PREDIKBEURTEN. ieriÉI aan oase lezers, BINNENLAND. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. burgerlijke standen. Een eenvoudige kwestie, Bij den te Doorn gehouden schietwedstrijd werden door stad- genooten de volgende prijzen behaald: Afd. A. Ie kl. korpswedstrijd 200 M. (max. 250). Ie pr. schietvereeniging «Wilhelmina® met 212 p. Viije baan. Ie pr. D.- van Buuren met 88 p. Vaste baan 5de pr. D. van Bouren met 55 p. Eerewedstrijd. 3 pr. H. J. v. d. Vlugt met 46 punten. Ie kl. buks, kotps: le pr. «Broeder schap® met 468 p.3. pr. «Wilbfdmina® met 462 p.; 5. pr. «Prins Hendrik* met 455 p. Vrije baan buks.lepr. II. J. v. d. Vlugt met 298 p.; 3e pr. H. J. Schukking met 291 p,5. pr. D. van Buuren met 296 p. Eerebuks. Ie pr. H. J. Schukking met 197 p.; 2e pr. R. Meyer met 195 p. Bij de aanbesteding voor het leggen van buisleidingen voor de watervindplaats en het pompstation met bijlevering van nog niet aan wezige materialen ten dienste van de gemeente-waterleiding, werd inge schreven door G. van Scbuppen en Boshuijzen te Utrecht voor f26 000; A. van Duren, te Giesendam, voor f19.700 en G. Wilson, te Den Haag, voor f19 223. Het werk is aan den laagsten iuschrijver gegund. Door den majoor-intendant is, behoudens nadere goedkeuring van den minister van Oorlog, aanbesteed de levering van de benoodigde aard appelen (plm. 3500 H.L van 1 No vember 19121 Juli 1913, voor de soldaten-menages in dit garnizoen. Ingeschreven werd door: J. C. v. d Logt f2.68; G. Vos en Co. (Amster dam), f2.35; F. M. Putman f2.17; A. B Diekerhof f l.86; A. Wagenaar f 1.80. Door den majoor-intendant bjj de 4e divisie werd hedenmiddag be houdens nadere goedkeuring van den Minister tan Oorlog aanbesteed: de levering van het benoodigde ligstroo voor de garnizoenen. Voor het garnizoen Amerfoort werd ingeschreven door: E. 11. Blanken, te Scherpenzeel, voor f34.65; J. v. d. Logt, te Amersfoort, voor f 34.50 D. Gerritsen, te Amersfoort, voor f32 95; Ph. M. Putman, te Amersfooit, voort f29.80. Voor het garnizoen Harderwijk was eenige inschrijver D. Gerritsen, te Amersfoort, voor f28.10. De 270 lotelingen der najaarsploeg uit de Provincie Utrecht zijn Woens dag j I. ingedeeld. Van hen werden 45 bestemd voor het 5e regiment infanterie, 28 voor het Ie regiment huzaren en II voor het le regiment veld-artillerie alhier Van de overigen werden 88 bestemd voor Utrecht, 15 voor den Den Haag en 90 voor Ede. De Eerste Nederlandsche Tlio rium en Gasgloeilichtfabriek alhier exposseert op de Gastentoonstelling te Amsterdam het apparaat tot meting van het weerstandsvermogen van gloeikousjes. Dit apparaat bestaat uit een conisch toeloopenden ring..we!!;; op een schijf rust. In dezfeh conischen ring hangt het afgebrande kousje omgêk'eerd. Aan den lus van het kousje wordt een emmertje opge hangen van uiterst gering gewicht, dat automatisch kan worden gevuld. Op het oogenblik, dat de kous door de belasting breekt, houdt het toe vloeien van het water in het emmertje op. Nu kan men aflezen, hoeveel c.M'. (grammen) water zijn toegevloeid. Het afgelezen getal drukt de hoe veelheid uit van het weerstandsver mogen van het gloeikousje. Naarmate nu het gewicht aan water plus dat van het emmertje, dat het kousje tot het breekmomenl heeft gedragen, grooter of kleiner is, is ook het weer standsvermogen meer of minder groot. Electrische tram AmersfoortZeist. De plannen van de N. C. S. voor den aanleg van een electrische tram AmersfoortHuis ter HeideZeist nemen al meer en meer een vasteren vorm aan. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat Mei 1913 reeds de lijn in exploitatie genomen zal worden. Een arbeider-remmer trof Dins dagavond op bet stations-emplacement het ongeluk, bij het overladen van goederen onder een zeer zware kist te geraken, waardoor hij ernstige in wendige kneuzingen bekwam. Dr. Morren, die de eerste hulp ver leende, liet hem overbrengen naar bet ziekenhuis. De heer W. C. üosterman is benoemd tot onderwijzer in de Ned. Taal aan de herhalingsschool voor meisjes. Aan de R. K. herhalingsschool die met ingang van 1 October zal worden geopend zijn als ouderwijzers benoemd de heeren G. B. Legdeur (hoofd dor R. K. school M. U. L. O J. E. W. J Wentink en F. J. Kisner. Aan de school zal voorloopig lager onderwijs gegeven worden met hand- teekenen. Dit jaar zijn veertig leerlingen tot de school toegelaten. De kapt. J. L. van der Moer en D. Overdiep van het 5e regiment infanterie te Amerfoort, resp.gedetach. b(j het le reg. huzaren en le reg. veldart., tot het volgen der practische oefeningen, worden 30 Sept. van deze detach, onth., en teruggeplaatst bij hun corps. Door het bestuur en den direc teur der Amersf. Muziekvereeniging is gisternamiddag aan den burgemees ter Mr. J. C. Graaf van Randwijck een fraai ontworpen oorkonde aan geboden, ter gelegenheid van de be noeming van Z Èd.Achtb. tot eere- vooizitter van de Amersf. Muziekver eeniging. De oorkonde, een fraai stuk werk is geteekend door den heer H. Klein Ilessink uit Zeist. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert Maandag 30 September a s. des avonds te half negen in de Ambachts school, ter vaststelling van de Begroo- ling dienstjaar 1913; Benoeming com missie Rekening en Verantwoording 1912; Verkiezing van twee Bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren R. Zijlstra, W. van den Donker, W. H. Kam, E. van Vollen hoven, L. A. Baron van Ittersum; Voorziening vacature; Mededeelingen van het Bestuur. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Ilaare, kwam Donderdagavond te half tien per auto uit Soestdijk aan hel station alhier om met den trein van 9.44 naar Dobbin te vertrekken. De miliciens voor de lichtingen 1905-1900, die bij het 5e reg. inf. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen waren, hebben gisteren hunne wapens ingeleverd en vertrekken heden met groot verlof. ZONDAG 29 SEPTEMBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Euth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/» uur, Ds. Dormer. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teermk. 'sAv. 5'l> uur, Ds Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/, uur, Godsdienstoefening. Av. 5 uur, Gc^odisr.iw.'.fe.iiug. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/> uur, Godsdienstoefening. De Koningin zal van Soestdijk niet naar Het Loo, doch naar 's Gra- venhage terugkeeren. Invaliditeitsverzekering. De Voorzitter van de Tweede Kamer zal in de Dinsdagmiddag te houden openbare vergadering voorstellen den 15en October een aanvang te maken met de behandeling der Invaliditeits verzekering. Invaliditeits- en Ouderdomsver- zekering. Bij nota van wijzigingen is in het eerste lid van art. 19 van het wets- onderwerp tot verzekering van arbei ders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom »acbt-en-een- balf milioen gulden® vervangen door «tien millioen gulden« en in het vierde lid van art. 62 het geval «10® ver vangen door »14®. Blijkens de toelichting zijn deze wij zigingen een uitvloeisel van 's Minis ters mededeeling bij het mondeling overleg met de Commissie van Voor bereiding, dat de Regeering besloten heeft die wijzigingen in het bedrag der verplichte rente aan te brengen, die door berekening naar een rente voet van 3'/, procent mogelijk zullen blijken te zijn. Geschenk Vredespaleis. De N. Ct. verneemt, dat de beeld houwer Toon Dupuis het bestuur der Carnegie-stichting ten geschenke