voor het eerste uitrukken in geval van brand. Art. 13. Het hoofdbureau van politie, de woningen van de hoofd lieden der brandweer en van den commissaris, den hoofdinspecteur en den inspecteur van politie, benevens de reserve-bergplaats voor het brand- weermaterieel, staan in telefoonge meenschap met bet centraal-bureau van de Nederlandsche Bell-Telefoon- maatschappij te Amersfoort. Tovens staan, door middel van electrische wekkerlijnen, met dat bureau in gemeenschap: de woningen der 14 brandweerlieden. van 3 pompers 10 agenten. Art. 15. Aan leden van vereeni- gingen, welke ten doel hebben eerste hulp bij ongelukken te verleenen, kan, op vertoon van een bewijs, dat zij de daartoe vereischte kundigheid bezitten, door den commandant toegang worden verleend tot het terrein van den brand. Zij zullen zich te gedragen hebben naar de bevelen van dien commandant. Art 15. Hetgeen verder nog noodig is voor eene goede uitoefening van de brandweer wordt door Burgemees ter en Wethouders geregeld. Ari. 1 (3 Handelingen, in strijd met de bepalingen van dit reglement, of de daai op steunende besluiten van Burgemee-ter en Wethouders of met bevelen bij oefening of brand gegeven, zoomede met opdrachten, in verband met het brandwezen gegeven, kunnen leiden tot geheele of gedeeltelijke ont zegging van jaarlijk6Cbe toelage of uuiloon, alsmede tot schorsing of on tslag. Voor zoover bedoelde handelingen worden gepleegd door agenten van politie worden zij ter kennis gebracht van dt-n Burgemeester. Ait 17 Dit reglement treedt in werking op een nader te bepalen dag. De navolgende tarieven voor het vei bruik van water uit de Gemeente lijke Waterleiding worden door Burge on ester en Wethouders aan den Raad voorgesteld Tarief A. Gebruik bij abonnement alleen voor huishoudelijk gebruik door partloulieren. Niemand kan levering bij abonne ment vorderen, dan voor gewoon huis houdelijk gebruik, terwijl te allen tijde de Directeur het recht heeft, in de woning van den verbruiker een meter te plaatsen, en hem te rangschikken onder de verbruikers volgens het metertarief: De abonnementsprijs voor een jaar bedraagt in perceelen met een kadastrale huurwaaide van: a. beneden 75.3. b. van 76.— tot ƒ100.— 4.— c. „101.— „150.— „6.— In deze perceelen mag slechts éen 'U duims tapkraan aanwezig zijn. d. van ƒ151. e. 226.— „301.— 9- 376.- h. „451.— t. 526. tot ƒ225.— 300.— 375.- 450.— 525. 600.— f 8- 11.- 14.- „17.- 20.- 23.- Bij hoogere huurwaarde bedraagt de abonnementsprijs f5.meer voor iedere flOOdie de huurwaarde hooger is. Bovendien wordt berekend: voor een badtoestel ƒ5.per jaar watercloset 4. paard, bestemd voor luie of gemengd gebruik 3. werkpaard 1. rand of stak hoornvee 1.— tweewielig rijtuig 2. vierwielig rijtuig 3. automobiel 5. Voor gevel- of straatbesproeiing voor de eerste 100 M1. oppervlakte ƒ4.per jaar voor iedere 50 M1. daarboven 1.50 Voor besproeiing van tuinen of gras velden, daartoe behoorende bestratin gen inbegrepen, mits niet dienende tot uitoefening van eenig bedrijf, voor een oppervlakte: van 100 M1. on daar beneden f 1 per jaar 101 tot 200 Mb 1.50 201 300 „2— 301 400 „2.50 401 600 „3.— 501 of meer 3.50 B. halve voor gevel-, straat- en tuin- bespioeiing mogen geen kranen bui ten-huis worden aangebracht, tenzij de watei levering over den metergeschiedt. Tarief B. Uitsluitend bij verbintenis van een minimum waterverbruikoverdenmetei geschiedt de betaling naar de ver bruikte hoeveelheid water volgens aan wijzing van den meter naar de onder staande tabellen: a. Voor industrieel gebruik. Verschuldigd Bij cenc vcrbin- Verschuldigd tenis voor ten bedrag minste per Mb water. 