Plaatselijk Nieuws. PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. BUITENLAND.^ DE BALKANOORLOG. Voor Huis en Hof. H. M. is reeds geslaagd in bet huren van een villa voor Prinses Juliana. Deze villa toebehoorende aan den fabriekseigenaar Klimsch te Frankfurt, is geFgen op ongeveer 10 minuten gaans van het sanatorium. Behalve het Prinsesje en Haar dagelijksche omgeving, zullen daar eemge Nederlandsche speelgenootjes van het Prinsesje komen logeeren. De villa is gelegen in een mooie landelijke omgeving. Donderdag 7 Augustus a.s. viert het Koninklijke Echtpaar de koperen bruiloft. De Eerste Kamer zal Woensdag met het begrootingsdebat beginnen, maar eerst nog de nagekomen be- grootingshoofdstukken in de afdeelin gen onderzoeken. Wegens ongesteldheid van baron Schimmelpenninck van der Oye, maar wiens toestand vooruitgaat, zou als oudste lid de heer Breebaert bet pre sidium moeten waarnemen, doch wegens diens verhindering zal de Frie- sche afgevaardigde, baron Rengers als tijdelijk voorzitter optreden. De sterkte der strijdkrachten bij de hervatting van den oorlog De militaire medewerker van de «Times» publiceert een artikel over de legers, die thans in het veld staan. In ronde cijfers beschikt de nieuwe Tu'ksche opperbevelhebber over 200 000 man achter de Tsjataldsja linie, en over 50.000 man op het schiereiland Galhpoli. Dan zijn er nog ongeveer 40 000 man in Adrianopel, alsmede de bezettingen van Janma en Skoetari (oen 60.000 man) doch deze zijn tot een dclensieve rol gedoemd, indien althans het Turkscbe leger niet te hulp kan komen. De groote vraag is nu, welke tactiek Izzet Pasja d nieuwe Turksche generalissimus, zal kiezen. Een defensief optreden, het welk men voor het waarschijnlijkst houdt, zal Izzet niet onder alle om standigheden kunnen in acht nemen Bovendien zal de heerschappij over de Zwarte Zee en de Zee van Mar mora aan Izzet een zekere ruimte van beweging overlaten. De wapenstilstand heeft natuurlijk den Tuiken gelegenheid gegeven hun positie te versterken. De Tsjataldsja- ïinie moet aanmerkelijk sterker dan ooit zijn en veel beter verdedigd kun nen worden. Talrijke versche troepen zijn aangekomen en de moed der Turksche soldaten moet aanmerkelijk gestegen zijn. Volgens dr. Danef hebben de Bul garen thans 550.000 man in het veld, Servië 300.000. De wapenstilstand is ook den bondgenooten ten goede geweest. De gezondsheidstoestand der troepen is weder goed, het oorlogs matarieel is aangevuld en de soldaten, die slechts lichte wonden hadden be komen, zijn weder bij hun regimenten teruggekeerd. liet seizoen is overigens nog niet zeer gunstig voor den krijg, betgeen vooral voor de Turken nadeelig moet zijn Alles bijeengenomen, acht de schrijver, indien Roemenië onzijdig blijft, dat het lot van bot Turksche leger bij dezen tweeden veldtocht geen wijziging ondergaat of zoo al eene, dit eer verslechtering zal zijn. Een ander Engelsch blad, de »Pall Mall Gazette», specificeert de sterkte der Bulgaren als volgt: Voor Tsja taldsja 140.000 man, rond Adrinopel 100 000 man, op het schiereiland Gallipoli 40 000 man, op andere pun ten 60.000 man. Die der Serviërs als volgt: Voor Adrianopel 30 000 man, voor Tsatald- sja en op het schiereiland Gallipoli 20 000 man, in het veroverd gebied 150.000 man. De Grieken tellen 150.000 man te Saloniki en in Epirus en de Monte- negrijnen 40.000 man hoofdzakelijk rond Skoetari. Het beleg van Adrianopel. Aan bet »Berl. Tageblatta wordt geseind: «Het bombardement van Adrianopel duurt met dezelfde hevig heid voort. Het wordt door de Oos telijke en Zuidelijke forten slechts zwak beantwoord. Op vier plaatsen van de stad is brand uitgebroken. De kanonnade was Woensdag en Don derdag, volgens mededeehngen van reizigers, zoo hevig, dat de spoorwa gens op de rails tuiden. Het moet in de stad langzamerhand een hel geworden zijn. Ook voedsel is er schaarsch. De soldaten krijgen nog maar een half pond brood per dag wat gedroogde visch en kaas. Ook de paarden staan op half rantsoen. Naar gemeld wordt, heeft de Bul- gaarsche opperbevelhebber Sjukri Pasja 21 uren bedenktijd gegeven. Het eerste bericht van Sjukri Pasja, volgens hetwelk de aanval der Bul garen ten zuiden en ten oosten van de stad begon, beeft volgens den correspondent van het »Berl. Tagebl.