PREDIKBEURTEN. Gemengd Nieuws. telijke beginselen. De liDkschen willen de rechterzijde weer naar huis sturen. Hierom moeien wij ons verdedigen. Wal willen de vrijzinnigen? Deze vraag beantwoordt spreker van de hand van het concentratie plan. In breede kringen baart de gang ven zaken onder dit ministerie ernstige bezorgdheid. Waarin openbaart zich dit? vraagt spr. Laat men feiten noemen. Wekt de regeering b.v. hier te Amersfoort ernstige bezorgdheid. Nog wat anders. Het samengaan van Rome en Dordt leidt tot veinzerij, de nationale saamboorigheid gaat te loor, beweert men. Doch dit is niet zoo. Hoe kan men bewijzen, dat er partij benoemingen hebben plaatsge had? In Friesland waren van de 43 burgemeesters er 40 liberaal, in Z. Holland van de 186 zelfs 173. Dat zijn partij benoemingen. Duis is door Talma benoemd; dat is onpartijdig. Handel en scheepvaart bloeien thans. In 1908 werd door den min. van Financiën er op gewezen, dat de herziening van de tariefwet 10 millioen gulden zou opbrengen. Het streven der vrouw naar zelfs- standigheid wordt belemmerd door rechts. De vrouw behoort in huis en wij willen, dat de man zooveel kan verdienen, dat de vrouw zich met de opvoeding van haar kinderen kan bezig houden. De vrijzinnigen hebben thans 34 zetels en moeten er dus minstens 17 bij halen. Dat gebeurt nooit, zegi spieker of ze zullen een knieval voor Troelstra moeten doen. De schoolstrijd schijnt bij de op making van dit program vergeten te zijn, zegt spreker, 't vrije onderwijs moet tot ontwikkeling komen. Belangrijke sociale wetten zijn in de kamer aanhangig. En krijgt nu links de meerderheid dan zullen ze de weiten van Talma intrekken. Uok weet men bij een linkscbe ineerdeibeid niet, welken kant ze op zullen gaan. Woiden de wetten van Talma ingetrokken, dan zullen de armen nog jaien op bun pensioen moeten wachten. Daarom wekt spr. op bij den komenden strijd de reebt- scnen te steunen. Tijdens de pauze gaven zich voor debat op: Manasse (Vrijz.), Huijbers (S. D. P.) v. Lingen (Bond v. N. O.) en Rip uit den Bosch. Ieder kreeg 15 min. De heep M. merkt op, dat hij als journalist (Handelsblad) al heel wat politieke vergaderingen achter den rug beeft, doch dat bij het zittend kabinet nog nooit op zulke zwakke wijze heeft hooren verdedigen. Htj hoopt, dat spr. hel land zal doorgaan. Hij heeft niet veel meer weten te doen dan een aanval op het conc. program en dat op zwakke wijze. Ik had verwacht, zegt de heer Mannasse, een breed en hoogstaand politiek betoog, aantoonende wat voor goeds bet kabinet-Heemskerk in die 5'/i jaar heeft gedaan. Doch dit is zoo weinig, dat Kuyper er zich zelfs over schaamt. Absoluut ongepast is het, dat spr., die het concentratie- program zoo goed schijnt te kennen, voortdurend met het roode vlaggetje zwaait, 't concentratie-program keert zich èn tegen rechts èn tegen de Soc. Dem. Uw gehoor wordt door u zeer laag aangeslagen. Dit kabinet heeft niets behoorlijks in 't Staatsblad gebracht. Er komt van die sociale wetgeving niets terecht. Spreker beeft niet gerept over de Tanefwet, waaruit alle dubbeltjes moeten komen. Met opzet heeft spr. deze kwestie verzwegen. Ook over de bakkerswet en andere wetten is spr. maar heengehuppeld, want het is weer bewezen, dat hel christelijk beginsel niets behoorlijks kan tot stand brengen. Het concen tratie-program heeft een groote be- teekenis; het zal brengen een flinke, krachtige regeering. De liberalen hebben altijd blijk gegeven, de dub beltjes te halen waar ze zitten, en niet uit de zakken van de economisch zwakkeren. Spreker wekt op de vrij zinnigen te kiezen en hier te stemmen op de Beaufort. De tweede debater, de beer Huybers, zegt dat de vorige spreker is te ver- gegaan. Het liberale ministerie wilde 2 millioen uit de tabak halen; de Soc. Dem. wilden de groote ver mogens aanpakken. Ds. Hogerzeil heeft smalend ge sproken over verkiezingscuculaiies, en gezegd, dat het volk wist, wat er komen zou 't Is gevaarlijk te spreken van den strop in 't huis van den ge