, tusschen Kamperbinnenpoort en Scherbierstraat, en van de tusschen gelegen straatjes, werden gistermiddag hoogst aangenaam verrast toen ze in of bij de deur van hun woninkje twee of drie gekookte kip-eieren vonden. Inderdaad een zeer aardige wijze om in stilte wel te doen. Voor de meesten hunner is een ei, vooral nu ze zoo duur worden, een lang niet alledaagscbe tractatie. Amersf. Crt. R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Maandagavond sprak baron Van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer, in het Patronaatsgebouw op 't Zand over: vDe R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek De heer B. H. Kuiper opende de vergadering en gaf het woord aan den spreker, die ongeveer het volgende zeideLeest men eenigszins aandachtig de dagbladen en neemt men kennis van t geen in verschillende gemeenten gebeurt, dan wordt men aangenaam getroffen, doordat zooveel gelezen wordt van Amersfoort, waar een op gewekt leven is, ook onder de Katho lieken. Hierom heb ik geen oogenblik geaarzeld de uitnoodiging om hier te spreken te aanvaarden, omdat er kans is, dat het gesproken woord daad zal worden. Het onderwerp is reeds in een daad belichaamd, want er bestaat een vereeniging tot oprichting eener R. K. openbare leeszaal en bibliotheek. Ik zal nu trachten uiteen te zetten wat de Katholieken van de strooming te houden hebben. Eerst een enkel woord over de ontwikkelingin onzen modernen tijd. Volksontwikkeling is het wacht woord. De dorst naar kennis moet worden bevredigd en de Katholieken mogen niet achterblijven. Dit zij toe gegeven. Maar wij mogen nooit ver gelen, dat wij reeds op zoo'n hoogen trap van ontwikkeling staan, omdat we ons heilig Roomsch geloof hebben. Dit bedenken we, voordat we gaan meedoen aan de moderne volksont wikkeling. Men onderscheide toch vooral goed In de navolging Christi van Thomas a Kempis wordt gewaarschuwd tege/z de valsche ontwikkeling. Hetisnoodig, dit in herinnering te roepen, om niet meegevoerd te worden met den hoog moed der moderne ontwikkeling. God heeft verschillende rangen en standen gewild, en ook verschil in ontwikkeling. We moeten de ontwikkeling noodig voor ons levensdoel trachten te be reiken. Een middel hiertoe is de open baie leeszaal. En de vraag is nu: »Hoe moet deze voor de Katholieken wezen?» Die kan en moet altijd Kathobek zijn. We richten de leeszaal niet op, omdat bet mode is, maar omdat het is een voor dezen tijd geëigend middel, waar door we het doel, waarvoor we ge schapen zijn kunnen bereiken. Welke werken booren er in? Hierop geeft de eerste ies van den Catechismus bet antwoord. We zijn op aarde om God te dienen en daardoor in den hemel te komen. Dit wijst aan, hoe do leeszaal moet zijn ingericht. Zij, die er komen, moeten loeren, beter hun plichten te vervullen en daarnaast opdoen, wat dienen kan om vooruit le komen in den godsdienst. Hierom moet de priester de leidsman zijn, omdat hij bij uitstek is aangewezen in deze leiding te geven. Wij komen er rond voor uit, dat we een leeszaal willen om volgens het Katholieke leven te ontwikkelen De heer Vari Vuuren heeft dat in de Tweede Kamer ook gezegd. In de openbare Leeszaal wi! meri stof dom vinden voor ie/Iers gading Wij willen echter uitmaken, wat voor ons bruikbaar is. Men heelt gezegd, dat in de leeszaal nel alles broederlijk naast elkaar kan liggen, dat we hiel de positieve neutraliteit hebben Doch wij, Katholieken, verworpen die neu traliteit even krachtig en op dezelfde principieele gronden als die van de school. Wij willen de leeszaal om het doel, niet om den mensch alle moge lijke systemen bij te brengen. Neen, we willen een positieve ont wikkeling, die leidt in de goede rich- ling, welke we noodig achten. En juist h'erom de leiding. Is het geloof van de