BINNENLAND. Plaaiselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Vleeschkeuring van rijkswege! Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende bepa lingen tot wering van vleesch en vleeschwaren, die voor de volksge zondheid schadelijk zijn. Tot toelichting van dit wetsont werp wordt er op gewezen, dat vleesch een belangrijk ondeideel van de volksvoeding is. Ware het nu moge lijk, dat de consumenten zich zeiven in deze beschermden, dan zou de overheid tegenover dit onderdeel van de hygiëne zich kunnen bepalen tot voorlichting. Doch de mogelijkheid van eigen bescherming is uitgesloten. Daarom acht de regeering een preventief stel sel noodig, waarbij een behoorlijke keuring plaats heeft vóór dat vleesch verkocht wordt. Waar onderscheidene gemeenten reeds een keuringsdienst hebben, meent de regeering dat dit moet worden geërbiedigd. Slecht moet gestreefd worden naar uitbreiding dooi te bepalen, dat de gemeenten be houdens voor zoovoi hel niei noodig of mogelijk mocht blijken een keuringsdienst hebben. De regeering tracht naar gelijkheid van maatstaf bij de wenng van ondeugdelijk vleesch te streven doordat keuniig vóór en na het slachten over al verplicht zal zijn en doordat bij algemeenen maatregel van bestuur bepaald zal worden, «at bij de keu ring onderzocht moet worden en in welke gevallen een slecht dier of vleesch moet woiden afgekeurd of voorwaardelijk goedgekeurd. Met betrekking tot vleeschwaren zal worden bepaald, bij algemeeneri maatregel van bestuur, op welke wijze verduurzamen en toebereiden van vleesch mag geschieden en welke stoffen bij het bereiden van vleesch waren niet mogen worden gebruikt. Daar voor de z.g. huisslacbting be scherming van overheidswege mi-plaasi wordt geacht, is zij van het wetsontwerp uitgezonderd. Het toezicht van rijkswege zal worden toevertrouwd aan enkele per sonen, die de veterinaire studie vol bracht hebben en die deel zullen uitmaken van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Aan Ged. Staten is een adres verzonden om te verzoeken den grond aankoop door de gemeente, aan gene zijde van het Rijks Opvoedingsgesticht, niet goed te keuren. Het luidt als volgt: «Geven met vorschuldigden eerbied te kennen Ondergeteekenden, allen ingezetenen der gemeente Amersfoort. dat door den Raad der gemeente Amersfoort, in zijn openbare ver gadering d.d. 28 Januari j.l. is be sloten voor de gemeente aan te koopen, voor de som van f 110.000, een terrein aan den Utrechtschen Straat weg, aan de Westzijde van het Rijks Opvoedingsgesticht dal deze aankoop door een zeer groot deel der ingezetenen niet in het belang der gemeente wordt ge acht, om de zelfde redenen als kort geleden door eenigen hunner zijn aan gevoerd tegen den aankoop van Nimmerdor, en wel: lo. omdat de gemeente geen be hoefte heeft aan een dergelijk bouw terrein op zulk een grooten afstand van de aaneengesloten bebouwing en aan gene zijde van den circa 50 Meter hoogen berg. 2o. omdat de financieele toestand der gemeente niet zoo rooskleurig is, dat zij zich deze noodelooze uitgaven kan veroorlovenen 3o. omdat door de ligging van be doeld terrein, ver van de grens der bebouwing, en daarvan gescheiden door particulier grondbezit, het doel dat aan een gemeentelijk grondbe drijf moet ten grondslag liggen (n.l. de macht tot regeling van de uit breiding en de prijsregeling van gronden in de onmiddellijke nabijheid der gemeente) niet kan wotden be reikt; dat adressanten verder nog onder de aandacht van Uw College wenschen te brengen: dat het toch niet een taak der gemeente kan zijn een zoogenaamd villa-park te exploiteeren (eeri bizonder speculatievo exploitatie) waaraan ter plaatse absoluut veen behoefte bestaat, daar een veel gunstiger liggend tei- rein tusschen de stad en het boven bedoelde, thans nog groot ongeveer 50 Hectaren, als zoodanig