NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad Ttjr voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 28. Woensdag 9 April 1913. 42e jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DOORVOERHANDEL. Boontje komt om zijn loontje Amersfoortsche Courant. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlgke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukkec in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER BureauLangestraat 77. Telephooun. 09. ADVER1ENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere reg9l meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nog steeds blijfi het eene gelief koosde stelling bij de voorstanders van liet tarief-ontwerp, dat uitbrei ding en verhooging van invoerrech ten onzen doorvoerhandel niet kun nen schaden. Van goederen, die ten doorvoer worden aangegeven, wor den geen rechten geheven, zoo wordt ons voorgehouden; ook bij vrije goe deren blijft controle noodzakolijk zoo lang er invoerrechten of accijnsen ge heven worden, daar anders, onder valsche benaming, belaste goederen kunnen worden ingevoerd. Zij, die meenen door deze onbetwiste feiten hunne hoofdstelling bewezen te heb ben, staan gewoonlijk ver van de praktijk en dan treft hun slechts het verwijt dat zij, ofschoon daartoe onbe voegd, een oordeel uitspreken. Of zij kennen de praktijk wel, doch klam pen zich vast aan de woorden der wetgeving, en verzwijgen, dat in de uitvoering daarvan heel wat verzach ting is aangebracht, die het uitge breid verkeer noodzakelijk en ons laag tarief mogelijk heeft gemaakt. In dit geval moeten wij wel denken aan misleiding. Zoowel binnen als buiten de krin gen van handel en scheepvaart blijkt telkenmale een grenzenloos verschil wat onder doorvoerhandel gerekend moet worden. In het gewone spraak gebruik is men veelal geneigd daar onder te verstaan den zuiveren expe- ditiohandel van en naar het buiten land, waarbij geen eigendomsover dracht der goederen plaats vindt, maar alleen eene verplaatsing der goederen, die aanleiding geeft tot verrekening van vrachten, werkloonen, commissiën, enz. Een tegenstel ling dus van den goederenhandel voor eigen rekening. Alleen lettende op hetgeen uiterlijk waarneembaar is, begaat men dan dikwijls de fout als expeditiehandel te beschouwen wat feitelijk eigenhandel is. Zoo zal over lading van granen en van ertsen uit het zeeschip in het rijnschip dikwijls beschouwd worden als de handeling van den expediteur, ofschoon de Nederlandsche importeur tusschen- persoon was in deze ioternatiole trans actie, dit wil zeggen voor eigen reke ning aanvoerde en voor eigen reke ning aan den buitenlander verkocht. Omgekoerd is men dikwijls geneigd alles wat niet dadelijk na invoer weder wordt uitgevoerd, maar hier te lande wordt opgeslagen, gesorteerd of verpakt als eigenhandel te beschou wen, al geschieden deze handelingen uitsluitend op last en voor rekening van den buitenlandschen eigenaar. Volledigheidshalve stippen wij aan, dat heel wat goederen worden aan gevoerd, die noch onder expeditie- handel noch onder eigenhandel kun nen worden ondorgebracht, doch waar bij bankiers en agenten een hoofd rol vervullen. In economischen zin is het begrip «doorvoer" anders en ruimer omlijnd. Dan omvat het alles, wat ons land binnenkomt en later weder wordt uitgevoerd. Waar wij over de gevol gen van het tarief spreken dient die ruimere opvatting in het oog gehou den te worden. Inkomende rechten zijn te beschouwen als eene belasting op hetgeen hier te lande verbruikt wordt en stipt genomen ware onder doorvoer ook te rekenen alle goede ren door onze exportindustrie uit den vreemde betrokken om na verwer king of bewerking weder te worden uitgevoerd. Wij zullen dit onderdeel echter thans buiten beschouwing laten. Indien wij nagaan welke takken van handel bij den doorvoer betrokken zijn en welke gevolgen van een ver hoogd en meer uitgebreid tarief te duchten zijn, dan staan wij in de eerste plaats stil bij het expedietie- en scheep vaartverkeer. Wij behoeven niet in herhaling te treden van hetgeen wij reeds in vroegere blaadjes schreven, maar stippen alleen aan, dat de ver zending van vrije goederen altijd vlug ger en goedkooper zal zijn dan de verzending van goederen, waar bij door de vereischte formaliteiten, de vrij heid van beweging wordt beperkt. Wij laten onze tegenstanders gaarne het genoegen ons van overdrijving te beschuldigen en de raming der meer dere kosten tot een minimum terug te brengen, mits rnen slechts erkenne dat beperking der vrijheid van be weging altijd riadeelen medebrengt. Deze zullen zeer verschillend zijn, naar mate al dan niet op scheeps gelegenheid gewacht moet worden, opslag, verpakking, voorziening, enz. noodig zijn. Tot op zekere hoogte kan toegegeven worden dat, is de goede