BSDRIJFS- tentoonstelling der voorwerpen VERZEKERING LIPS -DORDRECHT WtmiEDEI II, NOODZAKELIJK ONMISBAAR. Voor Huis en Hof. Haemorrhoiden. Adverteniiun. DE LOTERIJ-COMMISSIE Amersfoortsch Wissel- en Effectenkanloor VRAGEN TDI7ERSJHAGAZ1JM Slothonwer's Stoomdrukkerij, braak kan ontdekken. De bewoner van hei huis ziet door liet matglas van de voordeur het schijnsel van een dievenlantaarntje, denkt dat er een inbreker voor bel huis staat en doet een openslaand raam open om den ongenooden gast weg te jagen. De politieagent '/iet een mar. op zijn sokken uit hel huis komen, denkt natuurlijk den inbreker te hebbenen wil hem arresteeren. De bewoner zijn beurt ziet in de duisternis niet dat hij met een politieman te doen beeft, denkt ook aan een inbreker roept: »Het erf af, gauw!» en slapt meteen het raam uit, om aan zijn woorden kracht bij te zetten. Er ontstaat een woordenwisseling er vallen klappen, de bewoner gaat naar het hek van zijn tuin, om den indringer te beduiden zich to ver wy derende agent duwt den man de stiaat op en daar ontstaat een worsteling, welke er mee eindigd.dat de villabewoner, nadat op het alarm blazen andere agenten zijn toegesneld wordt gearresteerd, wat zonder verder verzet geschiedde. Proces verbaal wordt opgemaakt er k aam een rechtszaakje van, dat dan nu voor de Rechtbank diende. Tegenover de verklaring van den agent dat bij zich als politie-ambtenaar bekend gemaakt had, stond de ver zekering var, den beklaagde, dat hij dit niet gehoord had en dat hij ook in donker niet had gezien, dat de man een uniform aan bad. Het Op. Min. waargenomen door mr. Jorissen, hechtte meer geloof aan de verklaringen van den agent dan aan die van den beklaagde, verdiepte zich niet in het psychologisch raadsel waarom de villabewoner als hij werkelijk begrepen had met een politieman te doen te hebben, die zijn have en goed beschermen kwam zoo forsch tegen dezen zou zijn op getreden en eischte tegen beklaagde wegens mi-handeling van een amb tenaar in de rechtmatige uitoefening van zijr.e bediening acht dagen gevangenisstraf. N. v. d. Dag Uit Hilversum meldt men aan de Tel! De bekende pseudo-aviatrice Annie Pascal is door de politie aangehouden als verdacht Aan oplichting ten na- deele van verschillende winkeliers te Hilversum en Bnssum. Zij wordt met de betrokken personen geconfronteerd. Voor den ambtenaar bij de Inkomstenbelasting. (Eerbiedig opgedragen.) Weet de hooggeachte ambtenaar, wiens laak hel is zijn stadgenooter te betrappen op onjuistheden in hun aangiften voor de plaatselijke inkom stenbelasting, dat hel eigenlijk niet verstandig is, man voor man binnen te laten komen? Dat, wat de rechters noemen een contra-dictoir vei hoor, hem dikwijls dichter bij de waarheid brengen kan, dan een langdurig ondeizoek van boeken en alleilei vraagjes? Wij hebben een verhaal verzonnen, dat niet hier gebeurd is, maar ergens in Achter-Pommeren. Daar werden twee brave kooplieden, de heeren Augurkiesman en Keuken draver, die beiden tegen hun aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen bezwaar hadden gemaakt omdat die te hoog was natuurlijk! bij den ambtenaar ontboden ïten einde hun bezwaar schriften te komen toelichten». Zij verschenen toevallig tegelijkei tijd. Wees u zoo vriendelijk even hiernaast te wachten, verzocht de ambtenaar aan den heer Keuken di aver. Met een buiging verdween deze en van de goede gelegenheid maakte de ambtenaar gebruik, om bij Augur kiesman te informecren naar den vermoedelijken omzet van Keuken draver. Handig, niet De heer Augui kiesman is een braaf man, die zijn concurrent, juist omdat hij zijn