NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. gflfememee FEUILLETON. iNu. 92. Zaterdag 16 November 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSIIAH EN ZATEIJDAfi PREMIE Plaatselijk Nieuws. Amor met den Korporaalstok. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Ityk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden niterlyk Dinsdag en Vrydag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestrant 17. Telephocnu. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'I, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant liet heden verschenen 33e nummer van den vierden jaargang van Een groot getal actueele foto's betreffende den Balkan-oorlog komen in dit Nummer voor, o.a. als voor plaat: Een gewonde Montenegrin, terug van het slagveld, wordt, onder steund door Moeder en Vrouw, naar het Hospitaal vervoerd. Czaar Fer dinand van Bulgarijo ontvangt gun stige berichten van het oorlogsterrein. Nazimj Pascha, de Tuiksche Minister van Oorlog, en Opperbevel hebber van het Leger, komende van den Krijgsraad. De Koning van Rumenië bespioekt met zijn Minister van Oorlog, de eventueel te nemen mobilisatie-maatregelen. Montene- grijnsche vrouwen brengen hunne mannen naar de vaartuigen, die hen naar het oorlogsterrein zullen brengen. De stad Adrianopel, die door de Bulgaren omsingeld is. Een straat in Adrianopel. Vrijwilligers uit Macedonië, op weg, om de Turken te bestrijden. Soepuitdeeling aan de manschappen in het Bulgaarsche Hoofdkwartier. Een beeld van wanorde aan de Stations, bij het ver voer der Turksche troepen. Het gebruik van honden, om in het Mon- tenegrijnsche leger berichten over te brengen. Voorts: De Nederlandsche Roode Kruis-Ambulance, die, onder leiding van Dr. Bierens de Haan, naar Griekenland vertrokken is. Het nieuwe gebouw te Amsterdam van de «Deutsche Seemanns- und Stadtmis- sion«, aldaar. Het zestig-jarig bestaan der Vereeniging tot bevor dering der Zendingszaak, met 2 foto's. Het 15-jatig beslaan van den Delltschcn Studeritenbond, met 2 foto's. W oodrow Wilson, de nieuw benoemde President der Vereenigde Staten. Wilhelm, Graaf van Ben- tinck en Waldeck-Limpurg. -J- De Gruwelen van den Oorlog, met twee interessante foto's, rechtstreeks uit Konslantinopel ontvangen. Ten slotte: Het vervolg van den oorspronkelijkeii roman. getiteld «Donkere Wolken», door Eline van Stuwe (Jacqueline Reyneke v. Stuwe) Portretten van bekende landge- nooten. Esperanto-Cursus (der tiende les), De Rubriek van Redac teur X, met uitslag van de groote Piijsraadsels, en het Kindernurnmer »Ons Prinsesje», met leerzame en ondeihoudende Kinderlectuur. De geabonneerde wonende wenseht zicb te abonneeren op bet weekblad ,,PAK ME MEE", tegen den prijs van 3V» cents thuis bezorgd. Agenda voor de openbare ver- gadeiing van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 19 November 1912 des namiddags ten 2 ure. Benoeming van een lid van de Fabricagecommissie. (Vac. S. J. van Duinen). Benoeming van twee leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de gasfabriek en waterleiding. (Vac. S. J. van Duinen en W. Salomons). Benoeming van een lid van de reclame commissie inkomstenbelasting. (Vac. S. J. v. Duinen). Benoeming van een lid van de aan slagcommissie inkomstenbelasting. (Vac. H. van Esveld Rz.). Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van een lid-werk man van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbediijven te Amersfoort. Voorstel vari Burgemeester en Wet houders lot vaststelling van de voor waarden voor walerleveiing uit de gemeente waterleiding. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van bet reg lement voor de brandweer. Voorstel van Burgemeester en Wet houders in zake plaatsing van straat lantaarns buiten de bebouwde kom. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van sttooken grond gelegen aan den Westsingel. Prae-advies van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres in zake controle op den verkoop vari groenten. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het rooien van boon.en. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van den ter mijn van ontruiming van de onbo- woonbaarverklaarde perceelen Wol kerstraat no=. 7, 9, 11 en 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding eener missive van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, betreffende de verordeningen tot heffing en tot invordering van schoolgeld aan de O. L. Scholen A, B, C en D. