.j^S Plaatselijk Nieuws. RECLAME. wWï van eeu huis en de daarin gemetselde en aangebrachte schoorsteenen en be hangsels. Scheiding tusschen inhoud en verpakking is ook daarom reeds valsch uit een fiscaal oogpunt zeker af te keuren omdat één factor van waardevermeerdering uit valt: de kosten van verpakken en opmaken der goederen. Een doos ge vuld met bonbons vertegenwoordigt grootere waarde dan de hoeveelheid bonbons en één ledige doos; het rang schikken naar kleur en grootte valt in het laatste geval weg. Een hectoliter inkt overgebracht in een aantal fleschjes of kruikjes vertegenwoordigt grootere waarde dan inkt en ver pakking afzonderlijk. De vulling, de sluiting, de opmaking, soms de ge bruiksaanwijzing verhoogen den pro ductieprijs en in meerdere mate nog de veikoopswaarde. Tegen de afzonderlijke aangifte van inhoud en emballage geldt ook, dat in de meeste gevallen de im- poiteur de waarde van iedor afzonder lijk niet kent en de administratie evenmin. Slecbts het totaal bedrag is bekend. De lactupr geeft hoogstens het bedrag der grove emballage en dit lang niet altijd afzonderlijk aan. De importeur wordt zoodoende ge dwongen tot ramingen, waarbij de menschelijke natuur hem verleidt steeds op eigen vooideel bedacht te zijn. Reeds vroeger wezen wij er op hoe de nuttige werking der wet Spreuger van Eijk hier in gevaar gebracht wordt. In aansluiting aan bovenstaande opmerkingen wenscben wij ten slotte nog de vraag te stellen welke maat staf aangelegd zal worden bij de taxatie der waarde van verpakkings materiaal De tariefwet zwijgt hier over geheel en wij zijn dus wel aan gewezen op art. 32 der waardewet van 1906. Hierbij worden twee gevallen onder scheiden. Als regel zal gelden de prijs dien het buitenland hier te lande kan be dingen. Passen wij dezen regel toe op de verpakking afzonderlijk, dus losge maakt van den inhoud, dan ligt het voor de hand, dat alle verpakking vrijwel als waardeloos beschouwd moet worden. Voor de verpakking afzonderlijk, is geen prijs van eenige beteekenis te bedingen. Het genoemde artikel geeft echter ook de toepassing aan voor het geval de regel buiten werking gesteld moet wotden. Dan zal gelden de prijs der aanschaffing vermeerderd met de transportkosten. Deze methode zou leiden lot zeer hooge toekenning van waarde, wat meer zegt, het zou veel vuldig voorkomen, dat de waarde hooger moest worden aangenomen naar mate de handelswaarde daalde. Wij denken hier b.v. aan luxe emballages, waarbij op artistieke wijze de naam der vervaardigers is aange bracht, maar die juist daarom ieder ander gebruik uitsluiten. Dij invoer van beschadigde vvaarde- goeileren is het de gewoonte voor wichtgoederen is de zaak bij de wet geregeld dat administratie en be langhebbenden zich verstaan ten op zichte der waarde. De opbrengst bij verkooping of de taxatie van deskun digen wordt dan aangenomen als maat staf der heffing. Het komt ons voor, dat emballage, en het is uit den aard der zaak altijd gebruikte emballage, viij wel op één lijn te stellen is met beschadigde goederen. De sporen van het gebtuik zullen wel altijd zichtbaar zijn en de handelswaarde tot laag peil terugbrengen. Het voordeel, voor de schatkist rechten te kunnen heffen, waar thans vrij wordt ingevoerd, kan niet opwegen tegen het nadeel, dat vrijgelaten zal worden wat thans be last is. Uit een fiscaal oogpuut behoeft allerminst vastgehouden te worden aan hetgeen thans wordt vastgesteld. Ook daarom zal "het verstandig zijn, het bestaande stelsel te handhaven. Wij schreven reeds vroeger, dank baar te zijn, dat althans de heffing naar brutogewicht was prijsgegeven, maar dat nog heel wat wijzigingen noodig waren om de wet op dit punt practisch uitvoerbaar te maken. Wat wij toen schreven, kunnen wjj tjians slechts herhalen. De redactie van dit artikel schijnt ons niet gelukkig toe. De wetgever behoort het beginsel te omschrijven en rich niet te begeven in het stellen van voorbeelden, die hier bui tendien zeer willekeurig gekozen rijn. Waar blijkens de toelichting het sardineblikje voor den geest gestaan heeft, zal wel gelezen moeten worden: gesloten blikjes. Gesoldeerd zijn toch nagenoeg alle blikjes. Waarom kartonnen doo- zen onbeplakt moeten zijn is ons ook niet duidetjjk. 