Urinekwalen. is gelromen tot eene raming van f20 800 als opbrengst van afgeleverd water. Een ander lid vraagt waarom in den Bisscbopperweg geen hoofdbuis is aangebracht ondanks de verleende toestemming door alle eigenaren. Hij wijst op andere particuliere wegen, waar de buizen wel aangebracht zijn. Hij zou gaarne vernemen waarom voor den Bisscbopperweg eene uit zondering is gemaakt. Overigens geven de begrootingen geen aanleiding tot nadere bespreking. Gemeente-begrooting. Thans wordt aan de orde gesteld de behandeling van de Gemeenle- begrooting voor het jaar 1913. Algemeene beschouwingen. Een lid brengt lof aan de samen stellers van deze begrooting, ook voor de wijze, waarop ook dit jaar het den leden mogelijk is gemaakt, een over zicht over het geheel te verkrijgen. Artikelen der begrooting. Daarna heeft de artikelsgewijze behandeling plaats, waarbij de volgende opmerkingen worden gemaakt. UITGAVEN. Aanstelling 3e bode. Een lid vraagt of de aanstelling van een 3de bode wel noodzakelijk is, vooral nu kortelings geleden de oude bode door een jonge kracht is vervangen. Een ander lid vraagt of bij aanstelling van een 3e bode be zorging van brieven, enz. door politie agenten een einde zal nemen. Onderhoud trekpad en zeeweringen. Gevraagd wordt of het rapport betreffende de Eemhoofden spoedig verwacht kan worden. Ook wordt gevraagd of, in afwachting eener definitieve oplossing, het niet mogelijk zoude zijn, de vaargeul door middel eener baggermachine open te houden. Kosten trappen, werven, steigers, enz In verband met het uitgetrokken bedrag voor herstelling van den werf- muur langs de Langegracht wordt door verschillende leden demping of overkluizing dier gracht bepleit. Gaat men hiertoe over, dan zal ook de Kortegracht niet gedeeltelijk, doch gebeel moeten worden oveikluisd. Gevraagd wordt een onderzoek te doen instellen naar bet medezeggen schap van het Eem-college over de binnengrachten. Fonds tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen vaD gedwongen werkeloosheid. Enkele leden vragen of het bedrag, uitgetrokken op dezen post, niet beter besteed kon worden voor werk verschaffing». Pensioenen en gratificatiën. Een lid wijst op de omstandigheden, dat enkele gemeente-werklieden, die na een ruim 30 jarigen diensttijd gepensionneerd worden, znlk een gering pensioen hebben, dat zij onderstand noodig hebben van het Burgerlijk armbestuur. Kan zoo vraagt hij aanvulling van het pensioen in d6n vorm eener gratificatie niet plaats hebben? Kosten overkluizing van een gedeelte der Kortegracht. Van verschillende zijden wordt er op aangedrongen, dat met de over kluizing van de Kortegracht geen aanvang zal worden gemaakt, alvorens het vroeger genoemd onderzoek in zake de rechten van bet Eem-college is geschied en eene beslissing be treffende de Langegracht is genomen Kosten van aanleg van riolen. Een lid betoogt, dat de kosten van rioleeriog enz. geleidelijk door de grondeigenaren aan de Gemeente zouden zijn terugbetaald, badde men tijdig eene verordening in het leven geroepen. Hij meent, dat, waar met de rioleering van het Bergkwartier nog een aanvang moet worden gemaakt, het nog tijd is, hierin te voorzien. Door meerdere leden wordt dit denkbeeld ondersteund. ONTVANGSTEN. Ontvangsten. De posten van dit onderdeel der Begrooting geven geen aanleiding tol besprekingen. Vergadering van de le afdee- ling van den raad der Gemeente Grietje keerde naar het dorp terug, gebroken naar lichaam en ziel. Wat haar gebeurd was schijnt onuitwisch- baar in haar geheugen geprent en on verpoosd aan haar te knagen. Haar ouders en vrienden wilden dat zij van haar man zou scheiden, die al haar ge luk vernietigd had, maar zij weigerde het. Zij is zijn vrouw gebleven, hoewel zij hem nooit zal terugzien. Amersfoort op Vrijdag 4 October 1912, des namiddags 8 uur. Tegenwoordig waren de heeren R G. Rijkens, Wethouder, Voorzit ter; D. Gerritsen, H. Kroes, P. C. H. Briët, J. W. Jorissen, H. Koning, A. Eysink, P. van Achterbergh, en J. C. Rolandus Hagedoorn, S. J. van Duinen en A. H. van Kalken, leden der 2e afdeeling, benevens de Bui- gemeester, de tijdelijke Wethouder A. M Tromp van Holst, en de Ge meente-secretaris. Als Rapporteur wordt aangewezen de heer P. van Achterbergh. Begrooting Burgeilijk Armbestuur. De Voorzitter stelt aan de orde: 1. de Begrooting van het Burger lijk Armbestuur voor het dienstjaar 1913. Deze Begrooting geeft geen aan leiding tot besprekingen. Begrooting Burger Weesbuis. 