PREDIKBEURTEN Gemeenteraad. Plaatselijk Nieuws. biedingen van in Transvaal te ver vullen betrekkingen geldt. Bij de be oordeeling van bet salaris; aan deze laatste verbonden, heeft men in het oog te houden, dat de geldswaarde in Transvaal zooveel minder is dan die in Nederland. Twee pond sterling per week in Transvaal is gelijk te stellen met ongeveer tien gulden waar de in Nederland. Onkunde op dit punt heeft reeds meermalen aanleiding ge geven tot bittere teleurstelling bij emigranten. In eene j.l. Dinsdag gehouden algemeene vergadering van het plaat selijk Departement van 't Nut is een commissie van 5 leden benoemd om ingevolge art. 35 van bet huish. reglement te onderzoeken en verslag uit te brengen over het voorstel tot overgave van de volksbibliotheek aan de Openbare Leeszaal en bibliotheek te Amersfoort. In deze commissie zijn benoemd Voor het departementsbestuur de beer S. J. van Duinen; voorde Volks bibliotheek de heer J. v. d. Horst; voor de leden van bet departement de beeren J. M. Sporry, dr. B. J. van Enst, C. J F. Prins, en tot hunne plaatsvervangers resp. de beeren W. H. Kam, H. W. van Esvelil, G. J. Buijs, J Bolk en 11. C. van Dam. De commissie is verzocht tusschen 1 en 10 Januari a.s verslag uit te brengen aan het departementsbestuur, waai na een algemeene vergadering, ter beslissing door de leden, moet worden gehouden. Tot afgevaardigden naar de al gemeene vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers, van het laatst dezer maand te Groniruen te houden, zijn door de plaatselijke af deeling aangewezen de heeren J. Dijk en YV. v. d. Maat. Tot concierge der openbare leeszaal is benoemd de heer A. J. van W ijland. A Bliekendaal overwegwachter aan de Groote Koppel herdacht j.l Dondeidag zijn c25-jarige dienstbe trekking bij de H. IJ. S. M. Door de navolgende militairen uit ons garnizoen werden bij de te Leidon gehouden wedstrijden van de Kon. onderolT. schermbond prijzen be haald Seigt. maj. A. Katerberg, sergt. A. E. Bothesz en sergt. H G. W. Tuning van het 5e reg. inf. 2e pi ijs in den korpswedstrijd geweer; wachtm. J. van Ooijen, zadelmaker H. W. Pierik en wachtm. C. F. van Ronner van het Ie reg huzaren 5e prijs korpswedstrijd sabel. In den wedstrijd personeel degen voor onderofficieren, die nog in geen enkelen wedstrijd een prijs wonnen werd de 2e prijs behaald door wacht meester J. van Ooyen van het le Regiment Huzaren, de 4e prijs door den wachtmeester le klasse L. Wille van het le Regiment Veldartillerieën de 9e prijs door wachtmeester P. T. Stoets van het le Regiment Huzaren. Quick spoelt morgen op Birk- hoven tegen Be Quick uit Zutphen; H. V. C. moet op haar terrein achter Rustoord O. D. O. uit Arnhem be vechten en 't Vijfde zal op het terrein aan de Koninginnelaan strijden tegen Wageningen. De politie hield twee minder jarige zwervelingen aan en bracht hen naar hun ouderlijk huis te Zwulle terug. De heer J. P. H. Weurten, onder wijzer aan het Rijks-opvoedingsgesticht alhier is benoemd tot hoofd van onder wijs aan het Rijks-opvoedingsgesticht te Doetinchem. Tot administrateur derafdeeling onderlinge voederaankoop en eierban- del van de V. P. N. alhier is benoemd de heer J. van Wage te Middelburg. De levering van rundvet voor het garnizoen gedurende het eerste halfjaar van 1913 is gegund aan K. van Wieringen, Nieuwe weg 2, voor 68 cent per Kilo. Twee arbeiders van hier werden door de rechtbank te Utrecht, wegens beleediging en mishandeling van een beambte in functie, respectievelijk ver- oonleeld tot vier en zes weken ge vangenisstraf. Bij beschikking van den Minister van Ooi log van 16 Decern bei 1912, i> de levering van gerookt spek ten be hoeve van de soldatenmenages alhier gedurende het le halfjaar 