60 Mb per jaar 100 200 300 400 500 1000 2000 3000 Voor grooter verbruik tegen een door Burgemeester en Wethouders, gehoord de Commissie van bijstand voor de gasfabriek en waterloiding, nader te bepalen prijs. b. Voor huishoudelijk gebruik. bedrag per Mb water boven de gecontracteer de hoeveelheid verbruikt. 18 cent 18 cent 17 17 16 16 16 15 14 14 13 13 12 12 11 11 10 10 verbruik tegen e Verschuldigd Bij eene verbin tenis voor ten min9te Verschuldigd bedrag per M'. water. bedrag per M®. water hovende gecontracteer de hoeveelheid verbruikt. 50 M1. per jaar 19 cent 19 cent 100 18 18 200 17 17 300 16 16 400 15 15 500 14 11 1000 13 13 2000 12 12 3000 11 ii Voor grooter verbruik tegen een door Burgemeester en Wethouders, gehoord de Commissie van bijstand voor de gasfabriek en de waterleiding, nader te bepalen prijs. Burgemeester en Wethouders be slissen in ieder geval of het water voor industrieel dan wel voor huis houdelijk gebruik is bestemd. Art. 8. Het water, bij hot bouwen of verbouwen verlangd, wordt alleen geleverd over den meter tegen 18 cent per M'., benevens tegen betaling van huur van den meter, waarbij een ge deelte van een kwartaal voor vol ge rekend wordt, en van de kosten van aanleg en weder opruimen der noodige leidingen Art 9. De watermeters worden door de waterleiding in huur gegeven. De huur bedraagt per 3 maanden of een gedeelte daarvan: bij een doorgangswijdte v. 13m.M. d.) ƒ0.70 19 »/,d.) „1— 25 (1 d.) „1.40 32 (l'/,d.) „1.70 38 (l'/3 d.) 2. 51 (2 d.) 3.— 76 (3 d.) 4 50 100 (4 d.) 6.50 De doorgangswijdte van den meter wordt door den Directeur bepaald. Ieder verbruiker is gehouden tot vergoeding van alle kosten, veroor zaakt door beschadiging aan den meter, ook indien die beschadiging door vorst of brand mocht zijn veroorzaakt Het gewone onderhoud van de meters geschiedt voor rekening van de water leiding. Eenmaal in het kwartaal worden de meters vanwege de waterleiding op genomen, doch dit kan ook, als dit noodig geoordeeld wordt, meermalen geschieden. Vei bruikers zijn verplicht, den Di recteur en degenen, die door hem tot het opnemen van, of het verrichten van werkzaamheden aan den meter zijn gemachtigd, te allen tijde tot den meter toe te laten. Art. 10. Bij twijfel aan de juiste aanwijzing van een watermeter, kan een verwisselingen beproeving, zoowel door den verbruiker als door den Diiecteur, worden verlangd. De beproeving geschiedt zooveel mogelijk aan de waterleiding en kan door den verbruiker of iemand van zijnentwege woiden bijgewoond. Blijkt de meter bij onderzoek meer dan 3 pCt. te weinig, of 3 pCt. ie veel aan te wijzen, hij een doorsti ooming van meer dan 5Ó0 Liters in het uur, voor een meter van ten hoogste 19 m.M. doorgangswijdte bij meerdere grootte naar verhouding dan wordt dit meerdere of mindere met den ver bruiker volgens de onjuiste aanwijzing verrekend over de laatste drie maan den; verdere verrekening heeft niet plaats. Is de beproeving of keuring op ver zoek van den verbi uiker geschied, dan wordt daarvoor f3.in rekening ge bracht, tenzij de meter onjuist blijkt aan te wijzen. Art. ll. De betaling volgens tarief A geschiedt driemaandelijks bij vooruit betaling-. Voor perceelen, waarvan de abon nementsprijs in hetjaarfö.— ofminder bedraagt, moet de eigenaar zich voor de betaling aansjirakelijk stellen. Wanneer een perceel in twee of meer gedeelten verhuurd is, moet steeds voor het geheele perceel betaald worden. Door hen, die het water over den meter ontvangen, geschiedt de betaling voor het minimum, waarvoor zij vol gens tarief B zouden zijn verplicht, benevens van de metei huur, eveneens driemaandelijks bij vooruitbetaling. Bij het einde van ieder kwartaal, zoodra de stand van den meter is opgenomen, wordt het eventueel te weinig betaalde nader verrekend. Over het verschuldigde wordt per kwitantie, doorderi Gemeenteontvanger onderteekend, beschikt. De kwitaritiën moeten bij de aan