Plaatselijk Nieuws. BUITENLAND. lijk hebt; wij hebben daar zoo niet aan gedachten wij hebben ook geen lust er aan te denken, want, weet ge een protectionistisch tarief ontkomt aan zulke songelijkheden» nooit; wel ken koers de verdeeling van het volks inkomen nemen zal, wij weten er niets doch we hopen er maar het beste van doen we getroost den sprong in het duister en wie ons lief heeft volgo ons Door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederl. onderwijzers is het navolgend adres aan den Raad der Gemeente verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Afd. Amersfoort en Om streken van den Bond van Ned Onderwijzers; dat zij kennis heeft genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort tot verhooging der onderwijzers- salarissen met ƒ50. dat zij op hoogen prijs stelt, dat Burgemeester en Wethouders daar mede de noodzakelijkheid van ver betering der salaris-regeling erkennen dat zij 't wenscbelijk vindt, dat de bezoldiging der onderwijzers op gelijk peil gebracht worde, met die van ambtenaren, aan wie ongeveer dezelfde eiscnen van studie en ontwikkeling worden gesteld dat zij meent, dat het bedoelde voorstel geen voldoende verbetering in de salaris-regeling aanbrengt; Dat zij 't zou betreuren, wanneer deze wijziging een meer ingrijpende in den weg zou staan; dat haar streven niet voortvloeit uit een lagere ontevredenheid, maar ver band houdt met het streven van het geheele Nederlandsche onderwijzers corps naar opheffing hunner maat schappelijke positie, hetwelk ook uit een oogpunt van onderwijsbelang noodzakelijk wordt geacht; dat zij meent, dat de voorgestelde wijziging in het onderdeel der onder wijsorganisatie n.l. de salarieering, niet evenredig is aan de meer ingrijpende wijzigingen in andere onderdeelen geregeld bij de onlangs ingevoerde reorganitatie van het onderwijs; redenen waarom zij zich tot Uwen Raad wendt met eerbiedig verzoek, dat de salarieering der onderwijzers in Uwe gemeente op meer bevredigende wijze worde geregeld. Hetwelk doende enz. liet Bestuur der afdeeling voornoemd A. B. VAN DER KLEIN. F. FABER. J. W. KROM. J. DIJK. J. W. RADERSMA. Dit adres was vergezeld van de navolgende toelichting: «Terecht kan van Amersfoort geiden, dat het onderwijs er een voorwerp is van aanhoudende zorg voor het gemeentebestuur.» Aldus luidden ongeveer de woorden, gesproken door den heer Van Esveld, Oudsten Wethouder en waarnemend Burgemeester, bij gelegenheid van de installatie van den nieuwen Burge meester. Bij de jongste reorganisatie van het lager onderwijs is er zooveel en belangrijk gewijzigd, dat hierdoor deze uitspraak in hooge mate gewettigd wordt. De schoolgeldheffing is radicaal herzien en is beslist een stap in de goede richting. Het m. u. I. onderwijs is belangrijk uitgebreid en financieel bereikbaar gesteld voor veel grootere kriDgen der bevolking. Aan de scholen E, F en G is het aantal leerlingen per klasse tengevolge der reorganisatie verminderd, wat niet anders dan het onderwijs ten goede moet komen. Waar de reorganisatie nog niet ten volle is doorgevoerd, kan nu natuurlijk nog geen oordeel geveld worden over al haar gevolgendit staat evenwel vast: de veranderingen zijn niet onbe duidend en ondergeschikt, maar hebben een forsch karakter. Te betreuren is het nu, dat dit laatste niet gezegd kan worden van de voorgestelde wijziging in de sala rieering der onderwijzers. Deze heeft zich immers tot zeer bescheiden afmetingen bepaald. Wel deelt dit onderdeel van de organisatie van het onderwijs ook in de zorg van het gemeentebestuur, rriaar de veronderstelling, dat die zorg eenigszins stiefmoederlijk is, schijnt ons niet gewaagd. Toegegeven moet worden, dat wijziging der salarisregeling herhaalde lijk in de laatste jaren aan de orde is geweest. Het resultaat dier herhaalde her zieningen is echter, dat sedert 1900 deeidsalarissen als volgt zijn veranderd' 1900 1912 onderw. zonder