NIEUWE Nieuws- m Advertentieblad vuur de Provincie Utrecht Qafömmz FEUILLETON. No. 78. Zaterdag 28 September 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Plaatselijk Nieuws. EEN BESCHULDIGDE. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 17. Telephoonii. M AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/. Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slecbts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het beden verschenen 26e nummer van den vierden jaargang van ^STO-C/ am rf^.UiijTmimrl o'tnhNnrt bevat o.a. De opening van de Staten Gener aal met 4 foto's: 1. De stoet, gaande naar het Binnenhof, langs het Mauritshuis 2. De onafzienbare volksmenigte die er op de been was; 3. Vertrek van de Ridderzaal4 De stoet op den terug weg naar bet Paleis. OmhelSkif kampioenschap te Amsterdam, rnet 2 foto's. Z Ex. Dr. A. Kuyper, die den 20sten September den dag heefr kunnen berdenken waarop hij vóór 50 jaar tol doctor in de theologie promoveerde, met 2 foto's. Ver eeniging »Kindergenot" te Amsterdam. De opening van de Koloniale Land bouwschool te Deventer, iii tegenwoor digheid van Z. K. H. Prins Hendrik, met 2 foto's. Spoorwegongeluk te Ditton, in Lancashire (Engeland). Generaal Nogi. f De plechtige ont hulling van het monument voor Mevrouw Bosboom-Toussaint, te Alkmaar. De aankomst van Kardi naal Van Rossum, de vertegenwoor diger van den Paus bij het Euchari stisch Congres, te Weenen. Een Baby-Corso in de Amerikaansche Zee badplaats Asbury-Park bij New-Yoik met 4 foto's. Louis Bouwmeester en zijn »Jongste«. De Automobiel vuilniswagens te Den Haag. De Roode Dinsdag in Den Haag, met 2 foto's. Voorts: Portretten van bekende landgenooten. Het vervolg van de Gedenkschriften van Madame Stein- heil, met de portretten van Mr. Aubin de advocaat van Madame Steinheil, de rechter Mr. De Valles en de advo caat-generaal Mr. Trouard Riolle. Heldenfeiten uit het leven van ridders van de Militaire Willemsorde. Es pei anto-Cursus (elfde les). Ten slotte de rubriek van Redacteur X. en hel Kindernummer »Ons Prin sesjes, rnet onderhoudende en leer zame kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscht zicb te abonneeren op bet weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents tbuis bezorgd. Burgemeester en Wethouders hebben besloten, op de Gemeente scholen voor Lager onderwijs een herfst-vacantie van éen week in te voeren, welke dit jaar zal worden gehouden van 28 October lot 3 November. Door de V. P. N. onder-Afdee- ling Amersfoort en omstreken werd onderstaande circulaire verspreid, die wij om haar algemeen belang gaarne in zijn geheel opnemen. Amersfoort, 25 September "1912. Mijne Heeren. Het zal allen pluimveehouders nu wel bekend zijn, dat in ons land de «Kleinsche kippenziektes, welke veel op hoendercbolera gelijk, een groot aantal slachtoffers maakt. Zij die de buitengewoon leerzame voordracht van dr. Te Hennepe hebben bijgewoond en ook zij die door de zeer te waardeeren medewerking van eenige plaatselijke couranten het ver slag dezer voordracht hebben kunnen lezen, weten nu hoe verwoestend deze gevaarlijke ziekte kan optreden. Verleden jaar zijn in enkele buurt schappen nabij Amersfoort zelfs nog verscheidene hoenders aan deze ziekte gestorven. Groote zindelij kheid en frissche lucht kunnen wel zeer veel voorkomen en blijven altijd noodig, doch daar deze zeer besmettelijke ziekte gemakkelijk van de andere erven wordt overge bracht, is er méér tegen te doen. Er bestaat een middel om deze ziekte door inenting (inspuiting onder de vleugels) te voorkomen en nu volgt een zeer belangrijk bericht. Door buitengewoon gunstige om standigheden kan ditmaal deze inen ting voor onze onderafdeling kosteloos geschieden door deskundigen van de Rijks-seruminrichting, hetgeen wij danken aan de groote medewerking van den Directeur dier inrichting en zijn ambtenaren, aan den pluimvee teelt-consulent, aan onze krachtige organisatie en onze samenwerking. De inspuitmgis geheel zonder gevaar, hetgeen bij de Seruminrichting is beproefd. Verscheidene leden, die wij spraken en die eigenaars zijn van gezamenlijk eenige honderden hoenders, verzoch ten reeds dadelijk hunne dieren te mogen doen inenten. Wij zullen echter zooveel mogolijk trachten elk lid der onderafdeeling, die het vraagt, de gelegenheid te geven. Men bedenke, dat deze inenting alléén geldt voor gezonde hoenders. Oude kippen, die men