bieding worden voldaan. Zijn zij tweemaal aangeboden zonder dat de betaling plaats had, dan be hoort de betaling door of vanwege den waterverbruiker ten kantore van den Gemeenteontvanger te geschieden. Heeft de betaling niet plaats gehad binnen drie dagen nh de tweede aan bieding, dan wordt door den Gemeente ontvanger eene uilnoodiging tot be taling te zijnen kantore binnen den teimijn van acht dagen verzonden en het bedrag van het veischuldigde met f0.10 voor administratiekosten ver hoogd. Mocht binnen den termijn van acht dagen niet aan de uitnoodiging zijn voldaan, dan geeft de Gemeente ontvanger hiervan onmiddellijk kennis aan den Directeur der waterleiding, die door Burgemeester en Wethouders kan gemachtigd worden den toevoer- van jwater te doen afsluiten. Van de machtiging tot afsluiting wordt aan de waterverbruikers geene mededeeling gedaan. Nieuwe aansluiting heeft eerst dan plaats, wanneer de nalatige al het verschuldigde heeft voldaan, met bovendien fl.voor de gemaakte kosten. Het door den waterverbruiker ver schuldigde, kan door de Gemeente steeds op de gewone wijze als schuld worden ingevorderd. Zekei heidsstelling, op door Burge meester en Wethouders te bepalen wijze, kan te allen tijde van iederen waterverbruiker worden gevorderd. Wordt hieraan niet voldaan, dan wordt geen water geleverd of de toevoer van water afgesloten. De storting van waarborgsommen moet geschieden ten kantore van de waterleiding legen ontvangbewijs. Over de gestorte bedragen wordt geen rente vergoed. De waarborgsom wordt terugbetaald, zoodra de levering is geëindigd, onder aftrek van hetgeen alsdan nog mocht verschuldigd zijn. Art. 12. De Gemeente is bij tijde lijke verhindering in de levering van water tot geenerlei schadevergoeding gehouden Art. 13. De Directeur, of zijn ge machtigde, beeft te allen tijde toegang tot alle perceelen en plaatsen, waar water verbruikt wordt, ten einde te beoordeelen of de bepalingen van deze voorwaarden worden nagekomen en geen waterverspilling plaats heeft. Art. '14. Behalve in geval van brand, mag het water op geen wijze, noch voor niet, noch voor geld, worden afgestaan of overgedaan aan tierden. Hiervan zijn uitgezonderd water en vuurrieringen, voor zoovorre het water warm wordt afgeleverd. Het laten openstaan van een tap kraan nadat het op het oogenblik benoodigde water is verkregen en het bestendig lekken van kranen, wordt beschouwd als waterverspilling en niet-nakoming dezer voorwaarden. Bij overtreding van een of meer der bepalingen van deze voorwaarden is de Directeur bevoegd, den water toevoer onmiddellijk af te sluiten, onverminderd het recht op het door den verbruiker verschuldigde en op vergoeding van toegebrachte schade, terwijl de waterlevering eerst wordt voortgezet na betaling eener som van f5, voor het openen en in orde maken der aansluiting. Art. 15. Ieder geabonneerde is ver plicht, bij vriezend weder de: nachts de hoofdkraan in zijn perceel te sluiten en de buisleiding te ledigen door het aftapkraanlje. Bij nalatigheid kan een boete door Burgemeester en Wethouders worden opgelegd van ten hoogste honderd gulden. De Gemeente heeft geene verant woordelijkheid tegenover geabon- neerdeu voor schade, uit welke oor zaak ook ontstaan. Art. lü. Waar in deze verordening wordt gesproken van Directeur, is daarmede bedoeld de Directeur der gemeen te-waterleiding of wie hem, krachtens aanwijzing door Burge meester en Wethouders vervangt. Woensdagmiddag twaalf uur werd hel stolTelijk hulsel van majoor J. M. H. van Lelyveld op de Nieuvve algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Toen de lijkstoet aldaar te ongeveer I uur aankwam, hadden er zich vele militairen vereenigd om den overledene de laatste eer te bewijzen Onder de militaire autoriteiten