H. A. (ongehuwd) /"80O /ÏOOO onderw. zonder H. A. (gehuwd) /800 /'105O onderw. met H. A. (gehuwd) f 925 ƒ1175 Hel minimumsalaris was in 1900 ƒ600 en is dat op 't oogenblik nog We zien tlus dat het maximum salaris voor dt verschillende catego rieën een stijging heeft ondergaan van ƒ200 a ƒ250. Men moet daarbij nog in aanmer king nemen, dat na 1900 de salaris sen der bij de wet verplichte onder wijzers geheel voor rekening van het rijk komen. Waar nu algemeen erkend wordt, dat de (eerste) levensbehoeften in de laatste jaren 20pCt. en meer in prijs zijn gestegen, daar ligt de conclusie voor de hand, dat feitelijk de positie der onderwijzers niet noemenswaard verbeterd is, maar hoogstens gelijk is gebleven. Men moet evenwel niet vergeten, dat de strijd der onderwijzers om verbetering hunner positie uit geheel andere oorzaken voortkomt, dan de stijging der levensmiddelen. De tijdsomstandigheden hebben de posdie van den onderwijzer geheel gewijzigd. Vroeger behoefde de onderwijzers betrekking niet oen zelfstandig bestaan te verzekerenmen was onderwijzer, nu ja, op een laag salaris, maar men werd in de meeste gevallen hoofd der school en dan had men eerst zijn positie bereikt. Bij het ontstaan echter der groote scholen, werden die kansen sterk verminderd en werd voor vier vijfde van onderwijzerscorps die positie gesloten. De onderwijzersbetrekking werd nu, in plaats van een tijdelijke, die men door moest maken om aan het eind daarvan zijn eigenlijke bestemming te bereiken, zelve hoofddoel, welke den onderwijzers een zelfstandig bestaan moest verzekeren. In groote kringen leeft nog het verouderde denkbeeld, dat een onder wijzer nog niet als volwaardig kan beschouwd worden, zoolang hij 't niet tot hoofd der school gebracht heeft. Niemand zal zulk een ongerijmdheid verkondigen b.v. ten opzichte van leeraren bij het middelbaar onderwijs; zij hebben wat maatschappelijk aanzien betreft, hun bestemming bereikt. Deze verouderde denkwijze ligt nog aan menige salaris-regeling geheel of gedeeltelijk ten grondslag en daar tegen is de strijd der onderwijzers gericht. Beschouwt men de zaak uit dit oog punt, dan is 't duidelijk, dat aan een verbetering der salarieering geheel andere eiscben kunnen gesteld worden dan een stijging in verband met den prijs der levensbehoeften. Waar straks betoogd is, dat de stijging der salarissen in Amersfoort hoogstens gelijken tred houdt met de stijging der levensmiddelen in de laat ste jaren, volgt daaruit, dat alhier voor werkelijke formeering der onderwij zersbetrekking van eene van tijdelijken aard, tot eene, die een zelfstandig bestaan op moet leveren, zeer weinig is gedaan. Nu denke men niet, datdeeischen der onderwijzers hoog zijnze zjjn werkelijk bescheiden. Tal van betrekkingen zijn aan te wijzen, waarvoor volstrekt niet meer studie vereischt wordt en welke vol strekt geen gewichtiger beteekenis voor de maatschappij hebben en die nochtans een salarieering waarborgen, welke boven die der onderwijzers in onze gemeente uitblinkt. Om slechts enkele op te noemen de commiezen bij de spoorwegen, de klerken en commiezen bij de posterijen, bereiken zeker een hooger salaris. Zelfs betrekkingen waarvoor de exameneischen minder hoog zijn, worden tegenwoordig traktementen waardig gekeurd, die beter zijn dan die van het gros der onderwijzers. We denken hierbij aan de voorgestelde traktementsregeling der sergeant majoors, adjudant-onderofficieren, enz. Op tal van plaatsen begint echter ook voor de onderwijzers het licht door te breken en wordt de meerdere waardeering, in hunne salarissen tot uitdrukking gebracht. Ook in Amersfoort werd in 1907 door de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in overleg met den Arrondissements-scboolopziener aan het gemeentebestuur een advies uitgebracht, waarin een eindsalaris van f1500 noodzakelijk werd geacht. Te Bussum werd dezer dagen door het gemeenteraadslid Mr. Zwaarde maker een voorstel