spoedig opruimt, moeten liefst niet worden opgegeven. Alleen dus de jonge die- len en de kippen, welke men voorloo- pig denkt aan te houden. Men behoeft niet precies het aantal op te g«venj doch wel boevee' dieren ongeveer. Wie thans zich opgeeft, kan latei niet op inenting rekenen, als hij komt, wanneer de Kleinsche ziekte zich op zijn erf of bij zijn buren mocht ver- toonen. Wie echter nu besmettelijke ziek ten onder zijn dieren mocht hebben, melde het gerust, opdat zoo mogelijk hulp worde verschaft. Een van de middelen om zijn hoen derstapel gezond te houden, is ook tijdige opruiming van oude dieren. Men moet dit doen terwijl ze nog gezond zijn en niet als ze gaan suk kelen. De gezonde slachthoenders brengen nu zeer goed geld op, en nog meer als zij eenige dagen zijn opgevet. Aan het Magazijn weiden de laatste twee verkoopdagen de gewone kippen van 20 tot 40 cent hooger betaald dan op de markt. Zooals men weet, geschiedt op eiken len en 3en Woensdag van elke maand de verkoop per Kilo levend gewicht en heeft het wegen plaats onder toe zicht. De betaling geschiedt voortaan direct. De vele hoenders, welke nog elders worden verkocht, zijn dan ook ver moedelijk wel van niet-ieden der V P. N. Hieruit moet wel worden afgeleid dat onze leden-landbouwers in hunne omgeving, in hun eigen belang nog een groot aantal kippen houders kun nen opwekken om onmiddelijk lid te worden van de vereeniging. De voor- deelen toch zijn belangrijk grooter, dan hel kleine contributie bedrag van f 1.30 per jaar en voor de rest van 1912 slechts 65 cent. Voedert thans niet al te veel mais en zeker geen gebroeide mais aan uw jonge dieren. Wie vroeg eieren wil rapen van zijn April- en Mei-kuikens doe evenals reeds vele landbouwers en geve nu 's mor gens het Normaal ochtend voeder en 's avonds volop goed graan. Losloopende kippen s middags mets of, als er jongen bij zijn, wat graan. Kippen in rennen, 's middags even eens wat graan, in baksel of kaf en volop groen. Zorgt voor zindelijke nachthokken en frissche lucht. Niet teveel dieren bij elkaar. Bij den Secretaris worden spoedig ingewacht de onderteekende be- wijsjes van de resultaten met broed- eieren van de fokstations, waarna do toeslag dadelijk in ontvangst kan wor den genomen. Het Bestuur: mr. J. K. H. de BEAUFORT Voorzitter 0. A. J. J. van der LINDEN, Onder- [Voorzitter. P. NIEROP, ie Secretaris-Penning meester, Schimmelpenninck-kade 8. W. van GOINGA, 2e Secretaris. C. GEERTSEMA, Commissaris. J. K. KNOTTENBELT, Commissaris. Na afgelegd examen werd het diploma als hoefsmid toegekend aan de burgerleerlingen: P. Hogendorf, te Stedum; W. Maats, te Holten; J. M. Brunnekreef, te Hengelo (Ov.); J. M. Nitert, te Epe, en B. S. Veehoff, te Goor, en aan de miliciens hoefsmeden der infanterie: J. de Jonge, te Zierikzee, van het 3e; M. Schilder, te Haaren bij Oosterwijk (N. B van het 6e; G. Velthausz, te Borne, van het 8e; S. Kooistra, te Leeuwarden, en G. F. Strijk, te Mijdrecht, van het 9e; en J. 11. van der Braak, te Den Helder, van het 10 regiment infanterie. Mejuffrouw J C. van der Schroef en de heer P. de Jong zijn voor gedragen ter benoeming tot onder wijzeres en onderwijzer in degymnastiek aan de Mulo-school te Baarn. De beer T. Boer, onderwijzer aan de school Koningsstraat, staat op de voordracht ter benoeming aan de Prins Hendrik-school te Bussum. Tot tuinbaas bij den proeftuin van de T.b.-vereeniging »Amersfoort« b^oemd P. van Straalen, uit 's-Gravenzande (Westland). De tijdelijke leening groot f50.000.ten behoeve der Gemeente Amersfoort is bij inschrijving gegund aan het Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor alhier. i Een jonge vrouw was beschuldigd van haar eerst eenige weken oud kind verdronken te hebben. De beschuldigde was nauwelijks der kinderjaren ont wassen, want zij telde eerst achttien jaren zij was ongemeen schoon en de redeDen waarom zij de daad begaan had waren nog niet opgeheldërd. Zij was gelukkig geweest toen het kind geboren was, geheel haar hart had aan het kleine wezen gehangen en niemand kon het begrijpen, hoe zij er toe gekomen was, het leven te ontnemen. Die haar goed kende was overtuigd dat zij de daad in een toestand van geestverbijste- ring begaan moest hebben. Gedurende het rechterlijk onderzoek had de beschuldigde de tegenstrijdigste verklaring gedaan. Zij had de vermoor ding van het kind bekend en dan weder herroepen, omtrent de