melk ten we op Gerieraal-Majoor Mathon, Inspecteur van de Cavalerie, verder deputaties van de regimenten huzaren, van de rijschool en van de onder officieren. Aan de gioeve werd bet woord gevoeid door kolonel Mingels. den oud-professor van der Wijck en door kolonel Piepers, die allen den overledene schetsten als vriend en kranig krijgsmakker. Een broeder van den ovetledene dankte allen voor de bewezen eer. De muziek vau het eerste regiment huzaren speelde, zoodra de stoet op het kerkhof was aangekomen, treur muziek. Een o0-tal kransen van familieleden en krijgsmakkers dekten de baar. Aan de Diaconie der Herv. Ge meente is f7000,vermaakt en aan het Oude Mannen- en Vrouwenhuis van dezelfde gemeente f2000,door wijlen den heer O. Scheltus Czn. te Haarlem. Naar men ons mededeelt zal ook dit jaar in de Lutersche keik een Kerstfeest worden gevierd door de kinderen. Heden nemen de repetities van het kinderkoor in het kerkgebouw een aanvang. Aan het plaatselijk telefoonnet is met no. 39 aangesloten huize »Nim- mei dor«, thans bewoond door den heer G. Kol IT Jr. Bij Min. beschikking van 9 dezer is J. H. Geijtenbeek te Baarn, met ingang van 1 December a.s., benoemd tot Rijksklerk ter inspectie der directe belastingen enz. alhier. Mejuffrouw C. Labriju te Zutphon is met '1 Januari a. s. benoemd tot bibliothecares van de openbare lees zaal alhier. Woensdagavond hield de heer G. J. Riesener de i>Bijenvriend,« in de Keizerskroon voor de leden van »Ons Belang« een voordracht over moderne bijencultuur. Veel wetens waardigs deelde hij over het leven en werken dezer nuttige diertjes mede; hij had een bijenkast medegebracht om alles duidelijk te laten zien. Een kast heeft veel voor boven een ouder- wetsclie korf. Met nadruk werd hierop gewezen. Uit een kast kan men den honing verwijderen zonder de diertjes te dooden. Ook kan de bijenhouder hierin zien, hoe het volk is. Zou'n kast is niet duur en kost zelf ge maakt maar f 4. In de aanwezige kast waren wel 13000 diertjes. De bij is zeer nuttig. Elk land bouwer en bezitter van een boom gaard moest in zijn eigen belang bijen houden. Zonder bijen geen vruchten. Amersfoort is volgens spreker zeer gunstig voor de bijencultuur gelegen veel boomen en heide. De heer R. houdt veel, zeer veel van dit nijvere volkje en wil allen gaarne helpen, die bijen willen houden. De heer de Bruyn dankte den spreker voor het genot, dat hij alle aanwezigen dien avond had verschaft. De tijdelijke leening grootf 12000 der Gemeente Amersfoort is bij in schrijving gegund aan Het Atners- foortsch Wissel- Ellectenkantoor. J 1. Donderdagavond vergader den de besturen der rechtsche kies- vereenigingen, welke vergadering ook door de anti-revolutionaire raadsleden werd bijgewoond. Dreigde aanvanke lijk naar aanleiding van de jongste wethoudersbenoeming scheuring te ontstaan tusschen de kerkelijke par tijen, na ampele bespreking van het gebeurde scheidde men ten slotte in pais en vreè. De voetbalclub H. V. C. speelt morgen op haar terrein achter »Rust- oord« tegen Be Quick uit Zutphen. Quick gaat in Nijmegen N. E. C. bevechten. De inspecteur-veldwachter J. F. v. d. Maas, in dienst der afdeeling »Gooi- en Eemlandct van de Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren alhier constateerde gisteren dat J. P. wonende te H. hanen in eenen zak vervoerde. Hij werd door genoemden inspecteur-veld wachter gelast, de hanen onmiddelijk uit dien zak in eene mand over te brengen, maar werd tevens door hem bekeurd wegens het ver voeren van hanen op eene noodeloos kwellende wijze. Gisteravond sprak ds. S. K. Bakker piedikant te Zwolle in de Remonstrantsche Kerk over het onder wei p' »Ooze tiji en wij" Wanneer wij, aldus sprtker. hooien van de verschrikkingen van de hel en van de geneugten van den