bij den gemeen teraad ingediend, waarin een begin salaris van f800 en een eindsalaris van f 1750, binnen zestien jaren te bereiken, als een billijke eisch wordt verdedigd; terwijl nu toch in Bussum de salarissen reeds hooger zijn dan bier. Ook te Hilversum, Zeist, Deventer, Wormerveer, Hengelo, Weesp, Baarn, enz. zijn de regelingen beter dan in onze stad, gezwegen nog van grootere plaatsen. Breedvoerig zou nog betoogd kun nen worden den goeden invloed, die een goede salarieering op het onder wijs zelve uitoefent, maar dit is reeds zoo dikwijls aangetoond, dat 't bijna overbodig zou kunnen worden. Te duidelijk springt toch in 't oog, dat, als een onderwijzer zich aan vakstudie en voorbereiding kan wijden, dit het onderwijs meer zal baten, dan wanneer hij zijn tekort in salaiis zal moeten aanvullen door allerlei werk zaamheden, buiten de sfeer van bet onderwijs vallende. Met opzet zijn uit deze beschouwing der salaris-regeling de beide verhoo ging na 30- 35 jarigen diensttijd weggelaten. Deze behooren, naar het oordeel der aldeeling, niet tot de eigenlijke salarisregeling; ze hebben geen waar de voor het leven, daar ze gegeven zijn met het oog op het pensioen en niet om de positie der onderwijzers te verbeteren. Overal geldt toch een regeling, waai bij het eindsalaris bereikbaar is binnen een diensttijd van hoogstens twintig jaren. Moet een maximumsalaris aan deze voorwaarde voldoen, dan is het duidelijk, dal hier ter plaatste de eindsalarissen, behalve de tegemoet koming voor gehuwden niet zijn ƒ1100 en ƒ1225, maar ƒ1000 en ƒ1125. Wil men de beide bedoelde ver- hoogingingen als tot de salarisregeling behooreude beschouwen, dan zou het rationeel zijn deze verhoogingen in de andere op te lossen of ze onmid dellijk aan de andere te laten aan sluiten. HET BESTUUR Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber hield deze kamer j.l. Zaterdag een openbare vergadering ten stadhuize. Afwezig de heer II. Meursing. De Voorzitter deelt na opening mede, dat is ingekomen een missive van B. en W. meldende, dat de heer P. J. Hamers tot lid dezer kamer is benoemd en deze benoeming heeft aangenomen. De geloofsbrief is door de heeren Van Vollenhoven en Eysink onderzochten in orde bevonden, waarom tot toelating geadviseerd werd. Nadat hij door den Secretaris was binnengeleid, wenschte de Voorzitter hem geluk met zijn be noeming en hoopte, dat hij nog lange jaren in 't belang van handel en nij ver heid mocht werkzaam zijn. De secretaris las vervolgens de notulen van 8 Juli. welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Voor nu de eigenlijke weikzaam- heden een aanvang namen, zei de heer Van Haselen ongeveer 't volgende tot den voorzitter. Mijnheer de Voorzitter. In de buitengewone zitting van 23 Juli 1910 is Uw 25-jarig Voorzitter schap herdacht en werd U gehuldigd in tegenwoordigheid van B. en W., afgevaardigden van (I. en N. en van vele belangstellenden. Op de meest ondubbelzinnige wijze is toen gebleken, dat Uw arbeid werd op prijs gesteld. Nu echter H. M. onze Koningin het feit blijvend heeft willen vereeren door Uw benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau, meen ik namens de Kamer te spreken, als ik U daarmede van harte gelukwensch. Wij feltcileeren U van harte,zeide de spreker verder, »en hopen, dat het Gode moge behagen, bij het klimmen uwer jaren u te geven een beider oog en warm hart, opdat ge nog lang werkzaam zult kunnen zijn tot groei en bloei van den handel en de nij verheid.» Zichtbaar bewogen dankte de Voorzitter voor de gesprokeu woorden en beschouwde de hulde niet zijn persoon betreffende, maar meer den Voorzitter der Kamer. Ingekomen zijn 1. Missive van den min. van L. H. en N. met het jaarverslag van den hoofdingenieur van het stoomwezen. Zal woiden rondgezonden. 2. Prospecti van tentoonstellingen. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Handelsberichten van min. L. H. N. Voor belanghebbenden tor inzage. 