BIJVOEGSEL NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 OCT. 1912. PREDIKBEURTEN. behoorende bij de BINNENLAND. Advertentiën. Een lid stelt voor, dezen post tot f 500 te verhoogen. Het reclame maken voor Amersfoort als woonplaats, acht hij van groot belang. Jaarvveddden personeel Openbare werken. Hoe denken zoo vraagt een lid Burgemeester en Wethouders over verhooging der jaarwedde van den klerk-teekenaar? Kosten van onderhoud van straten, enz. Een lid acht het gewenscht een be gin te maken met het leggen van een trottoir in de Langestraat en stelt voor, te beginnen met het gedeelte BrandsenHehenkamp en Van Gelder Van Zalingen. Een ander lid wenscht in deze mede werking van de winkeliers, want voor hen is hel hebben van een trottoir van grooler belang dan voor de Ge meente. Ook wijst hij er op, dat bij smalle gedeelten, bijv. bij het perceel van Van Zalingen, een trottoir onnoo- dig is, Een lid vestigt de aandacht op den slechten toestand van den Parrallel- weghij vraagt hierin verandering te brengen. Onderhoud van Gemeente gebouwen. Een lid meent, dat het onderhoud van gebouwen, gelegen onder de Ge meente Leusden, door Burgemeester en Wethouders f2000 te laag is ge raamd. Subsidie Muziek-vereeniging. Meerdere leden spieken den wensch uit, dat bijzondere aandacht zal ge wijd worden aan het adres om subsidie eener andere Muziek-vereeniging, welke getoond heeft recht van bestaan te hebben, terwijl zij tot nu toe op geheel andere wijze behandeld wordt dan eene zuster-vereeniging. Toelage aan de veroeniging Openbare leeszaal en biblio theek. Een lid stelt voor, dezen post te lezen «toelage aan vereenigingen voor Openbare leeszalen en bibliotheken» en de raming te verhoogen tot f 2000. Hij herinnert er aan, dat het doel der vereeniging «Openbare leeszaal« is de verhooging van de volksontwik keling. Eén derde gedeelte van de bevolking van Amersfoort kan van dit middel geen gebruik maken, dus een neutrale leeszaal kan het doel. hetwelk zij beoogt, niet bereiken. Daarom is opgericht eene Roomsch Katholieke openbare leeszaal, welke de neutrale openbare leeszaal steunt in haar pogingen lot het bereiken van een doel, waartoe de laatste alleen niet in staat is. Waar de R. K. open bare leeszaal aldus steunt, is de aan vrage om een subsidie van f500 billijk. Burgemeester en Wethouders zullen ook aan deze leeszaal eischen hebben te stellen, ten einde den waarborg te verkrijgen, dat ook de R. K. lees zaal in waarheid een openbare lees zaal zij. Een ander lid ondersteunt het voor stel van den vorigen spreker. Pensioenen en gratificatiën. Van verschillende zijden wordt aan gedrongen op eene regeling, waardoor voorkomen wordt, dat werklieden, die 30 en meer jaren in dienst der Ge meente hebben doorgebracht, ten laste van het Burgerlijk armbestuur komen. INKOMSTEN. Huur van huizen, enz. Een lid meent, dat de huur van het huis in de Kamperbinnepoort, verhuurd aan G. Bloemink, te laag geraamd is. Een flink gedeelte van den in het algemeen gezond zijnden hoender- stapel in de omgeving van Amersfoort is thans, zoo goed als zeker, behoed voor de to> echt zoo geweerde Klein'sche kippenziekte. De Rijks-seruminricbting «n d» V. P. N. (Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij in Nederland) hebben den strijd tegen deze zeer besmettelijke ziekte aangebonden, waartoe als eerste krachtige maatregel, met buitengewoon veel modewerking van landbouwers en andere leden der V. P. N., deze week niet minder dan 9863 kippen met de voorbehoedende entstof werden behandeld. 