BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. RAADSSTUKKEN. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hot. het weer een regenachtig karakter heeft. In Frankrijk heeft het inmid dels geplasrqgend, maar komen nu lijdelijke opklaringen voor. In al deze landen is de thermometer gestegen. In Duitschland is het weer uiteen loopend. Veelal is de lucht gedekt. Soms komt eenige getemperde zon neschijn voor. In Zwitserland is het in hoofdzaak nevelig. In Oostenrijk- Hongarije deden zich locale storin gen voor. De Koningin in Den Haag. H. M. de Koningin is met Prinses ^Juliana en het gevolg Maandagochtend 10 u. 32 van het station Baarn (Cen- traalspoor) naar Den Haag vertrok ken. H. M. de Koningin-Moeder deed uitgeleide tot het station. De burgemeester van Baarn was op het perron aanwezig. Ten paleize Soestdijk zijn Zater dagnamiddag 5 uur de Prinsessen van Bentheim per automobiel van bet station Amersfoort aangekomen, om gedurende een paar dagen de gasten te zijn van H. M. de Konin gin-Moeder. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Donderdag 3 October 1912, des namiddags ten half twee ure. 1Benoeming van een leeraar in de wiskunde aan de Burgeravond school. (Vacature Prins). 2. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het rooien van boomen aan den Leusder weg. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van terreinen aan de Barchman Wuytierslaan. Bij de gisteren gehouden stem ming ter voorziening in de vacature, in den Gemeenteraad ontstaan door het bedanken van den heer W. 11. Kam, zijn van de 869 kiezers 686 opgekomen. Uitgebracht werden op de heeren A. J. M. Goote 238; J. Hofland 39; A. C. R O. Leinweber 222; N. E. Rost 176; Blanco en van onwaarde 11; Volstrekte meerderheid derhalve 373 Zoodat op 9 October herstemming moet plaatshebben tusschen de heeren A. J. M. Goote en A. C. R O. Lein weber. Maandagavond vergaderde de Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken in de Am bachtsschool onder voorzitting van den heer H. J. Wolter. Na opening van de vergadering werden de notulen van 14 Maart '12 gelezen en onver anderd goedgekeurd. Aan de orde kwam nu punt I van de agenda Begrooting 1913. Inkomsten: Subsidiën f18100; van de Buitengemeenten f 620contributie f450; schoolgelden f2100; restitutie vuur en licht f450; opbrengst werk stukken f900. In totaal f22620. Uitgaven salaris f 13900concierge f 300schoonmaak f 500leermiddelen f1200; materiaal f2600; vuur, licht en water f800; drukwerk f200; schoolbehoeften f355; rente en aflos sing f 1900erfpacht f60; assurantie f62,95; geschenken aan leerlingen f 50onvoorziene uitgaven f 202voor spaarkas f420. Het Bestuur hoopt dat dit laatste bedrag meer kan worden. Punt 2 van de agenda: «Benoeming Commissie Rekening en Verantwoor ding» kwam nu aan de orde. Gekozen wérden de heeren Joh. Knoppers, H. W. van Esveld en P. J. Frederiks. De laatste, die alleen aanwezig was, verklaardedebenoemingaan te nemen. Tot hun plaatsvervangers werden gekozen de heeren: S J. van Duinen, S. W. Melchior en Reigersberg Versluys. Vervolgens had de verkiezing van 5 Bestuursleden plaats. De aftreden den, nl. de heeren R. Zijlstra, W van den Donker, W. H. Kam, E. van Vollenhoven en L. A. Baron van Ittersum, werden met een groote meerderheid herkozen. Door bet vertrek van den heer L. J. W. Steenhuis, ingenieur H.S. M. naar Amsterdam, is een vacature ont staan. Tot zijn opvolger werd de beer G. J. Buis met algemeene stemmen gekozen. De Voorzitter hoopt, dat de heer Buis de benoeming