hangene. Waaraan hebben de kerke- lijken de meerderheid te danken Aan bedrog. In een circulaire voor den heer Elhoul werd gevraagd: wilt ge pensioen op 45-jarigen leeftijd, uit- keering bij ziekte, werkeloosheid, enz. stemt dan rechts, maar wilt ge dat niet stemt dan Van Kol; om dat te durven zeggen, moet men toch tame lijk brutaal zijn. Men heeft het Neder- landsche volk heel wat voorgezet. Voor den werkman kan de Christe lijke regeering niets doen, omdat er een bourgeoisie is in Europa. Hier aan danken de Christelijkett de meer derheid. Men heeft de Patrimonium mannen wat wijs gemaakt. De anti revolutionairen komen in de Kamer 't slechtst op. Ze gaan in de koffie kamer uitfuiven. Ds Hogerzeil heeft de concentratie verweten, dat ze niets over heeft voor militairisme. Laat de Christelijken maar zwijgen hierover, want ze verknoeien het geld aan dien rommel. Hierom steeds stijgen de uit gaven voor het alverwoesteude mili tairisme. De tariefwet maakt bijna alles, wat de werkman noodig heeft, duurder. De vrouw, zei spr., moet in 't huis gezin zijn. Ik werd beteuterd, toen ik dat hoorde. Als een ambtenaresse geen betrekking mag hebben, waarom de koningin dan f 600,000 gegeven voor haar werk Wij Soc Dem. laten ons niet indeelen bij de Liberalen, 't Is voor ons een pot nat.Of we Christelijken of Liberalen hebben, dat blijft voor de arbeidende klasse 't zelfde. De heer v. Lingen meerit, dat spr. de bijzondere school zeer zwak ver dedigd heeft. Ook bestrijdt hij spreker op andere punten. Wel zei Heemskerk, dat de salarissen der onderw. moeten verhoogd doch dat de lasten oneven redig zwaar zouden drukken. Bij oorlog of marine wordt zooiets nooit geschreven. Ds. Hogenzeil weet wel, dat de bijzondere school ontstaat door dwang op de vaders en dat deze scholen aan de kerk hooren. Heems kerk zeiVroeger werd er niet genoeg kracht geoefend. Er wordt niet op eerlijke manier gevochten tegen de openbare school. De heer Kip is droef te moede met ds. Hogerzeil te moeten debatteeren, omdat bij ook theoloog is. Hij blijkt geen vriend van de R.K. Kerk te zijn Ieder menscb moet opkomen tegen vermenging van godsdiensten politiek. Het gaat bij de verkiezing niet om koning Jezus, maar om de macht van Rome. Deze minister schuift menschen voor uit, die niets weten en verlaagt de exameneischen. Ds. Hogerzeil dient van repliek. Hij zegt, dat door deze regeering nog wel iets is tot stand gebracht, de zedelijk- beidswet, en de Arbeidswet. Ook vraagt hij, als de heer Kip niet wil samenwerken, wat hij dan wel wil? Als Gideon, interrumpeerde deze. Toen de vergadering gesloten was, deelde de heer Goote mede, dat er 23 April weer een vergadering zou zijn met debat. Een voorstander van de Tariefwet zal dan spieken. De Vereeniging tot Bevordenng van het Vreemdelingenveikeer albier houdt hare algemeene jaarvergadering op Dinsdag 8 April a.s., des avonds 8 uur in het hotel »I)e Vergulde Zwaan®, ter behandeling van: 1. Jaarverslag over bet afgeloopen jaar. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. Benoe ming eener Commissie tot het nazien der rekening. 4. Verkiezing van vijf Bestuursleden wegens periodieke af treding, vacature der heeren J. Cattie, Th. ter Maat en H. E. van Sweden en van twee nieuwe leden wegens bedanken van de heeren W. Vrijdag en M. v. d. Weide. 5. Mededeelingen. Aan de Militaire hoefsmidschool werd, na gehouden examen, het diplo ma als hoefsmid toegekend aan de burgerhoefsmeden: G. J. Baiendsen, te VordenP. Bos, te Pernis; G. J. Hoeksema, te Losdorp; G. Rutenfrans, te Beekbergen; en F. G. Kamperman, te Olst; en aan de miliciens-hoefsme den der bereden-artillerie: A Kupe- rus, te Nijeberkoop, J. van den Bedum, te Amersfoort, en W. Th van Beer- sum, te Duiven, allen van het le regi ment veld-artillerie; W. C. Schouten, te Nieuwer-Amstel, en K. van der Bijl, te Alkmaar, beiden van het 2e regimentJ. W. Robijn, te Zuidzande C. Dubois, te Nieuwvliet, en M. J. Steketee, te Poortvliet, allen van het 3e regiment; K. Mulder, te Munten