4. Een missive van min. van L. H. en N. begeleidende algemeene maat regelen van bestuur, als bedoeld bij art. 6 en 7 der veiligheidswet. Het ontwerp 263 art is a 10 ct. veikrijg- baar in den boekhandel. 5. Het jaai verslag over 1911 van de centrale commissie voor de Rijnvaart. 6. Een dankbetuiging van het Cen traal-Bureau voor de statistiek voor toezending jaarverslag. 7. Een verzoek om steun van de Kamer te Apingendam aan een adres aan den min. van Justitie. In dit adres wordt verzocht de landbouwbedrijven ook in de Bedrijfsbelasting te betrek ken. Deze vrijstelling kost jaarlijks 1 miljoen en de reden ervoor is ver vallen, omdat het den landbouw de laatste jaren zeer goed gaat en de producten steeds in prijs stijgen. De heer Van Haselen is het met de strekking van het adres volkomen eens, al gelooft hij, dat het niet hoort onder de werkzaamheden van de Kamer. Besloten werd uit te stellen tot de volgende vergadering. 8. Een motie van de Kamer te Haarlem, inzake 't ontwerp verzeke ring tegen invaliditeit en ouderdom. De regeering steunt op haar onder zoek van 1895, hoewel na dien tijd door werkgevers vele maatregelen zijn getroffen. De kamer wenscht dat invaliditeits- en ouderdomsverzekering gescheiden wordt. Beslotenhet adres te steunen. 9. Van B en W. een verzoek om advies op een adres van den heer J. Ham en anderen te Veen. Het adres betrof het tellen van boonen op de markt Geadviseerd werd dat de adressanten zelf maar moeten tellen of een controleur aanstellen. 10. Van de Ned. K. v. K. te Londen een adres in zake ontwerp tariefwet. Zal worden rondgezonden. Vervolgens kwam aan de orde het advies aan het gemeentebestuur be treffende de verbetering van het markt wezen. De secretaris las het voor. Om een juist oordeel te kunnen vormen, heeft de Kamer aan 84 andere Kamers van K. vragen gericht over het markt wezen eri van 75 antwoord ontvangen, waarvan bij het advies is gebruik gemaakt. De Kamer kan zich met de Raads-Commissie veieenigen om de veemaikt weer op Vrijdag te houden, en de Varkensmarkt op dezelfde plaats Ook achtte ze verbetering van de vischmaikt zeer noodzakelijk. Dé heffing van tnarktgelden moet de Kamer ontraden. De heer Van Vollenhoven vroeg of er adressen zijn ingekomen de kaas markt betreffende. De secretaris zeide, dat er reeds personen bij hem geweest zijn. De voorzitter deelde mede, dat deze zaak nader onderzocht zal worden. De heer Van Haselen wees verder op de noodzakelijkheid van electrische drijfkracht voor de klein-industrie in onze gemeente, wat tengevolge had, dat er een electr.-commissie benoemd werd bestaande uit de heeren Van Haselen, Eysink en Van Vollenhoveii. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. De voor eenigen tijd geleden gebarsten klok der Sint Joriskerk is omgegoten, welk werk uitnemend is geslaagd. Zij zal voorlaan weder met haar sonore metalen stem de ge- loovigen ten bedehuize roepen. De Afd. Amersfooit van den Nederl. Protestantenbond, zal op Donderdag 10 October a.s., 's avonds 7 uur in het Catechisatielokaal van de Remonstrantsche kerk hare Jaar vergadering houden. De agenda bevat: 1 Jaarverslag Secretaris en rekening en verant woording van deh Penningmeester. 2 Vei kiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding der heeren Ds. I. Hooykaas, en J. A. Udirig, die herkiesbaar zijn. 3 Benoeming van afgevaardigden naar de Alg. Ver gadering. 4 Bespreking beschrijvings brief. 5 Bespreking volgende lezingen. De Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert Donderdag 10 Oct. a.s. des avonds te 8 uur, in de Foyer der Sociëteit Amicilia, tot vastelling van het Huishoudelijk reglement. Behande ling der begrooting 1913 en ter ver kiezing van 4 bestuursleden. De Christelijke Oratoriunner- eeniging, geeft op Woensdag 27 November a.s. eene uitvoering van het Oratorium «Josua" van G. F. Handel, met medewerking van mevr. A. Noordewier-Reddingius, Sopraan, freule J. Repelaer van Driel, Alt en de heeren jhr. Jan Trip, Tenor en Simon Denijs, Bas, het orkest van het Concertgebouw en Louis Robert, Organist. Dirigent Johan Schoonder- beek. Overzicht omtrent het vervoer en de opbrengst der Amersfoortsche Tram wee-Maat schappij gedurende de maand Aug. 1911/1912. 