1913, toe gestaan aan den heer T. J. Willonborg alhier tegen den pi ijs van f0.76 per Kilogram. De heeren Pisuisso en Blokzijl traden Donderdagavond in öAmiciiia« op voor een klein publiek, hoogst waarschijnlijk kwam dit, omdat ei in den laatsten tijd toch al zooveel te doen is geweest. De voordrachten in de moderne talen waren geestig en vielen zeer in den smaaktrouwens het publiek had sommige zelf gekozen. Ook met de Hollaridsche liedjes hadden ze veel succes. De korte opheldei ingen brach ten al aanstonds in de goede stemming De Cabaretchansons zijn zeer gewild en voldoen naar het applaus te rekenen uitstekend. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad te Baarn werd besloten als lid toe te treden tot de Kanaal-vereeniging x>de Geldersche Vallek. Conform het advies van het Dag Bestuur werd besloten niet medo te werken aan de totstandkoming van een electrischen tramweg BaarnSoest AmersfoortEde. Verschillende waadsleden meenden, dat waar Amers foort voordeel zou hebben van die aanleg, Baarn er slechts nadeel van zoude ondervinden. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber vergaderde de Kamer Donderdagavond ten Stadhuize. Gelezen werden de notulen van 28 Nov. 1912 Hierna deelde de voorzitter mede, dat door het bestuur een onderzuek is ingesteld naar de ver lichting aan de haven en dat dienaangaande een adres aan B. en W. is verzonden. Ingekomen stukken: 1. Van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid het verslag van het derde inter nationale middenstandscongres te München. 2. Van idem mededeelingen van den Rijks voorlichtingsdienst omtrent Rubberhandcl- en Rubbernijverheid te Delft. 3. Van het Centraal-Bureau voor de statistiek nieuwe volgreeksen van loonen en ongevallen in de textielindustrie. 4. Het verslag van de Rijksverzekeringsbank over 1911. 5. Een schrijven van den vertegenwoordiger van Brazilië te Parijs. 6. Een. missive van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie omtrent het uitreiken van aangeteekende brieven, met een modelkaart ter vaststelling der identiteit. Deze kaarten zijn ook geldig in België, Duitschland, Oosten rijk, Zwitserland, Zweden en Noorwegen. Ze zijn een jaar geldig. Prijs 50 cent. De aandacht van den handel wordt op deze kaarten gevestigd. 7. Een missive van den Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid mededeelende, dat het centraal verslag der Arbeidsinspectie alleen aan die Kamers gezonden wordt, die er om vragen. 8. Een programma van de Handelsschool. 9. Een adres van den Min. van J ustitie in zake de faillissementswet wordt in de volgende ver gadering behandeld. Behandeld moet nog worden het adres van de Kamer te Appingedam om ook de landbouwers in de bedrijfsbelasting aan te slaan. De heer Van Vollenhoven is er voor dit adres te steunen, omdat, de landbouwers daar in gun stige conditie verkecren. Ook de Voorzitter is bet hiermee eens. Allen waren er voor dit adres te steunen. Aan de orde het adres over de Tariefwet. De heer Meursing wil het voor kennisgeving aan nemen, terwijl de heer Van Vollenhoven er voor is het te steunen. Aangehouden tot de volgende vergadering. Verder was nog ingekomen de circulaire tot verkrijging van een kanaal door de Geldersche Vallei. Besloten werd, dat de Kamer als lid zal toetreden. De geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden waren in orde, waarom tot toelating werd besloten. De heer J. Ger. Kleber werd als voorzitter herkozen en de heer Meursing als plaatsvervan gend voorzitter. Beiden namen hun benoeming aan. De Secretaris werd voor 4 jaar herkozen. Hierna werd de vergadering gesloten. Erasinus. Gisteravond sprak Dr. Toxopeüs in de Remon- strantsche Kerk over Erasmus. Hij begon met er op te