Roomsche jongens en mannen dan zoo zwak, dat het niet Legen een bezoek van de openbare leeszaal kan? Dit is dwaze praat. Acht men op het gebied der volks gezondheid ook geen leiding noodig? Vragen we aan den geneesheer geen leiding? Kiest een reiziger in een vreemd land niet den allerbeste reis gids om dien zoo nauwkeurig moge lijk te volgen? Zou men zich op de reis door het leven dan niet laten leiden door den priester? Onze Room sche kerk heeft reeds 20 eeuwen gestreden tegen de meest onbeperkte vrijheid van onderzoek. Ze is er nog. We voelen ons dus ook het veiligst bij onze kerk. Van dat vrije onderzoek komt men meer eri meer terug. Dit leert Duitschland in den laatsjen tijd. Ook minister Heemskerk zeide in de Tweede Kamer, dat niet alles in de leeszaal kan liggen, dat er een index moet zijn. Waar is de grens? Omdat we een levende leer hebben, hebben we een grens. Bij de openbare leeszaal volgen we onze leer, onze kerk. Dit is ons systeem. We zijn niel tegen volksontwikke ling, doch wenschen geen schijnwe- tenschap. We zien er in achteruitgang van de ergste soort, als boe langer hoe meer menschen atheïst worden. Tegen hel gezegde, dat de Roomsche kerk de ontwikkeling zou tegen houden, protesteeren we. Ieder, die wat ge schiedenis kent, weel, dat de Roomsche kerk alle eeuwen door de ware weten schap heelt bewaard. Dit geldt ook nog voor onzen tijd, waar men in de Seminaria en kloosters de hooge we tenschappelijke ontwikkelmg vindt. We wenschen een Roomsche lees zaal ter lief/le Gods en tevens ook in ons eigen belang, want door een openbare leeszaal blijven we beter op de hoogte van onze katholieke lectuur. Ook is de Roomsche leeszaal in het algemeen belang, want anderen kun nen kennis nemen ven de Roomsche lectuur en zien wat de Roomschen willen. Ten slolte de nuchtere vraag of aan zoo'n Roomsche leeszaal subsidie moet worden gegeven. Deze moet gegeven worden als particuliere krach ten te kort schieten en dit zal veelal wel 't geval zijn. De katholieke ka merleden hebben zich scherp verzet tegen /Ie subsidieering alleen van de neutrale leeszaal. De minister heeft dit ingezien en gezegd, dat de kat holieken ook moesten geholpen worden. In Amersfoort is veel ambitie voor de katholieke leeszaal. Ik wek u allen op mede te werken tot de oprichting ervan, opdat het Roomsche Amers- fooit wehlia in bet bezit zal zijn van een leeszaal, die een voorbeeld zal zijn voor geheel Nederland. De heer Kuiper dankte den spreker voor zijn boeiende rede en wekte op tot steun. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Een komeet? Uit Rosmalen wordt aan de 's-H. Cl. gemeld Zondagavond omstreeks kwartover tien zagen we aan den oostelij ken hemel op een afstand van 40 gr. een prachtige, helderlichtende komeet verschijnen, meteen langen naar het Z.O gerichten staart. Wat ons 't meest opviel was het intens heldere licht, zoo wel van de ster zelf als van den staart. Oogenschijnlijk slechts lang zaam nam zij haar richting naar het Noorden, waar zij op gelijke hoogte plotsolirig verdween, na eerst nog bijzonder helder op te lichten. Het prachtige natuurverschijnsel duurde ongeveer een minuut. Bijgeloof. Men schrijft uit de provincie Gro ningen aan de »N R. Ct.": Een meisje, een 14-jarige dochter uit een groot gezin te O, was sedert de laatste drie jaren ongesteld. Eenige dokters waren reeds geraadpleegd, zelfs uit een naburig dorp, terwijl mede een geneesheer uit een van de Duitsche grensplaatsen om raad was gevraagd. Niets echter hielp, zelfs de vele huismiddelen, waartoe de ouders hun toevlucht namen, hadden weinig ver andering in de ziekte van het meisje gebracht. Toen men eenige maanden geleden plotseling beterschap meende te be speuren; de patiente kreeg meer eet lust en begon zich zoo nu en dan in de