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het kosteloos in gebruik geven van een lokaal van het z.g. «Werkhuis*. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de begroo ting dienst 1912, (opname kasgeld). Vaststelling van het eerste aanvul lingskohier der straatbelasting. Veileenen van afschrijving in zake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden, dienst 1912. Behandeling van reclames in zake inkomstenbelasting, dienst 1912. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor bet volgende reglement voor de gereorganiseerde brandweer vast te stellen. Het personeel van de brandweer bestaat uil: Artikel 1. een commandant, een adjunct-commandant, twee brand meesters, een adjunct-brandmeester, een chef van het matei ieel, te samen vormende de hoofdlieden van de brandweer, 2. veertien brandweer lieden, 3. vijftien pompers, 4. de politie-agenten, doch uitfluitend voor eerste hulp bij brand, die daartoe door den Burgemeester zullen worden aan gewezen en ter beschikking gesteld. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, personeel boven deze sterkte tijdelijk in dienst te nemen. Art. 2. Het personeel, uitgenomen het sub 4 van art. 1 genoemde, wordt door Burgemeester en Wethouders benoemd, geschorst en ontslagen. Art. 3. Onverminderd het bepaalde bij art. 189 der Gemeentewet staat de commandant aan het hoofd der brandweer. Art. 4. Aan het personeel der brandweer worden als jaarlijksche toelagen de na te noemen bedragen toegekend 1. aan den commandant een van f300.aan den adjunct-commandant een van f180.aan ieder van de twee brandmeesters een van f 125aan den adjunct brandmeester een van f75.aan den chef van het materieel een van f200.2. aan dertien brandweei leden ieder een van 110.aan éen brandweerman (tevens ladderchef) f25 3. aan de vijftien pompers ieder een van f3. De toelage voor het tijdelijk per soneel wordt door Burgemeester en Wethouders vastgesteld. Art. 5. Als uurloon word toegekend: a. aan de brandweerlieden en de politieagenten 1. bij oefeningen: f0.70 voor het eerste uur en f0.35 voor elk volgend uur, 2 bij brandalarm f l.OO voor het eerste uur en f0.50 voor elk volgend uur b. aan de pompers: 1. bij oefeningen: f0.60 voor het eerste uur en f0 30 voor elk volgend uur, 2. bij brandalarm: f 0.70 voor het eerste uur en f 0.35 voor elk volgend uur; c aan de brandweerlieden die in het bijzonder belast zijn met de zorg voor het materieel, voor het onderhoud daarvan f 0.25 Bij toepassing der bepalingen van dit artikel worden gedeelten van een uur voor een geheel uur gerekend. Art. 0. Aan hen, die zich hij brand bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt, kan door Burgemeester en Weihouders, op voordracht van den commandant, een eervolle vermelding of een gratificatie worden toegekend. Art. 7. Indien een brandweerman of pomper, door dienst te doen bij de brandweer, werkuren verzuimt en daardoor schade lijdt, wordt boven het onder art. 5 genoemde loon een door Burgemeester en wethouders te bepalen schadevergoeding uitbetaald. Art. 8 Indien bij dienstverrichtingen de kleeding van het personeel wordt beschadigd., kan door Burgemeester en Wethouders, op voordracht van den commandant, schadeloosstelling worden veileend. Art. 9. Het personeel der brandweer wordt verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken op door den Raad goed te keuren voorwaarden. Art. 10. De hoofdlieden der brand weer moeten ten minste 30 jaren oud zijn. Bij het bereiken van den leeftijd van 55 jaren wordt hun ontslag verleend. Art. 11. Tot brandweerlieden en pompers worden bij voorkeur benoemd personen tusschen 23 en 35 jaren oud. Bij het bereiken van den leeftijd van 50 jaren wordt hun ontslag verleend. Art. 12. De aan het hoofdbureau van politie aanwezige agenten, zoo noodig aangevuld door brandweer-: lieden, vormen de vaste brandwacht. De vaste brandwacht is aangewezen 10) Slot. De voormalige kapitein beefde aan geheel zijn lichaam van woede en ijver zucht, en zoo gebeurde het, dat bij den rooden wijn in stede van in het glas der scboone vrouw, welke bij nu verwoeder beminde dan ooit, op baar witte met gekleurde bloemen gebor duurde robe stortte. «Hoe onhandig," riep mevrouw von Mellin. Nahimoff sprong op, rukte de zweep die aan den ingang zijner tent aan een spijker hing, er af en wilde Pau- loff slaan, maar deze trok bliksemsnel een mes uit zijn gordel en stiet er mee naar de borst van den overmoedige. Nahimoff ontweek behendig den stoot, wierp zicb met overwegende kracht op den van opgewondenheid bevende, ontwrong hem bet mes, wierp hem op den grond en zette hem zijn voet op de borst. Dat alles was bet werk van een oogenblik. De dames, die verschrikt overeind waren gesprongen, begonnen te lachen toen zij den ongelukkigen Pauloff in onmatige woede zich als een worm onder den voet van Nahimoff zagen wentelen. Soldaten snelden toe en bonden Pau loff aan banden en voeten. 