7) Doordien in het wetsartikel geen drQnitie is gegeven van het begrip rtarrac zal menig importeur van wichtgoederen onder den indruk geraken, dat hij volgens all. 1 aftrek voor tarra kan eischen en buitendien volgens all. 3 vrij-1 stelling voor emballage. Dit is natuurlijk niet de bedoeling, doch verduidelijking zal wen- schelijk zjjn. Van de commissie, welke zich ten doel stelt den aanleg te bevorderen van een tramweg van Soest via Amersfoort, Woudenberg, Scherpen zeel, Rensvvoude Veener.daal naar Ede, is door liet Gemeentebestuur het navolgend schrijven ontvangen: Ten vervolge op het circulair- schiijven van 30 October I.I., gericht tot den Edel Achtbaren heer Bui ge- meester uwer Gemeente, hebben wij de eer, ter uitvoering van bet besluit der gecombineerde vergadering, op 15 No-ember 1.1. alhier gehouden en bijgewoond duor den Burgemeester of een lid van het Dagelijks Bestuur van alle betrokken Gemeenten, behalve Veenendaal, U in de eerste plaats eenige verdere mededeelingen te doen, ter verduidelijking van de ontworpen verbindingen. Hiertoe voegen wij bij dit schrijven, een schetskaartje, waai op de ontworpen lijnen zijn aangegeven. Omtrent de richtingen mei ken wij op, dat daarin bij gemeen overleg nog veranderingen kunnen worden aangebracht, wanneer de belangen uwer Gemeente daardoor beter be vorderd kunnen worden, mits zij van geen te ingiijpeeden aard zijn en aanleg en exploitatie daardoor niet te zeer bezwaard worden. De lijnen zijn in hoofdzaak ontworpen op vrije baan, waai door grooter snelheid mogelijk is, dan wanneer zij op de wegbermen worden aangelegd, waar tegen waarschijnlijk ook bezwaren van adminïstratieven aard zouden bestaan Daar men bet voornemen heeft, electriciteit met bovengrondscheleiding als trekkracht te gebruiken, zal tevens gelegenheid bestaan, eleclnsche ener gie aan Gemeenten en particulieren te leveren, zoowel voor kracht als licht, waar dit gewenscht mocht worden. De exploitatie zal geschieden, zoowel voor personen- als goederenvervoer. Ten einde aansluiting te kunnen verkrijgen bij nie lijnen der Ooster stoomtram, bestaat het voornemen, deze lijnen met dezelfde spoorwijdte, 1 06737 M., aan te leggen. Omirent de aanlegkosten kunnen wij U de volgende gegevens ver schaffen Met de lijn Soest-Baarn, die-ook in bet net zal kunnen worden op genomen, wanneer voor den ombouw van paardetram tot eleclnsche trek kracht eveneens voldoende financieele deelname verkregen zal kunuen worden, zijn de gezamenlijke lijnen rond 40 K.M. lang. Een globale raming voor aanleg en uitrusting bedraagt f20 000 per K.M. en met rollend materieel f30 000, of f 1 200000 in het geheel. De spoorweg maatschappij gaat met deze raming accoord en is bereid, wannneervan het totale kapitaal door subsidies of renteluoze voorschotten veikiegen is, het overige te verschaffen, hetzij zelve of door hare tusschenkomst in den vorm van rollend materieel en, voorzoover dit minder bedraagt, in De voorwaarde waarop d6 Maat schappij bereid is, in het kapitaal deel ie nemen, is deze, dal eerst wanneer de lijn voldoende opbrengt om, be halve de exploitatie-kosten, rente en afschrijving van bet door haar be kostigde kapitaal on materieel te dra gen, een deel van het meerdere kan worden afgestaan aan de subsidie gevers. Bij de commissie bestaat de ver wachting, dat ook door bel Rijk 'I: deel van het kapitaal