Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. arbeiders met een grooter aandeel der premie belasten kunnen dan art. 194 toestaat; 14o. dat de toekenning en de uit betaling der rente onafhankelijk moet zijn van de omstandigheid of de ar bei- der bij de Bank of bij een bijzonder fonds verzekerd was; 12o. dat de Bank de noodige waar borgen behoeft om gevrijwaard te zijn tegen schade, welke de bijzondere fondsen zouden kunnen berokkenen; 13o. dat de bijzondere fondsen behooren bij te dragen niet alleen in de administratiekosten der Bank, maar ook in de kosten door de Bank gemaakt om invaliditeit te voorkomen of te genezen. Naar aanleiding van een adres van kerkvoogden der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier van 22 October, in welk adres wordt verzocht de uitkeering van f250.'s jaars, welke de Gemeente lot en met 1912 aan adressanten deed, ook voor het vervolg te bestendigen, deelen Bur gemeester en Wethouders aan den Raad mede, dat waar Adressanten hun verzoek gronden op de bewering, dat deze uitkeering zoude zijn eene van ouds bestaande verplichting van de Gemeente Amersfoort aan de St. Joriskerk, alzoo een voordo Hervormde kerk beslaand recht en wel een ver goeding voor het gemis van de be grafenisrechten in de St Joiiskerk, het door B. en W. ingesteld onder zoek, waarvan de uitkomsten zijn vervat in het hieronder afgedrukt rapport van den Gemeente-archivaris, heeft doen zien, dat deze grond voor het verzoek niet juist is. Ouder verwijzing daarnaar stellen B. en W. voor, uftvijzend op hel adres te bescmkken. Uil het volgende zal blijken, dat er eemg veiband bestaal tusschen het verlies der begrafenisrechten door kerkvoogden der Ned. Hervormde kerk en de som, uitgetrokken voor den brandwacht op den toien. Over de kwestie echter of het laatste' werkelijk eene schadeloos stelling voor het eerste genoemd mag worden, waag ik geen gissing. Van 1829 tot 1843 werd aan kerk voogden door hel Gemeentebestuur een vaste som uitbetaald als vergoe ding van het bovengenoemde verlies. In 1843, op den 28 September, werd besloten som in bel vervolg het batig saldo van de begraafplaats, hetwelk jaariijks uit de door don Raad gesloten rekeningen zal bevonden worden aan wezig te zijn, te doen strekken tot schadevergoeding voor de kerken wegens het verlies van begrafenis- regten en om hetzelve ten dien einde jaarlijks lusschen de daarop aanspraak hebbende gemeenten te verdoelen in vei houding van de sommen, w elke thans aan dezelve zijn toegekend® enz. Deze schadeloosstelling komt daarna nog in de rekeningen voor tot in 1852. In dit jaar echter op den 27 October (notulen no. 277) wordt be sloten in te trekken hot besluit van 28 September 1843 tot uitkeering aan de Hervormde en de Luthersche gemeenten. Naar aanleiding hiervan scbiijven kerkvoogden op den 20 De cember 1852 (notulen no. 330, bijl. no. 178) dat zij zich ten gevolge van dit besluit moeten bezuinigen en daardoor verplicht zijn het uurwerk van den toren te doen stilstaan en geen kosteloos gebruik van den toren aan de burgerlijke Gemeente af te staan. Zij zijn echter bereid, den toren en het uurwerk aan de stad ten gebruike af te staan voor f300 per jaar. In een volgend schrijven, van 13 Januari 1853 (notulen no. 4, bijl. no. 5) schrijven kerkvoogden, dat, »daar het onderhoud der klokken in den toren aan hen verblijft, zij het wen- schelijker hebben geacht, ook het opwinden derzelve voor hunne reke ning te houden, zelfs niettegenstaande onderhoud en opwinden van klok en uurwerk jaarlijks betrekkelijk aanzien lijke kosten veroorzaken, en stellen zij thans als hun ultimatum voor, het gebruik van den toren en de brandklok, zooals heden geschiedt, voorden prijs van twee honderd vijftig gulden in het jaar aan de Burgerlijke Gemeente af te staan®. Op den 15 Februari 1853 (notulen no. 16) wordt besloten, voor éen jaar den toren te