zal aannemen. Medegedeeld werd, dat het aantal leerlingen thans 147 bedraagt, waar van voor smeden 72, voor timmeien 49, voor meubelmaker 18 en voor schilderen 8. De teekencursus mag zich in groote belangstelling verheugen, nl. 79 deel nemers; hiervan zijn 37 timmerlieden, 6 meubelmakers, 23 smeden en 13 schilders. De leeftijden varieeren tus schen 15 en 29 jaar. Het aantal leden van de vereeniging is teruggeloopen. Dit is geen veront rustend verschijnsel, doch komt elders ook voor. Overlijden, overplaatsing en bedanken zijn de voornaamste oor zaken. Als de zaak dan goed loopt, vinden anderen geen aanleiding lid te worden. Om nu het aantal leden weer op peil te brengen heeft het Bestuur een circulaire opgesteld en rondgezonden aan hen, die in aan merking kwamen lid te worden. Dit heeft tot resultaat gehad, dat er 7 nieuwe leden en 1 donateur bij ge komen zijn. Het succes had grooter kunnen wezen. Van de lederi zelf moet invloed uitgaan, zegt de Voor zitter, dan zal het aantal leden steik toenemen. Nog een mededeeling deed de Voor zitter naar aanleiding van de meinorie- posten van de begrooting. Dit is gedaan om den werisch van het Bestuur naar buiten te laten uit komen. Geld is er noodig, omdat de school te klein wordt. De tweede smidsklas is oorzaak, dat de schilders moesten verhuizen en in een te klein locaal werden ondergebracht. Hier ontbreekt de gelegenheid om de gelakte goederen af te zonderen. Het volgend jaar komt ook de be hoefte aan een nieuw groot teeken- iokaal, terwijl nu reeds een bijbouw van de school noodig is. De inkomsten moeten gevonden worden door verhooging van subsidie aan te vragen, omdat deze verhooging niet zoo spoedig komt, zou met den bijbouw te lang gewacht moeten wor den. Hierom is het Bestuur bezig gelden te verkrijgen, met het plan die weer uit de verhoogde subsidies terug te betalen. Daar niets meer mede te deelen was of iemand iets meer te vragen had, sloot de voorzitter de vergadering. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand October en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij bem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Lijst van biif^en en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft van de maand September 1912. Brieven Binnenland. J. Eidel Amsterdam. H. Hissink J. Blankenstein Wageningen. Briefkaarten Binnenland. E. Boom Amsterdam. YV. Siegfried M. Pseutz Jan Klok Apel. Brief Buitenland. J. Wolfswinkel Osterveld. Briefkaaiten Buitenland. Schenny Herne. Beaugé Paris. G. Polder Sur rely. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in September bij de Rijks postspaarbank ingelegd f45.304.49 en daaruit teruggevraagd 138.757.85. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 17.269. Naar men meldt is de nieuwe klok voor de St. Joriskerk gereed en zal vermoedelijk dezer dagen alhier arriveeren. Het opschrift is hetzelfde gebleven, terwijl er bijgekomen is den naam der fnma waar deze thans ge goten is met jaartal. Maandagmiddag werd in de Uirechtschestraat een draaiorgel om ver gereden door een artilleriebespan ning. Het orgel werd leelijk beschadigd en zal wel vuor eenige dagen tot zwijgen gebracht zijn. De heer N. van Veen heeft Maandagavond, na 50 jaar bij het onderwijs werkzaam te zijn geweest, het laatst als directeur der Rijks- noi maallessen alhier, afscheid genomen van zyn werkkiing. Zooals begrijpelijk is, droeg dit afscheid een plechtig kaïakter. Luitenant F. J. C. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, laatste lijk van het 11e regiment infanterie en sedert 27 Juli 1904 op non-activi teit, is, op zijn verzoek, met ingang van 10 October eervol ontslagen uit den militairen dienst, onder toeken ning van pensioen. De bij het 5e regiment infan terie nieuwbenoemde oflicieien, her komstig van den Hoofdcursus, worden aanstaanden Zaterdag beëedigd en in functie gesteld. Gerieraal-majoor G. A. Buhlman, commandant dér 4e divisie, heeft Maandagochtend op plechtige wijze uitgereikt het officierskruis der Oranje Nassau orde aan kolonel jhr. E. C. Boogaert, commandant van het le regiment veld-artillerie. Het regiment was daartoe uit Utrecht en uit Amersfoort onder bevel van majoor A. L. Hesta saamgekomen op de Soesterheide bij het vliegterrein. Naar aanleiding van hun voorstel tot aankoop van terreinen aan de Barchman Wuytiers-laari, schreven Burgemeester en Wethouders aan de Gemeenteraad het navolgende: Bij de op 24 September I I. gehouden openbare veiling zijn wij in de gelegen heid geweest, voor de Gemeente aan te koopen de hoLtede »Vleulbergeii« met daarop staand houtgewas en de achtergelegen terreinen, strek kende van de Barchman Wuytierslaan tot den Ouden Utrechtschenweg, ter gezamenlijke grootte van 6 32.00 II.A.. zulks voor den prijs van f 13.065.90, alle onkosten inbegrepen. Deze ter reinen zijn nader aangeduid op het hierbij overgelegde ver koopbillet, als perceelen 111 en 1214. Voorts zijn wij er in geslaagJ, de hand le leggen op den ten Westen van genoemd tenein gelegen grond, eveneens strekkende van de Barchman Wuytierslaan tot den Ouden Utrecht schenweg, ter grootte vari 7 59.9511.A., zulks voor een prijs, geëvenredigd aan den bovengenoemde!) in publieke vei ling bedongen prijs, n.l. f15.000 netto waarbij voor onkosten komt een bedrag van f600. Het bezit van deze terreinen komt ons voor de Gemeente van groot belang voor; wij verzoeken Udaartoe een blik te slaan op het voor dezen grond vast gestelde uitbreidingsplan, terwijl wij de aandacht vestigen op de nabijheid van de halte «Vlasakkers» en van het landgoed «Bii khoven«, waarvan de Gemeente reeds eenige jaren eigenares is. Wij stellen ons voor de aankoop sommen der bovengenoemde gronden vooiloopig uil eene tijdelijke leening te vinden, waartoe wij U binnenkort oen nader voorstel hopen te doen. Daarna kan dit bedrag worden opge nomen in eene vaste leening, welke over eenigen tijd zal moeten worden gesloten. Wordt, zooals met eenigen grond mag worden verwacht, voor deze lee ning eene rentevoet van 4 pCt. be dongen en wordt het percentage van aflossing gesteld op 1 pCt., dan is jaar lijks een bedrag van pl m. f 1450 voor rente en aflossing noodig; daartegen over staat een jaarlijksche opbrengst van de hoeve Vleulbergen» van ruim f200. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen te besluiten a. tot den bovenbedoelden aankoop, waartoe strekt het hierbijgaand ont werpbesluit I. b. tot wijziging der begrooting voor 1912, waartoe strekt bijgaand ontwei p- besluit II. Een nuttige reclame. De firma Verkade Co. te Zaandam heeft voor de afnemers harer artikelen weer een album vei kt ijgbaar gesteld dat zich waardig aansluit bij haar vroegere uitgaven. Het Naardermeer is ditmaal door den heer Jac. P. Thijsse met zijn ge wone zorg behandeld. De penteeke- ningen zijn van de hand des heeren Wenckehacb, die samen met de heeren Van Oit en Voerman Jr. de gekleurde plaatjes ontwierp. Hoe de heer Thijsse er toe kwam het Naardermeer te kiezen, vei telt hij als volgt: »We zouden dan een album maken over de dieren- en