zal worden bij gedragen. Voor de beide betrokken Provinciën, voor de Gemeenten en de veidere belanghebbenden, waaronder grondeigenaren, blijft dan ook 'h of f400.000, voor bunne deelname, eenigen vorm als later Zal kunnen worden vastgesteld. De verhouding der Provinciale bij dragen tot die der Gemeenten is af hankelijk van velerlei omstandigheden die te voren niet als geheel vast staande kunnen worden beschouwd Nog dient er op Bewezen te worden dat in de hier geraamde kosten niet zijn begrepen de eleclrische centrale of centralen en het deel der leiding die voor licht- en krachtlevering aan de Gemeenten en particulieren noodig zullen blijken; maar voor dit doel van bet bedrijf zullen ook geen subsidies of bijdragen van openbare lichamen gevraagd worden. De hier genoemde cijfers zijn verder alleen te beschouwen als eerie basis om verder op voort te bouwen, wan het is niet onmogelijk, dat bij. later veranderde omstandigheden, nog niet onbelangiijke wyzigingen daarin noo dig zullen blijken. De commissie begrijpt volkomen dat, bij den tegenwoordigen stand van voorbereiding der plannen, de Ge meentebesturen nog niet volledig kun nen overzien in hoeverre hunne be langen bij deze plannen betrokken zijn en zij dus ook (hans nog geen bedrag voor hunne oventueele deelname kun nen vaststellen; zij meent echter, dat de thans verstrekte gegevens wel vol doende zijn om te kunnen beoordeelen of de belangen uwer Gemeente ge noegzaam bij deze plannen betrokken zijn om reeds nu in beginsel te kunnen beslissen of uwe Gemeente tot linan cieelen steun bereid zal zijn. waarbij het dan van de latere uitwerking zal afhangen hoe bet benoodigde bedrag verdeeld zal worden. Waar biervoor gesproken wordt van aanleg, richtingen, ombouw, levering van electriscbe energie, enz. geschiedt dit behoudens tie beperking, dat de daarvoor benoodigde vergunningen of concessies verkregen zullen worden Aangenaam zal het de commissie zijn, wanneer zij, zoo mogelijk binnen veertien dagen een antwoord op deze vraag mocht ontvangen. Voor de commissie, WÜYTIERS, Voorzitter. SANDERS, loco-Secretaris. Een gelijkluidend schrijven werd mede verzonden aan de Gemeente besturen van Daa-rn, Soest, Leusden Woudenberg, Scherpenzeel, Rens- woude, Veenendaal en Ede. In dit schrijven worden de voor loopige plannen voor dezen aaDleg uiteengezet. Worden deze plannen in dezen of eenigszins gewijzigden vorm uitgevoerd, dan zal dit in belangrijke mate het belang van deze Gemeente en van bare inwoners bevorderen Immers wordt door dezen tramaanleg bet isolement van de verschillende dorpen om de Gemeente grootendeels opgeheven; de vermeerdei ing van vei keer, welke daarvan noodzakelijk het gevolg zal zijn, kan niet ander dan aan deze Gemeente ten goede komen. Volgens Burgemeester en Wet houders bestaat alle aanleiding, de door de commissie gevraagde uitspraak te doen en te besluiten, dat, behoudens nader te stellen voorwaarden en bepalingen, de Gemeente Amersfoort bereid is, den aanleg van bovenbedoelde tramwegen financieel te steunen. Zij stellen daarom den Raad voor dezen zin te besluiten. Het Comité tot verkrijging van een Kanaal door de Gelderscbe Vallei, van oordeel zijnde, dat nu de tijd gekomen is om op te richten de: Kanaal-Verceiiiging „De Geldersehe Vallei", heeft een groot aantal leden der Eerste en Tweede Kamer, betrokken pro vinciale Staten en Gemeentebesturen, Waterschaps- en polderbesturen en invloedrijke particulieren uitgenoodigd eene vergadering bij te wonen, in welke vergadering zij bovengenoemde vereeniging wenscht op te richten. Deze vergadering stelt zij zich voor te houden te Amsterdam in het laatst der maand Januari 1913, op nader te bepalen plaats, dag en uur. De ontworpen Statuten van de «Kanaal-Vereeniging: De Geldersehe Vallei" luiden als volgt: Naam