BBMJFS-= VERZEKERIHG NOODZAKELIJK ONMISBAAR. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. INGEZONDEN. Het keeren der jaren. Advert ent ien. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor Evetizoo werd besloten in te trekken de Verordening tot regeling van de loonen der weiklieden in dienst bij de Fabricage, van den 30 Augustus 1910 en vast te stellen de volgende Verordening tot regeling van de loo nen der Gemeente-werklieden: Artikel 1. I. De loonen van de werklieden in dienst bij de Gasfabriek en waterleiding bedragen: Mini- Maxi- Verhoo- Categorie. mum mum gingen. per weck. Aantal. Bedrag. Ie stoker f 13.— 15.— 4 0.50 2e stoker 12.14.4 0.50 stoomstoker 10.50 12 50 4 0.50 zoutstokcr 10.11.4 0.25 terrein werker 10.„11.4 0.25 smid 10.12.— 4 0 50 schilder 10.12.4 0.50 le fitter 13.— „15 4 0.50 fitter 11.— 13.— 4 0.50 lantaarn-fitter 11.13.4 0.50 handlanger-fittcr 10.12.4 0.50 handlanger-smid 10.11.4 0.25 hulp-machinist 10.14.8 0 50 (Na verloop van telkens 2 jaar zal verhooging plaats hebben.) II De loonen van de werklieden in dienst bij de Gemeente-reiniging bedragen Mini- Maxi- Verho in Categorie. |e/rag. stalbaas f 10-* li.20* 4 0.30 werkman 1011.20 4 0.30 (Na verloop van telkens 2 jaar zal verhooging plaats hebben.) Benevens vrije woning. III. De loonen van de werklieden bij de Openbare wei ken bedragen: Mini- Maxi- Categorie. mum mum per uur. ambachtsman f 0.18'/i f 0.21 1/3 2 Yerhoogingen. Aantal. Bedrag. 0.19 f 0.01 0.005 4 0.005 kantonnier 0.17 niet-geschoold werkman 0.16*/2 0.18 */a 4 0.005 (Na verloop van telkens 2 jaar zal verhooging plaats hebben.) Art. 2. De werkman op proef geniet bot minimum van het in hel vorig artikel bepaalde loon. Bij aanstelling als vast weikman wordt eveneens dit minimum toegekend, behoudens het bepaalde in artikel 5. Art. 3. Elke verhooging wordt door Burgemeester en Wethouders toege kend op voorstel van tiet hoofd van den tak van dienst, indien de wijze waarop de werkman de hem opge dragen werkzaamheden verricht, naar hun oordeel daartoe aanleiding geeft Art. 4. De toegekende verhooging gaat in op den eersten dag der week volgende op die, waarin de vereisebte diensttijd bereikt is. Art. 5. Als diensttijd komt in aan- meiking de tijd als los werkman, als weikman op proel en als vast werk man doorgebracht in dienst der Ge meente Amersfoort; die als los werk man of werkman op proef slech's indien bij niet is onderbroken geweest en zonder onderbreking is gevolgd door eene aanstelling ais vast werk man. Art. 6. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1913. Alsdan genieten de werklieden bet loon, dat hun toekomt, vooi zooveel betreft de werklieden der fahricage, krachtens het Raadsbesluit van 30 Augustus 1910; en voor zooveel boti eft de werklieden van de gasfabriek en waterleiding,en van de Gemeente-reiniging, krachtens de besluiten van Burgemeester en Wethouders van 29 December 1910. Besloten werd het plan tot aanleg eener electrische tram SoestAmers- fooit Ede (zie ons vorig nummer) te steunen en medewerking te verleenen tot de oprichting der Kanaalvet'eeriiging «de Geldersche Vallei». Goedgekeurd werd de aankoop van een paar perceelen op RommeJenburg voor f350.en in afwachting van nadere beschikking daaromtrent Bur gemeester en Wethouders gemachtigd deze als bergplaats te verhuren. Een gelijke machtiging tot verhuring werd Burgemeester en Wethouders gegeven voorde in April aangekochte landerijen tegen de helling van den Berg. In verband roet de verharding van een gedeelte van den Ouden Soesterweg werd besloten een stuk grond kosteloos over te nemen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een adres van de N.V. Phoenixbrouwerij tot het verleenen