Wereld 1.kil01bus PREDIKBEURTEN. Advert einien. NOODZAKELIJK ONMISBAAR. Een dringend verzoek om hnip voor 30,000 noodlijdenden. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Nier- en Biaaskwaien merb- Tweede Wintercollecte- Tweede Wintercollecte. fiooge waardigheden van haar vader bekleed. Ook de nestor der Enropeesche staatshoofden werd ontrukt aan zijn volk, dat hem zoo innig liefhad. De dood van den prins-regent Luitpold ligt te versch in ons geheugen, dan dat wij daarop nader behoeven in te gaan. Te Ouchy-Lausanne kwam de vrede tot stand, die een einde maakte aan den met zooveel vuur aangevangen, doch met zoo groote laksheid voort- gezetten ooi log tusschen Italië en Turkije. Italië ontving wat het wenschte, doch jaren zullen moeten verloopen, alvorens het werkelijk meester is in Tripolitanië. Een nieuwe oorlog, dien men reeds een kwart eeuw lang had voelen naderen, brak tezelfder tijd uit. De vier Balkanstaten, aangevoerd door Bulgarije en voorafgegaan door Montenegro, grepen naar de wapenen, onder het voorwendsel van op te komen voor de belangen van Christelijke Al- baniërs en Macedoniërs, vau Albaansche Bulgaren en Serviërs, van Macedonische Grieken, kortom van allen die zuchten onder de excessen van het Turksche wanbeheer. Turkije, uit zijn slaap op geschrikt, onvoorbereid, en door twisten verdeeld, kon de voortdringende leger scharen der geallieerden niet tegen houden. Het verloor slag op slag; de eene vesting na de andere viel in handen van den vijand, die naderde tot onder de muren van Constantinopel. Van den beginne af hadden de ministers der groote mogendheden, met Poincaré aan 't hoofd, gepoogd het ergste te voorkomen, en bemiddelend op te tre den, doch tegen den stelligen wil van Ferdinand van Bulgarije is geen diplo matieke kunst gewassen, en de rol der groote Machten heeft er zich toe be paald den oorlog te beperken, en zich gereed te houden om op het ge wenschte oogenblik tusschenbeide te treden. Een der merkwaardigste verschijn selen in verband met dezen oorlog is de verdeeldheid, die op een gegeven oogenblik tusschen de leden der Triple Entente bleek te heerschen. Van Enge land ging het heftigste verzet uit tegen de bemiddelingsvoorstellen van Poin caré, terwijl dezen terzelfder tijd bij Duitschland warmen steun vonden. De verhouding tusschen de beide groote militaire rijken van Europa was nooit beter geweest dan in October van dit jaar. Het is dan ook een feit, dat de economische belangen van Frankrijk en Duitschland in het Oosten samengaan, en indruischen tegen die der Anglo- Eussische combinaties. Ten slotte schijnt het echter, dat men aan beide zijden heeft ingezien, dat de politieke bondgenootschappen voorgaan, en niet mogen opgeofferd worden aan omstan digheden van min of meer toevalligen aard. Inmiddels is duidelijk gebleken, hoe schoone vruchten een voortdurende Fransch-Duitsche samenwerking zou kunnen afwerpen. Anderzijds stelt men zich veel voor van de goede gevolgen eener Duitsche-Engelsche toenadering, en het jaar 1912 mag niet geheel zonder beteekenis genoemd worden voor een toekomstige vriendschapsbond tusschen de beide groote handeldrijvende naties. Toch blijven er tal van tegenstellingen en redenen tot ouderlingen naijver be staan, en er zal meer moeten geschieden om dezen uit den weg te ruimen, dan het wisselen van beleefdheidsvisites, en het afleggen van offieieele verkla ringen, volgens welke niets een goede verstandhouding tusschen Angel-Saxen en Germanen in den weg staat. Yoorloopig zal dan ook alle3 wel bij het oude blijven. Een vervroegde hernieuwing der Driebonds-verdragen heeft plaats gehad, en men vraagt zich af, of hierin moet gezien wor den een bepaalde demonstratie van Duitschland. Het antwoord hierop