DE BALKAN-OORLOG. Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. kunnen oordeelen, die betrekkingen met onze koloniën onderhouden, wijzen wij op bet verkeer tusschen moeder-: land en Oost-Indische bezittingen. Hij, die de ladinglijsten onzer stoomers naar Indië aandachtig nagaat, die zich rekenschap tracht te geven van alles wat verborgen is in talllooze postpakketten, moet getroffen zijn door het feit, dat zoo heelveel wordt uitgezonden, dat niet bestemd is voor wederverkoop, maar voor eigen gebruik van den geadresseerde. Kleine zen dingen dus en veelal uit zeer ver- schdlende artikelen samengesteld. Geen groothandel maar uitsluitend handel van grossiers en winkeliers. Deze zen dingen kantoorbehoeften, genees- en verbandmiddelen, eetwaren, kleeding, speelgoed enz., zijn werkelijk niet gering. Zij zijn samengesteld uit bin- nenlandsche en buitenlandsche pro ducten en op de laatsten werden hier te lande om samenvoeging, zorgvul dige beoordeeling van kwaliteit en verpakking mogelijk te maken, de rechten voldaan, ofschoon die artike len feitelijk slechts doorgevoerd wer den. Bij verhooging der rechten dreigt het prijsverschil met directen invoer uit het land van productie te groot te worden. De kleeding zal uit Frank rijk, de kantoorbehoeften uit Duitsch- land ontboden worden en de nu bij gevoegde artikelen van Hollandsche oorsprong zullen verminderen. Onze winkeliers en grossiers zullen de thans genoten voordeelen missen en niet meer op de hoogte zijn der steeds wisselende behoeften ODzer Iandge- nooten in de tropen. Dit gevaar voor grossier en winkelhandol is niet be perkt tot het verkeer met onze kolo niën. Het kan uitgebreid worden tot leveringen aan zeeschepen en hunne bemanning, ook tot onzen groothandel en lot het wereldverkeer. De lage rechten op tabak hebben ten gevolge, dat in verschillende vormen' van ruwe tabak, kerftabak en sigaren wordt uitgevoerd, wat met betaling van rechten werd ingevoerd. De koop man of de fabrikant betaalt hier fei telijk eene premie om zich het genot te verzekeren van vrijheid van bewe ging bij doorvoer. De bewering, dat de belangen van onzen doorvoerhandel buiten het tarief staan, is in ieder opzicht onjuist. Zelfs indien men onder doorvoerhan del slechts expeditiehandel begrijpt en zich vastklampt aan de woorden der wetgeving om met breed gebaar alle voorbeelden aan de praktijk ont leend, af te wijzen, dan nog kan men niet ontkennen, dat er verband bestaat tusschen uitbreiding en verhooging van rechten, en de vrijheid van bewe ging, die kan worden toegelaten. Maar het blijkt ons tevens, dat onder door voerhandel heel wat meer begrepen is dan de omlijning, daaraan door het spraakgebruik gegeven, toelaat. Doorvoer omvat het overgroote deel van onzen handel, ook van onze industrie. Daaraan moeilijkheden in den weg te leggen in plaats van de bestaande op te ruimen ware een miskenning van de roeping, die Ne derland op internationaal gebied te vervullen heeft, ware in stiijd met onze nationale belangen. Het mond- en klauwzeer en de afzet van onze landbouw-productcn. Naar aanleiding van het laatste optreden van het mond- en klauwzeer in Engeland is door de Britsche Overste, ik neem aan dat wat u zegt ernst isVolmondig erken ik dat ik de weddenschap verloor maar ik geef u de verzekering dat ik liever tien andere, dan op die wijze deze verloren had!... 