uitvoering en de omstandigheden der daad had zij even wel van het begin af, het hardnekkigst zwijgen in acht genomen. Zij had beweerd er niets van te weten. Nu wrong zij van wanhoop de handen en riep den naam van haar kind. dan weder zat zij dagen lang als een wezenlooze en at noch dronk. De bevoegde arts had haar nauw keurig onderzocht en gadegeslagen; zijn oordeel was, dat zij volkomen bij haar verstand was, schoon zij door ver driet en berouw over hare daad zeer veel scheen te lijden en haar zenuwen ten gevolge hiervan in de hoogsten graad gespannen waren. Zulks scheen echter slechts het gevolg der daad te zijn en niet de oorzaak, die haar er toe verleid had. De levensgeschiedenis der rampzalige was zeer kort en eenvoudig. Grietje Wachtere, zoo heette de beschuldigde, was in een klein dorp geboren en de dochter van een armen houthakker. Schoon in nood en kommer groot gebracht was zij toch een wonderschoon meisje geworden. Yerscheidene welge stelde mannen hadden haar ten huwelijk gevraagdmaar zij schonk hare liefde aan een jongeling, Koenraad Wachter, die slechts weinige jaren ouder daD zij was, overigens even arm als zij. Hij had een ruw heftig karakter en Grietjes ouders en vrienden wendden alles aan haar van hem te scheiden. Zij ging echter niet van hem af en het was als oefende hij een demonische macht over haar uit. Nauwelijks zeventien jaar oud, trad zij met hem in het huwelijk. Haar huwelijk was niet gelukkig, het ruw karakter van haar man kwam spoe dig te voorschijn, maar geen klacht kwam over Grietjes lippen. In stille onderwerping verdroeg zij zijne hard heden, want zij beminde hem nog altoos even innig als vroeger. Vruchteloos poogde zij verzachtend en beterend op hem te werken. Het dorp bood weinig gelegenheid om te verdienen, spoedig ontstond nood bij hen, daar Wachter het grootste deel zijner kleine verdiensten in de herberg verteerde. Nu besloot de jonge man, na nog geen jaar gehuwd te zijn geweest, zijne vrouw te verlaten, om aan het leggen van een verafgelegen spoorweg te werken, daar hij daarmee meer dan het dubbele kon verdienen dan in het dorp. Weenend scheidde Grietje van hem. Zij keurde evenwel zijn besluit goed, wijl zij hoopte, dat er hetere tijden zouden komen, zoodra haar man meer zou verdienen. Gedurende Koenraads afwezigheid werd haar kind geboren en zij was er gelukkig door. Nauwelijks was zij een weinig versterkt of zij begaf zich met haar kind op den arm op weg, om zich tot haar man te spoeden en hem het kleine wezen te laten zien. Zij bereikte het oord waar hij werkte en bleef eenige dagen bij hem, vervol gens keerde zij naar haar dorp terug, Maar toen zij daar aankwam had zij haar kind niet meer; het was gestorven, beweerde zij, en zij, verliet weder den volgende dag het dorp, om zich naar de de naaste stad te hegeven. Daar werd zij in hechtenis genomen want men had haar kind dood in een rivier gevon den en alle kenteekenen bewezen dat het vermoord was geworden. Dat was eigenlijk alles wat men nopens haar en hare daad wist, want het resultaat van het verhoor was niets beteekenend. Slechts dit stond vast, dat het in de rivier gevonden kind het hare was. Reeds voor de terechtzitting begon was de gerechtszaal eivol. De beschuldigde werd eindelijk voor de rechters gebracht. Aller blikken richtten zich op om haar te zien en de verwachting der meesten werd inder daad overtroffen. Grietje was een fijne, sierlijke gestal te, niets aan haar verried, dat zij de dochter was van een gewoon houthak ker was. Haar gezicht was fijn gesneden en de bleekheid er van had een teedere uitdrukking. De lippen van den kleinen mond waren stijf opeen gedrukt, de groote door donkere wenkbrauwen beschaduwde oogen durfden niet opzien, de kleine hand streek slechts eens het rijke donkere haar van het voorhoofd weg. Welk een smart, welk een lijden sprak uit het fraai gelaat der j onge vrouw. Niemand twijfelde aan hare schuld, en toch had zij dadelijk aller harten gewon nen. Eenige oogenblikken bleef de beschul digde onbeweeglijk staan, als begreep zij niet, waar zij zich bevond. Men zag haar lichaam zacht beven. Vervolgens drukte zij beide handen voor hare oogen, hare tranen sprongen met geweld te voorschijn en uitgeput zonk zij op de bank neder. Zij scheen voor hare daad door hare droefheid en haar berouw reeds genoeg geboet te hebben. Wordt vervolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1