is moeilijk te geven, maar dat de Drie bond redenen te over had om zijn hechtheid in 't licht te stellen, lijdt geen twijfel, want het onrust-sto kende lid, Oostenrjik, had zich weder in een hoogst gevaarlijk avontuur gestort, door Servië een niet minder lastigen onruststoker in zijn toekomstplannen te dwarsboo- men. Over deze kwestie, die nog steeds hangende is, zullen wij niet verder uitwijden, ook daar de feiten van zeer recenten datum zijn. Van de vredesconferentie, die thans te Londen gehouden wordt, kunnen wij nog geen zeer hooggespannen verwachtingen koesteren, doch meer vertrouwen stellen wij in de bespre kingen van de gezanten der groote mogendheden in dezelfde hoofdstad, en wij hopen niet zonder grond, dat de diplomaten er in zullen slagen een vergelijk te treffeD, waardoor een eensgezind optreden zal worden mogelijk gemaakt. Wij hebben dus een jaar achter ons, dat in de annalen der wereld geschiedenis niet stilzwijgend zal worden voorbijgegaan. Maar geen jaar, vormt een afgerond, historisch geheel, en 1913 zal de voortzetting zijn van 1912. Bestaande kwesties zullen wor den afgewikkeld, andere zullen er voor in de plaats komen, en Europa zal steeds gereed staan om zijn plicht te doen. Soms schijnen ons de middelen der staatslieden hard en onrechtvaardig, vaak zijn wij afkeerig van het verzet der weerbarstige partijen, maar over 't geheel geschiedt alles in het belang der menschheid, en al moge de strijd hard en bitter zijn, het einde is, dank zij een wijze bestiering, steeds zoo goed als menschenhanden het kunnen wrochten. En daarom gaan wij met hoop en zelfvertrouwen, het nieuwe jaar in. Gisteravond hebben wij van den leider der Nederlandsche ambulance te Saloniki, Dr. J. C. J. Bierens de Haan een telegrafisch dringend verzoek ont vangen, om een beroep te doen op onze liefdadige landgenooten, teneinde hulp te kunnen verleenen aan dertig duizend Turksche refugés te Saloniki, Hoewelu seint Dr. Bierens de Haan «het Grieksche gouvernement en een comité onder voorzitterschap van de Koningin op ruimen voet hulp verleenen, is het lijden onder deze dertigduizend Turken ontzettend Wij aarzelen niet aan het verzoek van Dr. Bierens de Haan te voldoen. Zijn telegram geeft in zijn soberheid een verbijsterenden indruk van de ver schrikkelijke gevolgen, die de strijd in het Oosten ook voor de noncom battanten meebrengt. Ziet daar van alles beroofd, ver van huis en haard, opgejaagd door de strijdende legers, eene bevolking te zameu gevlucht zoo groot als, ja gróóter dan menige Neder landsche provinciestad herbergt. Deze menschen bezitten niets, dan wat mis schien een enkele hunner, toen hij uit zijn dorp, of van zijn hofstee eeu overhaast heenkomen zocht, in de hand, zij het op een gebrekkigen wagen, heeft kunnen meenemen. Van terugkeer naar hun woonplaats zal wel vooreerst nog geen sprake kunnen zijn. En dan nög. Zal niet hun woning en hun huisraad verbrand, vernietigd, of althans ver loren blijken te zijn? Men kan zich moeilijk indenken in den toestand, waarin deze menschen, waaronder natuurlijk een groot aantal vrouwen en kinderen zijn ook, verkeeren. Dr Bierens de Haan is een man, die de verschrikkingen van den oorlog kent. Hij heeft in Zuid-Afrika de moeilijkste tijden der door den oorlog geteisterde bevolking medegemaakt. Hij weet dus welk een vreeselijk lijden er onvermij delijk met een oorlog gepaard gaat. Wanneer iemand als Dr. Bierens de Haan met zulk een noodkreet tot ons komt, als hij thans uit, kan men er dus wel zeker van zijD, dat er iets zoo verschrikkelijks te Saloniki plaats grijpt, als moeilijk zijn weerga zal vinden. Wij steunen daarom met den mees ten aandiang het beroep van Dr. Bierens de Haan, en wij vertrouwen, dat zoo spoedig