plantenwereld van meien en meerassen. «Maar waarom niet meteen van 't Naardermeer?''zei een van ons. «Dat is het beroemste merenmoeras van ons land en van heel West-Europa, want er leven dier soorten, die je haast nergens elders in deze streken aantreft. Iedereen weet waar het ligt en de meeste Nederlan ders sporen wel een- of meermalen er door, want de drukste spoorbaan van het land kruist het in zijn ge- heele breedte Eu wie er wat voor over heeft om het eens op zijn ge mak te bekijken, kan dat ook gemak kelijk gedaan krijgen, daarvoor behoef je maar lid te worden van de Ver eeniging, wier eigendom het is. Boven dien, al onze andere plassen en meren worden melteilijd wel gedempt of drooggemalen, maar het Naardermeer is bestemd om in lengte van dagen na te blijven. «Wel, er was veel voor, en ook veel tegen, doch wij hebben liet maar gewaagd en laten u nu een paar beel den zien uit dat wonderlijke en wonder mooie landschap. Veel van dedingen waarvan wij veiteld hebben, kunt ge vinden in iedere sloot en langs iederen slootkant, en 't is ook zeer aan te raden om daarmee te beginnen. Maar de groote, grootsche en zeldzame ver- schijuseletlt'zljfw alleen op de meren zelf te zieiSffiBwiv^ilaatsen van Loos- drecht, Atikkeen, Giethoorn en Eei- newoude, en 't allermooist en aller rijkst in or.s Nfer lormeer." Te Soestdijk, kwam Zaterdag een ingezetene uit liet visschers- plaatsje Bunschoten aan het Paleis en verzocht aan H. M. de Koningin een groote pop in Bunscholer klee derdracht te mogen aanbieden voor Prinses Juliana. Bij de pop was een briefje gevoegd, vei meldende dat zijn vrouw en de dienstbode eigenhandig alle kleertjes hadden gemaakt. De pop werd dooi de Koningin welwillend in ontvangst genomen. Zaterdagavond weid de hoilo- gemaker Ridder, te Barneveld opge- schnkt door het gerinkel van een zijner spiegelruiten. Gedachtig aan den onlangs gepleegden diefstal bij zijn collega S. aldaar, vermoedde hij terstond, dat men het op zijn goud en zilvervoorraad voorzien moest hebben. Bij onderzoek bleek, dat een straat jongen met zijn klomp naar een kat gegooid had In plaats van het dier te treffen, was do klomp met zóóveel kracht tegen do spiegelt uit aange komen, dat daarin eene opening ontstond, groot genoeg om aan een volwassen [jfcsoon doorgang te ver- leenen. Goed beloond. De commissionnair in effecten G. II. J. D., wonende te Bloemendaal verloor le Haarlem een portefeulle rnet f 340 aan bankpapier. Ze werd gevonden door een kantooi bediende J. B. v. d. M„ die ze deponeerde bij do politie. Daar de jongen buiten betrekking was, heeft de heer D. hem een betrekking bezorgd aan de Beuis te Amsterdam, hem een abonnement op de tram HaarlemAmsterdam gegeven en aan zijn moeder nog een flinke belooning. Een officiëele erkenning van Esperanto. Volgens de officiëele circulaire van 13 Juni j I., No. 10 023, wordt door het Ministerie van Volksonderwijs in Bulgaiije het Esperanto-leerboek van den heer Krestanaffaan alle directeuren van gymuasia en pedagogische instel lingen, benevens aan de districtscbool- inspecteurs ter studie aanbevolen. üok in China beeft de Esperanto- beweging reeds voortschreden gemaakt. We lazen o.a. dat Isai, de nieuwe Minister van Onderwijs, warm voor stander van de Internationale hulptaal, voornemens is in Peking een officiëele Esperantoschool te stichten. Aan het hoofd der Federatie van Esperanto- vereenigingen in China staat Sim Jat- sen, voormalig president der Chineesche Republiek. Opgepast. In het «Pharmaceutisch Weekblad» is een