in exploitatie, en naar de meening van adressanten, voor villabouw tegen normale prijzen te koop is: dat trouwens ook de zeer geringe toename der bevolking dezen aankoop niet wettigt, terwijl tengevolge dei aan den koopverbondenvoorwaarden.de arbeidende klasse, waaruit Amersfoort voor het grootste deel bestaat, zich aldaar niet kan vestigen dat door dergelijke aankoopen, met alle gevolgen daarvan, zooals het aan leggen van wegen, rioleering, gas- en waterleiding, toezicht, onderhoud enz., naar de bescheiden meening van adressanten, de plaatselijke belasting, in vergelijking met dergelijke ge meenten als Amersfoort, te hoog zou moeten worden opgevoerd: dat alsdan uit den aaid der zaak, gegoede ingezetenen, die niet bepaald aan deze gemeente zijn gebonden, deze zullen verlaten en andere ge goede personen er zich niet zullen vestigenen dat adressanten zich verder in hoofdzaak (>ooral wat den prijs be treft) kunnen vereenigen met de gronden aangevoerd door het raadslid, den heer van Achterbergh ter be strijding van het voorstel tot aankoop. Redetien waarom zij zich tot uw college wenden met hot eerbiedig, doch dringend verzoek het besluit tol aankoop van boven bedoeld terrein niet goed te keuren Dit adres was nnderteekend door do heeien jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, mr J. K. H. de Beaufort, G. A. Buhlman, C. M. Cremer W. Croockewit Azn, L S. Gerard van Sijsen, F. Hartuig, M. H. E. Hubers, H. de Jong Jr. jhr. H J. de Kern penaer. A. M. Kerkkamp, P. van der Mark, jhr. S M. Reigersberg Versluijs. J D Reiman, mr A. Stheeman. H. Stolp, mr P. J. F. van Voorts Vader en P. S R Wolterbeek. Aan hen, die zich met de strekking van het verzoekschrift kunnen ver eenigen, wordt de gelegenheid gebo den van hunne instemming te doen tilijken door onderieekening van een adres, tot a.s. Vrijdag avond 8 uur te dien einde is neergelegd in Valk- hoff's Boekhandel, waar tevens een afschrift van het verzonden verzoek schrift ter lezing ligt. Naar aanleiding van het in ons vorig nummer, meegedeelde in zake de gemeentelijke waterleiding, is de vraag gesteld, wanneer men zich nu dient op te geven als vei bruiker Wij willen hierop antwoorden: zoo spoe dig mogelijk. Wil men den len April, rlat is bij den aanvraag van het nieuwe kwartaal, water uit de gemeentelijke waterleiding betrekken, dan geve men zich nu reeds op. Hieruit vloeit van zelf voort, dat men zich in dat geval vóór dien tijd (dat is vóór 1 Maart) los dieul te maken van a> dere ver bintenissen. Doet men dit niet voor den len Maart, dan is men weer voor een kwartaal verbonden en zal men dus niet voor 1 Juli van de gemeen telijke waterleiding kunnen profiteeren. De uitvoering van «Die Johannes- Passion# van Job. Seb. Bach had gisteravond een talrijk publiek naar Amicitia doen optrekken. Het mooie, maar aan de uitvoe renden hooge eiscben stellende werk, had lal van ernstige repetities gtëischt. De zangvereeniging van Toonkunst heeft echter blijkens de geleveide prestaties, met ernst en met succes de vele moeilijkheden overwonnen. Onder de eminente leiding van den heer Petri heeft de zangvei eeniging geloond, wat ze vermag en de com positie van Bach vertolkt op een wijze, die waardeering verdient. Wel klonken hier en daar de koren wat hard. maai we gelooven, dat de kleine zaal daar de meeste schuld van draagt De vele koralen werden met goede klank verhouding en beschaafde uitspraak ten gehoore gebracht. Juist in deze gedeelten, waar hel mezzo-forte domi neerde, kwam de koorzang op zijn best uit. De solisten konden er wezen. We noemen in de eerste plaats de tenor Waller van Son, die niet alleen een uitgebreide partij te zingen bad, maar dit ook deed op meesterlijke wijze. Zijn wel is waar niet machtig geluid, klonk toch in alle registers zeer helder. In de enkele zangerige arias kwam zijn