NIEUWE •SÉT Nieuws- en Advertentieblad 'Xjf voor de Provincie Utrecht. No. 82. Zaterdag 12|October 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. EEN BESCHULDIGDE. Amersioortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stokken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Laugestraat 17. Telephoonn. 6lt ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentièn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 28e nummer san den vierden jaargang van *.'e»liMert beval o. a. Als voorplaat: Kali Brantas bij Malang, het door pest geleisterde district, dat geheel afgesloten is door een cordon infanterie. Voorts: liet Bosch van «Mauve* onder de Hout hakkersbijl. - Puccini's Opera »The Girl of the Golden West», welke Opera weldra in Nederland zal worden opgevoerd. Het Italiaansche Opera gezelschap, dat 2 October met groot succes te Amsterdam het seizoen met Verdi's «II Tro»atore« geopend heeft met de portretten van eenige der voornaamste leden en dat van den energieken Directeur den heer M. de Hondt De Legermanoeuvres in Frankrijk, met 2 foto's Het bezoek van de Kinderen van President Taft aan Indiaansche stammen. De her denking van Leiden's Ontzet. Maria Theresia, de Infante van Spanje -J- Tentoonstelling van Stukadoorkunst werk, bij gelegenheid van het 10 jarig bestaan van de Nederlandsche Bond van Stukadoorspatroons. Het monu ment voor Fop Smit, de grondlegger van de bekende scheepswerven en fabrieken te Kinderdijk. Op weg naar warmer streken. Alpen be klimmen. De groote bontmode, met 4 foto's, die een beeld geven van de hand over hand toenemende luxe in die mode. Directeuren van ge meentereinigingsdienst in Nederland, op een tocht naar de vuilverbrandins- oven en het ontsmettingsvaartuig in de haven van Rotterdam. Vereeni- ging van Burgemeesters en Secreta rissen. Propaganda-wedstrijd op bet Letterveld te Borne. Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan het Opvoedingsgesticht te Maarsber- gen. Verder: Poilretten van be kende landgenooten. De Rubriek van Redacteur X. Onze Gratis-Ver zekering. Ten slotte Het Kindernummer »Ons Prinsosje", met onderhoudende en le^-rzamo kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenscbt zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/i cents thuis bezorgd. Vergadering van de 2e afdeeling van den Raad der Gemeente Amers foort op Maandag 30 September 1912, des namiddags 8 uur. Tegenwoordig de heeren H. W. van Esveld, Wethouder, Voorzitter; F. M. Houbaer, J van der Wal Kzn., M. R. N. Oosterveen, D. Ruys, N. Veis Heyn, A. M. Tromp van Holst, en P. van Achlerbergb, lid der le afdeeling, benevens de Burgemeester en de Gemeente-secretaris. Afwezig de heeren A. H. van Kal ken, S. J van Duinen en J C. Rolan- dus Hagedoorn. Als rapporteur wordt aangewezen de heer F. M. Houbaer. Alvorens tot de behandeling der Gemeente-begrooting over te gaan, stelt de Voorzitter achtereenvolgens aan de orde: a. de Begrooting van het Burgerlijk armbestuur voor het dienstjaar 1913. Deze Begrooting geeft geen aan leiding tot besprekingen. b. de Begrooting van het Burger Weeshuis voor hel dienstjaar 1913. Deze Begrooting geeft geen aan leiding tot besprekingen. c. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salaris regeling van het onderwijzend per soneel aan de Lagere scholen. De afdeeling vereeriigt zich algemeen met dit voorstel. d. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de salaris regeling voor den Gemeerite-deur- waarder. Algemeen vereenigt zich de afdeeling met dit voorstel. Subsidie afdeeling Amersfoort Cen traal genootschap voor kinder-her- stellings- en vacantie-kolonies. e. het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een ver zoek van de afd. Amersfoort van het Cenlraal-genoolschap voor kinder- herstellings- en vacantie-kolonies om subsidie. De afdeeling vereenigt zich met de afwijzende conclusie van Burgemeester en Wethouders. Reorganisatie geneeskundige dienst. het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst en tot het verleenen van ontslag en pensioen aan dr. A. H. C. van Driel. Een lid vraagt of de werkkring van den schoolarts alleen omvat de open bare scholen, dan wel ook de bijzon dere scholen? Een ander lid ziet het nut van het instituut van schoolartsen niet in. Hij noemt het een kaakslag, toegebracht aan onderwijzers en ouders Wenscbt men echter schoolartsen, dan drage men dez6n werkkring niet op aan een 3-tal Gemeente-geneesheeren, die bet met de armenpraktijk