heeft aangeboden een levensgroote bronzen figuur «Terrassier genaamd. Het be stuur heeft dit kunstvol geschenk in dank aanvaard en zal het beeld een geschikte plaats geven in het park van het Vredespaleis. De gruwelen aan de Putuiunyo. Men heiinnert zich ongetwijfeld de gruwelijke onthullingen van de Engelsi he zijde gedaan over de behan deling der Indianen in het Peruaan- sche Putumayogebied doordebeamb ten der rubbermaatschappijen in hoofdzaak werkende met Engelsrh kapitaal. De geruchten die reeds geruimen tijd over de mishandelingen der ongelukkige Indianen in dit gebied liepen, gaven ten slotte den Brilschen consul, Sir Roger Casement, aanlei ding een onderzoek in te stellen. De resultaten van dit onderzoek zijn eeni ge maanden geleden in een uitvoe rig verslag gepubliceerd en de beschul digingen hierin tegen de rubbermaat schappijen ingebracht, overtreffen haast nog die, welke indertijd jegens den Congostaat weiden geuit. Dui zenden en duizenden Indianen vielen aan de wreedheid der rubberverza melaars ten oiler, in weinig jaren was de Indiaansche bevolking in het Putumayogebied half uitgemoord. Man nen, vrouwen en kinderen waren gelijkelijk slachtoffer van de winzucht der rubberondei nemingen, wier be ambten de Indianen met mishande ling en dood bedreigden, indien deze niet de voorgeschreven hoeveelheid rubber inlevei den. Met vei fijnde wreed heid handelden verschillende, in het cousulair verslag met name genoemde beambten, die zelf finantteel belang hadden bij de rubberinzameling eri dus de ongulnkkigen Indianen tot het uiterste aanzetten om rubber aan te brengen. Het rapport van sir Roger Case ment heeft er toe geleid, dat nu van de zijde der katholieke mis-ia maat regelen zijn genomen om de Indianen in de toekomst te beschermen. Maar van maatregelen der regeering tot bestraffing der lieden, die zich aan de gruwelen schuldig maakten, ver nam men niets. De Peruaansche regee ring beweert nu wel, dat ook zij her haling van het gebeurde zal voorko men. Maar zij stelde zich tevens hooghartig op het standpunt, dat geen buitenlanders zich mot de binnetiland- sche aangelegenheden van Peru had den te bemoeien. Naar een telegram uit Lima meldt, heeft de Peruaansche Kamer thans afkering uitgesproken over de or Ver- schillige houding uuor den minister van buitenlandsche zaken aangeno men tegenover de in Engeland omtrent de Putumavo-gruwelen gepubliceerde bijzonderheden. Duidelijk is liet tele gram niet. Beteekent deze motie van afkeuring, dat de Peruaansche Kamer een krachtiger optreden en strenger onderzoek jegens de bedrijvers der gruwelen had gewenscht, of bedoelt zij uit te spieken, dat de regeering krachtiger had moeten protesteeren tegen de openbaarmaking van zaken, die zuiver binnenlandsche aangelegen heden van Peru zijn. Voor de eer van Peru is het zeker te hopen, dat het besluit de eerstgenoemde beteekenis heeft en eveneens is dat te hopen voor de Indianen zelf, die dan wellicht krachtiger bescherming van regee- ringswege, hen lot dusver volkomen onthouden, zullen mogen verwachten. Muizenplaag. Te Ruinerwold (Dr.) heerscht een geweldige muizenplaag. In groote massa's worden de kleine knagers in het veld aangetroffen. Vari daar ver buizen ze naar de woningen. Gedurende den zomer hebben ze gioote schade aangebracht in de roggeakkers en de grasvelden. Thans doen ze veel kwaad in de aardappellanden. Men is niet bij machte dit volkje te verdrijven of uit te roeien. Kom niet aan de zwakke sekse. Een onervaren wielrijder trof het Zondag slecht op den Ruinerwoldschen weg. Hij had het ongeluk eene vrouw aan te rijden, maar deze vertegen woordigster van het zwakke geslacht lanselde daarop den misdadiger, een stevige boerenknecht, zoodanig