dam, Til. J. van den Akker, te Zaan dam en A. Schakel, le Benschop, allen van het 4e leguueul veid-arui- lerie. In verband met de nieuwe leger- organisatie is bier de functie van waarnemend plaatselijk commandant, laatstelijk bekleed door luitenant-kolo nel H J. Indewey, opgeheven en over gegaan op den garnizoens-comman- dant, kolonel J. Tb. H. Mingels. Kapitein F. H. A. A. Wagner, van het le reg. inf., is naar de N. Rott. Crt. meldt, op zijn verzoek overgeplaatst bij het 5e reg. inf. alhier. le Luitnant-adjudant J. T. Heins, van het 5e reg. inf., is benoemd tot adjudant van den commandant der IVe Divisie. De le luitenant G. Doorman van het le reg. veldart., is benoemd tot adjudant van den commandant der lie afd. van dit regiment te Amersfoort De huisrlijttentoonstelling zal Maandag 7 April des namiddags ten 4 ure geopend worden in bet Patro naatsgebouw aan het Zand. Voor benoodigden zal Vrijdag a.s. des namiddags half zes een voorloo- pige bezichtiging plaats hebben. Daar door enkele bladen bet Leger des Heils is aangevallen, vooral ten opzichte van de financieën en de boekhouding van het Leger heeft het Hoofdbestunr van Neder land naar aanleiding daarvan Mr. Korthals Altes, Advocaat en Procu reur tevens President van het Iustu- tuut van Accounts opgedragen, de boekhouding van het Leger des Heils na te zien, en daaromtrent een lap- port uit te brengen. Mr Korthals Altes eindigt zijn rapport aldus: Resumeerende kom ik dus tot de slotsom, dat de tegen het Leger des Heils geuite grieven, voor zoover zij de administratie betreffen en de besteding der ingekomen giften, vol komen ongegrond zijn, moge 't ook al waar zijn, dat bij openbaarmaking van duidelijker verslagen tot het uirnn dezer grieten wellicht geen aanlei ding zou hebben bestaan. Dr. J. E. Beumer leeraar „an de H. B. S. alhier is door de Chr. Hist. Unie in het district Gouda voor- loopig candidaat gesteld voor de Twee de-Kamer. 23 April wordt in de groote zaal der >Societeit Vereeniging® eene door de Christelijke Bestuursbond uitgeschreven vergadering gehouden ter verdediging der Tariefwet. Voor het examen nuttige hand werken, afgenomen te Zwolle, slaag den o.a. onzen stadgenooten de dames M. J. van deD Donker en W. A. Rijnders. Dr. Toxopeus is in de plaats van Dr. Schade van Westeren als voorzitter gekozen der vereeniging van Luthersche predikanten. Oieriieht omlrent het vervoer en de opbrengst der Amerstoortsche Tramwep-Maat- schappij gedurende de maand Maart 1912/1913. 1912 1913 Aantal passagiers 10166 10218 52* Opbr. vervoer f505.30 f 509.70 f 4.40* p Dagkilom. - 9.05 - 9.13 - 0.08* Totaal - 709.10 -574.70 -134.40+ Dagkilom. - 12.70 - 10.30 - 2.40+ Meer. Minder. ZONDAG 6 APRIL Remonstrantsche kerk. Voorm. 9'/t uur, Ds. Hooykaas, Gods dienstoefening voor jongelieden van 10 - 16 jaar. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas Gods dienstoefening voor de gemeente. Doopsgezinde Kring. Logegebouto Van Pertijtulraat No. 1. Voorm. 10'/« uur, Ds. E. M. Ten Cate. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10uur, Dr. H. J. Toxopeüs Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Dormer, 's Av. 5'fj uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teertnk. 'sAt. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal ide Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Doe. de Bruin, van 's-Gravenhage. 's Av. 5V» uur, Doe. de Bruin. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 5 uur, Godsdienstoefening. In het Westland beginnen de pruimeboomen te bloeien, terwijl het melkvee in de weide verschijnt. Als het weer wat zonniger wodt, zal alles zeer snel ontluiken. Naar wij vernemen, is een schrif telijk accoord tot stand gekomen tus- schen de drie rechtsche partijen. Het Dbl. v.N.Br. meldt, dat na de meest vriendschappelijke bespreking men het over alle geschilpunten, ook betreffen de Ommen en Ede, eens is gewor den. De partij-vergaderingen die 27 April worden gehouden, moeten alleen nog het accoord bekrachtigen. Heldendaad