rensoort eenmaal belast, een verschil van rechten van enkele procenten voor den expediteur geen belang heeft. Moet hij kiezen tusschen een stelsel waarbij het aantal artikelen beperkt, doch het recht hoog is en een stel sel van algemeene doch lage belas ting, dan kiest bij onvoorwaardelijk het eerste. Toch meetie men niet dat het beffingspercentage hern geheel onverschillig zou zijn. Er zijn facili teiten, die door de administratie ver leend worden voor laag belaste goe deren en onthouden worden bij hoo- ger belaste goederen. Wel heeft men beweerd, dat bij verhooging van het tarief van invoerrechten de admini stratie ook de eenmaal gestelde grens lijn zou verhoogen, maar deze ge- dachtengang gaat uit van eene on juiste veronderstelling. Waarom, indien de administratie thans meent dat voor goederen hooger belast dan 5 pCt. bizondere vergunningen niet gegeven kunnen worden, uit vrees voor ontduiking, zou zij vrijgeveriger worden bij algemeene verhooging van het tarief. Wordt door die verhoo ging het vertrouwen op de eerlijk heid van den aangever verhoogd of verlaagd Naast den expeditiehandel is de eigenhandel in geïmporteerde goede ren, belanghebbende bij den doorvoer. Zoolang de koopman niet weet of zijne goederen in het binnenland plaatsing zullen vinden dan wel later naar het buitenland zullen worden uitgevoerd, zal hij de goederen, die aan betaling van rechten onderwor pen zijn, indien mogelijk, in entre- pót opslaan, al beteekent dit voor hem hoogere opslagkosten en hoogere pakhuishuur. Bij laag belaste goede ren, die zich daarvoor leenen als b.v. tabak, kan hem het voordeel verleend worden van fictief entrepót, waardoor hij eigen opslagplaats kan bezigen en het verschil in kosten tot een mini mum is teruggebracht. Voor zoover het stapelartikelen betreft die, hetzij op beschrijving, hetzij op monster ver kocht kunnen worden, kan men dus zeggen dat de koopman-importeur belang heeft in vrijstelling van rech ten, omdat hij daardoor volledige vrij heid van beweging verkrijgt, maar dat het percentage van het recht alleen in zooverre belang he6ft, als daarvan afhankelijk kan zijn of hem het voordeel van fictief-entreput ver leend kan worden. Maar geheel anders dan bij stapelartikelen zijn de be hoeften van den handel in gefabri ceerde goederen. De importeur van Japansch lakwerk, van Perzische tapij ten, van Chineesch porcelein moet de voorwerpen zeiven aan zijne koopers kunnen toonen, die dikwerf ter be zichtiging toezenden. Wij kozen hier zeer sterk sprekende voorbeelden, doch hetzelfde geldt in meerdere of mindere mate voor alle producten van buiten- landsche kunstnijverheid, voor machi- neriën en instrumenten, voor bont en modewaren. Voor alle artikelen, die ontpakt opgemaakt en aldus den kooper getoond 'moeten worden, kan het entrepót den importeur niet die nen. Hij is gedwongen door betaling der rechten zich vrijheid van bewe ging te verzekeren, al weet bij bjj voorbaat dat een deel daarvan onver schuldigd betaald wordt, omdat niet alles hier te lande verbruikt, maar een kleiner of grooter deel weer naar het buitenland verzonden zal worden. Wij denken hier onder meer aan afnemers in onze koloniën, wier ver tegenwoordigers hier te lande de goe deren willen zien en met elkander vergelijken, zorgvuldiger dan bij opslag in entrepót mogelijk is. Ook is het niet doenlijk naast den voor raad in winkej of magazijn nog afzon derlijken voorraad in entrepót te hou den, zoodat bij alle spoedorders de leverancier wel gedwongen is uitzijn zijn magazijn te leveren. Ook op win kel goederen, die aan den buiten landschen leverancier teruggezonden worden, omdat ze hier onverkoopbaar bleken, drukt het betaalde recht als eene hardheid, waar er feitelijk slechts sprake was van doorvoer. Het recht, volgens het bestaande tarief verschuldigd, was in vele ge vallen reeds eene belemmering. In enkele gevallen, waar zulks zonder nadeel kon geschieden, heeft de ad ministratie dan ook verzachting aan gebracht. Zoo b.v. bij macbineriën van grooten omvang, waar bij weder uitvoer de identiteit gemakkelijk be wezen kan worden. Bij een overgroot aantal artikelen is dit laatste echter onmogelijk. Bij verhooging van het recht ligt het voor de hand, dat de hoogere bedragen die bij wederuit voer niet gerestitueerd kunnen wor den zonder de deur te openen voor misleiding, niet meer uit de winsten kunnen worden gekweten. Het gevaar ontstaat daardoor, dat takken van handel, die thans met voordeel wor den uitgeoefend, zich zullen verplaat sen naar landen, waar het tarief vrij geviger is of het grooter aantal inwo ners een grooteien afzet waarborgt. Wij geven het voordeel prijs, waar voor ons land is aangewezen, de markt te zjjn waarop alle koopers hunne gading vinden. Aan deze beschouwing knoopt zich ais van zeil vast de bespreking van een belang van onzen uitvoer handel. Niet omdat het vraagstuk zich daartoe bepaalt, maar om een voorbeeld te geven waarover de velen DOOR A. S. H. BOOMS. 