concurrent is, niet wil bena- deelen en in ieder geval geen ver klikker wil zijn. Daarom zei hij gemoedelijk Ziet u 'ns, meneer, de man kan onmogelijk zooveel belasting betalen, hij heeft een veel kleiner winkel dan ik! Doch Keukondraver, die voor alle secuiiteit de deur op een kier heeft gelaten en de ainfoi matie« vernomen had, stootte nu woedend de deur wagenwijd open en schreeuwde de ambtenaarskamer binnen: Wat zegt-ie, meneer, dat honds vot? Ja, ik hèb een kleinere winkel as hij, maar ik verzeker u, dat ik minstens zooveel in ééne maand ver- koop as hij in 't heele jaar. Dat zal ik u bewijzen Juist wat de ambtenaar wilde. Valsche aangifte. Men schrijft uil Soest: Met betrekking tot de vermelde inbraak op den avond van den Nieuw jaarsdag hij Melis vari Brienen alhier, kunnen wij nog het navolgende mede- deelen Een nauwkeurig ingesteld onderzoek der politie biacht uil, dat hier van geen inbraak spiake is en dat van Bi tenen hoogstwaarschijnlijk bet doel heeft gehad, om door middel van deze val- sche aangifte het medelijden van het Gemeentebestuur op te wekken, ten einde op deze wijze geldelijke onder steuning te bekomen Familieleden en omwonenden verklaren dan ook dat van Biien zich tegen hen geuit heeft geen geld te hebben om geringe be dragen voor levensbehoeften te vol doen en niet te weten hoe den Nieuw jaarsdag te moeten doorkomen. Kort na het politieonderzoek heeft van Brie nen bet weinige huisraad dat hij be zat verkocht en is met de noorderzon vertrokken. Ongetwijfeld zal de Justi tie in deze zaak nog wel een woordje meespreken. Met betrekking tot den op 25 December j I. gepit-egden moord op den slager Cozynzen te Baarn, meldt men aan hel N. v. d. Dag: De drie verdachten, de gebroeders J. en R. van den B., en G. S, allen afkomstig uit Soest, en thans gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Utrecht, blijven, ook tijdens de dooi den rechter-commissaris gehouden instructie, ontkennen. Dezer dagen zijn, op last van de justitie, de rijwielen dei drie verdach ten in hunne woningen te Soest in beslag genomen en naar Utrecht over gebracht, opdat door deskundigen kan worden onderzocht, of daarop ook bloedsporen zijn te vinden. Ook een Nieuwjaarsgroet I Fieule de Savornin Lobman schrijft in de Lelie: »De Ker.-lklokken hebben uitgeluid, 't Oude jaar ligt achter ons. Wees egroet 1913, ik ben benieuwd hoe veel huichelarij en leugen en kunsten kool gij, op li» beurt, ons weer bren gen zult.'' Voortzetting van bet leven der organen. Reeds eenigen tijd geleden heeft Ie Parijscbe dr. Carrel een der winners van den Nobel-prijs aan getoond, dat het mogelijk Is afgeschei den deelen van het organisme gedu- enrfe korteren of larigeren tijd te ioen vocatieven. Tot dusverre had hij lechts succes met zijn proefnemingen op fragmenten van geringe afmeting. Het was dus van gioot belang deze pogingen voort te zetten op meer be langrijke deelen en ook daarmee heeft de geleeide thans een merkwaardig resultaat bereikt. Nadat bij de borst en buikorganen van een kat had uit genomen, poogde hij deze in levenden toestand te houden. Daarvoor stak hij, in het afgesneden gedeelte, een gummi buis, waardoor de kunstmatige ademhaling werd aangebracht. Hij bracht daarna de ingewanden met hun bloedvaten bijeen in een gesloten bassin, gevuld met seium en kunst matig op een temperatuur van 38 gr. gehouden. Gewoonlijk klopt het hart nog langzaam en regelmatig, en men ziel den bloedsomloop, die eerst zeer zwak is, langzamerhand weer normaal worden. Het ingewanden-organisme wordt dan in een doos gebracht, met een kunstmatig serum gevuld en ook daarin