doel, zetel. Art. I. De Ve eenigim.' is genaamd vKanaalvereeni ging: De Geldersehe Vallei". Zij stelt zich ten doel: het bevor deren van de totstandkoming van een scbeepvaartkanaal dooi de Gel derscbe Vallei, gepaard met afdoende maatregelen ter verbetering van den waterafvoer dier Vallei. Zij is gevestigd te Amersfoort Middelen. Art. 2 De Vereenigin tracht voormeld doel te bereiken, door voortdurend de aandacht op de wen schelijkheid en noodzakelijkheid van een en ander te vestigen, zoo van de Regeering, van het Rijk en de betrok ken Piovinciën. als van andere cor poratiën en van personen, door adres sen, verloogen, geschriften, lezingen en al wat de algempene belangstelling in- en medeweiktng tot de zaak kan bevorderen. Inkomsten. Art. 3. De inkomsten der Vereeniging beslaan uit bijdragei van gewone en buitengewone leden giften en andere baten. Gewone leden. Art. 4 Gewone leden kunnen zijn: Gemeenten, Wa terschappen. Kameis van Koophandel en rechtspersoonlijkheid bezittende Corporatiën en Vereenigingen, welke door de Vereeniging als lid worden aangenomen. Zij worden vertegenwoordigd door een door hen aan te wijzen persoon en betalen eene jaarlijksche bijdrage van ten minste f 10.of eene bij drage in eens van ten minste f 100 Buitengewone leden Art. 5. Bui tengewone leden zijn personen, die do Vereeniging steunen door eene jaarlijksche bijdrage van ten minste f 1.of eene bijdrage in eens van ten minste f 10. Zij hebben eene raadgevende stem Bestuur. Art. 6. Het Bestuur der Vereeniging bestaat uit ten minste vijf personen, gekozen door do gewone ieden, die tevens den Voorzitter aan wijzen. Uit zijn midden kiest bet bestuur een Onder-Voorzitter en een Secretaris Penningmeester, die, bij ontstentenis, door de overige bestuursleden worden vervangen. Jaarlijks treden twee of drie stuursleden af, volgeus op te maken rooster. De afgetredenen zijn dadelijk her kiesbaar. Het bestuur vertegenwoordigt de Vereeniging in en buiten rechten. Alle naar buiten werkende stukken worden door den Voorzitter en den Secretaris-Penningmeester oriderlee kend. Vereenigingsjaar. Ait. 7. Het ver eenigingsjaar loopt van 1 Januari tot en met 3l December. Algemeene vergaderingen. Art. 8. Jaarlijks vóór I Mei wordt eene alge meerie ledenvergadering gehouden waarin door het bestuur veislag en rekening en verantwoording wordt gedaan van de wei kzaamheden en het beheer over het afgeloopen jaar, voor zien wordt in de opengevallen plaatsen in het bestuur en behandeld word wat verder aan de orde is gesteld Het jaarverslag met ledenlijst, woidi met de oproeping ter vergadering, aan alle le-len toegezonden en verspreid waar zulks geacht kan worden nultig te zijn. De Voorzitter belegt buitengewone vergaderingen waar en wanneer hij dit gewensebt acht, of V» der gewone leden hem dit, met opgave van redenen schriftelijk verzoekt, binnen 14 dagen na dit verzoek. Wordt aan het verzoek niet voldaan, dan kunnen de verzoekers zeiven de vergadering bijeenroepen. De opi oeping moet minstens 7 dagen te voren worden verzonden en de te behandelen punten bevatten. Stemmingen. Art. 9. Voor zoover in deze statuten niet anders is bepaald, worden alle besluiten genomen bij gewone meerdeiheid van stemmen Ieder lid brengt ééne slem uit. Bij staking van stemmen wordt een ooistel geacht te zijn verworpen. Stemmingen over personen geschie den schriftelijk. Bij staking van stemmen, wordt de oudste geacht te zijn gekozen. Statuten-wijziging. Art. 10. De statuten kunnen, in eene daartoe belegde vergadering waarin ten minste Vi der ieden tegenwoordig is, worden gewijzigd met der uitgebrachte stemmen, behoudens de Koninklijke goedkeuring. Huishoudelijk Reglement. Art. 11. Gevallen, waarin bij deze statuten niet vooizien, kunnen worden geregeld bij huishoudelijk reglement, in eene