't nieuws spijt ons allen Een brommend instemmen volgde, doch geen gejuich. U hoort 'tvervolgd de Resident. Straks heeft onze jeugdige vriend van Dorsten naar ons gevoelen woorden gesproken, 'n uitroep, die zoo rechtstreeks en welgemeend uit zijn hart voortkwamWij allen hebben u lief gekregen, zoowel dames als heeren,wij hebben u leeren achten en zullen uwe goedhar tige vroolijkheid en uwe vriendschap- pelijken omgang ten zeerste missen in ons midden Hoewel A contre- coeur onderwerpen wij ons toch aan de door u zeker na rijp overwegen op goede gronden genomen beslis sing En toen zijn glas opheffende waarin allen hem navolgden, eindigde hij, Ik drink op u welzijn,hopen de dat de vriendschap ons zal blijven regeering een commissie benoemd met de opdracht, omtrent deze ziekte een rapport uit te brengen. De commissie heeft thans aan die opdracht voldaan. In het door haar uitgebrachte rapport wordt o.a. de wensch uit gesproken, dat in het buitenland bekend worde gemaakt, dat, hoewel Groot-Brittanië er niet op uit is, den invoer uit het buitenland te be lemmeren, hetjtoch genoodzaakt kan worden scherpe maati egelen te nemen tegen den invoer van artikelen uit den mond en klauwzeer of miltvuur besmette landen, indien bewezen wordt dat deze artikelen aanleiding hebben gegeven tot het uitbreken van een dezer veeziekten in Groot-Brittannië. Naar wij vernemen heeft de Britsche regeering thans aan dezen wensch uitvoering gegeven en het vermoeden is zeker niet ongegrond, dat zij daar mede tevens heeft willen doen iveten, dat zij voornemens is, wanneer het noodig mocht blijken, ook die maat regelen tegen den invoer van besmette artikelen te nemen, waarvan door de commissie wordt gesproken. Het behoeft geen betoog dat'dit standpunt van de Britsche Regeering voor den afzet van Nederlandscbe landbouwproducten naar Engeland ver strekkende gevolgen kan hebben. Hoe wel de artikelen, waar tegen de eventueel te nemen maatregelen ge richt zullen zijn, niet met namen genoemd worden, is bet toch wel te verwachten, dat daaronder kunnen vallen producten, bij welker export van onzen landbouw groote belangen op het spel staan. Een en ander vestigt weder de aandacht op de noodzakelijkheid om met alle kracht een hernieuwde uit breiding van'^het mond- en klauwzeer bierjjte lande tpgen te gaan. Dat dit niet zal gelukken indien de Regeering niet op de algeheele medewerking der veehouders kan rekenen, heeft de ervaring bij de jongste invasie van het mond- en klauwzeer geleerd. In verband met het bovenstaande zij herinnerd aan het feit, dat ook de Duitsche Regaering zich bij de nieuwe wet op de veeziekten de be voegdheid heeft verzekerd, om den invoer van artikelen, die gevaar op kunnen leveren voor overbrenging van veeziekten, te verbieden. H.M. de Koningin-Moeder zal zich in de eerste dagen van Mei be geven naar Heidelberg, tot het bren gen van een bezoek aan H.M. de Ko ningin-weduwe van Zweden, tante van H. M. De Koningin-Moeder stelt Zich voor, daarna een kuur te ondergaan in Duitschland, alvorens omstreeks mid den Juni het Paleis te Soesldijk te betrekken. Ook dit jaar zal weer in ons land op een dag een bloepje verkocht worden, ter eere van Haar, Die in de tuberculosebestrijding in Nederland vooraan staat, Emmabloem geheeten. Het zal verkocht worden op 21 April, ter herinnering aan den dag, dat H. M. de koningin-Moeder in 1879 Haar in tocht in Amsterdam deed. De regeling van den verkoop is in handen de Ned. Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose. Nederland en den Balkan 1 Te Amsterdam worden pogingen aangewend om te komen tot oprich ting van een NederlandschServische Handels-vereeniging, die zich ten doel zal stellen de handelsbetrekkingen voorloopig tusschen Nederland en verbinden al scheidt ons de afstand Overste, de betuiging van ons aller leedwezen en onze beste wenschen voor uw geluk vergezellen ui.'... Hartelijk werd er geklonken en de meesten voegden daarbij nog jjeen kort, hartelijk, gemeend woord. IY. Cosmopolitiseh als men in Indië is, gewoon afscheid nemen en verhuizen, aan 't voortdurend vertrek van vrien den en het aanknoopen van nieuwe vriendschapsbanden, maakte dat) de voor het oogenblikkelijk treffende in druk van het medegedeelde nieuwtje, zoo gaandeweg getemperd werd door de kameraadschappelijke pret en al- gemeene levenslust, zoodat het lang zamerhand 'n gewone gebeurtenis scheen, die zich in den algemeenen loop der zaken verloor, 'n lichtstreep nalatende door de in 't vooruitzicht zijnde talrijke afscheidsfuifjes; wel kwam men nog telkens den Overste 'n afzonderlijken dronk wijden, doch die ging dan met gejuich en gelach gepaard, want de lust en jool der jongeren was niet langer tegen te hou- Servië later met deri geheelen Balkan uit te breiden. Wellicht is reeds deze week de oprichting dezer Handelsvereeniging tegemoet te zien. Na het sluiten van den vrede zul len vanwege deze Handelsvereeniging in den Balkan stappen worden gedaan om de gewenschte handelsverbinding- aan te knoopen. De vredeskansen. Naar het schijnt hebben de mogend heden de Balkanstaten aangemaand nu vorder de wapenen maar te laten rusten. De bondgenooten moeten daarop nog antwoorden, maar aan de houding van Bulgarije meenen sommigen te bemerken, dat althans dit land geneigd zal zijn zich naar den raad der mogendheden (en vooral van Rusland, naar het heet) te voegen. Aan de Tsjataldsja-linie schijnt het namelijk al tot een stilstand in de krijgsverrichtingen gekomen te zijn. Of dit van blijvenden aard is, zal de toekomst moeten leeren. Verrassingen zijn er natuurlijk niet uitgesloten. Van meer beteekenis is echter, dat Bulgarije, gelijk gemeld, zich gereed maakt om de landweer der tweede lichting, een 30.000 man, naar huis te zenden. Skoetari of de dood. Dit blijft, in weerwil van de blok kade der kust, nog altijd het parool van koning Nikita. De aankomst van de vreemde eskaders heeft in Montene gro niet zooveel indruk gemaakt, dat de regeering onder den invloed van een veranderde stomming zich genood zaakt acht haar standpunt op te geven. Europa zal zijn druk moeten versterken tot een daad van geweld, wanneer het het Montenegrijnsche leger verdringen wil van Skoetari, waar duizenden zonen van het land hun leven gelaten hebben. Zoo is de redeneering, die men in Cetlinje volgt. En dus gaan de Montenegrijnen kalm door met de belegering van Skoetari, in de hoop die stad binnen enkele dagen ten val te kunnen bren gen. Dat in dit geval de mogendheden de Montenegrijnen er weer uit zullen jagen, wordt nergens geloofd. Oosten rijk zou wel willen, maar het zal 't dan zeker met Rusland aan den stok krijgen. Hierin zit trouwens