af en ging hem daarna zoo verwoed met een schaar le lijf, dat voorbijgangers moesten tusschenbeide komen om bem uit hare handen te bevrijden. De riegerhaat in sommige deelen van Amerika gaat zoover, dat men in Columbus, in den staat Georgia, den staat van beleg heeft moeten afkondigen. Een regiment is op de stad afgezonden om de beide vijandige rassen te scheiden en aan de onge regeldheden, die er heerschen, een einde te maken. De gisting is ontstaan door het feit, dat een neger-geestelijke door de blanken gegeeseld werd, omdat hij een jonge blanke vrouw beleedi- gingen had toegevoegd. Deze vrouw- was n.l eenige uren gaans buiten de stad door twee negers lastig gevallen. Onmiddellijk werd jacht gemaakt op de zwarte aanranders eri het gelukte den burgers van Columbus de boos doeners te vatten en achter de tralies te sluiten. Toen nu evenwel genoemde neger-geestelijke zich beleedigend over hun slachtoffer uitliet, steeg de woede van de blanken ten top en werd hij gegeeseld tot hij bewusteloos in elkaar zakte. Het gerucht hiervan bracht alle negers van do stad en uit de omgeving in opstand. Zij deden een aanval op de gevangenis om den geestelijke te bevrijden, doch zij werden teruggejaagd. De toestand werd erger en erger en ten slotte beeft men den staat van beleg moeten afkondigen. Verschuiving van den zomer. De zomer van 1912 moet nog be ginnen. Het mooie seizoen schijnt dit maal naar October verplaatst. Wie nadere inlichting verlangt, wen de zich tot het bestuur der Vereeni ging van Dell'tsche Ingenieurs dat in «De Ingenieurs« de menschen oproept voor een algemeene »zomer«-verga- deririg op Zaterdag 5 October 1912! Onder ver wijzing naar eene desbetref fende aankondiging in ons blad, ves tigen wij de bijzondere aandacht onzer lezers op onze fraai Geïllustreerde Premie: sPAK ME MEE«. die wij ingevolge overeenkomst met den Uit gever, in de gelegenheid zijn, onzen abonné's voor 3 cent per week, in- plaats van 5 cents aan te bieden. Voor hen, die op onze premie nog niet zijn ingeteekend, stellen wij gaarne een exemplaar aan ons Bureau be schikbaar, overtuigd, dat zij. na ken nismaking, het in ons blad voorkomend inteekenbiljel, van naam en woon plaats voorzien, te onzen kantore zul len doen bezorgen. De Uilgever. Amersfoort. van 20 tot 26 September. GeborenNeeltje, d. van Albertus Kaal en Neeltje van den Hazel. Elisabeth Helena, d. van Teunis Wa- tervis en Helena Elisabeth Cornelia OveiUlift Vaupel Kleijn. Hendrieka Alijda, d. van Wilhelmus van Wage- nirigen en Hendrieka Hopmans. Theodorus Lamberlus Hugo, z. van Bernardus Cornelis Morsirik en Jo hanna Maria Theodora Janssen. Een buiten huwelijk geboren kind. Geertrui, d. van Elias Wolfswinkel en Elisabeth Majoor. Antonie Hen- drikus, z. van Antonie Hendrikus Staal en Hendrika van Naaiden. Gerrit, z. van Johannes van der Hart en Hermina Eburg. Gei rit, z. van Geiardus Brom en Maria Petronella Grenzenberg. Chiisliaan Ilermanus, z. van Petrns Voskuilen en Engelina Heinz. Gerardus Aloysius, z. van Leonardus Aloysius van Munster en Alberta Hendrika Westhof. Grada, d. van Jan Krul en Alberta Cornelia van Middendorp. Antonius Johan nes Josef Maria, z. van Johannes Antonius Loman en Grada Johanna Rubreg. Gijsbertus Cornelis, z. van Jan Cornelis Karnpboist en Sietske Boonstra. Alphonsisca Paulina, d. van Antonius Cornells Goijtenbeek en Alberta Cornelia Delfortrie. Jansje, d. van Hendrikus Vahsial en Geer- truida Boon. Ondertrouwd: Wilhelmus Spijker en Johanna Vos. Antonius Pieter de Jager en Willemina van de Bie zen bos. Getrouwd: Frederik Wilhelm van der Wilde en Jacoba van Achtm'bergb. Willem de Voogd en Catharina Maria Kamp. Antonie Cornelis van Buuren en Johannna Maria