reeds volhandiu hebben. Een lid kan de meening niet deelen, dat hier ingegrepen wordt in de zorg en de taak der ouders en juicht de voorgestelde regeling toe. Vrij algemeen kan de afdeeling zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders vereenigen. Jaarwedderegeling politie. g. het voorstel van den (afgetreden) Burgemeester betreffende de jaarwed deregeling der politie. Algemeen betreurt de afdeeling dat Burgemeester en Wethouders geen termen hebben gevonden om de ver hoogingen van de jaarwedde van het politie-personeel op de Begrooting te brengen Zoowel voor hoogere als lagere beambten wordt de tegenwoordige wedde te laag geacht. Verlangt men een flink politiekorps, dat respect weet af te dwingen, dan beginne men bet door eene flinke bezoldiging financieel onafhankelijk te maken. In dat verband achten zelfs enkele leden de verhoo gingen, zooals deze door den toen maligen Burgemeester werden voor gesteld, te gering. Andere leden meenen dat waar het vorig jaar de jaarwedde van den Com rnissaris is verhoogd, eene weigering om de jaarwedden van de lagere be ambten op een beter peil te brengen, een vreemden indruk moet maken. Het argument dat er geen geld is om behoorlijke salarissen te geven, is een slecht argument. Bovendien wordt eene uitgave voor eene goede politie meer urgent geacht dan die voor subsidies voor tram, openbare leeszaal, enz welke uitgaven betrekkelijk luxe uitgaven zijn. Algemeen is de afdeeling van oor deel, dat eene verbetering van de jaarwedden-regeling der politie geen uitstel kan lijden. Subsidie Openbare leeszaal. hij het voteeren van dezen post ge vaarlijk, daar het einde der aanvragen niet te voorzien is. Een ander lid verklaart een tegen stander van een openbare leeszaal te zijn, omdat hij, evenmin als hij duldt, dat zijne kinderen alles lezen, de kinderen van anderen in de gelegen heid wenscht te stellen, dat zij.in eene openbare leeszaal onbeperkt zijn in de keuze hunner lectuur. Enkele leden wenschen hun stem, welke zij over dit voorstel zullen uitbrengen, te doen afbangen van de houding, welke men tegenover de de aanvrage van de R. K. openbare leeszaal, om subsidie, zal aannemen. Van andere zijde wordt - echter opgemerkt, dat eene beslissing over hetaanhangige voorstel niet afhankelijk gesteld kan worden vati aanvragen, welke nog in behandeling moeten worden gebracht. Iedere aanvrage moet op zichzelve worden beschouwd. En waar wat deze openbare leeszaal betreft de opzet zoodanig is geweest, dat iedere richting in het Bestuur ver tegenwoordiging heeft kunnen vinden, bestaan motieven tot het verleenen van het aangevraagd subsidie. De groote meerderheid der leden vereenigt zich met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Begrooting gasfabriek, de Begrooting van de gasfabriek, voor 1913. De aandacht der leden wordt er op gevestigd, dat bij eventueelen aankoop der terreinoen aan de Barchman Wuytiers-laan, het geraamd .batig saldo met f1509 zal verhoogd I worden terwijl de opbrengst van koolteer evenzeer f1500 hooger ge raamd zal worden. De begrooting geeft overigens geen aanleiding tot nadere bespreking. Begrootingen waterleiding, j. de aanleg-begrooling voor d# gemeentelijke waterleiding voor 1913. k. de exploitatie-begrooting voorde gemeentelijke waterleiding voor 1913. Een lid vraagd op welke wijze men en Wethouders naar aanleiding van een adres van de vereeniging «Open bare leeszaal en bibliotheek te Amers foort* om subsidie. Een lid meent, dat, wordt dit sub sidie vetleeud, andere leeszalen, welke ook hun richting zij, doch dragende eveneens het karakter van «openbaart, evenzeer in het genot van subsidie moeten worden gesteld. En zich stellende op dat standpunt acht' 5 (Slot.) Op zijn schouders alleen rustte nu al de last, want het kind zou mij verhin deren te werken, ik zou het mijn tijd en mijne liefde toewijden. Ik gaf hem de verzekering, dat ik om het kind gaarne ieder offer dragen zou. Hij verlangde, dat ik dien avond met hem naar een nabijgelegen herberg zou gaan en het kind zoolang achter latenik weigerde, hij werd driftig en dreigde toen ik echter standvastig bleef en hem zeide, dat ik mij geen oogenblik van het kind wilde verwijderen, ging hij alleen en kwam laat in de nacht dronken terug. Nu zeide hij ronduit, dat hij wenschte, dat het kind nooit geboren of dat het dood was, want het stond hem en ook mij in den weg. Ik bleef twee dagen lang bij hem, vervolgens wilde ik terug keeren, want ik kon het niet langer