't Was inderdaad geen gemakkelijke taak, welke dr. B. J. C. te Hennepe, bacterioloog bij de Rijk-serumin richting, bijgestaan door den heer H. B. Beaufort, den pluimveeteelt consulent, en het Bestuur van de V. P. N. te Amersfoort, op zich had genomen. Waar echter is gebleken, dat, met inbegrip van tijdroovende verplaatsing van de eene boerderij naar de andere, op éen dag 2000 dieren werden behandeld, lijdt het geen twijfel of het groote aantal hoenders, dat moet worden beschermd, is geen bezwaar om de ziekte te bestrijden en zoo mogelijk geheel uit te roeien. Voor een waarde van vele tien duizenden guldens gaan jaarlijks, vooral door de Klein'sche ziekte, maar ook door andere hoenderziekten, verloten en ongetwijfeld zou een statistiek van aan ziekte gestorven boenders ge durende den loop van éen jaar ver bazingwekkende cijfers doen zien. Moge de aangebonden strijd krachtig worden voortgezet en niet worden voorbij gezien welk een buitengemeen groote waarde het pluimvee het kleinste, maa.r tevens het talrijkste vee op de boerderij vertegen woordigt. Verscheidene buitenlandsche Re- geeringen hebben zeer groote sommen over tot bevordering van deze schijnbaar kleine, maar inderdaad groote belangen en ook van onze Regeering woidt voor dit doel reeds belangrijke steun ondervonden. De Christelijke Zangvereeniging «Looft den Heer", diiecteur de heer J. Polier, gaf j 1. Woensdag een uit voering in degrootezaal van s'tValkje", die geheel gevuld was met een dank baar publiek. Vooral de voordrachten van den beer Liethof vielen zeer in den smaak en deden allen schateren van hot lachen. Nu het moet gezegd, bij heeft er slag van om bij zijn publiek de lachspieten in beweging te brengen. «Looit den Heer" hield zich dapper en zong uit volle borst, begeleid door Mevr. Polier. De directeur was een beetje zenuw achtig met deze zijn eerste openbare uitvoering. Voor het overige was het programma zeer afwisselend en schonk de aanwezigen de kinderen niet meegerekend niet alleen een ge notvollen, maar ook 'n stichtelijken avond. In de jl. Donderdagavond onder leiding van Ds. Toxopeus gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling van den Nederl. Protestantenbond werden de aftredende bestuursleden Ds. J. Hooykaas en J. A. Uding her kozen. Als afgevaardigde naar de op 22 October te Leeuwarden te houden algemeene vergadering werd gekozen Ds. Toxopeus. Als sprekers in dit winterseizoen werden aangewezen de heeren: Ds. Hooykaas, Ds. S. K. Bakker te Zwolle, Ds. van den Bergh van Eysinga te Zutphen, Ds. Toxopeus, Mejuffrouw Van Ede te Oegstgeest en Ds. J. J Bleeker te Dronrijp. Mochten enkele dezer sprekers on verhoopt verhinderd zijn te komen dan zullen uitnoodigingen worden gezonden aan Ds. Haverkamp te Nijmegen, Ds. P. G. H. van Ittersum te Wirdum en Ds. W. B. Onnekes te den Helder. In de jl. Donderdagavond onder praesidium van den heer C. M Cremer gehouden vergadering van de vereeni ging «Handelsschool voor Amersfooit en Omstreken» werd het huishoudelijk reglement vastgesteld. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening en verantwoording werden aangewezen de heeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, E. van Vollenhoven en P. J. Fredenks. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 11.670. Tot bestuursleden werden gekozen de heerenG. J. Buys, S. J. van Duinen, Mr. R P. van der Mark en G. W. Schefïers. Besloten werd o.m. een krachtige werving van nieuwe leden op touw te zetten. „Freulekcn" Door de Kon. Vereeniging „Het Nederl. Tooneel" werd gisteravond in Amicilia opgevoerd «Freuleken», comedie in 3 bedrijven door Roelvink. Het stuk speelt omstreeks 1780 op dert huize «Randen, ergens in den Gelderschen Achterhoek, waar Baron van Aveiling Burgemeester van een klein dorp is. De Baron (de heer Hein Harms) is weduwnaar als we kennis met hem maken en heeft drie kinderen Job, Hans en Florentine (resp. Chrispijn, Theo Frenkel en Mej Emma Morel. In zijn huis waren nog aanwezig zijn zuster Henriëlte, een llaagscbe douairière (Mevr. Schab Weiman), Miebetje, de dienstbode (Mevr. Lobo- Braakensiek) en een gast Iman van Aerschot (de heer J. Reule). Als het scherm opgaat is «Freu leken» uit logeeren te Utrecht en haar tante de huishoudster. Deze heeft er geen slag van de guede stemming te bevorderen, waarom de komst van den vroolijken van Aerschot een wel kome afleiding geeft. Met Job, die niet loopen kan, speelt hij schaak en met Miebetje raakt hij aan 't schar relen, natuurlijk «in alle eer en deugd. Met. Hans, de niet gepromoveerde student, kwam ook Fieuleken thuis. Nu