wijzen, dat onze groote dagbladen tegen woordig een plaats inruimen voor kerkelijke zaken, dat er godsdienstige kwesties in besproken worden. Zoo heeft cenigen tijd geleden in het Handelsblad een uitgebreide discussie plaats gehad tusschen D9. Bronsveld en de Canisinsvereeniging over de vraag of Erasmus was een goed Katholiek of niet. Bronsdijk meende van jaeirae Canisiusvereeniging van neen en beiden hadden gelijk. Erasmus is in de „Kerk" gebleven, doch was ook een baan breker voor het Humanisme, 't Komt me voor aldus spreker dat een Protestant deze kwestie moeilijk kan uitmaken. Wat weten we van het denken en voelen der Katholieken? De Pausen van dien tijd kunnen dit misschien 't best. De vraag is niet te beantwoorden, nu nieten toen niet. Pausen waardeerden hem hoog, Pausen plaatsten zijn werken op den Index. Die onzekerheid hebben we te danken aan zijn karakter, zijn persoonlijkheid. Hij is ontzaglijk gecompliceerd. Het onderwerp is actueel. Er zijn weinig menschen, die zoo zijn miskend als Erasmus. De Italianen geven erg op hem af. Wij Nederlanders moeten dit niet doenwij moeten hem dc eer geven, die hem toekomt. Busken Huet heeft gezegd, dat wij veel voelen voor een De Ruyter, voor mannen van 't wapengeweld, doch weinig voor een vredebewaardcr. Spreker zal hem nemen onder verschillend licht dit heeft zijn vóór en zijn tegen en behandelt hem dan eerst als Nederlander. Hij is een van de merkwaardigste, interessantste mannen, die Nederland heeft voortgebracht. De meesten welen te weinig vau hem. Zijn standbeeld staat te Rotterdam, dat is zoowat alles. Hij is geweest de voorlooper van de Hervorming. De Retormatische riehting is aan zijn invloed te danken. Professor Pijpers uit Leiden heeft een onderzoek aan dat vraagstuk gewijd en zijn be vindingen in een brochure neergelegd. De richting heeft kort bestaan en werd in 1566 ongeveer overvleugeld door iet Calvinisme. Op welke men- j schen heeft Erasmus invloed uitgeoefend Ten eerste op dc lectoren der Gymnasia. Deze kwamen door zijn mooi Latijn onder zijn invloed, ten tweede op bon, die stonden tusschen dc voor standers van het volstrekte behoud en de her- vormingsgezinden. Hij was niet Katholiek en niet Protestant. En ten derde had hij veel invloed op de hervormingsgezinden, ook in ons land. Erasmus beschouwd in zijn veelzijdigheid. Wan neer we zijn veelzijdigheid in 't oog vatten, is hij moeilijk onder dak te brengen. Men ziet zijn beeld aan de voorzijde van de Cathedraal te Canterbury De Engelsche Staatskerk ziet in E een voorlooper der Hervorming. In de kapit telzaal van de groote kerk te Bazel vinden we onder de portretten ook een beeld van Erasmus. Hier is hij de protestant, terwijl de R. K. uni versiteit te Leuven er zich op beroemd, dat Erasmus tot haar heeft behoord. Misschien zeggen de Oud-Katholieke hetzelfde. De Modernisten in dc Roomsche kerk vinden in Erasmus hun man, want zijn streven is van hen. Dit heeft sprekers volle sympathie. Groote man nen en vrouwen hebben zich nimmer in een kerk kunnen thuis gevoelen. Hij is dan ook niet in één kerk te brengen. Prof. Pijper roemt zijn stijl, zijn vernuft; dit zijn paarlen van dc reinste sclioonbeid. Erasmus als Humanist. Aan de Hervorming ging de tijd van het Humanisme vooraf. Dc studie van 't Latijn en Grieksch werd weer opgevat: een teruggreep naar Plato, Cicero, Demosthenes en anderen. Deze geestesrichting hoort in geen enkele kerk thuis, wel in de menschheid. De Humanis ten willen een heerlijk rijk leven op aarde. In Italië was deze richting voorbereid door Dante, Petrarca en Bocaccio en kwam door de boek drukkunst zeer op. Het Humanisme is ccn vrij algemeene mensehelijke ontwikkeling. De groot ste vertegenwoordiger was Erasmus. Toen