huien en B. en W., te machtigen met kerkvoogden vei der te orideihandelen over vermindering van den huurprijs en indien dit niet ge lukt, de brandwacht over te brengen naar den Lieve Vrouwe-toren, en verder wordt op den 25 October 1853 bij de behandeling van de Begrooting voor 1854 besloten een brandwacht op den toren te plaatsen voor f250 De post, die aldus wordt goed gekeurd, luidt: Tegemoetkoming voor liet kerkbestuur der Sl. Joriskerk wegens het gebruik van den toren »tot plaatsing der nachtwacht f250. Men besluit tevens, dezen post over te brengen naar het artikelKosten van brandweer. Tot zoover wordt dus de hiervoor uitgetrokkeu som steeds genoemd een vergoeding voor het plaatsen van den brandwacht op den toren en zuo luidt ook deze post op de hierna volgende rekeningen der Gemeente. Al was dus de onttrekking aan kerkvoogden van de vergoeding voor het verlies van begrafenisrechton de aanleidende oorzaak van het creëeren van dezen post, oflicieel (en te recht) is zij nooit aldus genoemd. Slechts eens, en wel in de toe lichting der Begrooting voor 1854, staat bij den post «Tegemoetkoming aan het kerkbestuur van de St. Joriskerk wegens het gebruik van den toren tot plaatsing der brandwacht®, het volgende «Die toren werd vroeger tot gezegd einde aan de stad kosteloos afgestaan, doch het kerkbestuur had vermeend, voortaan, wegens hot gemis der be- grafenisrpgten, voormelde tegemoet koming te moeten vorderen. Het besluit echter om dezen post van Hoofdslak IX der uitgaven over Ie brengen naar Hoofstuk II, afd. 2, art. 5 is, dunkt mij, een aanwijzing, dat de Gemeenteraad er deze definitie niet aan geven wilde. Bij de behandeling van dit artikel in de eerste Afdeeling had een der leden bedenking tegen dezen post «als zijnde de stad geregtigd op dien toren een brandwacht te hebben, daargelaten de vraag of de geheele toren niet aan de Gemeente behoorde volgens art. VI van de Staatregeling van 1798 De Gemeente-archivaris, H. J. REYNDERS. Bij K.B. is benoemd tot rech ter in de arr.-rechtb te Ass«n mr J. C H. Prikken, thans id. te Zierikzee. Lijst van blieven en briefkaarten, geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het postkantoor te Amers foort over de le helft der maand Januari 1913. Brieven binnenland. A. Priem, Achterhoek? N. Stolwijk, Almelo H. Versluis, Amersfoort. Pummels, id. K. Schoonderbeek, id. Franciscus Króder, id. Marie Gabriel, Amsterdam M Veithuizeri, Beekbergen. 1. v. d. Meer, Russum. 1. Merico, Dedemsvaart. Viruly Verbrugge, Ede. Wed. Wernsen, Hoo;. land. M. Hurder, Kampen. N. P. de Jager, Rotterdam. Dina Looman, Utrecht. A. Ruiling, Zwolle. Briefkaarten binnenland. A G. Coenen, Amersfoort. J. H. Lensing, Amsterdam. Klaas Schaap, IJbergen? Mej. D. Helderman, Overveen. Pim, Rotterdam. J. Hijkmans, Steenwijk. 2 zonder adres, 61 drukwerken. Brieven buileuland. M. Edle von Arster, Berlin. Mad. L.-Hatz, Constantinople. Briefkaarten buitenland. Bertha Wallez, Brussel. Morelli, Londen. Fred. Orme, id. J. B. Aubel, Paris. Daar sedert eenige jaren hier ter stede belangstelling bestaat voor theosofie, hebben de te Amersfoort woonachtige leden der Theosofische Vereeniging besloten een centrum op te richten, waarvan het Bestuur werd samengesteld als volgt: tot Voorzitter werd gekozen de heer J. D. Reimau Jr tot Secretaris de heer D. Kruimel en tot Penningmeesleres mejuffrouw J. A. Poortman, welke laatste tevens zal verzorgen de bibliotheek, waarvan de boeken gratis voor belangstellenden ter lezing liggen aan haar adres Schimmelpenninckstraat 56. AmersfCt.) Tot tijdelijk klerk bij den dienst der Gasfabnek en Waterleiding is aan gesteld mejuffrouw A. van 't Hof. De Onderofficiers woningvereeni- ging V I. O. S. zal een 20-tal onder- officierswoningen bier doen bouwen. Het maken der plannen daarvoor is opgedragen aan den architect Van Lonkhuysen te Harderwijk. Van hier werd aan »Hel Huis gezin» gemeld: In de Zondagavond gehouden kei kelijke bijeenkomst van de Congregatie der Aartsbroederschap van de H. Familie werd meegedeeld, dat te beginnen met a.s. Zondag in de plaatselijke congregatiën van de H. Familie iederen Zondag zal wor den gebeden voor het behoud van onze christelijke regeering Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De openbare vergadering door deze vereeniging gisteravond in «Amicitia® gehouden was zeer goed bezocht, vooral door dames. Mejuffrouw De Hol opende de bijeenkomst en heette alle aan wezigen, ook de kiezers, welkom. Drie spreeksters zullen het woord voeren, en na elke rede zal gelegenheid tot debat worden gegeven. We beschikken over een kracht, de kracht van het aantal. Straks in de drukte van de verkiezingscampagne worden wij ver geten, tenzij we ons aaneensluiten en onze stem verhi ffen ten bate van ons zelf, onzen arbeid, ons gezin, onze kinderen. Hierna kwam de eerste spreekster, mevrouw Van BalenKlaar van 'sllage aan het woord. Deze zeide o.a.Het hoofdbestuur heeft gemeend, deze vergadering te beleggen en heel het land te organi- seeren, omdat er een veranderde stem ming omtrent dit vraagstuk merkbaar is, en onze denkbeelden weldra zullen verwezenlijkt worden. Door het Rap port van de Staatscommissie is vrou wenkiesrecht weer naar voren gebracht. In verschillende landen is hel kiesrecht reeds aan de vrouw gegeven, doch de Nederlandsche Staatscommissie heeft gemeend dit niet te kunnen doen. Nu met de periodieke vei kiezingen in uit zicht zullen we onze wenschen voor iedereen kenbaar maken. Politiek .heeft een onaangenamen klank voor velen. Doch in de goede beteekenis wil het zeggen belangstelling in 's lands zaken. Door belangstellend toezien wil de vrouw trachten de wetgeving in de goede richting te leiden. Ei' zijn veel dingen, die niet tot hun recht kunnen komen zonder invloed van de vrouw. Nu is het ons doel in deze winter maanden de kiezers te bereiken en hun aandacht op deze zaken te vestigen. Zij. die onverschillig en vijandig over ons staan, zullen ons goed recht erkennen, als hun de zaak is duidelijk gemaakt. Veel partijen hebben in den laatsten tijd vrouwenkiesrecht op hun pro gramma staan. Van de rechtschen is niet veel te verwachten, alszijn er menschen van deze richting die er in den een of anderen vorm voor zijn. Voldaan zijn we echter niet, omdat dit alles ons niet voldoende lijkt. We wenschen, dat het princiepe voor vrouwen kiesrecht in de giondwet wordt vaslgeleged. In de kieswet kan dan bepaald worden aan welke vrouwen het kiesrecht wordt gegeven. Op politiek gebied staan wij neutraal, Ons dringend verzoek is nu, dat de kiezers vrage aan de candidaten «Zijt gij voor de invoering van actief en passief vrouwen kiesrecht?® Waarom het kiesrecht ook aan de gehuwde vrouw moet gegeten worden? Hierbij heeft zij zelf en ook de maat schappij veel belang. De gehuwde vrouw wordt niet vol doende door haar man vertegen woordigd. De belangen van mannen en vrouwen zijn niet dezelfde. Zoo is b.v. de huwelijkswetgeving zeer ver ouderd. Aan dezen toestand komt geen einde voor de vrouw handelend kan optreden. Dan zijn de Koninklijke Besluiten zeer ten nadeele der ge- gehuwde vrouw, die zelf haar brood moet verdienen. Ze heeft het kies- biljet noodig orn haar recht op arbeid te verdedigen of te verkrijgen In de werkelijkheid belet de werkgever dit. Zoo werd bij K. B. in 1904 onder Minister Kuiper de gehuwde ambte nares bij Post en Telegraaf ontslagen. In 1907 werd dit besluit onder Minis ter Kruis weer teruggenomen. De vrouw zag zich voortdurend bedreigd en deze onzekerheid zal de beroepskeuze zeer bemoeilijken. Heeft de vrouw het kiesrecht dan kan ze voor haar belangen opkomen. De arbeidswetgeving is willekeurig, 't Is niet altijd in het belang van het gezin, dat de vrouw thuis blijft. Door baar werken zijn de verdiensten