« te Constantinopel, daar niet verbaasd, De Turken waren er op voorbereid, dat de nieuwe aanval uit het zuiden zou komen, daar een aanval uit het westen of noorden slechts met groote offers en zonder succes kon worden ondprnomen. Dit hebben de Bulgaren in October en November in de bloedige gevechten om Marasj voldoende onder vonden. Wanneer de Serviërs wien op het oogenbhk posities westelijk van Adrianopel zijn aangewezen, beweren dat de Bulgaren hun het moeilijkste gedeelte van de taak hebben gegeven komt dit niet overeen met de wer kelijkheid. De Serviërs hebben feitelijk slechts bewakingsdiensten te verrich ten, zoolang niet een gezamenlijke aanval van het garnizoen hen tot snijden dwingt. Het hardste werk, n.l. de opmarsch van het zuiden door de Maritsavlakte hebben de Bulgaren voor zichzelf bewaard. De zuidelijk rondom Adiianopel gelegen plaatsen, waar op bet oogeri blik de strijd woedt zijn vriendelijke door groenten- en moerbeituinen omgeven boerendorpen, die sedert bet uitbreken van den oorlog door de bewoners zijn verlaten. Neeitje Lokersc. Donderdagavond sprak mejuffrouw Neeitje Lokerse uit Zeeland in Amicina over: Waarom was de Regeering genoodzaakt Zedenwetten te maken?* Ze begon met te zeggen, dat ze niet voor haar genoegen optrad, maar overtuigd was, dat ons volk op zedelijk gebied niet vooruitgaat, waarom ze niet wilde zwijgen. Veel teleuistelling heeft ze ondervonden, vooral ook van Christelijke zijde. Uit de Christelijke blaadjes hebben we jaren achtereen vernomen, dat de Zedenwetten nood zakelijk zijn, omdat de monschen niet deugen. Dit is echter niet de goede weg. We moeten bet kwaad uit ons midden wegnemen, dat is de zaak. Zij, die eens gedwaald hebben, worden afgestooten en geraken ten laatste iü bordeelen. Ook de Christelijke Tehuizen helpen weinig, dit heeft spreekster zelf onder vonden. Dan is het haar overtuiging, dat de onzedelijkheid in ons land toe neemt. Met een opwekking om het zedelijk peil van ons volk te helpen verheffen, besloot ze haar rede. Het toelatings-examen van bet reservekader bij het 5e regiment in fanterie zal op 11 Februari a.s. wor den afgenomen. Slechts 2 aspiranten hebben zich aangemeld. Volgens de N. Bolt. Cl. zal A. C. M. ridder Alewijn, kapitein bij het len reg. veld-artillenedeu le April tot majoor worden bevorderd. De afdeeling van den Bond van Staatspensionneering te Soest zal bij de a.s. kamerverkiezing met een eigen candidaat uitkomen. In de ochtendgodsdienstoefe- ning der Luthersche gemeente zullen de nieuwbenoemde kerkeraadsleden de heeren R. van Dijk en J. A Uding door dr. Toxopeus in hun ambt wor den bevestigd. Mejuffrouw J. G. van Maanen is benoemd tot onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Lousden. In de deze week gehouden jaar vergadering der oudheidkundige ver- eeniging «Fléhite» werd de secretaris jhr. R. A. P. Sandberg tot Essenberg als bestuurslid herkozen. De rekening over 1912 sluit in ontvanst en uitgaaf op f2206,22 met een nadeelig saldo. Besloten werd het jaarverslag te doen drukken en aan de leden rond te zenden. Het tweede elftal van Quick speelt morgen op oBiikboven» tegen Maarssen. De maandvergadering van «Handel en