van een blinden zanger. In de Anierikaansche stad Worcester (Massachusetts) wordt op het oogen- blik een blinden zanger, Edward Beyle als een held van den dag gevierd. Op een avond, toen Edward Boyle in een groot specialiteitentheater een van zijn nummers gezongen had, werd hem medegedeeld, dat er door kortsluiting brand ontstaan was. Daar Boyle bij lichtbeelden zijn liederen had doen hooren, brandde alleen het voetlicht. Ieder oogenblik konden dus de aan wezigen de kleine vlammetjes, die spookachtig langs het balkon kronkel den, gewaar woiden. Voordat het pu bliek daar echter opmerkzaam op werd, verzocht de blinde zanger met rustige, maar luide stem den aanwezigen zoo snel mogelijk zonder dringen den schouwburg te verlaten Verschiikt sprong men op en'toen men de vlam metjes rond het balkon bemerkte, dreigde er een vreeselijke paniek te ontstaan. Eensklaps klonk helder en vol een van de lievelingsliederen van Boyle, die op de gewone wijze hierbij door den pianist Rogers begeleid werd. Voordat de zaal voor de helft leeg gestroomd was, ging ook het voetlicht uit, zoodat de zaal nu iri volkomen duisternis was gehuld. Het gezang van van den blinde had echter zoo'n kal meerenden invloed, dat de zaal in de orde ontruimd werd. Eerst nadat hel laatste gedruiscb van schreden ver stomd was. spiong de pianist op het tooneel en trok den moedigen zangei met zich mede door een achterdeur naar buiten. Het was meer dan tijd. De schuuwburg brandde geheel uit. Een zonderlinge vondst. Het volgend avontuur overkwam een infanterist, Chaniebien genaamd, op een wandeling in de Oost-Pyre- neën. Op een afgelegen plekje bemerkte hij een flesch, die half uil den grond stak. Bij het uitgraven biervan vond hij daarin een papier met een zegel van het tweede keizerrijk er op en dateerende van 4 '(September 1870. Het bevattte een lijst van sieraden en andere voorwerpen van waarde, die op boveogemelden datum aan Manuel Perez ter hand gesteld moes ten worden, om vervolgens aan gra vin De Montijo gegeven te worden. De sieraden bestonden uit een paar- len- en diamanten balsketting, een geschenk van den keizer van Rusland ter waarde van 250.000 gulden twee met paarlen bezette armbanden, ge schenk van de koningin van Engeland, een waarde van 325.000 gulden ver tegenwoordigend een sieraad met robijnen en diamanten, geschenk van den sjah van Porzië, ter waarde van 400.000 guldeneen met paarlen en diamanten versierd medaillon, ge schenk van den keizer van Brazilië, waarde 75.000 guldeneen groote paarlen- en diamanten-collier, door grootvorst Constantijn ten geschenke gegeven, waarde 475.000 gulden4 sieraden, zes armbanden en 3 hals snoeren uit diamanten .en edelgesteen ten, waarde 800.000 gulden, benevens twee millioen aan banknoten, tot een gezamenlijke waarde van 3 325.000 gulden Bij verdere opgravingen werd bet geraamte van een man gevonden. De bladen zijn van meening, dat bet hier de juweelen en kostbaaarheden van keizerin Eugenie geldt, die een koe rier naar Madrid had moeteo bren gen de koerier werd echter onder weg vermoord en uitgeplunderd en bet lijk begiaven. Wijziging der Postwet gevraagd! De Kamer van Koophandel te Maas tricht heeft zich met een adres gewend tot den Minister van Waterstaat om de aandacht ie vestigen op eenige ge- wenschte wijzigingen in de Postwet, o m. wat betreft de bepalingen om trent de verzending van postpakketten, monsters of stalen van koopwaren, drukwerken enz. De Kamer is van oordeel, dal de ingezetenen hierin bij de buitenlanders worden achtergesteld. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 27 Maart tot 3 April. Geboren: Wilbelmina, d. van Jan Hendriksen en Maria Adriana Rijkje van der Hilst. Adrianus Cornells, z. van Arie ter Burg en Elisabeth Hazeleger. Martina, d. van Teuriis Wijnands on Jannetje Bosch. Jansje Albertha, d. van Eveiardus Roelof van de Kamp en Everdina Schimmel. Catliaiina, d. van Johannes Wilhel mus Verhaar en Jannetje Zoeten Cornelia Wilbelmina d. van Marinus Fontijn en Maria Gouw. Aartje, d. van Martinus van Barreveld en Ber- dina Langias. Berend Willem, z. van Bei end Willem Speelberg en Johanna Woutera van Dijkhuizen. Hendrika Antonia. d. van Wilhelmus van Zullen en Maria Hendrika Pijpers. Jan Willem, z van Gijsbertus Wouterus Gijsbertse en Trijntje Meijer. Maria Johanna, d. van Hendrik Bokkert en Amje Hiihorst.Albar- tha, d. van Antonius Johannes Huber- tus Jans en Wijmpje Vis Cornells, z. van Hendrik Cornells Ipenburg en Gerarda Hendnka Wassink. Theo- dorus, z. van Adolph Meuleman en Hendrika van Grol. Alida Pelro- nella, d. van Gerardus Bikkers en Maiia van Dijk. Een buiten huwe lijk geboren kind van het vr. geslacht. OndertrouwdJanobus Theodorus Ooslveen en Wilbelmina Geurtsen. Daniel Ooeniaad Vloon en Gerarda Alüda Willi. Innria Steenbeek. Wob- benius Bunk en Authouia Cathanna Hegeman. Willem Kiu'S en Aleida van der Louw. Pieter Teunis Stoots en Jentje de Vries. Getrouwd: Evert Gijtenbeek en Geertruida Quick. Abraham Kuijer en Engelina van Koilaar. 'IVuriis van Ouwerkerk en Tonia Altjda Fon tijn. Tijmen van Loenen en Geer truida Brouwer. Gijsbertus Cbri- stiaan de Jager en Johanna Jacoba Coenradina Adriana van Heulen. Oveileden: Dirk van Willigetiburg, 80 jr., echtg. van Maria Meerveld. Lamproza Lambrie, 19 jr otigeh. Johanna van de Klashorst, 7 jr. Leusden. Geboren: Willem Gerardus, z. van Willem van Sehaik en van Heintje Geriitsen. Jacoba, d. van Gerrit Keurhorst en van Trijntje van de Lage- maat. Gijsbertus, z. van Wolbert van Essen en van Woutertje van Buren. Gehuwd: Marinus van Eek en Elisa beth Arnout. marktbericht. AMERSFOORT, 4 April 1913. Tarwe f0;Rogge f 0.Boekweit f appelenf4.kf8.Peren f af Nieuwe Aardapp. f 0.a f0.zandaardapp. f2.— a f2.50 Hoendereieren f 3 75 a f 4.p. 100 st. Bruine eieren f 4.af 4.60 Hooiboter f 1.30 a f 1.50 per kilo M ir^anne f 0.a 10.Zoetem. knas f0.a f 0 Kippen f 1.25 a f2Kuikens f0 00 a f 0 00 Piep kuikens f 0. a f0.Ganzen i u.AfO.Eenden f 0.— a f 0.p. st. Jonge f0.a f0.00. Hazen f0.a f0Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f 0.80 a f 1 40 Dun en f 0.60 a f 0.70 paar Magere varkens f 20. - af 30. Varkens export f 0.a f 0.Zeugen f 60.a f 100.Biggen f 11.a f 18 Schrammen f 0.afO.Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. i f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pmkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rugge. heet. Boekweit. 15 heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- len, 280 heet. Zandaardappelen, 250.000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, kilo boter, kilo Margarine, 500 Kilo ka-is. stuks Vee 6 magere varkens Varkens voor exportslagerijen. 350 biggen 30 zeugen. KECLAME. Die stekende pijn in den rug komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug z\jn gelegen. Doch rug pijn is slechts een der verschgoseleD, andere zijn: waterzuchtige zwellingen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlyke loozing, voortdurende aandrang, een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, buitensporige dorst, rheumatische pijnen in de armen, beenen of heupen, duizeligheid, hoofd- pgn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnse len, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandoening is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het verwaar- loozen van een nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen de goede werking der urine-organen, zij leiden de nieren zachtjes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het urinezuur en de urinestof, welke de oor zaak vormen van rheumatiek, jicht, niersteen, nierontsteking, enz. Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen JjlaasaandoeniDgen, en zy voeren het overtollige water af bij waterzucht. Te Amersfoort verkrijgb. bij de h.h. A. van de Weg, Laügestr. 23, en P. de Zwart, Lan- gestr. 94. Toezending geschiedt franco na f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, ff^rThrfc//i?Vrm weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2