verdragen, dat hij het kind met zoo'n somberen blik aanstaarde. Ik had wil len schreien van verdriet, maar ik bedwong mij, om hem nog Diet meer te tergen Tegen den avond van den der den dag verliet ik hem. Hij had mij gezegd, dat ik tot aan de eenige uren verwijderde stad moest gaan en daar den nacht doorbrengen. De avond brak aan, ik kon slechts langzaam gaan, want de smart boog mij neder, bestendig moest ik er aan denken dat hij mijn kind niet beminde, dat het hem een last, terwijl het voor mij het grootste gelnk was. Nog had ik de stad niet bereikt, toen mijn man mij achterna kwam. Hij zeide dat hij zich aange spoord had gevoeld mij nog eens te zien ik geloofde hem. Toen hij zag dat ik vermoeid was, ontnam hij mij het kind, om te dragen. Het was de eerste maal dat het op zijn arm rustte en het ver heugde mij, want ik hoopte dat hij het lieve wezen nog zou beminnen. Zoo gin gen wij naast elkander voort, geen on gerustheid kwam in mij op. Waarom ook kwaad te vermoeden daar hij vrien delijker jegens mij was dan sinds lang. Wij kwamen aan de brug hij hield stand om te rusten. Ik wilde hem het kind ontnemen laat blijven laat blijven! antwoordde hij. Slechts een oogenblik wil ik mijn arm rust gunnen. Hij liet den arm, op welken hij het kind droeg op de leuning der brug rusten. Ga maar langzaam vooruit, ik volg je, zeide hij Doch nauwelijks was ik twee schreden voortgegaan, toen ik achter mij gedruisch hoorde, een voorwerp viel in het water. Verschrikt wendde ik mij om, en ik zag zijn arm ledig. Mijn kind mijn kindschreeuwde ik en stormde op hem toe. Het is mij nit den arm gegleden I antwoordde hij. Met den kreet God almachtig! wilde ik het kind naspringen, om het te redden, maar hij hield mij tegen. Ik weet niet wat in de volgende minuten met mij gebeurde, want onmachtig was ik neergezonken. Toen ik weder tot mij zeiven kwam, poogde Koenraad mij ge rust te stellen, hij verzekerde, dat het kind hem onwillekeurig uit den arm was gevallen ik verweet hem, dat hij het vermoord had. Ik rukte mij van hem los en liep naar de rivier en snelde langs den oever heen en weer en zocht maar te vergeefs. Zoo zwierf ik nu de volgende dagen rond, en herinner mij nog slechts flauw, ik weet dat ik mij het leven wilde ontnemen, maar ik weet, Diet meer, waarom ik dat besluit niet heb uitgevoerd, ik wist zelfs niet wat ik deed, ik was onuitsprekelijk onge lukkig en ellendig. Mijn kind was dood en hij hij de vader van het kind had het vermoord Uitgeput zweeg zij. Het verhaal van het gebeurde scheen de smart in al haar verschheid weder bij haar opge wekt te hebben. «Gij keerde daarop naar nw dorp terug?» vroeg de president. Zij knikte toestemmend met het hoofd. «Hebt ge uw man niet weer gezien «Neen, ik wilde hem niet weerzien, ik kon het niet, schoon ik hem in mijn hart nog altijd beminde I» «Waarom hebt ge deze verklaring niet dadelijk gedaan, toen gij in hech tenis werd genomen?» vroeg de presi dent verder. »Ik kon hem niet aanklagen hij was mijn man en de vader van mijn kind,» antwoordde de ongelukkige. Begreept ge niet, dat ge door uw zwijgen, de verdenking tegen u ver sterkte?» »Dat wist ik.» »Zoudt ge uw man verraden hebben, zoo ge hem heden niet gezien had »Neen, ik zou liever de straf voor hem ondergaan hebben ik had mij met deze gedachte reeds gemeenzaam gemaakt. Dat hij hier was, dat hij mijne smart en wanhoop rustig kon aan schouwen, heeft mij overtuigd, dat hij mij nooit bemind heeft evenmin all zijn kind.» De rest van haar kracht was uitge put. De president drong niet verder bg haar aan. Hij twijfelde niet aan de waarheid harer woorden. De behande ling der zaak werd verdaagd en de be schuldigde werd roorloopig naar har# cel teruggevoerd. Een gevoel van tevredenheid had al de toehoorders vervuld, toen de on schuld der aangeklaagde bewezen was; deze oplossing had niemand verwacht, de belangstelling voor de jonge en schoone ongelukkige was groot, wijl iedereen wist dat zij ze verdiende. Sommigen morden er over dat zij niet dadelijk vrij gelaten werd, maar de meer verBtandigen begrepen dat de president er de macht niet toe had. Reeds in de volgende dagen werd zij echter op vrije voeten gesteld. Haar echtgenoot had bekend. Wel beweerde hij dat het kind hem ontglipt was en in het water gevalleD was, maar zijn eigen bewustheid van schuld weersprak hem. Hij werd schuldig verklaard en het gerechtshof veroordeelde hem tot veel jarige tuchthuisstraf.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1