Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. niet duidelijk is, dat dezelfde protek tionistiscbe leden eenige tegels verder betuogen «dat ongetwijfeld in den eersten tijd de prijzen eenige verhooging zullen ondergaans, dat bij inlusschen vertrouwt, dat de prijzen blijvend zullen stijgen daar anders de Tariefwet aan deledon van zijn Bond enkel lasten en geen enkel voordeel zou brengen, hetgeen toch nimmer de bedoeling kan zijn van bun vroegeren afgevaardigde, immers indien Z.E. alleen beboelt de belasting- pomp wat harder te doen werken, dan kunnen zij, hoewel als pompen makers het pompen welgezind, als overtuigde protektionisten met minis ters denkbeeld niet medegaan, dat vele leden van de Kommissie van Voorbereiding twijfelen aan het gevaar van trusts en kartels, komt ondergeteekende korrekt voor, temeer daar sommige leden weer betoogen, dat trusts b.v. een trust van pompenmakers ook een goede zijde zouden hebben, dat piijsstijging niet onder alle omstandigheden als iets verwerpelijks is te beschouwen, las de onderge teekende Bond met genoegen, hoewel hij meert, dat deze opmerking te algemeen is gesteld en de voorkeur zou geven aan prijsstijging enkel van pompen en onderdeelen van pompen, dat de rente zal stijgen, zooals vele protektionistiscbe kommissieleden ver zekeren, kan den lbden van den Bond van pompenmakers niet deren, immers zij hopen door een pompenmonopolie spoedig geld te baleggen te krijgen; inlusschen komt het hnn voor dat de rente ook thans reeds tamelijk hoog is, eo dat maatregelen dienen te worden genomen, dat de Minister zelf geen te hooge rente behoeft te betalen, wanneer hij voor den Staat geld noodig zal hebben, als door het zegevierende protektionisme er geen producten meer uit het buitenland komen en de inkomende rechten dus weinig meer opbrengen, dat de Tariefwet niet strekt »om tonnen gouds in de zakken van enkelen te spelen«, wordt door de protek tionisten terecht op den voorgrond gesteld, immers het kan niet worden ontkend, dat, al worden de begunstigde fabrikanten ook rijk geprotektioneerd, zij toch nimmer het geld mede in bun graf nemen, dat de arbeider het in Duitschland in het algemeen beter heeft dan in Holland, is wel door onderzoekingen van verschillende schrijvers minder juist gebleken, doch het kan geen kwaad, dat een dergelijk twijfelachtig argument van lijd tot lijd in herinnering worde behouden, dat in verschillende deelen van ons land speciaal in Twente, thans groot gebrek aan werkkrachten heerscht, behoefde in het Verslag niet te worden gereleveerd, dat enkele voorstanders van het tarief de meening uitspreken, dat dit tarief noch als faktor ten goede, noch als factor ten kwade voor de ont wikkeling onzer industrie van zeer groote beleekenis mag worden geacht, ware beter onvermeld gebleven, daar dit zelfs enkele leden van onzen Bond aan de voordeelen der Tariefwet doet twijfelen, dat de protektionistiscbe leden van de kommissie zich geen zorg maken over de nadeelige gevolgen van de Tariefwet voorden land- en tuinbouw, voor den handel in het algemeen en den tusschenhandel in het bijzonder, dat zij de luidklinkeode bezwaren van den winkelstand niet belangrijk genoeg achten, en de behartiging der be langen van alle konsurnenten tot later uitstellen, zal hun slechts door enkele malkonlenten euvel worden geduid, dat onze Bond intusschen volkomen tevreden gesteld is door het Tarief- Ontwerp, dat de rechten op pompen en pompwerktuigen voor vloeistoffen en gassen verhoogt tot 6 pCt. van de waarde, kan geenszins worden getuigd. Onze Bond aanvaardt deze ver hooging slechts als tijdelijk en rekent stellig op een latere verbooging der inkomende rechten, zooals in alle protektionistiscbe landen