leden-vergadering vast te stellen, mits niet in strijd met de statuten. Bij gebreke hiervan beslist de leden vergadering. Duur en ontbinding. Art. 12. De Vereeniging is aangegaan voor den tijd van 29 jaar, te rekenen van den dag der oplichting, en kan ten allen tijde worden ontbonden in eene daailoe belegde ledenvergadering, met der uitgebrachte stemmen, waarin tevens omtrent de vereffening en de bezit tingen wordt beslist, met inachtne ming van het bepaalde bij art. 1702 van bet Burgerlijk Wetboek. Er waren 1.1. Zaterdagmiddag ongeveer een 150 kindeien, groote en kleine, met en zonder geleiders, in Armciliabijeen om te luisteren naar de vertellingen van den heer Chr. van Abkonde en te kijken naar de ver tooningen van de Hollandsclie Poppen kast. Jan Klaassen met zijn ondeugende streken was in een wip de vriend van de jongens, die heelemaal met bem meeleefden. Ook de vei tellingen-en de liedjes voor jongens en meisjes vielen zeer in den smaak van bet kleine publiek, dat biervan openlijk blijk gaf. Bovendien toonde de heer Van Abkoude de kinderen te kennen door ze af en toe triee te laten zingen of hun oordeel te vragen. Dal ze dit niet onder stoelen of banken staken, is te begrijpen. Hij beeft de kinderen twee uur larig aan genaam bezig gehouden en stellig den lust tol lezen opgewekt. De vertellingen waren uit de beste kinderboeken van het fonds der firma A. W. Bruna Zn. te Utrecht. Eén opmetking: De entree is wel wat boog, d.w.z. voor veel beurzen. Wanneer de beer Van Abkoude hier weer eens mocht optreden, moest hij bet eens met een lagere entree pro- boeren, dan zou do zaal misschien stampvol zijn. Door de Administratie der Poste rijen warden de volgendestrooibiljetten verspreid Pesterijen. Nieuwjaar. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt het publiek verzocht voor het binnenland bestemde brieven, brief kaarten, prentkaai ten, visitekaartjesen ciiculaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te vooizien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde, en die stukken reeds op 26, 21 of 28 December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de bestelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 Januari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Om in het binnenlandsch verkeer voor 1 cent te kunnen woiden verzonden, mag op prentkaarten, behalve het adres, niet anders worden geschreven dan de naam, de woonplaats en het beroep van den afzender an de dag der af zending. Op visitekaartjes mag alleen door enkele letters de reden van de toezending worden aangeduid, als; m. g p. f. en dergelijke. Om dus zooveel mogelijk zekerheid te hebben, dat de verzonden geluk- wenschen op 1 Januari worden bezorgd, is tijdige vei zending gewensebt en niet wachten lot Oudejaarsavond. Aandacht le schenken aan hetgeen het laatst wordt medegedeeld, verdient ook alleszins aanbeveling, want al is het druk, ongeoorloofde bijioegingen worden spoedig opgemerkt en hebben tot gevolg: met strafport belasten, weigeren door geadresseerden, of terug zending aan deafzenders,dus vertraging of missen van bet doel, waarvoor het stuk werd afgezonden. Groote hoeveel heden kaartjes zijn bij voorkeur aan het loket af te geven. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van bet Postkantoor te Amersfoort, geduiende de le helft van de maand December 1912. Brieven. A. de Boer, Enkhuizen. Photogiaaf, Utrecht. Vrouw v. d. Berg, Woorden. L. don Broeder, Amsterdam. A. Klugkist, Amersfoort. Wed. P. Schimmel, id. Briefkaarten. E. Haanschoten, Amsterdam. J. A. Colenbrander id. H. Yssema, id. drukwerken, briefkaarten zonder adres, 1 drukwerk zonder adres. De lezing van Dr. Toxopeus over Erasmus" te houden in eene bijeen komst der plaatselijke afdeeling van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2