van vrijstelling eener bepaling van de Bouwverordening werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Goedgekeurd werd om de termijn van ontruiming der onbewoonbaar ver klaarde perceelen aan de Wolkerstraat te verlengen. Op het verzoek van den heor J. C. Snouck c.s. tot rooiing van boomen aan het Beukenlaantje werd conform het advies van Burgemeester en Wet houders na langdurige discussie be sloten afwijzend te beschikken. Een voorstel van den heer Van der Wal om alle boomen te rooien werd met 11 tegen 3stemmen verwor pen,evenals een voorstel van den heer Leinweber om de boomen aan de huizenkant te doen vallen. In verband met den aankoop van een perceel aan de Kampei binnen poort en met de aan de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken" verleende subsidie werd besloten tot wijziging der begrooting over 1912. Goedgekeurd werd een voorstel van Buigemeester en Wethouders om de ter mijn van aflossing der tijdelijke geldleeningen te verlengen. Het 4e en 5e aanvulhngskohier der plaatselijke inkomstenbelasting werd vastgesteld tot een niet genoemd bedrag evenals liet 2e aanvulhngskohier der Straatbelasting dienst 1911. Op reclames in zake inkomstenbe lasting over 1912 werd conform het advies der reclame-commissie beschikt. Ten slotte werd een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der gemeentebegrooting van 1912, in verband met de opname van kasgeld aangenomen. Een nagekomen voorstel om een lokaal der H. B. S. gedurende eenige uren kosteloos af te staan voor een cursus voor een verpleegcolonne van het Roode Kruis werd zonder hoof delijke stemming en zonder discussie toegestaan. Nadat de heer Van Achterberg!) liet woord had gevoeid over een per soonlijk feit, waar bij de discussie bleek dat genoemde beer het raadsverslag der vorige vergadering niet goed bad gelezen, sloot de voorzitter de ver gadering. Esperanto. In Seplember werd te München een vrijdenkerscongres gehouden, waarin is besloten Espeianto naast andere talen toe te laten als congrestaai en dan het gesprokene te doen vertalen in de andere talen. Dat is eene eerste schrede. Doch men zal spoedig be merken, dat op die wijze veel te veel kostbare lijd verloren gaat en het veel eenvoudiger en doelmatiger zal zijn, dat de leden zelf de geringe moeite nemen Esperanto te leeren en die taal als eenige congreslaal te gebruiken. Dat het gebiuik maken van Espe ranto in zaken voordeel kan geven, he .vees het geval van de firma Neu mann Co. te Dresden. Een nieuw bewijs leverde de heer Krolschmann uit Rummelsburg. Deze had in het blad «Esperanto" eene attvet tentie ge plaatst over een bij hem verkrijgbare zakaansteker zooals tegenwoordig door de beeren veel wordt gebruikt. In 2 maanden kreeg hij 180 bestel lingen geschieven in Esperanto. Een hcusch huwelijksbootje. In heusche huwelijksbootjes begaf jl. Vrijdag een paartje met gevolg zich te Zevenhuizen (Z.-Il.) naai' het raadhuis. De watermolen dierr zij zouden betrekken en van waaruit de tocht plaats had, was nl. niet per rijtuig te bereiken, en ook niet te voet, daar de slechte toestand, waarin (le weg verkeerde, dit verhinderde. AIzoo koos men den weg te water en roeide naar den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Natuurlijk had deze trouwpartij heel wat bekijks. Voeder de vogels in den winter! Voeder ze overal, waar ge wilt, dat ze voor goed zullen blijven, vooral in boomgaarden, parken en op kerk hoven. Wil men die resultaten bereiken, dan moet men niet te lang met de wintervoedering wachten, 't Is 't beste al met zacbt weer te beginnen, om de vogels aan de voederplaats te wennen en te binden. Voeder echter niet te veelwel op geregelde tijden van den dag, maar niet te