6) Op die woorden scheen aan 't ge juich geen einde te komen en stam pend met de queue's begon de vroo lijke troep 'n kanibalen rondedans, zin gende, «Wij gaan nog niet naar huis," zoodat het den Overste wel wat moei te kostte om eindelijk voldoende stilte te krijgen en den kastelein te kunnen zeggen, dat hij maar vast beginnen moest met het openmaken van 'n twaal- tal flesschen Anggor pof*), later zou wel opgegeven worden wie dat beta len moest Wie zal dat betaleD, Zoete lieve Gerritje? Wie zal dat betalen, Zoete lieve meid. Champagne. klonk 't luide gezang van de uitge laten pierewaaiers, wier opgewonden heid stijgende was en wier vroolijk- heid zich aan allen scheen mede te deelen, want ook meer geposeerden juichten mede. Eindelijk ontstond er stilte en allen luisterden aandachtig toen de Overste zich tot spreken gereed maakte met 'n voorkomen, aantoonende dat hij zich zeker van de overwinnig gevoel de. Met 'n luide duidelijke stem, wier metaalklank door deze bijzondere om standigheden voller en zwaarder scheen dan anders, begon hij te spreken, daar bij vriendelijk lachend in 'trond ziende. Heeren,het is over twaalven, dus Zondag-morgen en dan is het juist twee jaar geleden dat ik benoemd werd tot Luitenant-kolonel, dat is dus voor mij een jubileum!.... Bravoriep 't vroolijke troep je jonge snuiters, wien alles welkom was dat aanleiding gaf om te juichen en bravo te roepen. Is dat nu allesriep de Re sident uit. 'n Oogenblikje, Resident!er is nog 'n vervolg IEn daarom in viteer ik allen, let wel allen,met hunne dames jong en oud, groot en klein,.... de heele rataplan,alle lichtingen, onder de wapens,op 'n kolosale fuif die ik vandaag, Zondag avond, om 8 uur geef in Hier werd hij andermaal onderbro ken door een algemeen bijvalsgeroep, want zoo'n uitnoodiging werkte elec- triseerend. Een der jonge Luitenants riep zelfs uit, toen er een weinig stil te kwam, "ik sla geen soos-avond meer over'n geluk ligt toch maar in 'n klein hoekje!» wat weer een uit barsting van bijval en vroolijke goed keuring ten gevolge bad. Dat is wel iets, merkte de Re sident op, maar dat zou juist'n reden zijn om nu naar huis te gaan, ten einde van avond frisch op de planken te komen. Ik ben er nog niet, Resident, mijn Sirenenzang is nog langer. Maandagavond ook 'n fuif!..., riep juichend met 'n fijn hoog stem metje een heel jong Luitenantje van Dorsten, bijgenaamd »de Zus,« wegens zijn jong, meisjesachtig voorkomen en z'n vrouwelijke stem, zoodat hij bij tooneelvoorstellingen dan ook als meisje uitmuntend voldeed. Een algemeen gelach volgde op dien zoo hartelijk welgemeenden uitval, die den Overste aanleiding gaf lachend en knipoogend den jeudigen krijgsmak ker aan te zien. Je heb 't misschien bij 't rechte eind »Zus"sprak hij op vroolijken toon, en toen zich tot den Resident wendende vervolgde hij,ik ben nog niet waar ik zijn moet, Resident, 't vuurwerk komt 't laatstDaarna vervolgde bij zijne toespraak tot al len. De fuif heeft plaats hier in de soos omdat ik, beroerde celibatair, er niet op ingericht ben, en de vronw van den President van den Raad wil wel zoo goed zijn als gastvrouw op te treden. Het wordt dus 'n gloei ende soosavondfuif, alleen met dit kleine onderscheid, dat allen mijne gasten zijn. Toen de Resident glimlachend iets wilde opmerken wenkte Overste Wyck- hens tot stilte en terwijl de champag- nekurken knalden vervolgde hij on der de algemeene aandacht met flinke stem, waarin echter wel eenige ont roering klonk: En nou komt de vuurpijl, de ware pisang of mannetjes-neut, de eigenlij ke zaak waarom 't te doen wasRe sident nou komt 't De Overste is geëngageerd!.... fluisterde er één luid, wat behalve 'n algemeen »ssst! ssst I» een minach tend glimlachend schouderophalen van den spreker ten gevolge had. - Op mijn verzoek ben ik ge pensioneerd en Maandag aanstaande geef ik 't kommando over, om aan staanden Zaterdag naar Holland te vertrekken,zoodat dit mijn afscheid is van heerlijke jolige soosavonden Dit laatste sprak hij met 'n zekere trilling in de stem. Geen gejuich volgde!Teleurge steld keek men elkander aan, en 'n welsprekende stilte heerschte een oogen- blik, tot de brutale »Zus", die 'n potje mocht breken,c eensklaps har- telijk-welgemeend uitriep, »ik geef 'n fuif als 't niet waar is!".... waar voor de Overste hem 'n warme hand druk beloonde. Die uitroep verbrak de betoovering. De Resident naderde den spreker, legde hem den rechterhand vertrou welijk op den schouder en het glas champagne in de linkerband houden de sprak hij gevoelvol,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1