2. de Begrooting van het Burger Weesbuis voor het dienstjaar 1913. Ook deze Begrooting geeft geen aanleiding tot besprekingen. Salaris-regeling Onderwijzend perso neel openbare Lagere scholen. 3. bet voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de sala ris-regeling van het onderwijzend personeel aan de Lagere scholen. Een lid merkt op, dat bij toeken ning dozer verhooging er onder zul len zijn, die de te gemoet koming ad f 25 voor het weduwen- en wee- zenpensioen zullen missen, zoodat zij terwijl zij bovendien van het bedrag van f 50 de pensioenskor tingen moeten betalen van deze verhooging weinig zullen proviteeren. Overigens vereenigt zich de afdee ling met het voorstel van Burge meester en Wethouders. Salaris-regeling Gemeente-deurwaarder. 4. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de sala ris-regeling van den Gemeente-deur waarder. Een lid verklaard met gemengde gevoelens dit voorstel te hebben ont vangen, te meer daar eene vergelij king met de jaarwedden van de Rijks- belastingambtenaren uitvalt ten gun ste van de tegenwoordige regeling voor den Gemeente-deurwaarder. Meerdere leden zijn van oordeel, dat de voorkeur moet worden gege ven aan eene regeling, waarbij aan den deurwaarder een vast salaris wordt gegeven, en de vervolgings- kosten komen ten bate van de Ge meentekas. Subsidie afdeeling Amersfoort Cen- traal-genootschap voor kinder-her- stellings- en vacantie-kolonies. 5. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een ver zoek van de afdeeling Amersfoort van het Centraal-genootschap voor kinder-herstellings- en vacantia- ko lonies om subsiedie. Een lid betreurt, dat Burgemeester en Wethouders geen termen hebben kunnen vinden om aan deze vere niging een blijk van waardeering in haar arbeid te geven. Hij stelt voor, een subsidie van f 100 te verleenen. Dit laatste voorstel wordt door tie afdeeling met algemeen sympathie ontvangen. Reorganisatie geneeskundigen dienst. 6. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot reorganisatie van den geneeskundigen dienst en tot het verleenen van ontslag en pensi oen aan dr. A. H. C. van Driel. Enkele leden achten het minder juist, dat, waar een nieuwe betrek king in het leven is geroepen, niet alle geneeskundigen in de gelegen heid zijn gesteld, naar eene benoe ming mede te dingen. Wellicht is bet motief om de zen werkkring aan de gemeente-ge neeskundigen op te dragen gele gen in de mindere kosten; maar hij acht het waarschijnlijk, dat ook an dere geneesheeren zich voor het zelfde salaris beschikbaar zullen stel len. Bovendien behooren de drie ge neeskundigen, wien de betrekking van schoolarts zal worden opgedra gen, tot hen, die de meeste praktijk hebben, en derhalve voor de vervul ling, welke veel tijd zal Jvorderen, het minste gelegenheid hebben. Ook wordt opgemerkt, dat een combinatie van de betrekkingen van gemeente-geneeskundige en school- aits liet gevolg heeft, dat controle op eigen weik wordt uitgeoefend. Nog verklaart een lid principieel bezwaar te hebben tegen het insti tuut, hetwelk men wil invoei en, omdat het naar zijn oordeel ingrijpt in de taak welke aan ouders en onderwijzers is opgelegd. Een lid kan de bezwaren, welke zijn ingebracht, niet onderschrijven. Hoewel hij tegen eene vrije mede dinging van alle geneeskundigen be zwaar heeft, heeft hij voldoende ver trouwen in de eerlijkheid