mogelijk degenen, op wier weg het thans ligt, ook hier te lande voor bovenvermeld doel de wel dadigheid opwekken en te organisee- ren, de handen ineen zullen slaan. Hier geldt zeer zeker, dat spoedige hulp dubbele hulp zal zijn. Inzonderheid geleid door deze laatste overweging, stelt de administratie vnn de Nieuwe llottcrdamschc Courant zich gaarne beschikbaar om voors hands, totdat degenen, die op deze taak aangewezen zijn, haar zullen kun nen overnemen, gelden in ontvangst te nemen voor de dertigduizend nood lijdenden, waarover Dr. Bierens de Haan seint. Zoo kan dan althans binnen den kortst mogelijken tijd aan Dr. Bierens de Haan een eerste klinkend antwoord worden gegeven op zijn beroep, en in den vreeselijken nood nog eenige verzachting worden gebracht. N. Rottcrd. Ct. ons, dat daarin alweer een gevaar schuilt voor de linancieele waaideerin van het hoofdschap. In veel platteland gemeenten be draagt het verschil tusschen het salaris van hoofd en onderwijzer met ve: plichte lioofdacte slechts f'25 boven den afstand, die er bestaat tusschen vrije woning en f50 tegemoetkomin in de huishuu Het is duidelijk, dat bij verdubbelin dezer tegernoeikoming het verschil uiterst miniem wordt, of tot nul gereduceerd. Dat het hoofdschap met zijn bij zondere zorgen en bijkomende werk zaamheden met nihil zou worden gehonoreerd kan toch wel niemand wenschen. Ook uit de afdeelingen werd ons op het dreigend gevaar gewezen Om het afdoende te kunnen be strijden, hebben wij noodig gegevens uit de practijk, waaruit blijkt hoe luttel bij aanneming van het bedoelde ontwerp in bepaalde gevallen het verschil ïusschen hoofden- en sommige gevallen negatief zal wezen Wij wekken u daarom op, ons uit uw omgeving de gegevens te ver strekken, die ons dienen kunnen om de aandacht der autoriteiten t vestigen op deze voor het hoofdschap zoo bedenkelijke zaak. Jubilee. Op Donderdag 5 Jan. 1888 werd door de 53 belangstellenden, die oude 'oorzitterschap van den heer mr. C J. Sickesz, in de Groote Sociëteit te Arnhem vergaderden, besloten tot op richting van de Nedeilandsche Heide maatschappij. De Maatschappij zal dus op 5 Jan uart van staan. dit jaar '25 jaar hebben be Z. K. H. Prins Hendrik zal zich in 't begin van Januari naar Duitsch land begeven, teneinde in den Taunus een kuur te ondergaan. Z. K H. lijdt aan gelaats neuralgie. De hoofden en de kindertoeslag! Naar aanleiding van het wetsont werp betreffende de salarisverbnoging van onderwijzers in den vorm van kindertoeslag heeft het hoofdbestuur der Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland volgend dringend verzoek aan de Prov. Vereenigingen, afdeelingen en algemeene leden ge zonden Bij de kennismaking met het wets ontwerp op den kindertoeslag bleek De verkoop op Nieuwjaarsdag vai het Klaverblaadje van vieren ten voor deele dor Nedei landsche Vereeniging tot bevordering dei gezondheid in de grafische vakken tieeli, na aftrek dei onkosten, een batig saldo opgeleverd van 180 gulden. De Luitenant-Kolonel-Iritendant W. Woudstra, controleur over de in wendige administratie der Korpsen heeft pensioen aangevraagd. De heer D. F. van Slooten is voor lit jaar benoemd tot assistent bij de colleges in de Natuurlijke ilistoiio aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Woensdagavond omstreeks half zeven zakte A. L. in zijn woning Achter Ie Wal nabij de Kleine Koppel plotse ling ineen Toen men toeschoot bleek de man reeds overloden. Een hartverlamming had aan zijn leven een einde gemaakt De overledene laat eene weduwe met kinderen in behoeftige omstandig heden achter. De Antirevolutionaire Kiesver- eeniging «Nederland en Oranje« zal Vrijdag 10 Januari a.s. hare Jaar vergadering houden in de Consistorie van de Gereformeerde Kerk aan de Lange Gracht. Volgens de Nieuwe Rotterdam scbe Courant zal de beslissingswedstrijd tusschen de Jonge Kampioen II te Amsterdam en de Aineisfoortsche Zwem-'en Poloclub op 11 Januari in het Zuiderbad te Amsterdam plaats hebben. Aan bet postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren is in December ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 35 831.17 en daaruit terug gevraagd f43.656 49. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 17.443. Lijst van brieven en briefkaar ten, geadresseerd aan onbekenden, vei zonden van het Postkantoor te Amersfoort, gedurende de 2e helft van de maand December 1912. Nivard Co. Mej. B. Wevers. Mej. D. v. Altema. E. Wentzel. Jan Gerritsen. A. van Veen. Mrs. E. J. v. Wesselingh Mej. A. v. Meeleren. L. Langkamp. H. Serlé. Doortje Hoogenbout. J. Housel. Mej. v. Hilversum. H. A. v. d. Heijden. Schipper Kattours. Vrouw van Dijk. Amsterdam. Den Haag. Amersfoort. Zomeren. Amersfoort. Pritlwood. Amsterdam. Rotterdam. Emmen. 7 G. Borreman dijkpoort. T. Marinus. Arnhem R. de Bie. Amersfoort Ernst Leriz. Woll 6 drukwerken. ZONDAG 5 JANUARI. Reinonstrantsche kerk. Voorm. 9'/> uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10 16 jaar. Vooim. 11 uur, Ds. Hooykaas Gods dienstoefening voor de gemeente Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10'/> uur, Dr. H. J. Toxopeiis Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'/i uur, Ds. Donner. Collecte voor Alg. Chr. Doeleinden. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bevestiging van Ouderlingen en Diakenen. 'sAv. 5'/i uur, Ds Teerink. Maandelijksche Collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. O1/» uur Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'A uur, Godsdienstoefening Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muut huizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur. Godsdienstoefening. HGltGEllLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 Dec. 1912 tot 2 Januari 1913. GeborenJohanna, d. van Pieter Marinus van Colmjon en Ferina van 't Wel. Cnnstii.a Gijsberta d. van Antonie Thomassen en Gijshei ia Nagel. Everaidus, z. van Matinus Hoogstraten en Barendina Hernnna Cornelissen. Jacobus, z. van Evert Luigjes en Clara van Dijkhuizen. - Cornells, z van Gerrit de Gans en Aartje van der Horst. Johannes, d. van Teunis Brandsen en Johanna de Bakker. Arnoldus Wilhelmus, z. van Jacobus Bo-man en Johanna Krijnen Johannes Gerardus Al- beitus, z. van Gernt de Kort en Aiida Bakkenes. Wtlbelmina Al berta, d van Martinus van Keeken en Gerarda van Piuuren. Hendnk, z. van Hendrik Simons en Aleida Geertruida van Koldenhoven. Catharina Cornelia, d. van Franciscus Landmeier en Calharina Smit. Een buiten huwelijk geboren kind van het m. geslacht. Ondertrouwd: Nicolaas Stolwijk en Christina Alijda Smmk. - Hermanus Beijer en Heintje van Wikselaar. Getrouwd: Jan Staal eu Grietje Jansen. Pieter Kortland en Johanna Loomen. Overleden: Cecilia Josephina Olte, 26 jr., ongeh. Gijsbert Scboonder- beek, 85 jr., wed. van Aleida van Dijk. Geertje van Dijkhuizen, 69 jr., web. van Pieter Longepee Grietje van Zoeren, 83 jr., echtg. van Willem Boshuizen. JannetjeKaiss6ii- berg, 60 jr., echtg. van Harter ian den Berg. Cornells van Bui gateden 43 jr., echtg. van Maria Vonk. Theodorus Wilhelmus Langras, 40jr., echtg. aan Wijntje Wijna Een als ingegeven kim Woudenberg. van 20 Dec. 1912 tot 3 Januari 1913. Geboren: Eriesje, d. van Jan Willem Zegers en Marietje van Kolfschoten. Anna Sophia Dorothea, d. van Paul Antoine Guillaume Baron van Heekeren van Brandsenburg en Constantia Wilhelma Baronnesse van Boetzelaer. Pieter, zoon van Gerrit van de Wiel en Johanna van Putten. Overleden: Evert Dirk van Soest, 19 jr., Antonie van Dijk, wedr. van Elisabeth van de Wetering, 95 jr. Levenl. Kind vr. gesl. van Pieter de Lange en Elisabeth Nagel. Lcusden. Geboren Coenraad,zoon van Coen- raad van Nieuwenhuizen en van Everarda Arnolda van Bekkum. Aartje, dochter van Jan van Ravenhorst en van Aaltje Veldhuizen. Overleden: Jacob van Maaren, oud 81 jaren. Stouteuburg. Overleden Johannes van Heijningen, oud 68 jaren. Siverinus de Haan, oud 76 jaren. MARKTBERICHT. AMERSFOOI.T, 3 Jan. 1912. Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f Appelen f3.a f5— Peren f3 a 15.Nieuwe \firda| p. f 0 a f0.zanda irdapp. i 2.— a f 2 40 Hoenderen ren 10.a 16 30 p. lOOst. Bruine et-ren I 0. a f 0. Hooibo'.er 1.00 a f 1.70 per kilo. M r arme f 0 a f0.Zoetem kaasfO.ri f0. Kippen I 0 90a f 1 50 Kuikens f4 00 a. f 1.40. Piep kuikens f 0. a f0.Ganzen i u.A i 0.Eenden TO90 a f 1.10 p. st. Jonge fi.— a fl.20. Hazen f t 75 a f2 25 Wilde koi ynen fUSO'a f 0.60 Tamme f 0.80 a f 1 60 Duiven f0. a f0. paar. Magere varkens i 00. - a 00. Varkens export f 0.— a f 0.—. Zeugen f 50.— a f 90.— Biggen f 10.a f T6 Schrammen f0.afO.Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. 'i f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaurzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a, f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 200 heet Appelen. 50. heet. Perm. heet. Kleiaardappe- len, 100 heet, Zandaardap: elen, 35000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren! 300 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka^s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen 10 zeugen. KKCLAME. Velen hebben verscbrikkelyke kwellingen doorstaan tengevolge vao nier- en biaaskwaien, waarvan zij geen hinder zouden gehad hebben, wanneer zij de waarschuwende eerste ver sch ijselen niet veronachtzaamd hadden. Hoofdpijn, pyn in den rug, pijnlijke ledematen, duizelingen, verstoorde slaap, een voortdurend vermoeid gevoel, koude handen en voeten, blazen onder de oogen, rheumatische pijnen, urinekwalen van velerlei aard, dit alles zijn waarschuwingen, dat uw nieren haar werk niet bekoorlijk verrichten. En van het werk der nieren hangt de gezondheid van het geheele lichaam af, want do nieren filtreeren de onzuiverheden uit het bloed. En als deze vergiften want hot zijn vergiften in het bloed achterblijven, volgen ongetwijfeld ziekten van zeer pijnlijken en verwoestenden aard als niersteen (nrirkoliek), jicht, rhaumatiek, water zucht, ischias, uremie (urinezuurvergiftiging). Hét heeft geen doel om de plaatselijke verschijnselen te behandelen. Werkt onmiddeiijk in pp de oorzaak van uw kwaal denieren door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, welke lechtstreeks op de nieren werken en haar opwekken, versterken en genezen. Zij hergaven aan de nieren haar oude kracht en gezondheid, waardoor de oorzaak' van uw kwalen wordt opgeheven. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Wég. Largestr. 23, en P. de Zwart, Lau- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na ontv. v. poslwissel a f 1.75 voor één, of f 10— voor zes doozen, Efsch "de echte Fos t er 's Rugpijn Nieren Pillen weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels- 38 DIAKENEN der NED. HERV. GEMEENTE, alliier brengen ter kennis, dat zij 't\ voornemen hebben om op Maandag den 6 Januari 1913 aan de buizen der gemeenteleden te houden de welke collèqte zij, met bet oog op het steeds-gróóter wordend aantal personen, welke om onder stand vragen, ter zeerste in uwe mildaddi^beid aanbevelen. Amersfoortj 4 Januari, 1913. De adm. Diaken. B. YAN 'T EIND. Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene - (aanvulling der - Braitd-Assurantic) en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2