wordteen buis gestoken, waar door water en voedingsstoffen worden toegevoerd. Onder deze voorwaarden unnen de ingewanden in schijnbaar normalen staat leven, zoo zelfs dat zij hun afscheidingsfunctiën verrichten. De voortzetting van het leven dezer organen, waarmee dr. Carrel zijn pree ven beeft genomen, duurt van 3 tot 16 uren na den dood van het dier, aaraan zij hebben toebehoord te doen vervangen. De patiënt een collega had de gewoonte, vooral bij het spieken, de rechter hand in den broekzak te houden. Door een toevallig bestaande steenpuist was de broekzak geinfecUeid, als 't ware met de ziektekiemen doordrenkt en kwamen deze telkens en telkens op nieuw in aanraking met de nauwelijk genezen hand. Een dergelijke roi bij ziekten der handen zal ook wel door de hand moffen der dames gespeeld worden In een verslap, uitgaande van het Engelsche minisleiie van plaatselijk bestuur, en handelende over het gevaar van tinvergiftiging door het gebrui van verduurzaamde levensmiddelen uit blik, wordt ook een geval vei meld van een meisje, dat wegkwijnde en het gebruik harer beenen verloor. De oorzaak van hare ziekte weid gevonden in het dragen van gele kousen, waarvan de giondslof met tinchloride verzwaard was. Vroeger is ook al eens de aandacht gevestigd op het gevaar van kleeding' stukken van kunstzijde, die dooi middel van vergiftige sloffen zwaarder gemaakt woidt. De geleerde Vaschiede, die bij 41 personen uit de arbeidende klasse proeven nam met betiekking tolden nacht- en dagslaap, kwam tot de volgende conclusies: De dagslaap is oppervlakkig 6n woidt vaker afgebioken dan de slaap bij nacht, is ook minder verkwikkend en men rust er minder bij uit. Alle verichiingen van hel lichaam (hartslag bloeddi uk, adembewegingen, enz die tijdens den waren (den nacbt-)slaap aueomatisch verminderd of verlang zaamd zijn, vertoonen tijdens den dagslaap wat ihytmns en stand vastigheid betreft, duidelijke af wijkingen. De dagslaap bereikt slechts zeiden, en alleen m gevallen van buitengewone geestelijke of lichamelijk vermoeidheid de diepte van den nachtslaap. Door gewoonte kan wel is waar de dagslaap la ngd ui iger gemaakt worden, maar weken en maanden zijn daartoe noodig. Volkomen duister nis en stilte begunstigen zeer den dagslaap. Er schynt een nauwe be tiekking te bestaan tusschen deduislei nis van den nacht en de diepte van den slaap. Wat het doel van den slaap betreft, het vernieuwen der gebruikte krachten, staat dagslaap zeer wezenlijk bij nachtslaap achter en alle personen die op den dag moeten slapen, klagen over een gevoel van vermoeidheid, dat hen niet verlaat Besmetting door zakken en and moffen. Prof. Lanz verhaalde het weekblad Moleschott, hoe een zijner vrienden geregeld aan steenpuisten van de rechterhand leed, alle middelen waren vruchteloos. »Als met een tooverslag verdween ziekte op het advies alle broek zakken te verwijderen en door nieuwe De heer J. B. v. Loenen, Technisch ambtenaar van Rijnland, waarschuwde in het »N. v. d, D.a tegen het uit voeren van metselweiken mei kurk droge sleeneo en dikke rneisel-pecie omdat voor de versteening der metsel specie water noodig i=, terwijl dai juist weggezogen wordt door de sleenen, wanneer die droog worden gewerkt. »Zulke muren zijn eigenlijk niet gemetseld, maar slechts gestapeld, terwijl alle samenhang er ontbreekt. Gelukkig houden de balklagen, met andere verankeringen de muren in vrrband, anders zouden er onge twijfeld nog veel meer huizen invallen. Meermalen zag ik, dat er op eeri weik niet eens een emmer of gieter aanwezig was, om de steenen te kunnen bevochtigen.» riEen zekere ingenieur