en werk kracht van de drie Gemeente-genees kundigen om aan te nemen, dat zij in staat in zijn om de taak, waartoe zij zich bereid hebben verklaard, naar behooren te vervullen. De omstandigheid, dat zij tot de oudsten behooren en de meeste prak tijk hebben, mag geen gewicht in de schaal leggen. Integendeel, de meer dere ervaring, welke zij hebben op gedaan, zal hun hierbij ten goede komen. Het argument, dat bij eene com binatie van beide betrekkingen, de schoolarts het werk zal controleeren, hetwelk hij als geneeskundige heeft verricht, verliest alle waarde, indien men in het oog houdt, dat de school arts slechts adviezen geeft, welke de ouders al of niet kunnen opvolgen, terwijl hij zelf buiten de behandeling blijft. Wat betreft het principieel bezwaar, ingebracht tegen het instituut, als zoo danig, merkt hij op, dat inderdaad de ouders de lichamelijke en de geeste lijke zorg behooren te hebben voor hunne kinderen maar er zijn ouders, die, hetzij door onmacht, hetzij door onkunde, in deze zorg tekort schieten. In deze gevallen nu is het de taak van den schoolarts 'om de ouders in het volvoeren hunner plicht behulp zaam te zijn. De meerderheid der leden is van oordeel, dat eene oproeping voor de betrekking van schoolarts behoort plaats te hebben. Jaarwedde-regeling politie. 7. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de jaarwedde- regeling van het politie-personeel. Een lid verklaait, dat bij niets zóo zeer betreurt als de conclusie, waar Burgemeester en Wethouders ten op zichte van het voorstel van den af- getredtn Burgemeester zijn gekomen. Algemeen en terecht wordt geklaagd over het politiekorps; maar de schuld hiervan ligt bij de Gemeente. De ouderen blijven hier hangen; de jongeren vertrekken, zoodra ze elders een beter bezoldigdebetrekking vinden. De tractementen zijn beslist onvol doende. Hij noernt het een schande voor de Gemeente.dat zooals voor komt de financieele hulp van in gezetenen wordt ingeroepen indien bijv. de vrouw van een politie-agent versterkende middelen noodig heeft. Ook de politie-agenten moeten, als Gemeente ambtenaren, in staat wor den gesteld, behoorlijk te kunnen leven. Aan de slechte tractementen wijt hij, dat onder het koips zooveel inferieure elementen schuilen. Ook spreekt hij den wensch uit, dat het hoofd der politie, door eene betere salarieering te bevorderen, ook in dat opzicht zal willen medewerken om een goed politiekorps te verkrijgen. Ten slotte acht hij eene vei hooging van belasting, al waro het alleen voor dezen Begrootingspost. gewettigd. Van meerdere zijden wordt betoogd, dat een politie-agent, krachtens het ambt, hetwelk hij bekleedt, recht heeft op eene behoorlijke bezoldiging. Van bem toch wordt geëischt, dat bij veel tact aan den dag legt en door zijn geheele optreden toont te staan boven de massa, waaruit hij vooilkomt. En eerst dan zal hij aan de eischen, welke hem gesteld worden, kunnen voldoen, wanneer zijn bezoldiging hem een vrije, onafhankelijke positie waar borgen. In dal verband achten enkele leden de door den afgetreden Burgemeester voorgestelde verhooging zelfs te laag. Vergelijkingen met Hilversum, Bussurn, Weesp, Zeist, vallen alle in bel nadeel van Amersloort uit. Een lid berekent, aan de hand eener begrooting van de kosten eener huishouding, dat een politie agent wekelijks vijf gulden te kort komt. Nog een ander lid wensebt aan een politie-agent een wekelijksche bezoldi ging van minstens twintig gulden te geven. Naar zijn oordeel zuilen aldus tien goed bezoldigde agenten meer waarde hebben dan twintig slecht bezoldigde. Door een lid wordt betwijfeld, of men zich bij de beoordeeling van deze aangelegenheid wel op een juist stand punt plaatst. Hoewel hij zeer zeker aan de politie een booger salaris gunt, meent hij, dat bij het beoordeelen der bezoldiging toch in de eerste plaats gelet moet worden op betgeen gepresteerd wordt. En dan acht bij eene bezoldiging