NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor do Provincie Utrecht. Qakmemee No. 27. Zaterdag 5 April 1913. 42e jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG PREMIE Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Boontje Iml 0111 zijn loontje m. Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER Bureau: Langestraat 77. Telephoonn. 69. ADVERI ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. voor de lezers van deze courant. Het heden verschenen 1ste nummer van den vijfde jaargang van bevat o.a. De Oude Keik te Delft, die in de laatste dagen zou onrustbarend voor over bpgint te hellen, dat de bewo ners do naburige huizen beginnen te ontruimen en bet terrein is afgezet. Toon Dupuis, de bekende beeld houwer, die de beelden, bestemd voor bet Vredespaleis, heeft ontworpen en uitgevoerd, met foto's van de drie beelden; de Industrie, de Justitie en het G«zag. De llolland-Engelsche Voetbalwedstrijd op tweeden Paasch- dag te 's-Graveribago, met 5 toto's. Een typisch vervoermiddel op Texel. Wereld-tentoonstelling te Gent, met foto van den hoofdingang met het groote Ontvang-Paviljoen. De Grieksche Ambulance in het Vaderland terug. De Nederlandsche Huisvrouwen verdedigen haar belangen. Een snapshot van den vermoor den koning van Griekenland, even voor zijn dood opgenomen. De Ex-Koning Manuel van Portugal bij de Nationale Wedstrijden te Chelten ham in Engeland. Op weg naar de opening van het Etrgelscbe Par lement. Hoe Leipzig er ten tijde van de Messe uitziet. De nieuwste schrijfmachine, die het gesprokene tikt en waardoor de bandbeweging onnoodig geworden is. Onze geïl lustreerde Humor pagina. De op voering van «Het Mirakel" te 's-Gra- venhage. Ten slotte: Portretten van bekende landgenooten, de Rubriek van Redac teur X. Kindernumraer «Ons Prin sesje", met onderhoudende en leer zame lectuur voor de Jeugd. De geabonneerde wonende wenscht zich te abonneeren op het weekblad „PAK ME MEE", tegen den prijs van 3'/, cents thuis bezorgd. Pastoor J. A. Vail Beek. f Bijna 77 jaren oud overleed te Rotterdam Jubannes Albertus Van Beek, pastoor der Oud-kath. gemeente van de heilige Laurentius en Maria Magdalena, te Rotterdam, deken van het melropolilaan kapittel van Utrecht, aarlspnester van Schieland en Zuid- Holjand. Toen deze achtenswaardige geeste lijke den 30sten November 1909, zijn gouden priesterfeest vierde is dat een dag geworden van zóó baitelijke, zóó oprecble hulde, als alleen een in alle kringen zijner getrouwen geliefd voor ganger ten deel vallen kan. Eo dit was Pastoor Van Beek inderdaad. Geboren in Amersfoort 10 April 1836, kwam bij daar den 15 Nov. 1847 in het college en bezocht een jaar later de oude Latijnsclie school. Nadat hij in 1854 aan die school met een Lat/jnscbe oratie over Epamiuondas gepromoveerd was, ging hij over naar het seminarie om de lessen in do wijsbegeerte van den hoogleeraar J. H. Van Buul bij te wonen. De volgende jaren werd hij in de godgeleerdheid onderwezen door professor C. Karsten. Op 24 September 1859 werd hij door den aartsbisschop van Utrecht, monseigneur Loos, diaken gewijd en 1 October daaraanvolgende totkapelaan benoemd aan de gemeente van de heilige Maria (achter Klarenburg) tè Utrecht. Op 30 November 1859 werd hem door monseigneur Loos de wijding van priester toegediend. Den 4en December op den tweeden Zondag van den Advent, deed bij te Amersfoort in de kerk van den heiligen Georgius zijn eersten dienst. Tijdens zijn verblijf te Utrecht werd hij meermalen afgezonden tot hulp van zieke geestelijken zooals te Hilversum, Enkhuizen, Gouda en Utrecht (St. Gi rtrudiskerk.) Toen in 1861 op 6 December de pastoor J. Colombijn te Dordrecht was overleden, weid hij (25 Maart 1862) aangesteld tot deservitor bij de gemeente van de heilige Marta (Voorstraat 88.) Hij bleef hier werkzaam tot 1 April 1875, toen hij door monseigneur Heij- kamp werd opgeroepen naar Rotterdam om daar als pastoor op te treden in degemeente van den heiligen Laurentius en Maria Magdalena. Op den derden Zondag na Paschen (18 April) nam bij afscheid van zijn gemeente Dord recht, en den volgenden Zondag preekte hij voor zijn nieuwe gemeente te Rotterdam, naar 1 Kor. IV12: «Een ieder van u merkte ons aan als dienaais van Christus en als uitdeeleis van Gods geheimenissen. Nu hetgeen in de uitdeelers vereischt wordt, is dat iemand getrouw bevonden worde.