buitenlucht te vertoonen. Wat er dan wel was gebeurd? Niels anders, dan dat de melk, die door de patiente nu werd gebruikt, werd gemolken uit een witte geit. zonder hoornen Men had n.l. een oude vrouw, eenige uren ver van het dorp O. wonende, om raad verzocht en deze had bij een bezoek aan de zieke dadelijk op gemerkt, dat melk van een onge hoornde witte geit haar zou doen op knappen. Eeu vernuftige uitvinding. Door den heer V. S. Ohmstede te Alkmaar is voor Nederland in den handel gebracht een machinetje, waar mee men zeer gemakkelijk van één pond boter twee pond boter kan maken door toevoeging van een halve liter zuivere volle, zoete melk en een weinig zout. In een steenen pot wordt deze massa door elkaar gedraaid en wanneer het dan verkregen mengsel 3 uur gestaan heelt, is het stijf geworden en voor gebruik gereed. De verkregen boter is wij overtuigden er ons zelf van uitstekend van smaak en vooral voor tafelboter zeer aan te bevelen. In den tegenwoordigen duren tijd zal het vele huismoeders van pas komen op deze wijze boter voor het huis houden te kunnen bereiden. Behalve boter kan men met dit machinetje ook roomijs vervaardigen. De machines, die in den regel gebruikt worden om roomijs te bereiden, leerien zich echter niet tot het maken van bovenbedoelde boter. (Alkm. Ct.) Het nieuwe hoogte-record. De Parijsche correspondent van het Handelsblad schrijft: Van hoe weinig nut dit steeds- hooger willen vliegen ook moge zijn en hoeveel noodeloos gevaar de telkens- herhaalde pogingen om een voorganger weer met eenige honderden meters te ovei treffen ook moge opleveren, men kan toch niet dan met bewondering de bijzonderheden lezon van Legag- neux's nieuwste hoogte-vlucht. Garros was den 8en September tweehonderd meter hooger gekonen dan het topje van den Mont-Blanc. Legagneux, op zijn Morane-Saulnier, legt er eer gisteren dadelijk weereen zevenhonderd meter bovenop, en stijgt in een prachtige, regelmatige, accidentlooze vlucht tot 5681) meter! De vlieger zelf, wien alles ditmaal voor den wind ging, praat over deze duizelingwekkende opstijging als over iets doodgewoons. nik was zoo vertelde hij toen hij weer veilig beneden stond nogal onder den indruk gekomen van de raadgevingen van mijn vrienden, die mij allemaal eenparig aanraadden zuurstof in te ademen, heel dikke kieeren aan te trekken, op te letten dat mijn hart niet bleef stilstaan, niet te eten, langzaam te dalen, en weet ik wat nog meer. «Maar nu heb ik de zekerheid dat vluchten op zulk een groote hoogte in het geheel geen gevaar opleveren, 't Is kinderspel, en ik verzeker u dat ik nog veel hooger zou kunnen stij gen wanneer mijn record bedreigd werd. Bovendien werd ik geholpen door prachtig weer, en toen ik eenmaal de eerste duizend meter te boven was, vloog ik in een uiterst kalme atmosfeer. Ik had 50 liter zuurstof meegenomen, maar toen ik er, op 4800 meter gekomen, mijn neus in stak trok ik hem er dadelijk weer uit. (Wie Legagneux» geweldigen luifel kent, onderstelt allicht dat zijn »neusvola wat te veel geweest is I Corr.) ik had het trouwens erg warm op deze hoogte, en trok zelfs mijn bandschoenen uit. Eerst toen ik een wolk van 500 meter diepte doorkwam heb ik echt kou gevoeld, maar ze hinderde mij niet bovenmate. »Op 5000 meter hoogte verloor ik het land uit het gezicht. Toen begon ik den tijd lang te vinden de een zaamheid een beetje drukkend. Ik had, als afleiding, wel aan de scloche" te trekken die hot diepte-roer be stuurt, met mijn oogen de wijzers van barometer en horloge te volgen, van tij/1 tot lij/1 aan de zuurstof-buis te zuigen, maar al die bezigheden ver hinderen niet toe te geven aan een plotselinge eindelooze moeheid. De aarde was verdwenen en ik verveelde

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2