het gevaar van den tegenwoordigen toestand. De «Westminster Gazette* raadt dan ook, wanneer Skoetari vandaag of morgen ten val zou komen, den mogendheden aan hun kalmte te bewaren en allen partijen tijd te geven rustig hun hou ding te overwegen. Zondagavond hield de afdeeling «Eendracht" Amersfoort e.o. van den Nederl. Bond van Post- en Telegraaf- beambten een gezellige Propaganda- avond in de Kroon, ter gelegenheid van de onthulling van het nieuwe vaan del. De benedenzaal was te dezer ge legenheid feestelijk versierd en bood een gezelligen aanblik. Te ongeveer half acht opende de heer Wiggersman de bijeenkomst en heette allegenoodigden hartelijk welkom op heuchelijken avond. Ook de Zusterafdeelingen Utrecht, Baarn, Weesp en Zeist, die vertegen woordigd waren, werden verwelkomd. Spreker gaf een kort overzicht van de geschiedenis van het vaandel. Toen den, en de anderen lieten zich graag en gewillig meeslepen en genoten weer met de jeugd, als in de dagen van voorheen toen zij zelf jong waren. Wel, Overste, hoe is u er toch toe gekomen om uw pensioen aan te vragen Ik kan me dat van zoo n echt (link soldaat als u niet goed begrijpenriep de Resident uit,- door een troepje dat de Overste om ringde heendringende en zich op 'n stoel naast hem zettende. Och Resident,wat zal ik u zeggenDe dienst is 'n heerlijk iets, maar ik geniet er nu bijna 30 jaar van en men kan ook van 't goeie te veel krijgen!!... Daarom lei ik er 't bijltje bij neêr om 't nu eens in 't ambtelooze leven te probeeren,al geloof ik ook dat 't me in 't begin niet erg zal aanstaan,want gewoon te wordt 'n tweede natuur; dat geeft me echter tevens wëer aanleiding om overtuigd te zijn dat niets doen ook wel wennen zal. (Wordt vervolgd.) de afdeeling in 1906 aan een plaatselijke optocht deelnam, had ze geen vaandel en vergenoegde zich met een transparant. Dit was door den toenmaligen burgemees ter, den heer Barclunan Wuytiers op gemerkt, die nu aan de afdeeling een vaandel schonk. Op den duur kon dit niet voldoen, omdat er geen woorden opstonden, waarom de beer Rector trachtte een nieuw vaandel te ver krijgen. Door den verkoop van an- sichtskaarten zijn de gelden bijeen gebracht. 2000 kaarten zijn verkocht; nog 200 zijn er over, die nu in de zaal ten verkoop werden aangeboden. De heer E. Bredewout, redacteur van de Posthoorn, kreeg nu het woord om de onthullingsrede uit te spreken. Dij begon met zich te veronder- schuldigen, dat hij kort zou moeten zijn, omdat hij wat heesch was. Ik heb van barte gejuicht, zeide hij, omdat hier zoo n oprechte geest in de afdeeling heerscht, omdat hier iets is gedaan waarvoor menige grootere afdeeling geen kans ziet. Toen de uitnoouiging van den secretaris mij bereikte, heb ik deze dan ook gaarne aangenomen. Wat is een vaandel? Ik denk hierbij aan onze vlag. De geschiedenis leert, dat het vaandel de menschen begeestert. Wij zijn niet van plan ten oorlog te trekken. Voor ons is het vaan een symbool van kameraadschap, van saamhocrighoidhet geeft ons moed voor onze belangen te pleiten, voor onze organisatie te strijden Die vaan als symbool, dat is ons doel. Bij elke feestelijke gelegenheid kon er gebruik van worden gemaakt. Het is een symbool van kiachl, het geeft vertrouwen in uw bestuurders. Üw dankbaarheid zal zich toonen door krachtig mee te leven in uw organi satie. (J