overvloedig Wat de vogels zelf kunnen zoeken en vinden, is beter voor ben dan het kunstmatige voer, dat wij ze kunnen geven. Overigens is niet de koude de oor zaak van gebrek, maar wel de dikke sneeuw en de ijzel, die op stammen en takken en op den grond het voedsel onbereikbaar maken. In 't laatste ge val is onze bijvoedering noodzakelijk. VOOR DE HUISVROUW. Nieuwe kasten geven inliggende kleeren of linnengoed dikwijls een onaangenamen reuk. Om dien te ver wijderen plaatst men in de kast een vlakke pot of schaal met kokend- heete melk, die men er 24 uur in laat staan De kast wordt goed ge sloten en alle sleutelgaten met proppen dichtgestopt. Geel geworden linnen mag men nooit in waim water wasschen. Men legt het een half uur in koud water, waarbij men wat geest van salmoniak doet. Daarna spoelt men het in koud wa'er na, waarna men het strak ge spannen ophangt, opdat bel niet krimpt. Verveling! Donkere schaduw over het leven eer van jong dan oud, dei- van rijk dan arm, éer van vrouw dan man maar wee den mensch over wien deze slagschaduw blijvend valt. Blijmoedig 't leven door te wand'len In eed'len zin met kracht te hand'len, Zij sieeds uw vrije, fiere keuz'! Voed hooge eischen, durf te leven, Steeds ernstig naar volmaaktheid streven. «Het beste in alles!" zei uw leus! Observator. Geachte Redactie. Beleefd verzoeken wij U, evenals vorig jaar, onderstaande tegelen als «ingezonden» in Uw veelgelezen blad te willen plaatsen. Bij voorbaat onzen oprechten dank. Het Geluksbloeinpje. Vanwege de «Nederlandsche Ver eeniging tot Bevordering der Gezond heid in de Grafi-che Vakken«, wordt op 1 Januaii 1913 (Nieuwjaarsdag) evenals vorig jaar, in de meeste plaat sen van ons land, lint »Geluksbloempje« ten verkoop aangeboden (voor een minimum-prijs van 10 cent,) ten bate van een eventueel te stichten Rust en Herstellingsoord voor aan tuber culose lijdende typografen. Ook de afdeelirig Amersfoort, zal, aangemoedigd door 't groote succes van het vorig jaar, wederom trachten deze bloempjes te verkoopen. Om ons plan echter te doen slagen, hebben wij de hulp noodig van al onze stadgenooten. Daarom, koopt allen Nieuwjaarsdag zoo'n bloempje en gij werkt mede aan 't zoo sym pathieke doel: de bestrijding der Tuberculose. Dat er nog méér worden verkocht dan vorige jaar! Namens het Bestuur der Afd. Amersfoort: J. van den Berg, Voorz. H. G. Snijders, Secretaris, (Bisschopsweg 93.) P.S. Jonge dames, zich willende belasten met den verkoop van deze bloempjes, worden beleefd verzocht hun naam en adres te willen opgeven aan den Secretaris. Geachte Redactie, Mag ik beleefd om een plaats in uw Courant verzoeken ten einde uw lezers een en ander omtrent het stadium waarin de Openbare Leeszaal en Biblio theek te Amersfoort thans verkeert mee te deelen? Sedert 15 November wordt in het perceel Beukenlaan 2 gewerkt om de Leeszaal in orde te kiijgen en het Bestuur hoopt op goede grond dat de inrichting in den loop van Januari 1913 voor het publiek kan worden open gesteld. Aan het publiek zal dan worden aangeboden een ruime leeszaal voor pl.m. 36 personen, waarin keur van couranten en tijdschriften ONMIDDE- LIJK NA VERSCHIJNEN en niet ge- ruimen lijd later, zooals sommigen meenen, ter lezing zuilen liggen. Groot en klein te zamen zal hun getal zeker ver over de honderd komen Ik laat hier een voorloopige lijst van bet belangrijkste volgenStaatscourant, Nieuwe Rotterdammer, Handelsblad, Vaderland, Nieuwe Courant, Tijd, Standaard, Nederlander, Volk, Utr. Dagblad, de verschillende plaatselijke bladen, Groene Amsterdammer, de Wereld, Patrimonium, Voorzorg, Stem des Volks, Tribune, Klaroen, Beuke laar, Eigen Haard, de Spiegel, de Prins, deNotenkraker, Illustration, Illustrirte