NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ^ÉT voor de Provincie Utrecht. Qakmme, Zaterdag 21 December 1912. 41e jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Naar aanlei ding van het Kerstfeest zal Woens dag 25 December geen nummer onzer courant verschijnen. PREMIE BUITENLAND. BINNENLAND. FEUILLETON. HOE EEN BOEKBINDER RAADSHEER WERD. ^o. 102. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Burenu: Langestrnat 17. Telephoonn. 69, ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant Het heden verschenen 38e nummer van den vierden jaargang van «fSaUtiiilfaaBo rt CJ^entaikMnil bevat o.a.: Een tweetal interessante episodes uil den Balkan-oorlog, alsSer visclie artillerie op haar nachtelijken tocht naar Durazzo. Uitgeput van ver moeienis komen de Servische soldaten te Durazzo aan. Voorts: Volks typen uit dc Oosteni ijkschServische grenslanden. Nachtelijke optocht te New-York van voorstandsters van Vrouwenkiesrecht. De Smt-Cathe- tinedag te Parijs. Een origineele oude handboog, afkomstig uit de 14de eeuw, welke wordt gespannen door een ouden Brabander. Beschil derde beenen, de nieuwste mode der Amerikaansche ballet-danseressen. Melken door middel van een motor. Huldiging der Nederlandsche offi cieren die te New-Yoik den Cup wonnen, in tegenwoordigheid van Prins Hendrik. Plan voor den histo- iischen optocht in 1913 te's-Graven- hage, met 2 foto's, als: Keizer Napo leon, vergezeld door vele edelen te paard, en Praalwagen, waarop Micbiel Adriaansz. de Ruyter en vele Zeehel den. Tentoonstelling van Pluimge dierte, uitgeschreven door vAvicultu- ra'' te 's-Gravenhage, met drie foto's van prijsbekroonde hanen. Een meikwaardige operatie, verricht door Dr. J. Schoemaker, chirurg aan het Gemeente Ziekenhuis te's Gravenhage. Een zeer interessant artikel, »Hoe men vogels kiekt", door J. Vijverburg, met twee foto's. Koning Karei van Roemenië, begiftigd door Rusland met den Russischen veldmaarschalksstaf. De nieuwbenoemde gezant van Siam. Albeit Spalding, de be roemde violist. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten. De rubriek van Redacieur X. Hel vervolg van den bistorischen roman van Eline van Sluwe (Jacqueline Reyneke van Stuwe). getiteld: «Donkere Wolken". Het kindernummer«Ons Prinsesje", met onderhoudende en leerzame Kinder lectuur. De geabonneerde wonende - wensclit zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3cents thuis bezorgd. De «schoone gifmengstercr, me vrouw Lafarge, houdt thans weer de belangstelling van het intellectueele Frankrijk bezig. Onder voorzitterschap van den senator Louis Martin heeft zich een comité gevormd, uil geleerden, schiijvers en politici samengesteld, om een revisie te bevordereu van de beroemde moord quaeslie-Lafarge. Deze sensationeele gebeuitenis heeft, een 60 jaar geleden, de gemoederen in Frankrijk buitengewoon in op winding gebracht. Men was «LafargtsU of «anti-Lafargists. De intellectueel hoogstaande mannen, kunstenaars en allen die gevoelig tvaren voor de schoonheid, de jeugd en den geest van de bekoorlijke beschuldigde, kwamen met geestdiift voor liaar onschuld op. Vele vrouwen evenwel en vooral de »provincialen« oordeelden hard over de fijne, beschaafde Paiijsche vrouw, die bij het proces meer tegen woordigheid van geest ontwikkelde dan al haar provinciale rechters te zamen. De quaeslie-Lafarge was, in het kort, de volgende: Een jong meisje, Marie Capelle, dat tot de eerste kringen van de Parijsche wereld behoorde, de dochter van een officier van do vroegere Keizerlijke garde, werd in '1839 zij was toen een wees van 18 jaar door de familie uitgehuwelijkt aan den landedelman Lafarge, die zich zeer tijk voordeed, maar in waarheid niets dan schulden bezat. Het meisje werd, zonder naar hare wenschen gevraagd te worden, aan deze »scbit terende partij« uitgehuwelijkt en haar telcuistelling was zeer groot. Eenige maanden later vernam men, dat de heer Lafarge plotseling gestorven was en zijn vrouw als gifmengster in de gevangenis was geworpen. Het proces duurde verscheidene maanden De rechteis en de Jury te Tulle waren Marie Capelle niet goedgezind, daar zij met geringschatting van de provin ciale gewoonten sprak eri zich als hooghartige en geestige vrouw van de wereld gehaat maakte. Daarbij kwam nog dat de deskundige, Oifila, in het lijk van Lafarge arsenicum ontdekt had en daaruit