« Op 22 September 1886 werd pastoor Vau Beek tot lid benoemd van het metropolitaan-kappittel van Utrecht, en op 16 October 1894 door het kapittel tot deken gekozen. Op dien zelfden dag stelde monseigneur Gul hem aan tot aartspriester of landdeken van Schieland en Zuid-Holland. In 1865 werd door hem uitgegeven Christelijke onderwijzingen en gebeden Handboek voor Katholieken voor huiselijk en kerkelijk gebruik. Boven dien bezorgde hij de tweede herziene uitgave van de «Tijdrekenkundige kaart voor de geschiedenis van de Hollandsche kerk (I867)« en vele andere werken en aitikelen in de «Oud Katholiek.» Aan bet initiatief van pastoor Van Beek was ook de oprichting van verschillende vereenigingen te danken, die zoowel voor liet practiscbe als het wetenschappelijke leven in het kerkgenootschap van groot belang zijn. Zoo de vereeniging Cor Unum et Anima Una, we'ke verschillende uit gaven op kerkelijk gebied bezorgd heeft, maar om het practische toch ook de wetenschappelijke belangen niet uit het oog verloor. De vereeniging Oud Katholiek Onder steuningsfonds, die in het leven der Oud Katholieke kerk een zoo belang rijke plaats inneemt, telt pastoor Van Beek eveneens onder haar oprichters, en zoo zouden er nog verschillende vereenigingen genoemd kunnen wor den, die onder zijn pastoraat tot stand zijn gekomen. Dat dit alles niet zonder invloed op de ontwikkeling der gemeente gebleven is. bewees o.m. de gestadige toeneming van het aantal zielen der gemeente. Onder de gemeentenaien was er zeker geen, die niet met een gevoel van ei kentelijkheid aan pastoor Van Beek dacht, want ook in het gewone leven leefde hij voortdurend met zijn gemeente mee en altijd was hij tot helpen bereid, zoo dit in zijn vermogen was. Maar ook buiten den kring zijner gemeente heeft pastoor Van Beek zich geacht en bemind gemaakt, Nooit werd zijn medewerking tevergeefs ingeroepen, waar hot weldadige doel einden gold en ook op ander gebied b.v. op dat van het onderwijs wilde hij gaarne medewerken, om vooral jongelui voort te helpen. Ook van regeeringszijde werd het werk van pastoor Van Beek gewaardeerd zooals o.a. bleek uit zijn benoeming tol ridder in de Oranje Nassau-Orde. Wij maakten boven reeds gewag van de viering van zijn 50-jang priesterschap Sinds is pastoor Van Beek, voor zoover zijn achteruitgaand gehoor hem vergunde zijn taak blijven ver vullen, onverzwakt in den gezagenden ouderdom. Maandag wordt het stoflelijk om hulsel ter aarde besteld. Er zullen geen bloemen zijn en geen toespraken worden gehouden. Zoo was de wil van den overledene. Donderdag 3 April hield de j antirevolutionaire propaganda-club «Groen van Prinsterer« een openbare vergadering in «Het Valkja«. Als spreker trad op ds. H. C. Hogerzeil van Vlissingen met het onderwerp: «De komende stembusstrijdi. De beer A. M. Goote leidde de vergadering. De spreker begon met te zeggen, dat er thans twee dingen zijn, die erg opvallen nl. Plan 1913 en Kamer verkiezing Hel eerste beteekent, dat bet Nederlandsche volk zich in 1913 een zal gevoelen en hot tweede, dat er in hetzelfde jaar een geweldige strijd zal gestreden worden Het zal er om gaan, wie aan 't hoofd van den Staat zullen staan. Dat is natuurlijk van veel belang. Nu is het absoluut niet verkeerd, dat er partijen zijn. Als ieder van zijn kant maar strijdt op een eerlijke wijze, dan is zulk een strijd goed. Wie de wetten maken is van het hoogste belang. Of ze naar Christe lijke beginselen zijn of niet. De vraag is: wie maakt de tegenstelling. Wan neer wij de geschiedenis van ons volk nagaan, dan zien wo, dat het Chris telijk geloof altijd overheerscbend is geweest. Dit geloof leert, dat er een macht boven ons is. Daarna is de moderne levensbeschouwing gekomen. Die twee staan nu lijnrecht ovei elkander. De moderne leert, dat de godsdienst is privaatzaak, meer niet. Godsdienst heeft geen invloed op de andere dingen van het leven. Staat men op Christelijke grondslag dan wil men geregeerd worden naar Chris- DOOR A. S. H. BOOMS. 