Zeilung, Illustrated London News, Gids, Nieuwe Gids, Beweging, Onze Eeuw, Vragen desTijds, Ons Tijdschrift, Stem men des Tijds, Hollandsche Revue, Nieuwe Tijd, Godsdienstige bladen van allerlei richting, bladen voor Onderwijs en Opvoeding, Taal en Letteren. Ge schiedenis én Aardrijkskunde, Kunst, Kennis der Natuur, Technische Weten schappen. allerlei Vakbladen, Sport bladen, Militaire Tijdschriften enz. Er wordt hard gewerkt aan de uitleen-bibliotheek, die op de eerste verdieping gevestigd zal worden en die elke weekdag eenige uren geopend zal zijn, het is echter onmogelijk ook daarmee reeds nu te beginnen hope lijk toch echter nog irr den loop van het jaar 1913. Wel zal in Januari gereed zijneen ander belangrijk deel van de inrichting n I. de studiezaal, ruimte biedende aan 15 personen. Hier zullen be langrijke Naslag- en Standaard werken op allerlei gebied ter beschikking zijn. Hun getal beloopt vele honderden. Geen oude werken, ergens toevallig opgedaan; maar naar liet nieuwste en voor dit doel het beste in populair-wetenschappelijken zin dus - is gestreefd; vakmenschen van de meest verschillende gebieden hebben daarvoor hun gewaardeeide adviezen gegeven. Inplaats van uit elk van de ongeveer 20 rubrieken iets op te noemen deel ik liever uit een wat uitvoeriger tnee; men kan daarnaar zich een vooislelling van de rest vormen. Ik kies daarvoor «Geschie denis» Bi ugmans en Kernkamp, alge- meene geschiedenis Van Geldei, idem; Sti eckfuss, idemRogge en v.d. Meuleu. Geschiedenis v. d. 19e eeuw; Muller, Geschiedenis van onzen tijd; Ziegler. Ontwikkeling v. d. 19e eeuw;Jaurès, Geschiedenis van de Fransche Revo lutie; Carlyle, idem; Deville, Ge schiedenis van het Directoire; Pierson, Geestelijke VooroudersJorissen, Ver zamelde Werken; Ftuin, Verspreide Geschritien; Blok, Geschiedenis v Nederland; Groen van Prinsteren, idem; Bilderdtjk, idem; De Roever en Dozy, Onze voorouders; Muller, Onze gouden Eeuw: Baumgarten e.a. Hel- lenescbe Kullur, verschillende platen, atlassen enz. Natuurlijk is het ideaal niet bereikt, om het echter steeds meer te bena deren, zie daartoe moet een sterk en steeds groeiend leden aantal ons helpen Deze week overschreden wij het getal 500. Het komende jaar moet ons op 1000 brengen, de contributie moet van luim f 1000 op minstens f'1500 komen tot dit bedrag n.l. zal de gemeente ons subsidieeren, indien we het zelf ook bereiken; daarom is elke 50 cent ons een gulden waard en elke 10 gulden, men vergete dit niettwintig I Aanbevelend, J. HOVENS GREVE, Secr. O. L. en B. Arnhemscheweg 18. UGUGEKLIJKE STANDEN Amersfoort. van 12 tot 19 December. Geboren: Willem Gerrit, z. van Wouterus Menso Vink en Johanna Martina Schoenmakers. Dirkje, d van Dirk Florijn en Johanna Elizabeth Meijsser. Antonius Ruurdericus, z. van Hendricus Ruurdericus Visser en Maria Johanna Knuivers. Marten Jan. z. van Jan Groen en Alida Margaretha Hekelaar. Theodoia Maria. d. van Johannes Josephus Teerwissen en Maria Elisabeth van der Voort. Johannes Jacobus, z. van Cornelis van der Veer en Johanna Jacoba van der Veer. Gerrit z. van Gerrit Snijders dn Wilbelmina de Graaf. Elisabeth, d. van Cbristiaan Johannes Mark en Cornelia Koops. Aart Gerrit Cornells, z. van Aart Berendsen en Sophia Willemina Groenhuijzen. - Maartje, d. van Dirk van Bloemendal en Alijda Cornelia van Ginkel. Geertruida Catharina, d. van Jacobus Josephus van der Klefj en Maria Cornelia Jo hanna van Eiten. Hendrika, d. van Jan van Barreveld en Elisabeth van Ekelen. Geurt, z. van Jan Pol en Fennetje Hogeweg. Ondertrouwd: Pieter Kortland en Johanna Looman. Jacob Rijndert Overhorst en Wilhelmina Johanna van Eist. GetrouwdGerrit Snijders en Jansje Veenendaal. Dirk