van's lijks waterstaat begon direct wanneer hij bij een Rijks metselwerk kwam, te roepen: »watei«, »water«, en inder daad de man had bijna altijd gelijk met zijn noodkreet, want tegen niet een eisch wordt bij bouwvvei ken zóó ongezondigd als tegen dien, welke gebiedend voorschrift: met behooilijk bevochtiöde steenen te metselen. Bij de Rijkswei ken mag niet ge metseld worden tusschen 1 November en 1 April, bij particuliere werken metselt men soms den geheelen winter door en dat maakt de vervulling van den eisch vaak moeilijk, soms on mogelijk.» Voor het leven: Konden wij elkaar volkomen be- giijpen dan zouden wij elkaat ook alles vergeven; dan zou er niet zijn afgunst, vijandigheid, haat. Daarom is het plicht elkaar tegemoet te komen en belangstelling te hebben voor eikaars werken en streven. De hand, bet hart en de geest van de vrouw vinden overal een ru,men werkkring, als zij maar eerst rtcht de behoefte in zich voelen om zich nuttig te maken. Observator. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Van 3 lot 9 Januari 1913. Geboren: Antonie, z. vanAdiianusl van der Wiel en Willernijntje van Zeldert. Leendert, z. ran 1 lend rik Brandsen en Gerriije Maas.Johan nes Gerhardus, z. van Herman Fian-I fois Scharp en Johanna Cornelia Nu- i mans. Gerrii, z. van Elbert van Beek en Hendrikje de Graaf. Al- brrtus, 7. van Jacobus van Winterswijk en Clasina van 't Wel. CiiarKs Victor, z van Everhard Snoek en i Caroline Elisabeth Verdonk. Gijs- bertus, z. van Jan Meijers en Marga- reiha van Binnendijk. Adriana Arnol- dina, d. van Klaas Tomas en Adi ïana I Heuseveldt. Johanna Margaretha, d. van Frederik Elschot en Gijsbertha Koene. Hendrika, d. van Johannes Cornells Haai mans en Johanna de Wit. Johan Michiel, z. van Hendnkus Niezen en Woulertje Kleuver. Selma Sophie, d. van lzaak d« Wolff I en Debora Klein. Philip, z. van Philip Veenendaal en Geertruida van] Kommer. Ondertrouwd: Josephus Anlhoniu" Maria Okhuijsen en Eva Johanna Mana de Koning. Wouter van Kot-laar en Wilbelmina van Vl'et. Jacobus I Hazelaar en Berdina Buijs. Ane Buis en Johanna Veenendaal. Hun- ilukus Hubertus Arler en Mana Alijda Wal lert. Getrouwd Jacob Rijnderl Overhorst en Wilhelmma Johanna van Eist. Ovei leden: Een als levenloos aan-I gegeven kind. Slijntje Ekerschot, 88 j., wed. van Aalt van Dijk. Tneodorus Hendnkus van Niinvvegen, 8 jr. Ever ai dus Bi ïzee, 87 jr., ongeil. Hendrik Jan Heirnanus Stokvis, 25 jr., ongeh. fladdewina Hendrika Kaljee, 2 jr. Coi nelia Renes, 88 ji wed. van Gij-bert van den Hoek. Li-usdcn. Gehuwd: Willem van Asch en Wilhelmma Westeibeek. Overleden: Geiarda Sophia 11 oog- I land, 3 j Woudenberg. Geboren: Jan Willem, z. van Evert Meerveld en Aalije Velthuizen. Ondertrouwd: Marinus Johannes I Vogt, 30 jr., en Heintje Willemsen, 31 jr. Voor Fabrikanten, Winke liers en allen die bedrijf uitoefenen is eene -• MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 10 Jan. 1913 Tarwe f 0;Rogge f 0 Boekweit f I appelen f3.a f5.f'eren f3.a 15.Nieuwe I Aardapp. 10a f0.zantlaardapp. '2.— a f225 j Hoenderei» ren fo.25 15.75 j>. lOOst. Bruine) eieren 5 75 6.25 Hooiboter 1 50 a f 1 70 per kilo Mir^arine f0.— a I 0.Zoetem k;»asf0 a f 0. Kippen I 0 90 a M 50 Kuikens fl 00 a 11.50. Piep kuikens f 0. a f 0.(ianzen t U.f 0.Eenden I f0 90 a f 1.20 p. st Jonge fl.a fl.25. Hazen 75 a f2 25. Wilde koi ïjnen 0 50 a f 0.60 Tamme f 0.80 a f 1 60 Duiten f0 50 t f0.70 paar Magere varkens 00. af 00. Varkens r. export I f 0.a I 0 Zeugen f 50.a f 100.Biggen f 10.a '15 Schrammen f 0.afOVette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000.— fU00.— Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000.— Pinkstioren f ('00.a f 000. Aaneevoerd waren ongeveer heet Tarwe heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet Appelen. 80 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 100 heet Zandaardapi elen, 30000 stuks Hoen- I dereieren 150 stuks Eendeneieren, 400 kilo boter, kilo Marg-rine, Kilo ka-s. stuks Vee. I magere varkens Varkens voor exportslagerijen I 300 biggen 10 zeugen. JRKCLAM 10. Haemorrhoiden (aambeien) worden gewoon- lijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levenswijz>v zwangerschap, sterk prikkelende I purgeermiddelen, enz., en zy weiken door de I vreeselyke jeuk en^Mekende pijn zeer nadeelig op het humeur vap den lyder. Dikwijls worden zij veronachtzaamd, hetgeen aanleiding kun geven tot sterke bloeding, verzwering, enz. Foster's Zalt heeft vanaf de eerste aanwending een wonderlijk verzachtenden en heelenden invloed. Een geschikt dié^t en nauwkeurige, opvolging van dd-.-gebruiksaanwijzing, wt-lke iedere doos vergezelt, doet uw kwaal spoedig genezen. j Foster's Zalf (Iet op den juisten naam) is te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Langst. 23 en P. de Zwart, Langestr. 94 Toezending geschiedt lranco na ontv. v. post- j wissel A f 1.75 per doos. 20 der Yerecniging van den H. Vincentius van Paulo alhier, heeft de eer bekend te maken, dat de zal geschieden in de vergaderzaal der R.-K. Jongcnsscl SmL aan de Breedestraat op DINGDAG 21 en W0ENS0AG 22 JANUARI e.k., van des voor middags 9r/j tot des namiddags 4 uren; terwijl de uitgifte der prijzen zal plaats hebben op Zaterdag d a.v., van 101 ure. Tevens zal vanaf heden in bedoeld lokaal genoemde Commissie aanwezig zijn tot het in ontvangst nemen van prijzen, die men voor voormelde loterij nog wenscht aan te bieden. - (aanvulling der - Braiid-ANSurantic) (Mr. S. G. raa Weideren Baron Reogers) K O RT EG E A C H T 11. Telegramadres „Wisselkantoor" Tel:' Interc. 176. Assurantiën Effecten. Crcüieten. Incasseering van Wissels en Quit: Coupons. Vreemd Geld Deposito's Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt ïokefterrra zijn daar voor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. bekwame, oppassende voor de brandkasten en sloten fabrieken. Bij aanbieding op te geven: leeftijd, loon, waar gewerkt enz. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in verttóu wen tot J. CE RATI, Haarkundige, Zoutsteeg 4, le Etage, Amsterdam. Aan hen, die ha onderzoek tot behandeling worden aangenomen wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws v&u den Dag schreet onder meef-r- - "-Sr Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende pepponen van allerlei leeftijd getuigen.^oor hem weder in het tifzit van den haardos te zijn gekomen. op" te* 'letten MHMM d lMllllGiS. Abonneer U op het KATHOLIEKE onder Radactie der beste Kath. Letterkundigen. Maandelijks verschijnen 48 pag. grootformaat over 2 kolommen, pVaViitifceLcluui als: Romans, Novellen, Historische Verhalen, L Poëzie, Allerlei, Raadsels, Logo- grief, Rebus, enz. enz. voor den eer lagen prijs van 65 CENT Iper 3 maanden. Prachtige Qoedkoope Lectuur. P. STOKVIS-WATEKREUS. Uitgever, 's-Bosch. V/EtJE^ VEf^KOCPE^S kunnen in alle plaatsen NEDER LAND en BELGIE geplaatst worden voor onze bekende Oclitcndvoeders voor Hoenders, kiiikenzaden, Krachtvoeder voor Duiven, Vogelzaden in pakken en Gekleurde Spiraal Voet ringen voor Pluimvee. Vraagt tonditiën bij het American Importing-House te MAASTRICHT. Levering van alle voorkomende DRUKWERKEN, tegen concurrcereude prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 3