Nijverheid» zal a.s. Dins dagavond plaats hebben. De Christelijke Nationale Weik- mansbond zal baar 15e jaarfeest vieren in eene openbare vergadering op 15 Februari in de St. Joriskerk. Als feest redenaar zal optreden Ds. J. Jac. Thomson, predikant te Hoogland. Do vereeniging van ongeveer 95 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van ver sterkende middelen, uitsluitend op advies van alle geneesheeren, aan ori- vermogenden zieken en zwakken, ver strekte aan gemiddeld 10 patiënten per dag in het afgeloopen jaar 231 eieren, 6228 liter melk en 420 liter karnemelk. Door de Nederlandsche Heide maatschappij zal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een gedenkboek worden uitgegeven, handelende over onderwerpen het gebied rakende waai op do Maatschappij zich beweegt. Het boek zal kostbaar worden uit gevoerd en met een aantal photo's worden geïllustreerd. Het zal onder meer de navolgende artikelen bevatten: A. Staring, Geschiedenis van de Nederlandsche Heidemaatschappij; F. B. Lühnis, Agrarische wetgeving in Nedeiland, gedurende de laatste 25 jaren; G. E. H. Tutein Nolthenius, Eenigo opmerkingen betreffende de Ontwikkeling van den Boschbouw in Nederland gedurende de laatste 50 jaren E. D. van Dissel, Duinbebosscbing in Nederland; C. J. G. Sissingh, De exotische woudboomen in Nederland; J. G. Bessem, De Nederlandsche Heide maatschappij en de cultuurtechniek; T. van Maanen, De ontginning tot bouw- en grasland; J. Elema, Ver schillende wijzen van veencultuur; J. P. van Lonkhuijzen, Ontginning van Gemeentegronden; A. A. Nengerman, Bemoeiingen van do Nederlandsche Heidemaatschappij op het gebied der ZoetwatervisscherijW. H. Wisselink, De cursus der Nederlandsche Heide maatschappij Prof. Dr. J. Ritsema Bos, Do geschiedenis der Phylopatho- logie in Nederland; C. J Oostingh, Over den tegen woordizen stand onzer kennis van het Nederlandsch diluvium Mr. Dr. K. J. Frederiks, Eenige op merkingen, betreffende het jachtrecht in Nederland. Abonnementsconcert VogelAndriessen. Het concert had gisteravond veel publiek naar» Amicitia« gelrokken, wat wel te verwachten was, want dit trio is hier hoogst gunstig bekend. Torb werden de verwachtingen weer over- iroffën en genoten allen van de heerlijke kunst. Na elk nummer gaf daverend applaus warme waardeering te kennen, terwijl de kunstenaars, die steeds zoo eenvoudig optraden, meer malen werden teruggeroepen. ZONDAG 9 FEBRUARI. Kenionstrantschc kerk. Voorm. lO'/i uur, Ds. Hooykaas. Evang. Luth. Kerk. Voorm. lO'/iuur, Dr. H. J. Toxopeüs Bevestiging Kerkeraadsleden. Gererorm. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. s Av. 5uur, Ds. Donner. Gercforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. s Av. 5'/i uur, Ds Teerink. Collecte voor de Kas voor Emerit. pred., weduwen en weezen. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V» uur. Godsdienstoefening. 'sAv. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gerel'orm. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Ds. van Lingen. 's Av. 5uur, Ds. van Lingen. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. veuinrichtingen aldaar; de belang rijkheid van de Amstordamsche geld en Indische productenmarkt de drukke Rijnvaart, worden in zijn beschouwingen betrokken. Gewild of ongewild komt hij daarmede op Duitsehland, dat nu Rijnrechten wil gaan heffen en den Rijn in onmid delijke verbinding wil gaan brengen met zijn eigen havens. Ten slotte juicht bij het beginsel van den vrij handel, dat door Holland gehuldigd wordt, toe, en uit hij zelfs de meening, dat de Hollandsche markten te ge bruiken zouden zijn voor de Fransche koloniale producten, omdat de Fransche markten toch al die vooi tbrengselen niet tot zich kunnen