Jobann Wilhelm Hagemann en Anna Maria Lucia Entziriger. OverledenWillemina de Wit, 47 jr., echtg. van Antonius van Wageningen Jakob Ofrein, 54 jr., echtg. van Hendrikje Klinkers. Peter Gouw, 14 dg. Petrus Marinus van Bogerijen, 2 mnd. Jannetje de Jong, 18 mud. Woudenberg. Geboren: Jacob, zoon van Jacob van Asselt en Petronella Hoogeweg; Dirkje Meggelina Catharina, dochter van Hendrik van Ingen en Willemina Johanna Cortus. Leusden. Geboren Willemijntje, dochter van Jan van de Pol en van Hendrikje Maria van Eist. Stoutenburg. Geboren: Wilhelmus Richardus, zoon van Wilhelmus van den Hengel en van Wilhelmina Wantenaar. Cornelia, dochter van Evert Meerveld on van Hendrika van Wessel. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Dec. 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f appelen f4.a f7.Peren f5.a I 8.Nieuwo \ardapp. f 0a f0.zamla:tr<iapp. f2.— ;i f2 50 Hoenderei» r< n f6.a I 6.50 p. 1OO«?t. Bruine eieren f6 50 a I 7.50. Boter 1.40 a 11 60 per kun Mar garine f 0. - a f 0.Zoetein. kaas f0.a f 0. 'Oppen f 0.90 a f 1 40 Kuikens fl.00 a f l.«0. Piep kuikens f 0 60 a f 1.Ganzen 11».A r 0.Eenden f0 90 a f 1.10 p st Jonge f l.a f 1 20. H .zen f I 50 a f2Wilde koi ïjuen 0 40 a f 0.50» Tamme f 0.80 a f 1 50 Duren f0.50.» f060 p ar. Magere varkens f 00. a f 00 Varkens export f 0.a f Zeugen f 60 al 100Biggen f 10.a f 16 Schrammen f a i 0 - Vette koeien f 000.a 000.Guste koeten f 000.— i fUOO.— Kalfkoeien f 000.— a 1000.—. Kalf- vaarzen f 00.a f00.-. Os f 000.— a f 000 Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet. Rügge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 50 heet. Peren. heet. Kleianrdappe- len, 100 heet Zandaardapi elen, 30000 st»ik« Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 400 kilo boter, kilo Marg rine, Kilo ka.s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biKgen en 10 zeugen. RECLAME. In het leven der vronw is het keeren der jaren een tijdperk van veel zorg en ziekte. Het openbaart zich door pijn in den rug, hoofdp\jn, duizeligheid, gevoelvan slaperigbloed, benauwd heden, een gevoel van zwaarte in den onder buik, in het kort door de verschijnselen, die gepaard gaan aan een slechte werking der nieren. Want de onzuiverheden die vroeger op geregelde tijden werden verwijderd, blijven voorlaan ge deeltelijk in het lichaam achter en kunnen niet worden afgevoerd, wanneer de nieren niet vol doende kiacht hebben om het bloed voortdu rend te filireeren. Het is daarom, dat het vooral in dit tijdperk noodzakelijk is Foster's Rugpijn Nieren Pillen ie gebruiken, die de nieren opwekken en her stellen, en haar geschikt maken tot baar be langrijke taak, waardoor de gezondheid van het geheele organisme verzekerd wordt. Te Amersfoort verkrijgb. bij de b.b. A. van de Weg, Langestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na outv. v. postwissel d f 1.75 voor één, of f Kb— voor zes doozen, Ei'sïfht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. 29 Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling der - Brand-Assurantie) (Mr. S. G. van Welüeren Baroa Rengers) KORTEGRACHT 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tol: Interc. 176. Assurantiën Effecten. Credieten. Incasseerlng van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld. Deposito's Wissels op Binnen erf buitenland. Vprdiuttrtc'loketten in zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATT, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die na onderzoeje tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van tien Dag schreet onder meer:- - Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. op'7eeV|eUen 4 ÈOVenlÉ.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3