Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Geen vrees voor hervatting van den oorlog. Het officieuse Weenscbe Fremden- blatt schrijftHoewel men ook met de bedoeling om te stoken berichten veispreidt over oneerigheid tusschen de groote mogendheden, blijkt het eiken dag meer, dat de mogendheden het eens zijn in de opvatting, dat een spoedig sluiten van den vrede een noodzakelijkheid is. Dat aan geen hervatting van den oorlog gedacht wordt blijkt ook hier uit, dat aan Servische officieren verlof wordt verleend. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Besluiten: 1. de Gemeente Amersfoort voor den geneeskundigen dienst te verdeelen in drie wijken, aangeduid met de cijfers I, 2 en 3. De wijk 1 omvat het gedeelte der Gemeente gelegen ten Zuiden van eene lijn, getrokken vanaf de grens der gemeente waar deze wordt gesneden door den Utrechtschen straatweg, door de as van den Utrechtschen straatweg, van de Utrechtsche straat, van de Vatkensmaikt, van de Lange- straat, van de Kampstraat, van den stiaatwog naar Hoevelaken, tot waar deze de grens der gemeente snijdt; De wijk 2 omvat het gedeelte der gemeente gelegen ten Noorden en ten Westen van eene lijn, getrokken vanaf de grens der gemeente waar deze wordt gesneden door den Utrecht schen straatweg, door de as van den Utrechtschen straatweg, van de Utrechtschen straat, van de Hellestraat, door het midden van de Beek lot de Eem en verder door het midden der Eetn tot waar deze de grens der gemeente snijdt. De wijk 3 omvat het gedeelte der gemeente gelegen ten Noorden en ten Oosten van eene lijn, getrokken vanaf do grens der gemeente waar deze wordt gesneden doordenstraalweg naar Hoevelaken, door de as van den straatweg naar Hoevelaken, van de Kampstraat, van de Langestraat, van de Varkensmarkt, van de Utrechtsche straat, van de Hellestraat, door het midden van de Beek tot de Eem, door het midden der Eem tot waar deze de grens der gemeente snijdt. 2. De wijken aan de gemeente geneesheeren toe te wijzen als volgt: De wijk I aan Dr. H. W. Schreuder. De wijk 2 aan Dr. F. A F.Groneman. Do wijk 3 aan II. H. E. Morren, arts. 3. Te bepalen dat de kostelooze vaccinatie en de dooiischouw tezamen telkens om beurten gedurende één jaar zullen worden verlicht door een der gemeente geneesheeren, en du gedurende het jaar 1913 op te dragen aan Dr. F. A. F. Giorieman, gedurende hel jaar 1914 aan H. H. E. Morren, arts, en geduieride het jaar 1915 aan Dr. H. W. Schreuder, en zoo ver volgens. 4. Te bepalen dat de keuring der candidaat-gemeente-ambtenaren en de candidaat-gemeente werk lieden telkens om beurten gedurende 4 maanden zal worden verricht dooreen der gemeen te- geneesheeren, en wel: gedurende de maanden Januari tot en met April door Dr. H. W. Schreuder; gedurende de maanden Mei tot en met Augustus door H. H. E Morren, arts; gedurende de maanden September tot en met December door Dr F. A. F. Groneman, en zoo vervolgens 5. Als Gemeente-geneesheer belast mot het afgeven de verklaringen en rappoiten bedoeld in art. 30 van het Werkliedenreglement 1913 aan te wijzen gedurende de maanden Januari tol en met April H. H. E. Morren, arts; gedurende de maanden Mei tot en met Augustus Dr. F. A. F. Groneman; geduienile de maanden September tot en met December Dr. H. W. Schreuder. Uit besluit wordt geacht in werking te zijn getreden den 1 Januari 1913. Amersfoort, 3 Januari, 1912 Burgemeester en Wethouders voor noemd. Do Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, J. D. WERKMAN. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort is het volgende adres ver zonden geven eerbiedig te kennen de ondergeteekenden, vormende het na te noemen comité, I dal, op uitnoodiging van den Christe- lijken Besturenbond te Amersfoort, op 13 December j.l. een vergadering is gehouden, welke werd bijgewoond door Bestuursleden en afgevaardigden van de vereenigingen Handelen Nijverheid, de Hanze, de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven, de Algemeene pa- troonsvereenigirig in de bouwvakken, de plaatselijke afdeehr.gen van Patri monium eri den R. K. Volksbond, met hun vakvereenigingen, de Chr. bouw vakarbeidersbond, de Chr. kantoor- en handelsbediendenvereeniging, de Pro- testantsch Christelijke en de R. K. vereeniging van spoor- en tramweg personeel, te samen tellende ruim 800 leden, dat in die vergadering weder ter sprake werd gebracht de wenschelijk- heid om ook in deze Gemeente een Arbeidsbeurs op te richten en daartoe uit bovengenoemde vereenigingen een comité te vormen, dat de aanwezige leden van de Kamer van Arbeid voorde bouwbedrijven geen zitting konden nemen in het comité omdat die Karnor een adviseerend lichaam is, dat werd aangevoerd, dat, behalve de gewone seizoen werkloosheid, welke meer bijzonder voorkomt in de bouw vakken, ook in andere bedrijven of vakken velen geen aibeid kunnen vin den, terwijl werkgevers wellicht op hetzelfdeoogenblikzoekennaararbeids- krachten van beiderlei kunne en voor allerlei werk, dat bij de abnormaal groote werk loosheid in 1907 de burgerij met groote mildheid heeft gegeven, doch on danks de beste bedoelingen van de toenmalige commissie, volgens haar eigen verklaring de ondersteuningen niet steeds zijn uitgekeerd aan hel juiste adres, dat de eerbare werknemer en werk neemster, in stede van een gift aan te nemen op welke kiescbe wijze die ook wordt toegelegd oneindig liever zicbzelven helpt, het in de goede dagen overgelegde uitgeeft, alras genoodzaakt is oin soms onmisbare zaken te be- leenen en ten slotte op crediet te koopen, ten gevolge waarvan voor benzelven zoowel als voor de winkeliers, die hier door immers op hun beurt niet op tijd kunnen voldoen aan hun verplichtin gen, dikwijls groote moeilijkheden ontstaan, dat de instelling eener Arbeidsbeurs óok zal ten goede komen aan het bij Raadsbesluit van 29 September 1908 ingestelde Fonds ter bevordering van de verzekering tegengeldelijkegevolgen van onvrijwillige werkloosheid, daar beheerderen van dit Fonds, desge- wenscht, van de Arbeidsbeurs betrouw bare gegevens kunnen verkrijgen om trent hen die voor uitkeering zicli aanmelden, dat ook het moreel der weikneem- sleis en wei knemers zal worden ver hoogd door de instelling eener Arbeids beurs, daar dezo al spoedig de luien en slecht oppassenden zal dwingen, zich beter 16 gedragen, willen zij geregelden en goed betaalden arbeid bekomen, dat een goed beheerde Arbeidsbeurs hoogst belangrijke gegeveus kan ver schaffen niet alleen van statistischen aard maar ook aan kerkelijke en wereld lijke arrnveizorgeis en hierdoor ten goede wei kt voor diaconieën en in stellingen van weldadigheid, dat het comité ook hierdoor de stellige overtuiging heeft, dat het hier niet alleen geldt een belang van weik- gevers en werknemers op allerlei gebied, doch een belang voor de ge- heeie gemeenschap, dat de vereenigingen, welke in het comité zijn vertegenwoordigd, geldelijk niet bij machte zijn, een goed ingerichte, vei trouwen wekkende Aibeidsbeurs te stichten, dat aan haar hoofd behoort te staan een behoorlijk bezoldigd en daardoor volkomen onafr.ankelijk, beschaafd man. wiens adviezen daai- door onpartijdig zijn, dat de vergadering ook uit dien hoofde met algemeena stemmen uit sprak, en in haar nadere bijeenkomst op 24 December bevestigde, dat slechts een Gemeentelijke Arbeids beurs een alleszins betrouwbaar lie haam kan zijn, redenen waarom het comité uwen Raad eerbiedig verzoekt, wel to willen overwegen of er middelen kunnen ge vonden worden om een Gemeentelijke Arbeidsbeurs ook hier ter stede op te richten, voor viouwen zoowel