steeds is geschied Als einddoel verwacht onze Bond een zeer matig recht op het rivierwater, dat hier uit het buitenland wordt ingevoerd, of zoo er technische be zwaren mochten zijn, om al het rivier water aan de grenzen te belasten, zou onze Bond dit met een gebruiks recht willen belasten, zoodra het buitenlandsche water uit onze rivieren, hetzij voor partikuliere, hetzij voor fabrieks- of andere doeleinden, in gebiuik wordt genomen. Als er één buitenlandse!) produkt is, dat ons vaderland overstroomt, dan is het 't rivierwater, daarvan kan de Minister van Financiën terecht zeggen, dal het tegen onnatuui lijk lagen ptijs, ja voor «niets» wordt geleverd. Het spreekt wel vanzelf, dat het water, dat wij uit den vaderiandschen bodem moeten oppompen tegen dit gratis door het buitenland geleverde water onmogelijk in pi ijs kan kon- kurreeren. Onze Bond vraagt echter slechts een zeer laag invoerrecht op rivier water, zoodat het voordeeliger wordt om norton- en andere pompen te laten slaan dan het water uit eenige rivier te putten of te gebruiken. Een dergelijk matig recht op rivier water zou aan alle pompenmakers en aan vele andere bedrijven, wij denken aan buizenfabrikanten, machine fabrieken, leveranciers van caoutchouc en ook aan onze belangrijke stroo- industrie om bevriezen der pompen gedurende den winter te voorkomen voor zeer langen tijd werk ver schaffen en al die voordeelen brengen, die door de protektionistiscbe leden van de Kommissie van Voorbereiding van het wetsontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet worden ver wacht. Moge het derhalve Uw hoog Kollege behagen dezen eokelen tariefpost aan de lange lijst der belaste artikelen van het ontwerp-Tariefwet toe te voegen. De Staats-Courant bericht: Enne lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige dagen, heeft aanleiding gegeven tot verijdeling der hoop, welke gedurende korten tijd weid gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft reden tot tevredenheid. 's-Graverihage, 23 October 1912. Prof. Kocjwer. Dr. Roessingh Boud vau Oranjevereenjgingen. TeZeist hield WoensdagdeNationale Bond van Oranjevereenigingeri een algemeene vergadering tot vaststelling der statuten en tot verkiezing van een bestuur. Dit bestuur werd als volgt samengesteld: J. VV. Luiking, F. C. Klokke en J. A. Gerritsen, allen te Zeist; J. H. Mignon, te Utrecht; J. C. Rijkenberg, te Rotterdam; A. M. E. Papenhuizen, te Schiedam; L. F. Jentes, te Gorinchem. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Te 's-Gravenhage iseen comité opge richt. dat zich ten doel stelt de over tuiging ingang te doen vinden, dat raadpleging van den medicus vóór het huwelijk een moreele plicht iswelke plicht dient te worden nagekomen zoowel in het belang der betrokkenen zeiven, als in dat hunner nakomelin gen; een maatregel dus in het belang van de gebeele maatschappij. Het comité verklaart zich eenstem ming tegen huwelijks-verbod. Het verzoekt allen, die met het doel instemmen, het met raad en daad te steunen, of door inzending van een naamkaartje aan een der leden, zijne of hare sympathie te doen blijken. Het comité bestaat uitdr. S. Grei- danus, hofarts, te Baarn, president; J. J Berdeois, van Berlekom, arts dr. J. A. Cramer, predikant bijde Ned. Her vormde Gemeente; mr. M. I. N.Spaar garen, advocaat en procureurmevr. van den Steen van Ommeren Hallo; C. P. Voute, journalist, en G. J. Ro- landus, secretaris, Adelheidstraat 2b6, alle zes te 's-Gravenhage. Secretari aat: Plein '17a. «Auralose». In de St.