de gevolg trekking maakte dat Lafarge ver giftigd moest zijn. Hiertegen verzette zich de bekende natuurkundige Raspail Hij reisde uit eigen beweging naar' Tulle om voor de jury uiteen te) zetten, dat arsenicum in alle organis-, men gevonden wordt. Toen hij te Tulle aankwam, was mevrouw Lafarge echter reeds tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Raspail liet de zaak weliswaar niet rusten, maar zijn streven mocht niet baten. Zooals men weet is het sindsdien proefonder vindelijk bewezen, dat in allo lichamen arsenicum voorkomt. Op deze ont dekking der moderne chemie baseert senator Louis Martin zijn revisie- vetzoek. Wat Marie Lafarge betreft, zij heeft haar straf dertien jaar lang moeten ondergaan. Toen, in '1853, werd zij door Napoleon 111 begenadigd. Doch zij heelt van haar herkregen vrijheid niet kunnen genieten. Twee jaar later stiei f zij In Januari zal aanhangig worden gemaakt het wetsontwerp inzake de vereeniging van Ooi log en Marine tot één Departement van Landsde- fensie. Bureaux voor Rechtshulp aan On- en Minvermogenden. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zal in het vervolg jaarlijks een onderzoek worden ingesteld uaai de in Nederland bestaande Bureaux voor rechtshulp aan on- en minver mogenden (Bureaux voor Arbeidsrecht en vereenigingen, die aan on- en minvermogenden gelegenheid geven tot het veikiijgen van rechtshulp), hun organisatie en werkzaamheid. Te dien einde werden dezer dagen aan alle aan bet Bureau bekende instel lingen vragenlijsten ter invulling toe gezonden. Instellingen, die nog geen vragen lijsten mochten ontvangen hebben, worden uilgenoodigd biervan kennis te willen geven aan den «Directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Gravenhage, Nassau Dillenburgstraat Ia, aan wien als «Dienst# poitvrij kan worden ge schreven. Pensioneering van gemeente-ambte naren Het hoofdbestuur van den Nederl. bond van gemeenlp-ambtenaren heeft aan de Tweede-Kamer der Staten- Generaal een adres gericht, waarin bet zijn oprechten dank uitspreekt aan regeering en volksvertegen woordiging, die er toe medewe'kte. dat eindelijk wetsvoorstellen weiden ingediend tot invoering van eene rijksregeling der pensioneering van gemeente ambtenaren en hurine we duwen en weezen. Behoudens een belangiijk punt kan het hoofdbestuur zich met de vvets- ontweipen volkomen vereenigen. Dat betreft de bijdrage dooi belanghebben den. Gevorderd kan n.l. worden een altijd doorloopende korting van hoog stens 8% der jaarwedde en bovendien gedurende de eerste 10 jaar een korting van hoogstens 6°/o van de totaalsom der voor 1 Januari 1913 genoten salarissen om ook vroegere diensten voor de berekening van het pensioen geldig te maken. Met voor beelden woidt in het adres aan getoond, dat aldus de eerste 10 jaar de totale pensioensbijdrage soms 20% van de jaarwedde of meer kan beloopen. Daarmede wordt iets gevorderd, waartoe belanghebbenden, redelijkerwijze gesproken, niet in staat zijn. Adressant koestert de stellige hoop, dat, zonder dat aan de hoofdbeginselen van de wetsontweipen behoeft te worden getornd, wel een middel tot oplossing van dit bezwaar zal kunnou worden gevonden. Ten slotte woidt bet dringend verzoek gedaan, nu de zoo laniz ver wachte ontwerpen eindelijk zijn in gediend, deze, in vorenstaande» geest gewijzigd, zoo spoedig mogelijk als noodwetten te behandelen. Emigratie naar Transvaal. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Johannesburg vindt aanlei ding emigratie naar Transvaal ten sterkste te ontraden, wanneer men niet vooraf zekerheid erlangd beeft omtrent plaatsing of niet over vol doende middelen beschikt om zich ge- ruimen tijd zonder inkomsten, uit eenige betrekking voortvloeiende, te kunnen onderhouden. Zij wenscht tevens tot voorzichtig heid aan te sporen, waar het aan- 6) nPapatje," riep Roosje hem tegen. De een na den ander. Onlangs de komeneiscliman van ginder en heden raad eens? De blikslager uit de Nagel- gasse! Neen, dat nietl Die zou het niet wagen zijne oogen tot mij op te heffen! Ja, zoo we nog in de Nagelgasse woonden!» De dienstmeid opende de deur. »De kooplieden van onlangs met de rekeningen zijn er weder!» «Terugkomen!» schreeuwde deraads- heer. «Ach, kindereu, ik voel mijn leden volstrekt niet meer I Ik vrees dat ge spoedig aan mijn graf kunt denken »Lieve hemelschreeuwt het zwakke