slem eerst goed tot haar recht. Dan wisten we niet, wat meer te loerrien was. zijn gloedvolle voordracht of hei glanzende van zijn licht aan- spr kende tenoi. De bas van Oordt uit Amsterdam vervulde de moeilijke partij van Jezus. Alhoewel hij een mooie bas heeft, vinden we zjjn steik vibrato hier en daar wat kinderlijk. Voor de sopraan mej Johanna Brandsma, die we hier ter stede al eens eerder hebben hooren zingen, hebben we niets dan lof. Met een krachtige, imponeerende stem zong zij haai kleine pai lij subliem. Jammer, dat ze zoo'n bescheiden deel van het sohstenwerk te vervullen had en we niet meer konden genieten van haar heerlijke sopt aanstem. De alt mej. Hairy v. d. Horst uit Leiden kon ons af en toe minder voldoen. T Kwam ons voor, dat baar partij wel wat boven haar macht ging. Ze beschikt over een aardig altgeluid doch diepen indruk maken deed ze niet. De leden der zangvereeniging mej. v. d. B., de heeren R. en de L hebben de eer van de afdeeling boog gehouden De kleine hun toebedeelde partijen hebben ze goed ten gehoore gebracht. Het Arnhemsche orkest begeleidde op uitnemende wijze en had een goeden steun aan den heer W. Petri, aan wien de orgelpartij was toe- vertiouwd. Ten slotte willen we een woord van hulde brengen aan den leider, den beer M. W. Petri, die ook dit maal weer toonde een zoo groot en grootscb weik te kunnen beheerschen. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken ver gadert Vrijdag 28 Februari a.s. des avonds ten 8 ure, in de Ambachtsschool. De agenda bevat: 1. Verslag Commissie tot nazien der tekening en verantwoording dienst 1912.2 Jaarverslag. 3 Mededeelingen van het bestuur. Er schijnen plannen lë bestaan om de toren der gemeentewalerleiding tevens te doen dienen tot uitzichttoren. Het is werkelijk te hopen dal deze plannen werkelijkheid worden, want er zijn in ons land niet veel plekje- aan te wijzen waar naar alle z ij den een zóó verrukkelijk panorama te aanschouwen valt. j.l. Maandag werd op de ge bruikelijke wijze de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uil- gei eikt aan den heer D. van Buuren schrijver bij de hoofdadminisiratie van het le regiment huzaren. Van 18 tot 20 April zal de Kon. militaire sportvereeiiiging op het terrein bij Birkhoven haar vooijaars wedstrijden houden. Gisteren werden op de veemarkt aangevoeld 6 stuks vee Guste koeien golden f 170 tot f190 kalf koeien f200 tot f260. Voor de rechthebbenden zijn aan het pol it lebui eau tei ug te bekomen een kinder armbandje en een lorgnet. Volgens de N R. Cr. staat het thans vast, dat bet Centraal Proeffok- station, met daaraan vei bonden cursus, vanwege de Vereeniging tot bevordering der Pluimveehouderij in Nederland, te Amersfoort zal worden gevestigd. De jaarvergadering van de Amersfoortsche vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose wordt Donderdag a.s. gehouden in hotel Reicbmann, tegenover het station. Voor de acte Nuttige Hand wei ken zijn geslaafd de dames :J II Mulder, F A. de Kanier, E. Latenstein van Voorst, H. J Worffel en M. C. Jonker. Naar de Eembode bericht heefi de Chr. Besturenbond besloten om de volgende maand een openbare ver gadering te beleggen, waarin een spieker zal optreden die vóór de taiiefwet is. Van de zijde der taiief- wetvereeniging zal voor zoo iemand gezorgd worden. Er zal gelegenheid worden gegeven tot debat. Bij het vellen van boomen in het plantsoen bij Davidshof is Maan dag morgen een zwaie iep op het hek van het St. Pieter- en Bloklandsgast- huis terecht gekomen, zoodat hel hek zwaar beschadigd weik. Een straat lantaarn onderging eenzelfde lot. 