van f-12 a f 13 in vergelijking met vela andere be trekkingen, waarvoor personen ge vraagd worden van gelijke ontwikke ling niet te laag. Het bewijs, dat het arribt van politie-agent als zoo danig eene beteie bezoldiging verdient, is naar zijn meening niet door de vorige sprekers geleverd. Nog wordt de aandacht gevestigd op de jaarwedde van do Inspecteurs, welke naar het oordeel van vele leden evenzeer onvoldoende is. Eene verhooging van de jaarwedde der agenten zal eene verhooging van die der Inspecteurs ten gevolge moeten hebben, daar het anders kan voor komen, dat een oudere politie-agent dezelfde bezoltigirig geniet als een Inspecteur, hetgeen uit een hiër archisch oogpunt ongewenscht wordt geacht. Een enkel lid wenscht in over eenstemming met andere Gemeente de aanstelling van een schrijver. Van vele zijden wordt hiertegen aangevoerd, dat naar de eigen verklaring van den Commissaris de dienst op straat tot den werkkring der Inspecteurs behoort, terwijl beureau-werk uitsluitend tot diens taak behoort. Zij achten niet behoor lijk, dat die taak' aan anderen vvordt opgedragen. Viij algemeen is de afdeeling van ooi deel, dat de jaarwedde-regeling van agenten en Inspecteurs herziening behoeft. Openbare leeszaal en bibliotheek. 8. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van de vereeniging »Open- bare leeszaal en bibliotheek om subsidie. Hel voorstel ontmoet geen be denkingen. Een lid maakt het voorbehoud, dat hij bij de behandeling der Ge meente-begrooting een voorstel zal doen tot verhooging van den desbe- trelïenden post. Begrooting gasfabriek. 9. De Begrooting voor de gasfabriek, dienst 1913. Bij deze Begrooting wordt de aan dacht erop govestigd, dat de posten »verkoop van koolteerc en «geraamd batig saldo« verhoogd zullen worden met f 1500. Een lid klaagt over de vervuiling der gasbuizen, waardoor hij in de noodzakelijkheid verkeert, naast zijne gaslampen petroleumlampen te bran den, teneinde voldoende verlichting te vërkrijgen. Begrootingen waterleiding. 10. De aanleg-begrooting en de exploitatie-begrooting van de water leiding, dienst 1913. Enkele leden vestigen de aandacht op de wijze, waarop een sollicitant naai de betrekking van hoofd-machinist, door den Directeur der waterleiding zou zijn behandeld. Bij zijn aanmel ding voor de vaceerende betrekking zou hij van den Directeur ten ant woord hebben ontvangen, dat deze reeds een persoon voor deze betrek king op het oog had. Vervolgens zou, op de vraag waarvoor dan een sollici tatie diende, het antwoord zijn ge geven: dat is slechts voor den vorm; het is een wassen neus. De sprekers drukken hun spijt uit, dat eene sollicitatie door een hoofd- amtenaar op dergelijke wijze behandeld wordt. Een lid vraagt om welke reden in den Bisschopperweg, Kroontjesmolen, Achter de Luiaard en het Sasje ondanks de toezegging van Burge meester en Wethouders, dat overal hoofdhuizen zouden worden gelegd geen hoofdbuizen van de waterleiding gelegd zijn, hoewel zulks wel plaats heeft gehad in andere particuliere wegen. Voorts vraagt hij of Burgemeester en Wethouders bezwaar hebben om de waterleiding uit te breiden tot Leusden. Hij stelt deze vraag in verband met zijn voornemen om aldaar een eigen waterleiding te exploiteeren. Overigens hebben de leden tegen de voorgestelde begrootingen geen bezwaar. Gemeen te-begrooting. Thans vvordt aan de orde gesteld de Gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1913. Algemeene beschouwingen. Een lid constateert, dat er ver schillende zaken zijn, welke sedert jaren op afdoening wachten en welke hij in deze Begrooting met geen enkel woord vindt aangeduid. In de eerste plaats herinnert bij aan de toezegging van progressief schoolgeld voor Ilooger en Middel baar onderwijs. Hij had verwacht, dat de behande ling biervan aan de behandeling der Begrooting zou zijn voorafgegaan. Eveneens had hij gedacht de meening van Burgemeester en Wethouders