groo ter. Er is haast geen enkele wet of de vrouw heeft er belang bij. Ten slotte heeft het slembiljet op voedende kracht, in zoover de vrouw zich met veel moet gaan bemoeien en hierdoor ruimer inzicht zal ver krijgen. Ze zal dan beter opvoedster worden en dit komt ook ten voordeele van de maatschappij. Van de gelegenheid tot debat werd door den heer Van Meggelen gebruik gemaakt. Hij was niet voor beperkt vrouwenkiesrecht, doch voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Spreekster zeide hierop, dat ze geen vorm van kiesrecht had verdedigd. Hierna kwarn de tweede spreekster, Mevrouw GoudsmitGoudsmit van A'dam aan het woord. Ze begon met te zeggen, dat duizende mannen en vrouwen niet doordrongen, niet op de hoogte zijn van de beweging. Wat beoogen we met dit stemrecht? De maatschappelijke wetgeving en instel lingen zijn tot stand gebracht door mannen voor mannen. Met de be hoefte der vrouwen is geen tekening gehouden Door de veranderde econo mische omstandigheden moet de vrouw thans naar middelen omzien om bui tenshuis iri haar onderhoud te voorzien. Er is bijna geen bedrijf, waatin de vrouwen ook niet werkzaam zijri. Hieraan had men de wetten moeten aanpassen, doch dit is niet geschied. Hadden alleen vrouwen de wetten gemaakt dan zouden ze ook verkeerd zijn. Al de argumenten tegen vrouwen kiesrecht werden door spr. achtereen volgens ontzenuwd. Het vrouwelijk inzicht bij wetten kan niet gemist worden, getuige de Arbeidswet. Het niet hebben van hot Stembiljet is de wortel van alle kwaad, wij vrouwen, vragen: Laat ons mede arbeiden aan de wetten naast den man, ah gelijk gerechtigde merischen tot heil der gemeenschap. Met een opwekking, die candidaten te steunen, die voor vrou wenkiesrecht zijn, besloot spreekster haar rede. De derde spreekster Mej. Groot van Rotterdam wees op voorbeelden. In Amerika is liet vrouwenkiesrecht vooruitgegaan en thans in 10 Staten ingevoerd. Van de vernietiging der huishoudens is nog niets merkbaar. In Australië is vrouwenkiesrecht. In China wordt ook de vrouw wakker en eischt kiesrecht. Dit heeft ze alleen in Caston verkregen, doch dit betee- kent voor China een reusachtige vooruitgang In Noorwegen zijn de salarissen van mannen en vrouwen gelijk,alsgevolg van vrouwenkiesrecht. In Engeland is de strijd in een stadium gekomen, dat men het eiride weldra mag verwachten. Ook in verschillende andere landen wordt men wakker en de zaak is niet meer te keeren is slechts een kwestio van tijd. Een nieuw vrouwelijk geslacht, dat heeft leeren denken, staal klaar. Als aanstonds uw stem gevraagd wordt, stel u vooraf op de hoogte en breng dit vraagstuk in uwe kiesvereeniging ter sprake Nadat de voorzitster de heer Van Meggelen beantwoord en de spreeksters bedankt had, sloot ze de vergadering. Verandert one klimaat? Verschillende geleerden hebben reeds vroeger 'n waarschijnlijke kli maatsverandering van onze aarde voor speld en zulks op grond der steeds toenemende koolzuur in do lucht, welk hoog koolzuurgehalte te danken is aan het geweldige veibruik van steenkool. Thans heeft prof. Van Hise, verbon den aan de Hoogeschool in Wisconsin, statistieken gepubliceerd tot steun zijner theorie van de geleidelijke toe name der temperatuur van de aardat mosfeer. Men weet n.l., dat de aardatmosfeer een beschermende laag vormt, die de uitstraling der warmte belemmert, en dat zij zulks te sterker doet, naarmate het gehalte aan waterdamp en kool zuur in de lucht grooter is. Welnu, zegt Hise daar het gebruik van steen kool jaarlijks toeneemt, slijmt ook het koolzuurgehalte der luchten bijgevolg ook de luchttemperatuur. Volgens Hise zal over 800 jaar de hoeveelheid kool stof in de lucht dubbel zoo groot zijn als thans, de warmteuitstraling wordt dus zooveel meer teruggehouden en derhalve moet over de geheele aarde hei klimaat warmer geworden zijn. De remonteprijs der cavalerie is voor 