Erasmus negen was bezocht hij de dagschool te Deventer, nl. de school van de Broederschap. Later was hij in een klooster bij Gouda. Doch hij hield veel van zijn vrijheid en werd door den bisschop van Kamerijk bevrijd. Nu trok hij naar Parijs en naar Londen, waar hij kennis maakte met geleerde mannen, cn ook met Hendrik VIII. Om te promoveeren ging hij naar Turijn. In zijn optreden tegen Luther was hij eerlijk en oprecht. Hij meende, dat deze de kerk wilde zuiveren, doch toen hij zag, dat deze verder ging, retireerde hij Erasmus heeft vier werken geschrevenHet N. Testament met aanteekeningen. Onder be scherming van paus Leo X in 't licht gekomen. 2. De Lof der Zotheid, dit is meer bekend, hoewel niet zoo belangrijk 3. Samenspraken. Hierin geeft hij fotografieën van zijn tijd. 4. Brieven. Deze zijn fijn, geestig en mooi van stijl. Erasmus hunkerde naar vrijheid. Daarom heeft hij 3 maal den kardinaalshoed geweigerd Omdat hij dikwijls in fiuantieele moeilijkheden zat, heeft hij zieh nog al eens moeten vernederen. Na de pauze behandelde spr. de vraag; Hoe stond Erasmus tegenover de reformatie en tegen Luther? Waarom was hij zoo en niet anders? In hoever stond Erasmus met de reformatie op een lijn? Deze vraag werd eerst beantwoord. In de eerste plaats had hij als Lutlier een open oog voor de gebreken der kerk en ten tweede was hij een bijbelsch man. Voor de kerkelijke vraag stukken, als celibaat etc. voelde hij weinig. Hij beftrced de scholastiek, hoewel hij er weinig van af wist. Hij was meer een man van de praktijk. Erasmus had een hoogen dunk van den bijbel en verklaarde 'm op allegorische wijze, d. i. hij zocht er meer in dan er in zat. Al had hij nog zooveel waardecriDg voor de bijbelboeken, ten slotte was hem dit niet voldoende, en bleef hij groote vereering voor de Kath. kerk behouden. Hij heeft Luther bestreden, wat door spreker nader verklaard wordt. Al heeft Erasmus wel eens voor de omstandigheden gezwicht, daarom past het nog niet hem naar beneden te halen, zooals vooral de jongeren wel eens al te spoedig doen. ZONDAG 22 DECEMBER. Rcinonstrantsclie kerk. Voorm. 10uur, Ds. Ilooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/i uur, Dr. H. J. Toxopeüs. Doopsbediening. Gereform. kerk (Langegrackt). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Maandelijksche Collecte. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. '10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds Teerink. Collecte voor de Kerstuitdeeling aan de armen. Vrije Gereforin. Gemeente. Voorm. 9'/i uur Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'A uur, Godsdienstoefening Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eberi-Haëzer, Muuibuizen '113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. In de hedenmiddag onder praesidium van den burgemeester graaf van Raridwijck gehouden open bare vergadering van den gemeente raad waren de heeren Koning en Biiël, lioubaer, Oosterveen en Kroes afwezig. Eerstgenoemde met kennisgeving. De notulen der vergadering van den löden November werden, zooals die uoor den secretaris waren ontworpen, onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren do navolgende stukken: Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 18 November 1912 3e Afdeeling No. 4334/3283 tot goed keuring vaii het Raadsbesluit van '19 October 1912, behelzende eene voo - dracht op het fonds van ornooiziene uitgaven, dienstjaar 1912. (Aangeno men voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Siaten vail Uirecht van 23 November 1912, 3e Afdeeling No. 49GI/331'J tot goed- keuiing van het bij Raadsbesluit van 20 November 1912, No. 188 vastge stelde le aanvulllngskobier der Stiaat- belasting, (Aangenomen voor