als voor mannen en voor lederen arbeid om loon, dat het meent de uitwerking geheel aan uwen Raad te moeten overlaten, doch volgaarne zich bereid verklaart, de bij do 16 Gemeentelijke en 2 particuliere Arbeidsbeurzen elders ingewonnen in licht ingen.desgewenscht. te uwer be»chikking te stellen, dan wel aan leden van uwen Raad monde ling toe te lichten en bijzonderheden te bespreken op door uwen Raad ol het Dagelijksch Bestuur der Gemeente te bepalen tijd en plaats, dal de vertegenwoordigers der vereenigingen, die inmiddels ver gaderden, bereids aan het comité berichtten, dat het besprokene in hun vereeniging algemeeue instemming vond. Hetwelk doende, enz. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer J. van Zanten als huisknecht van het cud-katholiek Seminaiie in dienst trad. Wegens de vacantia werd de herdenking van dit feit tot op 9 Januari verdaagd. De .President van het Seminarie wenschte den jubilaris geluk met dezen zilveren feestdag en sprak den wensch uit dat »Jan" nog heel lang trouw zijn plicht in het Seminaiio mocht vervullen. Vele nuttige en fraaie ge schenken begeleidden de wenschen van den president. De oudste der Humanisten sprak namens de anderen vriendschappelijke woorden van waardeering eu over handigde hom etn fraai hoi loge (met irisci iptie) mot ketting. Namens de thans in het Seminarie verblijvende studenten sprak de Zeer- eerw. Heer P. J. van Buuren. Hij schetste Jan als het «type" van een huisknecht, géén model in kleurig livrei, met pet in de hand, maar het type van gemoedelijkheid en trouw. Zóó leefde Jan nog in de herinnering voort van allen, die de laatste25 jaar in het Seminarie hadden gewoond. Toen de studenten dan ook een beroep deden op de aangename herinneringen uit hun Seminaristenjeiigd hebben alle geestelijken gaarne bijgedragen tot den inhoud van een enveloppe waarvan Jan nu niet de bezorger of overbrenger zou zijn, maar die hij zijn eigendom mocht noemen. Met enkele hartelijke woorden sprak de jubilaris zijn dankbaarheid uil tegenover zijn «vele oude en jonge kennissen" die hem dezen dag tot één van blijde herinnering en blijvende beteekenis hadden gemaakt. De directeur van het Rijks opvoedingsgesticht voor jongens alhier, de heer J. Visser, zal naast zijn ambt tijdelijk de functie waarnemen van directeur van het opvoedingsgesticht der Ned. Herv. Kerk »Valkenheide" te Maarsbergen. Aan den liornpetter le klas, wachtmeester titulair J. Beij van het 2e eskadron le regiment huzaren is j I. Donderdag door majoor Groudhout voor het front der beide escadions en van het muziekcorps op plechtige wijze ile zilveren medaille uitgereikt van 24 jaren trouwen dienst. Van zijne kameraden van het muziekcorps en van de onderofficieren mocht de jubilaris stoffelijke bewij/eu van toe genegenheid in ontvangst nemen. Een intiem feestje in de cantine besloot den voor hem zoo gedenk- waardigen dag. Tegen een persoon die, zonder daartoe gerechtigd te zijn langs de spoorbaan liep en tegeneen wielrijder die zondigde tegen de bepalingen omtrent de verlichting werd door dn politie procesverbaal opgemaakt. Eindelijk is nu definitief vastge steld dat de eindbeslissing voor het kampioenschap waterpolo der 2e klasse tusschen de Jonge Kampioen Rende Amersfoortsche Zwem- en Poloclub, gespeeld zal woiden in het «Zuider- bad", op Zaterdag a s., des avonds te halftien. Herhaaldelijk was door D. I. K. gevraagd aan de Arnersfoorters wan neer zij wenschten te spelen Het ant woord bleef echter geduiig uit, totdat het eeigisteren telegrafisch kwam. N. v. d. D. Bij de aanbesteding van olie en petroleurn berioodigd voor de gemeen tewerken te Utrecht is de levering gegund aan de N.V. Eersto Amers foortsche Handelmaatschappij alhier voor f 492 25. Woensdag 15 Januari hoopt de Christelijke