Cornelia Broers. Overleden: Anna Berendina Geer- truida van den Vijzel 62 jr ongeil. Jacobus van der Geer, 66 jr., ongeh. Gerritje Brouwer, 34 jr., echlg. van Hendrik Heilsbergen. Gerardus Hendrikus Rouwhorst,9 dg. Evertje van de Biezen, 5 mnd. Catrina Hemmenga, 15 mild. Hen drikus Cornelis Johannes van der Veer, 4 mnd. Leusden. Geboren: Geertje, d. van Bertus de Vries en Jannetje van Willigenburg. Maria, d. van Karl Knott en Katha- rina Klöchner. OverledenElisabeth Snijders, oud 11 maanden. Stoutenburg. Geboren: Lambertus Hendrikus, z. van Hendrikus van de Koedijk en Gijsberta van den Heuvel. Ondertrouwd: Jacobus van Nim- wegen en Aloida Hendrika van Moorst. Cornelis van de Bunt en Mat ia van de Berkt. Woudenberg, Geboren: Jan Jakob, z. van Jan Jakob Veldhuizen en Teunlje Pater. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Sept. 1912 Tarwe f0;—Rogge t 0.Boekweit f appelen f3.a f6.Peren f3.—a 17.Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. 2.a f 2 30 Ifoendereieren f6 50 a f 7.50 p. lOOst. Bruine eieren 17.50 a f 8.75. Boter 1.50 a f 4.60 per kilo. Mat- .;anne f 0.— a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. tippen f 0.90 a f 1 40. Kuikens f 1.a f 1 60. Piep kuikens f 0.40 a f 1.Ganzen r U.f0.Eenden f090 a f 1.10 p. st. Jonge fl.10 a fl.20. Hazen f 0.a f 0 Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1 50 Dun en f 0.40 a f0 60 paar. Magere varkens f 20. - a f 25. - Varkens t. export f 0.a f Zeugen f 50.a f 100.—, Biggen f 10.k f 18 Schrammen f f 0 Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f000.a f 000. Pinkstioren f U00.a f 000. Aansrevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 350 heet. Appelen. 250 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 300 heet, Zandaardappelen, 50.000stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 500 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 500 biggen en 20 zeugen. UECLAIUE. die door velen verkeerd begrepen wordt. De nieren, behoorende tot de belangrijkste organen van uw lichaam, houden de onzuivere, afgewerkte en schadelijke stoffen uit het bloed terug en voeren deze met het overtollige water door de urine leiders naar de blaas. De op die wyze gevormde vloeistof is de urine, die wanoertr de nieren gezond en in goeden staat zijn, geheel helder is. De gezondheidstoestand van de urineleiders en blaas, die niets anders te doen hebben dan de urine af te voeren, hangt dus ten nauwste samen met den goeden staat der nieren. Wan neer de urine te staat der nieren. Wanneer de urine te "overvloedig of in te kleine hoeveel heid komt, wanneer z\j een gewone kleur heoft of bezinksel bevat, nadat zij eenigen tijd gestaan heeft, is dit te wjjten aan een nieraandoening. Een roode, gruisachtige, zanderige of op steen- stof gelijkende neerslag wijst op gevaren van urinezuur. Draderige urine wijst op eiwit in de urine, bloed óp ontsteking. Verstopping der urine duidt graveel of steen aan. En zoo zouden wij kunnen voortgaan, alle urinekwalen komen voort uit aandoeningen der nieren en om dergelijke kwalen dus met vrucht te bestrijden, dient gij ervoor te zorgen, dat uw nieren gezond en sterk worden door onmiddellijk aan te vangen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de stand aardmedicijn voor de nieren en blaas. Ons handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen komt voor op elke echte doos. Foster's R^gmin Nieren Pillen zijn te Amersfoort verkrijgbaar bij de heeren A. van de Weg, Langestraat 23 en P. de Zwart, Lange- straat 9-1. Toezending geschied franco na ont vangst van postwissel a f 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen. RECLAME.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2