te vernemen over de progressieve heffing van Inkomstenbelasting. Hij meent, dat eene regeling van de pensioenen voor weduwen en weezen van Gemeente-ambtenaren gereed ligt. Een post hiervoor heeft hij op de Gemeente-begrooting gemist. De regeling van de jaarwedden der Wethouders dateert van 25 jaren ge leden. De bezoldiging van dit ambt, dat in den tegenwoordigen tijd den geheelen mensch eischt, acht hij on voldoende. Ook van plannen tot verbetering van het marktwezen eene kwestie, welke sedert jaren aanhangig is vindt hij met geen enkel woord ge rept. Waar de afdoening van enkele dier zaken niet langer kan wachten, zal hij gaarne de meening van Burge meester en Wethouders vernemen over eene verhooging der Inkomsten belasting met 'U procent. Een lid vraagt om eene verordening, houdende bepalingen, dat de kosten van wegen, aangelegd voor rekening der Gemeente, zullen worden terug betaald door grond-exploitanten, te voldoen bij het verleenen der bouw vergunning. Verder wijst hij op het bezwaar, dat voor het Bergkwartier niet eene dergelijke bepaling bestaat betreffende rioleering. Een ander lid verwacht, dat dank zij de betere samenwerking, welke in de laatste jaren verkregen is veel tot stand zal kunnen komen. Om te voorkomen, dat later de be- lastingschroef in eens sterk moet wor den aangezet, geeft hij in overweging geleidelijk met eene vei booging van procent le beginnen. Daarna heeft de artikels-gewijze behandeling plaats, waarbij de volgende opmerkingen worden gemaakt. UITGAVEN. Jaarwedden Wethouders. Een lid verwacht, dat eene belas- tingverhooging in do eerste plaats aangewend zal worden om de jaar wedden der Wethouders te verhoogen. Kennisgevingen des Gemeente bestuurs. Een lid meent, dat de publicaties bij voorkeur geplaats moeten worden in een dagblad. Wellicht zijn de uit gevers daarvan bereid, de kennisge vingen tegen een lageren prijs op te nemen. Een ander lid onderschrijft deze meening, vooral daar het aantal lezers van een dagblad 2 of 3 maal grooter is dan dat van een blad, dat enkele malen per week verschijnt. Het breken rnet een tot nu toe gevolgde traditie acht hij geen bezwaar. Van andere zijde wordt aangevoerd, dat, indien wordt nagegaan hetgeen voor het uitgetrokken bedrag wordt geleverd, geen motief bestaat om met eene traditie te breken. Vervolg zie Bijvoegsel). RECLAME. Een der voornaaamste verschijnselen tot het herkennen van aandoeningen der nieren en blaas levert ons de verandering in het uitzicht der urine. Het water kan troebel zijn, donker gekleurd, en by staan een bezinksel achter laten, hetzij wit of rood (gelijkend op stof van baksteen). Deze verschijnselen wijzen op over vloed van urinezuur in het bloed en vormen de oorzaak van rljèumatiek, jicht, niersteen. Overvloedige urineafsc.heiding, urine helder als water, schuimend, eiwithoudend, wyzen op aandoeningen der nieren, welke reeds ver ge vorderd kunnen zijn. Voortdurende aan drang, Vooral 's nachts, met branderig gevoel, wijst op aandoeningen der blaas en urir.éleiders. Ook kan druppelsgewijze loozing en zélfs verstopping der urine optreden, en de urine kan bloed bevatten, zand of steentjes. Alle bovengenoemde verschijnselen duiden ernstige ziekten der nieren en blaas aan, niet alleen door de ellende, die zij met zich brengen, doch ook door hetgeen u verder t« wachten staat. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een speciaal geneesmiddel voor deze kwalen. Zij bewerken, dat de nieren de urinestof, het unjhe- zuur en het overtollige water uit het bloed afvoeren, herstellen zoodoende de geregelde urineloozing en nemen den oorsprong van uw ziekte weg. jf Te Amersfoort verkrijgh. bij de bh. A. van de Weg, Langestr. 23, en ;P. de J2wart, Lan- gestr. 9i. Toezending geschiedtfranco na ontv. v. postwissel f 1.75 voor één, ot f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 36

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2