'Perwij 1 zij hem wegvoerden, zag hij nog, dat me vrouw von Mellin baar glas ophief en op Nahimoff's gezondheid dronk. Ver volgens zag bij niets meer. Het werd hem donker voor de oogen. VIH. Pauloff bad de baud tegen zijn over ste opgeheven met het duidelijk oog merk hem te dooden. De krijgsraad veroordeelde hem ter dood. Mevrouw vou Mellin verwachtte dat bij gratie zou verzoeken. Drie dagen verstreken, Pauloff ver zocht geen gratie. De morgen brak aan op welken de doodstraf zou voltrokken worden. Een officier bezocht zoodra het dag werd den veroordeelde en verzocht hem pardon te vragen. Pauloff schudde bet hoofd. «Mevrouw von Mellin zelve verwacht het," zei de officier, «ja, ik kan zelfs zeggen, dat zij mij bier been beeft ge zonden." «O, ik ken deze vrouw," antwoordde Pauloff met een smartelijke glimlach, «zij wil slechts zien, dat ik mij voor baar demoedige, dat ik op mijne knieën om mijn leven bid, om dan des te ze kerder geen pardon te geven." «Gij bedriegt u. «Ik bedrieg mij niet; ik dank u, maar bedrieg mij niet en zal nu noch ooit om gratie verzoeken," zeide de veroordeelde. Toen de scboone amazone van zijn besluit bericht ontving, stampte zij toornig met den voet, en beval oogen- blikkelijk tot de executie overtegaan. Het was een lentemorgen vol licht, genr en frisebbeid, toen Pauloff in het midden van een detachement grenadiers den weg naar den dood betrad. Op de bloeiende heggen der ker3eDboomen tjilpten mosschen en vinken; van bet naaste dorp klonken vriendelijk helder de kerkklokken. Op de plaats der terechtstelling ver wachtte mevrouw von MelliD, geheel in groen met sabel bezet fluweel gekleed, den bamboesstok in de band, voor het front van haar regiment den veroor deelde. Bij den aanblik der scboone, geliefde wreede vrouw rilde Pauloff, maar bij verloor geen oogenblik zijn tegenwoor digheid van geest. Andermaal naderde de officier hem, die bet executie-kom- inando voerde, en verzocht hem zacht, genade te verzoeken. «Ik dank u hartelijk," zei Pauloff, «en verzoek u na mijn dood mevrouw von Mellin, en Iwan Nahimoff te zeg gen, dat ik hen vergeven heb, maar ik verzoek geen genade." Tegelijk wierp hij rok en pet af en trad met rnstigen tred voor den zandhoop. De provoost bond hem een doek voor de oogen. Zes manschappen traden nu voor zes geweerloopen waren op Pauloff's borst gericht. «Vuur!" De schoten knalden, volkomen zoo als op bet excertitieveld, maar Pauloff stond nog altijd overeind. En voor dat hij nog begrijpen kon wat er gebeurd was, viel de blinddoek van zijne oogen en de scboone, wreede aangebedene vrouw lag onder tranen lachend aan zijne borst. Zoo zonderling is het hart der vrouw Zoolang zij in Iwan Nahimoff den armen lijfeigene, den gemeenen soldaat, den half wilde zag, terwijl Pauloff als haars gelijke trotscb en overmoedigtegenover haar stond, baatte zij dezen en geloofde den anderen te beminnen. Toen zy echter Nahimoff tot zicb verbeven had, toen hij door zijne begaafdheden begon te schitteren, stelde zij geen belang meer in hem, en de weegschaal van den ongelukkige, ten diepste gedemoe- digde Pauloff steeg. Op het oogenblik, toen zij hem onder Nahimoff's voet zag, ontwaakte de lief de in hare borst met nieuw geweld, en toen nam zij bet besluit hem niet alleen bet leven, maar ook haar hart en band te schenken, maar zii kon zich niet onthouden zijn standvastigheid, zijn moed op de proef te stellen, welk» bij, boe moeielijk ze ook was, schitte rend doorstond. «Gij bemint mij I" waren de eerst# woorden, welke Pauloff stamelde, «en hebt mij zoo sterk gehaat?" «Ik heb u nooit gebaat," fluisterde mevrouw von Mellin. «Waarom hebt ge mij dan zoo vreese- lijk gekweld zei Pauloff. «Niet ik Amor was het." •Amor «Ja maar Amor met den korpe raalsstok."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1