hemel, dan maken we de opmerking, dat de schilderingen van dehel veelpakkender, snijdender, dooileefder zijn dan die van den hemel, 't Lijkt wel of de beelden vanzelf zijn opgekomen bij het weergeven vau de bel. Maar bij het schilderen van den hemel zijn de beelden veel moeizamer, weifelend, vaag. Waaraan zou dit liggen Zouden we voor uitbeelding van de hel in de werkelijkheid meer materiaal vinden dan voor den hemel'? Spreker haalt nu aan een gedichtje van Geibel. Dante maakte aan de hand van Vuigilius een tocht door die streken, Waar Satan koning was en verklaarde Alle smarten, waarvan ik zong, alle Kwalen alle zonden, heb ik overal [gevonden. De hel is niet die verschrikkelijke plaats iri het diepste der aarde. Dé hel is overal, waar het waarachtige leven miskend wordt. Ze is in onze dagen van levensverwording, van los- worden van tradities. Ik ben geen lofredenaar van tradities, ik zweer er allerminst bij, doch in de tradities is meer gegeven dan een waanvoor stelling van het voorgeslacht. Er is echter verwording, levens verbreking rondom. Het tegenwoordige geslacht begeert het werkelijke te kennenhemelfoto- grafie en microscoop. De jammer, de ontbering, de vale duisternis het drankmisbruik, het ge- biek aan voedsel is toch ook werkelijk heid. Spreekt men hiervan, dan wenden de bangen de ooren af, dan mompelen ze van overdrijving. 't Is een vrees om deze te kennen. Ze durven het leven niet binnen tegaan. Is het niet waar, dat velen in onze dagen vreezen de werkelijkheid van het gezinsleven, van den arbeid. Jan Salie leeft nog in onze natie, al kijkt hij wat brutaler dan toen Pot gieter hem beschreef. Vrees voorden arbeid heeft gokken in de hand ge werkt, d. i. de laffe poging om zonder arbeid lijk te worden. Is dit niet de hel? De speculatie waarvoor ons land berucht is, is erg. Stoffelijke nood is erg, doch honderdmaal erger is geeste lijke nood. Het trachten God en den Mammon te dienen, klagelijk half zijn weg gaan, dat is de heï. Daar zijn er, die de schoudeis ophalen; ze zeggen de oor zaak is de wereld, waarin we leven. In de achterbuurten, sloppen, stegen, éénkamer woningen, daar is het leven een hel. Ons maatschappelijk leven is ook niet sterk en zuiver. Wij ervaren wel sterk de breuken van het oude, dat daar ook 't geestelijk leven do jammerlijke gevolgen van ondervindt. Het oude trekt niet meer en het nieuwe trekt sterk. Zoo baart dit een ontwrichte weteld met ont wrichte menschen. Dit zal wijken. Er komt een nieuwe wereld metschoone regelmaat, vaste orden. We zullen dan weer menschen vinden, die klaarheid van inzicht en strengheid van wil hebben. Als de hel geweken is, zal de menschheid een hemel bouwen. Er is innerlijke aanraking tusschen ons en de wereld. Waarom is er nu het vrouwenvraagstuk? Omdat nude vrouwen wijzer of dwazer zijn? Omdat de wereld anders geworden is. 't Maat schappelijk samenstel heeft verande- riug ondergaan. Tal van oorzaken hebben de vrouw uit haar huis de wereld ingedrongen. Zoo staat ze thans geheel anders in de wereld dan haar grootmoeder. Het maatschappelijk en geestelijk leven gaan hand aan hand. 't Geestelijk leven heeft ook een eigen bestaan. Behalve uit de maatschappelijke structuur van een bepaalden tijd moet het ook verklaard worden uit geestelijke oorzaken. 't Zich zoo pleizierig mogelijk te maken is het prachtwoord waarmee men zich zelf en de wereld bedriegd. Is bij niet weinig menschen het veranlwoordelijkheidbësef verflauwt, dan zegt men, de mensch is een product der omstandigheden en hij laat zich maar drijven op den vloed zijner lusten. Geestelijke goederen, oude wijsheid hebben alleen kracht als ze ons geestelijk bezit zijn geworden. Zij, die iets goed achten, omdat anderen dit

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2