5) De warme discussie om het speelta feltje van den Overste was oorzaak dat zich een groote kring daar ver zameld had, aangetrokken door het lui de, klankvolle lachen van dien officier, terwijl menigeen tevens derwaarts werd gelokt om ook »'n duit in 't zakje te gooien// en als geoefend ombreur z'n opinie te zeggen, of de rede te weten van die luidruchtige vroolijkkeid. Eindelijk riep de Resident uit Hoe 't ook is, hetzij door slecht spelen van onzen kant, hetzij door bof fen of wat ook, 't spel is eerlijk ge wonnen en de Overste heeft weer als gewoonlijk bewezen dat hij een bof beest is en dat alles hem altijd meêloopt. Gelukkig in 't spel, ongelukkig in de liefde, Overste, riep-een der om standers uit. Zou u dat denken ...III?? vroeg de Overste, den spreker beteekenisvol glimlachend aanziende. Och I van lief de koop je geen champoepel en ande re lekkernijen, en dat kan 'n mensch wel doen van de winst bij 't ombren Zoo besloot de spreker, luid lachend wijzende op 't stapeltje rijksdaalders dat voor hem lag, want de afspraak aan dat partijtje was, dat om 12 uur 's nachts onverbiddelijk de laatste sans- prendre moest gespeeld worden. En zoo moeten wij met ons drie ën u in de gelegenheid stellen om te smullen, Overste! riep de heer Droes spottend uit terwijl hij op stond om huiswaarts te gaan. Dat wel, was' t slagvaardige ant woord, maar daarom zou ik graag zien dat de heeren nog wat bleven om die duiten van avond meête helpen versnoe pen. Geen kwetsie van, antwoorde de Resident op gedecideerden toon. U weet we hebben ons vaste klokje IEr is een tijd van komen en een tijd van gaan Maar als de heeren nu tegeno ver de respectievelijke huismoeders verantwoord zijn, dan kan die tijd van gaan desnoods wel wat gerekt worden tot heel vroeg in den morgen,laat ons zeggen vijf uur niet waar Kom blijf I't Zal van avond bijzon der leuk worden en ik neem op me de heeren een grondige reden ter verantwoording te geven zoo drong drong de Overste vroolijk lachende aan. Wel ja! riep er een uit. Uhebt altijd 'n goed smoesje, maar of die re den altijd gangbaar is als goeie munt is twijfelachtig. Yan avond wel Idaar geef ik m'n woord op I riep de overste opstaan de, juichend uit I... Komaan, wordt weer eens 'n oogenblikjong, vergeet 'n oogen- blik dat n allen getrouwd zijt en def tig werd, roep de dagen van vroeger weer 's 'n enkele maal terug en wees vroolijk met de vroolijke jeugd!...'t Maakt den geest helder,doet de le ver schudden,'t hart sneller kloppen, schenkt nieuwe levenskracht, en doet ons langer jong blijven!Plei- zierig, vroolijk uit zijn met flinke jo lige makkers is wel 's 'n standje of ,n bedsermoen waard,en bovendien de aanleiding daartoe die ik op zal geven is van dien aard, dat de dames zelfs aan niets anders dan aan dat nieuwtje znllen denken klonk luid de de krachtige aanmoedigende stem van den Overste, zoodat dadelijk alle partijtjes gestaakt werden en allen vol aandacht den uitslag afwachtten. Als u geen overste was, zou ik spre ken van sirenen-zang! riep de Resi dent uit, al eenigszins weifelende, want in z'n hart had hij wel lust om er nog 'n paar uurtjes aan te knoopen en onbezorgd studentiekoos te doen. Ik wed dat die reden maar 'n smoes je is!.... Aangenomen de weddenschap, Resident Iriep de overste zegevie rend uit I Laat ons zeggen dat de wed denschap gaat om vrjje vertering voor allen van af dit uur, en eerst 'n paar rondjes champie.Ik zal 't nieuwtje vertellen en u Resident moogt dan zelf beslissen of 't de moeite waard was en 'n reden om te blijven plakken. Is 't dat volgens uw oordeel niet, dan verlies ik de weddenschap en betaal, zoodat de hier verzamelde vriendeu er niets bij verliezen en de blommetjes nog eens heel echt buiten gezet kun nen worden. Dat begon interessant te worden en een luid, bravo ILeve de over ste de Sirene Iklonk door de zaal uit de om het speeltafeltj e verzamel de groep, waaronder zich talrijke jeug dige pretmakers bevonden, die met de queue in de hand zelfs de aantrekke lijke vrijgevochten biljartzaal verlaten hadden. Het gejuich van de leden der leuke lolschoppers-broederschap was daarom des te luider, omdat het 't einde der maand was en zoo'n vrij» tractatie hen dus te pas kwam. Hoort die venlens 's hinniken en brullen, Resident, lachte de Overste. Kom, sla toe, anders gaat dat volkje nog steigeren en dan wordt 't voor ons oudjes gevaarlijk!offer u voor ditmaal maar eens op,of eigenlijk doe wat u graag doet, want ik zie a n uw neus dat u graag blijft!.... Hoera! Leve de Resident!.... Leve de weddenschap Ibrulde de op gewonden bende. Goed besliste de Resident la chende! Je kunt wel liooren dat dat j onge volkj e dorst heeft<5f u tl ac teert, óf ik betaal alles!! Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1