's Middags werd door een vallen den boom nog een stuk bek van de oude begraafplaats vernield. (oAmersf. Dagbl.s) Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorko mende groote annonce der firma Gebr's Coben le Amsterdam. Voor enkele centen wordt men bij dezen reuzen- opruiining in de gelegenheid gesteld in hel bezit te komen der fraaiste zeet gewilde boekwerkèn. Aanvnllings agenda voor de openbare vergadering van den Raad der gem-ente Amersfoort op Woens dag 26 Februari 1913 des namiddags 1\ uur. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het wegens ziekte verleend verlof aan de onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de O.L. School G. Mej. A. G. v. d. Berg. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen van af- en over- -cbrijving op de begrooting dienst 1913. 19 Voorsiel van Bui gemeester en Wet houders lot aankoop van grond ge legen tusschen de Beek en de Water- steeg Proef met gehuurde paarden b(j de veld-artillerie. De nabij Zeist gehouden proef met een door 130 gehuurde paarden op oorlogsstei kte gebrachte afdeeling veld-ai tillerie is, naar de »N- Rott. Ct a verneemt, uil muntend geslaagd. De paarden, bijna alle boerenpaarden, waren geheel ongeoefend, kwamen Maandag 17 dezer in den namiddag hij den troep aan (zooals bij voi de ring in geval van mobilisatie geschiedt) en werden dien dag nog beslagen. Dinsdag, Woensdag en Donderdag werd er mede geoefend in spannen, «n Vrijdag hield de battel ij bij den Rietberg een gevechtsoefening, waar hij de paarden alles zoo goed deden dat zij schier niet van oudgediende mill laire paarden waren te onderschei den. »Handelsblad Op het gebied van reclameplaten in kleurendruk wordt tegenwoordig in ons land ook zeer fraai werk geleverd Dit wordt wederom eens bewezen door de plaat die de firma van Rijn Co de bekende Utrecht- sche stoom-mosieidfabriek steeds vervaardigde. De leekening 's hoogst origineel en doet zonder ook maar eenigzins siooiend te woiden, de fit ma in den coricurentiestrijd naai voren treilen. »De Concurrenten trachten met vereende klachten het fahiikaat Van Rijn's Mosterd in zijn kolossale voor uitgang te stuiten, ja zelfs het naar omlaag le sleuren wat hun sctiro melijk mislukt want niettegenstaande hun pogen tot het uiterste, blijkt tb Firma over nog grooter kracht (voort- -prnitende uit de onbei ispelfike quali- teu van het artikel) te beschikken, zoodat het resultaat is dal Van Rijn's Mosterd steeds stijgt, dat blijkt uit bet »hergopwaarts-gaan<( van den reuzen-olifant met den enormen last van het bereide fabnkaat en den «sliert# concuri enten achter zich Inderdaad een vermakefijk en pakkend plakkaat, dat zeer zeker bekijk, ge noeg zal hebben. De plaat is uitgevoerd volgens de moderne leclame-kunst, d.w.z. alle kleuren afzonderlijk sprekend.» De schatten in Neerland'» bodem 1 üit onderzoekingen van mr. W. A J. M. van Waterschoot van der Giacht is gebleken, dat in den Neder- landscben bodem rond 41/2 milliard steenkool zit. Vroeger was vbpI van deze steenkool waaideloos, omdat de kwaliteit zoo slecht was, dat zij het vervoer niet waard zou blijken Echter sedert men groote elecuische cen- tiales kan bouwen met spanningen van 100 000 volt, die de steenkool ter plaatse in electriciteit omzetten, is deze steenkool zwart goud geworden. In het »Cbemisch Weekblad« zet nu de technoloog E. G. Verschoor in 'n hoogst belangrijk, artikel over de exploitatie van de Nedei landsche veengronden uiteen, hoe ook ons klein landje nog een aardig stuivertje opgepot heeft in zijn veengronden. Üp 72 millioen gulden raamt de heer Verschoor de waarde van 't hoogveen in Nederland. Ook het veen is tegen woordig practisch in electriciteit om te zetten. üe Regeering heeft in de jongste troonrede een wetsontwerp op de regeling der winning van electusche kracht toegezegd. Naar dat wetsont werp, zegt Silvius in de »Opr. Haarl. Ct.,« zijn vvij eigenlijk veel nieuws gieriger dan naar heel veel andere beloften op politiek gebied. De toe komst is aan de industrie, speciaal de giootindustrie. En deze hangt