w medewerking wordt gevraagd en waardeering voor 't geen ze deden. Waardeering laat dikwijls veel te wenschen over. Stoort u niet aan kleinzieligheden, aan bijzaken, maar ziet alleen de hoofdzaken. Onze bond «de Posts heeft een schoon doel, is krachtig. Wanneer weldra het 20jarig bestaan te 's Hage gevierd zal worden, zal de Afdeeling Amersfoort daar met zijn vaandel present zijn. Dikwijls wordt met minachting over postproletariërs gesproken, doch ver dedigt uw organisatie. Het doek werd nu weggenomen en het vaandel kwgm zichtbaar. Afdeeling Amersfoort! ik wensch u geluk met uw vaandel. Laat hel voor u zijn een symbool van kracht, van trouw aan uw organisatie. Dat het u steeds zal herinneren aan strijd voor lotsverbetering. Applaus. Door de heele vergadering werd nu het Bondslied gezongen. De heer Freem uit Rotterdam, lid van het Hoofdbestuur, wenschte de afdeeling van harte geluk, 't Is een teekenend feit, zeide spr., dat er weer opleving komt. In de laatste vijf maan den zijn er weer 200 leden bijgeko men. In de kleine afdeelingen komt nieuw leven. Bij wat de vorige spre ker gezegd heeft, wil ik nog dit voegen, dat een vaandel wel degelijk is een leeken van strijd. De heer Wiggermans dankte de sprekers voor hun schoone rede en bracht hulde aan hen, die het initiatief genomen hebben om dit vaandel te verkrijgen. De afdeeling telt thans 43 leden de volgende week zal het aantal 50 worden. (Applaus). Het overige van den avond werd prettig doorgebracht, waartoe niet weinig bijdroegen de voordrachten van bet bekende ensemble de heeren Tedi, Groenemeyer en mej. Tedi, uit Utrecht en het spel van den pianist accom- pagnateur Joh. van Sonsbeek. 12 Mei a.s. wordt het 20-jarig be staan van den Bond de Post te 's Gra- venhage gevierd en zal ook Amerstoort met zijn nieuwe vaandel tegenwoordig zijn. Bij den heer ten Hove op de Varkenmarkt is het dagelijks te be zichtigen. De Huisvlijttentoonstelling in het Patronaatsgebouw aan het Zand werd Maandag 4 uur geopend in bijzijn van vele autoriteiten en ge- noodigden. De heer R. van 't Wel riep allen een hartelijk welkom toe. Hij her innerde er aan hoe l'/> jaar geleden de propagandaclub het nut van een dergelijke tentoonstelling besprak.nl. als actie voor drankbestrijding. De geldelijke bezwaren werden door het Kruisverbond en de Maria-Vereeniging over wonnen. Spoedig was een garantie- kapitaaltje govormd. Ook aan zedelijke steun ontbrak hel niet. De Burge meester aanvaardde het Bescherm heerschap en verleende stollelijke hulp. H. M.de Koningin schonk een medaille, ook de Gemeente en vereenigingen. Een extra woord van dank aan de Juryleden, die een deel van hun Zon dag opofferden. De expositie heeft onze stoutste verwachtingen overtroffen. Vervolgens schetst spr. de voor deelen van huisvlijt en eindigt met den wensch, dat deze zaal te klein moge zijn voor de bezoekers en dat deze tentoonstelling aan het doel, nl. drankbestrijding, moge beantwoorden. De Burgemeester verklaarde het Beschermheerschap met genoegen te hebben aanvaard. Hij heeft eens rond gekeken. Veel schoons is hier bijeen gebracht. Hoeveel tijd en moeite is hieraan niet besteed. Arbeid adelt is ook hier van toepassing. Hij hoopte ook, dat deze tentoonstelling wel mocht slagen. Pastoor Hoorneman bracht ver volgens hulde aan de drankbestrijders, die dit werk hebben