1913 vastgesteld op f562. De Utrechtsche Zendingsveree- niging ontving van 1 Januari tot 1 November 1912 f74.538 88; de begrooting voor dat jaar bedroeg f 109.567, blijft voor 1912 nog noo dig f35.028.12. Dezer dagen kwam te Boxtel bij het verwijderen van de biieven- bus aan het oude postkantoor op do markt een briefkaart van den dag, gedateerd 14 Juli 1899, bestemd voor een Haagsche firma. De kaart heeft dus circa 13 1/2 jaar op uitkomst gewacht. In het modemagazijn de Bon Marchéaan de Oude Gracht te Utrecht, hebbon inbrekers voor f1000 aan boorden, handschoenen, paiapluies enz. en eenig geld gestolen, zonder dat men heeft kunnen ontdekken op welke wijze zij het perceel zijn bin nengekomen. Esperanto. Met het oog op de internationale bevolking van Londen, waarvan velen, dank zij de ijverige propaganda die voor Esperanto gemaakt werd, mid dels deze eenvoudige hulptaal met elkaar in contact staan, wordt in de Congregration Ketk te Harecourt Londen) eiken Zondagmiddag om de 2 weken een godsdienstoefening gehou den in Esperanto. Reeds maanden gele den is men hiermede begonnen in een kleinere lokaliteit in noordelijk Londen, doch de voortdurende toe name der belangstelling, maakte ver huizing riaar een ruimere gelegenheid noodzakelijk. Een groot gedeelte van het Oude Testament werd door den samensteller van Esperanto, Dr. Za- menhof, in de hulptaal overgezet; een Engelsch gezangboek werd in Esp. vertaald, terwijl het Britsch en Bui- tenlandsch Bijbelgenootschap onlangs het Nieuwe Testament in Esperanto uitgaf. N. B. Den dood ontsnapt Een zoon van den heer N. X. Pb. M. Vos de Wael, burgemeester van Oldenzaal, is als door een wonder aan een doodelijk gevaar ontsnapt: De heer Vos de Wael Jr. was op de terugreis naar Katwijk, waar hij student is, toen hij zich achter Amersfoort in een zijgang langs de coupe's van den sneltrein begaf. Waarschijnlijk tengevolg van een bocht, welke de spoorlijn daar heeft, maakte de trein een zwenking, waar door de heer Vos de Waal Jr, tegen het portier terecht kwam, dat eens klaps openvloog. Door zijn tegenwoordigheid van geest wist hij zich aan het portier vast te grijpen en in dien toestand is hij, gedeeltelijk buiten den trein hangend, in bewustoloozeri toe stand le Hilversum aangekomen, waar de conducteur hem opmerkte. Nadat hem in een wachtkamer eenige opwekkende middelen waren toezedierid, kwam hij weder bij en bleek hij gelukkig ongedeerd. Zw, Ct. Dat zou aardig zijn Bewonderenswaardig wat er alzoo allemaal uitgevonden wordt: telegrafie zonder draad, rijden zonder paard, kruit zonder rook Er ontbreekt nog maar één ding. En dat is? Biuidsschat zonder vrouw! Eigenaardige inelkvervalsching! De monsternemer J, v. d. Hot, in dienst van de zuivelfabriek «Aurora» betrapte te Rozenburg een der con tractanten der fabriek op melkver- valsching. Nadat de monsternemer eerst aan het leveringsstation twee monsters melk genomen had, liep hij bij den boer in de keuken, waarin dezen juist, terugkeerend van zijn pas gemolken koeien, met een emmer vol melk was verdwenen. Toen hoorde de monsternemer een eigenaardig klokkend geluid als van uitstroomend water. Hij liep op den boer toe, die over een ton gebogen stond en trok hem achteruit. Bij deze beweging raakte het hengsel van den emmer tegen een flesch, die door den boer onder zijn kiel was verborgen en waarin zich water bevond. De rnelk was met dat water ver dund, omdat de boer die reeds wegens melkvalsching werd veroor deeld de goede melk eveneens wilde verwateren om de gemeente- scheikundige te Rotterdam op een dwaalspoor te brengen, dat zelfs van pas gemolken koeien, verwaterde melk kwam. Proces-verbaal is opgemaakt en de zaak is in handen der justitie gegeven. Dat er nog héél wat melk bij afleve ring wordt vervalscht, bleek onlangs, toen een landbouwer te Nieuw-Lek-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2