-Ct. No 245 wordt nogmaals gewaarschuwd, dat in den laatsen tijd veel reclame gemaakt wordt door een zich noemenden dr. L H. Eurthier, die onder den naam »Auralose« een geneesmiddel aanbiedt tegen doofheid en andere kwalen. De Minister van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat een dr. L. H. Eurthier niet bestaat. Het is een van de schuilnamen, aangenomen door den Franschen geneesheer dr. Saison, die geenerlei vertrouwen verdient en wiens handelingen reeds meermalen aanleiding hebben gegeven tot klachten. Pluim vee-tentoonstelliugen. De Utrecht--che Pluimveeclub zal van 15 tot 17 November haar Se internationale tentoonstelling van hoenders, duiven, enz., houden in de Fruithal te Utrecht. Agenda van de openbare ver gadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 29 October 1912 des namiddags ten l'/j ure. 1. Installatie van den heer A. C. R O Leinweber als lid van den Gemeente raad. 2. Benoeming van een onderwijzer aan d9 O. L. School C, (Vacature '1'. Beverloo). 3. Benoeming van een stembuieau voor de verkiezing van 3 leden van de Kamer van Koophandel op 19 Novem ber 1912. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen eencr gratificatie aan den boekhouder der gasfabriek W. Fiöger. 5. Behandeling van de Begrooting voor het Burg. Armbestuur voor 1913. 6. Behandeling van de Begrooting voor het Burgerweeshuis voor 1913 7. Behandeling van de Begrooting voor de gasfabriek dienst 1913 8. Behandeling van de aanleg- en onderhoudsbegrootingon voorde water leiding, dienst 1913. 9. Behandeling van de Gemeente- begiooting, dienst 1913, met bijbe hoorende voorstellen van Burgemeester en Wethouders. 10. Benoeming van een Wethouder. (Vacature W. H. Kam). Oproep. Het Hoofdcomité van het Neder- landsche Roode Kruis, hel plan opgevat bobbende om, door uitzending o. a. van eene ambulance naar Griekenland, te trachten bij te dragen tot verzachting van het lot der slachtoffers van den Balkan-ooilog, roept bierbij allen, die gelden tot dat doel of voor een der andere oorlogvoerende Staten willen bijdragen op hunne giften in te zenden aan den secretaris van genoemd Hoofdcomité, jonkheer M. Mazel, Lange Voorhout G 's-Gravenhage. Het is heden 65 jaar geleden, dat ds. J. J. Bos, sedert 1 November 1802 emeritus hier, werd bevestigd als predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Soest. De Amersfoo: tsche tooneel-ver- eeniging «Door Inspanning Uitspan- ningir zal 10 November een eere-avond geven voorden zoo bekenden Voorzitter den heer C. J J van Luijn die dan 12% jaar geleden voor het eeist als dilettant-tooneelspeler in het openbaar optrad. Opgevoerd zal worden «Balt, de marskramer», waarin de jubilaris de marqé-rol zal vervullen. Aan den cross-country r it, W6lke de Koninklijke militaire sport-veree- mging eergisteren in den omtrek van Amersfoort deed houden, namen 30 officieren deel De kapitein van den generalen staf N. Noest, benoemd tot majoor bij dat dienstvak en tot chef van den staf der 3e divisie, komt te Breda in garnizoen. De kapitein H. A. Seyffardt, van het 3e reg. vesting-artillerie te Gorin chem, overgeplaatst bij den generalen staf, is benoemd tot adjunct-chef van den staf der 4e divisie. De bestratingswerken van 't Zand en Berkenweg zijn gegund aan G. de Bruin Ie Hoogland voor de som van f 2250. Woensdagavond werd in Amicitia door het HollandschTooneelgezelschap, Directie Gebr. A. van Lier, opgevoerd «De Big van het 168ste,een mili taire klucht, voor een stampvolle zaal. Het succes was enorm en het gelach en getr appel nam geen eind. De inhoüd bestaat voornamenlijk uit min of meer goede soldatenmoppen, welke door het natuurlijke'spel het beoogde effect hebben. Zoo vol als het Woensdag avond in Amicitia was met «de Big» zoo leeg was het Donderdag, toen «de Zwarte Hand« werd gegeven door hetzelfde gezelschap. Hoe dit kwam? Misschien had de naam het gedaan. Hoe het zij, ook Donderdag werd weer