artikel opgenomen, getiteld «Ratcorn, een nieuw rattenvergifi», door den oudhoogleeraar prof. Wefers Bettink. De schrijver waarschuwt tegen dat in het buitenland in den handel ge bracht vergift (dat ook in ons land kan worden verwacht) daar het ver kocht wordt a's onschadelijk, teiwijl het arsenic bevat. In een busje, dat de onderzoeker ter beschikking had, was voldoend arsenic om zes-en-zestig volwassen menscben te dooden! OUDE WIJSHEID, ■c Acmar Ben Kharidja, een Arabisch geschiedschrijver in de 2e helft der 16e eeuw, schreef een boek over het huwe lijk, waarin ook voor onzen tijd nog wel wat te leeren valt. Daarin legt hij er den nadruk op, dat men, alvorens in het huwelijk te treden zeer goed het karakter van de vrouw, die men trouwt, moet kennen. Trouw niet zegt hij, met: 1. een klaagster, dat is zij, die niet ophoudt met klagen en zuch ten en er steeds over spreekt dat zij ziek is; daar komt niets goeds van 2. een vleister, die zich bij haar man aanpiijst door te zeggen: Dit of dat heb ik voor je gedaan, opdat je er plezier van zal hebben; 3. een ver kwistende vrouw; dat is zij, dienaar alle nieuwe voorwerpen kijkt en haai man dwingt ze voor haar te koopen; 4. zij, die door haar deugd wil schit teren, dat is degene, die de spijzen afwijst, maar haar deel aleen in een hoekje stilletjes verorbert. OPVOEDING. Heeft men bij kinderen te doen met een geval van lekkerbekkerij dan is in bet belang van 't kind streng en standvastig optreden bepaald noodig, dan moet het kind door kleine hoeveel heden a<^ den smaak wennen (het doen van een verhaaltje onder het eten verricht dikwijls wonderen), en bij onwil een kleine straf, waaronder de gezondhpid en de voeding niet lijden als geen toespijs, enkel brood of zoo wat, gegeven worden. De ouders be wijzen hun kinderen werkelijk een weldaad, wanneer zij ook dit punt in de opvoeding niet verwaarloozen. Hoogstwaarschijnlijk zullen de kinde ren reeds vrij vroeg moeders pappot vaarwel moeten zeggen, en wat is dan onaangenamer dan aan de tafel van anderen de lastige gast te zijn, wie(n) niemand het eten naar den zin kan maken? Ook wie wel eens een verwen- de(n) patiënt heeft moeten verplegen weet, wat een ellende het is, wanneer allerlei verster kende kostjes geweigerd worden, omdat de smaak van de(n) zieke te weinig ontwikkeld is, om wel willend en vertrouwend te nuttigen, wat met vriendelijke hand voor hem of haar is gereed gemaakt. VOOR HET LEVEN. Wees als de kinderen. Eenvoudig, lieflijk kinderhart, Vol onschuld, vol vertrouwen Waar in 't geluk, waar in uw smart, Op u is nog te bouwen. »Wees als de kind'ren» sprak de [Heer. Och, konden wij 't maar wezen, Dan was voor slecht- en haat'lijk- [lieid Op verre na geen vreezen Observator. Opgave van de Vereeuiging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vermelding van woonplaats, van den IS September 1912 tot en met den 24 September 1912. GEVESTIGD. Wilhelmus van Bogerijen, van Leusden naar Eemstraat G 17. Emma van Leijden, van Amsterdam naar Utrechtscheweg 119. Jules Victor Lans, van Leiden naar Schimmelpenninckstraat 64. Heintje Bos, van Nijkerk naar Kleino Haag 7. Jacob Los, van Beverwijk naar Bree- destraat 40. Jan van de Weijer, van Hilversum naar Aldegondestraat 91. Johannes van der Steen, van Utrecht naar Langestraat 51. Maria Petronella Fremomd,van Keulen naar Soesterweg 2l6. Johannes Snijders van. Keulen naar KI. Nachtegaalsteeg 35. Lucas Weecher Wildervank, van Hoogezand naar Zuidzingel 41.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2