nemen. Vad. Men meldt aan het Handelsblad: Het verkiezingsjaar 1913 zet zich in met een, door de Viijzinnige Concen tratie, overal opgewekt enthousiasme. Ook in de gelederen der jongeren is dit merkbaar, en uit verschillende dee- len van het land komen berichten over het oplichten van Vrijz. Prop, Clups. Vooral in de provincie Noord- Holland is het aantal nieuwe of op la richten clubs zeer toegenomen. In de vorige week werd te Krommenie een club opgericht, welke zich terstond bij den Bond van Vrijz. Prop Ver aan sloot. In de volgende week zal op uit- noodiging van het bestuur der Vrijz. Kiesvereeniging te Zandvoort, door een der bestuuisleden van den Bond daar een rede worden gehouden over de actie der Jong-Viijzinnigen, terwijl de bondssecretaris nog rnet verschillende personen in correspondentie is over de oprichting V.P.C.'s. De vermenigvuldiging van de gewone vlieg, Frangois en Rousset geven in hun onlangs verschenen werk Destructi ons des parasites" eenigo cijfers om trent de vermenigvuldiging van de gewone vlieg. Vulgens observaties en berekeningon van professor Howard legt iedere vlieg vieimaal 120 eieren die zich in 10 dagen ontwikkelen Bij gevolg zou een enkele vlieg, op 1 Juni verscheuen, mits alle eieren ontwik keiden en geen enkele nakomeling verloren ging, de volgende nakome linschap hebben: 1 Juni 1 10 Juni 480-maal zooveel of 480 20 Juni 480-maal zooveel of 47600 80 Juni 480-maal zooveel of 6912000 10 Juli 480-maal zooveel of 869440000 20 Juli 480-maal zooveel of 84252800000 enz. Dus voortgaand, zou op 't eind van Sept. dit aantal 84.724.977.242.880 000.000.000.000 liegen bedragen. Daar een vlieg onge veer 5 m M. lang is, zou de heele familie aan het einde van deze 3 mnd. een lengte van 20.000.000.000 000 000.000.000 K.M. hebben,, dat is een trilhoen-maal de omtrek der aarde. Gelukkig dat de liegen een groot sterfte-cijfer heb ben. Een Nederlandsche prijsvraag voor de jeugd. De Algemeene Nederlandsche Bond Vrede door Recht, hierbij vertegen woordigd door zijn speciale propagan- da-commissie en de Nederlandsche R -K. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede, hebben hot voorne men binnenkort een prijsvraag voor de jeugd uit te schrijven voor een opstel over een der volgende onder werpen: 1. Wat is het doel der vre desbeweging; 2. Welke gedachte ver tegenwoordigt het Vredespaleis? 3. Hoe moeten geschillen tusscben de volkeren in de toekomst worden be slecht I Aan deze prijsvraag zullen kunnen deelnemen meisjes en jongens, die ge boren zijn tusschen '1 Januari 1896 en 1 Januari 1899, onverschillig of zij nog schoolgaande zijn of niet meer. Meerdere mededeehngen omtrent deze prijsvraag zullen nader verschij nen en ook aan alle school-autoritei- ten en scholen worden rondgezonden. Brutaal stukje 1 Aan het postkantoor le Bussum legde mevr. B. Dinsdagmiddag voor den ambtenaar een bankbiljet van f25 neer. Toen deze wilde afrekenen, was het briefje verdwenen. Mevr. B. was zeker, dat zij het had neergelegd. Toevallig had een bejaard heer gezien, dat een andere dame in blauw mantelcostuum en met chiquen boed op, zoo'n briefje had opgenomen en zich daarna haastig verwijderd had. Nauwelijks had mevrouw B. dit ge hoord, of zij snelde de vestibule uit en had huiten het geluk de dame, die juist wilde wegfietsen vast le houden en op beslisten toon te vragen, waar dat bankbiljet van f25 gebleven was. De aangeboudende, overbluft, haalde haar beurs voor den dag, gaf het briefje van f25 aan mevr. B. en fietste spoedig heen, zich niets be kommerend om een uit haar beurs gevallen kwaitje. Mevr. B verklaarde haar zeker bij ontmoeting te zullen herkennen. Tel Middel om den vatsmaak te verwijderen. In een vat, dat een vatsmaak aan de