1911 1912 Minder. Aantal passagiers 12115 10836 1279 Opbr. vervoer f 601.70 f544.35 f57.35 d Dagkilom. - 11.14 - 10.08 - 1.06 d Totaal - 601.70 - 544.35 - 57.35 Dagkilom. - 11.14 - 10.08 - 1.06 Mej. A. G. de Leeuw, meer bekend als Geertruida Carelsen zal Donderdag 10 October a.s. des avonds 8 uur in Amicitia voor de leden en hunne huisgenooten der plaatselijke afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene lezing houden over: «Het land van Björuson en van Selrna Lagerlöf Voortaan moeton de officieren, wanneer zij in uniform in het open baar verschijnen, steeds bewapend zijn met de sabel. Bij schaatsenrijden en groote gladheid kan de commandee- rende officier hiervan ontheffen. De officieren mogen voortaan na twee uur in het openbaar burger- kleeren dragen. Niet zeer velen waren gister avond naar Amicitia gekomen om het concert bij te wonen gegeven door de heeren Joan Lulofs, Baryton en Althui' Monnier Harper, violist en mej. Josephine Lulofs, pianiste. En dit was jammer, omdat de hoogste verwachtingen, die men kon koesleren, vervuld werden op een wijze boven allen lof verheven. De beer Lulofs heeft een prachtige Baryton en een zuivere uitspraak, zoodat hij zonder moeite in de geheele zaal kon ver staan worden. Het eerste nummer der Selt'ne Beter kon ons niet geheel bevredigen, doch met nummer twee «Kleiner Haushalt" was het al anders en zoo bleef bet. De violist is hier te goed bekend om er veel van te zeggen. Als altijd gaf hij hooge kunst en oogste dan ook veel succes in. Dit alles gold in niet mindere mate mej. Lulofs. Hoewel zij een eerste kracht is, of juist misschien hierom, zal zij, waar noodig steeds begeleiden. De kunstenaars begrepen elkaar ook volkomen en vulden elkander aan, waardoor een zeldzaam kunstgenot geschonken werd. Talrijke bloem stukken vielen hen dan ook ten deel. Het programma was mooi gekozen. Bijzonder voldeden de nummers VI «Der Atlas", en «Liebesbotschaft" en VII «Légende" en «Czardas", en VIII «Allerseelen" en «Mijn Eerste", waarin de kunstenaars hun beste gaven op schitterende wijze ten toon spreiden. De toestand in den Balkan heeft een buitengewone opwinding veroor zaakt onder de Mohammedanen in Engelsch-Indië. Te Calcutta is een groote betooging gehouden, waaraan tahijke Hindoes deelnamen en waar krachtig gestelde resolutiën zijn aan genomen. De sprekers betoogden, dat de Christelijke mogendheden samen spanden om de Muzelmannen van hun koninkrijk te berooven. De aan hangers van den Bijbel, zeiden zij, stonden uiteraard vijandig tegenover de aanhangers van Koran; geen macht ter wereld zou dan ook het vuur kunnen dooven dat door Moham med ontstoken is, en de kreet «Allah Akbar!» die al eens onder de muren van Weenen geklonken heeft, zou opnieuw vernomen worden over de geheele wereld. De aanvoerder van de Turken, die in Cyreria'ica onder de wapenen staan, En ver Bei, heeft aan een te Berlijn wonend vriend een brief gericht, be langrijk om de oorlogszuchtige stem ming. die er uitspreekt, in verband ook met de vredesonderhandelingen te Ouchy. In den brief staat o. a. het volgende; Hier gaat alles uitstekend. Helaas zijn de andere deelen van het Turk- scbe rijk toi een soort van moes ge worden en van dezen toestand profi teert Italië veel meer dan van nog twintig zoogenaamde overwinningen van het bekende soort in Tripoli en Cyrenaïca. Op het oogenblik kan ik nog slechts de vuisten ballen. Maar als het ons lukt de zaken hier in alle eer klaar te spelen dan haast ik mij er ook heen. Mochten wij evenwel gedwongen worden vernederende voor-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2