Jongelingsvereeniging «Psalm 119 9» een Propaganda-avond te geven in «Het Valkje» ter gelegen heid van haar 43-jang bestaan met medewerking van de Christelijke Zang- vereeniging »Loofi den Heer» en opge luisterd door Voordrachten en Samen spraken. Hnndcl en Nijverheid. Onder vooizitterschap van den heer L J. Krook vergaderde »(landel en Nijveiheida Donderdagavond in »de Zwaana. Na opening weiden de notulen ge lezen en goedgekeurd en vervolgens 3 nieuwe leden aangenomen. De voorzitter bracht nu de electri- scbe energie ter sprake en vroeg aller medewerking, liet bestuur wilde gaarne welen, wie nr gebruik van zou maken. De heer Van Duinen stelde voor deze zaak aan te houdener zal nog wel eenigen tijd over heen gaan voor beslist moet worden. Bovendien is deze zaak door de Kamer van Koophandel ter hand genomen. Zeven leden gaven zich staande de vergadering op. Het nu volgende punt der Agenda was: het kanaal door de «Geldersche Vallei». De vooizitter betreurde het, dal er zoo weinig leden waren opgekomen. Hij stelde namens hot bestuur voor lid der Kanaal vereeniging te worden tegen een contributie van f 10.per jaar. De heereri Van Sweden en Van Duinen steunden dit voorstel, 't welk werd aangenomen. De heer A. L. Versluys werd als afgevaardigde benoemd. De heer Krook bracht vervolgens verslag uit van hot 9e Middenstands- congres gehouden te Deventer in Juni van het vorige jaar. De heer Fontein vioeg of het niet mogelijk was dit mooie verslag te doen drukken en aan de leden rond te zenden. Hiertoe werd besloten. Aangemeld hebben zich 4 nieuwe leden. Ingekomen: een schrijven van den Burgemeester van Amersfoort met ren 25-lal circulaires over hel kanaal «Gel- ■dersche Vallei», benevens een pro gramma van de Handelsschool Amers foort en Omstreken. De heer Eggink deelde mede, dat hij reeds een 50-tal circulaires heeft geplaatst en spreekt den wensch uit, dat de andere leden zijn voorbeeld zullen volgen. De heer Fontein maakte er attent Óp, dat de zwarte lijsten den laatsten tffii niet onder gesloten couvei t werden vei zonden. Na eenige discussie weid besloten dit in 't vervolg weer te doen. Daar niemand iets meer te vragen of mede te deelen had, sloot de voor zitter de vergadering. Spiritualisme. De lezing dooi mevrouw de Koning Nierstrasz over spiritualisme gehouden werd iloor zeer velen bijgewoond. Spreekster begon met er op le wijzen, dat da Nieuwsbladen er toe bijdragen wanbegrippen over spiritualisme te verbreiden, door steeds bedriegerijen te vermelden en hel goede en ware te verzwijgen Üok kan het spiritualisme meer dan een tafel bewegen; het bi engt ons de zekerheid van een- voort- beslaan na den dood. Dit begrip bestond reeds in de vroegste tijd liet is een Gods begrip, waarvoor geen bewijzen rioodig 'zijn. Er moet een voortbestaan zijn, dat is een zedelijke noodzakelijkheid De i n tuit ie, de overpeinzing, do waar neming en de overtuiging kunnen ons geven kennis van een leven hierna maals. Sommige sceptici gelooven niet in een persoonlijk voortleven. Hel spiritualisme kari bewijzen, dat dit wel zoo is. Ook gebeuren er nog wonderen, evenals vroeger. Het Spiritualisme heeft zich het eerst in Ameiika voor gedaan. Eerst openbaarde het zich op ruwe manier, doch allengs namen de manifestaties eeri fijneren vorm aan. Spreekster verhaalde nu eenige manifestaties, die bij haar waren voorgevallen. Vei volgens vertelde zij hoe het spiritualisme in haar leven was ge komen en hoopte, dat het evenals voor haar, ook voor velen een troost iu dit leven mocht woiden. ZONDAG 12 JANUARI. Reinonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Prof. Dr. T. Canne- gieter, hoogleeraar te Utrecht. Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. C. Stadig, pred. te Den Helder, 's Av. 5% uur. Ds. C. Stadig. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Beide keeren collecte voor de Kas voor Emerit. pred., Weduwen en Weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/« uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Clir. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9*/t uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muui huizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. In een afvoergracht achter de chemische wasscheiij van de firma Winkel en Co., te Apeldoorn, is naar het Dev. Dgbl. meldt drijvende gevonden het lijk van een manspersoon, gekleed in werkmans- kleerrn en klompen aan de voeten. Teekenen van geweld waren niet aan wezig waarschijnlijk is de man vau den weg afgedwaald en door de duisternis misleid in de gracht ge vallen. Uit nood geslacht vee. In de Duitsche Rijnprovincie, een streek, vooral het benedengedeelte dezer provincie, waar veel vee gehouden wordt, zijn op verschillende plaatsen crematoriums gebouwd, waar onge neeslijk verklaard vee, verbrand wordt. Heel wat beter dan hier te lande, waar men er worst en rookvleesch van maakt. Utrechtsche Straatweg. Uit Oosterbeek schiijft men aan de N. Rolt. CL; «De mooie laan, de Utrechtschestraat tusschen het laodgoed Mariëndaal en den Sclielmschenweg, laat men vallen. Al deze prachlboomen in hun volle kracht worden neergelegd. Hoe lang nog hadden ze bun schaduw kunnen geven! Het is een ramp. Slechts dan, wanneer nu van de gelegenheid gebruik gemaakt wordt om de straat flink te verbroeden met rijwiel- en wandel paden, lijkt dit offer aan het heden en iiet nageslacht misschien niet al te groot. Want een menschenleeflijd toch zal de straal van Oosterbeek naar Arn hem een vrijwel onbeschaduwde laan zijn.» Lamlverhuizcrsverkeer te Oldcnzaal. Gedurende 4912 passeerden het station A. S te Oldenzaal voor Amster dam, Rotterdam en verder 9b75 land verhuizers, van wie 8700 voor rekening der Hnll Amerika-lijn. 675 voor do Kon. Holl. Lloyd en c a. 300 voor de Uranium Steamship Cv. en andere maatschappijen. Ze behoorden tot de volgende nationaliteiten Russen, Oos tenrijkers Hongaren. Bulgaren, Ser viërs, Montenegrijnen, Duitscbers, Denen, Zweden, Noren en enkele Finnen Dit vervoer was over 't af- geloopen jaar aanmerkelijk geringer dan in vorige jaren. Door 't inleggen van meer D treinen is de verbinding over Oldenzaal voor 't landverhuizers- verkeer ongunstiger geworden, terwijl die toestand over Zevenaar is verbeterd. Niet alleen van Leipzig, maar ook van Berlijn was 't vervoer over laatst genoemde plaats in 1942 aan mei kelijk grooter dan in vorige jaren en in verhouding tot dat over Oldenzaal als 5 tot 1. Terugkeerende landverhuizers pas seerden Oldenzaal in 1912 tot een getal van ca. 25.000. nagenoeg allen voor rekening der Holl. Amer. Lijn, der Kon. Holl. Lloyd en der Uranium Steamship Cy. Een rare vergissing. Een «comedy of errors» noemde de verdediger mr. Van Gigch Jr., de aanleiding tot een rechtzaakje, dat voor de 6e kamer der Rechtbank te Amsterdam diende. En inderdaad deed het geval naar de voorstelling welke mr. Van Gigch er van gaf, denken aan zoo'n verhaal in plaatjes zonder tekst, welke men in ieder humoris tisch tijdschrift pleegt aan te treffen. Een bewoner van een villa te Hil versum komt 's nachts laat van een partijtje thuis. Er was een glaasje gedronken, maar hij was volstrekt niet beschonken, zoodat hij nog be neden in de hal den ioffelijken voor zorgsmaatregel neemt zijn schoenen* uit te tiekken, om zijn huisgenooten niet wakker te maken. Een politieagent, die op zijn nachte lijke ronde lang; de villa komt, hoort daar binnen eenig gerucht, vermoedt onraad, sluipt naderbij en bekijkt met zijn electrische zaklantaarntje de deur, of bij daar mogelijk sporen van in-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2