vloeistoffen mee deelt, giete men 180 gram rookend zwavelzuur, make het dicht en rolle het dikwijls rond. Daarna wordt het vat met water uitgespoeld. Een Frauschinan over Holland en onze koloniën I In «L'expansion coloniale" schrijft de heer E. Baillaud, die verleden jaar de Koloniale Tentoonstelling te Deven ter bezocht, zeer vereerende dingen over ons land en koloniën. Vooral hot Koloniaal Instituut te Amsterdam en onze heele koloniale politiek en exploitatie draagt zijn volle goedkeu ring weg. De welvaart en de bedrijvigheid in Holland zelf trokken nier minder zijn aandacht: de bewonderenswaardige ontwikkeling van Rotterdam, de ha- Vit den boekwinkel. Twee joggies komeu den boekwin kel binnen.klein en verlegen; ze reiken niet eens tot aan den rand van de toonbank en zij zijn te schuw om hun boodschap te doen. De boekhandelaar helpt ze wat op weg. Wel jongens, wat verlangen jullie? 'n Schoolboek, meneer, stottert met moeite de grootste van de twee. Wat voor boek, kereltje? De heele winkel staat hier vol boeken. Wat voor soort verlangen jullie? Diepe stilte. Moet het een boek zijn om uit te rekenen?... een leesboek?... Hoofdschndden. Is het een woordjesboek, een kaartenboek, een leesboek? Hoofdschudden. Maar jongens wat moet het dan zijn? Voor welke les hebben jullie het noodig? Nu kijkt de grootste over de toon bank heen en verheugd zegt hij: Van elf tot iwaalf meneer. Verrassende ontdekking! Bij een restauratie in den Huize Cliftwijck, te Amerongen aangekocht door de zusters Stap, en onlangs ingericht als rust eii herstellingsoord, is, toen een der kamers van het moderne behangsel werd ontdaan, daarmede een rijk beschilderd doek te voorschijn gebracht, waarvan men vermoedt, dat het kunstwaarde bezit. Het wekte reeds veler bewondering op en een groote som gelds werd geboden. Kenners, die van elders al kwamen zien, begrooten de waarde evenwel veel hooger. Drie der kamer wanden bleken met zulk doek be hangen. Stand. Ooft. Dr. Snijders zegt: »Het ooft ontleent zijn groote beteekenis aan zijn suikergehalte en aan de plant aardige zouten, de organische planten zuren en de aromatisch-aetherachtige verbindingen, waardoor het zoo hoogst gunstig werkt op den smaak en op de spijsvertering, alsmede op de samen stelling van het bloed." Dr Stöt- zer te Bülzon beweert, dat het eten van appelen, voornamelijk onmiddel lijk vóór het naar bed gaan, een be proefd middel is ter bevordering eener goede gezondheid. De appel levert namelijk niet alleen een voortieflelijk voedsel, maar bevordert tegelijk de goede spijsvertering. De appel houdt meer pbosphorzuur, in licht verteer bare verbindingen in, dan elk ander plantendeel der aarde. Zijn gebruik, bijzonder direct vóór 't slapen gaan, wei kt: le. voordeelig op de hersenen 2e. zet de lever aan; 3e. bewerkt een rustigen slaap; 4e. desinfecteert den reuk der mondholte; 5e. bindt het overtollige maagzuur; 6e. bevordert de afscheidingswerkingen der nieren; 7e. gaat de steenvorming tegen, en 8e. beschut verder tegen de verterings moeilijkheden. Azijn. Azijn is een middel dat men steeds bij de hand heeft en vaak met nut kan aanwenden. Het moridspoelen met water, waar in een paar druppels azijn, is uitste kend desiufecteerendgorgelen met water, azijn en zout is een middel tegen heeschheidcompressen met water en azijn helpen tegen hoofdpijn; wasschen met azijn tegen flauwten het verdampen van azijn in kamers, waar kinderen »rooden hond" hebben, geeft verlichting; als voorloopig tegen gif kan azijn dienen bij een aantal vergiften,alsalcoholische,loog,potasch, en de narcotische op'um, belladonna, nicotine, bij vele ontbindingsvergifteD, als worst-, vleesch-, vischvergif, en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2