geslacht. Er volgden nog drie vergaderingen, die voor de droge keel niet zeer gunstig waren, en drie welwillende berichten aan zijne majesteit den koning. »Ik hoor niets meer en gij hoort niets meer, dus geen bezwaren meer,» zei de koning tot zijn Minister. »Een brave kerel, die Reichardt, een man die mij past, en als hij zoo voort gaat, zal ik hem bij gelegenheid iets extra's doen toekomen.» Toen er weder een vergadering naderde, begon de raadsheer te hoesten. Hij schrikte. Dat komt van het veel spreken en zitten en van het veel werken! En het hoesten is het begin van de longtering! En de longtering voert regelrecht naar het graf! »En voor zeshonderd thaler mijn gezondheid opofferen riep de raads heer zich zelf toe. »Ik moet toch aan moeder en Roosje denkenDe man moet zich voor zijn gezin behouden, en te ijverig te zijn is ook niet goed Zijne gedachten waren niet bij het ontbijt toen hij het at. Tusschen zijne oogen en het bord zweefden een zieke long en her graf. «Maar niet te ijverig zijnBlijf maar eens van de vergadering weg, iedereen zal er zich wel voor hoeden mij te verraden, want mijn collegas zullen hartelijk verheugd zijn, als hun oppasser wegblijft. En zij moeten toch allen stipt komen, omdat ik ieder oogenblik komen kan, en op de lange bank mogen zij ook niets schuiven, wijl ik ieder oogenblik controleeren kan. Maar het verslag aan mijn genadigsten koning? Och wat, dat kan wel gemaakt worden I Alles gaat goed, majesteit, er is niets voorgevallenwant zij moeten toch werken of ik er ben of niet, daar ik er onverwacht zijn kan. Dat is het rechte, en nu maar niet te ijverig! Altoos eerst het gezin en het beetje gezondheid Zoo kwam de achtenswaardige man ditmaal eerst in de vergadering, toen zij haar einde naderde. En gedurende de volgende vergadering reed hij om reden van gezondheid naar Potsdam. De volgende vergadering verliet hij in het midden, en den daarop volgende ging geheel zonder hem voorhij. Zijn keel was nu merkbaar heter, en de koning ontving het regelmatig bericht: Alles wel, niets voorgevallen! De gestudeerde heeren herademden werkelijk, toen zij den ongestudeerde minder zagen en ellenlange rede voeringen niet behoefden te hooren. En de stok van den koning steeg steeds hooger op en plotseling door het dak naar buiten. Nu was het weder gedaan met al den ijver, en de vroegere luilakkerij kwam langzamerhand weder terug. Eerst ontbrak er een, toen drie, vervolgens zes; reeds heden deze be zwaren onderzoeken en antwoord geven Een volgende keer Maar toen op die wijze nauwelijks veertien dagen verstreken waren, verschenen twee burgers voor het paard van den koning en klaagden over den magistraat. «Het is om des duivels met de menschheid te worden,» vloekte de koning tot zijn minister. «Nooit te vreden, altijd klagen! Het gaat toch alles glad sedert ik Reichard er bij heb, en Reichardt zelf schrijft dat alles goed gaat. Maar neen, de twee kerels hadden toch te klagen. Ik heb het hun echter aan het verstand gebracht en voortaan zullen zij den mond wel houden!» Den volgenden dag kwam een derde voor het koninklijke paard en klaagde over de onachtzaamheid van den magistraat. De koning was verdrietiger dan ooit. «Wat beteekend dat, Görne? Reichardt schreef nog gisteren, dat alles als van zelf gaat 1 Luister eens, Görne, hebt ge het terrein achter mijn paleis gezien? Het is waarachtig alsof er varkens op loopen I Drie voet hoog drek, zoodat men er in verzinken kan! Schrijf dadelijk aan den magistraat. Het terrein zuiveren en laten beplanten op stadskosten. Verstaan? Dadelijk?» Het antwoord van den magistraat luidde, dat de stedelijke inkomsten het niet toelieten dat terrein nog in dit jaar te bewerken. «Wat?» schreeuwde de koning. "Tegen mij willen de kerels zich verzettenNu, wacht maarGörne, ge gaat naar de volgende vergadering en dondert er op los. En dan vraagt ge ook Reichardt, hoe het met zijne goede getuigenissen mogelijk is ge weest, dat de drie kerels konden klagen? Begrijpt ge?!» Met een soort van overwinnaars gezicht kwam de minister uit de bedoelde vergadering terug. «Majesteit, het is aan mijne woorden gelukt den geheelen magistraat tot toegeven te bewegen. Overigens heb ik de eer te berichten, dat de magistraat tot mijn wezenljjke verbazing ongeveer slechts ten halve tegenwoordig was.» (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1