kennis- geving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 23 November 1912, 3e Afdeeling No. 3362 tot goedkeuring van liet Raadsbesluit van 3 Octobpr 1912, strekkende lot aankoop vari grond aan de Barchman Wuytierslaan (Aangenomen voor kennisgeving). Besluit van de Ged. Staten van Uirecht van 2 December 1912, 3e afdeeling no 4963/3480 tot verdaging van hunne beslissing op bet raads besluit d.d. 19 Nov. 1912, no. tot het aangaan eener tijdelijke geld- leening van hoogstens f 175.000, (aan genomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeei de Staten van Utrecht van 2 December 1912, Ie afdeeling no. 4961/347G tot goed keuring van het raadsbesluit van 19 November 1912, no. 459, strekkende om den termijn van ontruiming van 'Ie onbewoonbaar verklaarde perceelen Wolkerstraat 10, 7, 9 II en 13 met zes maanden te verlengen, (aangeno men voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 2 December 1912, 3e afdeelinh no 4988/3447 tot goed keuring van het raadsbesluit van 19 November 1912, no. 406 strekkende tot bet in gebruik geven van de ge meente boekerij, (aangenomen voor kennisgeving) Besluit van de Gedeputeerde Staten van 2 December 1912, 3e afdeeling no. 4962/3434 lot goedkeuring vari het raadsbesluit van 19 November 1912, no. 450 strekkende tot koste- looze overname van grorid aan den Westsingel, (aangenomen voor kennisgeving). Een adres van het Hoofdbestuur van de Ned. Vereeriigiug tot af schaffing van alcoholhoudende dranken, houdende verzoek voortaan in de op le maken bestpkken van aanbestedingen de bepaling op te nemen, dat het ten strengste verboden is op die wei ken alcoholhoudende dianken te gebruiken. (Naar B. en W. om advies). Een adres vari de On ler-officiers- Woningbouwsticbting V. I. O. S. (Vooruitgang is ons streven) houdende verzoek haar, overeenkomstig bel bepaalde in 7 der Woningwet, een voorschot te willen verleenen be dragende f665.00. (Naar B en W. om advies Een adres van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, houdende verzoek de loonen van de weiklieden in dienst der Gemeente Amersfoort te verboogen. (Naar B. en W. om advies.) Een dankbetuiging van P. H. van Ilaselen voor zijne benoeming tot lid van de aanslagcommissie voor de In komsten belasting. (Aangenomen voor kennisgeving Eene dankbetuiging van A.J.Bilders voor het hem verleende pensioen en gratificatie. (Aangenomen voor ken nisgeving.) Een adres van bewoners van Kroontjesmolen, Bisschopsweg, Veld- straat, het huizenblok «Bouwmaat schappij» en Achter Luiaard, hou den ie verzoek door uitbieiding van bet buizennet in de gelegenheid te worden gesteld munlgas te gebruiken. (Aan B en W. om advies Van Burgemeester en Wethouders proces-verbaal van de opname van kas en boeken van den Gemeente ontvanger op 17 Dec. 1912. (Ter inzage.) Adres van 11. J. In de Wey, hou dende verzoek hem een terroin te verkoopen aari de Barchmann Wuy tierslaan. (Aan B. en W. om advies.) Adros van bet Bestuur van bet Comilé Amersfoort en omstreken van bat «Nedeilandsche Roode Kruisa houdende veizoek gratis een lokaal met leermiddelen uit het Natuur- Historisch Kabinet der (loogere Bur- geischool te mogen gebruiken, (als spoedeischend te behandelen na bet laatste punt der agenda). Tot onderwijzeres aari de openbare lagere school A. werd, daar bij derde stemming de stemmen staakten 77, benoemd bij loting mejuffrouw J. C. R, Klaassen te Eerbeek. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school B (vacature Wever) werd benoemd de heer A van Eerden te Aalten. Tot leden van tiet Burgerlijk Arm bestuur wegp.ris pei iodieke aftreding van den heer Veis Heyn en bet over lijden van den heer B A. Siddié, werden benoemd de beeren N. Veis Heyn en T. van Daal. Tot leden der commissie van bij stand in het beheer der gemeente- reiniging werden herbenoemd de hee ren A. M. Tromp van Holst en J. v. d. Wal Kz. en tot adviseerende Uden dier commissie de heeren T. van Daal en N. Wolfswinkel. Tot leden der commissie van Fabri cage benoemde de Raad de aftredende beeren A. M. Tromp van Holst, A. Eysink en H. Kroes en tot leden der commissie van bijstand in het beheer der gasfabriek en waterleiding de heeren N Veis Heyn, D. Gerritsen, A. Eysink en F. Houbaer. Tot leden der commissie van bij stand in het beheer van Birkhoven werden herbenoemd de heeren A. M. Tiomp van Holst, A. II. van Kalken, D. Gei ritsen en H Kroes. Tot leden der commissie van wet geving werden herbenoemd de heeren R. C. Rijekens en J. C. Rolandus Hagedoorn. Tot leden der reclame commissie in zake plaatselijke directe belasting naar bet inkomen, dienst 1913, de beeren A. M. Tromp van Holst, J. v. d. Wal Kz., A. M. van Kalken, D. Ruys en M. R. N. Oosterveen. Tot curator van hel Gymnasium weid herbenoemd de heer Mr. J. K. H. de Beaufort. Tot lid der commissie van toezicht op bet oiiddelb. onderwijs de heer B. F. Krerner. Tot leden der commissie van toe zicht op het lager onderwijs werden herbenoemd de aftredende heeren N. Veis Heyn, C. C. M. Vermolen en Dr. L. J. de Rochemorit. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim voor de le cate gorie (ouders wier kinderen de lagere scholen bezoeken) de heeren J. van Ei den en G. Dekker, aftredend. Voor de 2e categorie (meerderjarige onderwijzers werkzaam aan oene Open bare Lagere School de heeren J. van der Horst en A. Veen, aftredend. Voor de 3e categorie (meerderjarige onderwijzers werkzaam aan eene Bij zondere School) de beeren M. van Lingen, aftredend en in de vacature Langereis die naar Oost Inrlië is ver- tiokken O. E^eraars. Voor de 4e categorie (meerderjarige ingezetenen die niet tot een der vorige categoneën behooren) de beeren F. F. Spiekermann, Th. J. II. Bianchi, J. A. Sloopendaal, allen aftredend. Aan den beer Jbr. Barchman Wuytiers werd eervol ontslag verleend als ambte naar van den Burgerlijken Stand en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer S. J. van Duiuen. De jaarwedde van den leeraar in de Gymnastiek aan de H. B. S werd, conform bet voorstel van Burgemeester en Wethouders mot f200.verhoogd. Besloten werd Burgemeester en Wet houders le machtigen bij het benoemen van ambtenaren en bedienden bij de Gemeente secretarie, indien zij zulks wenscbelijk achten, af te wijken van de bepaling dat bij benoeming de minimum jaarwedde wordt toegekend, onder beding dat zij van elk geval kennis geven aan den Raad. De jaarwedde van de Gemeente- deurwaarder werd met ingang van 1 Januari 1913 vastgesteld op f 1300. na een jaar te verhoogen tot f 1400. Tot Gemeente-geneesheeren werden benoemd de heeren Dr. H. W. Schreu- der, Arts H. H. E. Morren en Dr. F. A. F. Groneman op eene bezoldiging van f750.— 'sjaars. Zij zullen zich voortaan ook moeten belasten met de keuiing van candidaal-ambtenaren en -werklieden en met de contróle van zieke werklieden. Daar het in de vergadering van 27 Augustus 1.1. vastgestelde werk lieden-reglement den len Januari 1913 in werking treed werd besloten dat de navolgende personen en categorieën van personen voor de toepassing van dat reglement als werklieden zullen worden beschouwd: I. Gasfabriek en waterleiding. le stoker, 2e stoker, stoomstoker, zoutstoker, terreinwei ker, smid, schil der, le fitter, fitter, lantaarnfitter, handlanger-fitter, handlanger smid, hulpmacbinist waterleiding. II. Gemeente-reiniging. Stalbaas, werkman. III. Fabricage. Ambachtsman, kantoanier, niet- geschoold werkman.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2