prachtig gespeeld en de spelers hadden een volle zaal verdiend. Vooral in het vierde bedrijf kwamen vele leuke zetten voor, waarom smakelijk ge lachen weid. De vereeniging «Kindervoedingrr, heeft zich weder tot de weldadige stadgenooten gewend om geldelijken steun, in de hoop dat die groot genoeg zil zijn om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Door onbekende oorzaak ontstond Dinsdagnacht omstreeks half drie brand in een alleen staand huis aan den Arrihemschen straatweg, toebeboorend aan den heer J. Mater. Do oude bewoners hadden het 's middags verlaten; de nieuwe zouden het gistei ochtend betrekken, doch vonden nog slechts de overblijfselen der muren. De schade aan den inboedel, der vorige bewoners en het huis wordt gedekt door verzekering Lichamelijke opvoeding. Onder voorzitterschap van den heer J. Stamperius, schoolopziener in het arrondissement Amersfoort, heeft zich alhier op initiatief van het Bestuur van den Nederl. Bond voor Lichame lijke opvoeding een comité gevormd met het doel voor Amersfooi t en Om streken e6n cursus voor spelleiders tot stand te brengen.. Als leider van den cursus zal optreden de heer M. G. van Schaik, leeraar in de gymnastiek te Utrecht. Vereeniging »Auiersfoortschc Industrie- en Huishoudschool." Onder voorzitting van den heer J. W. Middelburg vergaderde deze vereeniging gistermiddag in het school gebouw, Beekesteinschelaan No. 33. Na opening las de Secretaris de heer F. YVesseling de notulen van 21 Maait II., welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna deed de voor zitter mededeeling, dat mevr. G. J. van Burmania baronnesse Rengers wegens vertrek als bestuurslid had bedankt. Hij stelde voor haar, die van af de oprichting bestuurslid was ge weest, tol eerehd te benoemen. Bij acclamatie, werd dit voorstel aange nomen. De begrooting voor 1913 werd nu vastgesteld als volgt: Ontvangsten Jaarlijksche subsidie van het Rijk f 6500 Jaarlijksche subsidie van de Provincie - •1725 Jaarlijksche subside van de Gemeente - 2875 Extra bijdragen - 400 Jaarlijksche contributie van de leden - 500 Kost- en schoolgelden - 9350 Veikochte spijzen en ge leverd werk - 1300 Totaal 22.650 Uitgaven Traktementen f 8206 Concierge en werksters •1065 Onderhoud gebouw en meubilair - 725 Leermiddelen en schoolbe- - 400 Vuur, licht en water - 1300 Belasting, assurantie - 175 Rente aflossing 3631 Drukwerk, advert, enz.. 350 Huishouding - 6554 Diversen en onvoorzien. - 244 Totaal ƒ22.650 De heeren Sanders, P. v. d. Mark en Bloemink werden gekozen tot het nazien der Rekening en Verantwoor ding over 1912 en de heeren Middel burg, Kamerling en v. d. Plank tot hun plaatsvervangers. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in plaats van mevr. Burmania Rengers mej. Knottenbelt werd ge kozen eri in de plaats van den beer dr. H. J. Reijnders, die bedankt had, de heer tl. de Jong, inspecteur der Belastingen. Medegedeeld werd, dat de heer dr. Kamerling wegens drukke be zigheden niet langer leider van den verhandcursus kon zijn. De voor zitter bracht hem dank, voor 't geen hij in dezen had gedaan enzoide, dat dr. Snel hem zou vervangen. Ook aan den heer Watervis werd een woord van dank gebracht nu hij door drukke werkzaamheden zijn lessen niet langer kon geven. De heer J. Peper, directeur van de Handels school, zal hem opvolgen. Met genoegen, zeide de voorzitter, kon op het afgeloopen jaar worden teruggezien, daar de toestand zich rustig en goed ontwikkelde. Als een bijzonderheid kan worden meege deeld, dat een leerares aan den land- bouwhuishoudcursus hier haar op leiding heeft ontvangen. Daar geen der aanwezigen iets te vragen of mede te deelen had, sloot de voorzitter de vergadering. De heeren Heyetmans