ging de zon weer onder. Papa boos op den zoon boemelaar en Mie betje jaloerse!) op Freuleke. Allen speelden hun rol met zeer veel animo en zeer natuurlijk. Taal en toon waren voornaam en de monteering zeer mooi. Veel viel er te genieten bij hét hooien en zien van deze voorname 18de eeuwsche merischen. Donderdagavond hield Mej de Leeuw in Amicitia voor het Nutsde- partemenl een lezing over Zweden en Noorwegen. Jammer, dat de zaal zoo leeg was, want wat ze vei haalde van haar.reis door deze landen was zeer leerzaam en merkwaardig. Ook ver telde ze 't een en ander van Björn- son, naar aanleiding van een onder houd, dat ze met hem had gehad. Het Bestuur bood haar een bouquet aan. Ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum werd Donderdagavond in het café Otte geveild het koffie huis gelegen op den hoek van de Lan gestraat en Zevenhuizen. Voor f5000 werd bet perceel toegewezen aan den heer Th. Ockhorst te Amsterdam De heer P. H. Dijksterhuis onder wijzer aan de Christelijke school be haalde te 's Gravenhage de acte wis kunde L. O. De luit.-kolonel W. N. Winters- hoven, commandant van het 19e Land weerdistrict, is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen, met toe kenning van een verhoogd pensioen. Aan rector J. Berendsen, is op verzoek eervol ontslag verleend als geestelijk adviseur van het plaatselijk comité der Katholieke sociale actie, terwijl iruzijn plaats is benoemd pastoor L. A. F. X. Fock. De lezing door dr. Frederik van Eeden voor de plaatselijke afdeeling der Vereeniging voor vrouwenkiesrecht zal plaats hebben op 2 November. Naar wij vernemen bestaan er plannen voor den bouw van een inrichting voor besmettelijke ziekten aan den Leusderweg, tegenover de school van Oud Leusden. Bij een te Zeist in cafe «Havens* gehouden biljartmatch 250 caramboles libre en 250 caramboles cadre tus- schen de heeren J. Kusters van Utrecht en S. Kielder alhier, heeft onze stad genoot met een eindstand van 500 508 gewonnen en daarmee de uit geloofde verguld zilveren medaille behaald. De Spijs-commissie zal aanstaan den Maandag haar gewoon jaarlijksch beroep doen op de stadgonooten. ZONDAG 13 OCTOBER. Reinoiistrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Evnng. Luth. Kerk. Voorm. l0'/> uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gcreforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. J. de Vries, pred. te Tilburg. 'sA. b'lt uur, Ds. J. de Vries. Gcreforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gercform. Gemeente. Voorm. 9'/« uur, Godsdienstoefening, s' Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gerefbrni. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9V» uur, Doc. van Lingen. 's Av. 5'/» uur, Doc. van Lingen. Collecte voor 't gebouw. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'It uur, Godsdienstoefening. Samenwerking. De hoofdbesturen van de drie vrijzinnige partijen (den Bond van Vrij liberalen, de Liberale Unie en den Vrijzinnig-Democratischen Bond) zijn tot overeenstemming gekomen omtrent den grondslag, waarop samenwerking zal kunnen plaats hebben bij de Kamer verkiezingen van 1913. Het daartoe strekkend voorstel zal in den loop der maand November aan de eindbeslissing der algemeene vergaderingen van genoemde vereeni gingen worden onderworpen. Bioscoop bij liet onderwijs. In het bioscoop-theater «Frisco» ie Leeuwarden, is Maandagnamiddag van gemeentewege aan leerlingen van openbare lagere scholen een cinema tografische ies gegeven, waarbij het eerste speciaal voor het onderwijs gemaakte Nedederlandsche schoolfilm werd vertoond. Onderscheidene ge meente- en onderwijs autoriteiten en vele andere genoodigden woonden de voorstelling bij. In een korte voorafgaande rede zette de heer C. Nubé, hoofd eener school, het doel uiteen van deze les, welke geenszins uitbreiding van ken nis beoogt, maar alleen veraanschou welijking van op iedere school te verwelken leerstof. Achtereenvolgens werden de films ten aanschouwe gegeven, op aanwij zingen van den heer Nubé vervaar digd, behandelende de ontginning van