tot stand ge bracht. Dit werk zal den alles ver slindenden drank, die zooveel ellende in de hu'sgezinnen brengt, helpen overwinnen. De jury heeft een moeilijke taak gehad. De ingezonden voorwerpen zijn over 3 groepen verdeeld. De jury kende de volgende be kroningen toe: Afdeeling A (niet-vaklieden boven 16 jaar, 285 inzondingen): no. 45 A. Vliegenthart, schip, eerepi ijs, medaille van H. M. de Koningin 23 W. Kroes, Amersfoort, vliegmachine, 2e eere- prijs, medaille37 B. van Reenen, Den Holder, bloemen in museumlijst 2e prijs, medaille; 33 W. Pijpers Sr., Amersfoort, kapdoos, 3e prijs, medaille. 44 M. Trijbetz, Alkmaar, houtsnij werk (stoof), 4e prijs; 14 P. van den lloogen, I Spakenburg, botter, 5e prijs 24 G. Krijnen, Amersfoort, bloem- tafeltjes, 6e prijs; 12 Hardenberg, Tilburg, houtsnijwerk, 7e prijs; 3 A. Boekboll, Amersfoort, koperwerk, 8e prijs; 18 J Jorksveld, Utrecht, post- zegelwerk 9e prijs; 31 Miltenburg, Jutfaas, houten ketting, 10e prijs;40 J. W. H. C. van Staveren, Gouda, inzending koperweik, extra-prijs20 A. Joman, Amersfoort, karton model len, zeer eerv. vermelding; 11 Job. C. de Froe, Amersfoort, crayon tee- keningen, 41 A. Spiekerman, Amers foort, schrijfbureau, 49 J. Windt, Amersfoort, penantkastje, allen eerv. verm. Afdeeling B (niet vaklieden 16 jaar en jonger, 75 inzendingen): no. 85 G. R. ven Valkhoef, Amersfoort, eiken muziekkastje, le pr.64 G. J. Lesson, Amersfoort, 2 theebladen, 2e pr.51 J. G. Adriaans, Amersfoort, pentee- keningen, 3e pr.76 J. K. Smit, Amersfoort, 3 paneeltjes, zeer eerv. verm.; 68 W. II. van Nes Amerfoort, Amersf kei, eerv. verm.; 87a W. Kroes, Amersfoort, Stilleven, eerv. verm.; 102 W. Bliekendaal, Amers foort, app. met drijfwerk, zeer eerv. verm. Stand H. L. van Esveld, schoon - ste inzending huisvlijt-artikelen, gou den afschaffers-insigne. Afdeeling C (vaklieden boven 16 jaar, 38 inzendingen): no. 101 D. A. Teseling, Zeist, houtsnijwerk, eere- prijs, medaille van de Gemeente Amersfoort; 95 A. de Kort, Tilburg, stoommachine, le prijs, zilv. lauwer krans; 94 J. lluurdeman, Amersfoort, 'snijboonenmolens, 2e prijs, zilveren medaille; 88 G. N. Bolsius, Tilburg, heetelucht-motor, bronzen medaille; 90 H. ColletAmerfoort, haardscherm, 3e prijs; 101a A. W. Timmermans, Amersfoort, teekeningen, 4e prijs, Stand Denijs van Roon, accumulato ren-fabriek Amersfoort, zoer eervolle vermelding. I Dames Handwerken, (270 inzendin gen): no. 119 mej. C. Bots, Nieuw koop, kantwerk, Eere-pt'ijs; 141 mej. A. Otte, Amersfoort, handwerken, le prijs, verg. zilv. med.; 151 dames Vell- huys, Wamel, fraaie handweiketi, 2e p r ij -138 mej. C. Lonsing, Amers foort, handwerken, 3e prijs; 149 mej. G. van den Uithoorn, Amersfoort, schil derij, 4e prijs: 143 M. Peters, lappen deken (sprei) 5e prijs; 124 mej. G. A. Frans, pompadour met rand van 20 000 kralen, 6e prijs; 132 mej. R. van den [loven, Amorsfoort tafelkleed, 7e prijs; 148 mej. C. Tulen, Amersfoort, mand met bloemen, 8a prijs; 161 mej. Marie van Eek, Amersfoort, theekleedje, 9e prijs; 170 mej. G. Kuntz, Amersfoort, stofdoek, 10e prijs; 178b Maria Haze laar, Amersfoort, bloemenmand, He prijs; 178 Mej. M. van Wijk, Jutfaas, kleedje, 12e prijs; 173 jongejuffr. A. Snijders, Amersfoort, tafelkleedje. 13e prijs; 172 jongejuff. Johanna van Mun-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2