voor een groot deel af van goedkoops beweegkracht. Van fabrieksjongen tot millionnair. Aldus kan men den levensloop samenvatten van den op 74-jarigen J leeftijd gestorven Sir William Arrol. In 1839 te Houston uit z°er aime ouders geboren, moest Iiy al op negen jarigen leeftijd meehelpen den kost te vei dienen. Eerst was hij leerjongen in een katoenspinnerij, doch dit baantje, aar het haul wei ken en weinig ver dienen was, beviel den eerzuchligen jongen met, waarom hij dan ook de kaloenspinneiij vei liet om in een smidswmkel zijn geluk te beproeven. Van zijn geiinge verdienste wist hij altijd iets weg te leggen en op 24- jarigen leeftijd begon bij met zijn bijeengegaard kapitaaltje, een goede duizend gulden, voor zichzelf zaken le doen. En langzamerhand namen die zoo'n omvang aan, dat men veilig kon zeggen, tlal sir William's onder neming tie giuotste Engelsche brug- genbouwfirma was. Het is bier de plaats niet alle groote werken, die deze firma uitvoerde, op te sommen, doch om eenig denkbeeld te geven van den omvang zijner onderneming, behoeft er alleen op gewezen te wor den, dat sir William Arrol de Tower- bridge voor 12 millioeu en de Forth- bridge voor ruim 19 millioen gulden gebouwd heeft. Hij hei bouwde ook de brug over de Tay, die was inge- slort, toen er een trein overreed. Daarbij verloren 90 menschen bet leven. Behalve directeur van zijn eigen firma was sir William Anol, die in 1890 in den adelstand verheven werd, ook nog bestuurslid van velschillende andere groote ondernemingen. Van 1895 tot 1906 vei tegen woordigde bij Zuid-Ayrsliire in het Lagerhuis. Hij is drie malen gehuwd, de laatste maal in 1910, toen hij reeds op zeventig- jangen leeftijd was. Het hof van het beroep te New- York heeft aan de verwanten van ben, die bij de ramp van de Titanic zijn omgekomen toegestaan een actie voor schade vergoeding tegen de Wlnte- Star-Line in te stellen. Met deze actie moet evenwel een begin gemaakt wor den ióór 15 April a.s de eeiste ver jaring van de ramp. Men verwacht nat de eischen te zamen meer dan 10 intllioon dollar zullen bediageu. Opgave van ilc Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in ife Gemeente hehben gevestigd, of daaruit zijn ver trokken naar andere Gemeenten met vei melding van woonplaats, van den 12 Februari 1913 tot en met den 18 Februari 1913. GEVESTIGD. Maria Cornelia Korstanje, P. Buijslaan 20, van Leusden. Wouler van de Bund, Aldegondeitraat 4. van Zeist. Margien Jonkman, Wijersstraat 9, van Meppel. Johanna Arlar, echtg. van J. v. d. Kooy, Noordslr. 15, van Watten- feld. Eveiar lus Wilhelmus de Wit.Kamp- sliaat 20, van Utrecht. Hendrik Langendijk, Gislaau 5, van Deventer. Fi edei ika Kamerling, Langesti aal 133, van Nijmegen. Fraociscus Geiardus van den Meeren- donk, Leusderweg 20, Zutphen. Maria Martens, wed. A. S. Meijers, Muurbuizen 117, van Utrecht. Wilhelmina Westerbeek. Lageweg 18, van Lensden Hei trian Mar ius Keidel, Beekesteinscbe- laan 26, van Java. Wilhelmina Groesz, Beekestein 26, van Java. Anna Carolina Brandsen, Soesterweg 9, van Baarn. Chiistina Klaver, Zuidsingel 44, van Alkmaar. Cornells Jacobus de Smit, Achter de Kamp 64, van Wissekerke. Cornelis Gerrit Klaarhamer, Hoogland- scheweg 22, van 's-Gravenhage. Petronella van de Sandt, Hoogland- scheweg 22, van 's-Gravenhage. Geiarda Johanna de Waal, Johan van Oldebarneveldlaan 1, van Bnssem. Hendrika Wilhelmina van Doorn, Hof 5, van Sloten (N -H.). Johanna Wormgoor, Langestraat '11, van Lochem. Gei ritje Kok, P. Buijslaan 1, van Ei melo. Teunis de KruijlT, Arnhemscbewegl42, van Leusden. Jan Hendrik de Ruijter, Havik 6, van Hilversum. Leendert de Valk, Groote Gasthuislaan 43, van Alkmaar. Willem van Werkhoven, P. Bothstraat 12, van Heemstede. Jacobus Groen m 't Woud, Hoogeweg 108, van Utrecht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2