en Verkade hadden gister met de opvoering van «De Lijfgarde» niet te klagen over Amersfoort. Alle plaatsen uitverkocht. Wel een bewijs, dat de heer Verkade hier de aangenaamste herinneringen had achtergelaten. Nu weer was zijn spel natuurlijk. Ook mevr. Julia Cuy- peis vervulde baar moeilijke rol op meesteilijke wijze. De hoofdinhoud is, dat een wantrouwend echtgenoot zijn vrouw verdenkt en haar op de pioef stelt door haar als Gar.le-luitenant ver momd het hof te maken. Na elk bedrijf een hartelijk applaus. Van avond zullen Solser en Hesse opvoeren«Ga j' mee de c-rfpnis deelen van Oome Hein?» Wie deze Amster- damsche schets wil bijwonen, zal wijs doen een plaats te bespreken. De gemeenteiaad van Soest heeft de terreinen van het voormalig vliegkamp te Soesterberg, die in huur waren afgestaan aan de N. V. Verweij en Lugard's Automobiel-Maatschappij te 's-Gravenhage, thans onder dezelfde voorwaarden verhuurd aan de N.V. Acetylene Maatschappij, eveneens te 's Gravenhage. ZONDAG 27 OCTOBER. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Evans;. Lutli. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. Dotmer. 's Av. 5'/> uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorin. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening v. h. H. Avondmaal, 's Av. 5'/» uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereforni. Gemeente. Voorm. 9% uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 93/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. fö uur, Godsdienstoefening. Nam. 4Vi uur, Godsdienstoefening. Dezer dagen wendde zich een slager te Reims, die geregeld vleesch levert aan bet daar in garnizoen lig gend dragonderregimerit. tot den regi mentscommandant, met verzoek de achterstallige rekeningen ten bijdrage van me.er dan 10.000 francs te willen voldoen. Vergeefs 1iad hij bij den be- treffenden ritmeester reeds op beta ling aangedrongen, zei bij. De com mandant liet genoemden ritmeester, wien de zorg voor de administratie was toevei trouwd, bij zich komen en verzocht hem de boeken over te leg gen. De ritmeester gehoorzaamde schijnbaar, begaf zich in een ander vertrek, en schoot zich daar dood. Uit een onderzoek, vervolgens inge steld, bleek dat de kas wel een revol ver maar geen geld bevatte. De rit meester moet ongeveer 50.000 francs aan de regimentskas ontstolen hebben. Ballou-ongeluk. Zondagmiddag viel de vrij-ballon «Berlin II» van den Reichsluftverrein, die in Bitterfeld opgestegen was, om een eersten proeftocht te maken vóór het deelnemen aan den Bennet wedstrijd, die Zondag a s. in Stuttgart gehouden zal worden, in de buurt van Giöditz in Saksen uit een aan zienlijke hoogte. De beide passagiers werden gedood. Het waren de comman dant van den ballon, de ingenieur Gericke en de luitenant Stieler. Vooi loopig kan niet vastgesteld worden, waardoor het ongeluk ontstaan is. Niettegenstaande Gericke voldoende zuurstof bij zich had voor de hoogte, die hij bereiken wilde, acht men het niet buitengesloten, dat de ballon te vlug in-aanzienlijke hoogte gekomen is, waardoor de beide passagiers be wusteloos werden. Misschien is daar door de ballon nog hooger gegaan, waardoor de omhulling gesprongen is. Ook wordt gedacht aan de mogelijkheid, dat de ballon in een onweersbui geraakt is, en door den bliksem getroffen werd. De omhulling was eenvoudig aan flarden. Gericke was een der beste vrijballon-schippers van Duitschland. Honderden reizen had hij gemaakt en vele prijzen gewonnen o. a. ook een onafgebroken reis van 22 uur. Verleden jaar won hij den eeisten prijs in den Gordon-Bennet- wedstrijd in Amerika, nadat hij een jaar te voren den tweeden prijs ge kregen had.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2