woesten grond, door de Ned. Heide maatschappij op het landgoed «de Utrecht», te Hilvarenbeek. De metamorphose van wildernis tot productieven grond in den vorm van weiland, bouwland en bosch, is hier op duidelijke wijze in beeld ge bracht. Zeer korte aanwijzigen waren voldoende om verband te leggen tusschen tekst en beeld. Met deze nieuwe vinding is de bi oscoop weder verrijkt en verbeterd, vooral leerzaam geworden. Aan warme toejuichingen ontbrak het niet de talrijk opgekomen aanwezigen toonden op ondubbelzinnige wijze hunne ingenomenheid met hetgeen te hooren en te zien werd gegeven. Geboorte en Sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte r.aar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over Aug. 1912, opgenomen in een bijvoegsel der «Staatscourant" van 4 Oct. No. 232, is het volgende ont leend: Aantal inwoners op 1 Aug. 1912 6,067,552, levend geborenen 14,549 of 28 31 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aangepe- venen 5487 aantal overledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwo ners per jaar 10.68. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 1438, 1—4 jaren 445, 513 jaren 175, 1419 jaren 159, 2029 jaren 259, 3039 jaren 270, 40—49 jaren 311, 5064 jaren 776, 6579 jaren 1187, 80 jaren en daarboven 594, onbekend 10. Overleden ten gevolge van febris typhoidea typhus abdominalis 23; vlektyphus - malaria malaria-cache- xie pokkenmazelen 64; rood vonk 19; kinkhoest 103; diphtheria 25 croup 3dysenteria influenza 3Aziatische cholera cholera nostras 5; andere epidemische ziekten 8; longtnberculose 507; hersentuber- culose 65; andere vormen van tuber culose 83; kanker en andere maligne tumoren 567; meningitis 71; apople xie, hersenverweeking 302organische hartgebreken 308; acute bronchitis 39; chronische bronchitis 54: pneumonia 162; andere ziekten der ademhahngs- werktuigen (tuberculose uitgezonderd) 228; ziekten van de maag (kanker uitgezonderd) 26; gastroenteritis en diarrhoea (bij kinderen beneden 2jaar) 691; appendicitis- en typhlitis 11; herni, darmocclusie 42; levercirrhose 30; acute nephritis en ziekte van Bright 103; ziekten van de geslachts organen der vrouw (kanker uitgezon derd) 7; kraamvrouwenkoorts 8; andere ziekten van zwangerschap en kraambed 30; aangeboren zwakte en gebreken 247; ouderdom 346; ge welddadige dood (geen zelfmoord) 160; zelfmoord 32; andere ziekten 698; onbekend 334. Zaterdagmorgen 5 October 1.1. werd in hotel Noble te Arnhem een algemeene vergadering gehouden van leden der Afdeeling Arnhem der Noder- landsche Heidemaatschappij. Nadat het huishoudelijk reglement was vast gesteld, werd overgpgaan tot verkie zing van een nieuw bestuur. Tot bestuursleden werden gekozen de Heeren Jhr. H. de Blocq van Schel- tinga, Voorzitter, Mr. E. Bin. Mackay Secretaris-Penningmeester (Velper- weg 89, Arnhem), P. H. Burgers, J. de Goeien JrL. A. Ruys en Jhr. J. K. W. Schimmelpenninck. Voor het lidmaatschap kan men zich opgeven bij den Secretaris-Pen ningmeester. Jaarwedden genieete-anibtenaren. Zooals bekend is voert de Nederl. bond van gemeente-ambtenaren sedert vele jaren eon krachtige actie tot verheffing en verbetering der maat schappelijke positie van den gemeente ambtenaar, eene beweging, waarbij het algemeen belang in hooge mate is betrokken. Het hoofdbestuur heeft zicb thans tot den minister van binnen), zaken gewend met het volgende: De bezoldiging der burgemeesters, secretarissen, ontvangers, secretarie- en ontvangersambtenaren staat in zeer vele gevallen nog altijd niet in eene behoorlijke verhouding tot de diensten, welke tegenwoordig van die ambtenaren gevorderd worden. Voorts worden, in strijd met de bedoeling, welke bij het ontwerpen der gemeentewet heeft voorgezeten, niet alleen in de regelingen der wedden in de verschillenden provinciën onderling elk systeem en elke ver houding gemist, maar ook vertoonen in de tot een provincie behoorende gemeenten de jaarwedden zooveel afwijking, dat van eenige regelmaat absoluut geen sprake kan zijn.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5